Syncom III wordt gelanceerd voor reportages uit Tokio begrafenisvereniging Dader steekpartij te Rotterdam aangehouden BIOSCOPEN Zes gewonden bij autobotsing onder Hazerswoude Stropers legden beekje droog in Friesland Eerste uitzending van REM-televisie visie teievfsie m AETHERKLAHKEN VULCANO MAAND£CM7_AUGUSTUS^9(M DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Penningmeester knoeide in boekhouding van Krithnliph int>t>khlnrl Nieuwdorp werd bij de botsing op namoiivh, WeeKOiaa siag ged60d. Twee kinderen van het echtpaar, alsmede zes kindeten van ^OtlS Noorden" de bestuurder van de andere auto Zelfde dag nog verslagen voor NTS Evenals vele andere Eufopésé télê- visieorganisaties zal ook de NTS ge bruik maken van de mogelijkheid om tijdens de dltur van de oiynipi- sche spelen te Tokio, elke dag een samenvatting uit te zenden van de sportgebeurtenissen welke diezelfde dag zijn gehouden. Deze mogelijk heid wordt geschapen door dé lance ring op 18 augustus aanstaande van de Amerikaanse satelliet „Syncom III". De gang van zaken is als volgt: elke dag wordt een samenvatting van de sportgebeürtenisen, een program ma van eeh uur, in Tokio op de beeld band geregistreetd, waarna* zij tus sen 20.30 uur en 22.00 Japanse tijd (Ï2.30 tot 14.00 uur Europese tijd) naar „Syncom III" wórdt gestraald vanuit het Japanse Station „Kashi- ifta", ongeveer 80 km van Tokio. „Syncom III" realiseert het ontvan gen beeldsignaal op zijn beurt haar 't Amerikaanse ontvangstation te Póint Mugu in California. Na controle van De dader van de steekpartij, die in de nacht van 10 op 11 augustus in de Slaghekstraat in Rotterdam-Zuid plaatsvond, is gepakt. De politie in Enschede kon donderdagavond aan de hand van het door de Rotterdam se politie verspreide signalement, de 20-jarige loswerkman L. L. M., zon der vaste woonplaats aanhouden. Reeds bij het eerste verhoor beken de hij de 28-jarige zeeman C. C., btj de vechtpartij, met een stiletto drie steken te hebben toegebracht. Het slachtoffer, dat daardoor ernstige in wendige bloedingen opliep, wordt nog steeds verpleegd in het Dijk- zigtziekenhuis. M. is op transport ge steld naar Rotterdam. De politie in de Maasstad heeft - vrijdag de mogelijke medeplichtige aangehouden. De recherche van het bureau Sandelingplein heeft namelijk de 23-jarige loswerkman T. T. B. uit Rotterdam onder verdenking van medeplichtigheid in bewaring ge steld. B. zou zijn vriend namelijk het més hebben gegeven Waarmede is gestoken. Dé aanleiding tot de vechtpartij was een onenigheid tussen de dader en het slachtoffer in een café aan de Hilledijk. Later werd de vechtpar tij op straat voortgezet en raakten er meerdere personen bij betrokken. Toen M. zich in het nauw gedreven voelde, vroeg hij zijn vriend B. „öeef rtie je mes eens".- Na herhaald verzoek voldeed B. hieraan; daarna Werd het slachtoffer tot driemaal toe gestoken. Dé films in de wéék Vën 13=19 aüg. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Caméra: Dé Nacht van de köUWe neuzen (a.l.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.i5 uuf. Lido: Unsere Tollen Nichten! (a.l.). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Wonderful Life (a.l.) geprol. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Dr. Vreemelust (18 jaar) (geprolongeerd). Dag. beh. zondags 10.30 Pietje Bell. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 Uur. Trianon: Irma la Douce (str. volw.) (geprolongeerd). Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Heldencommando „Calais" (14 jaar) do. t/m zo. Ma. t/m wo.: Das blaue Meer Ufid Du (a.l.). