OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN DE MATER AMABILISSCHOOL HUIBERS pil VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAG ii. A 17 Ditmaal zullen wij het Plantsoen eens onder de loupe nemen. Bij de ingang aan de kant van dé Jan van Houtkade wordt men meteen gecon fronteerd met een monument, ge plaatst bij de 350ste herdenking van Leidens Ontzet, waarop zichtbaar zijn de beeltenissen van prins Wil lem van Oranje, Louis de Boisot, Jan v. d. Does en Jan van Hout, met de jaartallen 15741924. Even verder staat de prinses Beatrix Linde, ge plant ter gelegenheid van de geboor te van de prinses op 31 januari 1938. Vervolgens komt men aan de volière. Deze is er al heel lang, alleen is zij in de loop der jaren vernieuwd eri Uitgebreid. Ook bevinden zich daar meer soorten vogels dan voorheen. Foto 1 geeft een overzicht van het Plantsoen. Zoals te zien is, is hier nog niet aanwezig de verbinding over de singelgracht ter hoogte van het ver lengde van de Kraaierstraat naar de Zoeterwoudse Singel. VOOR MEISJES DIE BIJ DE TIJD WILLEN ZIJN In september start weer het winterprogramma Er zijn op het ogenblik een honderd tachtig Mater Amabilisscholen in Ne derland. Vele tienduizenden meisjes hebben sinds 1947 zo'n „vormingsinsti tuut" want dat is het eigenlijk bezocht. Men kan dus echt niet bewe ren. dat de Mater Amabiiisschool iets onbekends is. Maar toch blijkt telkens weer, dat veel mensen er maar heel weinig van weten of er. een verkeerd idee van hebben. Dat is ook wel te be grijpen. Om te beginnen is „Mater Ama biiisschool" maar een moeilijke vreem de naam, die je o zo gemakkelijk fout schrijft als je niet oppast. Een naam ook. die altijd uitgelegd moet worden: „Mater Amabilis" betekent „beminne lijke moeder", en dat is een van de ti tels uit de litanie van Onze Lieve Vrouw. Toen destijds de eerste Mater Amabiiisschool werd opgericht, in 1947 te Maastricht, werd Maria tot patrones gekozen en dan niet Maria als Koningin des Hemels of als Bruid van de H. Geest, maar als menselijke, beminne lijke moeder. Ook wordt soms verwarring gewekt door het feit, dat de lessen van de Matér Amabiiisschool meestalplaats vinden in de huishoudschool. Toch is het iets heel anders. Voor wie is de Mater Amabiiis school? De Mater Amabiiisschool is bedoeld voor wérkende meisjes van 17 jaar en ouder. Waar ze werken of welk beroep ze hebben doet er niet toé. Men vindt er meisjes die op een kantoor, in een winkel, op een atelier, in een bedrijf werken; meisjes die thuis meehelpen, in het huishouden, in de zaak of op de boerderij; meisjes d'ie kapster, apothe kers- of doktersassistente of hulp in de huishouding zijn. Ook de vooropleiding komt er niet op aan: er wordt niet naar behaalde diploma's gevraagd en je hoeft geen toelatingsexamen te doen. Wie 17 geweest is en werkt is welkom. En: wie het kan opbrengen om er wat vrije tijd aan te geven. Want verreweg de meeste Mater Amabilisscholen hebben in het winterhalfjaar twee lesavonden in de week. In de zomer zijn er hobbyclubs of korte cursussen, waar de meisjes naar keuze kunnen deelnemen; er zijn uitstapjes en soms een gezamenlijke va kantieweek. In de meeste plaatsen duurt het volledige programma drie jaar. Is het eigenlijk wel de moeite waard, je kostbare vrije avonden.op deze ma nier te besteden? Met andere woorden: Wat biedt de Mater Amabiiisschool? De Mater Amabiiisschool geeft vor ming voor het leven, een vorming die helemaal is afgestemd op oudere meis jes, die al een eind op weg zijn naar de volwassenheid; houdt rekening met alles wat er in de wereld van vandaag aan de gang is; vindt plaats in een gezellige, niet- schoolse sfeer. Ze is afgestemd op oudere meisjes: in de Mater Amabiiisschool gaat men er niet van uit dat de docent alles weet en de meisjes niets. Ze hoeven