3)e CcidóeSoti/fco/rtt TOESTAND IN ZUIDOOST-AZIë - VOORLOPIG - NIET MEER KRITIEK Opstandelingen in Kongo zijn (nog) niet te stuiten „Politieke samenwerking hoogstens bilateraal" VEILIGHEIDSRAAD ZAL WEINIG KUNNEN DOEN MEENT OE THANT Veedieven vermoordden in Kenia 12L mensen CHAMPAGNOLE GEEFT VERDERE HOOP OP Onthullingen van negerartiest Flinke borgsom: 7 miljoen gulden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No. 16.295 Avontuur in Zuidoost-Azië trekt Moskou niet Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 Volgens kringen, die in nauwe verbinding staan met het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, meent de Amerikaanse regering, dat uit de verklaring van Peking over de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin niet kan worden opgemaakt, welke de houding der communistisch-Chi- nese regering zal zijn. Men ziet in deze kringen in de verklaring van Peking slechts een herhaling van eerdere overeenkomstige Chinese waarschuwin gen. Een verschil is, dat Peking thans krachtiger heeft verkondigd, dat het de regering te Hanoi zal steunen. Overigens meent men in Amerikaanse regeringskringen, dat de crisis in Zuidoost-Azië, althans voorlopig, voor bij is. Het Russische regeringsblad, Izwestja, heeft gisteravond de verklaring overgenomen, waarin communistisch China zegt, dat de V.S. „de grens van een oorlog hebben overschreden". Opvallend was echter, dat het Sowjet- blad de passage, waarin wordt gezegd, dat geen enkel socialistisch land werkeloos kan blijven terwijl Noord-Vietnam aan agressie blootstaat, er uit had gelaten. te Amerikaanse versterkingen zullen daar blijven, zolang dat nodig is, al dus Mcnamara. Senaat stelt stemming over vertrouwensvotum uit De Amerikaanse minister van de- fentie, Mcnamara, heeft gisteren op een persconferentie in Washington verklaard, het waarschijnlijk te ach ten, dat de Chinese communisten eni ge gevechtsvliegtuigen naar Noord- Vietnam zullen overbrengen. Er wa ren overigens geen aanwijzingen, dat deze toestellen daar al zouden zijn aangekomen. Volgens de minister be schikt Noord-Vietnam zelf niet over dergelijke vliegtuigen. Daarom zou Hanoi er vermoedelijk om vragen. De Amerikaanse minister zei, dat er geen aanwijzingen zijn die er op duiden, dat de Chinezen de laatste tijd op grote schaal land- of lucht strijdkrachten hebben verplaatst. De naar Zuidoost-Azië overgebrach- Veedieven hebben in het noorde lijke grensgebied van Kenia 121 man nen, vrouwen en kinderen van de Toerkana-stam vermoord. Tweehon derd Merilles en Dongiros, gewapend met geweren en speren, overvielen de kampementen van de Toerkanas en doodden alle bewoners, waarna zij zich met hun vee uit de voeten maak ten, Een Toerkana overleefde echter zijn verwondingen en sleepte zich naar de bewoonde wereld. De poli tie heeft manschappen naar het be trokken gebied gezonden, doch hun werk wordt door zware regenval ernstig bemoeilijkt. Russisch protest tegen „uitdagingen" van V.S.-luchtmacht De regering der Sow jet-Unie heeft in een nota aan de Amerikaanse re gering, via de Amerikaanse ambas sade in Moskou, geprotesteerd tegen „gevaarlijke en uitdagende gedragin gen van de Amerikaanse luchtmacht'.' Volgens de nota hebben Amerikaanse vliegtuigen hinderlijk dicht in de buurt van R-ussische passagiers- en vrachtschepen gevlogen, die zich in de internationale wateren op verschil lende plaatsen in de wereld bevonden. KEEP SMILING jyiINISTER LUNS is weer in ons midden. Daar zijn we oprecht blij om. Alom ontmoet de bewindsman belangstelling niet alleen bilateraal in Neder land en Indonesië, maar ook multilateraal, als wij de heer Luns' eigen terminologie mogen bezigen in