ZWOLSMAN LICHTTE BELEID IN DE HORECA-SECTOR TOE VERKEER EISTE NEGEN mogelijk DODEN EN 16 GEWONDEN Kongo krijgt medische en militaire hulp van Zuid-Afrika HET GRAS WAS NIET MALS GENOEG Nederlander in Zweden in arrest na verkeersongeluk Grote handel in gestolen brommers MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 „Aktieve ondernemer heeft nu eenmaal geld nodig' „Geld Is nu eenmaal nog niet aan prijsmaatregelen onderhevig. Een ac tieve ondernemer heeft altijd geld nodig voor investeringen. Nu geld aan trekken moeilijk en duur is proberen wij goedkoper geld vrij te krijgen" In ongeveer deze woorden maakte de heer R. Zwolsman, president van de Raad van Beheer van de NV EMS, iets van zijn moeilijkheden duide lijk tijdens een televisie-interview in KRO-Brandpunt met drs. J. van der Pluym. De heer Zwolsman vertelde, dat de EMS recentelijk acht mil joen gulden in de Horeca-sector heeft geïnvesteerd, daarnaast is vier miljoen door verkopen vrijgekomen. Op een vraag, of hij het geld nodig had voor de woningbouw, zei de heer Zwolsman oan., dat daarvoor geld op de voordeligste manier moet worden aangetrokken, ook in het belang van de koper. „Alle bijkomende kosten mogen we doorberekenen aan huurders of kopers", zo verklaarde hij. Daarom is goedkoop geld in het belang van deze mensen. De heer Zwolsman had daarvan „stroom van verontwaardiging" en de verwijten op de voorpagina's der kranten gevolgen van de „komkom mertijd". De heer Van der Pluym sprak in dit verband van kortslui ting en over het belang van een dui delijk toegelicht beleid. Verbaasd Sneller proces Aan het slot van het ruim tien minuten durende vraaggesprek ver klaarde de heer Zwolsman verbaasd te zijn geweest over de reacties op de verkopen van een aantal Horeca bedrijven. De daaruit voortvloeiende verplichtingen voor het personeel niets gemerkt. Hij heeft in aller- zullen worden nagekomen. Volgens prettigste sfeer, met begrip voor de de heer Zwolsman was in het me- wederzijdse standpunten, een ge- rendeel der overgenomen bedrijven De heer Zwolsman ontkende t.a.v. sprek met de bonden gehad. Hij door de vroegere eigenaren geen de Horecasector een nieuw beleid te noemde het personeel ten dienste aandacht aan pensioenverplichtin- voeren. Dit beleid is reeds_ in het van de vennootschap belangrijker gen besteed. „Dat hebben wij op ons jaarverslag 1963 aangekondigd, na- dan de aandeelhouders. Tot nu toe genomen", zo zei hij. melijk, dat onrendabele Horecabe- is niemand ontslagen. Men probeert Hij verklaarde ten aanzien van drijven verkocht of gesloten zouden personeel uit verkochte zaken op het personeel niet op winst uit te worden. In verband met de situatie andere plaatsen aan het werk te zijn. maar een sociaal verantwoord op de geldmarkt, mede door de zetten. Dit zou volgens de heer beleid te willen voeren. Maar dan restricties van de Nederlandse Bank, Zwolsman ook wel lukken, mits zullen naar zijn mening nieuwe ho- verloopt het proces in deze sector goedkeuring voor de bouw van nieu- tels op daartoe geëigende plaatsen sneller, dan voorzien was. we bedrijven af komt. Hij mopperde moeten worden opgericht om de De heer Zwolsman verklaarde, dat over de ..halve goedkeuring voor mensen te kunnen overplaatsen. An- op basis van de aankoopprijzen voor een motel te Westkapelle, dat op ders wordt het onmogelijk om de een aantal Horecabedrijven geen deze manier niet rendabel te kry- gestelde doeleinden te verwezenlij- Twee mensen werden gedood, een jongen zwaar- en een baby licht gewond, toen deze Volkswagen zaterda#- avond op de weg HilversumHaarlem nabij Korten hoef betrokken werd bij een verkeersongeval. De wa gen botste frontaal tegen een tegenligger; een inzitten de