immy Elk jaar groeit wereld bevolking met 63 miljoen r.-.*» i m i füam B'OSCOPEN KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS VULCANO DiWdDAG 25 AUGUSTUS 196a DE T ETDSE COURANT PAGINA 2 Het vijfde deel van de mensheid woont in China Ieder jaar groeit de wereldbevolking met ongeveer 63 miljoen zielen De bevolkingsaanwas bedraagt hierdoor 2,1 procent, het hoogste uit de geschiedenis der mensheid. Uit het zojuist verschenen jaarboek van de Ver. Naties blijkt voorts, dat de bevolking in Midden-Ame- rika het snelst aangroeit, nl. 2,9 procent per jaar, gevolgd door Oost- Azië. Daar woonden in 1962 74 miljoen mensen meer dan in 1958. In dezelfde periode van vier jaar nam de bevolking van Afrika met 2 procent toe, die van Noord-Amerika met 1,7 procent, de Sowjet- Unie met 1,7 procent en Europa met 0,9 procent. Met een bevolkings aanwas van 0,9 procent neemt Europa een bescheiden plaats in. Ver der blijkt uit het jaarboek, dat de bevolking van Oost-Berlijn jaar lijks 1 procent vermindert, terwijl West-Berlijn een bevolkingsver mindering van 11 procent per jaar te zien geeft. Ook in andere zin vestigt Oost-Berlijn de aandacht op zich. In dit stadsdeel wordt het hoogste aantal echtscheidingen voltrokken. Slechts op de Maagden eilanden, in de Verenigde Arabische Republiek en op Samoa waren de percentages in dit opzicht hoger dan in Oost-Berlijn. Een vijfde deel van de mensheid woont op het Chinese vasteland. In het jaar boek kunnen hierover slechts schattingen worden gedaan. In 1958 werd de bevolking van China geschat op ca. 670 a 680 miljoen zielen. De tien volkrijkste landen waren, volgens vergelijkende cijfers in 1962: China met 670 a 680 miljoen zielen, India 449 miljoen, Sowjet- Unie 221 miljoen, Verenigde Staten 187 miljoen, Indonesië 98 mil joen, Pakistan 97 miljoen, Japan 95 miljoen, Brazilië 75 miljoen, West-Duitsland 55 miljoen, Groot-Brittannië 53 miljoen. Naar de grootte van grondgebied zou deze volgorde zijn: Sowjet-Unie, Canada het Chinese vasteland, Verenigde Staten, Brazilië, Australië, India. Argentinië, Soedan en Algerië. visic ^Oft televisie ,w 4 Mevrouw Pixie Benjamin, die op 4 juli j.L krachtens de 90-dagenwet in Johannesburg gevangen werd ge zet, is al 45 dagen in hongerstaking. Haar man John deelde dit in een zondag gepubliceerd interview mee. Hij zei achter het besluit van zijn vrouw te staan om niet te eten tot zij zal zijn berecht of vrijgesproken, ondanks het feit dat hij weet dat medici voor haar leven vrezen indien zij niet spoedig voedsel tot zich neemt. GANGETJE LEIDEN (Advertentie) Nationaal kaas- keurconcours te Woerden en Gouda Voor de vijfde achtereenvolgende maal zal op 9 en 10 september a.s. het kaaskeurconcours worden gehou den. Het aantal buitenlanders dat voor deze wedstrijd heeft ingeschre ven is dit jaar bijzonder groot. Ruim 70 importeurs van Nederlandse kaas in België, Groot-Brittannië en West- Duitsland zullen tijdens een drie daags bezoek aan Nederland aan deze De films in de week van 2027 aug zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De Nacht van de kouwe neuzen (geprol.) (a.l.). Dagelijks 2 30, 7 00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: De val van Rome 14 jaar) Dagelijks, ook zondags: 2.30 en 7 30 uur. Luxor: Kom met aan mijn dochter (alle leeftijden) Dagelijks. 2.30, 7 00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4 45. 7.00 en 9 15 uur. Studio: Dr Vreemdelust. Prol. (18 j.). Dagelijks: 2 30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7 00 ^n 9.15 uur. Dag. 10.30 Pietje Bell (a. 1.). Trianon: Irma la Douce (str. volw.) (geprolongeerd). Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Yeah, yeah, yeah. Hier zijn we (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7 15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. keuringsproef deelnemen. Men ver wacht dat er dit jaar in totaal ca. 200 deelnemers zullen zijn. Op 9 september zullen de verte genwoordigers van de Nederlandse kaashandel in het Patronaatsgebouw te Woerden starten met een vijftal keuringen. De dag daarop zullen deze worden voortgezet in hotel-restaurant „De Zalm" te Gouda. Daar zullen buitenlanders aan de keuringen mee doen. Het gemeentebestuur van Gouda zal de organisatoren van dit con cours en de buitenlandse bezoekere ontvangen in de burgerzaal van het Stadhuis. In de slotbijeenkomst, die in de onlangs gerestaureerde Grote Gast/huiszaal van het Catharine Gast huis wordt gehouden, zal prof. dr. J. W. Pette, hoofddirecteur van het Nederlands Instituut voor Zuivel- onderzoek te Ede, de prijzen uitrei ken. De ereprijs is een wisselprijs, bestaande uit een gouden kaasboor met zilveren draagketting het van- ouds gebezigde attribuut van de kaas handel met het daarbij behorende gouden draaginsigne. Voorts worden een verguld zilveren, een zilveren en tien bronzen medailles beschikbaar Aan het slot van de prijsuitreiking zullen de gasten een openluchtmaal tijd gebruiken, die op de omloop rond de St. Janskerk, tussen deze kerk en het Catharina Gasthuis, zal worden geserveerd. Bij een zware storm, die zater dag in het zuidoosten van de Ameri kaanse staat Wisconsin woedde, zijn drieëntwintig mensen gewond. Meer dan vierhonderd huizen werden ver woest of beschadigd. Drie Amerikaanse functionaris sen vice-consul McFaland, lt-kolo- nel Rattan en kolonel Dodds die bij Boekavoe in Kongo werden ver mist zijn gezond en wel terugge vonden, aldus heeft het State De partment meegedeeld. Rijkspolitie mag zonder rijbewijs op lichte motoren De rijkspolitie heeft sedert enige tijd de beschikking over super snel- brommers met een topsnelheid van 75 km per uur, waarmee o.a. toezicht wordt gehouden op de -althans offi cieel - veel langzamere „gewone" brommers. Deze snelbrommers wor den officieel als lichtgewicht motor fietsen aangemerkt en men moet dan ook een rijbewijs a hebben om ze te mo«*en berijden. Daar het organisato risch niet mogelijk bleek op zeer korte termijn alle met de surveillan ce belaste rijksDolitieambtenaren een opleiding voor dit rijbewijs te geven, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat hiervan ontheffing ver leend. Minister Van Aartsen deelt dit, mede namens de heer Marijnen, mi nister van Binnenlandse Zaken a.i. en van Justitie a.i. mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Daams (PvdA). Deze had zijn verbazing geuit over het feit dat politieambtenaren zon der rijbewijs op lichte motorfietsen mogen rijden. De ontheffing is maar tijdelijk, zo zegt minister Van Aartsen. In de op leiding voor het rijbewijs A is name lijk een onvoorziene vertraging ont staan. daar alle beschikbare rij-in structeurs in verband met uitbrei ding van het aantal groepssurveillan- ceauto's moesten worden ingezet voor een opleiding van de bestuur ders voor het rijbewijs B-E. De jonge rijkspolitieagenten die een lichte motorfiets krijgen toege wezen, worden echter eerst terdege in het gebruik ervan onderwezen, zo verzekert de minister. BELGISCHE EN DUITSE MATROOS VERMIST Sinds zondagavond is de 58-jarige Belgische matroos Camil Mar chant vermist. Men vermoedit dait hjj b\j het aan boord gaan van zijn