MEUBELFABRIEK IN WYCHEN AFGEBRAND CHAUFFEUR ZAT 2 UUR BEKNELD Zwolsman verkoopt Iido te Amsterdam Vierde pier-eiland weer gesloten REM-reclame vanaf 1 september a.s. Slachtoffer steek partij in Nistelrode overleden Amsterdamse dancings heffen selektie op Kritieke situatie in spuisluis Haringvliet Wilton Feijenoord ontslaat 10 man wegens fraude Haarlemse winkels 's maandags dicht Scheepsberichten CABOT LODGE IN ONS LAND 150 BEKEURINGEN IN 8 UUR TIJDS DClNDÜRDAG 10 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA Tl Schade 4 miljoen gulden bü Eltink's Meubelindustrie N.V. te Wijchen bij Nijmegen heeft gis teren een felle brand gewoed. -De meubelfabriek is geheel verloren ge gaan. Slechts een houtloods achter 't eigenlijke fabrieksterrein viel niet aan de vlammen ten prooi. De brand ontstond gistermiddag omstreeks half vijf, toen bij de repa ratie van een luchtleiding een vonk oversprong op een partij schuimrub ber. In een oogwenk was de ruimte geheel gevuld met een ondoordring bare zwarte rook, die het blussings- werk onmogelijk maakte. Zonder deze rookontwikkeling zou de brand beter te bedwingen zijn geweest. De 120 personeelsleden kon den nu niets anders doen dan zo snel mogelijk de fabriek te verlaten. NAT HOUDEN De brandweer van Wijchen en la ter ook die van Nijmegen deden wel al het mogelijke nog te redden wat er te redden viel, maar moesten spoedig hun pogingen om tot het hart van de brand door te dringen, sta ken. Zij beperkten zich tot het nat houden van de omringende fabrie ken en gebouwen, vooral de fabriek waar isolatiemateriaal vervaardigd werd eo waar een grote hoeveelheid licht ontvlambaar materiaal lag op geslagen. De directeur van de onder neming, de heer Eltink, schatte de schade op ongeveer vier miljoen gul den. Het gemeentebestuur van Wijchen en enkele ondernemingen hebben al ruimte beschikbaar gesteld, waarin de faibriek tijdelijk kan worden ge huisvest. „We beginnen morgen direct weer met de fabricage," aldus de heer Ëltink. De 120 personeelsleden die allen aan het werk waren toen de brand uitbrak, zijn er wonderbaar lijk goed afgekomen. Slechts één van hen liep snij wonden op door het springen van een ruit. Zonder enige paniek verlieten de personeelsleden de fabriek toen een maal gebleken was dat met de voor handen zijnde brandblusapparaten niets kon worden uitgericht. Foto: De brandweer stond voor een hopeloze taak. Twee uur lang heeft gistermorgen een vrachtwagenchauffeur bekneld gezeten in de cabine van zijn vracht auto, voor hij kon worden bevrijd. De vrachtwagen, beladen met beton nen heipalen, kwam op de provin ciale weg in de Alblasserwaard, ter hoogte van het recreatie-oord „De Put" vermoedelijk tengevolge van slecht zicht door de regen in de berm van de weg terecht. Door het schuiven van de lading werd de cabine van de auto in el kaar gedrukt waardoor de chauffeur bekneld raakte. Daar de plaats van het ongeluk tamelijk afgelegen is duurde het ruim twee uur voor men met snijbranders en een takelwa gen dè chauffeur kon bevrijden. Met een rugwond, vermoedelijk een ge broken been en schaafwonden is het slachtoffer in het streekziekenhuis te Gorinchem opgenomen. Op 't haventerrein van de Staats mijnen in Born (L.) is gistermorgen omstreeks kwart over elf de 47-jarige M. V. van de Bosch door nog niet opgehelderde oorzaak onder de rups van een mobiele kraan geraakt. De man was op slag dood. Hij was juist gisteren bij de Staatsmijnen in dienst gekomen. De heer Van de Bosch was ongehuwd en woonde in het Gezel- lenhuis van de Staatsmijnen in Hoensbroek. Prijs 1 .25 miljoen; koper niet bekend Het markante Lido-restau- rant aan het Amsterdamse Leidseplein is niet langer in het bezit van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. De heer Zwolsman heeft het restaurant van de hand ge daan omdat het niet rendabel zou zijn. De koper is volgens EMS-pers-chef Will Gilbert niet bekend. Over de prijs die het Lido heeft opgebracht er wordt gesproken over een bedrag van 1,25 miljoen kon hij niets meedelen. „ONTIJDIG UITGELEKT" „De verkoop is ontijdig uitgelekt", aldus