in de tweede auto werd eveneens gedood. rentabiliteit aanwezig was. Als een &en vermogen van een onderneming ho ger is, dan moet het resultaat ook hoger zijn. Naar zijn mening zijn de ken. Rentabiliteit De heer Zwolsman verklaarde met stelligheid, dat lang niet alle Horecabedrijven zullen worden af gestoten. De meesten, zoals b.v. Bri tannia in Vlissingen, Grandhotel en Kurhaus Scheveningen zijn na ver anderingen in de complexen wel rendabel te maken. Na verkregen rijksgoedkeuringen zal daar uitein delijk rentabiliteit worden verkre gen. Indien echter de rijksgoedkeu ringen te lang zouden uitblijven, dan zou de situatie moeilijk worden. „We proberen het zo lang mogelijk uit te houden in het belang van con sumenten en personeel", aldus de heer Zwolsman. „Wat is de gewone man Drs. Van der Pluym meende, dat door „kappen aan de onderkant", het sluiten van Rutecksbedrijven, na deel berokkend wordt aan het so ciaal toerisme, aan de gewone man. „Wat is de gewone man", zo vroeg de heer Zwolsman zich af. Deze rijdt naar zijn mening eerst in een „eendje", later in een grotere wagen aan de Rutecks voorbij. Drs. Van der Pluym vond, dat de plotselinge verkopen een panieke rige indruk hebben gemaakt. Het personeel heeft de indruk, dat deze over de hoofden is heengegaan. Hij sprak van een „harde stellingname". Kettingbotsingen bij Oudenrijn Op Rijksweg 12 (Oudenrijn-Utrecht) onder de gemeente Renswoude zijn gisteravond omstreeks kwart voor acht enkele kettingbotsingen ont staan, waarbij in totaal circa tien personen zijn gewond. Volgens de rijkspolitie verkeren twee personen in levensgevaar, zes zijn zeer ernstig gewond en vier liepen lichte ver wondingen op. De eerste kettingbotsing ontstond, doordat een, vermoedelijk Duitse, auto door de middenberm schoot en frontaal in botsing kwam met een Nederlandse personenauto. Bij dit on geval werden zes personen gewond. Voorts veroorzaakte dit ongeluk ver scheidene kleine botsingen, waarbij in to+aal zeven auto's betrokken wa ren. PRINSES IRENE WAS IN SALZBURG Prinses Irene en haar echtgenoot zijn donderdag in Salzburg gearri veerd. Zij woonden daar een concert van het Weens Filharmonisch Orkest bij. Zaterdag reisde het paar naar Attnang-Puchheim voor een bezoek aan de vader van prins Charles Hu- De gewonden zijn allen naar het Ju lian a ziekenhuis in Veen end aal over gebracht. De ravage op Rijksweg 12 was zo groot, dat zondagavond om streeks elf uur de noordelijke rijbaan van Rijksweg 12 nog geheel en de zuidelijke gedeeltelijk voor het ver keer gestremd was. BIJ KORTENHOEF^DRIE DODEN Omstreeks kwart voor een in de nacht van zaterdag op zondag is on der Kortenhoef een ernstig verkeers ongeluk gebeurd dat aan drie mensen het leven heeft gekost, een Rotter dams echtpaar en een kruidenier uit Loosdrecht. De auto van het echtpaar, de 32- jarige hotelhouder J. de V. en de 29-jarige A. C. B. uit Rotterdam, kwam op een gegeven moment fron taal in botsing met een auto die links van de weg reed. Het echtpaar en de bestuurder van de andere auto, de 24-jarige onge huwde kruidenier C. F. uit Loos drecht, waren op slag dood. In de auto van het echtpaar bevonden zich ook nog hun anderhalf jaar oude kind dat geen letsel opliep en een zestien jarige neef, die een hersenschudding kreeg. BROMFIETSER VIEL Zondagmiddag is de 17-jarige L. Molthoff uit Amsterdam-Noord op het rijwielpad tussen Monnikendam en Broek in Waterland door onbe kende oorzaak van zijn bromfiets ge vallen. De jongen werd naar het stads ziekenhuis te Purmerend gébracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Een 35-jarige Nederlandse vracht autochauffeur is zaterdag in Malmoe (Zweden) gearresteerd wegens het veroorzaken van een