S)e CcicbeSoii^cmt Turken vliegen niet meer boven Cyprus Goldwater zal als president lijn Eisenhower-Dulles volgen Dag van grote verwarring rond prijzen van de pier CALEX DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No. 16.300 CYPRUS Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HERADEMT Telef. 2.09.33 - Red. 2.00.15, 2.53.94 - Advert. 2.08.20 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 TURKS-CYPRIOTEN MOGEN WEER WATER TAPPEN OPTIMISME IN GENèVE „De Turkse regering heeft be sloten, de verkenningsvluchten boven Cyprus op te schorten schreeuwden in koor „Kennedy - jul lie hebben hem vermoord" maar ook tegen Groot-Brittannië, de Navo en Turkije. Rustig Op Cyprus was het woensdag rus ten aanzien van de mogelijkheid van een vreedzame regeling. Tot de op timistische stemming in Genève heeft onder meer bijgedragen het feit, dat president Makarios' optreden het on genoegen van de Griekse regering heeft opgewekt. naar aanleiding van het beroep tig. Het bestand werd op het gehele van de Veiligheidsraad", zo staat eiland nageleefd, in een officieel communiqué, dat gisteren in Ankara is uitgegeven. In Genève deelden intussen krin- de fabrieken, banken, handelsonder nemingen, winkels, hotels en restau rants gesloten. De elfhonderd auto- Miljoenenstaking in India uit protest tegen voedseltekort ow De Turkse Cyprioten met afgesne- Naar schatting drie miljoen men- >is de Griekse"Cyprioten" him ^en waterle'ding zullen water mo- sen hebben gisteren in de Indische agressie tenen de Tiirk-cp hwinl &en Putt«n uit de bronnen aan de staat Maharasjtra het werk neerge- uLae lurKse oevoi- grens van hun Turkse wijk te Ktima- legd uit protest tegen het nnpend k gsgroep hervatten, en als de paphos in Zuidwest-Cyprus, aldus voedseltekort en de stijgende p.^, troepen van de Verenigde Naties welingelichte VN-kringen. Ongeveer zen. er niet in slagen die aanvallen een week geleden werd de water- Het openbare leven in de staat is onverwijld en op doeltreffende voorziening van deze wijk door de vrijwel geheel tot stilstand geko- wijze de kop in te drukken, zal Grieks-Cyprische autoriteiten stopge- men. In Bombay was 85 procent van Turkije niet aarzelen, de nodige zet- maatregelen te nemen om het leven van de Turkse Cyprioten te beschermen", zo zegt het com muniqué voorts. Gistermorgen hadden opnieuw Turk se straaljagers boven Cyprus gevlo gen, ondanks de oproep van de Vei ligheidsraad, de vluchten boven het eiland te staken. De toestellen onder namen geen enkele aanvalsactie. Een Turkse regeringswoordvoerder deelde in de loop van de ochtend mee, dat de oproep van de Veiligheidsraad pas 's morgens in Ankara was ontvangen en bestudeerd werd. Voor de afgezette en geblindeerde Amerikaanse ambassade in Nicosia demonstreerden gistermiddag onge veer honderd Griekse Cyprioten. Hun protesten waren vooral tegen de Ame rikanen gericht op spandoeken stonden leuzen als „slachters van ne gers, ga naar huis" en de betogers Bericht over Prinses Irene ongegrond In carlistische kringen te Madrid is gisteren het bericht van een Madri- leens<, avondblad, als zou prinses Irene' in blijde verwachting zijn, on gefundeerd genoemd. Prinses Irene en prins Charles Hugues bevinden zich met vakantie in Italië. Waarschijnlijk gaan zij ook nog naar Oostenrijk. POLITIEK VAN VREDE DOOR KRACHT „Als ik in november wordt geko zen, zal de buitenlandse politiek van mijn regering die zijn van president Eisenhower en de minister van bui tenlandse zaken John Foster Dul les." zo heeft senator Barry Gold- water, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap, gisteren op een bijeenkomst van de voornaam ste republikeinse leiders in Hersey (Pennsylvanië) verklaard. „De opvattingen van Eisenhower en Dulles op het gebied van de bui tenlandse politiek zijn de onze. Ik verzeker u, dat een regering Gold- water - Miller een onverwijlde terug keer zal betekenen naar de beproefde politiek van vrede door kracht, waar door het bewind van Eisenhower werd gekenmerkt." De senator uit Arizona zei ten slotte, dat hij geen minister van Zaterdag 15 augustus a.s., feest van Maria ten Hemelopne ming, zal de Leidse Courant NIET verschijnen. Advertenties voor die dag zullen in de courant van vrijdag 14 augustus worden opgenomen. Om verzekerd te zijn van plaatsing is tijdige opgave ten zeerste gewenst. De