Uitnodiging tot gesprek met atheïsten, met niet-christelijke en christelijke godsdiensten Heiligverklaring van de 22 martelaren van Oeganda Laten we wèl wezen... WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Informeel, maar wel zo genoegelijk zitten prinses Paola, prins Albert en hun kinderen op het strand van Ron- chi in Italië. De Italiaanse zon maakt het leven daar zo heerlijk, dat de fotografen maar op de koop toe wor den ge nomen. DE ENCYCLIEK „EC CLE SI AM SV AM" Bij godloochenaars leeft vaak verkeerd godsbegrip Het laatste deel van de Encycliek dat bijna de helft van heel het geschrift omvat, handelt over de dialoog. De Kerk van Christus neemt duidelijk een eigen positie in in de wereld, zo stelt de Encycliek voorop. Dat staat trouwens al in het Evangelie, waaruit blijkt hoe optimistisch de wereld vaak over zichzelf oordeelt of hoe-pessimistisch de mensheid over haar eigen bestaan is. Hiertegenover stelt het Evangelie, hoe armzalig de aan zichzelf overgelaten mens is. Het Evangelie is echter: Licht, Vernieuwing, Wedergeboorte. Er zijn dus twee polen: het christelijke leven en het men selijke leven. De dualiteit tekent zich scherper af in de leer over de rechtvaardiging en de doop. En als noodzakelijk gevolg wordt de weg van de christen afgebakend als: leven in de wereld, zonder van de wereld te zijn. Staan Kerk en wereld al buiten elkaar, zo gaat de encycliek verder dan staan zij nog niet tegenover elkaar; de Kerk heeft een taak in de wereld, nl. deze het Evangelie te leren en leerlingen te werven. gescheiden broeders tegemoet te ko men. Wij willen se graag in liefde om armen, maar het is niet aan ons de grenzen welke de onaantastbaarheid van het geloof en de eisen der liefde ons stellen, te overschrijden. Wij zijn eigenlijk bang, dat het in dit opzicht tot wantrouwen en weer stand kan komen. Maar nadat de Ka tholieke Kerk heden het initiatief genomen heeft, om de ene kudde van Christus weer bijeen te brengen, zal zij met geduld en consideratie op deze weg voortgaan. En zij zal blij ven bidden, de zozeer verlangde ver zoening waardig te worden". In dit opzicht bedrukt ons nog een overweging. Het is deze, dat juist Ons die de verzoening nastreven, door vele gescheiden broeders wordt verweten, de verzoening in de weg te staan vanwege het ere- en juris dictieprimaat, dat Christus aan de apostel Petrus geschonken heeft en dat wij hebben overgeërfd. HET PRIMAAT VAN DE PAUS Zeggen niet velen, dat een hereni ging met de afgescheiden Kerken veel eenvoudiger zou zijn te realise ren, als het primaat van de Paus werd afgeschaft? Wij vragen onze broeders te wil len bedenken, hoe onhoudbaar deze stelling is. En wel niet zozeer hierom, dat de Katholieke Kerk zonder de Paus ophoudt te zijn, wie zij is, maar omdat zonder het opperste, doeltref fende en beslissende herdersambt van Petrus de eenheid der Kerk aan scherven valt. Terecht schreef St. Hieronymus al, dat er in de Kerk evenveel schisma's zouden zijn als priesters. DE HUISGENOTEN DES GELOOFS Na te hebben herinnerd aan de ontmoeting met Athenagoras en de waarnemer der Orthodoxie bij het Concilie, noemt de Paus de laatste kring van geïnteresseerden in de dialoog n.l. de huisgenoten des ge- loofs. De Paus vraagt alle katholie- Rolf Urbad, slachtoffer van de muur der schande. zijn ze identiek met economische, so- ciale of politieke regeringsvormen, ken de dialoog in geest van geloof en Donderdag zal het drie jaar geleden zijn, dat in Berlijn de muur werd vooral echter met het godloze com- liefde te voeren, ook bij de binnen- opgericht, die het communistische deel van de stad, sindsdien scheidt van munisme. kerkelijke betrekkingen. het westeiijke deel. Ter herdenking, aan diegenen, die om het leven De gedachte van een dialoog wordt Als hij echter over liefde spreekt, kwamen bij een poging naar het westelijke deel te ontkomen, worden er onder zulke omstandigheden wel heel sluit hij de gehoorzaamheid niet