CLUB DE LIMETZ IN LIMETZ Het veelkleurig programma werd geestdriftig en bekwaam uitgevoerd SCHIETPARTIJ IN NICOSIA Smijten met wc-deur oorzaak vechtpartij VADER OVERRIJDT ZIJN EIGEN ZOON KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS Leidse Bioscopen VULCANO DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 stroomde onze schouwburgtent vol. Zo langzamerhand zijn de bezoekers allemaal bekenden voor ons gewor den. Deze séance is n.l, een traditie, die reeds 12 jaar in stand wordt ge houden en altijd weer is er volop pu bliek dat hartelijk meeleeft met het hele gebeuren. Ook de kleine kinder tjes van Limetz zijn hierbij verte- genwoordigd. ZU iftven tot het ein- de. Van vroeg naar bed gaan is op yan draaiorgelsfolklore m Neder. deze dag geen sprake. land". De stichting beoogt bet in Stichting gaat ijveren voor behoud draaiorgels In Amsterdam is onlangs opgericht LIMETZ, Donderdag, 30 juli 1964 Parijs. Vandaag hebben we het werk een hele dag onderbroken voor een trip naar Parijs. Daar valt weinig méér over te vertellen dan alléén dat het erg warm was en erg druk. Men zegt altijd dat omstreeks deze tijd de Pa- oinpcia wom: jdcisi ue neia, uie m ize uieesien van ujis waren nog voj- waren één en al oor en oog. ledereen publiek zov< rij zenaars hun stad hebben verlaten, orde gemaakt moet worden voor de komen nuchter, en dan wijn. De bur- genoot en men stak de bewondering langstelling voor deze muziekinstru- maar wij zouden dan wel heel graag Hoogmis op zondag, waarin we veel gemeester was evenwel beslist niet Voor het goede Frans en het spel niet menten wordt gewekt. Daarbij wil willen weten wie er dan wel in Pa- dorpelingen verwachten. Zondag is van de noodzaak van eerst eten te onder stoelen of banken. men in het bijzonder letten op de rijs zijn. Alléén maar vreemdelingen? in Frankrijk een dodenherdenking overtuigen, weshalve we ook de ere- De verzoeking van de H. Antonis, kwaliteit van het orgel, het reper- In ieder geval was dit een prettige voor gevallenen uit de twee wereld- wijn hebben aanvaard. klassieke poppenspel werd opge- toire en het voorkomen en optre- onderbreking van het beslist zware oorlogen. Wij zijn daar door Madame Maar dan was er tenslotte toch nog voerd met assistentie van Thea Ros- den van de exploitanten, werk, dat in deze eerste week gedaan le Maire nauw in betrokken. Dus gelegenheid om iets te eten. De uit- dorff en Ans Anthonisse. Ook dit kon Het bestuur van de nieuwe stich- moet worden. En 't wordt gedaan. wordt er door twee meisjes Tonny gebreide zondagse koffietafel werd veel waardering wegdragen. ting is voorlopig hetzelfde als van de In Nisocia, de hoofdstad van Cy prus, heeft zich gisteravond een schietpartij voorgedaan die 40 minu ten duurde en waarbij een burger werd gewond. Het vuren begon toen Turkse Cyprioten een stelling nabij het niemandsland tussen hun wijk en die van de Qirekse Cyprioten ont ruimden. Deze stelling hadden zij in de ochtend ingenomen, nadat Deense VN-miütairen zich daaruit hadden teruggetrokken. Jan Pieterse, als Maurice, oogstte stand houden van waardevol te ach met zijn pianospel weer veel succes, ten draaiorgels en wil haar doel on- Niet te laat werden de slaapsteden kunnen luisteren naar de rede van De volksdansers in hun fleurige cos- der meer bereiken door het aanko- opgezocht, want morgen is het weer president De Gaulle. Deze werd in stuums oogstten een ovatie. Cecilia pen en in goede staat brengen en/of vroeg dag en al het werk is nog lang grote stilte aanhoord. Hiermede werd Tulfer die zes Franse chansons zeer houden van waardevolle draaiorgels, niet gereed. de plechtigheid besloten. goed ten gehore bracht, stal de show. die met onderang of export naar het Hierop trokken we gezamenlijk Niet ten onrechte. buitenland worden bedreigd. Zaterdag, 1 augustus naar Restaurant des Fleurs, waar De geschiedenis van Maitre Pierre De stichting wil voorts een zo- A p1 hl F] ft K I, A A.E/V door de