DRUM HALF ZWAAR - HEEL LEKKER JONGE LANDARBEIDER DOOR ZIJN BROER NEERGESTOKEN Röntgen- spectroscoop bij onderzoek WAAR IS MINISTERIëLE BRIEF OVER PIERPRIJS COMITé UIT BURGERIJ GEVORMD PARKEERTARIEVEN WASSENAARSE SLAG VERLAAGD DINSDAG 11 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Familievete laaide hoog op In het Friese dorp Haulerwijk is een jarenlange familievete uitgelo pen op een bloedige vechtpartij, waar bij de 25-jarige ongehuwde landar beider Jacob D. levensgevaarlijk werd gewond. Hij werd door z'n twee jaar oudere broer Jan met een mes doorstoken en liep ernstige verwon dingen in de borst op. Zijn longen werden op vier a vijf plaatsen getrof fen, maar het slachtoffer, dat in het ziekenhuis te Drachten is opgenomen, lijkt nu buiten levensgevaar. De vechtpartij ontstond zaterdag avond toen Jan ruzie kreeg met zijn vader, de grondwerker Albert D. en zijn beide broers Jacob en Tjibbe. De vader leefde reeds geruime tijd in onmin met zijn zoon Jan, die met vrouw en kind in een woonwagen naast het ouderlijk huis woont. Vader D. dreigde tijdens de woordenwisse ling, die zaterdagavond ontstond, zijn schoondochter en haar baby te ver moorden. Hij drong met zijn beide zoons de woonwagen binnen, waarbij ieder een gummiknuppel hanteerde. Zij sloegen Jan tegen de grond, die daarop een mes trok, waarmee hij in het wilde weg begon te steken. Hij Luchtverontreiniging Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid in Bilthoven heeft bij een onderzoek naar de mogelijkheid van luchtverontreiniging door de lood- en zinkpLetterijen Hamburger in de Dom stad een nieuwe methode van onderzoek toegepast. De bestaande apparatuur voor biologisch en toicologisch genees middelenonderzoek, de röntgen-spectro- scoop is daarbij gebruikt voor het lucht- onderzoek. De verschillende chemische elementen in de lucht konden daar door sneller en efficiënter worden be paald. Deze nieuwe ontwikkeling maakt het mogelijk een groot aantal luchtmonsters in korte tijd nauwkeurig te onderzoe ken, met voorbijgaan van de veelal om slachtige en zeer arbeidsintensieve ge bruikelijke chemische controle-bepa lingen. Wanneer deze methode zal zijn geautomatiseerd, kan het aantal lucht monsters worden opgevoerd. De ge zondheidsautoriteiten behoeven dan niet meer te volstaan met één monster per maand of per week. Als het nodig is zal men de toestand nu op de voet van uur tot uur kunnen volgen. Deze nieuwe toepassing van de Rönt gen-spectroscoop bij het luchtverontrei- nigingsonderzoek is, voor zover bekend, nog nergens in de wereld toegepast. Zij zal de mogelijkheden van het staats toezicht op de volgsgezondheid met het oog op de in omvang toenemende pro blemen van de luchtverontreiniging aanzienlijk kunnen vergroten. Nederland door kinderogen De Amerikaanse filmmaatschappij Paramount heeft een film over Neder land gemaakt, waarin het kind centraal Ï6 gesteld. Aan deze kleurenfilm van 15 minuten hebben de ANW, het Rijk en tal van Nederlandse instellingen en bedrijven hun medewerking verleend. In ruim 26.000 theaters over de gehele wereld zullen naar schatting 70 miljoen mensen de toeristische attracties van on land zien „door kinderogen". Kapitein-luitenant ter zee E Roest is met ingang van 15 augustus benoemd tot adjudant in gewone dienst bij de Koningin. Hij is in deze functie opvolger van kapitein ter zee A. J. de Graaff, die nu benoemd is tot adjudant in buiten gewone dienst. bracht zijn broer