schip, het motorschip ms Dimama, dat aan de Rotterdamse Westerkade ligit, te water geraakt is en verdronken. De Rotterdamse rivierpolitie ge looft dat de 23-jarige matroos van het Duitse ms Lehnkering 24 dat aan de Steenplaat ligt, in de Oude Maas is verdronken. De man werd sinds zondag vermist. Na een uitgebreid onderzoek is komen vast te staan dat Schoolmann, oud 23 jaar, nadat hjj met enige vrienden in de Maasstad was gaan passagieren, heeft gepro beerd zijn schip vanaf de wal zwem mende te bereiken. Nadat hjj te water was gegaan heeft men hem niet meer gezien. WINTERPLANNEN ZIJN GEREED Behalve de shows, welker aankon diging we eerder hebben gedaan, zal de AVRO in het komende seizoen veel andere nieuwe t.v.-programma's uitzenden. Daarbij is rekening gehou den met 't feit, dat de experimentele uitzendingen op het tweede net vanaf 1 oktober a.s. in definitieve uitzen dingen zullen overgaan. We beginnen met het eerste net. De bekende acteur Ko van Dijk, die in het vorige seizoen was geplaatst voor een optreden beneden zijn stand, komt nu eens in de maand op, zondag in de hoofdrol van nieuwe t.v.-spelen. Na 25 afleveringen gaat Pierre Jans sen verder met zijn gewaardeerde Kunstgrepen. Eens per twee maan den komt Domino terug met de Vlaamse Denise Maes als gastvrouw. In „Man tegen man" wordt maande lijks een actueel onderwerp aan de orde gesteld ten aanzien waarvan twee sterk uiteenlopende meninges bestaan. Op woensdagen wordt de reeks met Dick van Dyke voortgezet en ook „De verdedigers" blijven. Het magazine „Rooster" voor tieners op vrijdag wordt iets anders van inhoud en op zet; er komen bijvoorbeeld meer za ken van kunst en cultuur aan de orde. „Voor de vuist weg" met Willem Duys blijft (ondanks allerlei kritiek) gehandhaafd. Op zaterdag blijft ook het Quiz-uur met de Vlaming Nan Baert. En nu het tweede net (dat voor lopig niet op alle avonden in actie is). Maandags komt er „Het gesprek van de dag." Praatprogramma's kun nen boeiend zijn, als het onderwerp maar interessant is. Een forum zal nu interessante actualiteiten aansnijden. „Jazz in beeld" zal nog meer jazz dan vroeger en nog meer musici op 't scherm brengen. Onder de rubriek „Sterren kijken" wordt de kijker een blik in de ruimte gegund. De dinsdag brengt „artistieke ontmoetingen," als vervolg op de serie „literaire ontmoe- ringen." Op woensdagen wordt aan dacht gevraagd voor t.v.-filmtheater, stuk voor stuk premières uit de Ba varia-studio's te München. Nieuw is een maandeditie van Te- levizier op donderdag. Er volgen ver der diversen, waaronder reportages over hetgeen in ons land op indus trieel gebied gebeurt. Onder de titel „Hoe maakt u het?" wordt zaterdags een mengeling van voorlichting en amusement gebracht. Ilse Wessel en Harry Hagedoorn zielen bezoekjes brengen aan verschillende instellin gen en bedrijven. Ook jazz-liefheb - bers komen aan hun trekken en wel middels een combo met belangrijke jazz-musici. Dieren zullen de hoofd rol spelen in het programma „Zoo Zoo", met de bekende gebroeders Antoon en Jan van Hooff. Een taifoen, die de naam „Ca thy" heeft gekregen, is zondag bij de Japanse zuidkust aangekomen en heeft schade aangericht op het eiland Kioejsoe. 43 woningen werden verwoest en 4000 huizen staan tot en met de eerste verdieping onder water. Volgens de politie is er tot nu toe een dode gevallen. Verder wordt er iemand vermist en zijn negen per sonen gewond. unieke aanbieding van prachtige kwaliteit. Deze bijzonder elegante en fijngeweven nylons hebben een ingebreide hiel een solide tpenversterking en een mooie soepele fantasie boord per paar 1.75 per 2 paar hmkevHölleY lew's Een vervolgverhaal van Suake en Wiske DE LEIDSE COURANT, vraagt voor Leiden, Oegltgeeat Hoge honorering Bijzonder geschikt voor scholieren. Sollicitaties Abunnementenafdeling: Papengracht 32, Leiden, telefoon Is d(S/iinJ (trnstm AETHERKLANKEN WOENSDAG 26 AUG. 