S)e CckiseÖoiiAa/tit partij conventie begonnen Democratische in Atlantic City Moeilijkheden over zuidelijke afvaardigingen SINGAPORE LEGT INVOER VAN NEDERLANDSE GOEDEREN AAN BANDEN De luchtcorridors naar West-Berlijn HUURLINGEN IN KONGO Drie opvarenden plezierjacht na aanvaring verdronken Stuur overgeven de oorzaak TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING OP RIJKSWEG ONDER OEGSTGEEST DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG N HUURLINGEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOOR KONGO Telef. 8.09.35 - Red. 8.00.15, 8.55.94 - Advert. 8.08.86 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. rand., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 80 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 „nnerond Zir/twlOU tTPffPVPT» 3311 de In tegenwoordigheid van ruim 5.000 afgevaardigden en hun plaatsvervan gers, duizenden partijfunctionarissen, toeschouwers en verslaggevers is maandagavond in Atlantic City de conventie van de democratische partij officieel geopend. Hoewel vaststaat dat president Johnson tot kandidaat voor het presidentschap zal worden aangewezen, verkeert men nog steeds in het ongewisse, wie de kandidatuur voor het vice-presidentschap zal worden toegewezen. Ook weet men nog niet hoe men de problemen inzake de afvaardigingen van de zuidelijke staten Mississippi en Alabama moet oplossen. De commissie voor de geloofsbrieven heeft nog niet besloten wie de staat Mississippi op de conventie zullen vertegenwoordigen. Er staan twee delegaties tegenover elkaar, een geheel uit blanken bestaande en een, die voornamelijk door negers wordt gevormd en die zich de af vaardiging van de „democratische partij voor de vrijheid" noemt. De com missie besloot de beslissing tot morgen uit te stellen en intussen de leden van beide delegaties als toeschouwers tot de openingszitting toe te laten. De commissie voor de geloofsbrieven besloot wel alleen die afgevaardig den van Alabama te erkennen, die besloten hebben de eed van trouw aan de partij te tekenen. Wat er met de overige afgevaardigden van deze staat zal gebeuren, is nog niet bekend gemaakt. Niettemin gingen zij maandag avond rustig de vergaderzaal binnen. voorrang worden gegeven aan de handhaving van de orde. Na te heb ben verklaard, dat geweld niet zal worden geduld, zegt de democratische partij, dat zij alles in het werk zal stellen om de sociale en economische oorzaken van gewelddadige acties uit de weg te ruimen. Het partijprogram nog steeds niet weet wie Johnson bevat in dit verband een veroordeling voor dit ambt heeft uitverkoren. Van extremistische bewegingen, zo- Johnson wil, dat de nieuwe vice-pre- Wel van links als van rechts, met in- sident vaak reizen in het buitenland begrip van de extremistische handel- maakt en de president en het con- wijze van organisaties, als de com- gres verslag uitbrengt over maatre- munistische partij, de ku klux klan gelen, die genomen zouden kunnen en het John Birch genootschap, worden om de vrede in de wereld jn ^et program, dat even voor de te versterken. De vice-president zal openingsbij eenkomst werd gepubli- volgens Johnson ook alle bijeenkom- ceer(jj WOrdt gezegd, dat de partij Volgens het Amerikaanse tijdschrift sten moeten bijwonen van het kabi- zaj kijjven strijden voor o.m. zieken- „Newsweek" kan president Johnson net en de nationale veiligheidsraad verz0rging voor oudere Amerikanen zeker zijn van 312 stemmen van het (het Amerikaanse toporgaan, dat on(jer het sociale zekerheidsprogram- kiescollege komende november, dus plannen moet ontwerpen ter verze- ma zowei president Kennedy als 42 meer dan de nodige 270 stemmen, kering van de veiligheid van het president Johnson hebben hiervoor Johnson leidt volgens het blad in 12 land). Voorts zal de vice-president gestreden, het congres heeft dit tot van de 50 staten met 147 stemmen, veel in de V.S. zelf moeten reizen dusver niet goedgekeurd. In 14 andere staten met 165 stemmen om de president, die vaak niet uit finonriëip «tatu* van is Johnson in het voordeel. Washington weg kan, te vertegen- h woordigen. Dan zal hij de verant- het gezin behoort De republikeinse kandidaat, sena- woordelijkheid op zich moeten nemen staan voor elke j<J tor Goldwater, is verzekerd van 33 voor het toezicht op bepaalde rege- w Amer*a;Jot t hoogste peil dat zij stemmen uit 4 staten. In achttien an- ringsprogramma's. Welke program- Kunnen Dereixen. DE KANS VAN JOHNSON dere heeft hij meer aanhang dan zijn ma's dit zijn, zal later worden uit- democratische tegenstander, in to- gemaakt. En tenslotte zal hij de pre- taal zou hij 185 stemmen krijgen, 85 sident moeten ontlasten van vele ce- te weinig om gekozen te kunnen remoniële verplichtingen om de hoog- NAZIBETOGING Wraakgevoelens van Maleisië ingang van vandaag" zal voor de invoer van" Ne- worden, aldus „Newsweek". TAAK VAN DE VICE-PRESIDENT Als hij in november gekozen mocht van het land in staat te stel len zich te concentreren op de poli tieke besluitvorming en het ontwer pen van plannen op lange termijn. DE RASSENKWESTIE Een tiental aanhangers van de Amerikaanse nationaal-socialistische partij van George Rockwell heeft maandagmiddag in Atlantic City een betoging gehouden voor het gebouw, waar enkele uren later de democra tische partij conventie zou worden ge opend. Voordat de politie kon optre den, waren de in khaki-uniformen 0..De wet op de burgerrechten moet met hakenkruizen gestoken nazi's al worden, is president Johnson van door alle Amerikanen in acht worden siaags geraakt met een groep bezoe- plan het vice-presidentschap meer genomen en waar nodig moet de ten- kers van het strand van Atlantic City. inhoud te geven en de vice-president uitvoerlegging met rechtvaardigheid Amerikaanse oost onder meer te benoemen tot rond- en doeltreffendheid worden opge- git wordt door Tl* reizend afgezant, die zich speciaal zal legd". Dit staat in het deel van het veelvuldig oezocnt aoor Met ingang van vandaag een verbod legt op de invoer van m0eten bezighouden met het bevor- democratische verkiezingsprogram, J°den ujJMj® km noordelijker Britse goederen. deren van de vrede. Dit is in Was- dat handelt over de rassenkwestie en Seiegen Uit cijfers van het Centrale Bureau hington bekend geworden op het de gelijkheid tussen de burgers. De politie herstelde de orde en nam derlandse nrorlnkten in voor de Statistiek blijkt, dat Neder- ogenblik, dat het Amerikaanse volk Volgens het program moet echter de jonge nazi's in hechtenis. r land in de eerste vijf maanden van Singapore een bijzondere dit Jaar voor 'n waarde van 5i.367.ooo gulden heeft uitgevoerd naar Malei- vergunning nodig zijn met Sië en Brunei, tegen voor 33.853.000 ïii i gulden in de overeenkomstige periode liet OOg Op de nulp, „die van 1963. De Nederlandse invoer uit de Nederlandse aan Indonesië heeft ge geven om Indonesië beter in staat te stellen voort te gaan met de economische confrontatie jegens Malei sië, zo heeft de regering Singapore medege- I Maleisië en Brunei bedroeg in de regering eerste vijf maanden van dit jaar 14.891.000 gulden tegen 39.237.000 gulden in dezelfde periode van 1963. Engeland, Amerika en Frankrijk hebben dezer dagen in een nota de Sowjet-Unie gewezen op hun onbe- 1 1 perkt recht op het gebruik van de deeld. Men overweegt de. luchtcorridors naar West-Berlijn. De antwoord op een van 20 juni j.l. tegen een nieuwe dienst van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Volgens de bekendmaking zullen tussen New York en West-Berlijn. er vergunningen nodig zijn voor de Volgens de Russen zijn vluchten invoer van goederen van Nederland- van West-Duitsland naar West-Ber- se oorsprong, uit welk land zy ook lijn wel toegestaan, uit andere lan- worden verzonden. den is dit volgens hen niet het ge- De mededeling volgt op de verkla- val. ring, die de minister van financiën In een verklaring van de Britse van Singapore, dr. Gon Keng Swee, ambassade werd meegedeeld, dat in heeft afgelegd en waarin hij voor- de antwoorden van de drie weste- stelde de