gemeenteraad de erewijn Pathelin werd ten tonele gevoerd danige exploitatie van draaiorgels be- Zaterdagse drukte werd aangeboden. We hebben eer- door Cecilia Tulfer, Frans Rosdorff vorderen (beroepshalve of als vrije- gezegd ons hart vastgehouden. en Alfred Dernison. De toeschouwers tijdsbesteding), dat daardoor bij het Stapels werk! Eerst de kerk, die in De meesten van ons waren nog vol- waren één en al oor en oog. Iedereen publiek zoveel mogelijk liefde en be- VRIJDAG 7 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. Tenslotte sprak Madame Lanz har- Kring van Draaiorgelvrienden, waar- telijke woorden van dank en werden van de Amsterdamse rechter mr. R. de nationale hymnen gezongen en om de Waard voorzitter is. Maar het ligt te eindigen 't „Ce n'est qu' un au in de bedoeling in het definitieve revoir. En toen zei iedereen, hé hé. bestuur uitsluitend mensen op te ne- Uiterst vermoed maar bovenmate men, die persoonlijk geen enkel be- Hoogduin en Bep Tanke een fraaie dan ook de eer aangedaan, die hem Vrijdag, 31 juli 1964 krans gewrocht om by 't monument toekwam. des Morts te leggen, namens de Hol- Gotisch bouwwerkje landers. Voetbalwedstrijd Ondertussen is ook de tamboer met Weer warm vandaag. Maar er zit zijn volgelingen weer op weg door de En daarna was het alweer tijd voor verandering in de lucht. Letterlijk dorpen Limetz en Villez. Maar ook de volgende actie van deze dag, de tevreden hebben we deze dag beslo- lang hebben bij draaiorgels, iedereen is in de weer. Er wordt zelfs de tonelisten zijn aan het repeteren, voetbalwedstrijd tegen de club van ten met onmiddelijk naar bed te gaan. koortsachtig gewerkt om op tijd klaar de tentbouwers zwoegen, kortom het Gasny, een plaatsje in de buurt van De zwaarste inspanningen zijn nu te komen, want vanavond moet het is een bedrijvigheid, die zijn weerga Limetz. Deze voetbalwedstrijd is achter de rug. Voor morgen zijn we nieuwe toilet van de pastorie, dat van niet vindt. De keuken werkt op top- eveneens een traditie geworden. De uitgenodigd een requiemmis te zin- de grond af aan is opgebouwd, aan capaciteit, want goede maaltijden zijn eerste keer hebben wij een beker gen voor een gestorven inwoner van de pastoor worden overgedragen. thans uitermate belangrijk, maar me- aangeboden, die driemaal achtereen Limetz. Vriendenplicht deed ons de- Om twaalf uur trok onze eigen vrouw Boerman en haar assistenten door de Fransen in de wacht werd ze uitnodiging aanvaarden. Leven en tamboer, gestoken in een prachtig presteren het elke dag opnieuw de gesleept. Nu waren zij aan de beurt. dood gaan ook in Limetz hand en uniform en gespeeld door Frans Ros- maaltijden uitstekend klaar te ma- Zij hadden een prachtige beker, die, hand. dorff, vergezeld van een tiental in ken. Niemand wil meer eten in Hó- we geloven het zelf nog niet, deze provinciale Nederlandse costuums ge- tel des Fleurs. keer door ons werd gewonnen. De stoken volksdansers, het dorp in, om D avond werd zeer rust ie De m». °verwinning was voor ons met 6—5. den volke bekend te maken met de ziekkamer bediend door onze techni Pet enthousiasme van de supporters evenementen, die staan te gebeuren. b^>endg™?r °afk'£±"' kende geen grenzen en zeker zullen Dat zij aan belangstelling geen ge- "S die uitïtóen de inlï er morse" hese kelen z«n' Hebbe" brek hadden is duidelijk. ond jUdereen we omhelzingen °P ha' voetbalveld De schouwburgtent begint ook zijn j doordrongen dat de u Vjd verfoeid- nu moeten we eerlijk laatste fase te bereiken. Het is een ^ndas de dae van de tonSrestaties bekennen er zelf aan te hebben mee- prachtig bouwsel geworden dat heel zal worden Als we eoed^ien zal gedaan- Na afloop van de wedstrijd wat mensen kan herbergen. Verder nauwelijks tiid zijn om te éten n0Smaals erewijn. Het houdt niet op zijn we druk met repetities en zweet- er nauweüJKS .ua z,Jn om te eten' en het kan niet nn Hertetiike Het smijten met de deur van het toilet heeft gistermorgen aan de