Studenten in Zuid-Vietnam ageren tegen regering-Khanh Klopjacht in Zuid-België MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Radio-studio's vernield Studenten hebben maandagmorgen een deel van het gebouw in Saigon geplunderd, waarin het Zuidviëtna- mese ministerie van voorlichting is gevestigd. Ook in andere steden is het onrustig. In Hue, op 640 km ten noorden van Saigon, zouden duizen den studenten een kath. school en kerk zijn binnengedrongen. In Da Nang, op rond 600 km ten noorden Kardinaal Alfrink concelebreert met priesters uit bisdom Op 31 augustus zal kardinaal Ber- nardus Alfrink met de priesters van het aartsbisdom zijn 12^ -jarig bis schopsjubileum en zijn 40-jarig pries terfeest vieren. In de kapel van het Klein-Seminarie te Apeldoorn zal hij dan de H. Mis concelebreren met 'n groep priesters, d.w.z. met hen sa men de H. Mis opdragen. Het Concilie heeft dit in de Con stitutie voor de Liturgie mogelijk ge maakt. De priesters, die daarvoor uit gekozen werden vertegenwoordigen de priesters, die de kardinaal als aartsbisschop-coadjutor en later als aartsbisschop heeft gewijd. Uit alle jaarklassen van priesters een verte genwoordiger. Paus Paulus heeft voor deze concelebratie zijn toestem ming gegeven. 8 SEPTEMBER Wijding van mgr. P. P. Koop MSC Mgr. Petrus Paulus Koop MSC, af komstig van Hillegom, die onlangs is benoemd tot bisschop van Lins in de Braziliaanse staat Sao Paulo, zal 8 september in de Theresinakerk te Bauru, waar hij 17 jaar als missio naris is werkzaam geweest, worden gewijd door mgr. Sebastiao Baggio, pauselijk nuntius in Brazilië. Mgr. Koop hoopt dan 11 septem ber per vliegtuig naar Rome te ver trekken ter bijwoning van de derde zitting van het concilie. Daarna hoopt hij een bezoek aan Nederland te kun nen brengen en zo mogelijk voor zijn terugkeer naar zijn diocees in Afrika zijn twee zusters te ont moeten, die daar in de missie wer ken. van Saigon, bekogelden studenten een kantine voor Amerikaanse mili tairen met stenen. Reeds zondag bestormden verschei dene honderden studenten van de universiteit van Saigon het gebouw van d$ nationale radio-omroep en vernielden alle studio's en andere ruimten. De radio had naar hun me ning het valse bericht verspreid, dat zij tevreden waren met het resultaat van besprekingen met de regering. Andere studenten verbrandden in tegenwoordigheid van verscheidene hoogleraren een exemplaar van de onlangs door de revolutionaire mili taire raad aanvaarde grondwet. In een motie eisten zij de vorming van een nieuwe regering van jeugdige en eerlijke mensen en de verkiezing van een wetgevende vergadering bij al gemeen kiesrecht. De generaals zou den zich uitsluitend aan hun mili taire taken moeten wijden en strij den tegen het communisme, neutra lisme en de overblijfselen van het regime van Ngo Dinh Diem. BOEDDHISTISCHE KLACHT De dagbladen in Saigon publiceer den zondag de tekst van een brief, van een hoge Boeddhistische leider. Titsj Tan Tsjau, waarin deze een klacht tot generaal Khanh richt over hernieuwde vervolging van Bhoed- dhisten door de regering en door militaire autoriteiten. Volgens hem waren 24 onschuldige mensen gedood en waren 254 huizen in brand ge stoken, terwijl duizenden Boeddhis ten waren gearresteerd en mishan deld. Titsj was vóorziter van het Bhoed dhistisch actiecomité, dat vorig jaar tegen het regiem van Ngo Dinh Diem ageerde. Hij beschuldigde thans de regering-Khanh er van niet voldoen de maatregelen te hebben genomen om genoemde incidenten te voorko men. „SCHANDEKAS" Een arbeider van een metaal- fabriek in de Oeral protesteert in het blad „Komsomolskaya Prawda" tegen een in mei door zjjn directeur ingevoerde