Grootscheepse jacht op ontsnapte Britse treinrover TWEE DUITSERS OMGEKOMEN Kongolese rebellen op wanordelijke terugtocht Nazi-misdadiger misleidde ouders om kinderen te kunnen doden Weer onderzoek naar prijsverhoging DONDERDAG 13 AUGUSTUS Dg LEIDM COURANT PAGINA HELPERS GINGEN NAUWKEURIG TE WERK In Engeland is een Jacht aan de gang op "de 32-j bookmaker Charles Frederick Wilson, de man die er enige maanden nadat hij wegens rijn aandeel in de grote treinroof tot 30 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, gisteren in slaagde uit de gevangenis van Birmingham te ontsnappen. De ontvluchting van Wilson ts uit gevoerd met een nauwkeurigheid die doet denken aan de precisie waar mee een jaar en vier dagen geleden een bende bij een overval op de nachtposttrein van Glasgow naar Londen 2.600. 000 pond (ruim 26 mil joen gulden) buitmaakte. Omstreeks half vier in de nacht van dinsdag op woensdag drongen enige helpers van Wilson de Win- son Green-gevangenis binnen. Zij maakten gebruik van ladders van een nabijgelegen bouwwerk om over de zes meter hoge muur te komen. Zij sloegen een nacht waker bewusteloos en bevrijd den Wilson uit Se cel op de begane grond, waar hij om veiligheidsrede nen geïsoleerd werd "gehouden. Daar op verlieten Wilson en zijn heipérs met behulp van touwladders via de achtermuur het gevangenisterrein. Het bericht van Wilsons ontsnap ping bracht -honderden politiemannen onder leiding van hoofd inspecteur Tom Butler van Scotland Yard In be weging. Butler had indertijd ook de leiding bij het opsporen van de da ders van de treinroof. In Birming ham eh omgeving werden wegver sperringen opgericht en de politie op alle vliegvelden en in de havenplaat sen werd gealarmeerd. In het proces tegen de treinrovers In april j.l. was Wilson bijtonder zwijgzaam. Hij verklaarde ónschuldig te zijn en hèeft verder waarschijn lijk niet ipeer dan tien woorden ge spróken. Sómmige ménsen vermoe- dén, dat hij weet waar de nog ver miste bankbiljetten ter waarde van 28 miljoen gulden zijn verstopt. Het beroep, dat hy tegen zyn vonnis had aangetekend, werd vorige maand af gewezen. Kort nadien vertrok zijn vrouw met haar drje kinderen uit Londen naar haar ouders in de badplaats Southend, ten oosten van Londen. De.jhinister van binnenlandse za ken, Henry Brooke, heeft een onder zoek op het hoogste niveau naar de órit&happing van Wilson gelast. Aktie tegen Vietcong tij Zuid-Vietnamese hoofdstad Saigon Mët een honderdtal Amerikaanse èn Zuidvietnamese hefschroefvlieg- zijn gisteren ongeveer twee s overgebracht naar het ge- i Ben Cat, op ongeveer 50 km ten noordwesten van Saigon. Een Amerikaanse piloot werd dodelijk ge troffen door een kogel van de com munistische Vietcong. Dè Chinese minister van buiten landse zaken, maarschglk Tsjen Ji, heeft zich gisteren met kracht verzet :en bèsprèki! doodt direct elk insekt! UIT HFT VERTROUWHF FRDAl HUIS (Advertentie) Toestand Segni blijft vooruitgaan In het medisch bulletin van heden morgen over de toestand van presi dent Segni van Italië, die de vorige week door een hersenbloeding werd getroffen, werd gezegd, dat deze blijft 'Mflfc êlrnsHg" D% enige manier om tot een vreed zame regeling te komen was volgens hem „eèn bespreking en veroorde- iihg" op korte termijn van de Ame rikaanse agressie" tegen Noord- Vietnam door de landen, die hebben deelgenomen aan de Geneefse confe rentie over Indo-China van 1954. De Chinese minister verklaarde nogmaals, dat Cnina Noord-Vietnam zal steilnen. Maar hij verbond ook nu de Chinese regering