Samenwerking Nederland en Indonesië biedt perspectief DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De dappere voorman André Martinet, die zo'n grote rol heeft gespeeld in de duistere diepte van de ingestorte mijn in Champagnole, is hier gefotografeerd met zijn echtgenote, die er niet genoeg van kan krijgen haar man te knuffelen en terecht! Minister Luns in TV-interview Niet gratis fietsen over Haringvliet Minister Van Aartsen (verkeer en waterstaat) is niet van plan in te gaan op een verzoek van het Tweede Kamerlid mej. mr. A. P. Schilthuis. (arb) om fietsers vrij te stellen van tolgeld voor de nieuwe Haringvliet brug. Hij zegt in antwoord op schrif telijke vragen van kamerlid dat fiet sers en bromfietsers goedkoper over de brug kunnen dan via het veer Hellevoetsluis-Middelharnis. De tol voor da Haringvlietbrug is voor fietsers en bromfietsers f 1, het veergeld voor fietsers f 1,05 en voor bromfietsers f 1,20. De grondslag voor het vaststellen van het tarief is geweest een goede aansluiting te verkrijgen met de be staande veertarieven. Er is daarbij naar gestreefd zo weinig mogelijk differentiatie in soorten aan te bren gen en voor alle soorten voertuigen het tolgeld een weinig lager te stel len dan het veertarief. De minister acht gezien deze omstandigheden geen aanleiding aanwezig de ven nootschap Brugverbinding Haring vliet te verzoeken de fietsen vrü te stellen van het betalen van tolgeld. Minister Luns heeft in een TV- interview, dat gisteravond werd uit gezonden, verklaard, dat het niet on mogelijk is, dat ook op politiek ter rein enige samenwerking tussen Ne derland en Indonesië tot stand zal komen. Minister Luns zei: „Ik zie wel degelijk een vervlechting tussen Indonesië en Nederland op econo misch, cultureel en wellicht zelfs op politiek gebied". Het interview is op genomen in India, waar minister Luns op het ogenblik een bezoek brengt. Minister Andriessen ook naar Indonesië? Hij herinnerde er aan, dat de In- donesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, in het begin van het volgend jaar waarschijnlijk weer in Nederland komt en zei, dat het lang niet uitgesloten is, dat hij zelf ook weer naar Indonesië zal gaan. „Er zijn ook ambtgenoten, die bij zonder belang hebben bij Indonesië". Hij noemde minister Andriessen (ec. zaken), die „als ik het wel heb" ook spoedig Indonesië zal bezoeken. Minister Andriessen verklaarde gisteravond tegenover het ANP, dat hij, als het nodig is en als er tijd is, naar Indonesië zal gaan. Wanneer kon hij echter niet meedelen. Grenspost met luclitreiniging Bij de douanepost Kreuz- lingen aan de Duits-Zwitserse grens zal binnenkort een in stallatie worden geplaatst die de gassen van wachtende auto's wegzuigt. De acht buizen van zes meter lengte kunnen per uur tweehonderdduizend kubie ke meter lucht wegzuigen en een flink eind de hoogte in bla zen. TV-vraaggesprek met Soekarno Morgen, vrijdagavond 7 augustus, zal de AVRO in haar actualiteiten rubriek een gefilmd vraaggesprek uitzenden met de Indonesische presi dent Soekarno. Interviewer is Joop van Tijn. Tevens zal die avond het filmverslag van het bezoek van mi nister Luns aan Indonesië op het scherm worden gebracht (ca. 21.40 uur). Rebellen heer en meester in Stanleystad De opstandelingen zouden woens dagmiddag geheel Stanleystad, de derde stad van Kongo, hebben bezet. De verkeerstoren van het vliegveld gaf om 15.30 uur de volgende bood schap door: „Alles wel hier. Wij wer ken van nu af onder toezicht van het volksleger". In hoeverre deze bood schap onder dwang werd verzonden was niet duidelijk. De opperbevelhebber van het Kon golese leger, generaal Moboetoe, heeft woensdagmiddag meegedeeld, dat de verbindingen tussen de gene rale staf in Leopoldstad en de mili taire leiders in Stanleystad verbro ken zijn. Ekele minuten voordat de radio van de legerleiding daar stil viel werd melding gemaakt van fel le botsingen tussen militairen en re bellen. Ondanks de massale evacuatie van niet-Kongolezen uit Stanleystad be- vindeji zich nog ongeveer 450 l?lan- ken iri het gebied. Arrestaties na moord op strijders voor rassengelijkheid Volgens een in het zuiden van de V.S. verschijnend blad heeft de fede rale recherche (FBI) de namen van 7 personen gekregen, die betrokken zouden zijn bij de moord op de 3 propagandisten voor de rassenge lijkheid, van wie de stoffelijke resten dinsdag bij Philadelphia in de staat Mississippi zijn gevonden. Men heeft 2 lijken kunnen iden tificeren als de 20-jarige Andrew Goodmann en de 24-jarige Michael Schwerner, twee blanken uit New- York. Aangenomen wordt, dat het derde stoffelijk overschot dat van de 22-jarige James Chaney is, een neger uit Meridian in Mississippi. De drie mannen werden sinds 21 juni vermist. De stoffelijke resten werden ge vonden in een pas opgeworpen aar den dam van 6 meter hoog. De vondst zou, volgens het eerder ge noemde blad, te danken zijn aan het feit, dat de FBI 30.000 dollar belo ning had uitgeloofd voor aanwijzi- gingen. De lijken vertoonden schot wonden en tekenen van mishande ling. GOEDE RAAD WAS DUUR De beide obers, die traditiegetrouw de gemeenteraad van Huissen kort na het begin van de