l Indrukwekkende overwinning van Z the Saint op Duindigt Twee Hongaarse tennissers zoek Snelle tijd van Bontekoe op 400 m. Niet omdat jongen rijk was Amerikaanse soldaat schoot in Amsterdam niet traangaspistool D >^DAG 6 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In verband met de Olympische Spelen in Tokio toont de Japanse pers veel belangstelling voor de Neder landse cwemkampioenschappen, die in het Haagse Zuiderparkbad worden gehouden. Op de foto zien we twee Japanse journalisten in gesprek met Eric Terpstra en Ada Kok (rechts). Neen. ditmaal geen spraak verwarring Erica Terpstra studeert immers Oosterse talen. Z the Saint heeft gisteren op Duindigt weer een indrukwekkende overwinning behaald. In een kilome- tertijd van 1.21.5 snelde de machtige vos in de slotfase langs de uitgelo pen Vainqueur en Ylbode B. de ro buuste aanval van Zippora sloeg hij zonder al te veel moeite af. Zippora legde wel beslag op de tweede plaats, gevolgd door Ylbode B en Vainqueur. De Amerikaanse merrie Belle stelde wederom teleur. In de slotkoers kwam Herman Hyl- kema met zijn tWeede Amerikaanse pupil, Azalea Hansver, aan de s'tart. Ook die kon het voorlopig nog niet redden en Azalea moest genoegen n<^ n met de vierde plaats. Zampa ze v.'vierde, gevolgd door Alkestis van E en Weerlicht B. Alkestis werd echter teruggesteld naar de vierde plaats, waardoor Azalea toch nog derde werd. De Faustprys was een van de spannendste koersen van de middag. Barones Spencer K, die in koers en met autostart bijzonder in haar ele- men' is had vrijwel onmiddellijk na de start de leiding genomen op haar hielen gevolgd door Zephyr Majo- wan. Bij het uitkomen van de laat ste bocht verhoogde de Barones het tempo drastisch. »De paarden in de achterhoeden gingen echter nog har der en slechts met moeite kon de leidster zich handhaven tegen Zing- lev Sister en Y Paula. Chie Spencer behaalde in het ope ningsnummer zijn eerste overwin ning. In de eindstrijd had hij net voldoende over om zich drie rivalen van het lijf te houden. Cornelia Ellen die in het begin veel terrein had ver loren, legde met een sterke sprint beslag op de tweede plaats. Twee tennissers, Laszlo Kovats en Csaba Gadi, die met de Hongaarse ploeg naar Vichy in Frankrijk wa ren gereisd om deel te nemen aan de finale van het toernooi om de Galea-beker, zijn sinds dinsdag j.l. spoorloos verdwenen. De mogelijk heid wordt niet uitgesloten geacht, dat de beide spelers naar West- Duitsland zijn gegaan om daar po litiek asiel te vragen. De overige leden van de groep zijn woensdagavond-laat nog uit Vichy vertrokken met bestemming Boeda pest. OSUNA VERRAST De coach van de Australische da- mesploeg Bryan Tobin, heeft in het toernooi om de internationale ten- nistitels van West-Duitsland te Ham burg voor een grote verrassing ge zorgd. Woensdag schakelde hy de pas 's morgens uit Mexico aange komen Rafael Osuna met 6-4, 4-6, 6-4 en 6-2 uit. De als zevende ge plaatste Osuna voerde de vermoei ende reis aan als excuus. Behalve de Mexicaan sneuvelde er nog een favoriet. Jan-Er ik Lund- quist, nog vermoeid van de Davis Cupwedstrijd tegen Frankrijk, was geen party voor de Deen Jan