MAN DOODDE VROUW UIT JALOEZIE DUITSLAND weigert KLM [MOUy VULCANO Leidse Bioscopen Arbeiders groeven rokend projectiel op Beruchte Bossche Bromnozems Betrapt Procuratiehouder dood in hadhokje Extra contingent EMS-woningen nog dubieus KRANTENBEZORGERS gevraag AKT1EVE BEZORGERS Toeristen bestolen WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDAAGSE BEDEVAART NAAR O.L.VROUW VAN BANNEUX Op zaterdag 2P en zondag 30 augustus a.s. wordt vanuit het bisdom Rotter dam weer een tweedaagse bedevaart georganiseerd naar O.L.Vrouw van Banneux in de Belgische Ardennen. De bussen \ertrekkcn op zaterdagmiddag rond twaalf uur vanuit Leiden, Den Haag. Delft, Noord wijk, Gouda en Rotterdam. Pelgrims uit omliggende gemeenten worden verzocht zich hierbij aan te sluiten. Op de heenrfis wordt een bezoek gebracht aan de Abdij van Berne te Hees- wijk in Noord Brabant, waar de pelgrims een H. Mis in de abdijkerk zullen bijwonen. Geestelijk le;der is de zeereerw. heer Pater P. J. Kops SCJ, pastoor te Delft. Te Banneux wonen de pelgrims des tondags een H. Mis bfj. des middags de zegening van de zieken met het H. Sacrament, Bidweg naar de Bron. Zondag avond keren de pelgrims weer terug. Prijs voor deelname bedraagt ƒ26.50 per persoon tverzorging inbegrepen). Opgave en nadere inlichtingen dienen te geschieden bij het Diocesaan Hanneuvsecrctariaat, Delflandstraat 69. Nootdorp Z.-H. of bij de volgende adressen: Dekenaat l eiden: Leiden: mevr Creyghton. Wiardi Beckmanatraat 29. tel. 22917, mej. van Teylingen. Nieuwe Rijn 109a, tel. 31991. mevr. Wisse. Haarlemmerstraat 224. tel. 26755. Dekenaat Alphen a. d. Rün, Zoeterwoude en Alkemade: Bodegraven: mej. Lelieveld, Wilhelminaetraat 67, tel. 2568. Alphen a. d. Rijn: pastoor Koene, J. C, Coenlaan 35, tel, 4017. Hazerswoude: mevr. Rietveld, Dorpsstraat 198, tel. 163, mevr. Wassing. Groenestein 4, tel. 612, mej. A. Captein, Rijndijk 237. mej. Helling, P. C. Hoofdstraat i. Hoogmade. mevr. v. d. Star, Kerkstraat 58, tel. 410. Langeraar; mevr. Volgering, Langeraarseweg 169. Leimuiden: mevr. Straathof. Vriesekoop 12, Meye Zegveld; R.K. pastorie. Meye 125. Nieuwkoop: mevr. Verstege, Vijverhof 16. Noorden: mevr. Voorn, Lagemeentweg 20, tel, 248. Oud Ade: mevr. Ponsioen, Leidseweg 10, tei. 314. Roelofarendsveen: mevr. van Rijn. Noordkade 4, tel. 551. Woubrugge: H. v. d. Meer. Aderweg 7, tel. 579. Rijnsaterwoude: mevr. van Wieringen, Herenweg 77, tel. 196. Rijpwetering: mevr. Straathof, Past v. d. Plaatstraat 77. tel. 253. Stompwijk: de heer Hilgereom, dr. van Noortstraat 84, tel. 3304. Zoeterwoude: mevr. van Leeuwen, Noord-Aa 2, tel. 277. OFFICIER VAN JVSTITIE EIST 8 JAAR dicht bij. Hij hield het daarom op toerekeningsvatbaar in verminder de mate. Aan zijn eis van acht jaar gevangenisstraf voegde hij onvoor waardelijke terbeschikkingstelling toe omdat het gezien de mentaliteit van B. niet onmogelijk is dat hij in de toekomst nogmaals een dergelijk misdrijf pleegt. Vernederd WEGENS CONCURRENTIE LUFTH4NS 4 Sinds 1 Juli heeft de KLM tevergeefs bij de luchtvaartautoriteiten in Bonn een vijftal chartervluchten aaneemeld. die sU met passagiers naar Duits land wilde uitvoeren. De Duitse luehtvaartdienst weieerde voor der.e vluchten de eebruikeltjke toestemmine te verlenen. Het gaat hier om chartervluchten van Amerika naar Duitsland met groepen Amerikaanse reisigers. het tg. derde landen-vervoer. Algemeen wordt aangenomen, dat het Bundesverkehrsamt deie vluchten van de KLM weert omdat de KLM daarmee de Lufthansa beconcurreert. Chartervluchten niet geregeld In tegenstelling tot het geregelde lijn verkeer (dat normaal doorgang vindt) zijn de chartervluchten niet in bilaterale verdragen geregeld. Slechts bestaat er een multilaterale overeenkomst, afgesloten tussen vrijwel alle West-Euronese