HQ Ow^er owó gezegd Houding probleem van schoonmoeder: in de hele wereld Toga-blouse viert hoogtij in Rome Bi* Brief uit J MHjjg In Egypte overeenkomst om „in vrede te zullen leven De meeste rommel in huis wordt door mannen gemaakt Tuniek-blouse lijkt jas van verpleegster Kleine tips voor moeders met „moeilijke" zuigelingen „Nooit gedragen als het hoofd van de huishouding Van Tokio tot Texas en van Amsterdam tot Melbourne bestaat er een familieprobleem, dat dikwijls belangrijker is dan alle andere, namelijk „hoe ga ik om met mijn schoonmoeder?" De categorie schoonmoeders wordt vaak zonder reden veel verguisd, staat dikwijls niet erg hoog in aanzien en is dikwijls het mikpunt van vele mopjes. Een Japanse krant meent zelfs, dat moeilijkheden met schoonmoeders de meest voorkomende oorzaak is voor echtscheidingen in Japan en een Amerikaanse psycholoog heeft het zelfs nuttig geoordeeld een „gedrags- lgn" samen te stellen voor schoon moeders. Deze bevat o.a. aanwijzingen hoe ze zich geliefd kunnen maken als ze op bezoek zijn bij hun getrouwde zoons of dochters. Overeenkomsten ..Een schoonmoeder moet jonge men sen nooit haar wil opleggen en ze moet hen helpen zonder echter een voetveeg te worden", beweert hij. „Ze moet willen afwassen of afdrogen maar ze moet beslist niet beide doen. Ze moet zich aanbieden als babysit maar ze moet er altgd aan denken, dat ze een gaste is en ze moet zich nooit gedra gen alsof ze het hoofd van het huis houden is!" In Egypte is men nog een „stapje verder gegaan dan alleen maar ad vies geven over het schoonmoeders- pfobleem. Volgens een nieuwe wet aldaar moeten de bruid en haar schoonmoeder wettelijke overeenkom sten tekenen, dat ze in vrede zullen samenleven. De bruid moet inzien, dat de liefde van haar schoonmoeder voor haar man evenveel bestaansrecht heeft als de harè, hoewel deze Uiter aard van verschillend karakter is. Nooit kritiek Zg moet zich niet oneerbiedig tonen en zij moet beloven, dat zij nooit kri tiek op haar zal uitoefenen zien, dat het natuurlijk is. dat haar schoonmoeder belang stelt in haar kleinkinderen. Een schoonmoeder moet in Egypte overeenkomen, dat zij haar schoon dochter geen ongevraagd advies zal geven, dat zij de kleinkinderen niet zal venvennen, dat zij de bezoeken niet te lang zal maken en dat zij geen kri tiek zal uitoefenen op de echtgenote als zij alleen is met haar zoon. Zij moet beloven, dat zij de schoondochter zal behandelen als een eigen dochter. Een speciale rechtbank behandelt de schaden, die de partijen hebben gele den tengevolge van het niet nakomen van de overeenkomst. Egyptische rechtskundigen en maat schappelijke werkers zijn van mening, dat een dergelijke overeenkomst het aantal echtscheidingen tot de helft zou kunnen terugbrengen in elk land. waai deze zou worden toegepast. „Maagzweren" Een goede schoonmoeder blijft on opvallend op de achtergrond, zij sust echtelijke ruzietjes en is een hulp in tijden van ziekte of andere moeilijk heden. Maar men praat altijd over de andere soort schoonmoeders Dr. R K. Doig, hoofd van een me disch. ónderzoek-centrum in Mel bourne in Australië, heeft .'er zelfs een speciale studie van gemaakt, waarom jonge echtparen die zich voor hun huwelijk in uitstekende gezondheid bevonden maagzweren hebben ge kregen. Hij ontdekte daarbij, dat ..do minerende" schoonmoeders er vaak aanleiding toe hadden gegeven maar alleen is met haar man. Zy moet in- - gelukkig voor de schoonmoeders nemen vele medici zijn constatering niet serieus. Meer waarheid schuilt er ongetwij feld in beweringen van anthropolo- gen, die menen, dat het zgn. schoon moedersprobleem nog een soort overblijfsel is van het primitieve geloof, dat als een man met de moeder van zijn vrouw spreekt, nij een vreselijk onheil tegemoet gaat. Daarom verschuilen de primitieve inboorlingen in Nieuw-Guinea zich misschien wel als hun schoonmoeder in aantocht is... Van top tot teen Denk aan de calorieën In het woordenboek wordt het woord calorie omschreven als „een eenheid van een hoeveelheid warmte" Voor een ieder, die dieet houdt, bete kent elke calorie evenwel vaak een nieuwe vijand van de slanke lijn. De gemiddelde huisvrouw en het gemiddelde kantoormeisje hebben