S)e £cid6e6oti4mit HERO PERL China dreigt met gewapende tussenkomst in N.-Vietnam V.S. VOORBEREID OP ELKE AKTIE CAI EX VEILIGHEIDSRAAD WACHT OP N.-VIETNAMESE AFGEVAARDIGDE Negerleider in staat van beschuldiging Twee leden van Alphens gezin gedood bij botsing tussen auto en motor met zijspan "ÖLRS- isnn Dedijer terug in Zuid-Slavië onweerstaanbaar DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No. 16.294 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KNERPEN OP DE MAAN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 „Agressie van Amerika jegens Vietnam betekent agressie jegens China en het Chi nese volk zal niet aarzelen het volk van Viet nam de h pende hand te bieden." Dit staat in een vandaag gepubliceerde verklaring van de Chinese regering, die door het officiële persbureau Nieuw China is ver spreid. „De Amerikaanse regering moet haar ge wapende provocaties tegen de democratische republiek Vietnam en de schending van het Vietnamese grondgebied en luchtruim on middellijk staken, anders moet zij verantwoor delijk worden gesteld voor alle ernstige ge- CHINA Uit de verklaring wordt niet duidelijk, wat de Chinezen op korte termijn denken te onderne men. Volgens waarnemers kan de verklaring vormen voor een spoe dige Chinese aanval in de Golf van Tonkin, ofschoon zij geen enkele aanwijzing voor een op handen zijnde actie tegen de Ver. Staten bevat. Het kan ook zijn, dat de Chinezen op deze wijze latere acties in geval van een verdere verslechtering van de toestand in Indo-China willen rechtvaardigen. De meeste diplo maten in Peking zijn ervan over tuigd, dat China, ondanks zijn dreigende woorden, niet gaarne betrokken wil raken bij een rechtstreeks conflict met de Ver. Staten en Zuidoost-Azië, zeker niet, wanneer het niet verzekerd kan zijn van Russische militaire steun. Russen veroordelen optreden van Ver. Staten Na een debat, dat nauwelijks drie uur duurde en waarin de Amerikaan se klacht inzake agressie van Noord- Vietnam in de Golf van Tonkin aan de orde was, heeft de Veiligheids raad gisteren geen uitspraak gedaan. De voorzitter van de raad kreeg de taak toegewezen informeel overleg te plegen over het voorstel van de Sowjet-Unie Noord-Vietnam te vra gen een afgezant te zenden die tot de bijeenkomst zal worden toegela ten. Frankrijk voelde veel voor dit idee en de Verenigde Staten maak ten kenbaar er geen bezwaar tegen te hebben, mits tevens een afgezant ■van Zuid-Vietnam wordt toegelaten. De leden van de raad gingen uiteen na de mededeling, dat de voorzitter hen zo spoedig mogelijk het resul taat van zijn onderzoek zal laten we ten. Bij de debatten verklaarde de Rus sische afgevaardigde, dat zijn rege ring de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam veroordeelt. Hij noemde dit agressie en een ernstige bedreiging van de vrede in Zuidoost- Azië. Tevoren had de Amerikaanse gedelegeerde het recht van de Ver enigde Staten verdedigt om militaire maatregelen te nemen teneinde een bedreiging af te wenden. De uiteen zetting van Stevenson werd door de Russische gedelegeerde als eenzijdig van de hand gewezen. De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft in 'n vraag gesprek voor de televisie gezegd, dat de Amerikaanse verkenningsvliegtui gen woensdag niet door Noord-Viet- namezen zijn beschoten zoals voor dien wel was gebeurd. De verken ningsvluchten hadden uitgewezen dat de vergeldingsacties „zeer succes vol" zijn geweest. De Amerikaanse minister zei, dat slechts in 't uiterste geval bombardementen op Noord- Vietnamese steden zouden worden gedaan. CONVENTIONELE MIDDELEN VOLDOENDE Op de vraag wat er zou gebeuren als China of Rusland zich met het con flict gingen bemoeien, zei McNama ra: „Wij zijn voorbereid op elke ac tie die zij zouden ondernemen". Op een vraag over het gebruik van kern wapens zei de Amerikaanse minister: „Er is geen reden om te veronder stellen, dat onze conventionele ver dedigingsmiddelen niet voldoende zullen zijn." Hij zei, dat de militaire crisis in de Golf van Tonkin voorbij is en dat volgen die eruit zouden voorvloeien", aldus de verklaring. „De grens van de oorlog is door Amerika overschreden", zo gaat de verklaring van Peking voort. Volgens China hadden zich al eerder in cidenten voorgedaan. Op 30 