invoer van bepaalde Britse lijke regeringen met nadruk is ge goederen te verbieden, indien de steld dat de Sowjet-Unie voortdu- Britse Board of Trade zou weigeren rend de plicht heeft de veiligheid te onderhandelen over zijn beperkin- van internationale en alle andere gen op de invoer van .katoenproduk- geallieerde vluchten door de Berlijn- ten, die in Singapore zijn vervaar- se luchtcorridors te verzekeren. Zij digd. Van bevoegde zijde van het hadden voorts verwezen naar de ministerie van financiën wordt ver- vier-mogendhedenbepalingen waar nomen, dat Singapore „nog wat zal in het toegangsrecht tot Berlijn is wachten, maar niet lang" voordat het vastgelegd. Volgens welingelichte kringen in Leopoldstad zijn zondag twee Vlieg tuigen met omstreeks vijftig Zuid- Afrikaanse vliegers en technici op het vliegveld van de Kongolese lucht basis Kamina aangekomen. Intussen hebben ongeveer honderd blanke huursoldaten, voor het me rendeel ex-strijders uit Katanga, hun intrek genomen in een hotel in Leo poldstad. Het zijn Zuid-Rhodesiërs, Zuid-Afrikanen, Engelsen, Belgen en Fransen. De meesten van hen zijn zonder contract naar de Kongolese hoofd stad gekomen en enkelen hebben zelfs hun eigen vliegpassage betaald, om dienst te nemen bij de centrale regering. In officiële kringen bewaart men intussen het stilzwijgen over deze toe stroming van vrijwilligers, maar vol gens in Leopoldstad lopende geruch ten zou de regering van plan zijn een brigade stoottroepen in het leven te roepen, uitsluitend uit Zuidafrikaanse huurlingen bestaande. N Een Zuidafrikaan, die in Katanga heeft gevochten, zei dat er een bri gade van duizend man blanke huur lingen zal worden gevormd, die on afhankelijk van het Kongolese leger gaat opereren. Hij zou zelf een hoge rang in die brigade bekleden. De strijdmacht zou bestaan uit Engel sen, Zuidafrikanen, Zuidrhodesiërs en Kenianen. In Zuid-Rhodesië werft een voor malige Britse officier, die eveneens in Katanga heeft gevochten, blanke huurlingen voor Kongo. Hij zei al 55 man te hebben aangenomen. Algerië heeft maandag om een spoedbijeenkomst van de minister raad van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid verzocht haar aan leiding van de toestand in Kongo. Naar in Elisabethstad is medege deeld, hebben de Kongolese rege ringstroepen dinsdagmorgen, met steun van vliegtuigen, de aanval te gen de opstandelingen in Albertstad ingezet. Volgens meldingen der piloten is onder de opstandelingen een ware paniekuitgebroken. invoer van bepaalde goe- deren te verbieden. Drama op Braassemermeer Gisteravond kort voor acht uur is op het Braassemermeer ter hoogte van hotel „De Braassem" te Oude Wetering het ongeveer acht meter lange plezierjacht „De Kievit" door een zandschuit overvaren en gezonken. Op het jacht bevond zich het gezin Toetenel uit Den Haag, bestaande uit vader, moeder, twee zoons en een dochter. De moeder en de oudste zoon konden worden gered; het stoffelijk overschot van de achttienjarige doch ter werd gisteravond geborgen. Het staat vast, dat de vader en de jongste zoon (9) zijn verdronken. Vanmorgen waren hun lichamen nog niet ge vonden. GEWELD De familie Toetenel hield in een gehuurde boot een zeilvakantie. Het drama gebeurde, toen het grote zandschip, dat in dezelfde richting als „de Kievit" voer, van achteren over het jacht heenliep. Dit ging met een zo groot geweld, dat volgens ooggetuigen de kajuit van de onder bouw werd weggevaagd. MOEDER EN OUDSTE ZOON GERED Schipper Geneugelijk van de zand schuit uit Krimpen aan den IJssel slaagde er met zijn mannen in de moeder en de oudste zoon te redden. Bij de moeder kon met succes kunst matige ademhalingworden toege past. Later op de avond reisde zij met haar zoon naar Den Haag te rug. Tot diep in de nacht heeft de rijkspolitie te water uit Aalsmeer, geholpen door talrijke bereidwillige burgers uit de omgeving, naar de overige opvarenden gezocht. Men vond echter alleen het lichaam van de dochter. Haar arm was waar schijnlijk door de aanvaring uit Een