Het vrouwenoverschot in Nederland vermindert Gas- en Waterleiding onder Noordzeekanaal Kind gestik! in sinaasappelpit VELE KIJKERS ZAGEN DE REM do::derdag h augustus ikk de leidse courant Woensdag verscheen voor de eerste maal het testbeeld van de R.E.M. op de schermen van de Nederlandse ktykers. Het werd uitgezonden vanaf het REM-eiland, waar deze foto werd gemaakt van de testbeeldappara- t«ur: Hnks de projector, die de dia met het testbeeld uitstraalt naar de camera (rechts) welke het weer door geeft aan de zender, rechtsboven een monitor, waarop de technici de kwaliteit van het gezonden beeld kun nen zien. In Capelle in Noord-Brabant is woensdag een interlo kale bus van de BJ3.A. op een dijk geslipt en naar be neden gestort. Van de 45 passagiers werden 18 min of meer ernstig gewond. Op de foto: de bus in zijn hache lijke positie. VOLGENS LAATSTE GEGEVENS C.B.S. Het overschot aan vrouwen in Ne derland is langzaam aan het vermin deren. Onder de Nederlandse bevol king zijn er in de leeftijdsgroep van 0 t/m 34 jaar al meer mannen dan vrouwen aanwezig. In de groep van 35 jaar en ouder is er nog sprake van een vrouwenoverschot. Over de to tale bevolking gerekend zijn er per 1.000 mannen 1.007 vrouwen. Dit blijkt uit een overzicht van de sa menstelling van de Nederlandse be volking naar geslacht en leeftijd per 1 januari 1964, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het feit dat er boven de 34 jaar meer vrouwen dan mannen voorko men hangt grotendeels samen met de omstandigheid dat, hoewel er steeds meer jongens dan meisjes wor den geboren (gemiddeld 105 jongens op 100 meisjes), de sterfte onder de mannen groter is dan die onder de vrouwen. Dit blijkt ook uit het ge middelde te verwachten, dat, volgens de laatste over 1962 beschikbare ge gevens, voor een pasgeboren jongen ruim 71 jaar en voor een pasgeboren meisje bijna 76 jaar is. GROTER AANTAL BEJAARDEN De leeftijdsgrens voor wat betreft het mannenoverschot heeft naar men op het CBS verklaarde, wel de nei ging in de loop der jaren omhoog te gaan, maar wordt door een aantal DE GEMIDDELDE PRIJS VOOR SLACHTKOEIEN EN VARKENS IN 1963 De gemiddelde prijs voor slacht koeien tweede kwaliteit heeft in 1963 2.95 per kilogram geslacht ge wicht bedragen tegenover 2.89 in 1962. Voor slagersvarkens van onge veer 95 tot 120 kilogram levend ge wicht bedroeg de opbrengstprijs in 1963 ƒ2.48 per kg. geslacht gewicht tegenover ƒ2.11 in 1962. Dit blijkt uit. een publikatie van het Landbouw Economisch Instituut „Statistiek van de marktprijzen rund vee, varkens, paarden, schapen 1963". In deze publikatie worden de handel en het prijsverloop aan de hand van .tabellen en grafieken beschreven. factoren, o.a. emigratie, sterk beïn vloed, zodat men nog geen prognose voor de komende jaren durfde te ge ven. Men is op het ogenblik wel be zig met een onderzoek naar de te verwachten ontwikkeling in de leef tijdsopbouw van de Nederlandse be volking, maar het zal nog wel enige tijd duren voor dit kan worden af gesloten. Uit het thans gepubliceerde over zicht blijkt verder, dat per 1 januari de gemiddelde leeftijd der totale be volking rond de 32 jaar (voor man nen 31,2 en voor vrouwen 32,7 jaar) lag. Het aantal kinderen van 0 t/m 14 jaar bedroeg 3,4 min of 29 pet van de totale bevolking. De opgroeiende jeugd van 15 t/m 19 jaar was met 1,1 min of 9,5 pet vertegenwoordigd. Het zgn. productieve deel van de bevolking (20 t/m 64 jaar) omvatte 52,5 pet of ruim de helft van het totaal. Het aantal bejaarden (65 jaar en ouder) vermeerde in 1963 met 25.000 tot 1.133.000 op 1 januari van dit jaar. Op laatst genoemde datum telde Nederland 92 inwoners van 100 jaar en ouder, waarvan 29 mannen en 63 vrouwen. Dronken gebroeders Dat hij dronken was geweest, dat gaf een 28-jarige kapper uit Leiden wel toe, doch zijn broer, een inwoner van Zoeterwoude was „verder weg" geweest, zoals de kapper het duide lijk omschreef. Doch met beslistheid ontkende hij in een café te Zoeterwoude een me de-cafébezoeker te hebben mishan deld en evenmin, dat hij die bezoe ker een glas tonic in het gezicht had gegooid. Dat zou allemaal eigenlijk per ongeluk zijn gebeurd, toen hij bij verlaten van het café viel en de tonic in een zwaai mogelijk in het gezicht van het slachtoffer terecht was ge komen. En misschien was bij die ge legenheid dan ook wel zijn been uit geschoten. Maar wel stond vast, dat de gebroeders samen over de Noord- buurtseweg hadden gezwalkt en daar de veiligheid van het