interna tionale kringen. Tot nu toe zijn wij evenwel nog niet veel wij zer geworden uit 's ministers uitlatingen over de missie naar Indonesië, maar, zoals we al dachten, met die politieke sa menwerking met Djakarta zal het zo'n vaart niet lopen. De minister heeft bepaalde ver wachtingen vanmorgen terecht afgezwakt. Wat er ook in de Oost besproken mag zijn, ge lachen is er wel. Vooral om de schadevergoedingen-kwestie. „Waar zullen wij ons druk om maken", schaterde minister Soebandrio, „we kunnen im mers toch niet betalen!" Mi nister Luns is weer thuis en we b 1 ij v e n lachen. Omwil le van de gekweekte goodwill in Indonesië. SENAAT AARZELDE. De Amerikaanse senaat heeft gis teravond de stemming over de ont- werp-resolutie waarin president Johnson machtiging wordt verleend alle maatregelen te nemen die hij nuttig oordeelt om het hoofd te bie den aan de situatie in Zuid-oost-Azië uitgesteld. Het besluit werd na urenlange de batten genomen, waarbij een aantal senatoren bezwaren tegen het voor stel opperden. De stemming zal nu vandaag plaatsvinden. Men verwacht dat ook het huis van afgevaardigden zijn stemming over de ontwerp-reso- lutïe naar vanmiddag zal verschui ven. De secretaris-generaal der Verenig de Naties, Oe Thant, gelooft niet, dat de Veiligheidsraad op dit, ogenblik veel zal kunnen doen aan een rege ling van de vraagstukken in Zuid oost-Azië. Hij heeft dit gisteren ver klaard na langdurige besprekingen met president Johnson. Oe Thant zei, dat hij „bepaalde ideeën" voor het bewaren van de vrede in dit gedeel te van de wereld „vertrouwelijk" aan de Amerikaanse president kenbaar had gemaakt. Het Noordvietnamese persbureau heeft bekend gemaakt, dat bij de Amerikaanse luchtaanvallen acht Amerikaanse straalvliegtuigen zijn neergeschoten en drie beschadigd. Woensdag was meegedeeld, dat er vijf Amerikaanse toestellen waren neergeschoten. De Amerikanen heb ben verklaard, dat zij twee vliegtui gen hebben verloren. Volgens de Noordvietnamese ver klaring is één Amerikaanse piloot gevangen genomen, de 26-jarige lui tenant Everett Alvarez, die de V.S. als vermist hadden opgegeven. Al varez vloog in een straalvliegtuig, dat thuis hoorde op het Amerikaanse vliegdekschip „Constellation". Het ministerie van defentie in Washing ton had gisteren ook de 26-jarige lui tenant Richard Sather als vermist op gegeven. Van hem is door het Noord vietnamese opperbevel geen melding gemaakt. Bij het overvliegen van Ameri kaanse luchtversterkingen naar Zïtiid- Vietnam is één bommenwerper van het type B-57 verongelukt en zijn er drie beschadigd. Het wrak van de B-57 is waargenomen op 15 km. van de luchtbasis Bien Hoa bij Saigon. Van de twee inzittenden zag men geen spoor. Een Amerikaans vliegtuig, dat laag over de plek vloog, werd van de grond beschoten. President Lyndon Johnson heeft op het Witte Huis besprekingen gevoerd met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. Op de foto: Oe Thant te midden van het echtpaar Johnson op het bordes van het Witte Huis. LEIDER SOEMALIOT: „IK BEN NIEUWE LOEMOEMBA" De opstandelingen in Kongo-Leo- poldstad, onder leiding van Gaston Soumialot, beheersen thans ongeveer een zesde deel van Kongo. Hij zetten inmiddels hun opmars voort. Volgens vluchtelingen die gisteren in Leopold- stad zijn aangekomen, is Manono, het centrum van de tinwinning in Kongo, aan de opstandelingen prijs gegeven. (Manono ligt 500 km ten noorden van Elisabethstad) Naar men meent te weten liggen nu ook de mijnen van de „Union Miniere" en.de raffinaderij in Jadot- stad, ongeveer 150 km van Leopold- stad, vrijwel voor het grijpen. De directeur van de „Geomine tin mining company" Clays, heeft giste ren het