Naam van Wernink 150 jaar verbonden aan bouwwereld Dierenpark Wassenaar Trots DOSR neemt zondag bezit van nieuwe sportaccommodatie TEVENS 60 JAAR LEIDS BEDRIJF VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT KOM MET UW GEZIN NAAR Bij hitte koel Bij wind beschut Bij regen droog LOUISEHAL en PARADIJSHAL, leeuwen, tijgers, olifanten, DE ENIGE ZEE-OLIFANT TER WERELD, giraffen, zebra's, bisons, zee leeuwen, beren, rendieren, roofvogels, TROPISCHE AQUARIUM, gorilla's, oran oetangs, chimpansees, 40 apensoorten. CAFé-RESTAURANT GROTE SPEELTUIN Groot parkeerterrein Geopend van 820 uur. Adriana Justina Wichers trouwt op 14 augustus 1814 met Petrus Adrianus Wagemaker Wernink en brengt de buitenplaats „Woellust" benevens de bijbehorende kalkbranderij gelegen in de toenmalige gemeente Oudshoorn ten huwelijk mede. De naam Wernink, die "aldus 150 jaar ge leden aan de bouwnijverheid werd verbonden, werd een begrip in Nederland. Thans omvat de onderneming, die vrijwel zonder onderbreking groeide en die thans haar hoofdzetel heeft aan de Hoge Morsweg te Leiden, Wernink's Industrie- en Handelsonderneming N.V. en Wernink's Be ton- en Aannemings Maatschappij N.V. Kwam in 1788 de heer Wichers nog voor 22.600 guldens in het bezit van de kalkbranderij, thans is het eigen balans vermogen van de Wernink-onder- nemingen rond 6,5 miljoen. Meer dan 400 werk nemers zijn op het ogenblik verbonden aan de Werninkgroep, die vorig jaar een winst van ruim 250.000 maakte. De hoofdzetel aan de Hoge Morsweg te Leiden. In het midden de kalk ovens („Klein Woellust") waarom heen de dochterondernemingen tot bloei kwamen. Vele ondernemingen onder zelfde naam In feite bestaat alleen Werninks Industrie- en Handelsonderneming N.V. 150 jaar. Werninks Beton- en Aanneming Maatschappij N.V. is oorspronkelijk voortgekomen uit de fabricage van betonnen bouwmate rialen (sinds 1894) historisch te beschouwen als een zó voorspoedig gegroeide jongedochter van de firma P A. W. Wernink, dat zij intussen juridisch is uitgegroeid tot een moe dermaatschappij met vier dochter ondernemingen (V.O.N.K. Natuur steen, Protect Chemie N.V., Wer ninks Exploitatie Maatschappij N.V. en de N.V. Electrische Kleiwaren- fabrieken voorheen gebr. Oppelaar). Werninks Industrie- en Handels onderneming N.V. de eigenlijke jubilaresse is voortgekomen uit de eerste firma P. A. W. Wernink, die van Katwijkse schelpenvissers de grondstoffen kocht en na bewerking in de kalkbranderij te Oudshoorn metselkalk leverde. Door deze han del werd de grondslag gelegd voor de tegenwoordig bestaande reeks be drijven. In de Industrie- en Handelsonder- Honderd Britse nabestaanden naar Nederland Een groep van ongeveer honderd Engelsen komt eind augustus naar Nederland om een bezoek te brengen aan de graven van familieleden, die sneuvelden bij de bevrijdingsgevech ten in het zuiden en oosten van ons land in 1944 en 1945. Zij liggen be graven op de kerkhoven van Nijme gen (Jonkerbos), Uden, Venray en Mook. Ook zullen zij de grote Britse oorlogskerkhoven Reichswald en Rheinberg, juist over de grens bij Nijmegen, bezoeken. Het gezelschap komt op 28 augus tus met de dagboot in Hoek van Hol land aan en reist verder per trein naar Nijmegen. In deze stad en in Groesbeek vinden zij gastvrijheid in Nederlandse gezinnen. Op 29 augustus worden de oorlogs kerkhoven bezocht en op 30 augustus om 15.00 uur, is er een dodenherden king op het „Reichswald cemetery". Het gezelschap gaat op 1 september weer met de nachtboot uit Hoek van Holland naar Engeland terug. Tot deze groep nabestaanden beho ren twee leden van de familie Reed. Mr H. Reed (80 jaar) zal in Venray het graf van zijn in Limburg gesneu velde zoon zien. Hij wordt begeleid door zijn kleinzoon, mr S. H. Reed (19 jaar), zoon van de gesneuvelde. neming