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 Gymnastiek voor de vrouw, 9.00 Kookpraatje, 9.05 Stereofonische uitzending: Klas sieke kamermuziek (gr.), 9.35 Wa terstanden, $.40 Twee boeken - één boodschap, lezing (VI), 10.00 Lichte grammofoonmuziek, 11.00 Nieuws. 11.02 Vrij entree, cabaret, 11.25 Vo caal ensemble, 11.40 Radio-Volks- Universiteit: Filmrevue: zijn er nog humoristische films?, door H. Wielek, 12.10 Fluit, klarinet en gitaar: mo derne muziek, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Stereofonische uitzending: Musette-orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Stereofonische uitzen ding: Roemeens orkest, 13.45 Peking benaderd door zijn buren, lezing (V.), 14.00 Grepen uit de muziekgeschie denis, muzikale lezing, 14.50 Be roepsleven, illusie en werkelijkheid, toespraak, 15.00 Ver zoekprogramma voor de jeugd, 16.30 Voor de zieken, 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen, afgewisseld met grammofoonmuziek, 17.50 Regerings uitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers, 18.00 Nieuws, 18.15 Lichte orkestmuziek met accordeon (gr.), 18.30 Radio- Volks-Universiteit4 Suriname: So ciale en economische structuur - een uitzending in samenwerking met Sticusa, door de heer Rijk van Om meren, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Artistieke staalkaart, 19.40 Orgelspel, 20.00 Nieuws. 20.05 Stereofonische uitzending: Hitparade: dansorkest en zangsolisten, 20.40 Een leven, hoor spel, 21.50 Holland Festival 1954: Vi oolrecital: klassieke muziek, 22.20 Sport halverwege, 22.30 Nieuws, 22.40 Balans, actuele kroniek, 22.55 Stereo fonische uitzending: lichte grammo foonmuziek, 23.10 Jazzmagazine, 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.10 Dagopening, 7.20 Lichte grammofoonmuziek, 7.45 Ra diokrant, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 8.30 Lichte grammofoonmu ziek, 8.45 Volksliederen en -dansen (gr.), 9.00 Voor de zieken, 9.30 Lich te grammofoonmuziek, 9.40 Voor de vrouw, 10.10 Klassieke grammofoon muziek, 10.30 Morgendienst, 11.00 Klasieke grammofoonmuziek, 11.15 Lichte grammofoonmuziek, 12.00 Licht instrumentaal trio, 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Koorzang (gr.), 12.37 Ned. Her vormde kerkdienst, 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwintet, 13.35 Transistor, lichte programma, 15.00 Moderne kamermuziek (gr.), 15.15 Strijkkwartet: moderne muziek, 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd, 16.00 Voor de jeugd, 17.00 Lichte grammofoonmuziek, 17.15 Eurojazz, 17.45 Stereofonische uitzending: Licht instrumentaal kwintet, 18.05 Kamerkoor, 18.30 Het Spektrum, nieuws uit de prot. christelijke orga nisaties, 18.45 Nieuws grammofoon platen, 19.00 Nieuws en weerpraatje, 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.), 19.30 Radiokrant, 19.50 Salzburger Festspiele 1964: Der Rosenkavalier, opera (opn.), 21.00 Ommekeer in de verhouding tot Is raël over de gehele linie, indrukken van de Zomercursus, 21.15 Salzbur ger Festspiele 1964: Der Rosenkava lier, opera (2e bedrijf), 22.10 Kant tekeningen, 22.20 Lichte koorzang (gr.) 22.30 Nieuws, 22.40 Avond overdenking, 22.55 Pianorecital (gr.) moderne muziek, 23.10 Is literatuur alleen maar literatuur?, lezing (IV), 23.25 Salzburger Festspiele 1964: Der Rosenkavalier. opera (3e bedrijf), 0.250.30 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 De Verrekijker, ii. tionaal jeugdjournaal; NCRV: 17.iu- 17.45 Voor de kinderen. 