dagelijks 2100 calorieën nodig, plus 400 extra als zij ook nog een paar actieve kinderen moeten opvoeden. Na de leeftijd van 25 jaar nemen de meeste huisvrouwen geen geregelde lichaamsbeweging meer en zondigen zij tegen de regels van verstandige voeding. Geen wonder dus, dat zy in gewicht toenemen. Als u dikker bent dan goed voor u is, stel uzelf dan de volgende vragen 1. Hoeveel kopjes koffie met suiker en melk en hoeveel thee met suiker drinkt u per dag? Reken voor elk kopje 75 calorieën 2. Hoeveel zoete koekjes en stukjes chocolade eet u gemiddeld? Zoete koekjes bevatten per half ons onge veer 158 calorieën en melkchocolade ongeveer 162 calorieën per half ons. S. Hoeveel keer per week eet u gebakken aardappelen by het avond eten? Reken 270 calorieën per twee ons. Houdt u ook van gebakken uien? Elk half ons verstrekt u 100 extra calorieën. Cijfers, die er op wyzen, hoe ge makkelijk men extra ponden in ge wicht kan toenemen! Jeanine Anquetil is chauffeur en manager van haar (sport)man Jeanine Anquetil, de vrouw van de winnaar van de Tour de France 1964 Jacques Anquetil ziet er op het eerste gezicht niet meer zo jong uit. Maar dat verandert als ze begint te praten. Ze ademt dynamisme uit. Elk woord, elk gebaar getuigt van een Inneriyke zelfverzekerheid Men herkent onmiddellijk in haar de business-woman, die de financiën van haar man stevig in handen houdt. Zij is bovendien zijn manager, zijn ver zorgster en zgn chauffeur. „Ik vergezel hem altyd wanneer het mogelijk is. Bg de Tour de France ging dat niet maar dit is ook de enige wedstryd, die voor ons een scheiding van weken meebrengt. Jacques en ik leggen per jaar ca. 70.000 km. af!" Zg is in 1957 met Anquetil getrouwd „Ik had nooit gedacht, dat ik de vrouw van een renner zou worden. Ze bewonen een villa een tiental kilo meters buiten Rouan, waar ze echter maar zelden te vinden zgn. Het spyt ons maar U kunt zich maar beter op het ergste voorbereiden Conclusie van internationaal ondersoek Hoe komt het meeste vuil en de meeste rommel in huis? En wie van het gezin is verantwoordelgk voor het leeuwedeel ervan? Een internationale organisatie op het gebied van de schoonmaak heeft kortgeleden een interes sant onderzoek over dit onderwerp afgesloten. Daarbij is gebleken, dat het meeste vuil wordt veroorzaakt door de atmosfeer. Dat was uiteraard geen sensationele ontdekking maar ongetwijfeld is dit wel het geval met de conclusie, dat achttien procent van de rommel in huis over het algemeen voor rekening komt van de man in huis. Als de mannen deze statistische be schuldiging horen, zullen zg ongetwg- feld opmerken: „Onzin en de rom mel, die de kinderen maken dan?" Maar de heren statistici hebben ook daarop een antwoord gegeven want volgens de cijfers van het genoemde onderzoek zijn de kinderen slechts voor twaalf procent verantwoordelgk voor de rommel in huis. Dan is er nog de zogenaamde .al gemene voetparade", verantwoorde lijk voor tien procent, gevolgd door slecht weer, acht procent. Feestjes en in het algemeen gasten ontvangen zijn verantwoordelgk voor zeven pro cent en honden en katten voor vgf pro cent. Hoofdschuldige Laten we de noofdschuldige eens onder de loupe nfemen. Hoe vaak doet de man iets thuis, waarna de vrouw de rommel mag opruimen? Denkt hij er aan $y"n voeten te vegen als hg in de tuin gewerkt heeft, met de fiets, brommer of auto aan het knoeien is geweest of een wandeling heeft ge maakt in de regen? Hoe gedraagt hij zich over het alge meen thuis? Als hij 's morgens op staat, wat doet hij dan byv. met zijn pyama? Hangt hij deze op, vouwt hg Het lijkt wel of de hele wereld op het ogenblik zo'n soort „Roman Holiday" houdt. Lichtelijk overdreven natuurlijk maar opval lend in Rome is toch de jacht op modesouvenirs van de vele dames onder de toeristen. Bijzonder in trek zijn bijvoorbeeld de stijlvolle met de hand gemaakte handschoenen, die binnen een dag in iemands hotel afgeleverd kunnen worden, vervaar digd van leer, fluweel of satijn. sqerde zijde of jersey. De rok is in de taille gerimpeld, zodat deze recht g de zoom in golven valt. Wat echter vooral in vele koffers wordt gepakt in Rome zgn de tuniek- of togablouses. De toeristen blijken voor dit