De Champagne-Trip van Oegstgeester Schola Cantorum WU WETEN HET.. Een fijn vakantiepak DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voor de negende keer Sinds jaren is de Schola gewend zich, omstreeks half augustus, ergens in het nabije buitenland enige dagen af te zonderen, teneinde met de vreugde en het verdriet van een ge zamenlijk doorleefd kamp zichzelf te hervinden en de onderlinge band te versterken. Ieder jaar opnieuw trekt, in de week na Pasen, een verken- ningsploegje erop uit om een ge schikt terrein (bij voorkeur strikt- privé) te vinden, dat aan een aantal elementaire eisen moet voldoen als: rustig gelegen in nabijheid van een boerderij, bij voorkeur aan 'n beekje of een meer. droog en uit de wind en als het even kan op een paar kilometer afstand van 'n dorps kerkje met een goede akoestiek en een pastoor „die er iets van be grijpt". Het merkwaardige is, dat dit ver- kenningsploegje steeds, en nu voor de negende maal, kans heeft gezien een dergelijke veeleisende kamp plaats voor de Schola te reserveren en aldus de grondslag te leggen voor wat ieder jaar weer opnieuw blijkt geweest te zijn „een goed en geslaagd kamp". De annalen vermelden na men als: Limetz, Dinant, Mariënhei- de, Griinental, Botassart, Insenborn, Ouren, Bellevaux en met dikke let ters geschreven, Reims. Het kapelletje en kroegje van Strijbeek Bij een serie dergelijke trips vor men zich geleidelijk aan tradities. Eén ervan is, om een grensover schrijding in zuidelijke richting altijd te doen plaatsvinden in het Kem- pische Striibeek. Hier bevindt zich, od 200 meter van de grens „het laat ste kroegje" en, vlak tegen de grens aan. een klein maar fraai kapelletje. Op vrijdagochtend 14 augustus te 9.30 uur onderbraken hier 18 Schola- vrienden (alleen „heren", dames blij ven thuis!) voor een uur hun reis paar Frankrijk, om gezamenlijk de H. Mis te vieren en daarna voorlopig hun laatste Nederlandse kopje koffie te genieten Kapelaan Lansbergen maakte van de gelegenheid gebruik het geestelijk ..Leitmotiv" van deze trip „De verbondenheid met de wijn stok" in te leiden. De fourage en de materiële verzorging in goede handen Onder vrij primitieve omstandig heden het stoffélijk welzijn van 18 levenslustige volwassen mannen (waaronder één kersverse opa!) te verzorgen, is geen kleinigheid, te meer daar hun „geestelijk welzijn" er zo onafscheidelijk mee verbonden is. Schreef de grote Thomas niet reeds: „Primum vivere, deinde Phj- losophari"? De beide fourageurs bleken zeer omzichtig en vindingrijk te werk te zijn gegaan. Voor de warme middag maaltijd op de heenreis was een groot deel van het werk reeds thuis verricht. Het bleek nog „slechts" een kwestie te zijn van het een en ander opwarmen op een zonnig weitje, een kilometer of wat ten zuiden van Brussel. Het voortreffelijk dinertje van vier gangen bewoog zich in de volgende da-«en, toen de koks eenmaal de be schikking hadden gekresen over een oude paardenstal van Chateau Ro- monit, tot ieders verrassing nog voort durend in stijgende lijn. De grote hangende tafel (een vernuftige con structie van de technische ploeg) boog bijwijlen kreunend door onder de overvloed van spijzen en dranken. De pontificale Hoogmis en Ves pers in de kathedraal van Reims Hét „moment suprème" was uiter aard de ontmoeting met mgr. Marty, aartsbinsschop van Reims, 'n kwar tier voor de aanvang van de Hoogmis op 15 augustus in een van Frankrijks beroemdste en schoonste kathedralen, waar vanouds de Franse koningen werden gekroond en, waarmede de naam van Jeanne d'Arc onafscheide lijk is verbonden. Monseigneur, zichtbaar verheugd over de komst van zovele Hollandse zangers, en de beminnelijkheid in persoon, vroeg o m. met grote be langstelling naar de eerste ervaringen met ons kampleven en verbond hier aan een waarlijk pontificale gift van 100 francs als bijdrage in de feeste lijkheid. Voor de schola aanleiding om, ge stoken in ten dele nieuwe toga's en superplies, het uiterste van haar kun nen te geven, zowel bij de uitvoering van het Gregoriaans als