juli, aldus de verklaring, zijn Amerikaanse oorlogsschepen de territoriale wateren van Noord-Vietnam binnengevaren om de eilanden Hon Me en Hon Ngoe te beschieten. Op 1 en 2 augustus hebben vliegtuigen een grenspost en een dorp in Noord-Vietnam, dich bij de grens met Laos, gebombardeerd. in dit zeegebied alleen nog wordt gepatrouilleerd door de torpedoboot- jagers Maddox en Turner Joy. McNamara zei voorts, dat bij de aanvallen ongeveer een tiende ge deelte van de gehele Noordvietname- se benzinevoorraad verloren is ge gaan. De Amerikaanse macht in de Stille Oceaan Waarnemers in Washington zijn van oordeel, dat de zevende vloot de kern van de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid oost-Azië en het westelijk deel van de Stille Oceaan vormt. In dat gebied zijn 229000 militairen duizenden vliegtuigen en ruim 190 oorlogsschepen gestatio neerd. De zevende vloot zelf omvat 125 schepen, waaronder vier vliegdeksschepen en circa 60.000 officieren en manschap pen. Twee van deze vliegdeksche pen bevinden zich in de Golf van Tonkin, n.l. de „Constella tion" en de „Ticonderoga". De „Bonhomme Richard" en de „Kearsage", die vooralis uit gerust voor de strijd tegen duik boten, bevinden zich noordelij ker in de Stille Oceaan. MAATREGELEN McNamara noemde zes maatregelen, die zijn genomen om de Amerikaan se vloot in de Grote Oceaan te ver sterken, namelijk: Een aantal vliegdekschepen zal van de eerste Amerikaan se vloot naar het westelijke gedeelte van de Grote Oce aan worden overgebracht. Escadrilles jagers en jacht bommenwerpers worden in Zuid-Vietnam gestationeerd. Er gaan escadrilles jacht bommenwerpers naar Thai land. Er zullen uit de Verenigde Staten eenheden gevechts vliegtuigen en jachtbommen werpers naar vooruitgescho ven bases in het gebied van de Stille Oceaan worden ge zonden. Een smaldeel der Ameri kaanse vloot, dat speciaal is uitgerust voor de bestrijding van onderzeeboten, zal naar de Zuidchinese Zee worden overgebracht. Een aantal uitgezochte Ame rikaanse leger- en vlooteen- De 32-jarige communistische ne gerleider William Epton, die op 25 juli werd gearresteerd toen hij een mars door de Newyorkse negerwijk Harlem trachtte te leiden ondanks een verbod van de politie daartoe, is gisteren officieel in staat van be schuldiging gesteld wegens het be pleiten van de omverwerping van het bestuur van de staat New York met geweld en het aanzetten tot moord op politiemannen en rech ters. Epton kan op genoemde be schuldiging veroordeeld worden tot twintig jaar gevangenisstraf en tien duizend dollar boete. heden zal in staat van alarm worden gebracht. CONGRES EENSGEZIND In een gemeenschappelijk ontwerp resolutie hebben beide partijen van het Amerikaanse congres de presi dent gemachtigd alles te doen wat nodig is, het gebruik van gewapen de macht inbegrepen, om de vrede en de vrijheid in Zuidoost-Azië te verdedigen. AMERIKAANSE VERLIEZEN In een door het persbureau „Nieuw- China" aangehaald communiqué van het opperbevel van de Noordvietna- mese strijdkrachten wordt gezegd, dat woensdag tijdens de aanvallen van de Amerikaanse luchtmacht vijf Amerikaanse toestellen omlaag zijn geschoten en drie beschadigd. Een Amerikaanse vlieger is gevangen ge nomen. Slag voor N.-Vietnamese vloot De vernieling van een 25-tal Noord- Vietnamese patrouilleboten door Amerikaanse vliegtuigen betekent 'n zware slag voor de toch al kleine vloot van Noord-Vietnam. Volgens de laatste gegevens beschikt deze republiek over 49 patrouillevaartui gen, waaronder 16 motortorpedobo ten en 30 kanonneerboten. Geen van deze schepen zou een grote tonnage hebben. Ze zijn alle van Russische makelij. Het vlaggeschip van de zevende Amerikaanse vloot, de lichte, met ge leide-projectielen uitgeruste kruiser „Oklahoma City", is. vanmorgen met onbekende bestemming uit de Ja panse marinebasis Jokosaka vertrok ken. Aan boord bevindt zich vice- admiraal Joy Johnson, bevelhebber van de zevende vloot. Men neemt aan, dat het schip naar de Golf van Tonkin koerst. In Zuid-Korea zijn alle Amerikaanse militaire eenheden in verband met de ontwikkeling in Zuid-Oost-Azië in staat van alarm gebracht. In Thailand werden de strijdkrach ten vandaag in staat van alarm ge bracht. Van een Amerikaans marine schip werden in Bangkok