niet al thans niet in het openbaar tot een of andere concrete actie. Vóórwaérde VoOr vrijlatihg piloot Hét persbüreaü van Noord-Viet- iièt gisteren wetén, dat de Ame rikaanse piloot Everett Alvarez, dié na een Amerikaanse luchtaanval op Noord-Vietnam was neergeschoten en gevangen genomen „nog steeds een kans heeft om zijn vrouw weer te zien, alfc Washington zich bereid toont om een einde te maken aan alle agressie tegen Noord-Vietnam". Vol gens het persbureau zouden er de vórige week bij Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietnam zeven Amerikaanse piloten zijn gesneuveld. Twee Duitse jongemannen op een bromfiets zijn gisteren bij een ver keersongeluk in Eindhoven omgeko men. De slachtoffers zijn twee broers, de 17-jarige Gerhard Schuering uit Hagen en de 21-jarige Heinz Schue ring uit Schwelm. Zy verleenden geen voorrang aan een van rechts komende vrachtauto. Een van de jongens was op slag dood, de andere overleed tijdens ver voer naar een ziekenhuis. Twee doodtonnisen Edward Ochab, een 58-jarig Ud van het politieke bureau van Poolse communistische partij, Is tij dens een blutengewone vergadering van het parlement, met aJfémèltè stemmen tot president van de PóWse staat gekozen. GANGETJE LEIDEN (Advertehtiè) Opgesloten organist luidde Doodklok Gisteravond werd de vredige stilte tna het Utrechtse dorpje Oud-Zui- leH wrebd verstoord door het gelui van dè noodklok Van de Ned. Her vormde Kerk. In allerijl renden de geschrokken koster en een kerk- voogd niar dè kerk toe om de kwa jongens tè VeTjagêtt. „Kóm er uit" riepen zij tëgèn éen figuur die zij in de kerk zagen be wegen. „ïk kan niet, ik zit opgesloten", klbnk de bèhauwde stèm van achter de deur. Hierop stak de koster moe dig de sleutel in de deur en ontdek te tikt de kwajongen, organist Ro- mijn was. Deze was eerder op de avond met collega-organist De Graaf naaf de kérk getogen om daar tè óèrenèft. Organist De Graaf was als eerste weggegaan en liet de dèur achter zich in het slot vallen. Col lega Bemijn bemerkte even later de ongelukkige toestand waarin hij ver keerde en zag voor zich het onaan trekkelijke beeld vön een nacht ,c»p de harde banken. Het toeval wiidê dat hy juist deze avond met zijn Vroüw op bezoek wildé góari bij zijn schoonmoeder Er restte hem dus niéts èhders dén het klokketouw. Er WaS nog Ujfl genoeg om op bezoek tè fèAft. in Engeland uitgevoerd In de gevangenissen van Liverpool en Manchester zijn vanmorgen in aile vroëgte twee doodstraffen vol trokken. Twee mannen, 21 en 24 jaar oud, werden opgehangen als straf voor het vermoorden van 'n vfacht- autöchauffeur. De minister van bin nenlandse zaken had een verzoek om gratie afgewezen. Voor de gevahge- nispoort in Liverpool betoogden en kele tegenstanders van de doodstraf. Negers begonnen relletjes in Paterson Bij ongeregeldheden* die zich gis teravond in Paterson, in de Ameri kaanse staat New Jersey, voordeden heeft de politie vijf negers gearres teerd. De burgemeester van de stad noemde de toestand zeer ernstig. Hij zal vandaag besluiten of voor het ko mende weekeinde een uitgaansverbod zal worden ingesteld. Een honderdtal agenten had han denvol werk om groepen negérs uit een te jagen, die in de nègetwijk van Paterson stenen en flessen naar auto's wierpen en etalageruiten ver hielden. Burgemeester Graves, dié met negerleiders in bespreking was om een oplossing voor de voortdu rende onlusten te zoeken, liep uit de vergadering weg om de politié-Öpe- raties te leiden. Op hetzelfde moment sloegen ne gers de ruiten van