directie Massagraf gevonden bij Bergen Belsen Buiten het ommuurde terrein van het Duitse vernietigingskamp Ber gen-Belsen zijn de as en het gebeen te van verscheidene honderden ge vangenen gevonden, zo heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken van de deelstaat Neder-Saksen gisteren bekend gemaakt. Een voormalige Franse gevangene van het kamp had drie jaar geleden op deze plaats menselijke resten ge vonden. Nadat hij dit in februari j.l. ter kennis van de Franse oudstrij- dersorganisatie had gebracht, ontdek te men buiten de westelijke muur van het kamp enige honderden slacht offers van de nazi's. Hun stoffelijke resten zullen worden bijgezet in het voormalige kamp thans een monu ment waar reeds ongeveer 30.000 ge vangenen zijn begraven. gen die nauw betrokken zijn bij de bussen en zevenduizend taxi's ble- bemiddelingsbesprekingen van de Fin ven in de garagers en in de haven Sakaro Tuomioja mee, dat er nu dui- lagen zevenendertig schepen te wach- delijk 'n sfeer van vertrouwen heerst ten. buitenlandse zaken of defensie zal aanwijzen zonder overleg met oud- president Eisenhower, de voorma lige vice-president Nixon en .„"de andere ervaren leiders op het gebied van de internationale zaken." „PARTIJ VAN DE VREDE" „Als dit een impulsieve en schiet grage benadering van de buiten landse politiek is, dan vrees ik, dat de Engelse taal haar betekenis heeft verloren,'" aldus Goldwater. „De republikeinse partij heeft be wezen de partij van de vrede te zijn. Wij willen niet zeggen, dat de de mocratische partij een oorlogspartij is, doch Amerika kan de bekwaam heid in twijfel trekken van de leiders die zich in de loop van mijn leven in drie oorlogen hebben laten betrek ken, omdat zij zich niet bewust wa ren van hun verantwoordelijkheid om de vrede te handhaven." De republikeinse senator vroeg zich af, of de begrippen „impulsief en onverstandig" niet veel meer van toepassing zijn op de tegenwoordige president, die volgens hem „geen politiek heeft, hetgeen de eventuele aanvallers aanmoedigt." Als zijn belangrijkste taak als hij zou worden gekozen zag Gold water „het herstellen van de schade die door toedoen van het democra tische bewind aan de Navo is toe gebracht". Hij noemde deze orga nisatie de „grootste strijdmacht voor de handhaving van de vrede die ooit in het leven is geroepen." Uit de „Winson Green" gevange nis bij Birmingham is gisternacht de 32-jarige Charles Wilson ontsnapt. Wilson werd tot 30 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens zijn aan deel in de grote Britse treinroof. Mevrouw Jacqueline Kennedy, maakt vergezeld van haar zuster prinses Radziwil een vakantiereis langs de Adriatische Zee. De foto toont haar tijdens de bezichtiging van een otid fort in LübrOvnik. De orkaan „Ida" heeft een groot deel van de Philippij nen geteisterd. Hier een beeld uit Juan Lema, in de buurt van Manilla, waar een fikse overstroming het ge volg van de orkaan was. Het verwoestende spoor van de wind liep door zes provincies in noordelijk Luzon; er vielen vele doden en gewonden te betreuren terwijl de materiële schade nog niet te schatten is. TWEE KAARTJES VAN VIJFTIG CENT De situatie op de Scheveningse Pier is gisteren zoals wij reeds in een gedeelte van onze edities kon den berichten bijzonder verward geweest. Nadat 's morgens een amb tenaar van de Economische Controle Dienst met een speciale opdracht van minister Andriessen een kaartje van een gulden had gekocht als het „wettig en overtuigend bewijs", dat de heer Zwolsman de prijsmaatregel van de minister had overtreden, bleef het in de regenachtige morgen vrij rumoerig. In de middag ontdekten de bezoe kers, dat zij twee kaartjes van vijftig cent moesten kopen, waarvan aan de kassa werd gezegd, dat het tweede kaartje bestemd was voor 't vierde piereiland. „Koppelverkoop" klaag den bezoekers en sommigen tracht ten op twee kaartjes van 50 cent ook twee mensen door de controle te loodsen, doch tevergeefs. Later kwa men er weer kaarten van een gul den. SLUITING De pier werd tussen de middag een uur gesloten om redenen, die niemand duidelijk werden. Op het ogenblik, dat het bordje „Kassa's dicht" verscheen, leek juist 't groot ste rumoer van bezoekers (ook bui tenlanders), die een kaartje voor 55 cent (de maximum-pierprijs van minister Andriessen) eisten, voorbij. De perschef van de EMS zei later, dat de sluiting van de pier een mis verstand was. Merkwaardig was ook nog, dat gedurende enige tijd kin derkaartjes voor een kwartje zijn verkocht en daarvoor en daarna weer voor vijftig cent. COMMUNIQUé In een communiqué, waarin de EMS bekend maakte, dat het vierde piereiland (dat nog lang niet klaar is en nog uitsluitend uit kaal beton bestaat) nu voor publiek was ge opend en dat de totale toegangsprijs daardoor 1.