aLfpeö hitchcock 65 VULCANO Een praatje met jaar en nog aktief LESMIDDELEN GESTOLEN Bouwen bij vorst zal nog uitgebreid worden Leidse Bioscopen KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS DINSDAG 11 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 en een rustige sfeer bereikt tijdens de opnamen. Uit het grote aantal onderscheidingen dat zijn werkstuk ken behaalden, blijkt overigens wel welk een voortreffelijk regisseur hij is. In het afgelopen weekeinde is in GESCHRAPT een school voor gebrekkige kinde ren te Rijswijk ingebroken. Ont- EN WAT DOET Bussum om de vreemd werden een filmprojector, 65-jarige televisie .,thriller"-produ- een radiotoestel en een pickup. De eer te eren? Dat hebben wij dins- apparaten, die door burgers aan de dagavond nog kunnen ervaren. Tus- school ten geschenke vvaren gege- sen wat zomeravondgepraat en een ven, werden gebruikt bij het geven tweede teleurstellende reeks beel- van onderwijs aan de kinderen, door een prima rolbezetting en een den uit Knokke wachtte menigeen Een ieder, die inlichtingen kan op het hoogtepunt van de week. het geven over de diefstal, wordt ver- maandelijks uur met Hitchcock. Maar zocht zich in verbinding te stellen het hoogtepunt van 't televisiepro- m.et de recherche van de politie te gramma kwam te vervallen in ver- Rijswijk tel. 070 - 984343, of met de gedrongen man band met een reportage uit Harlem, politie in zijn woonplaats. Vjggj.,.,3 -M- 0p gjk ander moment van de uitstekend verhaal." RUSTIG EN BESLIST GANGETJE LEIDEN (Advertentie) DEZE KORTE, weet wat hij wil. Hij bestudeert elk onderdeel van de komende opnamen week beter gepast had dan juist op heel grondig en als hij de studio dit tijdstip van een avond, waarop binnentreedt, staat het voor hem al velen niet van huis gaan omdat iTnuriv a a im rwmw Ditivr precies vast, hoe het allemaal zal Hitchcock komt. ALrHc,IN AAN DEN RljN Een wonderlijke manier van pro- worden. Hij is een van de weinige er later uit zal doek. En hij is wel vriendelijk bescheiden, doch niettemin zeer be slist in zijn optreden, OP 13 AUGUSTUS a.s. hoopt Al fred Hitchcock, de overbekende re- giseur en producer van huivering wekkende „thrillers" voor bioscoop en televisie, te Los Angeles zijn 65e verjaardag te vieren, maar de vitale, ietwat verlegen figuur zal die dag nog niet van zijn ouderdomspen sioen gaan trekken. In Amerika be staat geen A.O.W. en Hitchcock bor relt nog 'over van de nieuwe ideeën en de grootse plannen. De televisie kijkers zullen voorlopig kunnen blij ven genieten van hun „uurtje mei Hitchcock" en de bioscoopbezoekers zullen zo nu en dan weer een flink eind griezelcelluloid kunnen aan schouwen van deze Engelse meester. Welke vreemde kronkel bracht hem juist in dit vak en op zulk hoog niveau? De in 1899 geboren poeliers- zoon kan het zelf nog steeds niet verklaren. „Misschien zat het in de familie", zegt hij tegen allen die 't vragen, „mijn vader was reusachtig en maakte op 23-jarige leeftijd nerveus en het hele gezin was gek z^n. eers,^e succesfilm op toneel. Eigenlijk vormden wij Sindsdien rolde zijn loopbaan on- maar een exentriek stelletje. Nou weerstaanbaar voort. Het ene suc- ja, die exentriciteit heb ik benut ces volgde op het andere, zij het ten de anderen niet." koste van soms ongelooflijke moei- Alfred doorliep als een heel braaf Rijkheden, jongetje de kostschool. Hij zocht geen speelkameraden, maar bedacht zijn EERSTE HITCHCOCK! eigen spelletjes. „Die school boezem- de mij grote angst in en mogelijk de eers*e echte ue stichting Verletbestrijding Bouw- moeten voortzetten; op vrijwillige is daar iets van blijven hangen, dat 5?c10c£. ca™era s onder nijverheid