Le- schly. DE KAMPIOENSCHAPPEN OUDERE JEUGD Betty Stoeve en Nick Fleury zijn zegevierend te voorschijn gekomen uit de strijd om de Nederlandse ten niskampioenschap voor de oudere jeugd, die in Deventer werd gehou den. In de finale zegevierde Betty Stoeve met 6-3, 7-5 over Astrid Suur- beek, terwijl Nick Fleury Peter Soe- ters versloeg (6-4, 7-5), na in de halve finale de Leidenaar Richard Karsten met 4-6, 6-2, 6-3 te hebben gewipt. Hockey. Het Japanse hockey elf tal dat op vrijdag 14 augustus in Amstelveen tegen de Nederlandse bondsploeg zal spelen heeft woens dag in Kopenhagen tegen een Deen se selectieploeg 11 gelijkgespeeld. Deze stand was bij rust reeds be reikt. De uitslagen van de woensdag te Duindigt gehouden draverijen lui den: Operaprijs, 2000 m met autostart: 1 Chic Spencer M (F. W. Louwershei- mer) 3.03.8, 1.31.9; 2 Cornelia Ellen; 3 Cilia Hollandia. Toto: win. f 2.90, pl. f 1.10, f 1.50, f 1.20, gekop. f 3.70, cov. f 3.90. La Traviataprijs, 2000 m., Ie afde ling met autostart: 1 Aschylos (W. B. van Overeem) 2.54.4, 1.27.2; 2 Aki- "ho K; 3 Cita du Maire W. Toto: win. f 13.70, pl. f 3.30, f 1.70, f 1.60, gekop. f 7.40, cov. f 4.90, trio f 67.30. Faustprijs 2000 m met autostart: 1 Barones Spencer K (A. C. Groene- wegen) 2.48.8, 1.24.4; 2 Zingley Sis ter; 3 Y Paula. Toto: win. f 2.30, pl. f 1.40, f 1.90, f 1.60, gekop. f 6.90, cov. f 5.30. La traviataprijs 2000 m, 2e afdeling met autostart: 1 Claudette D (S. H. Siderius) 2,53.2, 1.26.6; 2 Berno Ax- kit; 3 August Norton. Toto: win. f 13.50, pl. f 2.30, f 1.30, f 1.90, gekop. f 5.20, cov. f 4.20. Toscaprijs, 2000 m met autostart: 1 Barnos Julia H (A. Harselhorst jr.) 2.51.-, 1.25.5; 2 Bosuiltjes S; 3 Benny Hollandia. Toto win.: f 3.60, pl. f 1.50, f 1.90, f 2.10, gekop. f 7.90, cov. f 5.20. Parelvisserprijs, 2000 m met auto start: 1 Z the Saint (A. G. Heskes) 2.43.1, 1.21.5; 2 Zippora; 3 Ylbode B. Toto win. f 2.90, pl. f 1.20, f 1.30, f 1.60, gekop. f 4.70, cov. f 3.90, trio f 53.30. Rigolettoprijs, 2500 m met autostart 1 Annemarie d'Aster (J. Wagenaar jr.) 3.33.8, 1.25.5; 2 Asilverno; 3 Zil ver Kid. Toto win. f 2.10, pl. f 2.10, f 3.20, gekop. f 9.90, cov. f 6. Carmenprijs, 2000 m met autostart 1 Zampa (F. A. Bosveld) 2.47.4, 1.23.7; 2 Weerlicht B; 3 Azalea Han over. Toto win. f 5.40, pl. f 1.80, f 3.70, f 1.50, gekop. f 14.80, cov. f 14.60. Aquilaprijs, 1200 m. 1 Pawnee (H. J. v. d. Kraats) 1.15.5; 2 Miss Pixie; 3 Cherokee. Toto win. f 2.50, gekop. f 3.20, cov. f 2.70. Surpriseprijs, 1900 m: 1 Peeler (G. Bier) 2.01.8; 2 Sir Carston; 3 Mille- role. Toto win.: f 1.60, pl. f 5.90, f 1.60, gekop. f 13.20, cov. f 3.10. Totalisator-omzet f 150.772.50. Zesde plaats voor Jos van der Vleuten Nederlanders vallen terug in Polen Rajmund Zielinski, die met zijn landgenoten Kozlowski en Magiera tot dusver de dienst uitmaakt in de Ronde van Polen, boekte woensdag in deze wedstrijd twee overwinnin gen. In een 32 km lange tijdrit van Elblag naar Malbork was hij met een tijd van 50 min. 52 sec. bijna twee minuten sneller dan Magiera (52 min. 41 sec.) en Kozlowski, die dezelfde tijd maakte als Magiera. De 100 km lange zesde etappe van Mal bork naar