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. het beeld wordt het signaal via Ame rikaanse straalverbindingen doorge zonden naar Montreal in Canada, waar het opnieuw op beeldband wordt geregistreerd. Ongeveer een half uur na het gereedkomen van deze band en na een laatste vluchtige controle, wordt de band met een charterstraalvliegtuig naar Hamburg gevlogen. De vliégtijd bedraagt On geveer zeven uur, zodat de band dus tussen 21.30 en 22.00 Europese tijd in Hamburg arriveert. De beel den worden tijdens de distributie over het Ëurovisienet niet opnieuw opgenomen maar rechtstreeks uitge zonden tussen 22.30 en 23.30 uur. Aangezien „Syncom IIT' geen ge luid kan overdragen zullen parallel aan de beeldoverbrènging en tijdens het teléVisie-üur verschillende com mentaren in Hamburg via de norma le telefoniëvefbindingen worden ge registreerd. Voor zo ver hét de uit zendingen door de NTS betreft, wor den deze van gemeenschappelijk edfnment&ar vóofzièn, behalve deze programma's zullen zoals bekend el ke dag in de Vooravond programma's Worden uitgezonden Waarvan de on derdelen worden geput uit het mate riaal, dat in Tokio wordt geregi streerd en daar elke dag via de noord- poolroUte per vliegtuig naar Ham burg wordt verzonden. Daar wordt het over het Ëurovisienet gedistri bueerd. Deze programma's worden dus uitgezonden op de dag volgende op die waarop de sportevenementen zijn gehouden. Vrijdagavond om ongeveer half elf heeft op de Rijndijk, ter hoogte van de Vleeswarenfabriek Hazers woude, een verkeersongeval plaats gevonden, waarbij zes personen wer den gewond. Twee van hen, een Utrechtse heer en de Hazerswoudse heer Van Berkel van de Da Costa- singel, verblijven nog in een van de Leidse ziekenhuizen. De bewoners nabij de Vleeswaren- fabriek werden op genoemd tijdstip plots opgeschrikt door een geweldi ge klap. Zodra zij buiten kwamen zagen zij een geweldige ravage: drie Eersonenauto's op en naast de rij- aan en Op het wegdek en in de wrakken vaft auto's de slachtoffers, dé eeh méér gewónd dan de ander. Dé oorzaak van déze ravage was de volgende. Een personenauto met liiêrin tWée héren Uit Utrecht en hun verloofden uit Eindhoven die op weg waren naar nün vakantie adres in Katwijk, reed in dé rich ting Léiden. Öp een gegeven moment wilde de bestuurder een grote per- söhêftWagêii, die eén Voorschoténaar aan het stuur had, passeren. De in haalmanoeuvre bégóft, maar uit de richting Leiden naderde eêrt aüto met hierin het echtpaar Van Berkel Uit Hazéfswóude. Een aanrijding was niet meer te voorkomen en een frontale botsing tussen de auto met de Utrechtse bestuurder en die van dé Hazerswoudse chauffeur was het latale gevolg. De personenwagen (eén Fiat) Van de verloofde paartjes werd op de motorkap van de Voor schoténaar geworpen. De gevolgen waren: de twee verloofde paartjes zaten bekneld tussen de wrakstuk ken van hun geheel vernielde wagen. Dank zij de inspanningen van de omwonenden konden zij uit hun be narde situatie Worden geréd. Allen wérdett haar een der Leidse zieken huizen vervoerd, vanwaar drie van héfi na véfbönden té zijn spoedig wéér konden vertrekken. De chauf feur liep een zwaré hersenschudding op en wordt nog verpleegd. Het Ha zerswoudse echtpaar Van Berkel moest eveneens naar het ziekenhuis én wegens de ernstige verwondin gen diende de heer te blijven voor verdere verzorging. De Voorscho- tense bestuurder kon ter plaatse door de EHBO, die heel shel aanwe zig was, en de tegemoetgesnelde art sen wórdén verbonden. Twee auto's, die