raadsvergadering een kopje koffie komen brengen, keken gisteravond vreemd op, toen zij met de koffie ge wapend de vergaderzaal van hotel De Buitenpoort binnentraden. In plaats van een nijver vergaderende raad aan te treffen, vonden zij het betreffende zaaltje geheel verlaten. En dat terwijl zij toch een minuut of vijf geleden de voltallige raad de burgemeester en de zes raadsleden hadden zien binnentreden De oplossing van het raadsel was even verrassend als eenvoudig. De vergadering was reeds afgelopen, de raadsleden hadden reeds him presentiegeld opgestreken en waren alweer vertrokken. Dit is niet zo verrassend, als men weet, dat de agenda van deze ver gadering geen enkel punt bevatte, maar dat vijf van de zes raads leden om de vergadering hadden gevraagd met het oog op een langslepende kwestie rondom de aanleg van een weg bij een in ternationaal transportbedrijf in Huissen. Dit bedrijf heeft enige tijd geleden een proces van de gemeente gewonnen en nu moeten op last van Gedeputeerde Staten van Gelderland de partijen tot een schriftelijke overeenkomst komen en daar wacht de gemeen teraad al ruim vier maanden op. Daarom ook hebben de vijf raads leden („Wij moeten op Paaszaterdag vergaderen en binnen enkele dagen een stuk op tafel leggen en die advocaten zijn hier al meer dan vier maanden mee bezig") besloten voorlopig elke veertien dagen een raadsvergadering te houden tot deze zaak is opgelost. Het enige verweer van de burgemeester was, dat één van de ad vocaten met vakantie is, waarop de stad als commentaar gaf, dat hij dan maar voor een plaatsvervanger had moeten zorgen. Hoe dan ook, na vijf minuten stond het gezelschap weer op straat, de raadsleden elk zestien gulden presentiegeld rijker, dat wil zeg gen ongeveer vier gulden per minuut SPORT Roeikampioenschappen vandaag begonnen Onder ideale weersomstandighe den - er stond nauwelijks wind en de lucht was onbewolkt - is vanmorgen vroeg de strijd om de Europese roei- titels voor heren op de verbrede Am sterdamse Bosbaan begonnen. Op deze eerste dag worden de series ge roeid. Alle winnaars plaatsen zich di- rekt in de finales, die voor zondag a.s. op het programma staan. De overige ploegen gaan over naar de herkansingen van vrijdag. De eerste uitslagen luiden: Vier met stuurman, eerste serie: 1 Duitsland (Berliner RC) 6.41.01; 2 Noorwegen 6.46.79; 4 Nederland (La- ga) 6.49.23. Tweede serie: 1 Rusland (Vodnik, Moskou) 6.34.31; 2 Polen 6.43.59. Derde serie: 1 Italië (Falck Dongo, Como) 6.36.67; 2 Denemarken 6.46.55. Twee zonder stuurman, eerste serie 1 Duitsland (R.K. Allemannia, Karls ruhe) 6.55.77; 2 Ver. Staten 6.57.79; 3 Nederland (Blaisse, Veenemans, Nereus) 7.03.09. Tweede serie: 1 Rusland (Trud, Moskou) 7.04.02; 2 Finland 7.05.58. Skif, eerste serie: 1 Goepf Kott- mann (Zwits.) 7.16.75; 2 Rob Groen (Nederland, Aegir) 7.18.37. Nederlagen voor Nederland Theoretisch klopte het allemaal precies. Blaisse en Veenemans zou den in de ongestuurde twee de Duit se debutanten Hottenrott en Schwann moeten kunnen verslaan. Rob Groen zou in de eerste serie van de skiffs nauwelijks op tegenstand kunnen stuiten. Twee finaleplaatsen schenen op de eerste ochtend van de Europese roeikampioenschappen voor heren, die donderdag vroeg op de zonnige Bosbaan begonnen, voor Ne derland zeker. Blaisse - Veenemans en Groen zou den stellig voor een Holland Festival gaan zorgen. Helaas, ze kwamen be drogen uit. Groen noch de Nereus twee heeft door een overwinning in de series voor een plaats in de fina- les kunnen zorgen, Beide .Nederland se favorieten zullen pu hyn hoop moeten vestigen op de herkansingen van vrijdag. De twaalfde etappe van de Ronde van Zuidslavië is gewonnen door de Deen Niels Baunse. Tummers was de beste Nederlander (8e). In het alge meen klassement behoudt de Zuid- slaaf Valencic de leiding. Tummers is 12e, Doek 15e, Evers 17e en Drum men 27e. „Vlaggenincident" in Sneek Vroege voorbijgangers keken gistermorgen verwonderd naar het huis van de heer I. Bergsma in de Stationsstraat te Sneek. Van het huis van deze voorzit ter van de fraktie van de P. v. d.. A., die de motie in de raad had ingediend niet te vlaggen op de verjaardag van Irene, welke motie oals bekend werd aangenomen, wapperde fier en statig de Nederlandse driekleur in de vroege morgenwind. Rond negen uur ontdekten de bewo ners van het huis de driekleur, die een paar uur lang grote hi lariteit had veroorzaakt, en streken ijlings de vlag. U kunt U kunt ook Maar u kunt ook 'n Amerikaan roken'n Virginia roken de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) (Advertentie) Ontelbare handen uit een enthousiaste menigte reiken naar president Lyndon Johnson bij diens aankomst in Syracuse. De president opende hier een nieuw journalistiek centrum van de plaatselijke universiteit. Tijdens zijn rede ging hij uitgebreid in op de situatie met betrekking tot Noord-Vietnam. Woensdag is het vierde piereiland „Monitor" bij Scheveningen aangekomen. Donderdag zal worden begon nen met het „oppoten zetten" van de nieuwe aanwinst voor de badplaats. De aankomst was de attractie van de dag voor de duizenden badgasten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7