S)e CöicbeSou^cmt Griekse strijdkrachten weer onder Navo- bevel V.N.-commandant Midden-Oosten ernstig ziek r Tsjombe bereid uitwijzing voorwaardelijk op te schorten CALEX De Johnsons zijn „minder rijk" dan we wel dachten GOLDWATER MET AANSLAG BEDREIGD NBC wil Johnson en Gold- water voor televisie brengen Zonniëe perioden KASTEN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No. 16.305 Johnsons spaarcenten in verkiezingsgewoel BUREAU PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur L.^c. J^roozen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,78 p.w., 3,35 p. mnd-, 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. nun. Telefoontjes f 1.75 DE TOESTAND VAN SEGNI De lichte verbetering in de toe stand van president Segni van Italië, waarvan gisteren melding werd ge maakt, houdt aan. Dit is vanochtend in Rome bekendgemaakt. OM TURKEN IN TOOM TE HOUDEN Ankara zou Bosporus willen sluiten Na afloop van een gisteren gehou den bijeenkomst van de permanente Navoraad in Parijs, deelde een woord voerder mede, dat dinsdag aan de Turkse en Griekse regeringen was verzocht van hun besluit tot terug- De Griekse premier Papandreou trekking van bepaalde strijdkrachten heeft gisteravond medegedeeld, uit de Navo terug te komen. r-.ri'L 8eneraaI-majoor dat de Griekse strijdkrachten, die Turkije had eerder op de dag de Carlos Flores Paiva Chaves, bevel- w|„jpn „j, He zelfde maatregel bekend gemaakt hebber van de strijdmacht van de ®nKelf 8elec|en de v00r de eenheden van zijn lucht. volkerenorganisatie in het Midden- INoordatlantische verdragsorga- macht, die het vorige week aan de Oosten, is gisteren met een hersen- nisatie werden teruggetrokken, Navo had onttrokken, bloeding naar een ziekenhuis in Bei- weer onder het commando van De bekendmaking door de Griekse roet gebracht. Navn zullen worden crehrnoht Premier kwam, nadat hij door secre- Generaal Paiva Chavas, die 62 jaar ae 1Nav0 zullen worden gebracht. tarjs.generaal Manlio Brosio van de is, werd op 30 december van het De Griekse premier zei gister- Navo van het Turkse besluit in ken- vorig jaar tot bevelhebber van de avond, dat deze Griekse maat- nis was gesteld. VN-troepen in het Midden-Oosten i j Na vernlioh- benoemd. Hij was niet de eerste keus re§el v00r m,v0 fle. verPllcJ1 Grieks protest van secretaris-generaal Oe Thant ting opwerpt iedere inmenging van de V.N. Oe Thant had voor deze van Turkse zijde op Cypus te oe regering van Griekenland heeft post graag generaal Oswaldo de verbieden. De minister zei dit bij de Navo en de Verenigde Naties Arauja Motta willen hebben Deze t in zi;n antwoord aan de geprotesteerd tegen 't feit, dat Turk- Braziliaan, kon wegens slechte ge- sHecretarjs_gJeneraal van de Nav0 ^vliegtuigen d. «- buitenlandse zaken, Erkin, aan jour nalisten verteld, niet over officiële inlichtingen hieromtrent te beschik ken. Maar, voegde hij er aan toe, „zo Rusland militaire hulp naar Cyprus zou sturen, zullen wij dienovereen komstig handelen. Als er oorlogsge vaar is, sluiten we misschien de Bos porus". zondheid het bevel echter niet op zich nemen. te hebben benadrukt. ONENIGHEID MET BRAZZAVILLE Rebellen in Kivoe rukken weer op Premier Tsjombe heeft gister avond laten weten, dat hij be reid is met de regeringen van Kongo-Brazzaville en van Boe- roendi te onderhandelen en de uitwijzigingsmaatregelen. tegen hun onderdanen op te schorten, op voorwaarde, dat deze landen de bevoorrading en de bewape ning van de opstandelingen stop zetten. De regering van Kongo-Brazza ville heeft de organisatie van Afri kaanse eenheid (OAE) verzocht, een commissie van onderzoek in te stel len naar aanleiding van de gespan- landen Rhodos en Samos hebben ge vlogen. Russische wapens door Bosporus De Turkse pers heeft gemeld, dat een Russische vrachtboot, de „Novy- dumbass" dinsdag door de Bosporus is gekomen, met vier ontmantelde vliegtuigen, zware artillerie en mili tairen aan boord. Gevraagd naar de bestemming, zou de kapitein hebben gezegd, op weg naar Cyprus te zijn. Desgevraagd heeft de minister van Zelfs communisten nemen het met atheïsme niet zo nauw De „Rode Ster", het orgaan van het Russische ministerie van defensie, heeft aangedron gen op grotere waakzaamheid bij de politieke officieren om de godsdienst onder de strijd krachten uit te roeien. Het blad uit de klacht, dat er, zelfs onder de