van de Missa Sine Nomine van Claudio Casciolini. De a-capella zang van de Schola werd regelmatig op feestelijke en indruk wekkende wijze afgewisseld door magnifiek orgelspel van de bekwa me organist van de kathedraal. Mgr. Marty dankte, aan het eind van zijn voortreffelijke preek over het feest van Maria Ten Hemelopne ming, nog in het bijzonder „le choral de la Hollande" en stelde het ten voorbeeld aan zijn eigen landgenoten. Voor de Schola een goede gelegen heid om de deugd van nederigheid te betrachten. Op speciaal verzoek werden 's mid dags om 3 uur nog de pontificale vespers met rondgang door de katihe- Dinsdagavond te 7 uur maakten 18 leden en reünisten van de Schola Cantorum van St. Willibrord hun „Joy Euse Rentrée" door de lanen van Oegstgeest, onder het zingen van het „strijdlied": C'est a boire! De jubileum-trip naar Reims zat er bijna op. Er rest te nog slechts het slotdiner ten huize van een van de Schola-leden, bereid door een drietal glunderende Schola-dames. Pastoor Com mandeur voor deze gelegenheid „Chef de réception", kreeg bij vla gen de eerste nog ongeordende indrukken te verwerken en wist toen reeds met zekerheid, dat de jubileum-trip naar Reims een on gekend succes was geworden. Uw verslaggever tekende, nadat de afscheidszang „Ce n'est qu'un au revoir" het definitieve einde van de feestelijkheden had aangekondigd, het volgende enigszins geor dende verslag voor U op. draal muzikaal door de Schola ver zorgd, waarna 18 voldane maar dode lijk vermoeide zangers (men was van 6 uur 's ochtends tot 4 uur in de middag in de weer geweest) naar het kampterrein nabij Mailly-Cham- pagne terugkeerden om voorberei dingen te treffen voor het feestelijk diner (met champagne!). Zondagse Hoogmis in de oude Abdijkerk van Hautvillers, de bakermat van de champagne. Tot 1715 leefde in de Benedictijner abdij van Hautvilliers dom Perignon, keldermeester van de abdij en uit vinder van de. champagne. Van de abdij is weinig meer over,' maar de oude kerk staat er nog, met koor banken incluis en dom Perignon ligt er begraven op een ereplaats. De Hoogmis begon om half twaalf en de kerk was zowaar nog redelijk bezet. De Schola beperkte zich op nieuw tot a-capella zang, met hart en ziel uitgevoerd en gedragen door een voortreffelijke akoestiek. Hier was het pastoor Godart, die De kathedraal van Reims aan het einde van de Mis hartelijk dankte en aan deze dank gestalte gaf in de vorm van een voortreffelijk glas champagne. Aldus in de goede sfeer gebrachfy togen een aantal Schola-leden naai de tombeau van dom Perignon en neurieden er hun 'C'est a boitre'. Een originele hulde aan een waarlijk groot uitvinder! Het was onafgebroken verrukkelijk zonnig weer en na de bezichtiging van de oude uitgestrekte kloostertuin met vele indrukwekkende bomen, hernam de traditie,, zij het op be scheiden wijze, haar recht en werd gestart voor een uitgebreide wande ling hoog boven de vallei van de Marne met schitterende wijdse uit zichten. De temperatuur was heet, niettemin het wandeltempo hoog en een van de pauzes werd besteed aan de opmeting van een stalen televi- sie(?)-mast, die blijkens zo nauw keurig mogelijke driehoeksmeting toch circa 180 meter hoog bleek te zijn. De discussie-onderwerpen en het resultaat van de stemmingen Tot de vaste traditie behoort ook de behandeling van en de discussie over een tweetal onderwerpen, deze keer aangeduid als „De vrouw in het kerkelijk ambt" en „De humanisten en wij". Het beraad over het eerste onder werp, ingeleid door kapelaan Lans bergen, vroeg een groot aantal uren. Voor en tegen werden op kritische wijze tegen elkaar afgewogen totdat de conclusies concrete gestalte kre gen in de uitslag van een aantal stem mingen. Het was op dat moment of de paar denstal, waarin de besprekingen plaats vonden, de allure kreeg van een concilie-aula en plechtig klonken het gewetensvolle „voor" en „tegen" met van de zijde van één concilie vader de toevoeging „Ik kan niet an ders"! Uit de stemming bleek, dat de grote meerderheid der Schola-leden in