Jacob verscheidene steken in de borst toe, totdat deze hevig bloedend in elkaar zakte. ZELFVERDEDIGING. Jan nam na de vechtpartij de be nen, maar werd door de rijkspolitie gearresteerd en ingesloten in het po litiebureau te Oosterwolde. Hij zal vandaag voor de officier van justitie te Leeuwarden worden voorgeleid. Hij heeft volledig schuld bekend, doch verklaarde uit noodzaak tot zelfverdediging te hebben gehandeld. Weer conflict met regering over Spaanse vakbeweging Niet dan met een week vertrae-ing is het weekblad van de Spaanse Ka tholieke Jeugd, „Signo" verschenen. De vertraging is te wijten aan het feit, dat de censuur de terugtrekking eiste van een hoofdartikel van de uitgave van 1 augustus, waarin werd geprotesteerd tegen het gebrek aan vrijheid voor de arb^'ders, hun eigen vakbeweging te hebben. Het Internationaal Christelijk Vak verbond weigert met de Spaanse vakbeweging aan één tafel te zitten bij de Internationale Arbeidsconfe- renties. Ook roept het I.C.V. voort durend de Spaanse arbeiders op te vechten voor hun vrijheid. Maar het door de regering erken de Vakverbond, waarbij zowel werk gevers als werknemers verplicht zijn aangesloten, doch waarin de Staat de politiek bepaalt, verdedigt zijn structuur. Pueblo, het door de vak beweging uitgegeven dagblad, heeft in een van zijn laatste nummers be toogd, dat de Spaanse vakbeweging in haar huidige vorm, juist de op vattingen van de Kerk belichaamt. „Signo" is tegen deze bewering opgekomen. Aanleiding tot dit in grijpen was ook het artikel dat een week te voren in Juventud Obrero, orgaan van de Spaanse Ka jotters, verschenen was en dat zich fel keer de tegen de arbeidspolitiek van de Falange. Tegen deze uitlating was de regering onmachtig in te grijpen, daar het blad als orgaan van de Ka tholieke Actie onder de competen tie van de bisschoppen valt en krachtens het Concordaat onttrok ken is aan de censuur. ANTI-BEN-BELLABEWEGING In Algerië is een ondergrondse bewe ging gesticht die gevormd wordt door studenten en de steun geniet van poli tieke tegenstanders van Ben Bella, het staatshoofd. In een vlugschrift, dat on der buitenlandse persvertegenwoordi gers in Algiers werd verspreid, zegt de beweging, die zichzelf „algemeen ver bond van Algerijnse democratische stu denten" noemt, dat zij de val van het neo-fascistische bewind wil versnellen. Onrustige treinreis voor Britse premier Op de lijn Edinburgh-Londen waren zondagavond voorzorgs maatregelen getroffen uit vrees voor een aanslag op de trein waarmee de Britse premier, sir Alec Douglas-Home, in ver band met de crisis om Cyprus naar de hoofdstad terugkeerde, zo heeft een woordvoerder van de Britse spoorwegen gisteren meegedeeld. De spoorwegdirec- rectie had een anoniem tele foontje ontvangen over een mo gelijke aanslag. Een locomotief reed voor de trein van de pre mier uit met het oog op even tuele sabotage van de spoor baan of de aanwezigheid van ontploffingsmiddelen. Oplichting-zaak in Zuid-Afrika Vijf zakenlieden in Johannesburg worden er van beschuldigd ongeveer 250.000 personen, veelal Afrikanen en bijna allen behorende tot de min- dervermogende klasse, voor een be drag van ongeveer 75 miljoen gulden te hebben opgelicht. Zij wisten hen te bewegen in te schrijven op een spaarsysteem. Van het verkregen geld werd meer dan 30 miljoen gul den besteed aan kosten voor salaris, provisie, bonussen en reizen. Voorts werd 30 miljoen in handelsfirma's en speculatieve