er niet urenlang stil te zitten en alleen maar te luisteren. In veel lessen zal er een gesprek ontstaan, onder leiding van de docent natuurlijk; maar de mening van de meisjes telt evengoed mee. De vakken die gegeven worden zijn ook zo gekozen, dat zeinteressant en belangrijk zijn voor de meisjes vain déze leeftijd, die bovendien door hun werk al midden in de maatschappij staan. In het lessenprogramma komen drie grote terreinen van het leven aan bod: a. in de lessen godsdienst, opvoedkunde (levensvorming), maatschappelijke vorming, medische raad en verpleeg kunde worden dingen besproken waar elk meisje mee te maken'heeft en een houding tegenover moet gaan vinden: vragen over God en Kerk. mense lijke verhoudingen, het leven van de hele maatschappij, ziekte en gezond heid. b. in de lessen culturele vorming, smaakontwikkeling, woninginrichting, soms ook muziek, handenarbeid, crea tief spel, komt van alles nadir voren dat tot de „versiering" van het leven hoort: zorg voor eigen uiterlijk en woning, omgangsvormen, feestvieren, het leren waarderen van mooie din gen. e in de lessen zorg voor voeding, wo ning en kleding, huishoudelijk in zicht en naald vakken kunnen de meis jes inzicht en handigheid opdoen in allerlei huisvrouwelij ke bezigheden. De Matèr Amabiiisschool houdt reke ning met alles wat er in de wereld van vandaag aan de gang is. Ze is bij de tijd. Neem bijv. die huishoudelijke vorming. Daarbij denkt men niet aan de huis vrouw van gisteren, maar aan die van morgen, die er steeds meer op uit is om tijd en energie te sparen, die daar om een verstandiger gebruik wil maken van nieuwe vindingen en die vooral handig en snel moet kunnen werken. Of neem de maatschappelijke vorming: daar wordt niet gezwegen over aktuele gebeurtenissen die in de kranten staan en waar iedereen over praat. Of de godsdienst: een terrein waarop momen teel zoveel in beweging is. De Mater Amabiiisschool probeert niet om de meisjes dom te houden, maar helpt hen om in de verwarrende veelheid van dingen, die ze elke dag zien en horen, de weg te gaan vinden. Dit alles gebeurt in de gezellige, niet- schoolse sfeer. Het is leuk met meisjes van je eigen leeftijd een goed i groeps gesprek te hebben, in de keuken of jnet naaiwerk bezig te zijn. Om nog te zwij gen van alles wat er buiten de lessen om gebeurt; de clubs in de zomer, de uitstapjes, de feestjes, die er allemaal ook echt bijhoren. Als er feestgevierd wordt, blijft het overigens niet bij meisjes-onder-elkaar: daar komen meestal ook jongemannen aan te pas. De meeste Mater Amabilisscholen heb ben een eigen clubruimte, waar allerlei bijeenkomsten buiten de lessen kunnen plaatsvinden. Welke mensen houden dit werk draaiende? De lessen aan de Mater Amabiiis school worden allemaal gegeven door bekwame, deskundige mensen. Niet zo maar iedereen kan er docent worden: Medische raad bijvoorbeeld wordt al tijd gegeven door een arts, verpleeg kunde door een gediplomeerd verpleeg ster, de huishoudelijke vakken door be voegd kook- en naailerares. Ook de gastdocenten, die soms voor 'n bepaald onderwerp of voor een zomerclub ko men, worden met zorg uitgezocht. Behalve de docenten die de verschil lende lessen verzorgen, is er op elke Mater Amabiiisschool nog een heel be langrijk iemand: de leidster. Op grote Mater Amabilischolen is er meer dan één. De leidster is zo'n beetje de ziel van het geheel, die alles overziet, bij wie docenten en meisjes met allerlei vragen terecht kunnen. Meestal geeft ze zelf geen les, maar ze heeft de leiding van alles wat er buiten het lesprogramma om georganiseerd wordt. Zij is ook de gene met wie nieuwe cursisten 't eerst kennismaken als ze zich gaan aanmel den. Dan is er verder nog zij het wat meer op de achtergrond de direc trice van de huishoudschool, waar de Mater