communisten, mili tairen zijn die niet alleen niet deelnemen de atheïsti *che in structie onder de troepen, doch zelfs godsdienstoefeningen bij wonen. Chroesjtsjow zou kun nen reageren: „Laten wij God bidden, dat we de zaak van het atheïstisch communisme niet verloochenen". HSLRS- Official dealer LeideD e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden - Tel 3.33.55 nen verhouding tussen dit land en het buurland Kongo-Leopoldstad (het voormalige Belgisch Kongo). De minister van buitenlandse za ken van Kongo-Brazzaville, Charles Ganao, verklaarde in een boodschap aan de secretaris-generaal van de OAE, dat deze commissie op zeer korte termijn met haar werk moet kunnen beginnen. Uitstel zou niet te voorziene gevolgen kunnen hebben voor het voortbestaan van de OAE en voor de vrede „in Afrika en de wereld". Volgens in Leopoldstad ontvangen radioberichten zijn in Boekavoe, de hoofdstad der provincie Kivoe, ge vechten gaande tussen opstandelin gen en regeringstroepen. Vanuit het noorden en noordwesten zouden op standelingen op de stad aanrukken. De opmars der rebellen betekent een drastische verandering in de situatie van de laatste twee dagen. Het verlies van Boekavoe zou een ernstige slag betekenen in de strijd tegen de opstandelingen. Er was ge meld, dat zij, met behulp van stam leden uit het district Kabare, een aanval van opstandelingen hadden afgeslagen. Thans zou in de straten gevochten worden. Miller twijfelt aan rechtschapenheid van president Onvast weer meldt het KNMI. Voor de vasthoudende kampeerders op het Amsterdamse ijsclubterrein overigens een mededeling, die weinig houvast biedt. Maar welke vooruitziende geest zou dit bordje (foto) toch geplaatst hebben? Het vermogen van de Johnsons bedraagt in totaal 3.484.098 dollar. Dit blijkt uit een accountantsrapport, dat op verzoek van de president is opgemaakt en dat gisteren in Wash ington is gepubliceerd. Het vermo gen is als volgt verdeeld over de leden van het gezin Johnson: de pre sident bezit 378.081 dollar en zijn vrouw 2.126.289 dollar. Zijn doch ters Lynda Bird en Luci Baines be zitten resp. 490.141 en 489.578 dollar. Johnson besloot de vorige maand een balans van zijn vermogen en dat van zijn gezin te laten opmaken door een onafhankelijk accountant Toestand Tuomioja lichte verbetering De toestand van de Finse bemid delaar van de V.N. in de kwestie- Cyprus, Sakari Tuomioja, vertoont een lichte verbetering. De patiënt is er echter nog steeds zeer ernstig aan toe, zo is vanochtend officieel in Ge- nève bekend gemaakt. Naar van betrouwbare kringen, die in nauw contact staan met het pa leis van president Makarios, is ver nomen, zou secretaris-generaal Oe Thant om de instemming van de Cy prische president hebben gevraagd voor de benoeming van Galo Plaza Lasso, Oe Thants speciale vertegen woordiger op Cyprus, als nieuwe be middelaar in het Cyprische conflict. Makarios zou op dit voorstel gun stig hebben gereageerd, terwijl ook de Griekse regering, wier instemming eveneens was gevraagd, ermee ak koord zou gaan. in verband met de verspreiding in het openbaar van tegenstrijdige cij fers. Er waren schattingen van zijn vermogen gepubliceerd die varieer den, van 4 miljoen tot ruim 17 mil joen dollar. In het accountantsrapport wordt gezegd, dat de belangen van de Johnsons in een televisiemaatschap pij 2.543.000 dollar bedragen. De ranch van Johnson in Texas en an dere eigendommen in de zuidelijke staten vertegenwoordigen een waar de van iets meer dan 500.000 dollar in het vermogen van de Johnsons. De rest wordt gevormd door diverse waardepapieren en contanten. GEEN „MARKTWAARDE" Eerder deze week had het tijd schrift „Life" het persoonlijk bezit van de familie Johnson op 14 mil joen dollar geschat. Men is bij dit blad niet door het rapport der ac countants uit het veld geslagen. Men kan twee kanten uit, wordt bij „Life" gezegd. Men kan uitgaan van de „boekwaar de (de cijfers die voor de accoun ting in de boeken verschijnen), of van de „marktwaarde" (de waarde van bezit bij verkoop op dit ogen blik). Van dit laatste blijkt het rap port inderdaad niet te zijn uitgegaan. De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse vice-presidentschap, William Miller, heeft gisteren op een persconferentie in Roslyn gezegd, dat het door president Johnson vergaar de fortuin vragen doet rijzen over diens