S)e CckiieSoti/ïattL Griekenland trekt troepen uit Navoverband terug Athene en Nicosia werken os elkaar heen langs Negers in Dixmoor blijven onrustig Koffie wordt 8 a 12 cent duurder Vijf jaar voor vakbondsleider JpPPP ür.. Kongo vraagt Afrikaanse hulp Juanito Castro levert vernietigende kritiek INFILTRANTEN LANDDEN OP KUST VAN MALAKKA ANTI-REM-WET ZEER SPOEDIG IN BEHANDELING Theologie-student vermoordde familie DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG N NAVO-GEZIN HEEFT Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LASTIGE KINDEREN Telef. 2.09.35 - Red. 8.00.15, 8.55.94 Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Ahonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 LEMNITZER: nieuwe verzwakking voor Navo Aangezien bij de laatste prijswijzi ging voor koffie de consumenten prijzen de stijging van de prijzen voor ruwe koffie slechts ten dele heb ben gevolgd, is thans een verdere aanpassing der consumentenprijzen onvermijdelijk geworden. Naar uit vakkringen wordt verno men, zullen met ingang van 18 augustus 1964 de koffieprijzen in het algemeen met acht a twaalf cent per pakje van 250 gram worden ver hoogd. De prijzen zijn hiermede aangepast aan de thans blijkbaar enigszins tot rust gekomen prijzen voor ruwe koffie. NAVOVERBAND STEEDS LOSSER |"\E VROEGER zo vaak ge- signaleerde politieke bin ding tussen Cyprus en het Griekse moederland is nu wel goed zoek. Bij de laatste ont wikkelingen in het geschil met Turkije heeft president Maka- rios aanvankelijk niet nagela ten de regering in Athene ach ter zijn karretje te spannen, maar steeds minder blijkt er van een pan-Grieks verband. Griekenland waagde zich niet aan een drastische hulpverle ning aan Makarios en deze liet er geen gras over groeien toen hij Moskou om steun vroeg. Ook Griekenland is het duide lijk, dat Russische inmenging in de kwestie hoogst onge wenst is en daarom neemt het nu een middel te baat waarbij de westerse defensie niet in 't minst gediend is.Het gaat al lemaal wel erg gemakkelijk, dat spelen in Navo-verband. Turkije doet wat het wil en Griekenland niet minder. Pro paganda voor kandidaat-presi dent Goldwater is dit sollen met het geallieerd bondgenoot schap in elk geval niet. En dat is dan tenminste nog 'n licht puntje in deze hele onverkwik kelijke geschiedenis. Griekenland heeft besloten land-, zee- en luchtstrijdkrachten, geplaatst onder de Navo, terug te trekken om zijn verplichtingen tegenover Cyprus na te komen. Voorts is besloten de Griekse militaire eenheid, die is geplaatst bij het Navo-hoofdkwartier in Izmir, Turkije, over te plaatsen naar Saloniki, in Griekenland. Generaal Lemnitzer, de opperbevelhebber der Navo, en het se cretariaat-generaal der Navo in Parijs zijn van de beslissing in kennis gesteld. De Cyprische regering heeft op de Griekse stap nog niet gereageerd. Zij blijft blijkbaar vasthouden aan het ver zoek om Russische militaire steun in geval van een invasie. Makarios' lijfarts Russische hulp zal „doeltreffend en De zondagnacht in de zuidelijke Chicagose voorstad Dixmoor begon nen rassenrelletjes hebben gister avond tot nieuwe wanordelijkheden geleid, waarbij geschoten werd. De aanleiding hiertoe was het in brand steken door negers van de slij terij waar de moeilijkheden in het weekeinde begonnen. De eigenaar van de slijterij had. als gemeld, een negerin ontslagen, die hij ervan be schuldigde een fles met sterke drank te hebben gestolen. Negerinwoners van Dixmoor „namen dit niet" en Hij zei, dat de Russische