winkels kapot in de kleurlingenwijk van Elizabeth, 'n dertigtal kilometers van Pötéfson verwijderd. In de SbWjet-Unie wórden de cursüssen van de middelbare scho len ingekort van drie töt tWêe jaar. Het verplichte lagere onderlijs blijft acht jaar dUren. Foto 1: De werkzaamheden aan het nieuwe stationsgebouwencomplex op Schiphol vorderen gestaag. Op de foto ziet men de expeditie-ingang, die de kelderverdiepingen in tweeën deelt, en In de toekomst toegang ver schaft tot deze ruimten. Rechts (stationspleinzijde) bevinden zich de garages met een capaciteit van 35Ó auto's. Links van de gang (platformzijde) is een kelder t.b.v. diverse installaties, magazijnen etc. en daarboven de bagagesorteerruimten voor uitgaande en inkomende bagage. Boven deze keldergedeelten is reeds een ge deelte vah de aankomsthal gereed (begane grond) en de vloer van de vertrekhal (le verdieping). Op de achter grond de verkeerstoren, thans 43 meter hoog, in de toe koüist 53 meter, en het gebouw van de N.V. Luchthaven Schiphol (9 verdiepingen), waarvan 4 lagen gereed zijn. Foto 2: Het nieuwe stationsgebouwencomplex van Schiphol gezien vanuit de in aanbouw zijnde toren. Op de vóórgrond het 9-verdiepingen hoge gebouw van de N.V. Luchthaven Schiphol, waarvan 4 lagen gereed zijn. Daaraehter het stationsgebouw, waarvan de bouw trapsgewijs wordt uitgevoerd. Geheel rechts ziet men de vloer van de vertrekhal (le verdieping), onmiddellijk links daarvan, maar een verdieping lager, de aankomst hal. Meer naar achteren en geheel links is nog de vloer zichtbaar van de bovenste kelder. Midden door het gebouw, van beneden naar boven, is de expeditiegang zichtbaar, die de toegang zal vormen tot keldergarages en de magazijnen etc. onder dit stationsgebouw. Amerikaans personeel naar Kongo onderweg Naar in Élisabethstad is verno men, vluchten de opstandelingen die Kabolo, 700 kilometer ten noorden van Élisabethstad had den bezet, thans in wanorde de stad uit, in de richting van de iets noordelijker gelegen plaat sen Kongolo en Klndoe. Ook zou den de opstandelingen van Soe- mialot zich gereed maken Al- bertstad te verlaten. In deze stad heerst grote wanorde en de Europese bevolking daar wordt gemolesteerd. Vier transportvliegtuigen vah dé Amerikaanse luchtmacht zijn naar Kongo onderweg met 50 parachutis ten en 56 man vliegend en onder houdspersoneel. Naar in welingelich te kringen wordt vernomen, zullen de Amerikanen niet aan militaire operaties deelnemen. De parachutist ten hebben tot taak vliegtuigen en andere goederen te beschermen. Zij staan ter beschikking van de Ame rikaanse ambassadeur in Leopold- stad. De vijf man personeel van het Amerikaanse consulaat in Stanley- stad treffen voorbereidingen om de stad te verlaten. Zij hébbén daartoe van de opstandelingen bevel gekre gen. Blanken naar veiliger oorden. Vele grote handelmaatschappijen in Kongo hebben al voorbereidingen getroffen oin hun personeel in de provincies en ook in Leopoldstad zelf naar veiliger oorden te brengen. De Unilever,, die veel dochteronder nemingen in Kongo heeft, zou zijn employees hebben voorgesteld om hun vrouwen en kinderen naar Europa te laten gaan. ïwee toestellen van het type „T-28" hebben gisteren in Kivoe 'n colohnë vrachtauto's gebombardeerd en ver nietigd, waarin rebellen werden ver voerd. Dit is van betrouwbare zijde in Leopoldstad vernomen. De toe stellen werden bestuurd door Cu baanse piloten, die tegenstanders van het bewind van Castro zijn. De piloten zijn in dienst van de Kongolese re gering. Brigadier Biet en