zal de komende winter door werkdag en, dagen met nog ik nu^op anderen tracht over te plan- Z1- t.J °P de doorwerkactie, die vorig seizoen slechter weer. zal de beslissing aan AETHERKLAISKEN regisseurs die zelf nooit door de grammabeleid. Allerlei ongewenste BOUWVAKKER VIEL 5 METER camera kijkt, tenzij hij invalt voor en onnodige herhalingen en klets- Üe? uwke ca™eraman- Hii ziet met praatjes worden gehandhaafd en Bij de in aanbouw zijnde flatwo- het blote oog hoe een bepaalde scene juist het enige aantrekkelijke onder- ningen van de firma Baksteen te °P ket__witte deel moets plaatsmaken voor nieuwe Hilversum, in uitvoering bij het aan- jpraatjes nemingsbedrijf de N.V. Garantbouw Hoe belangwekkend een verslag in plan Blijenberg te Alphen aan - over de onlusten in Amerika ook den Riin, is de werknemer G. J. Wij- De acteurs en actrices mogen hem kan zijn, het mag toch niet gaan ten nen (32), wonende te Utrecht, maan- heel graag, omdat ze beseffen dat koste van de hoofdfilm als er iets dag van een ongeveer 5 meter hoog- hij weet wat hij doet en ook goed aan een bijprogramma wordt toege- gelegen platform gevallen, doet wat hij wil. Dat geeft hen een voegd En nu maar afwachten wan- Dr. W. Cornet verleende de eerste prettig gevoel. Bovendien strooit neer Hitchcock alsnog op ons scherm medische hulp. Het slachtoffer heeft Hitchcock tijdens de repetities met mag verschijnen en of we het dan waarschijnlijk een middenvoets- en geestige opmerkingen, tijdig weten om er voor thuis te beentje gebroken. Hij is voor nader l:: j. onderzoek overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht. Omtrent de toedracht van dit be drijfsongeval lopen de meningen uiteen. grapjes waardoor hij de zenuwen wegpraat kunnen blijven. ten. Nu leef ik nog in de angst om ^et mysterie van Jack the Ripper, dikker te worden, de angst om kwaad da* iaar trouwde hij met zijn as- te doen, de angst om te laat te ko men voor een afspraak." goede resultaten heeft opgeleverd, henzelf worden overgelaten, voortzetten op een nieuwe financiële De afgelopen winter leverde HOE HET BEGON a*i ~f> -ifn 5eSie raad" basis. De Stichting verwacht dat de doorwerkactie een produktiewinst pp 5 or ma om o rn,rnn a- animo voor de doorwerkactie dit op van circa tachtig miljoen gulden. jaar twee tot driemaal zo groot zal Bij de actie waren 64.000 werknemers geefster Alma Reville Oorspronke lijk zag de directeur van zijn maat schappij niets in de rolprent. De trommels bleven enkele maanden „WAT WILDE u oorspronkelijk liggen en' de film dreigde zelfs te J*q" zelf worden?" worden verknipt, maar de jonge &eaaan „Eerst dacht ik iets van werktuig- regisseur bleef op zijn stuk staan dernemwstüe tassen 16 november kundige of ingenieur, m'n ouders en wenste er niets in te veranderen. en 28 maart doorwerken op dagen waren royaal aangelegd en dus werd Toen hÜ tenslotte toch in roulatie dat ingenieur. Ik pompte er van kwam, ging er een schok zijn als vorig jaar. De uitkeringen die zullen worden aan aannemers en bouwon- KATHOLIEK CONGRES IN NOORDWIJK .UU1BU& - - - Onder het thema „Medisch op- door de m een ':>asist:>1Jdra.ge en een bijdrage voedkundig bureau in beweging" zal alles in op de vakschool en toog zalen en stroomden de bioscopen p.