48 Rennertjes zullen gaan vechten om de gele trui GAAT PEKING REORGANISEREN? Delta-werken van invloed op de koers van het onweer Agent 25 meter aan auto meegesleurd Witte pater in Kongo vermoord Dorstige banketbakker Waterpoloploeg voor Tokio aangewezen WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tour de Lisse 1964 startklaar Na «eer veel voorbereidingen is de „Tour de Lisse 1964" dan nu start klaar. Het gehele programma en de organisatie is nu in kannen en krui ken, de tourfietsen zijn maandag avond gekeurd, ieder weet zijn plaats en nummer en met grote spanning wordt het ogenblik afgewacht waar op a.a. zaterdagmiddag om half drie het startschot gelost wordt in 't Lls- ser Sportpark. Er zullen 48 renners aan de Tour deelnemen welke ver deeld zijn over 8 ploegen. Er is een jury samengesteld be staande uit de volgende personen: W. Stroombergen, A. v. d. Lans, G. Waasdorp, B. Mosk, G. Huurman, J. v. Stein, D. Zeldenthuis en D. Be- melman. Als tijdwaarnemers zijn aangewezen: S. Vermeere en C. Lan- geveld; als microfonisten zullen fun geren Egbert v. 't Oever, P. de Ko ning en H. v. Kesteren. Het renners kwartier zal onder leiding staan van B. v. Stein en Jac. Faas. Motorcon troleurs zijn de heren F. v. d. Sijde, H. Teeuwen en A. Caspers. De fa. Reijenkerk zal de service-dienst ver zorgen. De radio-installatie is toe vertrouwd aan „De Vlinder" te Lisse. De parcourscontrole is als volgt sa mengesteld: mevr. v. Kesteren, mej. H. Beelen, H. v. Kesteren, H. Mühl- mann en C. Dofferhoff. De kloding- verzorging is in handen van mevr. v. Kesteren-Beelen, terwijl mede werking zal worden verleend door de afd. Lisse EHBO, de Rijkspolitie te Lisse en de Gem. Sportstichting Lisse. Het geheel staat onder super visie van de Tourleider, de heer J. v. Kesteren. De Tour de Lisse wordt geheel ge reden naar „Frans model". Wat men in de „Tour de France" vindt, ziet men ook in de Tour de Lisse! De renner die na elke rit de kortste to- taaltijd heeft zal in de gele trui rij den. Voor de groene trui worden in de wegetappes in de eerste 3 ronden op geheime plaatsen de eerste drie renners geklasserd. Er zijn zodoende 12 doorkomsten hetgeen maximaal 36 punten kan opleveren. Er is ook een bergklassement. aug. is als reserve bedoeld bij even tueel slecht weer op andere avonden. Dan zal op zaterdag 15 aug. om half 7 de tour besloten worden met een tijdrit met start en finish in het Gem. Sportpark. In afwijking met andere jaren wordt de tijdrit op de laatste avond gehouden om de spanning er tot het laatste moment in te houden! De winnaar van deze tijdrit kan zelfs nog kampioen worden. DE DEELNEMERS De deelnemers zijn in 8 ploegen on dergebracht welke als volgt zijn sa mengesteld: Graficusploeg (leider C. Oele): P. Baartman, H. Eigebrood, L. v.d. Lans, J. v. d. Lans, A. Oosterhof (allen Lisserbroek) en Th. v. Rooijen, Lisse. Ons Weekblad-ploeg (leider S. v. Lierop): A. v. Beek, H. v. Lierop, K. Rusman, A. v.d. Salm, C. de Vos, J. de Boer, allen uit Hillegom. Heineken's-ploeg (leider T. Zelden thuis) L. Bontje, A. v. d. Kwast, C. v. d. Meij, B. Meijer, P. v. Duin, H. Witteman, allen uit Sassenheim. De Vlinder-ploeg (leider C. Boot): J Grimbergen, P. v. Rooijen, Chr. v. Rooijen, M. v. Kesteren, B. Walra ven, allen Lisse; D. Straathof, Haar lemmermeer. Tissing-ploeg (leider M. Tjoelker): H. v. d. Bent, T. Bon, C. Bofferhoö, T. v. Eemwijk, H. Smit, J. v. Velzen, allen Lisse. Gezamenlijke Melkhandelaren- ploeg (leider B. v. Leeuwen): F. Groenewegen, Pim v. Oosten, H. Groenewegen, B. Langeveld, allen Lisse; H. v. d. Vlugt, Sassenheim, en J. Zeinstra, Lisserhoek. Gez. Kolenhandelploeg (leider B. da Mon): H. v. Dongen, H. v. Rooijen, A. v.d. Klauw, J. v.d. Lans, Th. v.d. Veek, D. v.d. Voort, allen Lisse. Bronkhorst-ploeg (leider Jan van Dijk): P. v.d. Berg, Noordwijk, H. Bisschops, Sassenheim; R. Dofferhoff, Engel-Lisse; H. Frauenfelder, Oegst- geest; P. v. Kampen, Engel-Lisse; N. v.d. Zijden, Engel-Lisse. RADIO-VERSLAG RITTEN Een grote winst voor de publieke be langstelling is, dat tijdens het rijden van de etappes het wachtende pu bliek bij de finish op de hoogte kan worden gehouden door een radiogra fisch verslag van de gehele ronde op het parcours, zodat seconde na se conde de renners „gadegeslagen" kunnen worden wat hun rijden be treft! Volgens politieke waarnemers in Peking is er kennelijk onder de ze ventien miljoen leden van de Chi nese communistische partij een cam pagne gaande die ten doel zou heb ben de oudere partijfunctionarissen door jongere te vervangen. Men leidt dit af uit een door alle Chinese bla den overgenomen hoofdartikel in 't voornaamste partij-orgaan, het .Volksdagblad', waarin gepleit wordt voor een „heropvoeding van functi onarissen en een herziening van de revolutionaire gelederen". Buien hebben hun vaste plekjes Interessant onderzoek op Woensdrecht SCHATTEN IN NOORDWIJK Dinsdag 11 augustus 's middags half drie zal het strand van Noordwijk tegenover hotel Pa lace weer één grote wriemelende mierenhoop zijn. Dan zullen de schatgravers weer hun geluk be proeven. Een prijs van honderd gulden, voorts tientallen prijzen maken deze schatgraverij aan trekkelijk. De toegangsprijs is 'n te verwaarlozen bedrag. Kom meedoen of kijken. Mede in het belang van de St. Vincentius- vereniging Leiden-Oegstgeest die met de inkomsten van déze mid dag weer veel goed kan doen. Ren- en Tourver. „Bollenstreek" Ronde van Hoofddorp verzet naar 11 augustus Het programma Zaterdag 8 aug. om 2.30 uur start van de tour met een ploegentijdrit op de baan van 4 km. Op maandag 10 aug. etappe met 4 ronden op het bekende parcours 18,8 km, aanvang 7 uur; evenals dinsdag 11, woensdag 12 en donderdag 13 aug. Vrijdag 14 SPORT IN HET KORT Wielrennen. De Belg André iP- ijn er- an, ier ;en *U: :ob •an tk- ik- 4 2e- an uit /e- m- ?e- re- er; iep iep Dinsdagavond werd door de Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" een ledenvergadering gehouden in café- rest. „De Beurs" te Lisse Wegens ver hindering van voorzitter Egbert van 't Oever presideerde de heer Dick Bemel- man de vergadering. Hij prees de ren- ners, die in de achtervolgingswedstrtjd zulk een schitterend figuur slaan. Ook Co Oele houdt zich prima! Een minder gunstig woord liet hij horen over de wedstrijden op De Boender, waarvoor de leden de laatste tijd maar geringe belangstelling tonen, hetgeen hij zeer betreurde. Het beetuur heeft besloten trainingswedstrijden te gaan organise ren. afgewisseld door wedstrijden om mooie prijzen. Besloten werd dat aan de Ronde van Hoofddorp door zoveel mogelijk leden wordt deelgenomen. Deze wordt in- plaatg van donderdag 6 op dinsdag 11 aag. gehouden, waarmede de deelne mers rekening dienen te houden. Op woensdag 9 september wordt de Ronde van NoordwiJkerhout gehouden. Voorts werd medegedeeld, dat zater dagmiddag 8 aug. bij de opening van de Tour de Lisee voor leden van de Bollenstreek (jeugd- en aspirantleden) opluisteringswedstrijden worden gehou den ter afwisseling van het Tour de Lisse-programma. SPORTWEEK VOOR ZUSTERS Een „Sportweek voor zusters" heeft Oostenrijkse kloosterzus- tera in de gelegenheid gesteld zich 7 dagen lang aan verschil, lende takken van sport, zoals zwemmen, tennis, basketball te wjjden. 