S)e £eki6e(Soii/Ya/iit Nieuwe Turkse aanvallen op Grieks-Cyprische dorpen ONDANKS RESOLUTIE V-RAAD EN VERZOEK VAN CHROESJTSJOW Ruim 300 doden Noord-Vietnam wijst nota Moskou pro Makarios chroesjtsjow waarschuwt Veiligheidsraad van de hand pierprïjs nog ongewijzigd turkijfT trekt (tijdelijk) vliegtuigen uit navo terug MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 3! KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KRUITVAT IN MIDDELLANDSE ZEE Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Ahonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 De situatie op Cyprus is nog steeds onheil spellend. Voor de tweede maal binnen een week staat de wereld aan de rand van een conflict, dat fataal kan zijn. De vorige week was er de angstige spanning wat betreft de houding van China ten opzichte van de Ame rikaanse aanvallen op de Noordvietnamese bases, thans is het afwachten, wat Rusland in de Middellandse Zee al dan niet gaat doen. Gisteravond riep Cyprus militaire hulp in van Moskou en Egypte. Premier Chroesjtsjow heeft de Turkse regering verzocht de opera ties tegen het eiland te staken. Gisteravond nam de Veiligheidsraad een resolutie aan, waarin een beroep op Turkije en Cyprus werd gedaan het vuren onmiddellijk te staken. Aan dit verzoek werd aanvankelijk gevolg gege ven, maar vanmorgen hervatten Turkse vliegtuigen hun aanvallen op dorpen in het noordwesten van Cyprus. Gisteravond laat maakte de Cypriotische regering bekend, dat de Turkse invasie was begonnen. Vier Turk se torpedobootjagers zouden in de baai van Kokkina begonnen zijn met het afzetten van materieel en manschappen. Ondanks berich ten, die de landingen tegenspraken werd van Cypriotische zijde volgehouden, dat 'n Turk se landing aan de gang was. De Amerikaanse vloot is vanuit Napels opgestoomd naar het eiland. Het aantal doden door de bombarde menten bedroeg vanmorgen al ruim 300; er zijn honderden gewonden. Griekenland en Cyprus hadden gisteravond om een nieuwe spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd maar Cyprus had het verzoek ingetrokken nadat berichten over een Turkse landing wa ren tegengesproken. President Johnson heeft gisteren dringende beroepen gezonden aan de Griekse en Turkse regeringsleiders in een poging om een groot conflict Volgens de in Nicosia ontvangen men. Een woordvoerder van de Cy- te voorkomen, berichten bestookten Turkse P«sche president beweerde, dat de vliegtuigen vanmorgen dorpen 1ïctlMIÏÏeen raketten-machi- P- negeweren hebben gebruikt, doch en stellingen tussen Mansoera en ook „apalm- en explosieve bommen Pakhtanmos, in het noordwesten afwierpen. De Veiligheidsraad die in spoedzit ting bijeenkwam nam gisteren een resolutie aan waarin een beroep werd gedaan op Turkije en Grieken land de gevechten te staken. Sowjet-steun verzocht De regering van Cyprus heeft gis teren om militaire steun verzocht van de Sow jet-Unie en Egypte in ver band met de Turkse aanvallen op 't eiland. Het is niet bekend geworden welke vorm deze militaire steun zou kunnen aannemen. Er is tot nog toe geen indicatie dat Rusland het ver zoek om hulp zal inwilligen. Zondag is een gevechtsgroep van de Ameri kaanse zesde vloot uit Napels uitge varen kennelijk op weg naar de wa teren rondom Cyprus. President Makarios heeft vanmor gen verklaard, dat de Cyprische rege ring de resolutie van de Veiligheids raad, waarin om een staken van het vuren wordt gevraagd, nauwlettend zal naleven. Wilde Grivas aftreden Volgens niet-bevestigde geruchten die in Athene de ronde deden, r«a«i generaal Grivas gisteren zijn ontslag als bevelhebber van 't Grieks-Cy prische leger. Van gezaghebbende zijde in Athene is later vernomen, dat de generaal zijn ontslagaanvrage zou hebben ingetrokken. Hij wordt vandaag in de Griekse hoofdstad verwacht. 1 Dit is een foto van de Afrikaanse „profetes" Alice Lenshina, wier primi tief gewapende volgelingen schrik en dood zaaien in Rhodesia. De strijd tegen haar volgelingen heeft reeds honderden doden geëist. van Cyprus, met bommen en ra ketten. Volgens de Griekse mi- De Sowjet-Unie heeft duidelijk po sitie gekozen voor president Mf ka- Van de zijde der VN is vernomen rios van Cyprus en de Turkse aan- dat de Turkse vliegtuigen bijna non- vallen scherp veroordeeld. De Rus- nister van buitenlandse zaken, st0p in actie waren tussen 11.30 en sen hebben opgeroepen de crisis zon- Kostopoelos, hebben twee Turk- 14.30 uur. „De gehele streek staat in der interventie van buitenaf op te se straaljagers het dorp Polis ge- brand. De verliezen moeten in de lossen. mitrailleerd. De Griekse minis- bonderden