®r doorwerkdag. De basisbijdragen het Centrum Katholieke Medisch naar de universiteit van Londen v°l- De critici juichten en noemden zljn voor woningbouwprojecten ge- Opvoedkundige Bureaus twee stu- maar het duurde niet lang of ik het ..De eerste grote Engelse film." bracht °P 250 gulden per werknemer diedagen houden op vrijdag 2 en TTn tnon otpt-h hp+ AmonVo cu voor andere werken op 230 gul- zaterdag 3 oktober in het Palace- moest in m'n eigen onderhoud voor- »>En toen werd het Amerika zien." En zo kwam de opgroeiende "^a. R* had er altijd al van ge- knaap na vaders dood als lay-outman droomd. Verre reizen maken, ik op een reclamebureau. In zijn vrije kende niet alleen de dienstregelin- tijd liep hij reeds alle films af en Sen. maar °ok de stad al voor ik er Dit is de bijna 24-jarige mevrouw M. S. uit Den Haag, die zondagmid dag in het R.K. tehuis voor onge- den per werknemer. (Vorig seizoen hotel te Noordwijk aan Zee. waA de vergoeding maximaal 182 Tijdens de bijeenkomsten zullen huwde moeders „Stella Maris" werd gulden). de heren Th. Berkvens en A. Hus- vermoord door haar echtgenoot, van De bijdragen per doorwerkdag tinx, beiden psychiator, de psycholoog wie ze van tafel en bed gescheiden zwierf langs de studio's tot hij bij een voet aan wal zetteMaar het viel zijn verlaagd. De norm is nu vast- J- Huijts en drs. C. Kuitenbrou- is. De foto is een reproduktie van de nieuw filiaal van de Amerikaanse me tegen. Het regende in New-York gesteld op 4,50 gulden (vorig jaar wer inleidingen houden. pasfoto. maatschappij Famous Players Lasky en de stad leek grauw en vuil. En 14,80 gulden) voor de voningbouw werd aangenomen als titeltekenaar. Hollywood was heel anders dan ik en op 4,10 gulden (12,60 gulden) Dat was nog de tijd van de stomme miJ had voorgesteld. Met veel ge- voor ander werk. Afhankelijk van film, toen de beelden werden on- schreeuw in de studio's en heel ge- de stand van het werk kunnen deze derbroken door teksten met sierlijke woon eten op de menu's." Aan dat bedragen iets hoger of lager wor- letters en passende symbolen. Hij geschreeuw heeft Hitchcock in de den. Deze aanvullende toeslag kan leerde daar de montage en allerlei fünistad niet meegedaan. Zijn aan- het komende seizoen voor onbepaal- knepen van de filmfabricage, zodat wijzingen worden altijd zo zacht uit- de tijd worden uitgekeerd, terwijl hij ineens kon inspringen toen een gesproken, dat de acteurs vaak vorig jaar een maximum van veer- nieuwe maatschappij hem van het nioeite hebben ze te verstaan en 't tien dagen gold. opgedoekte filiaaal overnam en over Amerikaanse gecommandeer is er bij T~,~ «- wjroDe Stichting bepaalt welke dagen te "weinig mensen beschikte om de deze flegmatieke producer niet bij. gelden als verplichte of vrijwillige doorwerkdagen. Aannemers zullen EEN ANDER LEVEN zich daarvan steeds een dag van te voren via het telefonische bouw- „WERKT UW VROUW nu nog weerbericht op de hoogte kunnen plannen uit te voeren. Hitchcock schreef een scenario, schilderde zelf de decors, belastte zichzelf met de De films in de week van 6 tot 12 aug zijn door de KFC als volgt ge keurd: Camera: Die Lustige Witwe, 14 j. Dagelijks: 7 00 en 9.15 uur. Zondag: 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Vakantieprogr met Charlie Chaplin. Dag., ook zond. 2.30 uur. Lido: Liever lusten dan lasten, a. L Dagelijks 2.30. 15. en 915 uur Zondag 2 30 4 45 7 00 en 9 15 uur Luxor: Wonderfull Life. alle leeft. Dagelijks. 2.30. 7 00, en 9 15 uur Zondag 2.30 4.45 7 00 en 9 15 uur Studio: Dr. Vreemdelust, 18 j. Dagelijks: 2.30 '100. en 9 15 uur Zondag 2.30 4 45 7 00 en 9 15 uur Ochtendprogr Pietje Bell. Dag. 11.30, behalve zondags. Trianon: „Irma la Douce". (strikt volwassen). Geprolongeerd. Dagelijks 2 en 8 uur Zondag 2 uur 5 en 8 uur Rex: Vliegende duivels, a.l. Dagelijks. 