verkeer in ge vaar gebracht, zoals de politie con stateerde. „We wilden een taxi gaan bestel len", luidde de informatie van ver dachte. De officier van justitie wees erop, dat dit eigenlijk een zeldzaam voorkomend, delict is; de mishande- Bettina lag te slapen in een bunker De zes-jarige Bettina Mas- boum heeft de eerste dag van haar vakantie te Noordwij k haar ouders enkele uren in angstige spanning gehouden. Ze ging n.l. in een onbewaakt ogenblik moederziel alleen op stap. Ze verliet de drukte van 't Noordwijkse strand en ste vende „man" moedig weg in de richting Zandvoort. De ontdekking van haar „weg wezen" kon natuurlijk niet uit blijven en tegen vijf uur werd door een angstig ouderpaar de strandpolitie gealarmeerd. Met de nieuwe jeep werd 'n speur tocht ingezet. Zonder resultaat echter, Bettina werd niet ge vonden. Toen kwam van het Lange- velder Slag een sein, dat men daar een klein meisje in de duinen had zien lopen. Direct begonnen politie, burgers en mensen van Staatsbosbeheer het duin daar uit te kammen. Elke plek, die tot schuilplaats zou kunnen dienen, werd na gezocht. Hoofdagent Huybers van de strandpolitie had geluk (maar dat geluk kwam niet dan na iets, dat de volksmond eveneens „geluk" pleegt te noemen, want bunkers worden tegenwoordig nog wel eens voor ontlastende doelen ge bruikt). Hij zocht n.l. in het pikdonker een bunker door, grijpende met zijn zoekende handen eerst in een hoop vie zigheid waarvan hij walgde - maar even later rustten zijn vingers in de krullen van een slapend meisje. Direct werd de vondst per mobilofoon doorgegeven naar de enkele kilometers verwij derde badplaats Noordwijk, waar agent Huybers het kind aan de gelukkige ouders kon teruggeven. Dokter Van Nes constateer*- de geen nadelige gevolgen van de kinderlijke escapade. Een uurtje later sliep 't kind weer, maar nu in een veel minder hard logeerbed. OPERATIE KLAAR-OVER GESLAAGD Hand in hand hebben de Gasunie, de Hoogovens en de Watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland gisterochtend een duik gemaakt in het Noordzeekanaal, 60 meter ten zuiden van de Velsertunnel. Vier aaneen- gekoppelde gas- en waterhuizen zijn gisteren volledig in het vaarwater verdwenen. Om tien minuten voor negen zette een commando de acht zware bokken die een duizend ton wegend zinkstuk droegen in beweging. Binnen tien minuten hadden de sleepbootjes de meest-zuidelijke bok een volledige zwenking over het kanaal doen maken, terwijl de meest-noor- delijke bok als het ware pas op de plaats maakte. Hiermee was de drukke vaarroute naar Amsterdam (met toestemming van de Rijkswaterstaat) voor zeven uur geblokkeerd en kon men beginnen met het laten zakken van het 370 meter lange (record-) zinkstuk, tot een diepte van 19 meter. Grote besparing Door de koppeling van de vier buizen tot het grootste op de wal ge maakte zinkstuk, hebhen de op drachtgevers de kosten van het werk aanzienlijk kunnen beperken. Tien weken hebben de baggerwerkzaam- heden geduurd voor de sleuf, waar in de buizen worden neergelaten. De directeur van de gemeentewaterlei dingen van Amsterdam ir. C. Bie- mond vertelde dat het leggen van de twee waterleidingsbuizen (beide met een diameter van een meter) 1,5 miljoen zou hebben gekost. Het leg gen van de vier buizen in één keer kost nu 1,75 miljoen, zodat alle deel nemers nu aanzienlijk goedkoper uit zijn. Op een steiger langs het Noordzee kanaal, die precies de lengte en de vorm van het zinkstuk had, heeft men de twee waterbuizen en de twee gasbuizen (met diameters van 90 en 40 centimeter) geconstrueerd en gekoppeld. Acht zware bokken uit Rotterdam en Amsterdam, tilden de vierkoppige monsterslang giste ren op, om hem met behulp van zeven sleepbootjes tot vlak bij de Velsertunnel te slepen. gonnen duikers aan him „onzicht bare" controle op 19 meter diepte. Vervolgens kwamen de zandschepen in actie, om het buizenstelsel met hun lading te verankeren. Bij de manoeuvre waren ongeveer honderd man betrokken die radiotelefonisch contact met elkaar onderhielden en gebruik maakten van walkie talkies. Aardgas Onzichtbare controle Geruisloos en schijnbaar zonder moeite trokken de motorbootjes gis terochtend de schakel van drijvende bokken dwars over het Noordzeeka naal, zodat de uiteinden van de vier buizen op de wal konden worden verankerd: langzaam lieten de bok ken hun last toen naar de bodem van het kanaal zakken. Feilloos ver liep de door velen^ gade geslagen manoeuvre onder leiding van