CYPRUS: waar de godin der liefde voor het eerst voet aan wal zette BEWOGEN GESCHIEDENIS VAN 'EILAND VAN DE HAAT' TURKEN EN ENGELSEN BRACHTEN CYPRIOTEN NIET VEEL GOEDS Aardige attentie voor NS-personeel VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 f)E ONDRAGELIJKE SFEER van haat en nijd tussen de Griekse en Turkse bevolkingsgroe pen op Cyprus, dat wel eens „het eiland van de haat" wordt genoemd, dateert niet van Kerstmis vorig jaar, toen in Nicosia, na enkele jaren van betrekkelijke rust, eensklaps weer het moordend lood uit machinegeweren door de smalle straten vloog. Beide bevolkingsgroepen staan ook niet pas als onverzoenlijke vijanden tegenover elkaar sinds de onzalige terugkeer van aartsbisschop Makarios uit de ballingschap en zijn verkiezing tot president in 1960. De tegenstelling tussen de Turkse moslims en de Griekse christenen is al eeuwen oud. Na de Egyptenaren, Alexander de Grote en de Romeinen kwamen de Turken, die van de Cyprische, Griekse cultuur weinig meer heel lieten. Cyprus d$ Turken noemen het Kibris, de Grieken Kupros kwam in 1570 vast in Turkse handen. Vanuit deze strategisch be langrijke hoek tiranniseerden zy de scheepvaart op de Middellandse Zee. De Europese koopvaar ders beefden voor hun belagers vanaf het eiland der haat. Vooral Venetië, dat voor de komst der Turken hechte betrekkingen met Cyprus onder hield, had te lijden. Shakespeare laat een van zijn grootste drama's handelen over de strijd van Venetië (Othello) tegen de Turk. Ook in de lite ratuur wordt op Cyprus een strijd op leven en dood tussen oost en west geleverd. Toch moet op dit eiland van haat en tweedracht eens, volgens de mythe, Aphrodite, de godin van de liefde, voor het eerst voet aan wal hebben gezet ^•YPRUS, dat nooit Grieks en nooit Turks is geweest, is tweemaal zo groot als de provincie Noord-Brabant. Het ligt slechts 65 km verwijderd van de Turkse kust en nog geen 100 km van Syrië. Griekenland ligt maar liefst bijna 800 km ver weg. Als er niet wordt gevochten wijden de Cy prioten zich aan veeteelt en land bouw of drogen de kuprosplant, een heester, die gedroogd en tot poeder verwerkt, de oranje kleurstof levert die Arabische vrouwen gebruiken voor het verven van haar voetzolen en nagels. Dwars over het eiland van links naar rechts lopen twee bergketens. Daartussen in ligt 'n grote laagvlakte met de hoofd stad Nicosia (60.000 inwoners). De grootste plaatsen zijn verder havensteden die aan de zuid kust liggen: Limassol (26.000 in- w.), Larnake (17.000 inw.) en Famagoesta (22.000 inw.). De rest van de bijna 600.000 bewoners van het eiland leven verspreid in kleine dorpen over laagvlakte en bergland verspreid. Er zijn Turkse concentraties, maar klei ne minderheden wonen temidden van de Grieken. Het (officieuze) Amerikaanse voorstel, het eiland te verdelen tussen Grieken en Turken zal dus op wel zeer grote bezwaren van psychologische en economische aard stuiten. Het zou betekenen, dat velen van hun geboortegrond zouden moe ten verdwijnen. Hetzelfde belet sel ligt een massale uittocht van Turks-Cyprioten naar het Turk se moederland in de weg. Griekse meerderheid Op Cyprus waar met een mini mumtemperatuur van 5 graden Cel sius een echte winter onbekend is hebben van oudsher zeer veel Grie ken gewoond. Tijdens de Turkse over heersing hebben veel Turken zich bij de Griekse kolonisten gevoegd, maar de meerderheid bleef Grieks. Boven dien is in de laatste vijftig jaar het De president van Cyprus, aartsbis schop Makarios, inspecteert graag zijn goed bewapende troepen die de vrede en veiligheid op het eiland moeten handhaven. Deze Cyprioti sche strijdkrachten hebben zich ook de laatste maanden tegen de Turkse bewoners van het eiland gekeerd. aantal Turken op Cyprus gaandeweg verminderd. Rond de eeuwwisseling was ruim 22 pet Turks, thans schom melt het percentage rond de 16. Behalve in godsdienstig op zicht bestaat er nog een ander verschil tussen de Cyprische be volkingsgroepen. De Grieken zou men, naar zuidelijke maatstaven gemeten, nijver en werkzaam kunnen noemen. De Turken daarentegen zijn liever lui dan moe en probeerden altijd de Grieken te