2.30, 7 15, en 9 15 uur Zondag: 2 30 4 45 7 15 en 915 uur mee aan uw grote of kleine films?" sfe^en- Op verplichte doorwerkdagen „O nee, we hebben nu een heel zullen aannemers die zich voor de rustige oude dag. Ik heb een goed act!s hebben aangemeld het werk gevulde wijnkelder en mijn vrouw doet het huishouden en kookt. Ik eet nu elke dag thuis. Ze kookt ver rukkelijk! We hebben een dochter van 34 en een stel kleinkinderen. Wat wil een mens nog meer?" „En als u tijd hebt om een boek te lezen, leest u dan een detective of Met een afwerend gebaar strekt de filmman de armen uit: „Nooit detectives, alleen maar biografieën en historische romans." „En als u televisie kijkt, kijkt u dan naar „Dan slaap ik in, want daar vind ik de televisie bijzonder geschikt voor." „En toch blijft u thrillers maken?" „Ja, juist omdat ik geloof dat het de belangrijkste taak van de film maker is, de toeschouwers die naar een film komen kijken anderhalf uur wakker te houden en op een goede manier te onderhouden met een rolprent die zo rijk mogelijk geschakeerd dient te zijn: Ik houd de mensen in spanning en daarnaast tracht ik de mensen, ook de tele visiekijkers, iets goeds te brengen DE LEIDSE COURANT, vraagt voor Leiden, Oegstgeest "i Hoge honorering Bijzonder geschikt voor scholieren. Sollicitaties Abonnementenafdeling: Papengracht 32, Leiden, telefoon 20935. WOENSDAG 12 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA 9.40 VPRO 10.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram.muziek. 8.00 Nieuws en Socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte gram.muziek. 8.40 Voor de kinderen. 8.50 Ochtend gymnastiek v. d. vrouw. 9.00 Kook- praatje. 9.05 Stereofonische uitzending: klassieke gram.muziek. 9.20 Klassieke gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Twee boeken, één boodschap, lezing. 10.00 Lichte gram.muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Vrij entree, cabaret (herh. van 8 maart jl). 11.25 Musette-orkest (ste reofonische uitzending). 11.45 Vocaal ensemble: klassieke liederen. 12.05 Ste- reof. uitzending: Licht orkest, licht vo caal ensemble en zangsolisten. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Stereof. uitz.: Licht instrumentaal kwintet. 13.00 Nws. 13.15 Stereof. uitzending: Licht orkest. 13.45 Peking benaderd door zijn buren, lezing (III). 14.00 Grepen uit de mu- ziekgescheiedenis, muzikale lezing. 14.50 Zijn ze wel anders? toespraak. 15.00 33-45, verzoekprogramma voor de jeugd torn 16.00 nieuws). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor de vakantie- en snipperdagen, afgewisseld met gram. muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Ge ven en nemen. Tips voor en van weg gebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Stereof. uitzending: Dansorkest en zangsolisten. 18.50 Lichte gram.muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Artistieke Staalkaart. 19.40 Licht instrumentaal trio. 20.00 Nieuws. 20.05 De zeis in het zonlicht, hoorspel. 21.20 Stereofonische uizending: lichte gram.muziek. 21.45 Holland Fes tival 1964: Strijkkwartet: mod. muziek. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: actuele kroniek. 22.55 Elektronisch orgelspel. 23.10 Jazzmaga- zine. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lich te gram.muziek. 7.45 Radiokrant: 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Zuid-Amerikaanse klanken (gr.). 8.40 Vocaal ensemble: volksliederen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Lichte gram.muz. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Mod. gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klas sieke gram.muziek. 11.15 Lichte gram. muziek. 12.00 Licht instrumentaal trio. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest en zangsoliste. 12.53 Gram.muziek. eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwintet. 13.35 Transistor, licht progr. 15.00 Mod. gram.muziek. 15.25 Strijk kwartet: moderne muziek. 