Nieuwe uitgaven KORTE COLF MAN en JONGETJE OMGEKOMEN *7 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA <S Portrait of Holland, door F. J. van Wel Uitg. Het Wereldvenster, Baarn. Een boekje, dat in ongeveer dertig pagina's tekst en ruim tweemaal zo veel bladzijden foto's een weliswaar oppervlakkig, maar prima verzorgd beeld geeft van het Nederlandse landschap. In Engels, Duits en Spaans. Amber van de Vlaringhof. (De geschiedenis van een boxer). Door Chris Scheffers. Uitg. Van Goor Zonen, Den Haag. Een goede en mooie uitgave voor jonge hondenliefhebbers en zij, die het willen (en mogen) worden. Het is een aardig geschreven en goed ge- illustreerd dierenverhaal, ditmaal handelende over het ras boxers. Rien Poortvliet tekende de voortref felijke prentjes. Kruistocht der liefdeDoor Nevil Shute. Uitg. Ad. M. C. Stok, Zd. Holl. Uitge versmaatschappij, Den Haag. De Engelse rasverteller Nevill Shu te heeft met Kruistocht der liefde wederom een boeiend en waardevol verhaal aan zijn serie werken toege voegd. Shute weet zijn lezers op on gewoon indringende wijze mee te voeren langs de paden van zijn fan tasie, een fantasie echter vol reali teit. De naastenliefde krijgt in dit boek een sterk boeiend en diep men selijk aspect. Prisma Puzzelboek nr. 10. Samengesteld door Laurens A. Daane. Uitg. Het Spek- trum, Utrecht/Antwerpen. Het lijkt ons overbodig een aanbe veling mee te geven aan deze nieu we verzameling denksport van Daa ne. Het feit, dat dit nu reeds de tiende reeks is, die in de Prismaserie werd uitgegeven, spreekt o.L vol doende voor zichzelf. „Dat is lekker". Eet- pocket door Lydia Winkel. Uitg. Voorlichtingsbureau voor de voeding, 's-Graven- hage. Dit boekje van Lydia Winkel is niet „slechts" een kookboek. Het bevat naast tal van recepten en menu's, ook veel wetenswaardigs over voeding en voedingsmiddelen. De uitgave werd het Voorlichtingsbureau mogelijk gemaakt door samenwer king met de verschillende produkt- schappen op het gebied van de voed selvoorziening. Gabriel Marcel, door T. van Ewijk Uitg. Lannoo, Tielt-Den Haag. In de serie „Denkers over God en wereld" verscheen onlangs dit (ne gende) deeltje, waarin de schrijver ons kennis laat maken met de wijs geer Marcel. De dramaturg Marcel wordt buiten beschouwing gelaten. TENTOONSTELLINGSAGENDA De Lakenhal: dagelijks 104 uur; zondags 14 uur. Tentoonstelling Will H. Tweehuy- sen (tot 31 augustus). Rijksmuseum Gesch. Natuurweten schappen (Steenstr.): dag. 104 uur, zond. 14 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Ma. t.m. vrijdag 105 uur, zond 14 u. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling .Bisonjager en bleek- gezicht'. Werk. 105 uur; zondags 15 uur (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): dag. 1017 uur; 's zondags 1317 uur. Rijksmuseum van Oudheden: da gelijks 105 uur; zond. 15 uur. Taveerne Taste vin (Beestenmarkt 14): Tentoonstelling tekeningen Bert Jonk (tot 16 augustus). Pensioenhuis „In de Galg", door Jozef de Ridder Uitg. Kosmos, A'dam-Ant- werpen. Een fascinerende roman over een ogenschijnlijk alledaags gegeven: de lotgevallen van voddenman George Donnerie en zijn hulpje, de Kongo lees Schoensmeer, in de havenbuur ten van Antwerpen. Heerlijk Vlaams sappig en humoristisch en ook voor de noorderling uitermate verstaan baar. Met de dood als gevolg, door John Bingham