van de Utrechtse heer en die van de Hazerswoudse in gezetene, zijn volkomen total loss. De auto van de Voorschotenaar koh op eigen kracht de weg voortzetten. Dé leden van de neutrale begra fenisonderneming „De Laatste Eer" te Assen kregen onlangs rekeningen aangeboden, die zij reeds twee jaar geleden hebben betaald. Het zijn kwintanties voor extra kosten van begrafenissen. Uit eén ingesteld onderzoek naar de hérkomst van deze rekeningen bleek al spöedig dat de boekhou ding van de penningmeester één grote chaos is. Tot nu toe heeft men ontdekt, dat met de manipulaties van de penningmeester, die tijdens de laatste jaarvergadering is heenge gaan, een bedrag van ruim 10.000 gulden is gemoeid. Visstropers uit Sambeek hebben, bij de uitoefening Van hun „beroep", duizenden visjes Uit de Safhbeekse beek de dood ingejaagd. Zij wrikten het sluisje bij de Maas lös, waar door het laatste beetje water, dat nog in de beek stond, in de Maas verdween. Duizenden visjes stier ven hierdoor aan verdroging. Dé stropers hadden zo de vis maar vöor het oprapen. Onderzoek naar oorzaak treinongeluk De Nederlandse Spoorwegen Stelt een onderzoek in naar de botsing tus sen een goederen- en een personen trein in Utrecht, waardoor 't trein verkeer tussen Utrecht en Geldar- malsen vrijdag jl, bijna 20 uur was gestremd, Uit dit onderzoek zal moe ten blijken of de 49-jari,ge machinist A. S. zich aan een laakbare hande ling (rijden door rood sein) heeft schuldig gemaakt. Dr. J. HOLT t In Bilthoven is in de nacht van zaterdag op zondag overleden de be kende katholieke sexuoloog dr. J. G. H. Holt. Dr. Holt werd op 13 novem ber 1898 in Haarlem geboren en stu deerde na het eindexamen aan het' Ignatius College te Amsterdam me dicijnen aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, waar hij ih A924 het artsendiploma behaalde. Zes jaar later werd hij benoemd tót on derdirecteur aan dé Vroedvrouwen^- schóól te Heerlen. Vanaf origèvèêr 1930 heeft hij zich intensief bezig gehouden met zijn specialiteit, de sexüologie. Het resultaat van zijn onderzoe= kingeri op het gebied van de zgn. temperatuurmethode voor de perio dieke onthouding beschreef hij _in het 1960 .gepubliceerde boek „Hét ÖetLj" Bij zijn zilveren jubileum als sèxuoloog, op 25 septefflber i960, öhtving hij eeh pauselijke onder scheiding: hij wérd beflbémd tot rid der in de orde van St. GfegöfiuS. Een Fries comité „Katholiek Week blad Ons Noorden" zal eind septem ber een proefnummer van een week blad verspreiden en hieraan een in tensieve wervingsactie verbinden. Uit vele contacten is het actie-comité ge bleken, dat er belangstelling voor deze onderneming is. Wanneer het weekblad in Fries land Voldöéilde basis blijkt te Vin den, zal men op korte termijn be studeren of en hoe de verspreiding tot de rest van het bisdom Gronin gen kan worden uitgebreid. Sinds de opheffing van het dag blad „Ons Noorden" op 1 april van dit jaar heeft men naar de mogelijk heid gezocht in het bisdom tot eeil wekelijkse publikatie te komen. Men is tot de conclusie gekomen, dat een uitgave voor het hele bisdom zake lijk nog niét haalbaar is. Nederlandse in Frankrijk omgekomen Zaterdagmorgen is bij FransvilletS, in het departement Somme, een dool de 43-jarige heef J. Niéuwdorp uit Rotterdam bestuurde auto in botsing gekomen met een tegenligger. Mévr. werden in Carbie in een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand baart ech ter geen ernstige zorg. De film over de aanleg van het REM-tv-eiland, welke zaterdagavond ofU halfzeven door de REM voor êêft