drieëntwin tig M-41 tanks voor het Thailandse leger gelost. Een adelaar heeft in het dorp Samursanli in Oost-Turkije een in een wieg liggende baby van twee maan den verscheurd. De wieg was door de ouders voor het huis gezet. Na het drama trokken woedende dorpe lingen met geweren de bergen in en schoten tientallen adelaars. De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, gefotografeerd tij dens zijn persconferentie, waarin hij bekendmaakte, dat Amerikaanse vliegtuigen aanvallen hebben gedaan op bases in Noord-Vietnam, waar bij grote hoeveelheden benzine alsmede 25 patrouilleboten vernietigd werden. Bij de acties werden twee Amerikaanse vliegtuigen door" de Noordvietnamezen neergehaald. offers zijn de bestuurder van de mo tor, de 45-jarige heer J. E. Nisters en zijn 5-ajrgi zoontje, dat ude zij span in een sloot werd geslingerd en verdronk. Vermoedelijk bij een inhaalma noeuvre kwam de motor in botsing met een auto, waarvan de bestuur der afkomstig was uit Amsterdam. Mevr. Nisters en de twee andere kinderen van het echtpaar, alsmede de bestuurder van de auto werden gewond en werden naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. Een der kinderen was er vrij ernstig aan toe, de anderen konden later na behandeling naar huis wor den vervoerd. De motor met zijspan werd ver nield, de auto, die na de botsing in een sloot terecht kwam, liep schade op. VIER GEWONDEN Vannacht waren op de weg tussen Rijnsaterwoude en Leimuiden bij een botsing tussen een auto en een mo tor met zijspan, die een echtpaar met drie kinderen vervoerde, twee doden te betreuren en moesten vier gewonden naar het Academisch Zie kenhuis worden vervored. De slacht- «O'UISOMOIUL Official dealer Leiden e.o Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3.33.55 UITVERKOOP TientaLlen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr 207 Leiden (Advertentie) Dr. Vladimir Dedijer, gewezen partijleider en biograaf van presi dent Tito, is volgens Belgradose pers berichten in de Zuidslavische hoofd stad teruggekeerd om de functie te aanvaarden van wetenschappelijk adviseur van het historisch insti tuut. Hij werd in 1954 uit het par tijbestuur gestoten en kreeg een maand later een half jaar gevange nisstraf voorwaardelijk nadat hij sa men met de gewezen vice-president Milovan Djilas had terechtgestaan op beschuldiging van het maken van vijandige propagonda. Dedijer week uit naar Amerika, waar hij professor werd aan de Harvard Universiteit. W eers verslechtering Een depressie die over het zeege bied ten zuiden van IJsland naar Schotland is getrokken veroorzaakte vanmorgen een algemene daling van de luchtdruk in West-Europa. Het kleine hogedrukgebied, dat woensdag hier aanwezig was, verdween daar door vrijwel geheel. De oostwaartse beweging van het front van de de pressie werd vertraagd door enkele kleine golfvormige storingen die er langs in noord-oostelijke richting lie pen. Een hiervan veroorzaakte veel regen in het gebied rond de Ierse Zee. Aan de achterzijde van deze storing zal het front zich weer snel ler gaan bewegen. Het is daarom te verwachten, dat het gedurende het komende etmaal een verslechtering van het weer in ons land zal ver oorzaken. Het zal enkele regen- of onweersbuien brengen, terwijl de temperaturen lager zullen worden. De negen geredde mijnwerkers uit Champagnole koeste ren zich in het weldadige zonnetje, staande op het balkon van het ziekenhuis in Champagnole. V.l.n.r. André Jacques, Cottenbos, David, André Martinet, Conus, Michael Martinet, Peyronel, Olievers en Michel Jacques. Palis per helikopter 0it nummer bestaat uit 12 pagina's naar Orvieto Paus Paulus. die op 11 augustus 7()\. „n M A 1VCT A l\mrM een bezoek zal brengen aan Orvieto, AOlie,IN 7 Aug.: zon op 5.11, onder 20.20; maan op 4.12, onder 20.39. Nieuwe maan 20.17. Hoogwaterstanden 7 Aug.: v.m. 2.21; n.m. 14.53. KORRELTJE Het geluk is met hem, die klaar staat het te gebruiken. gaat daar niet per auto heen, maar per helicopter. Mevrouw Kennedy naar Europa Mevrouw Jacqueline Kennedy is vertrokken voor vakantie in Europa. Zij gaat een pleziervaart maken langs de Dalmatische kust. Het is de eerste keer, dat zij Amerika verlaat na de dood van haar man.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1