Uitg. Sythoff, Leiden. Als nr. 102 van de bekende Accola deserie verscheen bij Sythoff in Leiden deze thriller van John Bing ham, onder zijn adellijke naam be kend als Lord Clanmorris. Een boeiend verhaal, dat afwijkt van het clichématige, waarnaar zo vele po litie- en detectiveromans de laatste jaren aan de lopende band worden geschreven. Knock-Out Nick en de Ranchoorlog, door W. J. Verbeeten Uitg. Uitgeve rij Helmond. Helmpocket nr. 71. Een nieuwe episode uit het leven van Knock Out Nick, een stoere fi guur uit de tijd van de cowboys en de Texasrangers en een schepping van de schrijver. Geëigende lectuur voor jongens van 12 tot 16 jaar. Na tuurlijk overwint het edele, zij het niet dan na veel avonturen. Oostduits vakantieschip raakt z'n passagiers kwijt Volgens het Zweedse blad Dagens Nyheter hebben elf personen 't Oost- duitse vakantieschip Volkerfreund- schaft dit weekeinde in Stockholm verlaten. Vijf personen vroegen poli tiek asiel. De meesten zijn funstiona- rissen uit Tsjecho-Slowakije Polen en de Sowjet-Unie. Vier van hen zijn bemanningsleden. Bij een bezoek aan Finland zouden tien personen in dat land zijn achtergebleven. Het schip is nu op weg naar Oslo. SCOOTER REED TEGEN VRACHTAUTO Op de Haarlemmerweg in Am sterdam, vermoedelijk door het slechte zicht tijdens een hevige re genbui, is gisternacht een scooter tegen de achterzijde van een nor maal geparkeerde vrachtauto gere den. Van de beide in Amsterdam woonachtige scooterberijders kwam de 24-jarige N. B. Jagtman om het leven en liep de 37-jarige W. C. J. Jagtman een hersenschudding op. FINALE LOOSDRECHT JAZZ- CONCOURS In een uitverkochte zaal in Loos- drecht is zondagavond de finale ge houden van het Loosdrecht Jazz con cours 1964, waarvoor ongeveer 62 orkesten en combo's hadden inge schreven. Dit jaarlijks terugkerende evene ment stond, vooral wat de laatste voorselectie betreft, op bijzonder hoog peil. Zes orkesten (drie oude stijl en drie moderne jeugdensembles) na men aan de finale deel. In de afdeling oude stijl werd de eerste prijs behaald door de „Dixie Recitals" uit Hoorn (39.8 punten) en de tweede prijs door De Haagse jazz band „The Swingcopaters" (39.4 punten). De eerste prijs in de afdeling mo dern ging naar het „Kwartet Martin Haak" uit Haarlem (44.5 punten) en de tweede prijs naar het „Kwartet Martin Verlinden" uit Den Haag (44.1 punten). De avond werd besloten met een jam-session. PRINS BERNHARD NAAR TANGANYIKA. Z.K.H. de prins der Nederlanden is vandaag uit Porto Ercole in Italië vertrokken voor een bezoek van en kele weken aan Tanganyika. De prins reist in gezelschap van zijn adjudant, kolonel C. C. Geertsema. De prins heeft het voornemen om in de zuidelijke provincies van Tanga nyika natuurbeschermingsproblemen te bestuderen waarvoor hij als pre sident van het World Wild Life Fund grote belangstelling heeft. In de nationale kruitfabriek in de Franse stad Angoulême heeft zich vrijdag een ontploffing voorgedaan, die aan twee mensen het leven kost te en waarbij vier personen licht werden gewond. Een motor van een Amerikaan se raket van het type Titan-3 is vrij dag bij een proéf op de grond in San Jose, Californië, ontploft. Er werd aanzienlijke schade aan de lanceer- toren aangericht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In India zijn donderdagavond 14 mensen verdronken, toen bij Nag- poer een autobus met omstreeks 45 inzittenden bij het passeren van een brug over de gezwollen rivier de Amb door het water werd meege sleurd. Zestien inzittenden worden nog vermist. Bij het reddingswerk verloor nog een man het leven. Het noordelijk deel van Luzon is vriidag geheisterd door de tyfoon Ida. Zes mensen kwamen om het leven. 