de heer Gilbert. „Er was ook in het belang van het bij het Lido werk zame personeel een afspraak met de koper gemaakt over de bekendma king. Dat is heel normaal. Wij heb ben onze mond gehouden en het be richt moet dus uit de koker van de koper komen". Het 85 man tellende Lido-perso- neel (waarvan 20 in „losse" dienst) werd overigens woensdagmorgen reeds door de EMS ingelicht. De EMS weet niet of de nieuwe eigenaar het Lido als restaurant wil exploi teren, of dat het een andere bestem ming krijgt. Zelfs als het laatste het geval zou zijn, voorziet de EMS geen grote problemen voor wat betreft de overheveling van het personeel, daar er op de Horeca-arbeidsmarkt ge noeg vraag is. De directeur van Lido, de heerM. W. Andree gaf het volgende commen taar: „Ik weet absoluut niet aan wie de EMS het Lido heeft verkocht. De naam van de makelaar is mij niet bekend en ook het verkoopbedrag weet ik niet. Wel heeft men mij in staat gesteld vóór de publicaties, nl. gistermorgen, het personeel in te lichten. Kort daarvoor had 't hoofd kantoor van de EMS mij ingelicht over de verkoop. Ik geloof niet dat Lido geschikt is om het een andere bestemming te geven. Bovendien is er altijd nog de schoonheidscommis sie van Amsterdam. Voorlopig gaan wij rustig door met de exploitatie en ik heb vertrouwen in de toekomst. Wat de koper betreft gaan wij dus voorlopig in de wachtkamer zitten", aldus de directeur, die dus niet meer weet in wiens dienst hij staat Woensdagochtend heeft zich op de Velserweg in Amsterdam een kettingbotsing voorgedaan, waarbij acht per sonenwagens en een ziekenauto waren betrokken. Twee personen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Er is veel blikschade. Het ongeluk is waarschijnlijk mede te wijten aan de weersomstandig- he den? In verband met werkzaamheden is het vierde, onlangs aangebrachte eiland van de Scheveningse pier voor publiek gesloten .Het eiland werd vorige week geopend, met welke daad de EMS toegangsprijs-verhoging trachtte te motiveren. Inrichting en opbouw zijn echter nog lang niet vol tooid. De EMS heeft nog geen enke le mededeling gedaan over de bestem ming van het vierde eiland. De afgelopen dagen zijn acht Hongaren door de prikkeldraadver sperringen de Oostenrijkse provin cie Burgenland binnengevlucht. Ze hebben volgens een mededeling van- de politie politiek asiel Een bewijs van het feit dat de Grieks-Cyprioten hun economische blokkade meenschappen op het eiland hebben opgeheven, was het aankomen va Vanaf dinsdag 1 september zal TV Noordzee reclamespots gaan uitzen den. Ongeveer 50 adverteerders, die samen 700.000 gulden in de REM-kas zullen brengen hebben reeds zend tijd geboekt. Door de „Revue der Reclame" zijn tevens de tarieven gepubliceerd voor de zgn. „sponsored" programma's. Gedurende de maanden september en oktober kost een door-de-weeks uitgezonden sponsored programma 200 gulden per kwartier. Het tarief voor zaterdag en zondag wijst een bedrag van 325 gulden aan. Voor de maanden november zijn beide prij zen met 150 gulden verhoogd. Vanaf december van dit jaar komt er nog eens tweehonderd gulden bij. De ta rieven zijn gebaseerd op hoogstens één minuut reclame per kwartier. In de afgelopen nacht is in 't zie kenhuis te Oss overleden de 49-ja rige Keiees M. J. Amukwaman. Hij werd zaterdag bij een vechtpartij in het woonoord Donsel te Nistelrode door een andere Keiees L., met een mes levensgevaarlijk gewond. Aanleiding tot de vechtpartij was ■een oude familievete. L. is intussen voorgeleid aan de officier van Justi tie in 's-Hertogenbosch. Hij werd bij de vechtpartij door een zoon van het slachtoffer licht gewond. De eigenaar van twee Amsterdam se dancings (Lucky Star en Cara- mella), de heer P. Broerse, heeft verklaard, dat voortaan weer ieder een toegang heeft tot zijn zaken. Dit geldt ook voor alle kleurlingen. De heer Broerse had zijn portiers op dracht gegeven een selectie toe te passen, ten einde lastige elementen te weren. Hoewel de politie geen onderzoek zal instellen omdat het niet om een stelselmatige weigering van kleurlin gen ging, doch