landen, inzake „de commerciële rechten voor niet-geregelde luchtdiensten". Ook Nederland en West-Duitsland hebben dit verdrag getekend. Daar in is bepaald dat wat men „zuivere chartervluchten" noemt vrij mogen worden uitgevoerd. Deze mogen de aangesloten landen dus niet weige ren. Onder „zuiyere chartervluch ten" valt echter niet het ongeregelde derde landen-vervoer. Nederland is ten aanzien van deze chartervluchten met buitenlandse passagiers of vracht van het ene buitenland naar het andere dus vol komen afhankelijk van de goede wil De films in de week van 6 tot 12 aug. zijn door de KFC als volgt ge keurd: Camera: Die Lustige Witwe, 14 j. Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Vakantieprogr met Charlie Chaplin Dag., ook zond. 2.30 uur. Lido: Liever lusten dan lasten, a. I. Dagelijks: 2 30. I 15. en 9 15 uui Zondag 2 30 4 45 7 00 en 9 15 uur Luxor: Wonderfull Life. alle leeft. Dagelijks: 2.30. 7 00. en 9 15 uur Zondag 2 30 4 45 7 00 en 9 15 uur Studio: Dr. Vreemdelust, 18 j. Dagelijks: 2.30 00. en 9 15 uur Zondag 2 30 4 45 7 00 en 9 15 uur Ochtendprogr Pietje Bell. Dag 1130, behalve zondags. Trianon: „Irma la Douce". (strikt volwassen). Geprolongeerd. Dagelyks: 2 en 8 uur Zondag 2 uur en 8 uur. Rex: Vliegende duivels, a.l. Dagelijks: 2 30, 7 15, en 9 15 uur Zondag 2 30 4 45 7 15 en 9 15 uur MARTIN'S AIR CHARTER WEL Bonn heeft met andere woorden zuiver formeel en wettelijk bezien het recht de KLM, of welke andere buitenlandse maatschapnij ook, voor dit soort chartervluchten de toe stemming te onthouden, maar tot dusverre was dit zeer ongebruike lijk. Zonder dringende of speciale redenen werden chartervluchten in landen, die bij de IC AO. de interna tionale organisatie van burgerlucht vaart. zijn aangesloten, nimmer ver boden. Martin's Air Charter, die veel chartervluchten naar en in Duits land uitvoert, ondervindt geen moei lijkheden. Deze onderneming werkt echter nauw samen met de Lufthan sa waarvoor zij vele chartervluchten naar en in Duitsland zelf uitvoert (ook derde landen-vervoer). Eind augustus vertrekt een offi ciële Nederlandse luchtvaartdelega tie op regeringsniveau naar Bonn voor de periodieke besprekingen, die ingevolge de bilaterale overeenkom sten geregeld moeten worden ge voerd. Bij deze consultaties zal nu de beknotting der chartervluchten van de KLM zeker ter sprake ko men. De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem mr. J. J. R. Bakker heeft dinsdag een gevange nisstraf van acht jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 44-jarige fa brieksarbeider C. E. H. B. uit Ede, die terechtstond op beschuldiging van moord. Op 19 juli 1963 doodde hij in de huiskamer van een kennis zijn echtgenote met messteken. De verdachte, een ex-knilmilitair, die in 1951 naar Nederland was ge komen en in 1960 wegens aanpas singsmoeilijkheden uit de dienst was ontslagen, verklaarde voor de recht bank onder tranen dat hij niet de bedoeling had gehad zün vrouw te doden, dit in tegenstelling tot zijn eerste verklaring voor de politie. Geen scheiding De tenlastelegging, dat de daad zou zijn gepleegd na kalm beraad en na rustig overleg, was dan ook mede gebaseerd op zijn door de politie op getekende woorden, dat „hij al en kele dagen met de bedoeling had rondgeloDen haar te doden". Of schoon de verdachte tijdens de zit- tlne op zijn verklaring terugkwam achtte mr. Bakker voorbedachte rade bewezen, niet alleen op grond van zijn eerste bekentenis, maar ook omdat verdachte een dag tevoren zijn messen nog had geslepen, bij een schoenmaker scheden voor deze wapens had laten maken en zich tegen zijn kostbaas had uitgelaten in de geest van „zij maakt alle man nen gek. Ik zal haar doden". Het huwelijk van B. dreigde, kort nadat het in 1961 in Tilburg was gesloten, al