overheersen. Hierin kwam pas enige verandering toen in 1878 de Engelsen het eiland van de Turken overna men. Cyprus lieten de Britten voor wat het was en maakten er een toevluchtsoord voor exen- trieke gepensioneerde officieren van. I"\E ENGELSEN waren trouwens al U eerder op Cyprus geweest al was dat lang geleden. Koning Richard CYPRUS CYPRUS OP NEDERLAND GEPROJECTEERD Leeuwenhart was op weg naar het door de muzelmannen bezette Jeru zalem en veroverde het eiland tegen het einde van de twaalfde eeuw. Van hieruit begon hij de derde knus- tocht. Reeds in die tijd was Cyprus kerkelijk geheel onafhankelijk. Dit het Romeinse rijk tot staatsgodsdienst was verheven. De geestelijk leider van Cyprus was tegelijk de wereld lijke heerser. In dit opzicht is de po sitie van aartsbisschop Makarios dus zeker niet vreemd. Legendarische bloei Het eiland maakte in de drie eeu wen na Richard Leeuwenhart een bijna legendarische bloei mee. Richard had het land verkocht aan de Orde der Tempelieren, die in alle deugd zaamheid zich niet kon handhaven tegen het ruige volk van soldaten, Turkse kromzwaarden en onbetrouw bare oosterlingen. De orde stond met graagte haar rechten af aan de vroe gere koning van Jeruzalem, Guy de Lusignan. Guy's geslacht heerste op Cyprus tot bijna 1500. Er werden grote kastelen en kloosters gebouwd, men dreef handel als nooit tevoren en een werkelijk schitterende cultuur leidde tot sprookjesachtige verhalen die in Europa de ronde deden. Het koninkrijk Cyprus had in die dagen een grote faam en men kan zich voor stellen, dat in de eerste plaats Vene tië de begeerte voelde opkomen van deze welvaart mee te gaan profite ren. Venetië veroverde dan ook het gehele eiland in 1489 en begon er een schrikbewind uit te oefenen. Nog geen 100 jaar later kwam de Turkse invasie en de christenbevol king werd uitgemoord. Famagoesta viel pas een jaar later; de dappere verdedigers werdvrije uittocht be loofd, maar de Turken braken hun woord en de bezetting van de stad stierf een vreselijke dood. Met de Turken kwam de armoede en geen handelaar deed meer het eiland aan. Weer drie eeuwen volgden, maar niet van pracht en cultuur. Niet zel den brak op Cyprus een. opstand uit tegen de Turkse onderdrukker, maar elke oproer werd neergeslagen. Op het vasteland ging het Turkije echter sinds 1821 met de Griekse vrijheids strijd niet naar den vleze. De Turken werden teruggedrongen en Grieken land kreeg in 1829 zelfstandigheid. Engeland was inmiddels op zoek naar steunpunten in de Middellandse Zee. Het Britse imperium stond op het hoogte punt van zijn macht en Brittan- nië regeerde de zeeën. Turkije achtte in 1878 het beter Cyprus te laten bezetten door de Engel sen tegen erkenning van de Turkse soevereiniteit en 92.800 pond sterling per jaar. Maar tus sen Grieken en Turken op het eiland bleef het rommelen. Toen in de eerste wereldoorlog de Turken aan de zijde van Duits land vochten, annexeerde Enge land Cyprus en in 1926 werd het eiland een Britse kolonie. DE GRIEKS-CYPRIOTEN waren met deze nieuwe toestand aller minst in hun schik. Ze wilden vrij zijn. Of anders aansluiting bij het moederland, Griekenland. In dit moe derland was de haat tegen de vroe ger mohammedaanse onderdrukkers nog lang niet bedwongen en de Grie ken landden in 1920 op de kust van Anatolië, de Turkse westkust van Klein-Azië. Twee jaar later sloegen de Turken echter hard terug en de Grieken werden allen bij Smirna de zee in'gedreven. Boerenzoon De huidige leider van de Grieks- Cyprioten, aartsbisschop Makarios III, werd op 13 augustus 1913 op Cyprus geboren als de boerenzoon ■Michael Mouskous. Hij studeerde na de laatste wereldoorlog ook in Ame rika, waar hij verbleef toen hij be noemd werd tot bisschop van Limas sol en Larnaka. Hij liet bij zijn terug keer op Cyprus een volksstemming houden waaruit bleek, dat 76 pet van de totale bevolking voor aansluiting bij Griekenland was. In 1950 werd hij de opvolger van de overleden Makarios II. Op Cyprus nam het ver zet tegen de Engelsen steeds hefti ger vormen aan. Engelsen werden Op Cyprus houden twee bevolkings groepen elkaar nauwlettend in het oog: gewapende Turks-Cyprioten