Joost Banckersweg in Amsterdam een hef- JOOP KOEVOETS. chef d'equipe tig tumult veroorzaakt. Om zes uur in de ochtend schrok de 69-jarige N. Hoogerliout voor de zoveelste maal rw,Hips] wakker, doordat de 42-jarige E. R. A., die zichzelf student noemt en in het- ^3?» zelfde huis een kamer heeft, voor de zoveelste maal met een geweldige WADK) TELEVISIE smak de WC-deur dichtsmeet. l repetities en zweet- daar'zullen we'iets nn moeten en het kan niet op' Hartelijke woor- druppels zijn ons loon. Wat is het nog vinden Iedereen is verm0eiPd en dat den van-weerszljden en de befoflen van de Fransen om ook een keer in bevolking toont zeer veel be- eTonTen dan Ü?d" ver- Nederla"d te komen spelen, langstelling en we kunnen hier de moeidheid wel te dragen, ganse dag handen drukken en tel- Zondag, 2 augustus. ligtvoet kens weer opnieuw vertellen wat we gaan doen. Dat weet iedereen in Li metz natuurlijk al, maar men spreekt er toch nog graag over. Om 9 uur des avonds staan we om Tot slot: séance Hoogmis hoogtepunt Om 9 uur komen wij in actie om he. gotisch bouwwerk geschaard, dat de eerste Hoogmis te gaan zingen i ongetwijfeld in Limetz thans de meest Gommecourt, in een kerkje, dat ook merkwaardige wc is. Een gotisch tQt de parochie van pastoor Smitz raam. dat de indruk maakt gebrand- behoort. Het is een fraai, oud kerkje schilderd te zyn, siert een van de mu- Qp een kleine heuvel gelegen. Vele reP; a Parijzenaars op vacantie wonen deze Het is een geweldige aanwinst voor mjs bij. Ook enkele dorpelingen zijn deze parochie en pastoor Smitz is de aanwezjg maar vele anderen blijven bouwheer Frans Rosdorff dan ook uit- aan bet werk op het land. Men merkt zonderlijk dankbaar. Ook Jan Duy- dit deel Frankrijk heel weinig van nisveld. die een belangrijk aandeel in de zondag. Het is leuk door velen dit werk had en Ans Anthonisse, die gecomplimenteerd te worden met de de figuratie in het raam heeft ge maakt en alle andere assistenten Moe en voldaan zijn we weer naar Limetz getogen om tenslotte de hand te slaan aan het laatste werk van de ze dag: onze séance. Tegen half tien De heer Hoogerhout was het plot seling zat, pakte een honkbalknup pel en rende naar boven, waar hij de deur van de „student" ging bewer ken. De politie werd echter snel ge waarschuwd en de rust keerde te rug. Niet voor lang echter, want drie uur later ging de heer Hoogerhout opnieuw naar boven en begon w.eder- om met de knuppel op de deur te (Advertentie) bonzen. De student kwam nu naar buiten, kreeg na een korte worste- DROOGTE IN LUXEMBURG ling de knuppel te pakken en sloeg zijn huisgenoot naar buiten de tuin De droogte dreigt in Luxemburg in «en bleef slaan, ook toen de oude grote schade aan de landbouw toe man was gevallen. Daarna vluchtte te brengen. Het heeft sedert begin hij de stad in, maar korte tijd later mei niet meer geregend. Het water meldde hij zich op het politiebureau, is reeds enkele maanden gerantsoe- De heer Hoogerhout moest in het zie- neerd. kenhuis worden opgenomen. zang. De elfjarige jongen Anko Katoen uit 's-Gravenhage is gistermiddag op maaxt en alle andere assistenten Dan anel mpt d_ b tPniP naar werden hartelijk gehuldigd voor hun LametZj waar de Hoogmis om 10.45 het terrein van de luchthaven Schip medewerking. uur begint. Dit kerkje is geheel ge- met een vuld met dorpelingen. Ook de ge goed glas wijn begoten. meenteraad is aanwezig en een depu- Tevoren was er m het Pittoreske ^tie van oudstrijders die in het pries- kerkje een oecumenisch avondgebed, terkoor plaats neemt. In het midden waarbij een kort woord gesproken de Franse vlag Het is de dag yan fn bijzondere3 sfeer hol door zijn vader overreden, knaap was op slag dood. Het ongeluk gebeurde in een hoek van het vliegveld, waar de 40-jarige A. Katoen bezig was vlas op zijn vrachtwagen, te laden. Zijn zoontje deze" onderneming^"die" w"e voéé ^Boerman"Kap1 deVJone SDrakTn 5Ukte- ?'Ch °m ee" ?0Sie VlaS rroiri TmiHon «riiioro rr>ic. l®r j