maat regel tegen mensen, die van hun werk wegblijven of te laat komen. Dezen moeten zich voor het afhalen van hun loon vervoe gen bij een „schandekas": een speciaal vervaardigd zwart ge schilderd huisje midden op de binnenplaats van de fabriek. De schuldigen bestijgen een trap met zwarte treden, terwijl een orkest een spottend muziekje laat horen en mede-arbeiders hatelijke opmerkingen maken. Dergelijke maatregelen zijn ook ingevoerd in andere onder nemingen in het betrokken ge bied. Op een aantal delinquen ten schijnen zij echter geen in druk te maken. Een van hen merkte op dat fyij nu niet meer in de rij hoefde te staan. De protesterende fabrieksar beider schrijft, dat er een einde moet komen aan wat hij noemt een overblijfsel der persoons verheerlijking. MOEILIJKE VR A AG, MEVROUW?... DC-8 gevaarlijk beschadigd in hevig noodweer Toestand mgr. Baeten is zorgwekkend In de gezondheidstoestand van mgr. J. Baeten, emeritus-bisschop van Breda, is een verslechtering ingetre den. Zijn toestand wordt zorgwek kend genoemd. Mgr. Jos Baeten werd op 11 aug. in het St. Ignatius-ziekenhuis te Bre da geopereerd aan zijn rechterbeen, nadat zijn opvolger mgr. G. H. de Vet hem de Sacramenten der Zieken had toegediend. De beenoperatie slaagde, doch de algemene toestand van de 71-jarige bisschop gaat snel achteruit. Het bezoek is tot 't uiter ste beperkt. PASTOOR TABINK t In het R.K. Ziekenhuis te Gouda is op 60-jarige leeftijd overleden de zeereerw. heer H. J. P. Tabink, pas toor van de parochie van de H. Bar- tholomeus te Schoonhoven. Patsoor Tabink werd geboren te Rotterdam op 9 april 1904, priester gewijd op 2 juni 1928. Hij was ach tereenvolgens kapelaan te Bakel '28, kapelaan te Lisse (H. Agatha) 1931, kapelaan te Scheveningen (H. Anto- nius Abt) 1927, pastoor te Zevenho ven 1952, en pastoor te Schoonho ven 1958. Scheepsberichten KLOOSTERDIJK 23 te Rotterdam; KORENDIJK 23 vn Hamburg nr. Rot terdam; LADON 24 te Rotterdam; MAASDAM 22 vn Rotterdam nr. New York; MONTFERLAND 22 te Am sterdam; LOPPERSUM 22 te Jack sonville; AEGIS 24 te Cd. Bolivar: CERES 23 vn La Ceiba nr Hamburg; HECTOR 21 vn Mobile nr Hoston. Opgave scheepsberichten Onder de rubriek „Scheeps berichten" vermelden wij gaar ne de gegevens van het schip, waarvoor u zich interesseert. Indien zich onder uw gezins leden, familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die u op hun reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de naam van het betref fende schip. Regelmatig zullen wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen. Verandert de betrokkene van schip, dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van het nieuwe schip op te geven en tevens het oude te laten ver vallen. Blijkens mededelingen, afkomstig uit Manilla, heeft de DC-8, die de KLM twee jaar geleden aan de Phi lippine Air Lines in huurkoop af stond, een week geleden des nachts in hevig stormweer, 11 km boven de Stille Oceaan, scheurtjes opgelopen in de pylons (de vertikale metalen steunen aan de vleugels, waaraan de straalmotoren hangen). Vliegend op ruim 10 km hoogte be landde de machine in een verschrik kelijke storm, waarbij de sterke, flexibele, lange vleugels van de DC-8 zwiepend dit natuurgeweld opvin gen. Tevergeefs poogde de gezag voerder boven het slechte weer uit te klimmen. Hij trok zijn toestel nog moeizaam 1200 meter op tot 'n hoog te van bijna 12 km, doch. het resul taat was averechts, want het verloor er alleen maar snelheid door, bleef even slecht weer houden en begon nog erger te stampen. Zo hevig zwiepten aan de vleugels de zware motoren mee op en neer, dat hun gewicht scheurtjes veroorzaakte in de pylons, waaraan ze