uit. vijf plaquettes in de muur gemetseld, op de plaatsen, waar de slachtoffers moeHjjk, om niet te zeggen onmoge- Christus beeft nu eenmaal niet voor omkwamen. (Foto) op de sleen op de voorgrond staat: opgedragen aan lijk. Maar bij voorbaat sluiten we niets gezag in de Kerk gesteld. F - niemand uit, op voorwaarde echter De geest van onafhankelijkheid, dat men oprecht de waarheid zoekt, van critiek en verzet is moeilijk met en niet een dialectisch misbruik van de liefde te rijmen, die de hele ge- woorden wenst. meenschap moet bezielen. De dia loog zal gauw in discussie, woorden- Dat is de reden waarom het ge- wisseling en polemiek ontaarden, als sprek met hen stokt en men de Kerk die verkeerde geest heerst, van het Zwijgen ontmoet. Haar enige We wensen van harte, zo besluit getuigenis daar bestaat in zwijgen, de Paus zijn Encycliek> Jat binnen de roepen, dulden en altijd lijden. Kerk de dialoog nog ijverig wordt beoefend. Er moeten meer onderwer pen ter hand worden genomen en meer personen bij betrokken wor- Bereidheid ten ovzichte van ïaar in Duitsland moest doen. „ornaat ik ons w;nom nat va^Hio^iaaiHank kan hen, dat de woningbouw gestagneerd kort aan veilingsfust ontstaan, waar- antwoord op schriftelijke vragen van meen ontslag. -R stond JUIST een moederloos ik wel gezegd hebben, want ik was "'"rdt als ik zitten!" „Pi regering 2al> 2odra het rapport- Op Wereldmissiedag 1964, zondag der hen hadden geweigerd de homo- J._ Dm PpM naar «nrfprmbmun to 18 oktober, zullen de 22 martelaren sexuele monarch terwille te zijn. De Maar uit pastorale overwegingen noemen- lfturefe en Tnnerii?? leven van Oeganda heilig worden ver- meest bekende is de zalige Karoli moeten we toch zoeken naar de psy- Dreek -„w,. {L™ annvtolaat klaard. Vorige maand heeft de Con- Lwanga; hij was het hoofd van de ehologische achtergrond, de oorzaken^ .Si °P^r!£°"„?.at' gregatié der Riten onder voorzit- taninklijke pages en bracht velen schatgraafstertje huilend bij de Maar van dat „boevenzootje microfoon een troostrijk poppetje in kan ik me beslist met herinneren ontvangst te nemen naast een me- „Draaibank is anders ook niet zo neer die een fruitmand buitgemaakt best repliceerde de president Ten- had, toen in een afgelegen hoekje mil*ste in dit verband, bedoel uc van het terrein een juichkreet op- ,»^e zeggen m het gewone leven steeg. Rood van opwinding haalde °°h .wel eens iets voerde Willem een zwoeger de schatkist omhoog: tot zijn verdediging aan. Ik ben nogal RAADSELS ROND DODELIJK ONGELUK Als geheel is echter de tomaten- (PvdA) i.v.m. het ontslag van het Verdam gereed is, nagaan of en in export niet onbevredigend, want personeel van de Koninklijke Pla- hoeverre de voorstellen van deze Duitsland bijv. heeft tot 1 juli plm. teelbakkerij Zuidholland te Gouda commissie mede kunnen worden be- 70 miljoen kilo tomaten afgenomen als gevolg van financiële moeilijk- trokken bij het veilig stellen van de tegen 50 miljoen in het vorig jaar. heden in het bedrijf. De wedstrijd was nog geen half uur oud. Hijkon zijn geluk werkelijk niet op. die 43-jarige Herbert Wün- dent nieuwsgierig. In de afgelopen nacht is een in« gauw aangebrand, moet U weten." woner van Oostburg op de Sint Jans- ,Hoe komt dat zo?" vroeg de presi- dijk in Nieuwvliet met zijn auto te- sche uit Schwelm, Westfalen. Twee weken logeerde hij al met zijn ge zin aan de Katwijkse straat Noordwijk, voor de eerste maal. Over een week gaat hij weer naar huis. „Het volgend jaar kom ik in de president. gen een elektriciteitsmast gebotst en „Ach", zei Willem, „ik heb des- later aan de gevolgen van dit ongeluk tijds meegedaan aan de politionele ak- overleden. Het slachtoffer heeft voor tie in Indië en daar heb ik een klap zijn dood verklaard verblind te zijn van de mallemolen gekregen." geweest door een licht, maar men „Dat begrijp ik niet helemaal", zei heeft niet kunnen vaststellen, dat elk geval terug; het is me hier zo goed bevallen". Zoon Wolf