ïf sPralc *n de wielen weg te halen, maar gleed zyn preek over de offers van hen die uit juist hJt moment dat Zyn va- hun leven voor het buitenland had- der naar de volgende opper reed, den gegeven. Na afloop vindt ieder- waardoor hy het iinkerVoorwiel over een het eigenlijk jammer dat de in- 2yn borstkas kreeg. DE LEIDSE COURANT, vraagt voor Leiden. Oegstgeest Hoge honorering Bijzonder geschikt voor scholieren. Sollicitaties Abonnementenafdeling: Papengracht 32, Leiden, telefoon 20935. spanning, voor deze zang getroost, nu voorbij is. Maar alle inspanning is nog lang niet voorbij. Onmiddellijk De films in de week van 6 tot 12 na de mis stellen wij ons op bij de aug. zijn door de KFC als volgt ge- oud-stryders en dorpelingen voor een keurd: Camera: Die Lustige Witwe, 14 j. Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Vakantieprogr. met Charlie Chaplin. Dag., ook zond. 2.30 uur. Lido: Liever lusten dan lasten, a. 1. Dagelijks: 2.3U. 15, en 9 15 uux Zondag 2 30 4 45 7 00 en 9 15 uur Luxor: Wonderfull Life, alle leeft. Dagelijks: 2.30, 00, en 9 15 uur Zondag 2 30 4 45 7.00 en 915 uur Studio: Dr. Vreemdelust, 18 j. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag 2 30. 4 45 7 00 en 9.15 uur Ochtendprogr. Pietje Bell. Dag. 11.30, behalve zondags. Trianon: „Irma la Douce". (strikt volwassen). Geprolongeerd. Dagelijks. 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur en 8 uur. Rex: Vliegende duivels, a.l. Dagelijks: 2.30. 7 15, en 8 15 uur Zondag: 2 30 4 45 7.15 en 9 15 uur Dodenherdenking Deze dodenherdenking was eigen lijk een povere vertoning. Er waren een goede zestig Nederlanders en veel minder Fransen. De burgemeester Madame Lanz, sprak een herden kingswoord en dankte de Nederlan ders, dat zij hieraan mee wilden doen. Met de pres. van de vereniging van oud-strijders legde zij een krans aan de voet van het monument, waarna twee van onze meisjes Tonny Hoog duin en Bep Tanke hun krans neer legden. De president van de oud-strij ders hield hierna een korte toespraak, die zeker de moeite van het aanhoren waard was. Na een minuut stilte werd op verzoek van de burgemees ter door de Nederlanders de Marseil laise gezongen. Toen werden de transistorradio's aangesloten om te 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.40 V. d. kinderen. 8.50 Och tendgymn. v. d. vrouw. 9.00 Te land en te water: een informatief progr. voor weg- en waterweggebruikers. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Trombonekwartet: klass. muz. 10.15 Klass. en mod. kamermuz. (gr.). 10.45 V. d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Zij die van de zon leven, va- kantiedagboek (herh. van 11 juli jl.) 11.35 Lichte gram. 12.00 Stereof. uit zending: Licht ensemble. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal septet, met zangsol. 12.55 Reportage v. d. Euro pese Roeikampioenschappen voor he ren, te Amsterdam. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Dansork. met zangsol. 14.00 Stereof. uitz.: Fluit en clavecimbel: oude en mod. muz. 14.20 Voordracht. 14.50 Tot Uw orders, gevar. progr. v. d. militairen (herh. van 1 maart 1964). 16.00 Nieuws en: Plezierig pensioen, lezing (III). 16.15 Moder ne gram. 16.40 V. d. jeugd. 17.00 Mu- ziekkalender. 17.30 Oude muz. (gr.) en sportprogr. 18.00 Nws. 18.15 Amu sementsmuziek. 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Kiosk. 19.10 Literaire verkenningen in Noord en Zuid. 19.30 Mod. kamermuziek (gr.). 19.55 Eerste kolom: Dagelijkse din gen vrij zinnig bekeken. 20.00 Nws. 20.05 Radiophilh. ork.: klass. muziek. 20.55 Boekbespr. 21.00 Metropole-ork. 21.30 De Olympische Spelen, docu mentair progr. 22.00 Balletmuz. (gr.). 22 30 Nws. 22.40 Elektronisch orgel spel: lichte muz. 23.00 Balans: act. kroniek, met reportage v. d. Euro pese Roeikampioenschappen voor he ren te Amsterdam. 23.15 Lichte gram. 23.45 Soc. nieuws in Esperanto. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte gram. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.30 Koor zang. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Moderne gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klas sieke kamermuz. (gr.). 11.15 In 't zil ver, progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Oud worden jong blijven, muzikale herinneringen. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble. 12.53 Gram., evt. act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 13.35 Transistor, licht progr. 14.25 Lichte gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Klass. gram. met toelichting. 16.15 Duizendschoon: Zomerbloeiende hees ters, lezing. 16.30 Bariton, sopraan en piano: klass. liederen. 17.00 Voor dracht. 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Licht instrumentaal kwartet. 18.00 Fanfare-ork. 18.20 V. d. jeugd. 18.50 Regeringsuitz.: Bes9herming Bevol king. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.15 Licht instrumentaal trio. 19.30 Radio krant. 19.50 Strijkkwartet: klassieke muz. 20.10 Ik dacht zo onder de Vispoort klankbeeld over Har derwijk. 21.00 Geestelijke liederen. 21.30 Lichte gram. 22.00 Klass. gram. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oelcu- mene. 23.00 Pianorecital (gr.): mod. muz. 23.30 Koorzang (gr.). 23.40 Lich te gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: W.I.M.: wedstrijd in mu zikale kennis. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 In Avro's Televizier. NTS: 20.45 Een (droom)reis om de wereld, een muzikale liefdesgeschie denis. AVRO: 21.55 Naked City, TV- film. NTS: 22.45-22.50 Journaal. door Antonio del Monte 44 Wéér besloop hem het voorgevoel, dat zijn reis naar Vulcano nutteloos was geweest, dat hij de loden kist nimmer in bezit zou krijgen. Maar nu begon het vermoeden dat Alvaro hem bedroog, plotseling tot zekerheid te groeien. In de flits van een seconde schakelde zich Alvaro's gebaren en gezichtsuitdrukkingen van die ochtend zich voor zijn ogen alj een film aan elkaar. Alvaro had wijn gedronken en het schip in beweging gezet. Hij had Do- nato telkenkere richting laten bepa len en geen enkele maal tegenwer pingen gemaakt. Hij was in de zon gaan liggen op het meest belangrijke moment van de tocht: toen Donato ging duiken. Hij heeft maar een duikershelm kunnen krijgen, dacht Donato op eens. De zin golfde door zijn hele lichaam en barstte uitéén tot een gruwelijke waarheid. „En wie moet me dan helpen?" hoorde hij zichzelf vragen. „Vraag het die jongen daar." Maria langs de kade. Maria vlak voor hem. Een beetje kinderlijk. Een beetje geraffineerd. „Kun je pompen?" „Ja!" Maria, terwijl ze aan boord kwam; aan het roer ging zitten. Maria, die lachte en hem toeknikte op het ogenblik, dat hij zich in de diepe, saffieren zee liet zinken. Maria aan de pompinstallatie. Iedere vezel van zijn lichaam ver strakte; versteende bijkans door een afgrijselijke kou. Hij probeerde adem te halen, maar er was ineens geen lucht meer. Maria aan de pompinstallatie keek naar Alvaro en hij sloeg zijn ogen op. Langzaam kwam hij overeind. Hij keek over het oneindige water en glimlachte triomfantelijk. Met zekere bewegingen kwam hij naar Maria. Ze knikte hem toe en lachte. Met haar éne hand nam ze haar rode rok op en verschoof om plaats te maken voor Alvaro. Ze knipoogde en ver volgde het pompen tot hij haar het teken zou hebben gegeven Donato trapte. Als een ontzaglijke regenwolk steeg het zand op. Hij sloeg met ar men en benen. Heel langzaam dreef hij naar boven. Zijn bewegingen gin gen zwaar en krachteloos. Als een dikke mist stond de wereld van glas voor zijn wijd geopende ogen. Zijn adem stokte, maar nog was er geen lucht. Alvaro had het teken ge geven. Dan drong het helder tot hem door hoeveel meter hij onder de water spiegel was. De cijfers werden voor zijn ogen neergezet zoals de num mers van de vooruit schietende paar den op de wedrennen. Onmiddellijk staakte hij zijn nut teloze bewegingen. Hij nam genoe