23 Zusters van verschillénde congregaties, die ook al aan wintersport hadden deelgeno men, deden met deze week mee, die werd georganseerd door het diocees Eisenstadt. Onder de zusters was een 62-ja- rige gymnastieklerares. De ge middelde leeftijd van de zus ters was 30 jaar. Initiatiefnemer van dit gebeu ren was Mgr. Stefan Loszlo, bisschop van Elsenstadt. Toen hij de zusters een bezoek bracht herinnerde hij aan de oproep van Paus Johannes XXIII voor verfrissing van de Kerk, om zich aan de tijdgeest aan te passen. Daarom, zo zei Mgr. Laszlo, moeten de religieuze or den en congregaties zich voor sport interesseren en er aan meedoen. Er is een sterke aanwijzing, dat de verdeling van de regenbuien in het zuidwesten van ons land niet wille keurig is, maar zich in bepaalde ge bieden concentreert. Met name is dit het geval juist achter de Noordzee- kustlijn van Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Schouwen en het in 't gebied van Sas van Gent, Axel en Hulst-Rilland. Bij onweer blijken voorst enkele gebieden in zuid-west- Nederland duidelijk in trek: de ge bieden rondom Aardenburg en Hulst- Rilland. Dit zijn enkele conclusies uit de over 1963 verkregen gegevens uit het onweers-onderzoek, dat de meteoro logische dienst van de vliegbasis Woensdrecht instelt. Doel van dit on derzoek, begonnen in april van het vorige jaar, is het verzamelen van gegevens over de zogenoemde trek- banen van onweersbuien. Het is niet uitgesloten, dat na de totstandkoming van de Deltawerken het gedrag van de onweersbuien op nieuw wordt nagegaan. Voor insiders immers staat vast, dat de aanleg van de Deltawerken invloed heeft op de koers van het onweer. De totstand koming van het Veerse meer is van invloed op de buien- en onweeracti viteit boven Noord-Beveland, zo is reeds komen vast te staan. Van de regenbuien, die in 1963 zijn gevallen, werden door de meteorolo gische dienst op Woensdrecht 135 kaarten gemaakt, waarin ongeveer 70 000 waarnemingen van neerslag werden verwerkt. Binnen het waar nemingsgebied werden 't vorige jaar in totaal 370 onweersbuien waarge nomen en ook deze werden in kaart gebracht. Nat Aardenburg Uit de over 1963 verkregen cijfers en gegevens blijkt, dat de grootste buienactiviteit wordt gevonden in de volgende gebieden: Aardenburg, Oostburg en Zuidzande. Een baan lopend van midden Walcheren via Noord-Beveland tot op Schouwen, omgeving Sloedam, een baan lopend van Sas van Gent via Axel, Hulst naar Rilland en van daar naar Breda. Opvallend weinig buienactiviteit is er geweest in de volgende gebieden: Biervliet, IJzendijke en Braakman, een strook door midden Zuid-Beve land en Tholen en tussen Willem stad, Steenbergen, Roosendaal, Etten- Breda-Oosterhout. De Braakmanpol der schijnt bijzonder droog te zijn, evenals het noord-westen van Noord- Brabant. Opmerkelijk is voorts het kleine relatief droge stuk grond rond Middelburg. Op de meteorologische dienst in Woensdrecht vraagt men zich daarom af, of het inderdaad zo is, dat de buien boven Walcheren zich vaak in twee delen splitsen, zo als men daar stellig beweert. Voorkeursplaatsen De onweersbuien waren talrijk in 1963. Het absolute maximum met 11 buien precies over,* ligt in de Wester- Schelde ten zuiden van Bath. Andere voorkeursplaatsen zijn gelegen ten oosten van Breda, bij Dordrecht en ten zuiden van Rotterdam. Opmer kelijk weinig onweer is in 1963 voor gekomen in een brede strook door midden Zeeland naar Willemstad, zo leerden de resultaten. Uit de eerste complete waarne mingsreeksen over bliksemontladin- gen blijkt, dat zich 'n groot verschil Een Rotterdamse agent van politie maakte