hingen. Naar verluidt was de grootste scheur 30 centimeter lang. In de cabine zaten de passagiers tijdens dit noodweer vastgegespt in de stoelriemen, met uitzondering van één man, die dit geweigerd had. Hij werd uit zijn stoel tegen het plafond geslingerd, doch liep daarbij, voor zo ver bekend, geen verwondingen op. Kind verdrinkt in privé-zwembad Zaterdagmiddag is het driejarig meisje Nicole Spree uit Blaricum in een particulier zwembad achter een /woning aan de Noolseweg gevallen en ^verdronken. Met een vriendinnetje was het kind de tuin van de nog leeg staande woning binnengegaan. De woning zou binnenkort door de ei genaar worden betrokken. Bij de ver bouwing had hij een zwembad in de tuin laten aanleggen. Hij had de bouwer van het bad opdracht gegeven het bassin nog niet met water te vul len. Wat echter toch was gebeurd. Belgisch-Nederlandse Zuidpool-expeditie Begin volgend jaar zal hoogst waarschijnlijk een tweede Belgisch- Nederlandse expeditie naar de Zuid pool vertrekken. De nieuwe ploeg zal de huidige expeditie gaan aflossen. De Nederlandse deelname is alleen nog afhankelijk van de officiële goed keuring van de Koninklijke Acade mie voor Wetenschappen. Dit deelde de kapitein-ter-zee, ir. Langeraar, chef hydrografische dienst van de Koninklijke Marine, zaterdag avond mee in een vraaggesprek voor de KRO-radio. KLM BRENGT UITKOMST Aangezien de „Sampaquita" de enige DC-8 is waarover de P.A.L. beschikt, bevond de maatschap pij zich met het uitvalen daar van in grote moeilijkheden. De rest van haar vloot bestaat uit 3 Viscounts, 9 Fokker Friend ships en 26 Dakota's, allemaal vliegtuigen voor de korte af stand, zodat de lange route over de Stille Oceaan zou moeten uit vallen. De samenwerking met de KLM, die juist haar vloot met 2 nog niet in gebruik genomen fonkelnieuwe DC-8 F Jet Tra ders heeft uitgebreid, brengt echter uitkomst. De P.A.L. heeft een der gewone DC-8 machines van de KLM ter beschikking ge kregen en voert daarmee thans de vluchten over de oceaan uit. Bij wijze van proef Alarminstallatie voor bejaarden In enkele Amsterdamse buurten zal begin volgend jaar met een proef worden begonnen, die ertoe moet lei den, dat bejaarden direct om hulp kunnen verzoeken, wanneer zij die om welke redenen dan ook no dig hebben. Het alarmeringssysteem, van Belgische makelij, moet het de bejaarden mogelijk maken een krach tig lichtsignaal buiten hun huis in werking te stellen, waardoor voorbij gangers kunnen worden gealarmeerd. Het doel van het nieuwe alarm systeem is te voorkomen, dat bejaar den thuis ziek liggen en verkomme ren, zonder dat iemand er iets van weet. Enige weken geleden is zo als bekend in de hoofdstad een bejaarde vrouw gevonden, die al min stens veertien dagen dood was. De infiltratie in Maleisië ELF INDONESIëRS VONDEN DE DOOD Maleisische troepen zijn er zondag in geslaagd een van de drie groepen Indonesische guerrillastrijders op te sporen, die vorige week in Zuid-Ma- leisië waren geland. Vier Indonesi sche infiltranten vonden de dood, ter wijl er vier gevangen werden geno men. De zuiveringsactie op de kust van Maleisië als gevolg van de lan dingen van vorige week schijnt thans, zo goed als voltooid te zijn. Het aan tal Indonesiërs dat buiten gevecht werd gesteld wordt geschat op 40. van wie er 11 werden gedood. Verscheidenen maakten de fout om dorpswinkels binnen te gaan en daar ongewoon grote hoeveelheden voed sel in blik in te slaan. Zestien Indonesische gevangenen zijn voor het gerecht gedaagd op be schuldiging van wederrechtelijk be zit van wapens en springstoffen, voor welk misdrijf zij de doodstraf of levenslange gevangenisstraffen kunnen krijgen. Oe Thant niet gelukkig met bemiddeling door V.N.