rechtschapenheid. „Men zou zich bijvoorbeeld kun nen afvragen of een man die dertig jaar uit 's rijks kas voor zijn dien sten is betaald en die in die periode een persoonlijk vermogen van meer dan 14 miljoen dollar heeft vergaardt rechtschapen is," aldus Miller. Het vliegtuig waarmee senator Goldwater van Springfield in Illinois naar Washington reisde is gisteren naar een kleine luchthaven in de om geving van de Amerikaanse hoofd stad gedirigeerd, omdat de politie van Chicago telefonisch de waar schuwing had ontvangen, dat de re publikeinse senator om 16.00 uur pL tijd zou worden vermoord. Op dat ogenblik bevond Goldwa ter zich aan boord van het vlieg tuig. Men achtte het veiliger het toe stel niet op de drukke nationale luchthaven van Washington te laten landen, maar op het minder drukke „Dulles"-vliegveld, buiten Washing ton. Goldwater had volgens zijn pers secretaris gezegd, dat aangenomen werd, dat er een bom in het vlieg tuig was geplaatst. Het hoofd van de politie in Spring field zei, dat een sergeant kort na het middaguur telefonisch was ge waarschuwd, dat er een aanslag op Goldwater zou worden gepleegd. Het telefoongesprek werd gevoerd van uit een publieke cel. De identiteit van de aanvrager kon niet worden vastgesteld. ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De Repressie, die de laatste dag Deense V.N.-militairen hebben stellingen betrokken in de heuvels rond de dorpen Lymbia en Lovrojima op Cyprus De National Broadcasting Corpo ration heeft president Johnson en senator Goldwater uitgenodigd om, gezamenlijk of afzonderlijk, te ver schijnen in het televisieprogramma „Ontmoeting met de pers". Genoemd programma wordt uitgezonden op dinsdagavonden, duurt een uur en bestaat uit een vraaggesprek van 'n groep journalisten met een of meer politici. De secretaris voor., perszaken van Goldwater heeft woensdagavond, naar aanleiding van het aanbod van de NBC, verklaard, dat de senator slechts zal instemmen met het hou den van een rechtstreeks debat met president Johnson. Johnson sloeg aanbod af Senator Goldwater heeft gisteren zelf in een toespraak te Springfield, in de staat Illinois, verklaard, dat president Johnson een voorstel van hem voor het houden van een tele visiedebat heeft afgeslagen. „Ik had aangeboden de kosten hiervan voor mijn rekening te zul len nemen. Maar ik weet wel waar om de president mijn voorstel niet heeft aangenomen en waarom het congres het zijne ertoe heeft bijge dragen om een televisiedebat tussen Johnson en mij te voorkomen", al dus Goldwater. De Amerikaanse senaat heeft, zo als bekend, geweigerd een voorstel te aanvaarden tot wijziging van de wet op het radio- en televisiebestel, waardoor het de Amerikaanse tele visiestations mogelijk zou worden gemaakt uitsluitend aan Johnson en Goldwater tijd beschikbaar té stellen voor een televisiedebat. Volgens de bestaande wet moeten deze stations, als zij Johnson en Goldwater uitno digen, evenveel tijd beschikbaarstel len voor de presidentiële kandida ten van kleinere partijen. En daar deze tijd zeer kostbaar is, willen de Amerikaanse televisiestations dit niet. 50.000 IN STAATSLOTERIJ In de Staatsloterij; vierde klasse, is vandaag de 50.000 gulden gevallen op lot nr. 15459. Op lot 15031 viel een prijs van f 15.000. HOGE WOERD 99 - LEIDEN TELEFOON 22536 De Repressie, die de laatste dagen in ons land zoveel regen heeft ge bracht, is nu boven Zuid-Zweden aangekomen. Ze maakt daar deel uit van een groot lagedrukgebied, dat zich over geheel Scandinavië uit strekt. Een andere depressie, die zich on geveer langs de 45ste breedtegraad over de oceaan naar het oosten be weegt, nadert de Golf van Biskaje. Ze zal waarschijnlijk Frankrijk bin nentrekken, maar geen invloed op het weer in onze omgeving uitoefenen. Nederland zal zich morgen bij nog langzaam verder stijgende luchtdruk bevinden in een gebied met kleine verschillen in barometerstand. De wind zal daarom overwegend zwak zijn en aangezien de stabiliteit van de atmosfeer later groter wordt wordt blijft het bijna overal droog. Flinke zonnige perioden kunnen worden verwacht en in verband daarmee stijgt de temperatuur een paar graden. ZON. en MAANSTAND FN 21 Aug.: zon op 5.33, onder 19.52; maan op 19.36, onder 3.02. Hoogivaler standen 21 Aug.: v.m. 2.02; n.m. 14.26. KORRELTJE

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1