nieuwe idee, dat door de Romeinse meisjes zo populair ge maakt is, een byzonder grote belang stelling te hebben. De tuniekblouse doet veel denken aan een verpleegstersjas. Ze wordt gemaakt van linnen of katoen, meestal met opstaand kraagje of rolkraag en een losse halve ceintuur by de taille. f. Pik" <r.' Bizarre dessins Italiaanse meisjes dragen het zwarte tuniekjaponnetje pas laat op de dag bij een of andere gelegenheid of voor een diner om tien uur of later. Jum pers voor sportieve gelegenheden of voor de avond hebben weer de lange slyike tuniekiyn. Voor overdag zijn deze jumpers er van geweven katoen of gebreide nylon met bizarre dessins zoals tekens van de dierenriem, ster renbeelden of kleurenreproducties van de vakantieplaats, waar men ver blijft. Voor 's avonds laat is de modieuze jumper altyd van de zachtste zijde- - f-TTIL'" ^^Gina Martpll Italiaanse meisjes dragen ze in pas telkleuren en wit van vry stevige stof en verder in een marine-blauw dessin of aparte bloemdessins van zgde of zijde-jersey. De tuniek-blouse wordt altgd gecombineerd met een nauwe rechte rok. Als de hitte van de dag voorby is, dan betekent dat niet, dat de glorie van de toga-blouse oqk voorbij is. Bij de avondtoga blgft de basisvorm gelgk maar in plaats van katoen en zgde gebruikt men fgne kant De blouse krggt dan een gedrapeerde halslijn met een diepe V op de rug. De avondtoga wordt gecombineerd met een halflange rok, ongeveer op de kuiten, gemaakt van fyn geplis- jersey. De Jumper reikt dan tot over de heupen en is zeer opvallend van kleur cerise, diep goudgeel of blauw doorschoten met andere tinten blauw en vlekjes groen. Teenagers dragen de tuniekblouses in combinatie met lange broeken en shorts in een donkerder tint, bijvoorbeeld een beige blouse met koffiebruine linnen pan talon, hemelsblauwe lange jumper met marineblauwe korte broek. De accessoires voor een „Roman Holiday"-look? Chiffon hoofddoekjes hebben de plaats ingenomen van de haarbanden en zy worden in de nek vastgeknoopt. Sandalen sluiten hoog om de enkels in Gladiatorenstyi. Links de mouwloze tuniek van Patrick (een bekende Italiaanse ontwerper) met witte kraag, gecombineerd met een uitwaaierende plooirok. Rechts een tweekleurig strandensemble van katoenen piqué. De lange tuniek heeft een polokraag en zakken in een don kerder tint, geiyk aan de kleur van de pantalon. deze netjes op of stapt hij er gewoon uit, zodat de vrouw deze van de grond moet rapen? En, als hg in bed heeft gelezen? Laat hij het boek of de krant dan slingeren? Nu naar de badkamer of de douche. Hangt hij de badhanddoek netjes op, legt hij de badmat op zgn plaats te rug en laat hg nog iets over van de zeep? Waar heeft hg zgn tandenbor stel gelaten en waar het dopje van de tube tandpasta? Hg zegt, dat een nieuwe dag voor hem pas goed begint met schoon ondergoed en een schoon overhemd. Gelijk heeft hg maar stopt hij het vuile goed wel in de wasmand? Hij is terug van zgn werk en zit op zijn gemak tets te drinken of een siga ret te roken. Wordt elke asbak in zicht binnen een uur ingewgd? En zo kunnen we wel doorgaan. Ik het al heel wat vragen gesteld maar de antwoorden, die u er op geeft, kunnen u een idee geven van hoe het met manliefs slordigheid is gesteld. Het zou mij niet verbazen als U die achttien procent een grenzeloze onder schatting zou vinden. GLORIA GORDON. Met flatteus kapsel is niemand lelijk In de wereld van de haarmode wordt nog steeds geredetwist over de vraag, lak of geen lak. In Engeland staat de anti-lak groep onder het ge- inspireerde leiderschap van een Lon- dense kapster, Rose Evansky, die internationaal al eens meer de aan dacht op zich heeft gevestigd. Enige jaren geleden nameiyk, toen de permanent-wave zeer en vogue was, was zij ook al in de oppositie. „Permanent is heel slecht voor het haar", zei ze destyds. „Haar en schoonheid zgn onafschei- delgk", zo vertelde ze ons. „Er ko men vaak mensen bij me, die verkeerd zijn opgemaakt". Zij is ervan over tuigd, dat niemand lelyk behoeft te zijn als het kapsel flatteert Rode bessentaart Deeg: 2 eiwitten, 2 eetlepels water, een mespunt zout, 75 gram fgne sui ker, 1 zakje vanillesuiker, 2 eier-' dooiers, 50 gram maize na, 50 