regering «inêen v°?r de winkel betogen, geen enkele agressie tegen Cyprus waaroP politie de toegangen tot de zal toestaan. Dr. Lyssarides keerde maandag uit zaak afzette. De politie maakte gebruik van Moskou terug na een bezoek van tien honden en grote hoeveelheden traan- dagen aan de Sowj et-Unie te hebben £as .voor het verspreiden van een beslist" zijn In een gisteravond door de Griekse menigte negers, die met stenen gooi den naar de brandweerlieden die poogden de brand in de slijterij te blussen. Er zijn geen slachtoffers ge vallen. De acht tot tien schoten die wer den afgevuurd blijken door negers te v. .a, va, tuou M/Gl zÜn gelost. De politie heeft niet ge- Generaal Lemnitzer heeft zich tot vuur<*- gebracht op uitnodiging van de Rus sische commissie van het „congres voor Afrikaans-Aziatische solidairi teit". Hij weigerde bijzonderheden minister van buitenlandse zaken, onthullen over de mogelijke vorm Kostopoelos, uitgegeven verklaring van de Russische hulp, „uit veilig- zegt deze, dat de Turkse regering op heidsoverwegingen", zoals hij zei. 8 dezer strijdkrachten uit de NAVO Generaal Lemnitzer heeft zich had teruggetrokken, „zich beroepend de Griekse regering gewend met het op de noodzaak om deze strijdkrach- verzoek terug te komen van haar ten te gebruiken om redenen, voort- besluit om een detachement officie- vloeiend uit door Turkije gesloten ren v&r. het hoofdkwartier van de verdragen". Navo in Izmir naar Griekenland te- De Griekse regering, aldus de ver- ruS te halen. Lemnitzer zou erop ge- klaring verder, heeft generaal Lem- wezen hebben, dat de defensie van v,v nitzer verzocht van Turkije de terug- de Navo hier rechtstreeks door ge- Amerikaanse vakbond van transport- James Hoffa, de voorzitter van de keer van deze troepen onder Navo- troffen wordt, commando te eisen. „Helaas is dit verzoek van de Griekse regering on beantwoord gebleven". MAKARIOS GERUSTGESTELD? arbeiders is maandag wegens ver- Intussen is er vanmongen 'n schip duistering tot vijf jaar gevangenis- uit Athene vertrokken om rond 100 straf en een boete Van 10.000 dollar Griekse officieren uit Izmir te halen, veroordeeld. Hoffa en zijn medebeklaagden zou den 25 miljoen dollar uit het pen sioenfonds van de vakbond hebben verduisterd. Op elk van de vier te gen hem uitgebrachte beschuldigin gen werd Hoffa tot vijf jaar veroor deeld. Hij zal de straffen echter te- D®. N.-bemiddelaar voor Cyprus, gelijkertijd kunnen uitzitten. rn.._ Xn maart werd Hoffa schuldig be- Maandagochtend werd bij een bank aan de Heerengracht in Amsterdam de inschrijving opengesteld voor aandelen van de V.A.T. (REM-eiland). Deze aspirant-aandeelhouder vulde zijn inschrijvingsformulier op de grond in. Door de grote toeloop bleek er voor hem ergens anders geen plaatsje meer te vinden. Tuomioja geopereerd aan de luchtpijp transportarbeiders is met 1.720.000 leden de grootste in de Ver. Staten. Diplomatieke kringen in Athene menen, dat Griekenland met zijn jongste besluit beoogt Makarios ge rust te stellen, dad in geval van nieu we Turkse aanvallen, Griekenland in staat is aan de kant van Cyprus te de Fin Tuomioja, is gistermorgen in vechten, verder Cyprus ervan te Genève aan de luchtpijp geopereerd vonden aan een poging tot omkoping weerhouden militaire steun aan de om de ademhaling te vergemakkelij- van een jury in Chattanooga (Ten- Sowjet-Unie te vragen omdat die dan ken, zo is officieel meegedeeld. Daar- nessee) en tot acht jaar gevangenis- niet meer nodig is. en ten derde be- bij zou