Grudziadz won Zielinski in de sprint voor zijn landgenoot Geszka. De eerste twee reden de af stand in 2 uur 15 min. en 50 sec. De klasseringen van de Nederlan ders waren: Tijdrit: 9. Breeuwer 54.03; 11. Kloosterman 54.24; 26. Van Breugel 56.13. Zesde etappe: 15 Breeuwer 2.15.52; 24. Van Breugel z.t.; 29. Brink 2.15.56; 43. Kloosterman 2.19.26. De top van het algemeen klasse ment na zes etappes: 1. Zielinski 17.18.39; 2. Kozlowski 17.22.21; 3. Magiera 17.23.13. Van Breugel (12e in 17.29.23) en Breeuwer (15e in 17.33.33) zijn de bestgeplaatste Nederlanders. Succes voor Frans Zoons en Arie Ravensbergen De Voorschotense wielrenners Frans Zoons en Arie Ravensbergen hebben op de Wassenaarse wieler baan Duinhorst weer enige succes- jes aan hun lijst toegevoegd. Frans Zoons bereikte bij de amateurs een derde plaats, terwijl nieuweling Arie Ravensbergen het zelfs tot een twee de en vierde plaats wist te brengen. Chris Kipping was op Duinhorst de succesvolste amateur. Hij won zo wel de klassement- als premiewed strijd. Zoons, de Voorschotense ama teur van de Leidse Swift-combinatie eindigde in de premiewedstrijd ach ter de Hagenaars Kipping en Ed- wart Kroon op de derde plaats. Hij bleef een derde Hagenaar, Bram Star re, nog juist voor. Bij de nieuwelingen stak er ook al een renner met kop en schouder boven zijn medestrijders uit. Leo Duindam uit Honselersdijk. Hy nam alle (drie) de nieuwelingen num mers voor zijn rekening. In de wed strijd over twaalf ronden klopte hij Arie Ravensbergen uit Voorscho ten, terwyl hy in de klassements- wedstryd helemaal, niet werd be dreigd. Tegen de zestien punten van Duindam konden zijn naaste bela gers, Van Leeuwen en Ten Tije, er slechts negen stellen. In de premiewedstrijd over tien ronden klopte Duindam ook al zijn mederenners. Ten Tije werd tweede, Toussaint derde en Ravensbergen vierde. De aanval, die een drietal renners op het kilometer (baan-record van Rmus Paul ondernamen, leverde geen resultaat op. De inmiddels naar de prof-rijen overgestapte Rinus Paul had destijds 1.15.4 voor de kilo meter nodig. De Hagenaar Houtman kwam nu nog het dichtst bij deze tijd door na 1.18.8 over de streep te gaan. Wielrennen. Veertig seconden nadat de Belg Oswald Declercq zijn landgenoot Camille Vyncke op over tuigende wijze van de eerste plaats had afgehouden won de Haagse pro fessional Wim de Jager de sprint om de derde plaats in een woensdag ge houden wegwedstrijd te Harelbeke. Wielrennen. De Oostduitse wiel renner Gustav Adolf Schur heeft woensdag officieel bekend gemaakt zijn actieve loopbaan te zullen af sluiten. „Taeve", zoals hij in de wan deling genoemd wordt, heeft in zijn lange carrière vele opvallende suc cessen behaald. Onder meer werd hij tweemaal achtereen wereldkampioen op de weg bij de amateurs. Verontschuldiging aan Amerikaanse ouders De regering heeft aan de ouders van de jonge Amerikaan die ons land werd uitgezet omdat hij te weinig geld had, geen verontschuldigingen aangeboden omdat zij ryk zouden zijn. De financiële positie van de ouders heeft hierop geen enkele in vloed uitgeoefend. Aldus minister Scholten (justitie) in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Brautigam (arb). De suggestie in deze richting van mevr. Brauti gam noemde de minister „bepaalde lijk onjuist". De ouders van de jongeman zijn volgens de bewindsman op de hoogte gesteld van de gronden waarop hun zoon de toegang tot ons land werd ontzegd. Aan de ouders is echter ook gezegd dat de regering de gang van zaken betreurt omdat de Rotterdam se politie zich in dit geval in ver band met de leeftijd van de betrok kene beter met de Amerikaanse ambassade in Den Haag in verbin ding had kunnen stellen. Als dat was gebeurd had misschien alsnog de toe stemming tot de doorreis naar Oos tenrijk gegeven kunnen worden. Ver der gaf de regering te kennen dat zij een redelijke schadevergoeding wilde geven wegens de extra-reis kosten die hun zoon heeft gemaakt. De minister antwoordt ontkennend op de vraag vair mevr. Brautigam of het niet overdreven is geweest dat de regering verontschuldigingen heeft aangeboden en of 't niet beter was geweest als de regering de ouders had gewezen op de hier geldende regels. Minister Scholten antwoordde mede namens minister Luns. KROL IN SELECTIEPLOEG Een Amerikaanse, in Duitsland ge legerde militair, die met verlof in Nederland verbleef, heeft gisteren de 17-jarige J. G. Leusink met een traangaspistool in het gezicht gescho ten. De jongen werd aan het linker oog gewond, doch kon na door een arts te zijn behandeld naar huis te rugkeren. De Amsterdamse jongen stond met een vriend te wachten voor het stop licht op de hoek van de Van Wouw straat en de Ceintuurbaan, terwijl de Amerikaan met een vriend van hem op het trottoir met een paar meisje# praatten. Toen één van de meisje# lachte, dacht de 21-jarige Ameri kaan D. L. H., dat het glimlachje voor de Amsterdamse jongen bedoeld was, riep de jongen, die juist wilde wegrijden, trok zijn traangaspistool en haalde de trekker over. De Amerikaan was in een oogwenk opgepakt door een juist passerende auto van politie; hij were* aan de Ko ninklijke Marechaussee overgeleverd, die voor verder transport naar de Amerikaanse militaire politie zorg droeg. KLAAS NUNINGA GETROUWD De twaalfde etappe van de Ronde van Canada heeft een rustig verloop gekend. De 145 km lange rit van Trois Riviers naar Quebec werd door de meeste renners gebruikt om wat te bekomen van de inspanningen van vorige dagen en tevens om krach ten te verzamelen voor de beslissen de finale. Drie man sprongen kort T&pmn7 nrmtnl voor de finish weg en mochten de u Ullilllll ereplaatsen verdelen. De Duitser Riemann finishte ten slotte als eerste voor de Fransman Gouverneur en de Pool Fornalczyk, ruim een minuut later kwam het grote peloton, met de vier Neder landers binnen. Jos v. d. Vleuten werd zesde. In het algemeen klasse ment behoudt de Belg Dhaene de leiderstrui. Beugels is zevende. Het algemeen klassement: 1 Dhae ne (Belg.) 50.01.49, 7 Beugels 50.07.05, 10 v. d. Vleuten 50.09.10, 19 v. Ke- menade 50.21.21, 39 Boog 51.27.30. Gisteren is in het Haagse Zuider parkbad onder grote belangstelling de strijd om de nationale zwemkam- pioenschappen begonnen. Een ver rassende prestatie leverde Johan Bontekoe op de 400 m vrije slag. In de snelle tijd van 4.26,9 