gisteravond een hachelijk avontuur mee. Op de Bergse Linker Rottekade gaf hij een stopteken aan een personenauto, maar deze reed recht op hem in. Met grote tegen woordigheid van geest sprong de agent opzij en greep in één beweging het linkerportier van de wagen en trok dit open. De bestuurder van de auto slaagde er echter in het weer dicht te trekken, waarna de agent over een afstand van ruim 25 meter werd meegesleurd. Hij kwam echter bij zijn val bij zonder goed terecht en kon direct bij een collega in een surveillance-auto de wegplraat achterna. Deze bemerkte niet, dat hij werd gevolgd en reed rustig naar huis. De bestuurder van de auto, de 54-jarige bouwkundige C. de R., die onder invloed van sterke drank was, werd gearresteerd onder beschuldiging van poging tot dood slag. De katholieke bevolking van Australië groeit zo sterk, dat zü rond 1970 de Anglicaanse van de eerste plaats verdrongen zal hebben. En binnen 50 jaren, zo voorspelt het Anglicaanse weekblad Church Re cord, zullen de katholieken 50 pet. van de bevolking van Australië uit maken. De katholieken zijn in de eerste tien na-oorlogse jaren telkens met 4.5 pet. per jaar gestegen. Deze ten dens is echter in de daarop volgen de tien jaren teruggelopen tot bijna 4 pet. Maar dat is toch bijna altijd een 4 maal snellere groei dan de Anglicanen, die hier mede relatief achteruitgaan. Minder snel lopen an dere denominaties in Australië ach teruit. Pater Waterkeyn W.P. uit België is in Kalima, een gehucht tussen Kin- du en Sahbunda, vermoord. Pater Waterkeyn is geboren te Brussel op 14 mei 1931. Hjj vertrok naar Kongo in sep tember 1958. Sindsdien werkte hij te Kalima. Hij vertrok naar Kongo in september 1958. Siendsdien werkte hij te Kalima, waar hij zich vooral bezig hield met sociale werken en katholieke actie onder de jeugd. Op zondag 9 augustus zal Mgr. M. A. J. P. Oomens, vicaris-generaal van Den Bosch tijdens een plechtige H. 4 Mis het missiekruis uitreiken aan de broeders van de Congregatie der Broeders Penitenten te Boekei.; die op 10 september naar Chili gaan. Deze broeders gaan naar Quilaca- huin in het bisdom Osorno in Chili, waar ze werkzaam zullen zijn in het missiegebied van de paters Capucij- nen. Zij zullen zich daar wijden aan de gezondheidszorg, door een vaste en rijdende polikliniek, en aan het geven van onderricht aan een land bouwschool, waarbij tevens de lei ding van een internaat verbonden aan de landbouwschool, door hen zal PADVINDERS NAAR DE WEST De hoofdcommissarissen van „De Ka tholieke Verkenners" en de „Vereniging van Nederlandse Padvinders", de heren H. J. Post en E. J. H. Volkmaars, zullen, vergezeld van de heer P. Beke, direc teur van het nationaal hoofdkwartier van de katholieke verkenners, op 8 au gustus van Schiphol naar de West ver trekken. Het voornaamste doel van het bezoek is naast het bijwonen van de opening van de koninkrijks-jamborette „Bigi Kroetoe", waaraan 25 Nederland se padvinders deelnemen voorberei dingen te treffen, die moeten leiden tot een nieuwe structuur van de pad vindersorganisaties in Suriname en de Nederlandse Antillen. Encycliek over de wegen van de Kerk De eerste encycliek van Paus Paulua VI zal „Ecclesian suam" heten en de datum dragen van 6 augustus, de feest dag van de „Gedaante-verandering van Christus", maar pas in de loop van de volgende week gepubliceerd worden. Dit heeft de Paus zelf medegedeeld tij dens een algemene audiëntie vanmorgen op het zomerverblijf Gastelgandolfo. De encycliek zal handelen over „de wegen van de Kerk" en bestaan uit drie hoofdstukken: geweten, hernieuwing, dialoog, aldus de mededeling van de