zijn thans de exploitatie van de kalkbranderij „Klein Woellust" aan de Hoge Morsweg te Leiden, de Bouwmaterialenhandel en afdeling Tennisvloeren en Sportvelden on dergebracht. BETONBOUW De naam Wernink is een gevestigde en algemeen erkende in de Neder landse bouwwereld. De lijst van werken (voornamelijk fabrieks- en utiliteitsbouw) is groot, geheel over eenkomstig met de grootte van bouw werken, waarvoor Wernink de op dracht verkreeg. De firma, die zich vooral op de betonbouw gespecialiseerd heeft, was een der eerste bedrijven in Neder land, die de vinding van de Franse ingenieur Hennebique in praktijk ging brengen. Reeds in 1894 nam men niemand durfde nog te voor spellen of het betrouwbaar genoeg was het besluit om beton toe te passen voor de fabricage van bouw materialen. Putten, rioolbuizen, kolken en pa len, nog met de hand gestampt, wa ren de eerste produkten. Al in 1906 werd het nodig de betonzaken in een aparte vennootschap onder te bren gen. Dit was het begin van wat la ter Werninks Beton- en Aanneming Maatschappij N.V. zou worden. TENNISBANEN Een andere grote specialiteit van Wernink was de aanleg van tennis banen, waarmee reeds in 1906 werd begonnen. Niet vreemd aan deze spe cialisatie zal geweest zijn, dat de toenmalige directeur, de heer P. A. Wernink en diens beide zoons zelf enthousiaste tennisspelers waren. Aanvankelijk geschiedde de aanleg van tennisbanen van ter plaatse ge storte beton en van beton-tegels. Om streeks 1924 ging men zich toeleg gen op de aanleg van de draineren de rode, gemalen baksteen tennis banen. Ook vandaag nog vormt gemalen zuiver dakpan- en steenpuin de grondstof voor Werninks topspecie voor tennisbanen. Eenmaal op dit sportieve pad gekomen, bleek ook de aanleg van halfverharde sportvelden en atletiekbanen een gespecialiseerd gebied. Voor de halfverharde sport velden en atletiekaccommodatie wer den speciale deklagen ontwikkeld. Het nieuwste op dit gebied is thans de „rubberized" deklaag, een laag, waarin veel rubber is verwerkt, 'n grote veerkracht heeft én waarop men kan vallen zonder 'n schram metje op te lopen. Verspreid over bijna 200 gemeenten in Nederland werden in de loop der jaren ca. 3000 werken atletiekbanen, halfver harde sportvelden en tennisbanen uitgevoerd. De buitenplaats „Woellust" en de kalkovens in Oudshoorn, de baker mat van een bloeiende onderneming. 60 JAAR LEIDS BEDRIJF Behalve de herdenking van het 150- jarig bestaan is er nog een gedenk waardig jaar te herdenken. Zestig jaar geleden werd Wernink 'n Leid- se onderneming, toen de hoofdzetel van Oudshoorn werd verplaatst naar de Hoge Morsweg te Leiden. Aan vankelijk was de Leidse vestiging niet groot, maar gestaag heeft men door grondruilingen en aankopen de brede strook langs de Rijn en aan de overzijde van de Hoge Morsweg, het zgn. „Canada", in bezit gekre gen. Een vestiging heeft men ook nog gehad te Valkenburg (ZH), waarde steen- en pannefabriek lag. Door de bezetter werd echter deze fabriek, ter verruiming van het schootsveld, met de grond gelijk gemaakt. KOUDEKERKSE VESTIGING Sedert 1961 heeft Wernink het weer iets dichetr bij de „geboortegrond" gezocht. In 1961 werd namelijk de fabriek van de gebr. Oppelaar aan gekocht met het doel uitbreidings mogelijkheden te schéppen voor het snel in omvang toenemende bedrijf. In 1963 kon op dit terrein het nauwe fabriekscomplex ten behoeve van Werninks Tennisvloeren en Sport velden in gebruik worden genomen. Het 150-jarig bestaan van Wernink werd hedenmiddag officiéél her dacht tijdens een jubileumbijeen komst in „Avifauna" te Alphen aan den Rijn. Op deze bijeenkomst, die door talloos velen, autoriteiten, re laties uit binnen- en buitenland, werd bijgewoond, werd het woord gevoerd door mr. J. Klaasesz, com missaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, ir. H. M. Bus- kens, directeur-generaal van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. De heer P. A. Wernink jr. wijdde op deze bijeenkomst 'n enkel woord aan enige feiten en ervaringen uit de 150 jaren, dat de naam Wernink aan de bouwnijverheid is verbonden. Ten slotte werd bekend gemaakt, dat Wernink twee fondsen voor speciale doeleinden ter beschikking zal stel len aan de Nederlandse Sport Fede ratie, respectievelijk aan de Delftse studentengezelschappen „Practische Studie" en „Stylso". In onze editie van maandag komen wij nader terug op deze jubileum bijeenkomst. Van al degenen, die meegewerkt hebben om het wel zeer fraaie sport park van D.O.S.R. te realiseren, zou een wel zeer lange ere-lijst samen gesteld kunnen worden. Alleen zou het moeilijk te bepalen zijn, wie bo venaan deze lijst zou moeten prij ken. Of dit nu moet zijn het gemeen tebestuur van Alkemade, ofwel de heer de Haan van de technische dienst van de gemeente Alkemade, ofwe het bouwcomité, of het bestuur van D.O.S.R., afwel de medewerking van de plaatselijke middenstand, of wel, misschien in nog meerdere mate, al de vrijwillige medewerkers, die ge heel belangeloos hun vrije tijd en enthousiaste sportliefde gegeven hebben om 't sportpark van D.O.S.R. tot iets buitengewoons te maken. En het mag er dan ook zijn. Twee prachtige speelvelden, een moderne kleedgelegenheid, voorzien van wa terleiding en electra, douchegelegen heden en niet te vergeten een prach tige cantine, oftewel clubhuis. Hier kunnen de sportvrienden van DOSR zowel voor als na de wedstrijd, nog even gezellig bijeen zijn. Snelle, comfortabele en goedkope familiewragen met enorme koffer- zineverbruik. Veilige voorwielaan drijving. Inspectlebeurten om de 10.000 km. Veel ruimte voor 5 per- MAAK tl OHTOSOOHGSRIT BW: Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN Levendaal 80, TeL 22962—34000. LEIDEN. Nog niet alles is gereed en wij denken daarbij aan de verlichting voor de veldtraining. In het club- orgaan van D.O.S.R. lazen wij dezer dagen, dat de vereniging thans rond 200 spelende leden telt n.l. 76 senio ren en 124 jeugdspelers. Hieruit blijkt wel dat de nieuwe sportaccommoda tie beslist geen luxe meer is, maar noodzaak. Toch mag niet ontkend worden, dat het nieuwe sportpark voor de toekomst van D.O.S.R. gro tere perspectieven biedt. Vooral voor het aantrekken van de jeugd, en de jeugd blijft ook hier de toekomst, zijn de mogelijkheden aanmerkelijk groter geworden. Met dankbaarheid kan men in tussen terugzien op. de bijna 40- jarige geschiedenis van D.O.S.R. Maar dankbaar en trots zal men on getwijfeld zijn als men zondag dit prachtige complex officieel in ge bruik gaat nemen: Het programma hiertoe luidt als volgt: 12 uur plechtige inzegening door oud-geestelijk adviseur pater Ruper- tus. Te 12.30 uur officiële opening door burgemeester E. J. M. Kolf schoten. Te 13.00 uur gelegenheid tot felicitatie en bezichtiging van 't sportpark. Te 15.00 uur openings- en erew edstrij d DOSRHILLEGOM. Na afloop gezellig samenzijn. Het geheel zal muzikaal worden omlijst door de plaatselijke muziekvereni ging „Liefde voor Harmonie." INTERNATIONALE CURSUS ZONDER SPRAAKVERWARRING Op de internationale zomercursus voor Nederlandse taal en cultuur, die woensdagmiddag in de aula van de rijksuniversiteit in Utrecht is ge opend, heerst geen spraakverwar ring. Hoewel de 105 deelnemers aan deze jaarlijkse door het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen georganiseerde zomercur sus afkomstig zijn uit België, Frank rijk, Italië Luxemburg en Nederland, hebben zij één ding gemeen: ze be heersen de Nederlandse taal. Ze willen het alleen beter leren spre ken en wat meer leren van de Ne derlandse cultuur.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11