dodelijk onge luk. Volgens de Zweedse politie heeft hij de maximum snelheid over schreden. De Nederlandse vrachtautochauf feur en zijn broer waren op weg naar Nederland, toen het ongeluk ge beurde. De wagen raakte een fietser, de chef-choreograaf van het Stedelijk Theater in Malmoe, baron Carl Gus- taf Kruuse, die zo ernstig werd ge wond, dat hij ter plaatse is overle den. De vrachtwagenchauffeur rem de wel onmiddellijk, doch de wagen kwam pas na dertig meter tot stil stand. In Brabant en Limburg De rijkspolitie te Oisterwijk is een grote handel in gestolen brommers op het spoor gekomen. Het vermoe den bestaat, dat enkele centrale heler adressen in Brabant en Limburg voor de verspreiding hebben ge zorgd. Van de twintig brommers, die alleen al in Oisterwijk zijn achter haald, blijken er niet minder dan vijftien in Eindhoven gestolen te zijn Waarschijnlijk rijden in Brabant en Limburg nog vele bromfietsers, die niet weten, dat hun tweedehands gekochte voertuig van diefstal af komstig is. De politie verwacht spoe dig de zaak rond te hebben. Bemiddeling van Oe Thant ingeroepen Volgens zaterdagavond in Leopold- stad ontvangen berichten hebben op standelingen zich meester gemaakt van de stad Lisala, in de provincie Equator. In Boekavoe was het zater dag rustig, hoewel in een Afrikaanse wijk nog ongeveer veertig opstande lingen standhouden. De Kongolese minister van binnenlandse zaken Moenongo, zal dinsdag een bezoek aan de stad brengen. Radio Leopold- stad meldde, dat tot de gesneuvelde opstandelingen behoort generaal Ni colas Olenga, die bij de overmeeste ring van Stanleystad de rebellen aan voerde. Intussen duurt de massale uitzet ting van onderdanen van Kongo Brazzaville, Boeroendi en ook van Mali voort. Zaterdag werden er hon derden met hun bezitingen met veer boten van LeopolcLstad naar Brazza ville overgebracht. STROPER MAG NAAR HUIS De 28-jarige H. F. H., die in de nacht van woensdag op donderdag met een jachtgeweer zou hebben ge schoten op de 47-jarige landbouwer J. Brosens te Zundert, is op last van de officier van Justitie te Breda weer op vrije voeten getseld. De landbou wer trachtte de stropers met knip perlichten van zijn land te verdrij ven, maar werd zelf verblind door een lichtbak en met een volle lading hagel in het bovenbeen geschoten. MEDISCHE HULP Een transportvliegtuig van de Zuid- Afrikaanse luchtmacht, dat zaterdag morgen in Leopoldstad arriveerde met volgens welingelichte kringen vijftien ton medicamenten en levens middelen aan boord een geschenk van de Zuidafrikaanse regering aan die van Kongo is later op de dag weer naar Johannesburg vertrokken. Ook in uniform geklede militairen, die de reis meemaakten, keerden met het toestel terug. De enige die achter bleef, was een arts, die de Zuidafri kaanse regering ter beschikking van Kongo had gesteld. VREEMDE SOLDATEN Uit goede bron wordt vernomen, dat Tsjombe zaterdag een 20-tal bui tenlandse militairen van verschillen de nationaliteit (vooral uit Zuid- Afrika en Zuid-Rhodesië) op zijn bu reau heeft ontvangen. Naar verluidt zullen zy in dienst van de centrale regering aan het hoofd van militaire eenheden worden geplaatst. HULP VAN V.N.? Volgens gezaghebbende kringen in New York heeft premier Tsjombe de hulp van de V.N. ingeroepen om een einde te maken aan de infiltraties van vijandige elementen uit Boeroen di en Kongo-Brazzaville. Dit verzoek zou donderdag door Pierre Mbale, de Kongolese diplomatieke vertegen woordiger bij de V.N., aan secretaris generaal Oe Thant zijn overgebracht. Tsjombe zou de diplomatieke bemid deling van Oe Thant bij de regerin gen der genoemde landen hebben in geroepen. UIT DE BOCHT Een personenauto met vier inzit tenden is gistermiddag bij het nemen van een bocht in Hoogeveen tegen een langs de weg staande stapel ste nen gereden en gekanteld. De 75- jarige mevrouw M. Perton-Bakker uit Franeker werd op slag gedood. De auito werd bestuurd door haar 20-jarige kleinzoon, de heer S. Per- ton uit Apeldoorn, die de stapel ste nen te laat had opgemerkt. Hij kreeg een shock, zijn moeder, mevr. H. C. L. Perton-Vierkant en zyn nichtje, de 19-jairige verpleegster mej. A. J. Vier kant uit Leeuwarden liepen lichte verwondingen op. ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN Op de Ringbaan-Zuid te Tilburg bij het kruispunt met de Broekhovense- weg is zondagavond de 63-jarige F. Heerkens uit Tilburg door een per sonenauto uit Eindhoven gegrepen en op slag gedood. De man stak de weg over, terwijl het voetgangerslicht op rood stond en het verkeer op de ringbaan normaal doorgang vond. 20 kilometer wandelen met koe aan 't lijntje Met een gestolen koe aan het lijn tje beeft de 59-jarige J. N. uit Am sterdam vannacht een ongeveer 20 km lange voettocht gemaakt van uit geest naar zijn woonadres in het cen trum van de hoofdstad. De man was van mening, dat de koe, die in een weiland in Uitgeest graasde, niet voldoende te eten had en besloot het dier mee naar huis te nemen om er zelf beter voor te zorgen. Van het dorp Uitgeest toog de dierenvriend via de Provinciale Weg, Hembrug-Limmer in de richting van Amsterdam. Met het dier stak hij de Heanbrugpont over en liet het daar grazen. NIET DE TRAP OP Pas in het centrum van Amster dam, in de Haarlemmerstraat, werd de man door de politie gesignaleerd. Agenten volgden hem tot zijn woon adres, waar al spoedig een aantal nieuwsgierige Amsterdammers kwam kijken. Voor de deur werd het beest, dat langzamerhand pijn begon te krij gen, gemolken door een omstander. Daarna probeerde de heer N. het dier de trap op te krijgen, maar dat lukte toch niet zo be6t. Man en koe werden naar het bureau Warmoes- straat gebracht, waar tegen de eerste proces-verbaal werd opgemaakt. De heer N. is onmiddellijk op vrye voe ten gesteld. De koe is enkele uren later door een transportbedrijf uit Uitgeest uit Amsterdam gehaald en naar zyn eigenaar teruggebracht. Deze, de vee houder J. Duinmeyer, verklaarde toen hij zyn koe terugzag, dat het dier erg was afgevallen. De koe wai voor de slacht bestemd. MET BROMFIETS TE WATER Gisteravond omstreeks 21 uur is de 17-jairige E. Roubos met zijn brom fiets uit de bocht gevlogen. De jonge man kwam in het water terecht en toen men hem op de wal haalde bleek hij te zijn overleden. De dood schijnt niet aan verdrinking te moeten wor den toegeschreven. 960 Leerlingen van verschillende scholen in de omgeving van het meer van Konstanz aan de Zwitserse zijde hebben zich verenigd om het meer een flinke opknapbeurt te geven. Met man en macht togen zij aan het werk om grote hoeveelheden rottend wier aan land te brengen. Een inham van het meer was door de vegetatie met een centimetersdikke laag bedekt, waardoor een groot oppervlak ongeschikt was geworden voor bad- en watersportgenoegem. In het R.K. Ziekenhuis te Zwolle is zaterdagavond overleden de 25- jarige M. Tapilaha uit Eerbeek, die zaterdag 15 augustus als bestuurder van een klein personenbnsje ernstig gewond werd bij een verkeersonge val, dat in Beekbergen op het Kanaal- Zuid nabij Osterhuizensebrug gebeur de. Zaterdag is in het ziekenhuis in Tilburg de 19-jarige P. H. Wijnands uit Dussen overleden. Hij botste de vorige week zondag met zyn brom fiets tegen een trailer en werd we gens zijn verwondingen naar het zie kenhuis in Raamdionksveer overge bracht. Later wend hij naar het zie kenhuis in Tüburg vervoerd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4