15.50 Bijbel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Licht vocaal ensemble (gr.). 17.15 Jazz Perspectief. 17.45 Licht en semble. 18.05 Kinderkoor 18.30 Het Spektrum. lezing en ber. 18.45 Nieuwe gram.. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht or kest. 20.10 Salzburger Festspiele 1964: Berlijns filharmonisch orkest: klassieke muziek. 22.10 Schotse liederen (gr.). 22.20 De weg, de waarheid en het leven, impressies van de europese Baptisten conferentie. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Dagsluiting. 23.00 Moderne pianomuziek (gr.) 23.10 Is literatuur alleen maar literatuur? lez. 23.25 Gitaarspel (gr.). 23.35 Lichte gram.muziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, internat, jeugdjeurnaal. KRO: 17.10—17.45 Voor de kinderen. 19.30 Van onze sportredac teur. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. KRO: Brandpunt. 20.45 Zomer wedstrijd. 20.55 In de Rommelpot, tv- spel. 22.00 Ik ben met U documen taire (dl. 2). NTS: 22.30—22.35 Journaal. Televisieprogramma's op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20.20—21.50 Heidi en Peter, film. door Antonio del Monte 48 Antonio begreep wel, dat hij Eva niet tè lang moest laten denken en onverwachts vervolgde hij: „Nu nog afgezien van het feit, dat wij naast haar wonen en Rosina zich dagelijks aan Maddalena ergert, maar je moest de invloed kunnen zien die ze op Ma ria uitoefent! Maria werkt tegenwoor dig op de boot van Donato en laatst liep ze in een rode rok door het dorp." „Rood is geen lelijke kleur. zei Eva enkel en ze dacht er aan hoe dik wijls ze vroeger had gewenst ook eens iets anders dan zwart te mogen dragen. „Maar je had het bloesje moeten zien dat ze aan had. Het was werke lijk een schande!" Triomfantelijk hield hij op met spreken. „Wat zouden de anderen er van vinden?" vroeg Eva langzaam. „Ik denk, dat niemand het ver schrikkelijk zal vinden de waarheid met een leugentje te dienen", ant woordde Antonio snedig. „We zeg gen toch gewoon, dat Maddalena hier wel eens visite ontvangt?" Hij begon te grinniken. „Een bezoekje meer of minder zal er voor haar nu toch ook zoveel niet meer op aankomen!" Eva Lattini zweeg. Ze keek recht voor zich uit en scheen Antonio's laatste opmerkingen niet gehoord te hebben. Maar plotseling veranderd er iets in haar houding. Haar handen gleden uit elkaar en spreidden zich over haar dijbenen. Er kwam een lach op haar gezicht toen ze zich lang zaam naar Antonio draaide. „Ik weet iets veel beters", zei ze. „We schrijven aan de politie, dat Maddalena zich hier voorbeeldig ge draagt, dat ja, en dat haar dorps genoten haar zo graag de vrijheid zouden willen terug geven Antonio dacht aan het moment, dat hy het geld uit zijn geopende beurs op zijn knieën zat uit te tellen, ter wijl Maddalena lachend naast hem stond om bedriegelijk zijn laatste centen voor Rosina uit zijn zak te kloppen. En hij voelde bijster weinig voor deze beweegredenen. Maar Eva scheen zijn protesten nauwelijks te horen. Ze knielde op de grond en voorzichtig trok ze de deu ren van het glanzende kastje in de hoek open. Behalve wat lijfgoed he lemaal onderin, bewaarde ze hierin uitsluitend haar schrijfgereedschap. Naast een stapeltje witte vellen post papier stond een flesje zwarte inkt en daarnaast lag recht en rose, de penhouder waarmee Eva haar hele leven brieven voor anderen had ge schreven. Antonio verwachtte nu, dat zij naar de tafel zou komen om het verzoek schrift te schrijven. En omdat hij bang was, dat ze anders zou weige ren, had hij zich maar spoedig met haar oppering verzoend en er verder het zwijgen toegedaan. Hij verschoof de kommen waarin Eva koffie had