een abces in de keel zijn ont- straf veroordeeld. Hij is tegen deze doeld is als reactie tegen de Navo- dekt, hetgeen de taak van de chi- straf in beroep gegaan. De vakbond leiding, die Turkije heeft toegestaan rurgen bemoeilijkte. De Fin was zon- van luchtmachteenheden terug te trek- dagmorgen getroffen door een be ken voor agressieve plannen tegen roerte. ■Cyprus. De lijfarts van president Makarios, het linkse lid van het Cyprische huis van afgevaardigden dr Vassos Lys sarides, heeft gisteravond op een persconferentie in Nicosia verklaard, dat de Russische hulp aan de Grieks- Cyprioten, in geval van verdere bui tenlandse inmenging op Cyprus, „doeltreffend en beslist" zal zijn. Welingelichte kringen in Leopold- stad verklaarden gisteren, dat de Kongolese regering om troepen heeft gevraagd aan Nigeria, Ethiopië, Se negal, Liberia en Malagasië, om te helpen bij het bestrijden van de op stand. Er zijn geen aanwijzingen om hoeveel troepen aan elk dezer lan den is gevraagd. Het aantal zou er van afhangen hoeveel landen bereid zijn hulp te verstrekken. „Fidel leidt Cuba naar ondergang Indonesische „verpletterings"-aktiviteit Naar schatting dertig tot veer tig man zijn gisteren vanuit In donesië op de zuidwestkust van Malakka geland. Zij maken bij ge vechten met Maleisische troepen gebruik van mortieren en hand granaten. Ze kwamen volgens 'n mededeling van de Maleisische regering ongeveer tachtig kilo meter ten noorden van Singapore met kleine bootjes aan land. De regering heeft reservetroepen on der de wapenen geroepen. Volgens een officiële bekend making zijn tot dusver veertien Op de Indonesische onafhankelijkheidsdag heeft president Soekarno in Djakarta zijn eed hernieuwd dat hij Maleisië zal verpletteren. Foto: Maleisische militairen en politiemannen trekken omzichtig en elkaar dekkend •en rubberplantage bij Pontion in Zuidoost-Malakka in om deze te zuiveren van Indonesische guerillas. infiltranten gevangen genomen. Aan Maleisische zijde is één ge wonde gevallen. Het is de eerste maal, dat melding is gemaakt van de landing van een vrij grote groep infiltranten op het schiereiland Malakka. Op Borneo zijn Maleisiërs en Indonesiërs al ander half jaar in guerrillagevechten ge wikkeld. Voor het gebied van Pon- tian is een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd, terwijl enkele honder den militairen en politiemannen de jacht op de infiltranten hebben inge zet. Abdoel Razak, de Maleisische vice- premier en minister van defensie heeft meegedeeld, dat tot de gevan gengenomen infiltranten personeel van de Indonesische marine en ook Maleisische burgers, zowel Maleiers als Chinezen, behoren. Buitgemaakt op hen zijn o.m. een mortier, zes lichte machinegeweren, een radio- zend- en ontvanginstallatie, bijna 1800 patronen en verscheidene docu menten. Abdoel Razak sprak van „openlij ke agressie tegen de oude federatie van Malakka", door Indonesië erkend als soevereine en onafhankelijke staat. Op de vraag of Maleisië ver geldingsmaatregelen in de zin heeft antwoordde hij: „Wij hebben 't recht, onszelf te verdedigen Ik ga de vijand niet vertellen wat wij willen gaan doen." De zuidelijke staten Johore, Negri Sembilan en Malakka zijn tot veilig heidsgebied uitgeroepen en ieder die daar betrapt wordt op het dragen van wapens kan ter dood worden veroordeeld. Gisteren vierde Indonesië negen tien jaar onafhankelijkheid. Op een massabijeenkomst in Djakarta ver klaarde Soekarno dat Indonesië zal doorgaan met de „verplettering van Malesië". De