mijnaandelen belegd. ZUID-VIETNAM EN INDONESIË Zuid-Vietnam heeft gisteren zijn consulaat-generaal in Djakarta gesloten en de onmiddellijke terugroeping geëist van de Indonesische missie in Saigon. Het Zuidvietnamese ministerie van bui tenlandse zaken noemt als reden voor deze stap het feit, dat Indonesië zijn consulaat in Hanoi, de hoofdstad van 't communistische Noord-Vietnam, de sta tus van ambassade heeft gegeven. STEEKPARTIJ IN ROTTERDAM Bij een vechtpartij in de Slaghek- straat in Rotterdam-Zuid, is de afge lopen nacht de 28-jarige zeeman C. C. uit de Maasstad door een tot op heden onbekend gebleven persoon tot driemaal toe met een stiletto in de rug gestoken. De zeeman liep daar bij ernstige inwendige bloedingen op en moest in levensgevaarlijke toe stand in het Dijkzigtziekenhuis wor den opgenomen. Een operatie, die kort na zijn opname in het zieken huis plaats vond, heeft hem vermoe delijk het leven gered. Volgens de behandelende geneesheer is de toe stand van C. thans bevredigend. Over de toedracht van de vecht partij kon de recherche van het bu reau Sandelingplein, die met het on derzoek in deze vooralsnog zeer ge heimzinnige zaak is belast, vanmor gen nog niets meedelen. Wel werd gezegd dat „een bepaald" spoor wordt gevolgd. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit, dat men het slachtoffer in verband met zijn lichamelijke toestand nog niet heeft kunnen horen. De recherche meent echter met vrij grote zeker heid te kunnen vaststellen, dat nie mand getuige is geweest van de vecht partij. WOENSDAG VOORLOPIG TEST BEELD „R.E.M." Morgen, woensdag zal de R.E.M.- T.V. „Noordzee" vanaf het platform in zee naar alle waarschijnlijkheid de eerste testbeelden uitzenden. Dit beeld zal niet het officiële testbeeld van de zender zijn. Men zal er ont vangers op kunnen afstellen, maar voor beoordeling van beeldkwalitei ten zal dit voorlopige beeld niet ge schikt zijn. Indien de proef doorgaat zal het testbeeld te zien zijn tussen kwart over zeven en kwart voor tien des morgens, tussen kwart over twaalf en kwart voor vijf 's middags en van kwart over acht 's avonds tot onge veer 23 uur. Bij Angeren, ten oosten van Arnhem, heeft zondag de Nederlandse Gasunie het hoofdbuizennet over de Rijn doorgetrokken. Het gaat hier om een af takking naar Geleen. De foto toont de werkzaamheden. Volgens het Oostduitse persbu reau „A.D.N." hebben 222 Westduit sers, van wie velen uit het Roerge bied, in de eerste zes dagen van augustus besloten zich in Oost-Duits- land te vestigen. EMS WEET (OFFICIEEL) NOG VAN NIETS Waar is de brief van minister An- driessen aan de «N.V. Exploitatie maatschappij Wandelhoofd Scheve- ningen (Zwolsman)? Vanmiddag om twaalf uur had de brief, waarin de maatregel staat om de pierprijs voor volwassenen terug te brengen van één gulden tot tenminste 55 cent, de heer Zwolsman nog niet bereikt. De brief werd gisteren aangetekend en per expresse verzonden, aldus het ministerie. De heer R. Zwolsman heeft van de beschikking van de minister nog geen kennis kunnen nemen. Hij kan, naar de EMS meedeelde, nog geen beslissing nemen. Officieel weet de betrokken N.V. de inhoud van de prijsmaatregel niet; noch dat de toe gangsprijs voor de pier moet wor den verlaagd tot 55 cent, noch dat die verlaging woensdag moet in gaan Het ministerie deelde desgevraagd mee, dat de betrokken N.V. gister middag telefonisch is ingelicht, „dat er een brief van het ministerie de