spaak te lopen. Zijn vrouw was twintig jaar jonger dan hij. Er werd over een scheiding ge sproken maar het huwelijk bleef intakt. Tenslotte liep zijn vrouw hij hem weg en trok bij een bevriende familie in. Drie dagen bleef B. al leen. Op 19 juli ging hij naar het huis waar zijn vrouw verbleef en stelde haar voor de keus: of bij hem terug te komen of naar haar ouders te gaan. De vrouw weigerde. Ver dachte trok toen zijn mes en stak de vrouw neer. Prof. dr. J. Kloek van de Utrechtse Psychiatrische Observatiekliniek, die als getuige-deskundige werd gehoord meende dat zelfs iemand die niet van Indonesische afkomst is en met een veelbewogen verleden als ver dachte, die onder andere tegen de Japanners heeft gevochten en als krijgsgevangene heeft gewerkt aan de beruchte Birma-spoorweg, uit zijn morele evenwicht zou zijn geraakt. De psychiater bestempelde verdach te als een man met hysterisch-psy- choantische eigenschappen. Mr. Bakker betwijfelde evenwel of deze algemene geestelijke stoornis gold voor deze concrete daad, Volstrekt toerekeningsvatbaar was verdachte volgens de officier niet, maar het kwam er naar zijn oordeel toch wel De raadsman van de verdachte, mr. Beek Schouten betwijfelde of hier van kalm overleg sprake was. Hij meende dat verdachte op het moment van de daad in zo'n heftige gemoedstoestand was geraakt dat hij niet meer wist wat hij deed. Hij was zoals men in Indonesië zegt, „maloe" geworden. Hij voelde zich vernederd door de uitdagende weigering van zijn vrouw om met hem mee te gaan. In zijn primitieve geest was er geen andere uitweg meer. Pleiter vroeg de rechtbank rekening te hou den met het verleden van B. „Deze man heeft meer meegemaakt dan wij met ziin aUen bij elkaar. Hij is in Birma door de he] gegaan". De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Arbeiders, die in het ruiiverkave- lingsgebied Cortenoever in de ge^ meente Brummen bezig waren met een machine gleuven te graven, heb ben gistermorgen de schrik van hun leven gekregen toen plotseling een vrij groot projectiel te voorschijn kwam, dat onmiddellijk begon te ro ken. Zij vluchtten direct uit de omge ving van de graafmachine en waar schuwden de mijnopruimingsdienst in Den Haag, die tot taak krijgt het gevaarte veilig af te voeren. Moeilijke aanpassing Veel aandacht werd tijdens de zit ting besteed aan de psychologische achtergronden van deze moord. In een psychiatrisch rapport werd ge concludeerd dat B. sterk verminderd toerekeningsvatbaar is. Aanleiding tot deze uitspi-aak gaven onder meer zijn bijzonder moeilijke jeugd, zijn problematische verhoudingen tot zijn medemens en zijn moeilijke aanpas sing in ons land, omdat hij de Ne derlandse taal slechts gebrekkig machtig is. De officier van justitie zag echter in deze factoren geen aanleiding verdachte sterk verminderd toere keningsvatbaar te verklaren, er zijn z.i. zoveel mensen in Nederland die met dezelfde moeilijkheden kampen. De Bossche politie heeft vier brom nozems aangehouden die in de bin nenstad, op hun brommers en meestal in gezelschap van een duopassagier, dames en jongemeisjes tassen uit de hand rukten, terwijl zij in volle vaart over de trottoirs en de straten reden. In twee maanden tijds hebben een tiental van dergelijke straatschende rijen plaats gehad. Het heeft de da ders zeker enkele honderden guldens opgeleverd. In de afgelopen nacht zijn vier jongens ingerekend. Het zijn de 17- jarige H. van W. uit Waardenburg bij Den Bosch, de 18-jarige J. van G., de 17-jarige R. B. en de 17-jarige G. van V., allen uit Den Bosch. Er is nog een vijfde verdachte die echter nog niet is gearresteerd. De jongens hebben na verhoor be kend en zijn in het bureau van poli tie te Den Bosch ingesloten. Zij zul len weldra voor de officier van jus titie worden