proefuitzeiiding werd gebruikt, is in Den Haag en omgeving door degenen die over een REM=antenhe beschik ken duidelijk ontvangen. Wie niet over een REM-antenne beschikte, kreeg al naar gelang van de kwaliteit van zijn antenne voor liet eerste net, oök een vrij duidelijk beeld. Na de documentaire over de bouw van het televisie=éiland werd eeh overzicht gegeven van de program ma's die men in de naaste toekomst denkt uit te zenden. „We zijn heel, heel veel van plan", aldus de om- roepster, die amusèfneiits-, teenager-, sport- eft kunstprogramma's (ook van eigen bodem) aankondigde. Ten- slotfe volgden nog een tekenfilm en de amusementsfilm „Hét meisje uit de etalage". Het programfna Werd later op de avond herhaald. De ver schillende onderdelen van het pro gramma werden afgewisseld aange kondigd door de omroepsters Marjan Bierenbroodspot (Vlissifigétt) en Het ty Bennirik (Den Haag). op =4 Zondag Het Katholiek Kerkgenootschap, samen met het Convent van kerken het het Ikor,*Jieeft een tv-uitzending verzorgd van de Europese Baptis tenconferentie in het RAÏ-gebouw te Amsterdam. Aanleiding daartoe was stellig het optreden van de be faamde Baptistenpredikant dr. Mar tin Luther King uit de Amerikaanse staat Georgia, strijder voor 't recht van de negerbevolking en voor de geweldloosheid. De inleidende beel den van de verkeersdrukte bij de Munt in Amsterdam bedoelden aan te duiden, dat we „allen op weg" zijn. Na veel sport, in de namiddag was 's^vonds de KRO in de lucht. In de laatste aflevering van „Zomerwed strijd" Werden opnamen getoond van vier badplaatsen ergens in Ne derland. Met name de kijkers uit ons verspreidingsgebied zullen niet veel moeilijkheden hebben gehad met de aanduiding, althans van twee badplaatsen. Na een korte ont moeting met bekende vocalisten in de disco-bar, was er een boeiende film van Ad Zonneveld over Wind honden, huh bazeft eri bazinnen. Daarin werd duidelijk gemaakt, waarom zovelen voor de windhond belangstelling hebben. Alleen reeds dit jaar werden ruim driehonderd réftCértificaten uitgêgeveh. Er volg de ook nu een verantwoord popu lair klassiek concert uit hét Franse repertoire door het Amsterdamse kühStrftaandorkest. De avond sloot af met de derde aflevering Uit de serie documentaires „Ik ben met Ueen NBC-productié over dé geschiedenis van de concilies. De beelden gingen nu over renaissance en reformatie, een tijd vol moeilijk heden voor de Katholieke Kerk. Maar Trente betekende een zeker keerpunt: een hernieuwde kerk trad uit deze strijd, die echter bittere sporen achterliet. Zaterdag De NTS had van de Tsjechen een bekroonde fantasie overgenomen, onder de titel „Talent te huur". Het was een kolder-muziekprogramma, dat zich moeilijk beschrijven laat, maar dat aardig was om naar te kij ken en té luisteren. En t.v. was het zeker. „The brother four" bij de Va- ra hadden we eerder gezien in een show van Rudi Carrell. Deze keer brachten ze in een uitzending uit België artistiek goed Uitgevoerde volkliedjes. De nieuwe Dick Powell- film was een thriller in sprookjes sfeer. In „achter het nieuws" werd door een Amsterdams hoogleraar ge steld, dat de handelwijze van Zwols- man aan de pier van Scheveningen on-sociaal moet worden genoemd. Vrijdag Weer eens hysterisch gedoe van vrouwelijke teeners kon men in de VPRO-uitzending opmerken, mét öp de koop tóe énkele onsmakelijke shots. Ift „de oudé draaidööS" V&n Sirnon van Collem trad de Vlaamse actéur en regisseur Jefke Bruynickx op, die Wé óns heriftftêfên &1§ kleine jongen in „De Witte". Toen speelde hij