volgende geseind: „De posi tie is onhoudbaar, wij trekken er uit". In Leopoldstad is een uitzending van radio Stanleystad opgevangen waarin de opstandelingenleider Soemialot zei: „Ik ben de nieuwe Loemoemba". „Loemoemba heeft ge zegd, dat er iemand die sterker is dan hijzelf zou komen om zijn werk te voltooien: die man ben ik", aldus Soemialot. Men weet in Leopoldstad niet of Soemialot zich zelf in Stanleystad be vindt, of dat 'n bandopname van hem werd uitgezonden, maar door de uit zending is wel alle twijfel weggeno men wie achter de opstandelingen in Stanleystad zit. In diplomatieke en regeringskrin gen in Leopoldstad neemt men aan, dat dinsdag een klein aantal volge lingen van Soemialot de stad was binnengedrongen en dat vele opstan- digen in de stad zelf zich bij hen hebben aangesloten. Bandietisme in Rusland Volgens de minister voor openbare veiligheid van de Russische Sowjet- republiek zijn in deze republiek in de afgelopen twee jaren tientallen poli tiemannen door bandieten gedood. ISRAËLISCH—SYRISCH TREFFEN Een Israëlisch legerwoordvoerder heeft gisteren bekend gemaakt, dat aan de Syrische grens een Israëlisch militair is gedood bij een schietpartij. Een Israëliër wordt vermist. Het vuurgevecht ontstond doordat een Israëlische patrouille bij vergissing Syrisch gebied betrad. Radio-Damascus heeft gemeld, dat bij het treffen twee Israëlische mili tairen sneuvelden en verscheidenen werden gewond. Een Syriër werd ge wond. ALLEEN NOG ZOEKEN NAAR VRACHTAUTO De leiders van de reddingswerk zaamheden bij de kalkgroeve in Champagnole hebben gisteren alle hoop opgegeven nog een van de vijf vermiste mijnwerkers levend aan te treffen. Burgemeester Socie zei bij het aanbreken van de ochtend, uit geput en grimmig, tegen journalisten „Voor ons is de berg Rivel nu een berg van rampen". Drie afzonderlij ke pogingen om de berg van de top af en van de zijkant binnen te drin gen zijn mislukt of werden opge geven. Twee kleine boren worden nog ge bruikt bij verdere pogingen om in de berg sporen aan te treffen van de vrachtauto waarin zich een van de vermiste mannen bevindt maar functionarissen bij het reddingswerk zeiden dat zelfs als de vrachtauto zou worden aangetroffen het te laat zou zijn om de man te redden om dat het boringswerk dat dan vereist zou zijn veel te veel tijd zou vergen. De lange horizontale tunnel, die in de zijde van de berg in acht dagen van ononderbroken enorm hard wer ken, door mijnwerkers van 't steen- kolengebied in Lotharingen die zich vrijwillig hiervoor beschikbaar had den gesteld, was vervaardigd, werd gisterochtend tenslotte gelaten voor wat hij was. De mijnwerkers hadden 'n ruimte bereikt bij het kruispunt van de gan gen no. 26 en 102 waar men had ver ondersteld dat twee van de vermiste mannen klopsignalen hadden gege ven. De ruimte was echter leeg en geweldige hoeveelheden gevallen ge steente verhinderden iedere vooruit gang naar andere delen van de kalk groeve. Arrestaties in verband met moord op neger In Athens (Georgia) zijn vier man nen gearresteerd die verdacht wor den van moord op Lemuel Penn, een vooraanstaande onderwij sfunctiona- ris. Penn. een neger, werd op 11 juli vermoord toen hij terugkeerde van een herhalingsoefening voor reserve officieren. Hij werd vanuit een voor bijrijdende auto beschoten. Volgens de federale recherche zijn de vier gearresteerden leden van de Ku Klux Klan. Bandopname met namen van moordenaars De artiest Dick Gregory heeft gis teren in Honoloeloe verklaard, dat hij de Amerikaanse federale recher che een bandopname heeft overhan digd waarop de namen worden ge noemd van vier inwoners van Missis- sipi, die de moordenaars zouden zijn van drie