-ambtenaren Secrataris-Generaal Oe Thant heeft zaterdag in een gesprek met journa listen gezegd, dat hoe langer hij er over nadenkt, hoe meer hij tot de overtuiging komt, dat leden van het V.N.-secretariaat niet betrokken be horen te worden bij bemiddelingspo gingen, omdat een bemiddelaar vroeg of laat met een voorstel voor de dag moet komen. Daarmee zal hij zich onvermijdelijk het ongenoegen van de een of andere partij op de hals halen, hetgeen weer nadelig zal zijn voor zijn toekomst als internationaal ambtenaar. Waarnemers stellen tegenover de ze opvatting van Oe Thant de houding van zijn voorganger, wijlen Dag Hammarskjoeld, die zijn „goede dien sten" op een ver strekkend terrein beschikbaar stelde. De opmerkingen werden aan Oe Thant ontlokt, toen hem vragen wer den gesteld naar de stand van zaken in de besprekingen over Cyprus, na de ziekte van V.N.-bemiddelaar Tuo- mioja. Oe Thant verklaarde wat dit be treft nog eens, dat Pier Spinelli, die met de leiding van Tuomioja's bu reau is belast, uitdrukkelijk opdracht heeft gekregen niet de rol van be middelaar te vervullen. Vereniging voor Rietcultuur is ontevreden In de gehouden vergadering van de afdeling Oldemarkt en omstreken van de Ned. Vereniging voor Riet cultuur heeft de voorzitter, de heer H. J. Doeven uit Nijensleek. die te vens voorzitter van de landelijke ver eniging is, zijn teleurstelling uitge sproken over de ambtelijke traag heid met betrekking tot de belan gen van de rietcultuur. Spreker zei dat er nu al zes jaar gesproken wordt over maatregelen ter bevordering van de afzet van dit produkt, zonder dat men iets is opgeschoten. Het Landbouwschap heeft een post van tienduizend gulden op zijn begroting uitgetrokken voor het voe ren van een reclamecampagne, maar daar blijft het z.i. bij. Spreker zei voorts dat hij zijn tijd niet kon ver doen met het aanhoren van sprook jes. Hij trok zich terug als voorzitter van de afdeling, een functie die hij reeds achttien jaar heeft bekleed. De vergadering bracht hem dank voor het vele werk dat hij in het be lang van de rietcultuur heeft ver richt. De vergadering besprak de bladrietprijzen voor de komende oogst. Vastgesteld werd een prijs van vijftig cent per bos hyacintenriet en 58 cent per bos tulpenriet. Het vorig jaar waren deze prijzen resp. 44 en 52 cent. CANADEES GRAAN NAAR CUBA De Sow jet-Unie is van plan, grote hoeveelheden van het van Canada ge kochte graan rechtstreeks naar Cuba te laten brengen, omdat de goede oog sten van dit jaar graaninvoer niet langer nodig maken, zo schreef het Britse blad „Sunday Times" zondag. Volgens het blad zal Iwan Volovtsjen- ko, de Russische minister van land bouw, die momenteel een bezoek aan Canada brengt, dit binnenkort be vestigen. Het betreft hier graan, dat de Sowjet-Unie vorig jaar besteld heeft. Een dergelijke Russische stap zou, aldus de „Sunday Times" in de Verenigde Staten een „felle politieke reactie" tot gevolg hebben. Het Rus sische plan zou premier Chroesjtsjov aan Thomson de Britse persmag naat, die onder meer eigenaar is van de „Sunday Times" onthuld heb ben tijdens diens recente bezoek aan Moskou. In de Beneden-Merwede is in de nacht van zaterdag op zondag de 26-jarige J. M. Dekker uit Nieuwen- dijk (NB), toen hij aan boord van een baggermolen wilde gaan, te wa ter. geraakt en verdronken. Op initiatief van de wethoud- ster van sociale zaken zullen in We nen de komende week rode briefjes worden bevestigd aan huizen waar eenzame mensen wonen, die aan spraak nodig hebben. na dubbele moordaanslag en ontvoering Belgische militairen en politieman nen speuren in de bossen bij Aarlen in de Belgische