28 vissers worden vermist en honderden mensen zouden dakloos zïin geworden. De schade wordt ge schat op rond 1 miljoen gulden. In New Orleans in de Ameri kaanse staat Louisiana heeft zich vrij dag voor het eerst sinds het van kracht worden van de wet op de burgerrechten een rassenincident voorgedaan. Een blanke die zich er gerde over de aanwezigheid van een ne«rer in een broodieswinkel, haalde een revolver uit ziin auto en vuurde vier kn<?els op de neger af. Het slachtoffer, de 24-jarige Rivers Fre dericks, is in een ziekenhuis opge nomen. 7iin toestand werd niet ern stig geacht. In de buurt van de Italiaanse st-ad Padua zijn dezer dagen de vijf kinderen van een landarbeider ver dronken. De kinderen, vier jongens en een meisje, waren 's avonds in een rivier gaan zwemmen. De vader trof later op de oever hun kleren aan. In Noord-Eouador zijn zaterdag bij een busongeluk achttien personen om het leven gekomen en veertien gewond. De Amerikaanse oud-president Herbert Hoover is vandaag negentig jaar geworden. Hoover, die het pre-' sidentschap van 1922 tot 1933 be kleedde heeft in verband met zijn ge zondheidstoestand zijn hotelkamers al meer dan een jaar niet verlaten. Bij een botsing tussen een die- seltrein en een autobus zijn zondag bjj Buenos Aires acht mensen gedood en zestien gewond. Bij een verkeersongeluk is overleden de 71-jarige heer J. Wege- rif te Apeldoorn. De heer Wegerif kwam op de hoek van de Ritbroek- straat en de Waterlooseweg met zijn bromfiets in botsing met een perso nenauto. De letterkundige Matthias Kemp is gisteren overleden. Hij was 73 jaar. Ward, Blenkinsop and co ltd en n.v. Kon. Zwanenberg-Organon hebben besloten gezamenlijk bij te dragen tot een nieuwe vennootschap die onder de naam W.B.-Organon N.V. zich zal toeleggen op het pro duceren en verkopen van een aan tal chemische produkten, voorna melijk voor industrieel gebruik. De nieuwe N.V. is gevestigd te Oss. De verkoop zal vooralsnog beperkt blij ven tot de landen van de E.E.G. Dit is een formatie Martin B 57B bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht. Toestellen van dit type zijn ingezet in Noord-Vietnam en het is bekendgemaakt, dat een van deze B 57B-machines in het oerwoud van Noord-Vietnam is neergestort. De beide bemanningsleden worden vermist. Optreden „Rolling Stoneswerd grote vechtpartij Het optreden van de Beat-groep de „Rolling Stones" heeft zaterdag avond in de Scheveningse Kursaal een complete veldslag veroorzaakt, waarbij enkele gewonden zijn geval len en aanzienlijke schade aan het meubilair van de zaal werd toege bracht. Nadat de vijf langharige Britse zan gers enkele nummers hadden ge speeld, begon een deel van het jeug dige publiek naar het podium op te dringen. Flesjes, zittingen, leuningen van stoelen e.d. werden naar de sup poosten geslingerd, die het publiek probeerden tegen te houden. De voorstelling werd afgebroken en de in de zaal aanwezige politie, die zich aanvankelijk op de achter grond had gehouden, kwam de sup poosten te