geleid. De brommers zijn in beslag genomen. Meer dan 24 uur heeft de 64-jarige Haagse procuratiehouder Otto Auer- bach dood in een badhokje van de inrichting „De Zuwe" aan de weg Haarlem—Hilversum onder Korten- hoef gelegen. Het stoffelijk overschot van de man werd pas gistermorgen ontdekt, hoe wel de sectie heeft uitgewezen, dat de dood (door harverlamming) reeds zondagavond moet zijn ingetreden. Er werden geen sporen van misdrijf aangetroffen. Minister Bogaers zal de toezegging aan de EMS van een extra contingent van 2000 woningen sleohts nakomen, indien hij een redelijke zekerheid heeft dat bij de voor verhuur be stemde woningen niet in strijd wordt gehandeld met de voorwaarden en bepalingen. De bewindsman de^lt dit mede in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Westerhout (PvdA) n.a.v. een EMS-advertentie, waarin wonin gen te huur worden aangeboden op voorwaarden, dat de gegadigden voor tenminste f 10.000 EMS woning- spaarbrieven neemt. Indien deze voorwaarde ook geldt voor het jaarlijkse extra-contingent binnen het voorgeschreven mini mumaantal huurwoningen (50 pro cent van het totaal) acht minister Bogaers zulks in strijd met de voor waarden en bepalingen, waaronder de toezegging van een ex'tra-contin- gent van 3000 woningen aan de EMS voor de jaren 1963, 1964 en 1965 is gedaan. AETHERKLANKEN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 HILVERSUM I. 402 m. 748 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Ochtendgymn. 010 De groenteman. 9.15 Klass. gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Lichte gram- 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huis houdelijke zaken, lezing. 11.15 Om- roepork.: klass. ouvertures. 12,00 Licht ens. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Metropole ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zang en piano. 14.00 Cello en piano: Klass. en mod. muz. 14.30 Omroep dubbel- kwartet: klass. liederen. 14.45 Voor dracht. 14.55 Lichte gram. 16.00 Nws. 16.02 Schakeringen, een reeks pro. gramma's over Kunst en Kuituur. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Kasba 64, gesproken brief uit Marokko. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Lichte gram. 18.30 Licht ork. en zangsol. 19.00 Sportparade. 19.30 Henry Wood Pro menade Concert: Londens symfonie- ork. en sol.: klass. muz. In de pauze: plm. 20.10 Nws. plm. 20.15 Bondig Bulletin, wekelijkse kunstnotities. 22.00 Voor de jeugd. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria: nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws, HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. DE LEIDSE COURANT, vraagt voor Leiden. Oegstgeest Hoge honorering Bijzonder geschikt voot scholieren Sollicitaties Abonnementenafdeling: Papengracht 32. Leiden, telefoon 20935 In Amsterdam hebben onbekenden diefstallen gepleegd uit wee gepar keerde auto's van toeristen. Beide ma len verschafte(n) de dader(s) zich toegang tot de wagen door 't verniè- len van het tochtraampje. De re cherche van het bureau Warmoes straat stelt een onderzoek in. De eerste diefstal vond plaats uit een auto van een Duitse toerist, die op de Prins Hendrikkade geparkeerd stond. Hier werden de autopapieren, transistorradio, colbertjasje en een bedrag van 420 DM gestolen. Een Zwitserse toerist miste uit zijn in de Beursstraat geparkeerde auto een koffer met kledingstukken ter waarde van 500 Zwitserse kronen. F.pm vervolgverhaal van Suske en Wiske JmmldfuiWis \jren m'mtemmetolm. i KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte gram. 7.55 Over weging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram., praatje voor de vrouw, toeristische tips en progr. voor de kinderen. 10,00 Lichte gram. en praatje voor de vrouw. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12,30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork, en sol. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte Canadese muz. gr. 14.40 Ka- merork. en sol.: klass. en mod. muz. 15.25 Motettenkoor. 16.00 Ned. herv. dienst. 16.30 Trombonekwartet: klass. muz. 16.45 Klass. gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. voor de jeugd. 18.15 Sportagenda. 18.20 Lich te ens. 19.00 Nws en weerpraatje. 19,10 Geestelijke liederen gr. 19.30 Radiokrant. 19.50 Eurolight: amus.- muz. opn. 20.35 De weg, de waarheid en het leven, een tweede impressie van de Europese Baptistenconferen tie. 20.55 Klass. gram. 21.45 Kom, Schepper, Geest, nabeschouwing over conferentie van de Herv. Wereldbond te Frankfurt am Main. 22.00 Orgel concert. 22.30 Nws en herh. SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespreking. 23.00 Lichte gram. 23.30 Vers in het gehoor, literair progr 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kleuters. 19.30 Top Cat, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televizier. 20.35 Heisses Blut, folkloristisch bal let. 21.00 De Tweekoppige Adelaar, toneelstuk. NTS: 23.00-23.05 Journaal. door Antonio del Monte 48 Het viel niet mee om te voldoen aan de regels van het schoonschrift, die de nonnen haar destijds in Milaan hadden bijgebracht. Ze spande zich in om van iedere letter een juweeltje te maken: de ophaal dun en daarna dik naar beneden. Geen enkele letter mocht groter zijn dan de andere en vooral de krullen aan de hoofdletters vereisten een ingespannen arbeid. Bo vendien was haar pen een instrument met een ingewikkelde techniek, want wanneer ze tè hard drukte, spatte de inkt en zou haar papier zijn bedor ven. En dan de namen van alle onder tekenaars! Ze schreef ze in rijen on der elkaar, omdat zo goed als nie mand van de dorpsgenoten in staat was het signeren verder te brengen dan een groot, beverig kruis. Ze kwam zelden meer op straat in die week en na enkele dagen raakte men daar zo aan gewend, dat ze ook niet meer werd gestoord. Wanneer overdag mensen langs haar huisje gingen, dempten zij hun stem, want Eva Lattini schreef 't verzoekschrift! Ze ging eigenlijk alleen maar uit om een uurtje in de kerk te zitten en om in het winkeltje van Campo de noodzakelijkste etenswaren in te slaan. Wanneer iemand haar vroeg hoe het met het verzoekschrift stond, lachte ze blij en zei haastig, dat het goed vorderde. Voor verdere praat jes had ze geen tijd en jachtig holde ze naar huis. Ze sprak zelfs niet in de kerk, wan neer Carmela naast haar schoof en opgewonden één en ander probeerde te vertellen. Ze schudde haar hoofd en vervolgde gejaagd het aantal gebeden, dat ze zichzelf tot taak had gesteld. En on derwijl dacht ze aan de volgende let ters, die ze had te schrijven. Maar daardoor miste ze ook alle nieuwtjes. Het was haar volkomen onbekend, dat de ezel van Enzo ontstekingen aan beide ogen had gekregen en Enzo bang waü, dat 't dier blind zou wor den omdat zijn kruiden geen van al len wilden helpen. Ze wist er bijvoorbeeld niets van, dat op de dag van Antonio's bezoek Donato naar Figaro was gegaan om Alvaro op te zoeken. Maar Alvaro was noch thuis, noch in „De drie tonnen" en evenmin er gens anders in het dorp. En feitelijk had niemand hem na twee uur in de middag nog gezien. Tegen negen uur begon het donker zich gelijkmatig over het dorp uit te spreiden. De bergen werden lang zaam omgevormd tot kleurloze wol ken ergens in de verte en de zee ver schrompelde tot een donkergrijs, rim pelloos vlak. Donato en Figaro zaten in „De drie tonnen". Donato dronk een goed glas wijn en tracteerde net zoveel, dat iedereen zich een goed vriend van hem waande en niemand zich over zijn gulhartigheid verbaasde. Het ge sprek kwam zo dikwijls op Alvaro, dat