samen met Magda Janssens, het geen nu op het scherm werd ge toond. Later heeft Bruynickx een film gemaakt met Paul öammer- mans als hoofdfiguur. Van grootse allure zijn deze films van onze zui derburen helaas niet. We konden zelf constateren, dat de VlaamSê versie^ van de Nederlandse speelfilm „Fanfate" het bepaald niet deed. De Russische baszanger Sacha Rozanoff bracht een sfeervol halfuurtje volks liederen, waarbij het bekende Wól- gaiied niet kon ontbreken. Het wa ren veelal melancholische nummers die ten gehore werden gebracht. In de rubriek „Ziek Zijn, beter wór* den" werden voor eenieder beharti genswaardige dingen gezegd met be trekking tot de overvoeding. Uit de mond van twee artsen klonk het dringend advies: eet matig, want dat is in elk opzicht het beste voor de gezondheid. Komende uitzendingen De NTS breftgt vanavond een ge noeglijke speelfilm ert verder een programma van Weense operetté- melodiën. Dinsdag is er de NCRV met een nieuwe aflevering van de vacantiequiz en met de herhaling van êén documentaire uit 1960 over émigrétde. WoênSdag komt de NTS met een Oostenrijkse boerenbrui loft eft de Avro met wederom „nieu we oögst" en êen docurtiehtaire oyef de rijkspolitie. „Lente in Parijs" heet de speelfilm, die op het tweede net wordt gedraaid. Tussen enkele andere nummers door wórdt don derdag een tv-registratie gegeven Vaft „Don Jüan", tijdens het jongste Holland Festival in Amsterdam op genomen. Het tweede net komt met dë herhaling Van het vijf jaar eer der vertoonde iudhtige spel van Jac ques Duval „Goede reis". Volgende week dinsdag zal in de Tilburgse Stadsschouwburg de normale voor stelling van het toneelstuk „De op volger door de KRO-tv worden op- gèftömëh. Maar de tv-uitzendiftg is nog niet aan de beurt. DINSDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.2Ó Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Ochtend gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Klas sieke gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 V. d. zie ken. 12.00 Lichte ork.muz. 12.20 Draaiorgelmuz. (gr.). 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Dansork. en zangsol. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursberich ten. 13.30 Zang en pianospel. 14.00 V. d. kinderen. 15.00 Stereof. uitz.: Bariton en piano: klass. en moderne liederen. 15.20 Schrijft U mij eens, hoorspel. 16.00 Nws. 16.02 Nedêrl. Köorféstival 1964. 16.30 Lichte gram. 17.25 New York calling, praatje. 17.30 Lichte gram. V, d. teenagers. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Promenade- ork. en zangsol. 19.00 Klass. kafnér- muz. 19.30 Lichte romantische muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte ork.muziek. 20.40 Operaconcert (gr.). 21.40 Adel brieven Vóór dê sport, klankbeeld. 21.50 Sterèof. uitz.: Holland Festival 1904: Klass. kamermuz. (opn.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Mod. jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.0Q Nws. 7.10 Morgeiigêbêd. 7,15 Liêhte gfam. 7,55 Overweging. 8,00 NWS. 8,15 Liêhte gram,, praatje V. d. vrouw, toeristische tips en prögr. v. d. kinderen. 10.00 Lichtbaken, lezing (herh.). 10.10 Klass. muz., operette- en öperamüz. (gr.). 11.50 Volaaft voofüit, leziftg. 12.00 Angelus. 12.04 Lidhté gram. 12,30 Meded. t.b.v. land en tuinb. 12.33 V._d. böekeh. 12.45 Lichte^ gram. 12.55 Katli. niéuws. 13,00 Nws, 13.15 Lichte gram. 14.00 V, d. plattelandsvrouwen. 14.10 Lich te gram, 15.10 Mod. muz, en kinder koren met lichte müz. (gr,), 16,00 V, d. zieken, 18.30 U hebt voorrang, godsd, prögr. 