propagandisten voor ras- sengelijkheid, van wie de lijken deze week in een bos bij Philadelphia werden opgegraven. Gregory, een neger die actief deel neemt aan de beweging voor rassen- gelijkheid, beweerde voorts, dat hij enkele weken geleden een brief ont ving waarin de plek was aangegeven waar de drie doodgeschoten jongens, twee blanken en een neger, waren begraven. Onlangs loofde de negerartiest negentigduizend gulden uit voor de gene die inlichtingen kon geven die zouden leiden tot het vinden van de vermiste jongelui, voor wie een grootscheepse opsporingsactie op touw was gezet, en tot de arrestatie van de daders. Op de persconferen tie die hij in Honoloeloe hield noem de Gregory het onderzoek van hoog tot laag „een wassen neus". De federale recherche schijnt de beweringen van Gregory niet ernstig te nemen. Zij zou hebben gezegd, dat de brief afkomstig was van een gees telijk gestoorde, die zijn gegevens aan berichten uit de pers had ontleend en dat de bandopname waardeloos was. Vice-president van Bolivia mishandeld Vice-president Juan Lechin van Bolivia is gisteren door een aantal mannen in La Paz ernstig mishan deld. Hij werd met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De man nen hielden de auto van de vice-pre sident, die een politieke tegenstan der van president Estenssoro is, te gen en sleurden hem naar buiten. Het incident deed zich voor enkele uren voordat het mandaat van Le chin afliep. Hij werd korte tijd later opgevolgd door generaal Rene Ortu- Grottekeningen in Portugal In de grot van Escoural in de pro vincie Alentejo in Portugal zijn rots tekeningen uit het vroege stenen tijd perk ontdekt waarvan de ouderdom op tien- a dertienduizend jaar wordt geschat. De grot is vorig jaar bij toeval door steenhouwers ontdekt. Men vond er toen beenderen en kruiken. Er moe ten nog veel rotsgangen nader onder zocht worden. De vermelde rotstekeningen zijn de eerste kunstuitingen uit het vroege stenen tijdperk welke men in Portu gal heeft gevonden. De grot van Escoural schijnt een heiligdom te zijn geweest. De ont dekte tekeningen stellen dieren voor die voor de mensen van veel belang waren. De centrale figuur is die van een „tovenaar", voorgesteld door een tweeslachtig wezen, half mens half dier. MR. LUNS: TERUG UIT DE OOST Na een bezoek van veertien dagen aan Indonesië en India is de minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vanmorgen uit India op Schiphol teruggekeerd. Op de lucht haven werd hij begroet door de waarnemend zaakgelastigde voor In donesië, de heer Abdul Sidik terwijl de echtgenote van de perschef van de Indonesische ambassade, mevr. Wijarto, mevrouw Luns een bos rode rozen en witte anjers aanbood. Bij zijn terugkomst heeft minister Luns zijn uitlating in een televisie interview over „politieke samenwer king met Indonesië" met nadruk enigszins afgezwakt. „Ik heb dat woord wel gebruikt", zo beaamde hij, „maar deze samenwerking ligt hoog stens in het bilaterale vlak en niet in het multilaterale". Ter verduidelijking gaf hij daar na te kennen, dat hij niet gedoeid had op internationale problemen en op „problemen die voor Indonesië op het ogenblik zeer belangrijk worden geacht". Daarbij kennelijk doelende op de moeilijkheden tussen Indone sië en Maleisië. „Naar vermogen" Minister Luns die in zijn perscon ferentie op Schiphol eerst een over zicht gaf van zijn indrukken, kon niet nalaten 'n kwinkslag ten beste te geven, toen hij de aanwezige jour nalisten uitnodigde nog vragen te stellen. ,,Ik zal pogen uw vragen naar vermogen te beantwoorden en als ze niet voor beantwoording vat baar zijn, ze naar vermogen te om zeilen", zo liet hij hun weten. De navigatiemoeilijkheden