Amabiiisschool gastvrijheid ge niet. Het is haar school waar de meis jes de lessen volgen, de keuken en het naailokaai mogen gebruiken. Wie betaalt dat allemaal? Een dergelijk goed programma kost natuurlijk veel geld. De meisjes be talen zelf maar een bescheiden lesgeld. De rest wordt uit overheidssubsidie be taald. Want het belang van de Mater Amabiiisschool als modern vormings instituut voor oudere werkende meisjes wordt ook door. de overheid volledig erkend. De Mater Amabiiisschool was het eerste van de „vormingsinstituten voor leerplichtige jeugd", zoals de of ficiële naam luidt. De andere katholieke instellingen van die aard zijn de Jon gerencursus voor 14- tot 17-jarige meisjes en de Levensschool voor jon gens. In niet-katholieke kringen wordt soortgelijk werk gedaan door het Na tionaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd, dat instituten voor meisjes zowel boven als beneden 17-jarigen. en voor jongens heeft. Drs C HERBRERICHS Nationale Staf Mater Amabiiisschool Foto 2 laat zien de verdwenen eendenkom met aan de linkerkant de rustieke brug, welke het Plantsoen met de Zoeterwoudse Singel ver bindt. Deze brug is na de laatste oor log gehavend uit de strijd gekomen en er kwam nadien een onooglijk bruggetje voor in de plaats. Nadat enige tijd geleden door de genie naast de bestaande een hulpbrug was aangelegd, is de oorspronkelijke brug afgebroken en thans zijn de beide oevers met elkander verbonden door een fraaie brug. Foto 3 toont de in werking zijnde derniseerd. De goudvissen heb ik niet teel alleen nog maar de vijver over den: iedere dinsdag- en donderdagavond fontein in de met goudvissen bevolk- meer kunnen ontdekken, terwijl de is. van 18.00—20.00 uur op het adres: Hoge- te vijver. Deze is nu enigszins gemo- fontein verdwenen is, zodat momen woerd 57, Leiden. Propaganda-avond: vrijdag 4 septem ber a.s. in het Antonius Clubhuis, Mare 43, Leiden. Aanvang half 8, toegang vrft. Tevens is er dan gelegenheid voor het verkrijgen van inlichtingen en aanmel ding nieuwe leerlingen. WASSENAAR OUDEN VAN DAGEN TROFFEN GEEN GOED WEER De bijna 300 Wassenaarse bejaar den die gisteren hun jaarlijkse uit stapje maakten hebben het wat het weer betreft niet zo goed getroffen. Maar uit de dankbare reacties aan het einde van de tocht bleek toch wel, dat het ondanks dat een plezie rige tocht is geworden. Zoals ieder jaar was de tocht voor bereid door het comité Autotocht Ouden van Dagen onder voorzitter schap van de heer J. J. M. Wieg man. Omdat het rijden met 100 auto's in het huidige verkeer een onmogelijkheid is geworden, wordt al sinds enkele jaren een aantal bus sen ingeschakeld, en het aantal par ticuliere auto's beperkt en wordt er bovendien niet in colonne gereden. Zo vertrokken gistermorgen om streeks 9 uur 4 bussen van de NZHVM en 33 particuliere auto's met bejaarden, na op de Lange Kerkdam voorzien te zijn van snoep jes en rokerij. Er werd gereden naar Leersum, waar een uurtje koffie pauze gehouden werd. En daarna ging de tocht verder naar Wester- bouwen in Oosterbeek en het nabij gelegen restaurant De Valckenier, waar de koffietafel gebruikt werd. Helpsters en helpers van het Rode Kruis waren paraat om hen die wat moeiljjk lopen de helpende hand te bieden. En verder waren er een aan tal leidsters van de bejaardensocie- teiten ter assistentie. De gemeente arts, dokter Eindhoven, maakte met zijn echtgenote de tocht mee, maar behoefde gelukkig geen „dienst te doen". In de Westerbouwing zorgde mevrouw Van Laar-Wichard tijdens en na de maaltijd voor gezellige pianomuziek. Jammer was het, dat door het slechte weer er nauwelijks gelegen heid was op het Westerbouwingter- ras van het uitzicht over de Rijn te genieten. Er werd al weer vrij snel gestart voor de terugreis. De vier bussen maakten een prachtige rit