president stelde Groot- Brittannië voor de keus, de kwestie- Maleisië uit de wereld te helpen of alle aanspraken op compensatie voor door Indonesië geconfisceerde eigen dommen t« verbeuren. „Fidel Castro leidt Cuba naar een politieke, economische en morele on dergang. De mislukking van zijn be wind is totaal. De Cubanen lijden honger, zij zijn ziek, zij zijn van hun vrijheid beroofd en zij leven in slech te economische omstandigheden. Al leen zij die deel hebben aan de re gering zijn in de gelegenheid zich te verrijken", aldus heeft Castro's thans in Brazilië verblijvende zuster Jua- nita maandagavond op een perscon ferentie in Rio de Janeiro verklaard. Zij vervolgde: „De Europese lan den, die handelsbetrekkingen met Cuba onderhouden, zouden niet be ter kunnen doen dan levensmiddelen en geneesmiddelen naar het eiland te zenden om de noden van zijn be woners te verlichten. En wat de Russische hulp betreft: die is alleen op militair terrein verleend". Juanita Castro verklaarde nadruk kelijk, dat haar broers Fidel en Raul, bijgestaan door vooraanstaande Cu baanse communisten, de volstrekte alleenheerschappij over Cuba uitoe fenen. Zij deelde ook mee, dat op Cuba tachtigduizend personen onder beklagenswaardige omstandigheden gevangen zitten. Het is verre van onwaarschijnlijk, dat de Tweede Kamer nog voor het officiële einde van het zomerreces zal worden bijeengeroepen voor de be handeling van de „anti-REM-wet". Tegen die tijd zijn de meeste leden van de Kamer weer terug in ons land. De ministers zijn niet van plan een extra vergadering te wijden aan de behandeling van het wetsont werp. Zij zijn van oordeel, dat de zaak helemaal „doorgepraat" is. Een 18-jarige student in de theo logie heeft bekend, dat hij vrijdag jl. in Chula Vista in Californië, zijn va der, moeder, een 15-jarige zuster en een broer van 8 jaar met een ijzeren staaf had doodgeslagen, omdat hij vond, dat er te veel aanmerkingen werden gemaakt op zijn niet zo beste studieprestaties. Juanita Castro sprak zich opnieuw uit tegen „de politiek van haar broer, die zich door vervolgingen en te rechtstellingen handhaaft". Zij ver klaarde niet in verbinding te staan met Cubaanse verzetsgroepen „en nog minder met de Amerikaanse ge heime dienst". Zij gaf wel toe op eigen initiatief vluchtelingen te heb ben geholpen om zich te verbergen en uit Cuba te ontvluchten. Ook had zij wel geholpen bij het verzenden van wapens naar opstandelingen. Plaatselijke buien Boven de Ierse Zee was vanoch tend vroeg een depressie aangeko men, die in noordoostelijke richting verder trekt. De koele oceaanlucht, die om deze depressie stroomt, be reikte reeds gisteravond ons land. Kwamen gistermiddag nog tempera turen van 25 tot 30 graden voor, de komende dagen zullen deze in het algemeen nauwelijks boven 20 gra den stijgen. Het binnendringen van het koufront gaf op sommige plaat sen aanleiding tot onweersbuien. In de Golf van Biscaje komt een randstoring van de Britse depressie tot ontwikkeling. Deze trekt even eens naar het noordoosten en is oor zaak, dat in ons land ook morgen het weer enigszins wisselvallig zal zijn met plaatselijke buien. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. Dit nummer bestaat uit IA pagina's ZON- en MAANSTANDEN 19 Aug.: zon op 5.30, onder 19.56; maan op 18.20, onder 1.08. Hoogwaterstanden 19 Aug.: v.m. 0.08; n.m. 12.51. KORRELTJE Het is heel menselijk ongelijk te hebben, maar het getuigt van moed zulks te bekennen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1