vielen echter nogal mee. Lastig parket Op de vraag of inderdaad moeilijk heden het plan in de weg stonden voor een spoedige uitwisseling van ambassadeurs, antwoordde de minis ter: „Naar het schijnt heeft de In donesische regering voor deze func tie iemand op het oog, die moeilijk beschikbaar te maken is". „Houdt dit in, dat de huidige Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag de heer Sharif deze functie niet zal krijgen, doch iemand anders?". „Die conclusie laat ik aan U over", zei de minister snel. De nadruk leggende op de uitste kende sfeer, waarin alle besprekin gen in Indonesië zijn gehouden, her haalde de minister nog eens, dat ook Nieuw Guinea (hij sprak geen enke le maal over West-Irian) de revue was gepasseerd. „Niet alleen de za kelijke rechten van de Nederlanders, die er weg moesten, maar het hele akkoord. Nieuw-Guinea is steeds een zaak geweest die balanceerde op de grens van de Nederlandse belangen maar die in het centrum van onze principes stond. Minister Soebandrio heeft me thans persoonlijk verzekerd dat Indonesië van plan is het hele akkoord uit te voeren". Groot belang bleek de minister te hechten aan de verbeterde goodwill tussen beide landen. Hij kwam hier enkele malen op terug. „De president is de delegatie en mijzelf met duide lijke bonhommie tegemoet getreden" zo merkte hij op. „Hoofddoel van de reis was de opgaande lijn in de be trekkingen opwaarts te houden". Het gevolg zal zijn, dat niet alleen de minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, een be zoek aan Indonesië zal gaan bren gen, maar dat vermoedelijk begin van het volgend jaar minister Soe bandrio opnieuw naar Nederland zal komen. Minister Luns zelf zal ten slotte naar hij verwacht in 1965 een tweede bezoek aan Indonesië bren gen. „Op ieder gebied is een verdie ping der verhoudingen merkbaar", zo zei hij, „Wij willen echter in In donesië geen positie opbouwen, die ook maar iets lijkt op die van 15 a 20 jaar geleden". U1TV ERKOOP Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207. Leiden Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De rechtbank van Rouaan (Fr.) heeft gisteren Leonidas Trujillo, de jongste zoon van de vroegere dictator van de Dominicaanse republiek, in voorlopige vrijheid gesteld nadat aan de eis een borgsom van zeven miljoen gulden te storten was voldaan. Trujillo was op 28 juli gearres teerd toen Zwitserland, waar hij van fraude en diefstal wordt beschul digd, zijn uitlevering verzochv. De Franse autoriteiten hebben nog geen besluit genomen. Kans op een plaatselijke bni Het zeer warme weer, dat gisteren in Frankrijk heerste, leidde tot de ont wikkeling van een zwak lagedrukge bied, dat naar het noorden kwam. In ons land ontstonden bij het passeren van dit lagedrukgebied in de afgelopen avond en nacht enkele plaatselijke buien, waarbij ook onweer voorkwam. De wind draaide naar zuidwest en be gon koelere lucht ons land binnen te voeren. Het koufront van de depressie waarvan de kern bij Schotland ligt, bevond zich vanmorgen boven Oost- Engeland en West-Frankrijk, maar ver toonde weinig activiteit meer. Het zal in de komende 24 uur ons land passeren. In de zuidwestelijke luchtstroming aan de voorzijde van de' depressie die ook in de hogere luchtlagen bij Schotland aanwezig is. kunnen zich zaterdag en kele plaatselijke buien ontwikkelen. De temperatuur za] waarschijnlijk nog een lichte daling vertonen. ZON. en MA4NST4NDEN 8 Aug.: zon op 5.12, onder 20.18; maan op 5.34, onder 21.09. H oogtnalerstanden 8 Aug.: v.m. 3.11; n.m. 15.43. KORRELTJE Het zijn de besten, die zich be teren. (B. Wolff en A. Deken)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1