17.00 V. d. jeugd. 17,30 LiGhtê gram. v. d. tieners. 17,50 _Re- geringsuitz.: Lichte muz. in de Ned. Antillen, döor Tom Lindèyet. 18.00 ËVëft draaien: lichte gram. 18.50 V. d. kinderen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19,25 Liêhtë gram. 20,00 Radiofilh, ork. en Söl.: klass. ïnuz. 20.30 Amsterdam mers ovér de tong, klankbeeld (herh. Vah 14 maart jl.). 21.30 Russisêhe ork.muz. (gr.). 22.20 Act. of gram. 22.25 Boekbespreking. 22.30 NWs. 22.40 Liedjes. 23.10 Lichte gram. 23.58-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 19.30 Barend de beer, film v. d. kinderen. 19.35 Lassie, TV-film. NTS: 20.00 Journ. en weeröverz. 20,20 Memo. 20.35 De Beverly Hillibillles, TV-film. 21.00 Wegwijzer, vaköiitie- quiz. 2i,2ö Het besluit, documentaire (herh.), 22.30 Dagsluiting. NTS: 22,40 -22,45 Journaal. door Antonio del Monte 52 Hij kon hooguit een halve meter van het matgrijze water zien bewe gen, daarna vloeide het met 't don ker samen tot een scherm van roet zwarte inkt. Hij knielde én begön zorgvuldig de grond af te zoeken. Hij stootte op de samen gebundelde harpoenen, 'n paar versleten touwschoenen, de doek waarmee Maria geboend had én ten slotte was er de duikershelm, die levenloos onder de bank lag uitge spreid, Het werk nam nu geen seconde meer in beslag: licht kletsend patste de helm in de zeé. Donato leunde over de rand en keek. Een kleurenschakering lichter drèèf het masker op het water, maar het zonk niet. Het deinde over de slappe golvingen heeft met 'n vrien delijke soepelheid, vrij snel van de boot Weg. Ddftató schoof Zijn bovenlichaam verder naar buiten eh greep het met eén Woedend gebaar. Achter de ron de, dóörziehtigè Vlakken, kleefden de waterdruppels en gleden naar bene den als menselijke tranen. In een van de kastjes moest zijn mes liggen. Hij stak zijn hand uit om het deurtje open te trekken, maar pas toen hij de knop al tus sen zijn vingers had, drong het tot hem door, dat het mes met AlVaro naar de bodem van de zee Was gé- gleden. Er was niets anders in zijn bereik om het masker, in kléine stukjes te snijden, die hij over de zee zou kun nen gooien als snippers papier. Besluiteloos zat hij daar en keek rohd, alsof hij verwachtte dat het donker hem aan eén Oplossing zou kurtftên helpen. Op eenmaal fêaliseerde hij zich, dat hét al laat moest zijn en Enzo ziêh misschien zou verwonderen als hij zijn afwezigheid had opgemerkt. fif bleef nu niets anders over dan het masker weg te werpen in het ravijn of in de diepte van de rotsen, daar waar geen mensen kwamen. Het werd een lange, moeilijke tocht door de donkere nacht. Hij werd onvoorzichtiger tenslotte. Zijn voeten werden pijnlijk doör de harde, ongelijkmatige grond en hij voelde zich doodmoe. Hij gooide het masker op een onbekende plaats, die hem wel geschikt voorkwam: de rot- senrij, die de scheiding vormde tus sen zee en land. Suizend vloog de helm naar beheden ën kletterde luid ruchtig op de grond. Aan de horizon begon de lucht al te verkleuren en mengelend van tin ten, vloeide het licht over de wijde hemel uitëëh. De weg naar hüis was voor Donatö moeilijk te vinden en toen hij ein delijk voor de deur stond, huiverde hij van de vroege ochtendkilte, die zich grijs en nevelig Övèf hét lafid spreidde. Hij kleedde zich buitên uit én ging met zijn kleren over zijn arm naar binnen. ïn de kamer sliep Ënzo mét gèopèftdé mond, recht tégênOVêr hét bea, dat hij Vöbr Donatö op de grond had klaargemaakt. Hij snurkte fftet een flauw, zagend geluid, dat door ging toen Donato geruisloos ófidér de