het vrouw-zijn als zodanig geen beletsel ziet voor het bekleden van kerkelijke ambten. Naar de mening van deze leden ware het gewenst, dat voor bepaalde vrouwen de mogelijkheid zou worden geopend tot het vervul len van de (naar de mening van sommigen: bepaalde) kerkelijke amb ten. Het tweede onderwerp werd inge leid door de heer Weyermans en de discussie spitste zich toe op beginsel verklaring en doelstelling van het Humanistisch Verbond in Nederland Bij de stemming bleek, dat een ruime meerderheid van Schola-leden er geen bezwaar tegen heeft, dat be zinningscentra van de Humanisten in Nederland van overheidswege wor den gesubsidieerd. Een amendement, dat als voorwaarde wilde stellen het niet-in voeren van a- of anti-theïsti sche propaganda, werd met kleine meerderheid 'verworpen. Aldus de mening van een fictieve Kamer-frac tie, dit maal vergaderd onder een waranda van een van de bijgebouwen van het kasteel Romont. Ontvangst door de firma Moët Chandon te Epernay De maandagochtend zou opnieuw een hoogtepunt brengen in de vorm van de ontvangst door de befaamde maatschappij Moët et Chandon, dank zij wier welwillendheid de Schola 't unieke kampterrein in het park van Chateau Romont had weten te ver werven. De heer Médard, chef de réception, stelde de 18 gezworenen onder de hoede van een lieftallige jongedame, die bereid en in staat bleek in goed Duits een rondleiding door de kel ders te verzorgen. Het gaat hier om diep onder de grond aangelegde kelders met een totale lengte van 20 km. en een in houd van 24 miljoen flessen cham pagne. Voor een Schola-lid, die het niet langer uit kon houden, aanlei ding om zich tot mademoiselle te richten met de hartekreet „C'est a boire, qu'il nous faut!' Monsieur Médard had een en ander blijkbaar reeds voorfcien, want bo vengronds volgde een rijkelijk be sproeide ontvangst in de tuin van het mooie gebouw, van Schola-wege opgeluisterd met een aantal originele drinkliederen. Merci bien, monsieur Medard Opgetogen Schola-leden, een „knal-goed" champagne-kamp. Dinsdagavond zat het gehele gezel schap nog eenmaal aan aan een fees telijke tafel „ergens" in Oegstgeest. Uw verslaggever hoorde o.m. een schatting van 10 flessen champagne die de soldaat gemaakt waren. Dat zou betekenen: de man per vijf da gen één fles. Een kniesoor, die het deze 18 Schola-leden bij de interne viering van hun zilveren feest zou misgunnen. Naar mijn stellige over tuiging een stijlvolle viering, die jul lie niet licht zullen vergeten. Tot 27 september a.s.; de dag van de uiterlijke viering van jullie jubi lee!!!!! Vierde slachtoffer ongeluk Maastunnel geidentificeerd De politie kent nu ook de naam van het vierde en laatste slachtoffer van de verkeersramp in de Rotter damse Maastunnel. Het is de 28-ja rige Ruben Richardson uit de A. En gelmanstraat 46 te Rotterdam. Bot van oeros in Giethoorn gevonden Naar Leids museum gezonden Bij het zandzuigen voor de uitbrei ding van de dorpskern van Giethoorn is op 9 meter diepte een bot van een prehistorisch dier gevonden. De directeur van het oudheidkun dig museum op Schokland heeft het bot gedetermineerd als de rugwervel van een oeros, die vijftien- tot acht tienduizend jaar geleden heeft ge leefd. De vondst is opgestuurd naar het Rijksmuseum voor Archeologie en Mineralogie in Leiden. Voor het elfde internationale vo calisten concours, dat van 7 tot en met 12 september in Den Bosch wordt gehouden, hebben 72 zangers en zangeressen ingeschreven. De jury op dit concours wordt ge vormd door Manus Willemsen (voor zitter) Nederland: Tom Brand, Ne derland; Scipo Colombo, Italië; Keith Falkner, Engeland; Johannes den Hertog, Nederland: Guus Hoekman. Nederland: Irma Kolassi, Frankrijk; Annelies KuDper, Duitsland; Kris- tian Lange, Noorwegen; Julius Pat- zak, Oostenrijk. De prijswinnaars van het concours zullen op 16 september met het Bra bants Orkest onder leiding van Hein Jordans optreden in de Casino- Schouwburg. NOORDWIJK Machine schoof van vrachtwagen Passerende automobilist op slag gedood Gistermiddag, omstreeks