deur zou uitgaan." Volgens de EMS is over de in houd van de prijsbeschikking in dat gesprek niets meegedeeld. Bij de EMS is men overigens „on aangenaam getroffen door het feit, dat beslissingen en voornemens van het ministerie bij herhaling uit de pers moeten worden vernomen. Ook de mededeling van het besluit van de minister om de prijsbeschikking vast te stellen, welke mededeling in de staatscourant moet worden ge publiceerd, is nog niet openbaar ge maakt." RIJPWETERUNG „DE RIPPERS" VERTROKKEN NAAR BREDA Maandagmorger omstreeks 10 uur vertrokken per extra "bus 48 ledèn, in clusief leidsters, leiders en verzor ging. van de W.S.V. „De Rippers" vanaf café „Rustoord" naar Breda, om aldaar deel te nemen aan de jeugd vierdaagse. Het was prachtig weer en er was bij het vertrek reeds een opperbeste stemming. Zeer vele ouders waren aanwezig om de jeugd uitgeleide te doen. De voorzitter van „De Rippers", de heer A. H. Dissel- dorp sprak een afscheidswoord en wenste de vertrekkende leden veel succes en plezier. Ook gaf hij nog enkele practische wenken mee. Na dat de omvangrijke bagage was inge laden, vertrok de bus, nagewuifd door de vele belangstellenden. Zaterdagmorgen a.s. zal om 10 uur wederom een extra bus vanaf café „Rustoord" naar Breda vertrekken. In deze bus zullen ouders en bestuur zijn gezeten om de jeugd af te halen. Zij zullen de laatste kampdag van „De Rippers" meemaken, waaronder het defile en de officiële sluitings plechtigheid van de jeugd vierdaagse. Het bestuur deelt mede, dat nog een tietal plaatsen in de bus open zijn, zodat nog enkele ouders deze prach tige dag kunnen meebeleven. De kos ten zijn 6 gulden per persoon en men kan zich hiervoor de gehele week nog opgeven bij de heer A. H. Dis seldorp, Binnenweg 24. KATWIJK Dokter T. Lodder veertig jaar arts in Katwijk Op last van minister: Negen drijvende bokken moesten er aan te pas komen, om de aardgasleiding in de omgeving van de Velser- tunnel te leggen. De werkzaamheden staan in verband met de aanleg van een net voor het aardgas door het hele land. De foto toont de gasleiding tijdens de voorbereidende werkzaamheden. WASSENAARSE RAAD VERBAASD In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond heeft wethouder ir. G. A. P. de Kort medegedeeld, dat de pachter van het kampeerterrein aan de Wassenaarse Slag op last van het Ministerie van Economische Zaken het onlangs verhoogde parkeertarief van 1.per auto voor een gehele dag parkeren heeft moeten terug brengen tot 0.50 per auto. Het nieuwe tarief is dezer dagen ingegaan. Zoals men zich herinneren zal heeft de gemeenteraad enkele maanden ge leden besloten de pachtsom van het parkeerterrein, die in geen enkele verhouding meer stond tot de kosten die de aanwezigheid van de parkeer plaats voor de gemeente met zich meebrengt te verhogen tot 10.500. per jaar. Daarbij werd aan de pach ter toestemming verleend, zijn tarie ven te herzien. Voor het parkeren van een personenauto gedurende maximaal 2 uren zou 0.50 worden berekend, voor het parkeren gedu rende langer dan 2 uren een bedrag van 1. Er zijn over deze verhoging van het perkeertarief klachten binnengeko men bij het Ministerie van Economi sche Zaken, vrywel allemaal klach ten van niet-ingezetenen van Wasse naar. Het Ministerie heeft een onder zoek ingesteld en bepaald, dat hier sprake was van een overtreding van de prijsvoorschriften door de pachter van de parkeerplaats. Hem werd ge last het tarief