Reumatiek TOGAL BELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL BELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT (Advertentie) onder meer door de bossen van Velp. Ook de automobilisten kozen een zo aantrekkelijk mogelijke terugroute. Het eindpunt van dit rit was bij de brandweerkazerne in ,De Paauw' waar ieder tot besluit voorzien werd van een croquet. Daarna werden de bejaarden weer thuisgebracht. WIELERRONDE VAN HET OOSTDORP Nu de inschrijving voor de eerste nationale wielerronde van „Oost- dorp" voor nieuwelingen over 70 km., a.s. zaterdagmiddag 3 uur ge sloten is heeft de Haagse Wielerver eniging „De Spartaan" die in samen werking met de buurtvereniging Oostdorp deze wedstrijd organiseert, uit de talrijke gegadigden een selec- tiegroep van 70 deelnemers samen gesteld. Daaronder bevinden zich diverse renners die aan de Nationale Kam pioenschappen 1964 te Zandvoort hebben deelgenomen onder anderen Jansen en Visser, die in Zandvoort op de resp. tweede en derde plaats beslag legden. Als verdere kansheb bers voor de zege a.s. zaterdag kun nen worden genoemd Althuyzen, Bertou, Krom, Ladeniers, Pieters, Stam, De Korte, De Wit en De Zwart. De aandacht van de toeschouwers wordt erop gevestigd, dat de aanwij zingen die de politie in het belang van de veiligheid zal geven stipt moeten worden opgevolgd. Tijdens de wedstrijd is de toegang tot het parcours verboden. De start vindt plaats om 3 uur; loco-burgemeester Dr. J. J. M. Veraart zal het startschot lossen. i Foto 4 geeft een blik op de zwa nenvijver, welke nog wel aanwezig is, doch niet meer in de oude en mooiere vorm. Bovendien verblij ven daar thans ook eenden en gan zen. Tegenwoordig ziet men echter de eenden en zwanen ook vrij door de singels zwemmen. Vroeger stond in het Plantsoen, meer in de richting naar de Plantage, een sociëteit, „Musis Sacrum" gehe ten, omringd door een tuin, waarin een muziektent was opgesteld. In de ze tent werden op bepaalde tijden concerten gegeven evenals in het v. d. Werfpark. Tot mijn spijt ben ik niet in het bezit van een foto van „Musis Sacrum". Is er soms een van de lezers, die er wel een heeft? Tot slot: de bij gelegenheid van de troonbestijging in september 1898 van koningin Wilhelmina werd in het Plantsoen een lindeboompje geplant, dat „Wilhelminalinde" werd genoemd. Dit boompje is thans uitgegroeid tot een forse boom. Hoe kan het ook an ders, want met september a.s. staat hij daar dan 66 jaren. Een bij de boom geplaatste gedenksteen geeft het tijdstip van planting aan. J. A. VREEBURG Zóeterw. Singel 20 Een commissie onder leiding van dr. Max Euwe heeft in een rapport verklaard dat de exameneisen voor moderne bedrijfsorganisatie moeten worden aangevuld. Degenen die dit examen hebben afgelegd moeten zo van de ontwikkelingen op de hoogte zijn dat zij hun taak bij invoering van mechanisatie werkelijk aankun nen, aldus dit rapport. De commissie vindt dat dit nog sterker geldt voor de mensen die verder gaan studeren voor het staatspraktijkdiploma voor bedrijfsadministratie en daarna wel licht voor de middelbare akten boek houden of handelswetenschappen. De eisen voor het praktijkdiploma boek houden en het diplorria elementaire wiskunde hoeven volgens de com missie niet te worden gewijzigd. De commissie heeft verder gepleit voor een geleidelijke wijziging van de bestaande opleidingen, omdat er voorlopig niet voldoende deskundi gen beschikbaar zijn om de nieuwe stof te doceren. Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Laden Td. 01710-22889 Door onverklaarbare oorzaak is gistermorgen de 18-jarige J. W. M. v. Zeist uit Oirschot met zijn bromfiets op de Oirschotsedijk nabij Eindhoven tegen een stilstaande vrachtauto ge reden. De jongen was op slag dood. Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 17