dunne deken schoof. Het was half vier. Hij had nog maar enkele Uren ge slapen, toen in haaf huisje Ëva Lat- tini opstond. Ze gooide de luiken open, zodat het licht in brede banen naar bin nen stroomde en nadat ze haar kof fie gloeiend heet had gedronken, begon ze te schrijven. Ingespannen tekende ze haar let ters, terwijl Enzo ërt Donato werden gewekt door de pijnlijk balkende ezel. Ze schreef door op het ogenblik, dat in de buurt de mensen naar büi- teh kwamen om haar hun werk te gaan. Alles ontging haar, behalve de punten eh de komma's, die ze op haar blad papier had uit te sttoöieh. Het was druk aan de fontein, waai de vfouwen haastig het water tapteft voor de verdere dag. Caftipo kwam hahden te kort met het vérkopen van brood, dat hij de vorige dag ge bakken had en met een ontstemd ge zicht was Rinaldo bezig de vloer van „De drie tonnen" met een emmer water en een bezem schooft te schrob= ben. Hij was niet erg uitgeslapen. Mét veel lawaai zette hij zijn ban ken op straat en groette korzelig naar de arbeiders, die naar de puim steengroeve gingen. Maddalena en Maria liepen over d.e kade. Vanuit dë verte zagen ze al, dat de vissers bedrijvig in de weer waren om straks te kunnen uitvaren voor de zwaardvissenvangst. In zijn boot was Figaro doende de harpoens op hun punten te contro leren, terwijl hij praatte met iemand, die op de kade de veters van Zijn linnen schoenen zat vast te knopen. „Dat is Donato!" riep Maria. „Kijk, Maddalena, daar!" Ze waren vlakbij toen hij opstond. Figaro ging de kajuit binnen om pro viand en gereedschappen op te ber gen en nog even vluchtig de motor na te kijken. „Dönato!" gilde Maria overmoedig. „Hier zijn we!" Hij draaide ziCh öm en lachte. Hij keek vaft Maria naar Maddalena en heel langzaam voltrok zich op zijn gezicht een verandering. Zijn mond verschrompelde tdt eeii verbaa.sdë streep; nauwelijks merkbaar trokken zijn wenkbrauwen omhoog en daar onder keken zijn ogen onrustig van de één naar de ander. „Goeiemorgén", zei Maddalena on verschillig en zich tot Maria Wen dend, vervolgde ze:t „Is dat noU Dö- ftaiö? Ik kén hèm wel!" „Hoe kan dat nöü?" vröeg Maria teleurgesteld. „Vergis je je niet?" Maddalena slikte. Ze haalde een pakje sigaretten tevoorschijn en stak er één tussen haar lippen. „Welnee", lachte ze daarna spot tend. „Ik geloof, dat ik meneer van de boot heb zien kómên!" Donato pakte aarzelend zijn aan steker uit zijn broekzak. Hij keek haar aan toen hij haar een vlamme tje toereikte. Maar er WaS niets bij zonders aan Maddalena te zien. „Dank je Wel", zei ze met 'n don kere stem en inhaleerde diep de roök. Ze scheen vergeten te zijn, dat ze achttien jaar geleden van dezelfde kade naar Napels was vertrokken. „Je ziet het", zei Donato tegen Ma ria. „Ik maak indruk op alie vröU- wen! Hij lachte opgelucht en tikte haar zelfverzekerd op de Schouder. „Ik zei tegen Nino: „Wat een on sympathieke kerel!" en hij was 't Wel met me eens, geloof ik", vertel de Maddalena onbewogen, terwijl ze rustig verder ging haar sigaret te roken. „Goed", viel Öoftato snel in de rede. „Maar we moeten nu gaan zwaardvissen vangen. Wat zöüdëh de dames er van denken als we ëêiis aaft boord gingen? Niet zo dringëh hoor anders duw je me in 't water!" „Eh dat zou zonde zijn" repliceer de Maddalena hatelijk. „Ja want veronderstel dat ik niét meer boven zou komen?" „Ik zou gedacht hebben, dat een zeemeermin je te pakken had en je rustig beneden zou latep", antwoord de Maddalena, terwijl ze op de boot stapte. (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2