om een selectie, heeft het hoofd van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente, mr. P. J. Hoogenboom, de politie gevraagd 'n rapport van de gebeurtenissen te maken. Op grond hiervan zullen de schriftelijke vragen, die twee raads leden over deze kwestie hebben ge steld, door b. en w. van Amsterdam moeten worden beantwoord. Voor de rest beschouwen de politie en mr. Hoogenboom het incident als geslo ten. De stalen schuif in de spuisluis in het Haringvliet hangt er nog steeds even wankel bij. Maandag schoot daar een van de lieren door de rem, waardoor de schuif scheef kwam te hangen. In verband met het feit, dat men rekening houdt met ernstige ge volgen van deze kritieke situatie, zijn er reeds grote hoeveelheden stroba len aangebracht om een eventuele val van de schuif te breken. Giste ren is men begonnen met een on dersteuning voor de schuif, een sta len constructie van ruim negen meter hoogte. Mede door het slechte weer is men gisteren niet gereed gekomen met dit riskante karwei. „Beter weer De scheepswerf Wilton Feijenoord te Schiedam heeft in verband met fraude tien man op staande voet ont slagen. Zij hebben zich jarenlang meer werkuren laten uitbetalen, dan waarop zij werkelijk recht hadden. Zij lieten hun prikkaarten door een collega, die bleef overwerken, veel later afstempelen dan zij in werke lijkheid waren weggegaan. Onder de verdachten zijn enkele voorlieden. Hoe groot het bedrag is, waarvoor het tiental het bedrijf heeft opgelicht, is niet bij benadering te schatten. Daarvoor is het tijdvak, waarin de fraude is gepleegd, te groot. De Haarlemse winkels zullen bin nen niet al te lange tijd hun deuren de gehele maandag gesloten houden. Deze maatregel is het gevolg van een besluit van de ondernemingsraad voor het midden- en kleinbedrijf te Haarlem, die zich met algemene stemmen akkoord verklaarde met het verzoek van een zevental winkel branches om de winkels maandag middag te sluiten. Alca (t.) 20 te Port of Spain verw.; Medon 20 te Paramaribo verw.; Ala- mak 19 v. Livorno n. Marseille; Scheldelloyd 19 te Bremerhaven; Ammon 19 te Port of Spain. Ambassadeur Henry Cabot Lodge, die West-Europa afreist om de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Zuidoost-Azië toe te lichten, komt vandaag uit Brusesl in Den Haag aan. Aangenomen wordt, dat Lodge ook zal komen praten over eventuele Nederlandse steun aan Zuid-Viët- nam. Vóór zijn bezoek aan Brussel had de heer Lodge, speciaal afgezant van president Johnson, reeds een bezoek aan Parijs gebracht. Hij had in de Franse hoofdstad niet alleen contact met de regering maar ook met de permanente Navo-raad. Hij zal in Nederland minister-pre sident Marijnen, in diens hoedanig heid van minister van buitenlandse zaken, en de staatssecretaris van bui tenlandse zaken dr. L N. Th. Die penhorst ontmoeten. De heer Lodge zal Nederland morgenochtend weer verlaten. Op Moerdijkbrug Op de Moerdijkbrug heeft de Rijkspolitie gisteren tijdens een con trole op de snelheid van het snel verkeer in nog geen acht uur tijds bijna 150 bekeuringen uitgedeeld. Op de brug geldt sinds een jaar een snelheidsbeperking: de maximum snelheid bedraagt daar 70 kilometer per uur. Op de brug wordt regel matig gecontroleerd, en iedere keer worden er minimaal honderd auto mobilisten bekeurd. Cypriotische bakkerijen in Nicosia, die door de blokkade waren stilgelegd. President Makarios heeft er zou zeer welkom zijn", zo werd van Al waren de kleurige uniformen nog niet aangetrokken, tcoh was de repe- eindelijk in toegestemd het beleg op te heffen. Een Turks-Cypriotische chauffeur (midden) neemt hier een bevoegde zijde medegedeeld. „Ruk- titie voor de Taptoe Delft, die woensdagavond op de Grote Markt in Delft tankwagen over van een Grieks-Cypriotische collega aan de z.g. groene lijn, de scheiding tussen de twee winden kunnen de situatie uitermate is gehouden, al een indrukwekkende gebeurtenis. Het weer maakte overi- gemeenschappen in Nicosia. kritiek maken". gens van deze repetitie een natte bezigheid

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11