opname van de zandschuit, die het plezierjacht heeft overvaren en hangende het onderzoek voor anker is gegaan. de kom geschoten, zodat zij zich niet zwemmende kon redden. Mond-op- mond-beademing en hartmassage vermochten de levensgeesten niet meer op te wekken. Diep in de nacht staakte de politie haar pogingen. Vanmorgen is een begin gemaakt met het lichten van het gezonken jacht. De politie vermoedt, dat de stoffelijke overschotten van de ver miste vader en de jongste zoon hier bij zullen worden aangetroffen. Volgens de eigenaar van het ge zonken jacht, de heer G. N. B. van Gent, is het ongeval gebeurd, toen de schipper van de vrachtboot eveii het stuur aan zijn echtgenote had overgegeven. Het vrachtschip is hangende het onderzoek ter plaat se voor anker gegaan. Het gezonken schip is verzekerd. Bij een autobotsing op rijksweg 4 Een door de 39-jarige drukkerijdi- in Oegstgeest zijn gisteravond een recteur A. J. W. Welters uit Den inwoner van Den Haag en een van Haag bestuurde personenauto schoot, Zoetermeer om het leven gekomen. doordat volgens de politie de bestuur der bij een inhaalmanoeuvre vermoe delijk de macht over het stuur heeft verloren, door de middenberm en kwam op de andere rijbaan in bot sing met een personenauto, bestuurd door de 34-jarige snackbarexploitant L. A. A. van Schoten uit Zoetermeer. De heer Welters overleed ter plaatse, de heer Van Schoten op weg naar het ziekenhuis. Beide auto's werden vernield. JAPANSE PARLEMENTSLEDEN NAAR NEDERLAND Vijf leden van het Japanse huis van volksvertegenwoordigers, onder wie voorzitter Naka Foenada, zullen van 10 tot 12 september in Neder land zijn. De vijf parlementsleden zijn maan dag uit Tokio naar Honoloeloe ver trokken voor een goodwillreis naar de Verenigde Staten en een aantal Europese landen. Deze zijn Groot- Brittannië, Nederland, West-Duits land. België, Frankrijk, Zwitserland Denemarken. De oudste broer van het slachtoffer, de heer Toetenel, die zich onmiddel lijk na het vernemen van het ramp zalige nieuws naar de onheilsplaats spoedde. Pieter Stastok heeft nooit echt door Leiden gewandeld. En toch is hij er niet weg te den ken. De studentensoos kan af branden, de „Turk" kan ver dwijnen, de oude grachten kunnen gedempt worden en uit Leiden mag een moderne stad met wolkenkrabbers groei en - maar Pieter blijft, want Pieter blijft overal buiten. Nee, wees dan maar liever kind van uw tijd. Beleef tenminste dat ene topseizoen waarin u het „Werelddansprogramma" goed leert dansen en waarvoor u nu kunt inschrijven bij dansschool Evert Castelein, Boerhaave- laan 13, Leiden. Tel. 5 20 54. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WARM WEER De Bilt, dinsdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front, dat maandag in 't noor den van het land meer dan 10 mm regen veroorzaakte, loopt van de Duitse Bocht in westelijke richting naar het centrum van een nieuwe depressie, die voor de Ierse kust langs naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland koerst. Het koufront van deze depressie verplaatst zich in oos telijke richting naar de Golf van Bis- caje en Spanje. Zijn snelheid is niet groot. Verder bevindt zich boven Centraal-Europa een krachtig hoge- drukgebied. Tussen beide systemen handhaaft zich aanvankelijk een zuid westelijke stroming, maar de wind gaat later uit zuidelijke tot zuid oostelijke richting waaien. Een ge bied met opklaringen bereikte dins dagochtend België en Zuid-Limburg. Het ziet er naar uit dat het weer morgen overwegend zonnig zal zijn en warm. Luchtdrukdalingen in Zuid- Frankrijk zullen daar een onweers storing kunnen veroorzaken. Het is echter niet waarschijnlijk, dat deze al voor morgenavond in onze omge ving van belang wordt. ZON- en MAANSTANDEN 26 Aug.: zon op 5.41, onder 19.41; maan op 21.21, onder 9.09. Hoogwaterstanden 26 Aug.: v.m. 5.01; n.m. 17.23. KORRELTJE Het is dikwijls heel moeilijk de waarheid onder ogen te zien en nog moeilijker haar te aanvaarden

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1