lopen. Hele dorpen zijn Volgens waarnemers in Moskou weggevaagd, aldus een Grieks-Cy- komt het conflict voor de Russen niet priotisch woordvoerder. ter van buitenlandse zaken heeft onmiddellijk de Turkse ambas sadeur bij zich ontboden en Tur- ongelegen. ------ Russische regering De aanval werd geconcentreerd op verheugt zich in de schade die de Nav0 oploopt door de groeiende vij- De hernieuwde Turkse aanval le- president Makarios waarschuw de in een brief aan de Turkse dat als de Turkse kije's aandacht gevestigd op wat om Kokkina, waar de Turks-Cyprio- hij noemde een schending van de hamoSven*^0 kUSt te resolutie van de Veiligheidsraad, De herniei waarin alle betrokken partijen verde twee ultimatums op: wordt verzocht het vuren te sta ken. Na afloop van zijn onder houd met de ambassadeur deel de minister Kostopoulos mee, dat de ambassadeur had ver klaard de berichten niet te kun nen geloven. Hij zou zich onmid dellijk met zijn regering in ver binding stellen voor het verkrij gen van inlichtingen. Minister Kostopoulos zei verder te ver onderstellen, dat de door de Turkse regering uitgevaardigde Tisombe: „Ik kan liet zelf wel af" Moise Tsjombe, de Kongolese pre- aanvallen zouden voortduren, Grieks-Cvrvrischp striidkrach- mier> beeft gisteren - verklaard, dat S,7 Kongo geen buitenlandse troepen no- r S"id ™I- dig heeft om de opstandelingen in het land «°nder te krijgen. „Ik heb geen buitenlandse interventie nodig In New York vertelde de om de orde te herstellen", zei hij op Griek Bitsios aan de Veilig- een persconferentie. „Ik kan zeggen, -heidsraad, dat als de Turkse dat wij binnen enkele dagen de toe- aanvallen zouden voortduren, stand geheel in de hand zullen heb- Griekenland Cyprus te hulp ben. Kongo had wel meer materieel komen met vliegtuigen en nodig, zei Tsjombe. Manschappen de oude Katangaanse gendarme rie waren nu in het nationale leger andere middelen. order het vuren te staken de be- De Griekse waarschuwing werd on trokken luchtmachtafdelingen derstreept door twee Griekse jets die opgenomen en hij had vijftiendui- nog niet had bereikt. Hieruit zou zondagavond om 7 uur laag over het zend man waar hij op kon rekenen, eiland vlogen. In Ankara vertelde 'n woordvoer der van buitenlandse zaken, dat Ma de nieuwe aanval kunnen wor den verklaard. Een Zweedse veerboot, die op weg was van Trelleborg in Zweden Nadat Turkse vliegtuigen zaterdag middag opnieuw verspreide verras singsaanvallen op Cyprus hadden ge daan, brak zondag de grote aanval avond 6 los, waaraan 64 straaljagers deelna- karios in zijn boodschap aan de Turk- naar Travemünde in West-Duitsland, se regering had aangeboden voor de heeft in de Oostzee twee jonge Oost streek van Kokkina een bestand af Duitsers uit het water opgepikt. De te kondigen als Turkije na zondag- kano, waarmee beide mannen uit niet meer met zijn lucht- Oost-Duitsland waren gevlucht was macht zou aanvallen. In verscheidene omgeslagen. de Verenigde Staten tegen „piratenmethode" „Als de imperialisten een oorlog durven ontketenen, zal deze oorlog, al zal hij veel offers en ellende bren gen voor de volkeren der wereld, uitlopen op de volkomen vernieti ging van het kapitalisme", aldus heeft premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie in een rede in Ordjoni- kidze verklaard. De Russische leider veroordeelde de „agressieve acties tegen de democratische republiek Vietnam" en zei, dat Amerikaanse oorlogsschepen de grenzen van Viet nam hadden overschreden en mili taire acties hadden proberen uit te lokken. Na de „Piratenmethode van de Verenigde Staten" aan de kaak ge steld te hebben zei de Russische lei der nog: „Wij zouden alle dolzinni- gen en halfbezetenen, normalen en niet-normalen, die weigeren in vre de te leven en die de onafhankelijk heid der volkeren niet willen eerbie digen, willen waarschuwen zich niet te bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van andere lan den". Moskou stuurt uitnodigingen Naar de „Prawda" meldt heeft de Russische communistische partij de vertegenwoordigers van de 25 partij en, die lid zijn van de redactiecom missie der in 1960 gehouden inter nationale communistische conferen tie, uitgenodigd voor een bijeenkomst in Moskou, die op 15 december a.s. zal beginnen. Deze bijeenkomst zal dienen ter voorbereiding van een medio 1965 te houden internationale conferentie. Hedenmorgen had de EMS de toe gangsprijs voor de Scheveningse Pier nog niet verlaagd. Hierdoor heeft de maatschappij niet voldaan aan de door de minister Andriessen van Economische Zaken geuite wens deze prijs duidelijk lager te stellen dan een gulden. Minister Andriessen vindt zoals bekend de prijsverhoging van 100 procent ongemotiveerd en zal vandaag, wanneer er geen stap pen van EMS-zijde worden gedaan, een prijsmaatregel afkondigen, die morgen zal ingaan. De EMS heeft wel meegedeeld, dat de heer Zwols- man vandaag een beslissing zal ne men. Geen aanval op Zuid-Vietnamees gebied verwacht Noord-Vietnam heeft verklaard de Veiligheidsraad niet bevoegd te ach ten om de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin te onderzoeken. De Noordvietnamezen hebben dan ook een uitnodiging van de V.