hulp. Tegen die tijd was de overvolle Kurzaal in een heksen ketel veranderd. Hele rijen stoelen werden vernield en kroonluchters werden kapot gegooid. De politie moest voor het geweld van de los gebroken tieners wijken, doch keerde later met versterking terug. Het duurde geruime tijd voordat de zaal ontruimd was en de rust enigs zins terugkeerde. Een aantal jongelui werd aangehouden. Concessies gevraagd door Aardolie- maatschappij De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft zich tot het col lege van gedeputeerde staten van Noord-Holland gewend met het ver zoek te bevorderen dat haar een con cessie „Alkmaar" zal worden ver leend voor de ontginning van bitumi- na in een groot deel der provincie, in het bijzonder ten noorden van het Noordzeekanaal. De aanvraag geldt voor 91 gemeen ten (geheel of gedeeltelijk), Noord- Holland telt 119 gemeenten. Wel zijn ten zuiden van het Noord-zeekanaal en in het Gooi onderzoekingen ver richt, maar gemeenten in deze stre ken is geen vergunning aangevraagd. In het verzoek wordt er aan herin nerd dat exploiteerbare hoeveelhe den bitumina zijn aangetoond in de boringen Wimmenum-Egmond en Middelie. VOORSCHOTEN Geboren: Johannes Petrus Maria z.v. Th. A. M. Steenvoorden en C. M. Kuipers; Simone Hendrika d.v. J. Bogerd en C. Zitman; Ronald Ri chard Lesley z.v. A. F. Verhulst en M. W. Jellema; Jan Hendrik z.v. H. Tuijl en A. F. Buitelaar; Johannes Cornelis z.v. P. C. Zwaan en J. A. A. v. Werkhoven; Jannetje Cornelia d. v. P. Verboon en W. P. Holswilder. Ondertrouwd: W. J. Mesman 30 j., kantoorbediende te Naarden, en M. Paris 22 j., dokters-assistente; Th. C. Hoogeveen 26 j., onderwijzer teWou- brugge, en H. M. Does 25 j., hulp i/d huish. Overleden: Jan C. Metz 80 j. MEER NEDERLANDSE GRENS ARBEIDERS IN DUITSLAND Er gaan steeds meer Nederlanders uit het grensgebied in West-Duits- land werken: alleen al in het district Nordhorn is hun aantal gegroeid van 47 in 1954 tot ongeveer 1500 op het ogenblik. Volgens het arbeidsbureau van Nordhorn zijn de meesten van hen werkzaam in de turfindustrie, de we genbouw en de woningbouw. Hier staat tegenover dat steeds minder Duitsers werk zoeken in Nederland. In 1957 waren dat er ruim duizend, maar thans nog slechts 250. KIPKAR SLOEG ACHTEROVER Gistermiddag zijn in Nieuw Beerta een man en een jongetje om het le ven gekomen. Beiden waren, achter op een kipkar gaan staan die ergens in het land stond. De kipkar, die ge laden was met graan sloeg achter over. Van de man werd daarbij de borstkas ingedrukt Hij stierf ter plaatse. Het jongetje werd bedolven onder het graan en is gestikt. De namen van de slachtoffers lui den: H- J. Aldershof (50), timmerman van beroep, en het jongetje B. Bos (6) beiden woonden in Nieuw Beer ta. v 0? SLEUTELGAT Leiden heeft er weer een kabaret bij. Zaterdag j.l. ging het Laretto- kabaret in première, een show ge presenteerd door zes jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar en een ma rionetten-theater. Het hoogtepunt van de avond was het optreden na de pauze van de vier zusjes Oorthuy- sen uit De Zilk, finalisten van het Kaagconcours 1964. Verder zorgden Renalti du Salthé, Frangoise Marré en Acornella ieder voor vlotte mu ziek, Laretto met z'n assistente voor een amusante goochelshow en con- ferancier Devilee praatte vlot de be drijven aan elkaar. LEIDEN HENGELAARSVERENIGING „DE RUISVOORN" Zondag vond de tweede wedstrijd in dit seizoen plaats in Noord-Holland. De vangst was goed. Er werd 38.567 gram vis aan de schaal gebracht. Alle 22 vis sers verschalkten enkele vissen. Het aantal bedroeg 258. De grootste blei werd gevangen door W. Mulder sr. (1230 gram), terwijl W. van Weizen de grootste voorn 275 gram aan de schaal bracht. De uitslag is als volgt: 1 J. Hollebeek 4.868 gram (35 stuks); 2 Th. Voskuil 3.615 gram (33 stuks); 3 W. Mulder sr. 2.825 gram (10 stuks); 4 N. Dorrepaal 2.758 gram (14 stuks); 5 W. v. Tongen 2400 gram (12 stuks); 6. W. van Weizen 2336 gram (13 stuks); 7 H. de Graaf 2213 gram (11 stuks); 8 P. Oudshoorn 2156 gram (11 stuks); 9 A. van Dijk 1920 gram (12 stuks); 10 J. Leuering sr. 1880 gram (10 stuks). Op 13 september wordt een wedstrijd al Xs Mitë- 0 Een beeld tijdens het optreden van de „Rolling Stones" zaterdagavond in het Scheveningse Kurhaus. Het vijftal bracht de aanwezige tieners tot het kookpunt van enthouisasme al doet het enthousiasme somtijds wel voor de dames der leden gehouden merkwaardig aan. De schade aan het Kurhaus beloopt voorlopig enige eveneens te Noord-Holland. duizenden guldens. Zaterdagavond zijn de „Rolling Stones" in het Kurhaus van Schevenin- gen opgetreden. Hetgeen verwacht werd, gebeurde ook inderdaad: het werd, om in tienertaai te spreken „een pan". De politie stond vrijwel machteloos tegen de orkaan van enthousiasme, waarin zelfs onderdelen van de zitplaatsen door de lucht scheerden Brigadier Piet en de semi-prof 151. Nu spijt het ons te moeten vertellen, dat de bergjagers er in derdaad in slaagden de twee vluch telingen te ontdekken. We mogende waarheid van dit verhaal echter geen geweld aandoen en daarom laten wij hier precies zien wat er allemaal ge beurde. De bergjagers daar wa ren het nu eenmaal bergjagers voor waren gewoon aan het lopen door besneeuwde bergen. Warm gekleed en goed gevoed, was het voor hen een klein kunstje zich snel en ze ker te bewegen. Héél anders ging 't met brigadier Piet en Karei Kleun- tjes. Die waren hongerig en door en door koud en vorderden dus maar langzaam. Nu deed er bij de bergja gers een zéér geslepen soldaat dienst, die Rinaldo Piccolino heette en zó slim was, dat hij best korporaal had kunnen worden. Maar ja, de promo tienormen zijn ook bij de bergjagers zó volkomen onbegrijpelijk, dat de sluwe kerel nog steeds gewoon sol daat was. Deze Rinaldo nu herinner de zich héél goed, dat de gezochte vreemdelingen door de oude tunnel Italië waren binnengekomen. Het was dus erg waarschijnlijk, dat ze ook weer zouden proberen door die zelfde tunnel te ontkomen. Daarom had Rinaldo stelling genomen op 'n plek, vanwaar hij de hele omgeving van de oude tunnel goed kon over zien. Op een gegeven moment wist hij dan ook zeker, dat hij iets zag bewegen tegen de besneeuwde hel lingen. „Ontsteek de schijnwerperl" beval Rinaldo. Onmiddellijk priem de een felle lichtbundel door de stik donkere nacht en ving de twee ge- zochten op, die als vliegen tegen de besneeuwde wand omhoogkropen. Voor alle zekerheid keek Rinaldo nog even door zijn verrekijker, doch toen wist hij genoeg: met een laag hartige grijns op zijn gelaat bracht hij zijn mitrailleur in stelling en vuurde een salvo van dood en ver derf zaaiende kogels af

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4