geen mens er tenslotte meer over dacht om naar huis te gaan. In de dorpsstraat liepen de vrou wen onrustig heen en weer. Met ge fronste wenkbrauwen keken ze tel kens in de richting van „De drie ton nen" en ze begonnen hoe langer hoe heviger te mopperen. Tot Lucia ein delijk iets opving. Ze rende naar de vrouwen, die een eind verder in een grote groep stonden te praten en ver baasd luisterden ze allemaal naar Lu cia's wonderlijk verhaal. Het was nu zo donker geworden, dat de mannen eikaars gezichten niet meer konden onderscheiden en Ri- naldo een kaars tevoorschijn moest halen, omdat hij geen kans meer zag de glazen van nieuwe wijn te voor zien. „Hij zou vanmiddag toch met mij uit zijn gegaan om sponzen te zoe ken", zei Donato langzaam. Hij leun- de met zijn hoofd tegen de muur, zo dat een schaduw beschermend over zijn gezicht sloeg. Zenuwachtig draai de hij zijn duimen in zijn gevouwen handen en wachtte de reactie van de anderen. „Hij kwam vanmiddag duikershel men bij mij lenen", vertelde Figaro argeloos. „Is hij daarmee dan niet naar jou toegekomen?"' „Welnee", antwoordde Donato. „Terwijl ik op hem wachtte ben ik in slaap gevallen!" De kaars od de toonbank flakkerde en speelde telkens andere schaduwen op de gezichten van de mannen, die tegen elkaar gedrongen op de ban ken zaten. Donato durfde enkele seconden geen adem te halen. Hij zat stijf tegen de muur gedrukt en met w{jd-open ogen keek hij naar de gezichten. Maar voor zover hij kon onderscheiden, ver toonde er niemand enige verwonde ring en had zijn hoog spel het pleit gewonnen. Maar uit de donker hoek naast de ingang borrelde dan plotseling een lach omhoog. Het was de man van Lucia. Zijn huisje had twee ramen op de achterzijde en die keken uit op de haven. Donato voelde het bloed langzaam uit zijn wangen wegtrekken. Zijn hart bonkte met trage, donkere slagen. Hij had de gewaarwording of zijn li chaam steeds verder van hem weg schoof en tenslotte of er een vreemde in zijn huid was gekropen. „Dat weet ik!" schaterde Lucia's man. „Want toen mijn vrouw uit de puimsteengroeve thuis kwam, heeft ze je zien liggen op de visnetten!" Iedereen lachte. En Donato ook. Het enige vreemde aan hem was mis schien, dat hij niet als anders direct een weerwoord klaar had. Maar nie mand merkfé dat op. Hij pakte ineens zijn wijnglas op en begon het leeg te drinken. Met iedere slok voelde hij zijn zekerheid meer terug keren. De zekerheid, dat nie mand had gemerkt, dat hij die mid dag niet uitsluitend had geslapen. „Ja", zei hij daarna overmoedig. „Maria heeft me wakker gemaakt!" Op hetzelfde ogenblik drong de vergissing tot hem door. Maria, die de boot was ingegaan en de rommel had gezien van de tocht die hij nu probeerde te verdon keremanen, betekende momenteel 't enige gevaar voor hem. „Maar natuurlijk!" riep tegelijker- tijd Figaro. „Dat we daar niet eerder aan gedacht hebben: Maria heeft van daag bij jullie op de boot gewerkt. Misschien weet zij waar Alvaro ge bleven is!" „Misschien zijn ze wel samen gaan duiken!" grinnikte iemand. Het gebeurde: Antonio stond ge dienstig op om naar haar huis te gaan. Niet zonder moeite wrong hij zich naar voren, maar net op het moment dat hij naar de uitgang wilde gaan, plaagde Rossano: „Je mag dat wel niet aan Rosina vertellen. Dan loop je de kans vermoord te worden!" Antonio stond direct stil. Hij streek met zijn tong langs zijn bovenlip en keek zeer bedenkelijk. „Daar zeg je zo wat zei hij langzaam. Terwijl de anderen bulderend be gonnen te lachen, sprong Donato op, Hij worstelde zich los uit zijn hoek je, stapte over de benen van All en Alberto heen en terwijl hij Antonio gemoedelijk op zijn schouder klopte, lachte hij: „Wees maar gerust; ik zal wel even gaan!"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2