maakte hij meteen zijn falen op de 1500 m van zaterdagavond goed. Bontekoe ging snel van start en zwom de eerste honderd meter in een minuut, de tweede honderd meter in 1.07.1, de derde honderd meter in 1.09.8 en zonder zijn tempo te verminderen zag hij kans om na de vierhonderd meter in de bijzonder fraaie tijd van 4.26.9 aan te komen. Johan Bontekoe is hiermee 4 seconden sneller dan vorig jaar. Toch heeft hij deze strijd niet alleen uitgevochten.De enige man die nog strijd leverde was H. Ran- zijn (Y), die finishte in een tijd van 4.40.9. In de tweede serie verraste Aad Oudt (Zian) iedereen met 4.34.9 een persoonlijk rekord en goed voor de tweede plaats. Ook op de jeugdnummers werden dit jaar alweer snellere tijden ge maakt dan bij de kampioenschappen van vorig jaar. De voornaamste uitslagen van de eerste dag waren: 400 m vrije slag heren: 1 Johan Bontekoe (HPC) 4.26.9, 2 Aad Oudt (Zian) 4.34.9. 100 m vrije slag meisjes beneden 16 jaar: 1 C. Mulder (Merwede) 1.07.-, 2 I. Mulder (GZPC) 1.07.8. 100 m vrije slag jongens beneden 16 jaar: 1 M. Bernink (DWT) 1.00.5, 2 R. Verroen (Zian) 1.01.4. 100 m vrije slag meisjes beneden 14 jaar: 1 B. Ebbelaar (Naarden) 1.11.6, 2 J. v. d. Putten (Mosa) 1.11.9. 100 m vrije slag jongens beneden 14 jaar: 1 J. E. Veer (Zian) 1.05.6, 2 R. Leyssenara ('t IJ) 1.07.3. 100 m schoolslag meisjes beneden 16 jaar: 1 R. Tigelaar (De Robben) 125.2, 2 J. Veldhuyzen (Naarden) 1.26.4. Go Ahead kocht jeugdherberg De Deventer eredivisieclub Go Ahead, die reeds eerder de aandacht trok door vooruitstrevende maatre gelen, heeft opnieuw getoond niet te houden van half werk. Voor de jon gere spelers, die veelal niet in De venter wonen en van wie enkelen nog studeren, is in de koekstad een huis gekocht. Dit zal dienen als een soort jeugdherberg voor de spelers, die door een speciaal aangestelde „vader" en „moeder" zullen worden verzorgd. inschrijvingen voor Sneekiveek ,.D.e, s?eekw«k, die dit jaar van 15 t/m 20 augustus op het Sneeker- meer wordt gehouden, telt een re- cordaantal deelnemers van 621. Het t?rig!.J*" bedroeg dit aantal' 578. De officiële opening van het zeilfes- tijn zal op vrijdag 14 augustus op het stadhuis van Sneek plaats heb ben. De wedstrijden in de 26 klas- sen beginnen dan op zaterdag 15 augustus. De grootste belangstelling gaat on getwijfeld weer uit naar de tradi tionele Friesland-Holland-wedstrijden m de Regenboogklasse. Het Friese team zint op revanche voor de tij dens de Kaagweek geleden zware Transfer Gisteren heeft MVV toestemming gekregen om de Hon gaarse binnenspeler Laslo Vardai van Olympic Charleroi over te ne men. Laslo Vardai (27) speelde sinds 1957 in het eerste elftal van Charle roi. De samenstelling van de bonds- hockeyploeg voor de wedstrijd op vrijdagavond 14 augustus in Amstel veen tegen Japan is als volgt: Boks (Amsterdam), Leemhuis (SCHS) en Elffers (HGC); Fokker (Laren)Mijnarends (Amsterdam) Van Rossum (HHIJC); Coster van Voorhout (Amsterdam), Van 't Hooft (Hilversum), Fr. Zweerts (SCHC), N. Spits (Amsterdam) en Krol (Leiden). Op 22 augustus speelt een selectie van de Tokio-ploeg tegen een Neder lands elftal. De samenstelling van de