gen met de waarheid: als een men selijke spin in het ontzaglijke wa terweb van de zee te zijn gespannen. Hoe wist hij niet, maar alle strijdlust was eensklaps uit hem weggevloeid en zijn hart berustte er in zijn laat ste, langzame tekenen te geven in het water en zand, een meter onder hem. Hy hing in de zee als een koord danser in de lucht en hij ademde. Onverwachts drong het tot hem door: Maria had niet opgehouden te pompen. Met een saaie regelmaat vloeide de verse lucht zijn longen binnen. Alvaro lag nog in precies dezelfde houding te slapen toen hij boven kwam. Maria sprong op. Lachend hielp ze hem aan boord komen. „En waren er sponzen?" informeer de ze belangstellend toen hij zich van de nauwsluitende duikershelm had ontdaan. „O nee! Ik geloof vast, dat je daar beneden een blauwtje hebt gelopen!" Donato trapte naar Alvaro. „Zou je niet eens opstaan?" snauwde hij woedend. Terwijl Maria weer het roer hield, zat Donato vlak voor haar en steun de zijn hoofd in zijn handen. Een tijd lang werd er geen woord gesproken. ,Geef me een sigaret", zei hij ten slotte tegen haar. „Ik heb geen sigaretten", antwoord de ze, terwijl ze het roer enigszins naar rechts schoof en met half-toege- knepen ogen naar de kust tuurde. „Maar ik kan niet zonder roken en mijn pakje is leeg!" Ze gingen nu recht op het eiland aan. Onbegrijpelijk gauw dook het eensklaps weer uit de blauwe zee in een kleurenmengeling van rotsengrijs plantengroen en huizenwit. Vage contouren werden lijnen en daaruit ontsprongen de huizen aan de kade, de kerk, het havenhoofd en op het laatst een paar mensen, die pra tend heen en weer slenterden. Met een kalm gangetje voeren ze binnen. „Ik ga wat drinken", verkondigde Alvaro, toen hij het schip had vast gelegd en tegelijkertijd stapte hy op de kade. „Over een uurtje zie ik je in „De drie tonnen!" schreeuwde Donato, maar Alvaro keek niet op of om. Met de handen in zijn zakken liep hij over het gloeiende asfalt. Donato keek hem ontstemd na. Hy draaide zich pas om toen Alvaro door een nauwe sleuf naar de dorpsstraat was verdwenen. „Wat moet ik doen?" vroeg Maria. „Kan je de boel een beetje schoon maken?" stelde Donato afwezig voor. „Dan ga ik even een boodschap doen." „Zeker sigaretten halen?" plaagde ze, terwijl ze lenig van haar plaats opwipte. Hij lachte: „Als je#zo vlug met je handen bent als met jé mond, zal het wel met je gaan, jongedame!" In de tijd dat Donato de kade af liep, begon Maria de boot te contro leren. Eigenlijk vond ze overal een wanorde. Harpoenen, vishaken en rubberen zwemvliezen lagen slordig door elkaar. Van Alvaro's groene fles was de kurk los gegaan en een staartje wijn over de bodem gevloeid. Donato had de as van zijn sigaretten kwistig overal heengestrooid en hier en daar lagen uitgetrapte peuken. Maria begon alle ongerechtigheden op de rand van de kade uit te leggen. Met een groot, gedeukt blik schepte ze water uit de zee en even later was ze bezig de boot glimmend schoon te poetsen. Ze merkte niet, dat Donato was te ruggekomen en lachend naar haar stond te kijken. Alle waardeloze rom mel stopte ze in het blik; de harpoe nen legde ze in een bundeltje bij el kaar, ze vouwde de netten tot grote, bruine bundels en de vishaken borg ze zorgvuldig in een van de kastjes. „Wel, wel", zei Donato en hij glim lachte toen ze verschrikt opkeek. „Dat had ik niet gedacht, Maria!" „Heb je nu gezien hoe flink ik wer ken kan?" lachte ze uitdagend en streek haar haren naar achteren. Hy stapte de boot binnen. De rook van zyn sigaret waaierde in dunne kringen om hem heen. Hij ging zit ten en sloeg zijn benen over elkaar. „Ik ben direct klaar! Ik wou nog even de zwemvliezen 'n goeie beurt geven!" Hij pakte haar hand en dwong haar te gaan zitten. „Het is allemaal voortreffelijk", zei hij met een vriendelijke lach. „Maar nu moet je ophouden. Er komen da gen, dat we het verschrikkelijk druk zullen hebben."

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2