zes uur, heeft op de Herenweg te Noordwijk, ter hoogte van het bloembollenbedrijf der firma Faase, een ongeval plaats gehad, dat aan een inwoner van Rijs wijk het leven heeft gekost. De 34-jarige bollenkweker J. uit Noordwijk vervoerde op een vracht auto met open laadbak een zware bollensorteertafel. Vermoedelijk door een rukwind werd de machine van de vrachtwagen geslagen en kwam terecht tegen de voorruit van een luxe auto, die juist passeerde. De eni ge inzittende daarvan, de 59-jarige heer W. Staffleu uit Rijswijk (Z.H.) werd door de finaal versplinterde voorruit zo ernstig aan het hoofd ge wond, dat de dood onmiddellijk in trad. Het zeilschip „La Marie Ga lante", afkomstig' uit La Rochelle, dat deelnam aan de wedstrijd San tanderLe Triniet-sur-Mer, is dins dagavond ter hoogte van de vuurto ren van Cordouan gezonken. Van de zes opvarenden konden er slechts twee worden gered. Het lijk van een van de anderen werd opgevist, de overige drie wor den nog vermist. Een grootscheepse opsporings actie is in Z.-Afrika gaande naar aan leiding van de ontsnapping van elf Afrikaanse gevangenen uit een werk kamp tussen Pretoria en Johannes burg met medeneming van twee ge weren en wat munitie. Er waren eerst dertien gevangenen ontsnapt, maar twee konden enkele uren later reeds worden gegrepen. De ergste epidemie van encefa- litis (hersenontsteking) sinds jaren heerst in Japan. Deze zomer zijn tot dusver 350 mensen aan deze ziekte overleden. WILT V IETS WETEN? Huize Doorn Is Huize Doorn met zijn waardevolle bezittingen nu eigendom van de Nederlandse staat of is het nog van Duitsland, vraagt D. W. K. Antwoord: Sedert de laatste we reldoorlog behoort Huize Doorn met alle daar nog aanwezige goederen tot het eigendom van de Nederlandse staat. Bij de laatste overeenkomst tussen Den Haag en Bonn (General- bereinigung) in 1962 is overeenge komen dat een aantal zeer persoon lijke bezittingen van keizer Wilhelm II zou worden teruggegeven aan de Duitse staat. Het betreft hier echter merendeels goederen die toch niet werden tentoongesteld. Gasleiding Bij een verbouwing is er vuil in de gasleiding gekomen. De huiseigenaar geeft dit toe. Wie moet de rekening van het schoonbla- zen van de leiding betalen? In het huurcontract staat hierover niets vermeld, cshrijft A. W. Antwoord: Dit staat ook niet met zoveel woorden in het burgerlijk wetboek vermeld. Geringe en dage lijkse reparaties zijn voor rekening van de huurder, tenzij zij noodzake lijk zijn geworden door de vervallen of oude toestand van het gehuurde. Het komt ons voor dat in dit geval het schoonblazen voor rekening van de huiseigenaar zou dienen te ko men, maai' dit is een kwestie van onderhandeling. SPECIALE VERSLAGGEVER Kou ingspinguin op oranje „ei" Trots als een pauw had ze zich een beetje teruggetrokken, het ko- ningspinguïnwijfje, dat de voor haar typerende naam De Broedse heeft gekregen naar haar broedpogingen in voorgaande jaren. En in de Am sterdamse dierentuin Artis was men verheugd over deze situatie. De Broedse had een ei op haar voeten liggen en was kennelijk tot broeden overgegaan. „Zouden we dan toch 'n jonge koningspinguïn krijgen?" vroeg men zich in Artis af. Een vorige keer. twee maanden geleden, had na melijk een ander wijfje eveneens 'n ei gelegd, maar daarvan was niets terecht gekomen. De Broedse stond al een weekje te broeden het ei ligt op de voeten en daar overheen valt een huidplooi toen men argwaan begon te krij gen. Onder normale omstandigheden ziet men wel eens iets van het ei, bijvoorbeeld als het door het wijfje met de snavel wordt gekeerd. Nu was dat niet het geval. Bovendien knapte ze het broedkarwei kennelijk alleen op, wat eveneens abnormaal is. Haar echtgenoot behoort haar bij dit werk te assisteren door de zorg over het ei zo nu en dan over te ne men. Het duurde nog enkele dagen, voor .nii ontdekte, waarom De Broed se zo Ze poogde met alle geweld een halve, uitgeperste sinaas appel uit te broeden, die blijkbaar door het publiek in het verblijf van de pinguïns was gegooid