de semipruf 164. Waldl Riesenfótzrl schonk 6fi- middellijk een glaasje rum in êft be^ goh dé inhoud daarvan tussen Piètë tanden te gieten. Met hetzelfde ièésh rijke vocht begèft hij óók Plêts pol sen te wrijven, hetgeen wij onder deze omstandigheden Blllij- kèft, alhbeWèl dit tóéfi eigenlijk eèfi gruwelijke Vefgpillihi is Vèft 'l Hoi' telijke vocht. Polsen wrijven kun je onV wel met gêWóöh water dóen. intussen was Rë*l ti-ouw Vérder gegaan mêt zijrt „Móet je niet verder graved, Rexl?" vroeg Waldl. „Wèlfl" blafte Rexl, hetgeen zoveel zeggen Wilde ais „Na tuurlijk niet!" „Hm gromde Wkidl: „Als Rexl, mijn trouwe vier voeter, niet verder zoekt, dan ligt er feverd Óók, want daar kwam Karei Kléüfitjès reeds oftder het natte, wit te goedie uit. Toen mocht ook deze eehvoudige sportsman een in- en uit- wendlge bêH&hdêlihg mét rüm oh- dingsexpeditie dus maar als dergaèh. Ihtusseu was Re*i óp dè sneeuw gaan ïiggèfl feijkea ftaar het lnmditfe FHBO-werk van zijn baas. niémand meer. We zullèh de red dingsexpeditie dus maar als geëin digd beschouwen. Maar hoe krijg ik deze twee slachtoffers van dé witté dood nu naar de stad?" Het ant- Woórd óp deze vraag kwam er ech ter al aanrijden in de persoon van èen goede, oude bekende, nl. opper wachtmeester Zwiebelmann. Deze zat in een fraaie arrèslee, die ge sierd was met van die echte, oude, volkse Slavonische motieveh en hij mende een voor zijn jaren nog Zeer óctief knolletje. „Ho, knol! Ho!Ï" riep opperwachtmeester Zwiebelmann Verkeerspark aan de beurt Na de beslissingen van het ministerie van Economische Zaken met betrekking tot prijsverhogingen van Scheveningse pier en parkeerplaats Wassenaarse Slag stelt de Économische Controledienst thans ook een onderzoek in naar de verhoging van de toegangsprijs tot het Jeugd verkeerspark in Assen. De prijs werd enkèle maanden geleden gebracht van 75 cent op een gulden. Dat was no dig, aldus het bestuur, omdat het park in een afzonderlijk gebouw er een vei- ligheidsexpositie had bijgekregen. Ver hoging van de toegangsprijs oordeelde men beter dan extra geld te vragen voor déze expositie. Zonder prijsver hoging zou het park onder de kostprijs werken, aldus het bestuur Bij overstromingen in post-Pa kistan over een gebied van 7900 vier kante km zijn zeven mensen omgeko- méfli Mlljóëhén menseh óhdëfvindefi veel overlast van het water. Een voormalige politiefunctionaris Van de nazi's, Richard Nitschke, dié samen met vier vroegere collega's in Tïannover terechtstaat op beschul diging van moord op zevenduizend Joden en Rüssisehe krijgsgevange nen in de Poolse stad Wlodawa, zond zeshonderd Joodse kinderen naar een vernietigingskamp na de ouders te hebben misleid, zo stfat in een schriftelijke ve*fc|aHhg; gisteren voor de rechtbank werd voorgele zen. Deze verklaring was afkomstig van een getuige in Israël, de 60-ja- rige Mosie Knopmacher, die wegens ziekte verhinderd was naar Hanno ver te komen. Nitschke. aldus Knop macher. had in de zomer van 1942 op een dag de Joodse inwoners van Slodawa opdracht gegeven, hun kin deren naar een verzamelplaats te sturen. Er kwamen echter zo weinig kin deren opdagen, dat Nitschke besloot te doen alsof hij alléén hun gezond heidstoestand had willen controle ren en de kinderen terugstuurde. Tien dagen latei-, toen hij opnieuw egn dergelijke oproep tot dè burge rij rifchtte, lieten de niets vermoè- dëndë ouders hun kinderen gaan, dié daarop in Vrachtwagens werden ge stopt én de dbod tegemoet werdén gereden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8