op wacht in Nicosia. op straat doodgeschoten en gebouwen vernield. De Britten zagen Makarios als de aanstoker van dit alles en Ma karios werd gearresteerd en verban nen naar een eiland in de Stille Oce aan. De Grieken op Cyprus raakten fel in verzet en uit Griekenland kwam de oud-verzetstrijder kolonel Grivas naar Cyprus om de pndergrondse strijd te organiseren. In 1957 werd de kwestie-Cyprus in de Ver. Naties besproken en aartsbisschop Makarios mocht naar Athene terugkeren. En geland had de zaak verloren. De toe stand voor de Engelsen werd onhoud baar; in 1958 vielen er 'tussen Grie ken en Turken in één week tijd meer dan 100 doden. In 1960 eindelijk werd Cyprus onafhankelijk met een Griek se president en een Turkse vice-pre sident. Griekenland, Engeland en Turkije garandeerden de Cyprische grondwet. Het heeft allemaal niet ge holpen. Rond Kerstmis van het vo rige jaar kwam de haat tot een nieu we uitbarsting. Tot op de dag van vandaag is er nog geen oplossing ge vonden voor een vraagstuk, dat ons, beschaafde westerlingen, moet be schamen. Het is een tweespalt, waar naar de communistische wereld met een grimmige glimlach kijkt. Het wachten is voorlopig op een nieuwe conferentie, maar het ziet er niet naar uit, dat Grieken èn Turken op één eiland vreedzaam naast elkaar kunnen leven. Prijzen en opdrachten aan Nederlandse componisten De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft aan de vol gende componisten een prijs ver leend voor compositie: Jan Mul, Alexander Voormolen en Peter Schat. Voorts heeft de staatssecretaris in aansluiting aan reeds eerder ver strekte opdrachten nog de volgende opdrachten verleend: Een concre- tant werk voor hoorn, trompet en trombone met orkest aan Jurriaan Andriessen te Wassenaar; een werk voor strijkorkest aan Kees van Baa- ren te Oegstgeest; een werk voor twee piano's aan Cor de Groot te Laren (N.H.); een werk voor zang stem met orkest aan Marinus Flot- huis te Amsterdam. ANWB maant gemeentebesturen „Weggooifles" werkt vervuiling in de hand De ANWB heeft gisteren aan de colleges van B. en W. van alle Ne derlandse gemeenten een brief ge zonden met het verzoek snel een be paling op te nemen in de algemene politieverordening, waarin het weg werpen of achterlaten van schillen, dozen, flessen en ander klein vuil strafbaar wordt gesteld. Het verzoek van de bond komt voort uit onge rustheid over een nieuw soort ver pakking, die aan de markt is geko men: de „weggooifles." De ANWB is bang, dat weldra een aantal bedrijven een Nederlandse brouwerij die de „weggooifles" geïn troduceerd heeft, zal volgen. Dan zullen binnen korte tijd vele hele, maar ook gebroken flessen afge voerd en vernietigd moeten worden. De bond vreest dat dit afvoerproces niet altijd even vlöt zal verlopen en dat men binnen korte tijd langs we gen en paden en op picknickplaat sen niet alleen de schillen en de do zen, maar ook in toenemende mate flessen en glasscherven zal aantref fen. In een aantal gemeenten, waar de algemene politieverordening al wel voorziet in voldoende bepalingen, is (zo is de bond bekend) al opdracht gegeven om op de naleving daarvan streng na te zien. Het bestuur van de Haagse minia tuurstad Madurodam heeft een. aar dig jubiléumgeschenk voor het per soneel van de 125-jarige Nederlandse Spoorwegen in Petto.' Alle 30.000 per soneelsleden en hun gezinsleden zijn uitgenodigd voor een gratis bezoek aan de miniatuurstad, die zoals be kend is óók eigen spoorwegen heeft. Op vertoon van hun legitimatie- of identiteitsbewijs hebben zij van 5 tot en met 20 september gratis toegang tot het bezienswaardige stadje. Terugblik Jean Cocteau's spel „De tweekoppi ge adelaar", dat verleden maand we gens Knokke niet kon doorgaan, is nu donderdagavond door de AVRO op het scherm gebracht. Dit stuk, dat het half-onwerkelijke van de roman tiek heeft, werd geschreven kort na de oorlog, toen Cocteau bezig was met zijn bekende film „La belle et la béte". De kijkers hebben de ont moeting meegemaakt van twee men sen, die achter verouderde types van vorstin en anarchist (onderscheiden lijk met veel. kleur gespeeld door Josephine van Gasteren en Hans