provincie Luxemburg naar de 38-jarige Roger Champenois uit het dorp Houdemont, die heeft getracht een weduwe en een van haar dochters met een bijl te vermoorden en daarna verdween met medeneming van een andere dochter. Dit kind is intussen ongedeerd teruggevonden. Champenois, een Belgische hout hakker, was in het voorjaar aange houden onder verdenking zijn vrouw te hebben vermoord. Deze, -Elisabeth Daniau, was een rijke weduwe met wie de houthakker korte tijd tevoren in het huwelijk was getreden. Van deze vrouw heeft men geen spoor kunnen vinden. Bij gebrek aan be wijzen werd Champenois op 15 juni j.l. in vrijheid gesteld. Een dorpeling van Houdemont waarschuwde zaterdagavond de po litie, dat hij de 39-jarige weduwe De- nise Genry en haar negenjarige doch ter Anita badend in hun bloed had gevonden. Zij vertelden, dat zij wa ren aangevallen door Champenois, die vervolgens de dertienjarige Clau- dine had ontvoerd In de jeep, waar in hij verdween, bevonden zich drie jachtgeweren. Volgens de genoemde dorpeling zou Champenois in het bos een schuilplaats hebben gemaakt, waar hij genoeg voedsel voor maan den zou hebben opgeslagen. Bij de speurtocht naar de houthak ker en het meisje werd zondag Clau- dine ongedeerd aangetroffen bij de jeep. Van Champenois heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Demonstraties tegen duurte in New Delhi Op de eerste dag van de door de Indiase communistische partij over het gehele land georganiseerde pro testbetogingen tegen de stijgende kosten van levensonderhoud, zijn maandag in Nieuw Delhi 51 commu nistische betogers gearresteerd, „we gens belemmering van het normale zakenverkeer". Ongeveer vierhonderd demonstran ten hadden posten betrokken bij ge bouwen waarin groothandelsbedrij ven in granen en andere levensmid delen zijn gevestigd. De landelijke actie zal vijf dagen duren. Weer raket installaties op Cuba? De Amerikaanse inlichtingendienst stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de beweringen van Junita Castro, de uitgeweken zuster van de Cubaanse premier, die dezer dagen heeft gezegd, dat zich op het ogen blik op Cuba wederom Russische strategische raketten met grote reik wijdte bevinden. Dit is vrijdag door een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gezegd in antwoord op vragen over dit on derwerp. Hij voegde er echter in- middellijk aan toe, dat de regering overtuigd is, dat dergelijke raket ten zich niet op Cuba bevinden. Voorzover bekend bevinden zich op Cuba slechts raketten voor grond en luchtdoelen met geringe reikwijd te die voor de Verenigde Staten geen enkele bedreiging opleveren, aldus de woordvoerder. De luchtdoelraketten staan voor zover in de Verenigde Staten be kend nog steeds onder effectieve Russische militaire controle. Volgens opiniepeiling JOHNSON FAVORIET 67 Percent van de Amerikanen zal op Johnson stemmen en 28 percent op Barry Goldwater. Dit is het resultaat van een opinie peiling, door een particulier bureau verricht in opdracht van de NBC - de National Broadcasting Company. Uit het onderzoek is verder gebleken dan 5 percent van de kiezers nog geen keuze heeft gemaakt. De NBC wijst er echter op, dat hetzelfde bu reau in 1960, toen de verkiezings campagne zich in ongeveer hetzelfde stadium bevond als nu, Richard Nixon - de republikeinse kandidaat voor het presidentschap - tot over winnaar uitriep. Volgens de in 1960 gehouden opiniepeiling had Nixon na melijk 44 percent van het totaal uit gebrachte stemmen moeten krijgen en zijn tegenstander Kennedy 40 percent. John Kennedy behaalde ech ter de overwinning. In een steenkolenmijn nabij Her bede, in het Roergebied zijn vrijdag vier mijnwerkers door