Kustversterking tussen Den Haaz en Hoek van Holland Het Hoogheemraadschap Delfland verwacht in het najaar van 1965 ge reed te zijn met de versterking van de zeewering tussen Den Haag en Hoek van Holland, in het kader van het Deltaplan. Tussen Kijkduin en Ter Heyde is het werk al gereed. Dit najaar zal, naar wordt verwacht, ook de versterking van de duinstrook bij Ter Heyde worden voltooid. Voor lite werk is in totaal 1,5 mil joen m3 grond nodig, die wordt ge wonnen in de Nieuwe Waterweg bij de Oranjesluizen. Van de opslag plaats bij Poortershaven voeren trei nen over een speciale spoorlijn de aarde verder. In totaal moet circa 12 kilometer versterkt worden. Het meeste werk verschaft het stukje van ongeveer een kilometer lengte vóór Ter Heyde, gemeente Monster. Door de ligging van Ter Heyde is het namelijk onmogelijk hier de duinen in dezelfde mate te verbreden als elders en daarom wordt hier een speciale versterking van basaltkeien aangebracht, die per aak uit Linz in Zuid-Duitsland worden aangevoerd. Tevens is een speciale kleilaag ter versteviging nodig. Deze wordt verkregen van een bouwter rein in Den Haag. Bij Ter Heyde bedraagt de ver breding een ophoging 9.20 meter boven NAP, elders tot 8.20 meter boven NAP. Haan op Doesburgse Martini-toren Gistermorgen is de kroon in de vorm van een 65 kg wegende ver gulde haan op de herbouw van de ruim 90 meter hoge Martinitoren te Doesburg gezet. De toren werd in 1945 geheel en de (Ned. Herv.) kerk grotendeels door oorlogsgeweld ver woest. Op 4 januari 19,60 werd met het werk aan de toren begonnen. De voltooiing van het herstel van kerk en toren zullen vermoedelijk nog enkele jaren vergen. Toen de haan op zijn plaats stond, loeide de stoomfluit van wasserij De LJsselstroom luidden de klokken en claxonneerden de auto's. Een geza menlijke hanenmaaltijd besloot de plaatsing van de haan. Daarbij ontvingen alle aanzitten- den een verguld haantje en van de heer J. H. Jansen, een inwoner van Doesburg, foto's van de ondergang van de toren en van het door hem gecomponeerde Doesburgse volks lied. Bij het opbergen van een zoge naamde grondfreesmachine is de 60- jarige freesmachinist W. Verschuu- ren uit Rotterdam om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde door dat de heer Verschuuren de controle op de machine verloor met het gevolg dat hij bekneld raakte tussen een muur en het zware werktuig. Het handvat, waarmee hij de freesmachi ne bestuurde, trof hem in de borst Vakantie is een toverwoord voor vele duizenden. Het is de tijd waarin wij het allemaal wat gemakkelijker aandoen. Wij haasten ons niet, wij doen waar wij zin ln hebben. Dit geldt ook speciaal op het gebied van de kleding. Kijk maar eens naar onze kinderen. Zij hullen zich het liefst ln echt makkelijk zittende spulle tjes. Onze dochters lopen bijna dagelijks in een bloes of trui op een lange pantalon. Onze mannen trekken hun weekenders aan en onze jongens hun spijkerbroeken. En wat doen wij Wij lopen in heerlijke zomerjurkjes en lekker fleurige katoentjes en als wij gaan fietsen of brommen, laten wij ons ook overhaien zo'n fijne, lange pantalon en een gemakkelijk zittende bloes aan te trekken. Gaat u naar zee, dan doet zo'n echt strandpak het altijd uitstekend. Wij tonen u or eentje dat wel bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Het is model „Merida" vervaardigd door de ontwerpers van Boussac. De lange mouwen van het jakje beschermen ons tegen al te felle zon, terwijl het hoofddoekje van dezelfde stof ons kapsel, onze kroon, tegen wind en zand beschut. De bijpassende lange broek maakt het geheel eompleet. Het is gemakkelijk te dragen over het zwempak. Bovendien zit het warm en behoeven wij geen koude te lijden bij eventuele koele zeewind. Het dessin is werkelijk een lust voor het oog. Het doet wat Japans aan en is een prachtige kleurschakering van oranje-bruin-geel-groen. Met zo'n pak zal ieder strandverblijf tot een feest worden gemaakt. (Nadruk verboden^ WffeMf MMKTS

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7