terug te brengen tot 0.50 per personenauto. Overleg tussen gemeentebestuur en pachter heeft ertoe geleid, dat de pachter ondanks de verlaging van het tarief bereid bevonden is akkoord te blijven gaan met een jaarlijkse pachtsom van 10.500. Wethouder De Kort wees er de raad nog op, dat het college bij het mini sterie heeft kunnen aantonen, dat 'n tarief van 1.voor een personen auto voor een gehele dag een nor maal tarief is, dat in vele andere ge meenten wordt geheven. Het heeft niet mogen baten. De raad toonde zich gisteravond verbaasd, niet over de beslissing van het ministerie van Economische Za ken, maar over het feit, dat de pach ter nu bereid is de verhoogde pacht som te blijven betalen, terwijl het tarief voor een gehele dag parkeren gehalveerd is in tegenstelling tot en kele maanden geleden toen hogere pachtprijs en hogere tarieven onver brekelijk aan elkaar verbonden ble ken te zijn. Op verzoek van dr. W. F. van Gunsteren zal deze kwestie nog in de commissie financiën aan de or de worden gesteld. 9 September a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat dokter T. Lodder zich als arts in Katwijk vestigde. Ge durende deze lange periode is hij vele Katwijkers in vaak moeilijke omstandigheden tot grote steun ge weest. Teneinde dokter Lodder een blij vende herinnering aan zijn jubileum te kunnen aanbieden heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden daarvoor in te zamelen. Bijdragen kunnen worden gestort op rekening van „Comité 40 jaar dkt. Lodder" bij de Raiffeisenbanken te Katwijk aan Zee, Katwijk aan den Rijn en Valkenburg. Een bedrag in contanten, in gesloten enveloppe, kan ook bij een van onderstaande comitéleden worden afgegeven. Het comité bestaat uit de heren: H. J. Grimbergen, Rijnstraat 43, Kat wijk/Rijn; J. C. J. Lodder, Meeu- wenlaan 2, Katwijk a/Zee; J. v. d. Marei, Voorschoterweg 26, Valken burg; N. Parlevliet, Parklaan 76, Kat wijk a/Zee; C. J. Minnee, Wyborgh- straat 3, Katwijk a/Zee; W. J. Scho- neveld, Duinstraat 37, Katwijk a/Zee. Veiling van Britse titels Iedere Brit, die het beu is met een kale naam rond te lopen en een paar duizend gulden over heeft kan zich volgende maand in Colchester een adellijke titel la ten aanmeten. Slechts een knik naar de veilingmeester, die een vijfentwintigtal zeven eeuwen oude titels onder de hamer brengt en hij mag zich voortaan b.v. „Lord of the manor yaxlee bulls cum blogates hall" noemen. Hij krijgt er een bundel oude docu menten bij die niet in het buiten land terecht mogen komen. Daar bij mag hij het „esquire" aan zijn naam toevoegep, van welk recht echter elke volwassen Brit een illegaal gebruik maakt. Hoewel sinds 1285 geen nieuwe kasteelheertitels meer werden verleend bestaat thans nog een stichting, die zich beijvert de be langen van de Britse ambachts heren te beschermen. De rechten van de „lords of manor" zijn nog slechts illusoir. Met wat geluk zou hij kunnen bewijzen het recht te hebben op openbare voetpaden te fietsen. Zijn voor gangers, zij het eeuwen geleden, bezaten uitgebreide feodale rech ten. Zij mochten de eigendom men van een veroordeelde mis dadiger afnemen. Zij bezaten ook het „droit de seigneur" hetgeen betekende, dat de kasteelheer het eerste recht had op de doch ters van zijn leenmannen. Men verwacht, dat de veiling, de derde in haar soort, de Britten over de hele wereld het hart even sneller zal doen kloppen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7