Cu- leman) karakters vertoonden, die voor beiden beslissend waren. Regis seur Frans Boerlage liet het spel zich voltrekken in een sfeer van hofintri- ges, die het verhaal temeer avontuur lijk maakten. Bij de KRO was „In de rommelpot" ook voor de derde keer vrij onbenullig en bovendien doorzichtig. Gelukkig volgde 'n fraai brokje t.v. middels Georges Ulmer. Ook nu bood de documentaire „Ik ben met Uvoortreffelijke beel den bij fragmenten geschiedenis over de concilies. „Brandpunt" was actu eel gericht op de pier van Scheve- ningen en de bekende verhoging van toegangsprijs. Zwolsman zelf had 'n half uur gevraagd om voor de ca mera's te komen, maar dat kon uiter aard niet. En de voorbij wandelende minister Andriessen kon niet ver schijnen, want hij wenste niet op straat te worden ondervraagd. Naar aanleiding van beschuldigingen en verdachtmakingen omtrent de figuur van Albert Schweitzer werd 'n film getoond over het Lambarene-zieken- huis, waarvan beweerd wordt dat er toestanden heersen, waaromtrent een moderne arts zich zou schamen. Ge lukkig konden alle valse beschuldi gingen worden weerlegd tot genoeg doening van de bejaarde Nobelprijs winnaar. Men zal zich de Engelse komiek Monty Landis herinneren, die onlangs zo'n kostelijke rol speel de in een kort toneelstuk. Hij was nu bij de NTS terug en zijn her nieuwd optreden was stellig gerecht vaardigd. We denken aan zijn num mer over „de vraatzuchtige pianist" en zijn poging Nederlands te spre ken. Na hem volgde Genie Page, door Bob Rooyens boeiend ingeleid. Eer der was er een nieuw optreden van „les swingle singers", die ook nu trachtten te zingen op muziek van Bach, waaromtrent operazanger Frans Vroons prettige dingen zei, daartoe uitgenodigd door Ilse Wessel. Een compliment tenslotte voor het leuke cabaret van Marijke Morley en Corstiaan de Vries onder de merk waardige titel „In Laren woont een schilder". Jeugdcircus „Atleta" De KRO-gids voor de volgende week bevat veel geïllustreerd nieuws over het jeugdcircus „Atleta" te Warmond, dat zaterdag van de volgende week om vijf uur in Treslong te Hillegom zal optreden. „Atleta" is voortgeko men uit een Warmondse verkenners- groep. De meewerkende jongens en meisjes oefenen elke week één avond en zeven leiders zorgen ervoor, dat alles naar wens verloopt. Reeds heeft dit jeugdcircus door goede prestaties een plaats veroverd in de rij van Nederlandse ]c ugd- en kindercircus sen, die de KRO een t.v.-optreden gunt. De leiding berust bij de be kende heer Cees Witsenburg. In het centrum van Warmond werden reeds fraaie opnamen gemaakt, die men in de KRO-gids kan terugvinden. Komende uitzendingen Vanavond biedt de VPRO een por tret van de bekende internationale voetbalscheidsrechter Leo Horn. Na verscheiden amusement komt dokter Van Swol spreken over overvoeding. Op het tweede net gaat de première van „theatre een kwade nacht". Za terdag is de VARA aanwezig vanaf drie uur, uiteraard met het nodige vermaak, onder meer met de Ame rikaanse vocalgroup „The brothers four", omgeven door O'Toole en Dick Powell. De NTS heeft „talent te huur", maar dat slaat uiteraard niet op haar zelf, doch op de successen van Montreux. Zondagmorgen is er in de Amsterdamse RAI een kerk dienst, waar de bekende neger-pre dikant dr. Martin Luther King zal preken, 's Avonds is er de KRO met de laatste aflevering van „Zomer wedstrijd", met muziek, o.a. 'n con cert van het Kunstmaandorkest, met iets over windhonden en tot slot het derde deel van een serie documen taires over de concilies in onze kerk geschiedenis. 1\eolitische vondsten in Voorschoten De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek in Amers foort heeft de algelopen weken archeologische verkenningen in Noord-Holland, Zuid-Holland, Zee land en Overijssel gedaan, onder meer te Voorschoten. Daar zijn als gevolg van werkzaamheden voor de aanleg van een riolering in de Oran jepolder overblijfselen aan het licht gekomen van een woonplaats van de neolithische Vlaardinger cultuur. De ontdekking is gedaan door de heren C. Eggink, Voorschoten, en ir. J. van der Kley, Leiderdorp.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12