selectie is: Veentjer (HDM); Leem huis (SCHC) en Van Gooswilligen (SCHC); Fokker (Laren), Fiolet (HDM) en Terlirlgen (Amsterdam) Krol (Leiden), Van 't Hooft (Hilver sum), Van Vroonhoven (SCHC), Voigt (Amsterdam) en De Keyzer (Breda). Gisteren is in zijn woonplaats Win schoten de 23-jarige Klaas Nuninga, oud GVAV-speler en thans Ajacied, in het huwelijk getreden met de twintigjarige Simone van Kuik. Het pasgetrouwde paar gaat in Amster dam wonen. In de Oude Maas bij Niftrik (gem. Wijchen) is gistermiddag de 29-jarige gehuwde M. Smits uit Ber- licum verdronken. Het stoffelijk over schot van de man is ondanks inten sief zoeken van de Rijkspolitie nog niet gevonden. Komt er een Duitse Keukenhof In kringen van de bloembollen cultuur houdt men er rekening mee dat eerlang West-Duitsland zijn eigen Keukenhof zal bezitten. Naar ver luidt leeft het idee bij de Westduitse bloembollenkwekers een demonstra- tietuin in te richten. Concurrentie voor de Keukenhof in Lisse, noch voor de teelt in Ne derland door de Duitse kwekers vreest men aan Nederlandse zijde niet. Integendeel, men stelt zich op het standpunt dat het ook voor de Nederlandse bloembol een vorm van reclame kan zijn. Overigens is de idee van een bui tenlandse Keukenhof niet nieuw. Ook in de Verenigde Staten werd er enkele jaren geleden een gesticht, toen met medewerking van Neder landse zijde. Die samenwerking is echter op een mislukking uitgelopen. Brigadier Piet en de semi-prof 148. Onze sluipschutter op het ri vierenvaartuig had dus niets ge raakt. Hij wist namelijk helemaal niet precies in welke richting hij de twee zwemmers vermoeden -moest en die twee trokken nu alle voor delen van het feit, dat er langza merhand een dik wolkenpak kwam opzetten, waardoor het licht van de maan geheel en al verduisterd werd. Zo kwam het, dat brigadier Piet en Karei Kleuntjes een kwartiertje la ter weliswaar doornat, maar verder ongedeerd tegen de oever van de ri vier konden opklauteren. „We zyn er gelukkig uit, Karei", klappertandde Piet. „Jonge, jonge, wat was 't koud in dat water". „Nou gaf Ka- rel grif toe. „Je kunt wel merken, dat we hier al in de buurt van de eeuwige sneeuw zitten. As je het mij vraagt, krijgen we vannacht nog een stevige portie vorst óók! Ik zou zeg gen, laten we de pas d'r maar stevig inzetten. Misschien kunnen we een boerenhuis of een dorp vinden, waar we een hap warm eten kunnen vra gen en een bed voor de nacht" „Geen sprake van", antwoordde de brigges. „We blijven nu voor eens en altijd uit de buurt van de Italia nen. Iedere keer, als we met die lui te maken krijgen, begint de jacht opnieuw. Ik had nooit gedacht, dat voetbal tot zulke gekke dingen lei den kon." „Profvoetbal zal je be doelen", gromde Karei. Hij gromde nog veel meer over arme amateurs, die in ijswagentjes werden gestopt, in koelwagens ontvoerd, door schoor stenen moesten kruipen en in kolen bunkers werden gesmeten om ten slotte ook nog in ijskoud water te moeten springen. Zo mopperend liep hy urenlang braaf achter de briga dier aan die tenslotte een wegwbzer ontdekte, waarop te lezen stond: Campanella5 Kilometer

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9