- was geworden, werd ook gesproken over het geschil met minister Andriessen. „De EMS blijft ten principale stel len, dat de minister onbevoegd is om een prijsmaatregel ten aanzien van de pier te nemen en zal ook in be roep gaan bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Zij heeft reeds eerder toegelicht, waarom een volgen van de ministeriële beschik king in redelijkheid niet kan wor den gevraagd. Zij acht het niet juist om te trachten langs de weg van een listig prijsbeleid aan eventuele rechtsvervolging op grond van de beschikking van de minister te ont komen." „KWAJONGENSSTREEK" Een landelijk ochtendblad bericht te hedenmorgen, dat de heer Zwols man de gehele kwestie zag „als een soort kwajongensstreek van een mi nister, die ik overigens heel graag mag." Het proces-verbaal van de Eco nomische Controle Dienst is vanmor gen aan de officier van justitie in Den Haag overhandigd. Deze kon nog niet zeggen of hij tot onmiddel lijke vervolging van de EMS zou overgaan of dat hij de behandeling van Zwolsmans beroep voor 't Col lege van Beroep voor het Bedrijfs leven zou afwachten. Loempa-leidster gaf zich over Samenwerken met regering De „profetes" Alice Lensjnia, leid ster van de verboden sekte van de Loempakerk in Noord-Rhodesië, heeft zich aan de regeringstroepen over gegeven, zo is gisteren in de hoofd stad Loesaka vernomen. De eerste-minister van Noord- Rhodesië, dr. Kaoenda, kreeg applaus toen hij het nieuws in het parlement bekendmaakte.Hij zei, dat de leid ster met haar echtgenoot en enige van haar kinderen onder bewaking is gesteld en dat Alice Lensjina zich bereid had verklaard met de regering samen te werken om een einde te maken aan het bloedvergieten. Daar toe had zij haar volgelingen opge- -iaURS- isnri Officia) dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3.33.55 (Advertentie) roepen hun verzet tegen de rege ringstroepen te staken. Tot dusver zijn ongeveer 500 men sen om het leven gekomen door de activiteiten van de fanatieke Loem- paleden. De 45-jarige Alice Lensjina, die zegt uit de dood te zijn verrezen om de tovenarij uit te bannen, had zo veel invloed, dat de medicijnman nen hun werk opgaven. Volgelingen van de sekte gingen met speren en knuppels militairen met automati sche wapens te lijf, omdat Alice Lensjina hun „een paspoort voor de hemel" had toegezed. Op religieuze bijeenkomsten plaoht zij oude gram mofoonplaten met redevoeringen van Winston Churchill af te draaien en te zeggen, dat dit de stem van God was. Het aantal van haar volgelingen wordt op 25.000 tot 100.000 geschat. ONTHEFFING VASTEN- EN ONTHOUDINGSWET Door de bisschoppen van Neder land is gedispenseerd in de vasten en onthouding op de Vigilie van Ma ria Hemelvaart. Men kan dus mor gen vlees eten en behoeft zich in 't eten niet te beperken. Noordoostelijke wind Een storing die westelijke koers aanhoudt en gisteren over Duitsland naar Limburg trok verplaatst zich nu over België in de richting van het Kanaal. Een front met daarbij een brede regenzone bevond zich vanochtend nog midden over Neder land. De verplaatsing van het front is gering zodat de regen van lange duur geweest is en plaatselijk na 'n korte pauze opnieuw begon. De lucht druk stijgt langzaam boven 't noord- zee-gebied en zuid-Scandinavië. Het front zal hierdoor heel langzaam naar het zuiden gaan opklaringen zullen tegelijkertijd in een langzaam tempo van het noorden uit over Ne derland kunnen uitbreiden. De wind handhaaft zich in de noordoosthoek terwijl in de temperaturen niet veel verandering komt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON- en MAANSTANDEN 14 Aug.: zon op 5.22, onder 20.06; maan op 13.10, onder 23.02. Hoogwaterstanden 14 Aug.: v.m. 7.19; n.m. 19.40. KORRELTJE Wie geen lessen trekt uit de fou ten van het verleden, loopt de groot ste kans in die fouten te hervallen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1