verstikking omgekomen tijdens een brand in de mijn. Nog een paar dagen, en het Leida- to-feest gaat beginnen. Dan gaan de deuren van de Leidse Stadsgehoor zaal, waarachter op het ogenblik een koortsachtige activiteit heerst, open. Niet alleen innerlijk, doch ook uiterlijk ondergaat de Stadsgehoor zaal een flinke gedaanteverandering: de grauwe voorgevel, die tot voor kort de Breestraat versomberde, is nu bijna geheel schoongespoten. Nu in totaal zes keer heeft de „Leidaito-mam" door de binnenstad gelopen, telkens voorbijgangers aar- houdend en vragen stellend. De hier bij verrichtte opinie-peiling heeft, zo verzekerde de Leidato-man ons, uit sluitend positieve resultaten opgele verd: „Steeds kregen wij, als wij vroegen wat men vond van de Leida- to, het antwoord, dat er nu einde lijk leven gaat komen in de Leidse brouwerij". Vooral het jeugdige publiek is da nig in zijn sas met de evenementen, die de Leidato gaat bieden: „Ik ga niet één avond, maar alle avonden!" Dat de Leidato ver over de grenzen van de Sleutelstad reikt, blijkt wel uit het volgende: Leidato-main tegen twee aardige meisjes: „Wat vindt U van de Leidato?" - Meisjes: „Wat's dat?" - „De Leidato" - „Oh m'neer, hoe kunn'n wij daar iets van wet'n wij kom'n uit Groning'n!" Foto: De vragen van de Leidato-man waren niet altijd even gemakkelijk, getuige het nadenkende gezicht van deze ondervraagde, die zaterdagmid dag boodschappen deed op de markt. „Cleo raasde over Guadeloupe MILJOENENSCHADE Een orkaan met de codenaam „Cleo" heeft volgens voorlopige cijfers op het Franse eiland Guadelope in de Caraibische Zee zaterdag aan dertien mensen het leven gekost, terwijl er veertig verwondingen opliepen. Met windsnelheden van 200 km per uur over het eiland trekkend, richtte de orkaan aanzienlijke schade aan, die geschat wordt op 250 miljoen frank (ongeveer 175 miljoen gulden). In Matoeba verloren tien mensen het leven en in Capesterre drie. Men vreest dat het totale dodencijfer ho ger zal blijken te zijn. Ruim duizend gezinnen zijn dakloos geworden. De orkaan trok met verminderende snel heid in noordwestelijke richting. De bewoners van de zuidkust van Porto Rico werden gewaarschuwd voor stormachtig weer. Dergelijke waar schuwingen voor de noordkust van dit eiland en voor de Maagdeneilan den werden ingetrokken. Wel werd de bevolking van de zuidelijke kust gebieden van de Dominicaanse repu bliek en het zuidwestelijke schier eiland van Haiti aangeraden met spoed maatregelen te nemen ter be scherming tegen windvlagen van or kaankracht, vloedgolven en zware regenval. Republikeinse negers verzetten zich tegen partij De negerleiders in de republikein se partij, die in Philadelphia by een zijn om de resultaten te bespreken van de conventie van de partij, heb ben een orgaan in het leven geroe pen om zich doeltreffender te kun nen verzetten tegen de besluiten, die op de partijconventie zijn genomen, in het bijzonder tegen de kandida tuur van Barry Goldwater voor het presidentschap. Met dit orgaan, „Nationale verga dering van republikeinse negers" geheten, wil men echter geenszins een scheiding teweegbrengen tussen de negers en de partij. De negerlei ders, die ook Johnson niet als presi dent willen, legden er de nadruk op dat de band tussen de republikeinse partij en haar negerleden en aan hangers vast blijft. Zaterdagavond is in het St. Rad- boudziekenhuis in Nijmegen overle den de 71-jarige heer G. Stout uit En schede die op 30 juli op het Traja nusplein in Nijmegen ernstig werd gewond bij een aanrijding. De man nam deel aan de Vierdaagse. Sinds het ongeluk is hij niet meer bij ken nis geweest.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6