-raad om deel te nemen aan een debat over Een Grieks-Cypriotische torpedoboot ligt brandend in de haven van Xeros na een aanval van Turkse vlieg tuigen, die de stad en de haven bestookten met raketten. De Turkse aanval op Xeros eiste vele slachtoffers. President Johnson heeft zater dag bekend gemaakt, dat de Ameri kaanse luchtmacht vierentwintig kunstmanen in een baan om de aarde wil brengen voor een de gehele we reld omvattend communicatiesysteem. Hiermee zal begin 1966 worden be gonnen. KV KLUX KLAN SCHORST LEDEN De vier personen die vorige week in Athene (Georgia) zijn gearresteerd in verband met de moord op de ne ger-kolonel Lemuel Penn achter het stuur van zijn auto zijn als leden van de Ku Klux Klan geschorst. De „grote draak" van Georgia, die dit zaterdag meedeelde, voegde hieraan toe dat deze maatregel automatisch werd toe gepast op elk lid van de organisatie dat bij een ernstige strafzaak betrok ken was. In geval van veroordeling worden zulke leden geroyeerd. Naar in Parijs is vernomen, heeft Turkije aan de Navo meegedeeld tij delijk enige van zijn bij de Navo ge plaatste luchtmachteenheden terug te trekken, om te worden gebruikt in de Cyprische crisis. De Navo-woordvoerder verstrekte de volgende verklaring: „Het militaire commando van de Navo is langs normale militaire ka nalen in kennis gesteld van het Turk se voornemen om bepaalde luchtver dedigingseenheden in zijn nationale belang op tijdelijke basis te gebrui ken". Volgens welingelichte kringen in Parijs komt de permanente Navo- raad vanmiddag bijeen ter bespre king van de situatie op Cyprus. Wie hielp Zech- Nenntwich ontvluchten De voormalige „Sturmbandführer" van de SS, Walter Zech-Nenntwich, die zich vrijdag uit eigen beweging bij de Westduitse justitie meldde, heeft zaterdag bij zijn eerste verhoor verklaard, dat hij bij zijn ontsnap ping uit de gevangenis van Bruns- wijk niet door een groepering van oud-officieren van de Wehrmacht ge holpen is. Hij had destijds in Cairo het tegengestelde beweerd om zijn werkelijke helpers te dekken. de crisis in Zuidoost-Azië van de hand gewezen. De Noordvietnamese regering ver werpt volledig de klacht van de Ver enigde Staten, die gebaseerd is op las ter en geïntrigeer, aldus de bekend making. Een groep Amerikaanse vliegkamp schepen wordt vandaag in Pearl Har bour verwacht op weg naar de wate ren rondom Vietnam als onderdeel van de versterkingen van de Ameri kaanse strijdkrachten in dat gebied. Ook wordt de Amerikaanse lucht macht op Aziatische bases versterkt. Deze maatregelen zijn genomen om voorbereid te zijn op een eventuele aanval van Noord-Vietnam op Zuid- vietnamees grondgebied. Amerikaan se en Zuidvietnamese strategen ver wachten echter niet, dat 't zover zal komen. Een diplomaat van nationalistisch- China bij de V.N. heeft verklaard niet te verwachten, dat de Chinezen Amerika zullen terugslaan voor de luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Hij meende dat er een tendens be staat de kracht van de Chinese com munisten te overschatten. UITVERKOOP Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den. cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr 207 Leiden Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Afnemend buiig Een lagedrukgebied in onze omge ving heeft het afgelopen weekeinde tal van buien veroorzaakt, die dik wijls van onweer vergezeld gingen. Intussen is het lagedrukgebied aan zienlijk opgevuld. Het maakt in onze omgeving plaats voor een zwakke rug van hoge luchtdruk. De buiigheid neemt daardoor af. Er kunnen morgen zonnige perio den worden verwacht, waarbij de middagtemperaturen dezelfde zullen zijn als vandaag of iets hoger. De wind blijft over het algemeen zwak. ZON. en MAANSTANDEN 11 Aug.: zon op 5.17, onder 20.12; maan .op 9.34, onder 22.09. Hoogwaterstanden 11 Aug.: v.m. 5.24; n.m. 17.51. KORRELTJE Zeldzaam is de mens, die in staat is de fouten van anderen te wegen zonder met zijn duim op de schaal te drukken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1