19.30 Barend de Beer, film voor de kinderen, 19.35 Lasie - Bruiloft vieren, film; NTS: 20.00 Journaal; NCRV: 20.20 Memo, '20.35 De Beverly Hillbillies, TV- film, 21.00 Pianorecital: klassieke muziek, 21.25 Hard tegen hart (Bor der Jutice), film, 22.05 La Bayadere, ballet, 22.15 Dagsluiting; NTS: 22.25 22.30 Journaal Experimentele uitzendingen op het tweede net (Kanaal 27) NTS: 20.20 Comedy Caper, TV- film, 20.3522.30 Grote verwachtin gen, speelfilm. door Antonio del Monte 59 Maddalena keek gefascineerd naar zijn bewegende vingers. Ze zag plot seling niets meer van het schimmen spel achter de groene, droge bomen. Kennen jullie elkaar nog?" lachte mevrouw Ciesatti. „Ja zeker, u kent Maddaleentje toch nog wel? Ze is hier al zo lang in huis, dat ze bijna een vriendin van me is geworden! Kom eens hier, lie ve kind!" Haar hand, die Maddalena met een gracieus gebaar in de rich ting van de heer Nobili trok. Zijn vingers, die in een steeds langzamer tempo over het goud streelden en tenslotte met een bruusk gebaar door zijn haar gingen: „Ja, ja! Wij kennen elkaar nog wel". „Ze is niet alleen gekomen", zei Do na to langzaam toen de waard weer naar binnen was gegaan. „Ze heeft haar zuster bij zich". De heer Nobili begon bulderend te lachen. „Misschien wil het zussie wel met mij tr ouwen!" riep hij op getogen. „Wat een mop! Is ze knap?" „Schreeuw niet zo!" snauwde Do- nato woedend. „En lollig is het hele maal niet, want die zuster is een loeder. Bovendien kent ze de klap pen van de zweep, want ze heeft achttien jaar bjj je lieve mevrouw Ciesatti in huis gewoond". De man tegenover hem floot lang gerekt. Het was of het geluid in een boog over het kleine terras zweefde en tenslotte verbaasd tussen de man nen bleef hangen. „Door toedoen van jou?" vroeg Nobili opeens heel ernstig. Donato knikte en tikte de as van zijn sigaret: „Ik heb haar destijds mee naar Napels genomen, ja. Des avonds heb ik haar bij Ciesatti ge bracht en we hebben elkaar niet meer gezien tot ik het zusje op dit ellendige eiland tegen het lijf liep". „Je bent een stommeling", zei No bili heftig. „Hoe kon je zoiets doen?" „Maria is een prachtig meisje", viel Donato haastig in de rede. „Ze is nog net kinderlijk genoeg om er in te trappen en Ciesatti zal ons goed voor haar betalen". Maar daar was Maddalena en geen signora Ciesatti meer, die de situatie onmiddellijk kon opvangen door heel handig te zeggen: „Maddalena, breng even de groenten naar de keuken en zeg, dat ik Sybille over een half uur beneden verwacht". „Je hebt je in een muizennest ge draaid", gromde Nobili. „En mij ook. Je doet net of die Maria het enige knappe meisje in de hele wereld is". „Voor het huis van mevrouw Cie satti is ze uitermate geschikt mompelde Donato. „Ze zal er het mooiste en meest aantrekkelijke meis je zijn". Hij zweeg even en vervolg de langzamer: „Bovendien ben ik er haast wel van overtuigd, dat haar zuster me niet herkend heeft. Ik dacht de eerste ogenblikken, dat ze een spelletje met me speelde, maar nu ben ik er toch wel zeker van, dat ze niet weet wie ik eigenlijk ben. „Dat verandert natuurlijk wel iets aan de zaak", onderbrak Nobili pein zend. Hij dacht even na. „Jullie moe ten vanavond met z'n drieën een bor reltje gaan drinken", zei hij daarna en zijn gezicht klaarde helemaal op. Hij veerde overeind in zijn stoel