ir. G. A. P. Ooykaas van de Gemeentewa terleidingen te Amsterdam. Dat moést ook, want alles was nauwkeurig getimed omdat men de scheepvaart niet langer dan zeven uur mocht stremmen. Om elf uur lag het zinkstuk in zijn gleuf en be- De waterleidingsbuizen vormen een onderdeel van de nieuwe trans portleiding van Jutfaas via Vijfhui zen, enerzijds voor het waterwinge bied van Amsterdam, anderzijds voor het industriegebied Velsen (Hoogovens, Van Gelder). De buis voor de Hoogovens dient ter vervan ging van de bestaande gaszinker, die in verband met de verdieping van het Noordzeekanaal tot 15 meter, moet worden opgeruimd. Deze drie buizen zullen medio 1966 zijn aangesloten en in gebruik worden genomen. De vierde buis van de Gasunie wordt op een nog niet bekend tijdstip na 1966 in ge bruik genomen. Deze gasbuis gaat deel uit maken van het hoofdvoe- dingsnet van de gasunie. Het zal een onderdeel zijn van het gesloten cir cuit dat gas uit Slochteren via het IJsselmeer aan het westen van ons land gaat leveren. In het Friese Drachten is het an- derhalfjarige kindje van de familie Nuwolt gestikt in een sinaasappelpit, die het in de keel gekregen had. Het kindje werd nog in allerijl naar het ziekenhuis gebracht, maar medische hulp mocht niet meer baten. Voordelige Molenrestauratie ling werd niet bewezen geacht, doch wel het dronken over de weg lopen, waarvoor vier dagen hechtenis werd geeist. De rechter veroordeelde beide verdachten echter ieder tot 50. boete. Gisteravond hebben vele televisie kijkers verwoed aan de knoppen van hun toestel zitten draaien om toch maar een goed beeld van de REM-TV op te vangen. Nadat er eerst door Radio- Noordzee enige verwarring was ge sticht op welk kanaal er nu wel zou worden uitgezonden, bleek spoedig het voordeel van de beperkte keus van de tv-kanalenkiezer. Met regelmatige afwisseling vertoon de de REM plaatjes bestaande uit test beelden en foto's van mooie landschap pen, terwijl het geheel werd opgeluis terd met vlotte grammofoonmuziek. De meeste kijkers blijken een redelijke ont vangst te hebben zonder speciale of verbouwde antenne. Het staat nu evenwel vast, dat de REM a.s. zaterdag zal starten met een tv-programma bestaande uit een docu mentaire over de bouw van het eiland en een aflevering van de Bob Cum- mingsshow. Zaterdag zullen ook de zendtijden van Radio Noordzee gewij zigd worden. Gietens Molen thans drie wieken wordt gerestaureerd. De gemeente Gieten zal de kosten, bijna 22.000 gul den, waarvan de helft wordt gesub sidieerd. voor haar rekening nemen, terwijl de molen eigendom blijft van de heer E. Greving. Deze wil de molen niet verkopen, omdat de molen, zij het dan niet door de wind gedreven, alle dagen nog in werking is. Mocht de eigenaar nog eens: tot ver koop overgaan, dan zal hij het door de gemeente geinvesteerde bedrag te rugbetalen. Deze oplossing is na jaren lang onderhandelen uit de bus geko men. Dertig jaar geleden heeft de ge meente Gieten ook reeds getracht de, in 1833 gebouwde, molen in haar bezit te krijgen. De heer Greving was de gemeente toen net even voor. BOOM VALT OP WOONBOOT Gisteravond omstreeks half negen is op de Leidsekade in Amsterdam een boom door ouderdom of ziekte bezweken en via enkele daar gepar keerd staande auto's met een hevige slag terecht gekomen op een woon boot. Hoewel het vaartuig zwaar werd beschadigd, vielen er geen slachtoffers, omdat de bewoners, de familie Bosma, niet aanwezig wa ren. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van: ss „Rotterdam" (16/8), ms „Wester- dam .(20/8); Argentinië: ms „Cap San Marco" (16/8), ms „Zaanland" (19/8); Australië: ms „Waroonga" (20/8); Brazilië: ms „Cap San Mar co" (16/8), ms „Gooiland" (19/8); voormalig Brits-Oost-Afrika: ms „Africa" (22/8); Canada: ss „Rot terdam" (16/8), ms „Belgien" (20/8) Chili: ms „Neckarstein" (16/8); Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau (19/8); Suriname: ms „Marathon" (19/8); Z.-Afrika (Rep.) en Z.W. Afrika: ms „Ouwerkerk" (16/8). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Onder leiding van de dienst gemeentewaterleidingen van Amsterdam zijn woensdag de werkzaamheden ver bonden aan het afzinken van de aardgasleidingen en waterleidingen over het Noordzeekanaal voltooid. Dankzij zeven grote drijvende bokken en dankzij het meesterschap van de kraandrijvers kwam het uiteinde van de leiding precies op de van t« voren geplande plaa ts terecht (zie foto).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7