geschonken naar het andere eind van de tafel en met zijn vlakke hand veegde hij wat broodkruimels op de grond, zodat Eva over voldoende ruimte zou kunnen beschikken. Maar Eva kwam niet. Zorgvuldig sloot ze het kastje en stond op. Ze schoof haar handen in elkaar en deed glimlachend een stap naar voren. „Ik zal het verzoekschrift voor je schrijven, Antonio", zei ze een beetje plechtig. „Ik zal er zoveel papier voor gebruiken, dat iedereen ruimte genoeg heeft om zijn handtekening te kunnen zetten." „Ik zou niet weten hoe ik dat doen moest", bromde Antonio. „Ik zal je naam opschrijven, dan kun je er een kruisje achter zetten", antwoordde Eva. „Dat is ook goed. En als het klaar is zal ik je roepen". Ze liep al naar de deur om hem uit te laten. „Ik zal er wel even tijd voor nodig hebben", zei ze nog. „O, nou ja, goed dan", mompelde Antonio helemaal uit het veld gesla#- gen en voor het eigenlijk goed tot hem doordrong stond hij in de dorps straat tegen de felle zon te knipperen. Eva sloop naar het raam en ver schoof geruisloos de luiken, zodat er een smalle streep zonlicht naar bin nen viel. De spleet was echter juist zo breed, dat ze gemakkelijk naar buiten kon loeren. Ze zag hoe Antonio een ogenblik verdwaasd stond rond te kijken. Dan stopte hij opeens de handen in de zakken van zijn rafelige broek en ging op weg. Eva 9tond net zo lang te luisteren tot ze van zijn voetstappen niets meer hoorde. Daarna pakte ze een doek en begon ijverig haar tafel schoon te boenen. Een tijdje lang ontving ze soms kranten uit Napels van enige familie leden en één er van spreidde ze nu zorgzaam over het tafelblad, dat vol rimpels zat, die erg hinderlijk waren met schrijven. Carmela ging voorbij met vlugge stappen. Eva luisterde gespannen, maar net toen ze dacht dat Carmela gepasseerd was, werd er hardhandig met de luiken gerammeld en met haar schelle stem riep ze: „Ben je al klaar om naar de kerk te gaan?" Een ogenblik stond Eva ïoerloos. Ze had haar kerkgang in vele jaren nog geen dag overgeslagen. Maar dan opeens liep ze naar de deur. Ze open de hem op een kier en zei op een zachte zeer ernstige toon: „Ik kan onmogelijk met je meegaan, Carmela. Ik moet een verzoekschrift schrij ven!" „Zal ik soms bij je komen zitten en een beetje zingen?" vroeg Carmela vriendelijk. „Dan schiet de tijd vlug ger voor je op," „Nee, nee!" riep Eva verschrikt en na een vluchtige groet draaide ze nauwkeurig haar deur op slot. De sleutel knarste en het slot piepte en kraakte want het was in een onaf zienbaar aantal jaren niet gebruikt. Maar tenslotte pakte het toch. Ten overvloede schoof ze nog een bank voor de deur en toen ze zich veilig genoeg voelde, begon ze met tedere gebaren haar schrijfgereed schap op de krant uit te stallen. Ze had een speciaal carton om on der haar werk te leggen en een ze- menlapje dat ze nergens anders voor gebruikte dan om regelmatig haar pen mee schoon te maken op een ui terst voorzichtige en angstige manier. Overigens was haar zuinigheid wel te rechtvaardigen, want het was de enige pen die ze in huis had en ze zou naar Lipari moeten gaan om een nieuwe te kopen. Toen alle voorbereidingen waren getroffen ging Eva voor haar tafel zitten en nam een stuk kladpapier voor zich om het verzoekschrift op te stellen. Ze dacht heel lang na voor ze haar pen oppakte en begon te wer ken. De zinnen cirkelden door haar hoofd, maar geen enkele vond ze goed genoeg om als aanhef te gebrui ken. Een week lang hield ze haar deur gesloten en klopte iedereen tevergeefs want toen ze de brief eenmaal op pa pier had, kwam het moeilijkste: het overschrijven. (Wordt vervold i

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2