en wreef zich verheugd in de handen. „Ja, nu héb ik het. Jullie gaan op het plein zitten en ik zal steeds in je buurt blijven. Wanneer je Maria's zuster genoeg te drinken hebt gege ven, zal ik een paar keer opvallend langs wandelen en als zij mij dan ook niet herkent is het voor elkaar!" „Hóe voor elkaar?" vroeg Donato ongeduldig. „Dan zit Maria toch nog steeds niet in Napels!" „Natuurlijk niet, maar tegen de vertrektijd van de boot zal ik die zus ter wel opvangen en wie belet Maria en jou dan naar Napels te gaan?" Er klonk geluid. Maddalena hoorde het opeens. Een deur in het portiekje achter haar werd een eindje opengetrokken en iemand stommelde langzaam en luid ruchtig de donkere trap af. „Wat wil je dan met haar doen?" informeerde Donato nog niet geheel en al overtuigd van de goede opzet van het plan. Het gestommel kwam naderbij. Nog even nog een kleinaantal treden waarschijnlijk, en dan zou de deur opengaan. Maddalena kneep haar nagels in haar handpalmen. Ze hield haar adem in. Het duurde enkele secon den eer Nobili antwoord gaf, maar in het vunzige steegje verstreken ze als uren. „Kom", grijnsde hij. „Wat zou een man als ik nou doen met een aardige, dronken vrouw, denk je?" Hij draai de zich nog eens om en begon weer op de ramen te tikken om de aan dacht van de eigenaar van het ca feetje te trekken. Geruisloos maakte Maddalena zich los van de sparren. Een takje had zich vastgehecht in de stof van haar ja pon en sloeg ritselend terug. Voorbij het portiek schoof ze langs de huizen. Achter haar werd de deur geopend en een dikke vrouw kwam schomme lend naar buiten. Op het eind van het steegje keek Maddalena een ogenblik om met bon zend hart. Maar behalve de vrouw uit het portiek, die het geld stond uit te tellen wat in haar geopende handpalm lag,> scheen het straatje on bewoond en uitgestorven. Het was nu ruim half acht. Toen Maddalena over het plein ging, zag ze Maria aan het tafeltje zitten wach ten. Ze had haar Martini-glas leeg gedronken en staarde peinzend voor zich uit. Ze had nu spoedig het politiebu reau gevonden. Eén voorbijganger wees haar een lange, lege straat, waar halverwege een oud mannetje voor zijn deur een pijp zat te roken. Hij scheen van Maddalena's komst op de hoogte te zijn, want hij nam de pijp uit zijn mond en maakte een handgebaar naar achteren: „Loop maar door; de baas zit binnen!" Maddalena kwam in 'n grote half donkere ruimte. Er stonden wat ban ken en toen ze wat verder liep, zag ze hier en daar wat kleurige recla me-affiches, die tegen één van de grauwe muren hingen. „U bent waarschijnlijk juffrouw Natoli?" vroeg opeens een stem. Ze schrok en draaide zich met een ruk om. Plotseling zag ze, dat in een hoek een ruw-houten tafeltje stond, waarachter een man zat, die een paar ongeopende tijdschriften voor zich had. „Ik ben wat laat", zei ze veront schuldigend en treuzelig kwam ze een paar passen naderbij. Hij draaide een knopje om en er begon een lamp te branden, die aan een lang, slordig snoer ongeveer an derhalve meter onder het plafond hing. Veel licht gaf het niet, want 't glas was grijs van het stof. Vlak bij het tafeltje stond een leu- ningloze bank waarop Maddalena verzocht werd te gaan zitten. Ze dacht aan hetzelfde bezoek, dat ze had afgelegd in Napels. De kleine man achter het kolossale bureau, die zijn werk had voortgezet alsof ze niet bestond; die met zijn onpersoon lijke stem en zonder enige emotie haar had verbannen naar het eiland, dat beheerst wordt door de vuurspu wende berg. (Wordt vervold)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2