was ook aan het graven, maar hij had nog niet tevreden; ik hou er nou maar mee Een duizendkoppige menigte ge- zich op het tijdstip van het ongeluk „Tropenkolder!" verduidelijkte Wil- (ongeveer half drie) een ander voer- i. tuig op de weg heeft bevonden. ..Dat neemt allemaal niet weg", al- De groepscommandant van de Rijks- niets gevonden. De heer Wünsche dus de president", dat U niet boos politie in Oostburg verzoekt daarom had tamelijk diep, ongeveer een moet worden over die boetes voor de ieder die inlichtingen over dit onge- halve meter, gedolven. Het resultaat door u begane verkeersovertredin- luk kan geven zich met hem in ver had hem zo aangegrepen, dat hij een gen, U begrijpt toch wel, dat die be- binding te stellen (tel. 01170>2175) verdere kans op een andere schat straft moeten worden? Waar zouden of om de politie in zijn of haar woon- wilde benutten. „Ik ben we anders heen gaan?" op te bellen. „Daar zit 'm nu juist de kneep, meneer de president, ik wist van die KONGO overtredingen helemaal niets af!" Volgens in Elisabethstad ontvangen „Kom, kom", merkte de president berichten is de stad Manono, 500 kilo- -XT -nuchter op, „u had te hard gereden, meter ten noorden van Elisabethstad, lukzoekers op een stukje Noord- bweemaax fout geparkeerd en boven- in handen der opstandelingen van H, Ji6 hnntf^nLiïnm ^ien n°S een valse naam opgegeven, Soemialot gevallen. De installaties toc o on «n "m agent, die U verbaliseerde." der mijnbouwmaatschappü „Geomi- „Kan zijn", zei Willem, „maar ik nis" zouden zijn vernield. loting was van het houten podium geen spaan meer te zien, zo drong iedereen naar voren om toch maar vooral geen prijs te missen. De pachter van het parkeerterrein aan het Wassenaarse Slag heeft (ongerechtigd, volgens de minister van economische zaken) in over leg met het gemeentebestuur van Wassenaar de parkeertarieven drastisch verhoogd. De minister stak er persoonlijk een stokje voor en even drastisch moesten de (nieuwe) tarieven weer worden ver laagd. „De Telegraaf", die hier waarschijnlijk sensatie rook, had een ge sprekje met de pachter, die de verslaggever vertelde, dat er een con troleur van Ec. Zaken bij hem op bezoek was geweest. Een heel nor male procedure overigens. „Hij wilde weten" (en nu laten we de pachter volgens de Telegraaf aan het woord) „hoeveel auto's ik daar verwerk, maar dat heb ik hem niet verteld. Die cijfers weet zelfs mijn vrouw niet, en ook de belasting krijgt ze niet van me te horen. Dit is tenslotte een vrij be roep". Naar ons gevoelen is dit wel een al te vrije opvatting van de vrij heid van het beroep. Dom van de pachter, die opvatting open en bloot in de krant te laten zetten. Want laten we wèl wezen de belasting leest mee. positie van de werknemers. NIET IN STRIJD MET WET De bewindsman deelt verder o.m. nog mee, dat de bij de Koninklijke Plateelbakkerij Zuidholland bestaan de ondernemingsraad in een vroeger stadium wel in de bestaande moeilijk heden is gekend, maar dat dit niet is geschied bij de moeilijkheden met de financiering, welke tenslotte tot de stopzetting van het bedrijf hebben geleid. Daardoor kwam de aanzegging van het ontslag voor de betrokken werknemers onverwacht. De minister merkt in dit verband nog op, dat het belang van de be drijfsvoering met zich kan brengen dat bepaalde gegevens worden ach tergehouden, Met niet inlichten van de ondernemingsraad over moeilijk heden in de onderneming behoeft dan ook op zichzelf niet in strijd te zijn met letter en geest van de wet op de ondernemingsraden. Of in dit geval de directie juist heeft gehan deld, vermag de bewindsman niet te beoordelen. Acht personen zijn dinsdagavond gewond toen het VW- busje, waarin zij zaten op de Rijksweg 12 (Den Haag- Utrecht) in de gemeente Harmeien tegen een in de vluchtstrook geparkeerde vrachtauto vloog. De zijkant van het busje werd opengereten en het interieur verwoest. i

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5