gram bloem, een halve afgestreken theelepel gistpoeder. Versiering: 500 gram rode bessen, 100 gram suiker, 1 glas water, 1 eet lepel bessenjam, een vierde theelepel maizena, slagroom. Klop de eiwitten styf met het water en het zout. Voeg er de eierdooiers bg, daarna de bloem, de maizena en het gistpoeder, die u samen gezeefd hebt. Giet het deeg in een met boter inge smeerd rond bakblik. Strgk het deeg gelijk en hol het midden enigszins uit. Gedurende 25 minuten in een matig verhitte oven laten bakken. Uit de vorm halen en op een rooster laten afkoelen. De suiker smelten met de inhoud van een glas water en aan de kook brengen. Werp er met kleine beetjes tegelgk gewassen en uitgelekte bessen in en pocheer ze ten hoogste een minuut. Laat ze daarna afkoelen en schep ze dan op de taartbodem. De siroop tot op de helft laten inko ken op een hoge vlam, zonder deksel op de pan, de bessengelei erby voegen en tevens de in een heel klein beetje water opgeloste maizena. Laten afkoe len voor u de siroop over de bessen giet. De taart daarna op een koele plaats zetten. Kort voor het opdienen met slagroom Weetjes en ideetjes Gesteven en gestreken kleedjes ot lopers, die niet direct op tafel of dressoir behoeven te worden gelegd, kan men het beste om een lege keu kenrol wikkelen. Het sap van een halve sinaasappel en van een mooie wortel geven samen een goed schoonheidsmiddel. Wryft men zich er mee in dan krijgt men eén stralende gelaatstint. Een wel doend masker kan ook worden ge maakt van een soeplepel komkommer- sap en een koffielepel slagroom, waarin men een tot sneeuw geklopt ei mengt. Gevoelige voeten hebben een dage- lgkse massage met citroensap nodig I Een pypestoker, gedompeld in gra- fietpoeder, doet verroeste sloten weer goed werken. Een paar druppels citroensap zgn nodig om roestvlekken te laten ver dwijnen op textiel Als een moeder inet klachten over haar ba by by een dokter komt, betreft dit ln de regel óf een hoestje óf een trage stoelgang. De eerste stoelgang by de pasgeborenen zou de moeder kunnen veront rusten, als zy niet be ter weet. Deze ontlas ting heeft een donker groene kleur en heeft iets taailgs. Krijgt de baby moedermelk dan verdwynt dit ai vry spoedig om plaats te maken voor de goud gele luiers van het borstkind. Het aantal vieze luiers die de zuigeling produ ceert, wisselt van kind tot kind vrij sterk. Som migen hebben eenmaal in de 2 of drie dagen een vuile luier, anderen vier- tot zesmaal per dag. Beide uitersten vallen nog onder het normale en een behan deling is dan ook on nodig. Veelal hebben borstkinderen een wat tragere stoelgang dan degenen, die met de fles worden grootge bracht. Een zuigeling, die slechts eens ln de vyi of zes dagen ontlasting heeft, krggt waarschyn- lgk te weinig voeding. Het kan echter ook het gevolg zgn van „terug geven" omdat het kind te schieiyk drinkt. Een oorzaak, die ook wel eens een rol speelt, is vochtverlies door ster ke transpiratie. Ge- wooniyk komt dit door dat de kleine te flink is W A l DL DOK I KK KR VAN ZKL'l ingepakt. Vooral op warme dagen behoort een baby luchtig ge kleed te zyn! Geef de zuigeling nooit op „eigen houtje" een laxeermiddeltje. Met een lepel pruimen- sap (van gekookte prui men) zult U evenwel geen kwaad doen maar vloeibare paraffine kunt' u beter achterwege la ten. De ouderwetse ge woonte om de kinderen van tyd tot tgd eens „schoon schip" te laten maken terwille van de gezondheid, is nu wel voorby Na het eerste levens jaar vangen de meeste moeders aan met nun pogingen het kind zin- deiyk te maken. Zeer belangryk, dat zy wel eens van die luierwas af willen maar voor de meeste kinderen is dit toch wel aan de vroege kant en geeft het noga) eens aanleiding tot con stipatie. Eigenlijk komt het vroege „zindelyk- maken" neer op een soort dressuur. Op een bepaalde prikkel - Dijv. de koude rand van eeD pot - moet de darm in werking treden. Helaas echter reageert de darm op een dergeiyke prikkei niet altyd even prompt en ledigt zich eerst wanneer de darm dit zelf schikt. Heel vanzelfsprekend. Dus moeders, zie op dit punt maar wat door de vin gers als het niet zo precies op de klok gaat HUISARTS.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7