Paus. Een Utrechtse banketbakker-kok, de 44-jarige H. heeft minstens veertien Utrechtse slijters flessen Jenever afhandig gemaakt zon der ervoor te betalen. Hij stapte de winkel binnen, vertelde, dat hij vader was geworden en bestelde ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis een grote hoeveelheid drank, meestal zo ter waarde van een gulden of tachtig. Als hij dan vroeg of hij vast een fles jenever mee kon nemen, werd hem dat nooit geweigerd. Soms kwam hij dezelfde of de volgende dag dan nog eens terug om zijn orde aan te vullen en nam dan en passant maar weer een fles mee naar huis. Hij gaf altijd adressen op in de buurt van de wijn handel, maar als de drankvoorraad daar werd afgeleverd, bleek men niets van de bestelling af te weten. De banketbakker liep tegen de lamp, toen één van de slijters argwaan kreeg, eens een kijkje ging nemen op het opgegeven adres en merkte, dat de zaak niet klopte. Hij belde al zijn Collega's in Utrecht op om hen te waarschuwen, maar daarbij werd duidelijk dat hij lang niet het enige slachtoffer van de Oplichter was. Een van de wijnhandelaren besloot zelf op onderzoek uit te gaan. Toen hij bü een collega de naam noemde, die H. hem had opgegeven, bleek dat de banketbakker in dié zaak een tijd lang een rekening had gehad op dezelfde naam. De collega in kwestie kende inmid dels ook zijn ware naam, aangezien H's vrouw bij hem was geweest om de rekening op tê heffen, toen haar man aan een ontwennings kuur moest beginnen. H. was tijdelijk zonder werk en in die periode heeft hij minstens 32 flessen jenever achterover gedrukt en ondanks de ontwen ningskuur leeggedronken, zonder dat zijn vrouw er iets van merkte. H. is gisteravond aangehouden. De politie acht het niet onmogelijk, dat hij ook ln de provincie wijnhandelaren heeft opgelicht. Cerben Karstens ruilde Leiden voor Born De ereplaats van „Leidens sportman nummer één" is voor enige tijd vakant. Gerben Kar stens, die terecht op deze titel aanspraak kon maken, is na melijk niet meer ingeschreven in de Burgerlijke Stand van de Sleutelstad, maar officieel in woner geworden van 't vrien delijke Limburgse dorpje Born. De oorzaak is niet, dat Lei den hem niet meer beviel; in tegendeel, maar voor zijn zwa re en serieuze training voor de wereldkampioenschappen en de Olympische Spelen als hij tenminste uitgezonden wordt is het heuvelachtige Lim burgse landschap wat meer ge schikt dan het „platte" Zuid- Holland. In het gemeentehuis te Born wist men ons te ver tellen, dat „die fietsrenner", zoals Gerben Karstens steevast werd aangeduid, reeds vanaf 24 juli is ingeschreven. Grappig is nog, dat Gerben Karstens zelf geloofde nog officieel Leide- naar te zijn, omdat zijn ver blijf in Bom maar vrij kort zal zijn; hedenmorgen is hij er echter van overtuigd 100 pet. „Bornaar" te zijn. Overigens maakt hij er zich nauwelijks zorgen om; uiteraard interes seert zijn training hem nu meer dan al dat „ambtenarengedoe" Het bestuur van het NOC heeft de volgende elf waterpolospelers aan gewezen voor het Olympisch Toer nooi in Tokio: Henk Hermsen (Rob ben), Ben Kniest (Neptunus, Ara- hem), Wim van Spingelen (HZPC), Harry Vriend (Y), Wim Vriend (Y), Fred v. Dorp (AZPC), Gerrit Worm- goor (UZSC), Bram Leenaards (DZV), Nic van der Voet (Zian), Hans Muller (AZPC) en Jan Bult man (Gooi). Als coach zal optreden Rudi van Feggelen, als ploegleider Frits SmoL KLM volledige overeenstemming had bereikt, moest volgens de sta tuten van de vereniging alvorens het vergelijk definitief met dê di rectie af te sluiten eerst de goed keuring daartoe verkrijgen van de ledenraad, dié mén als het parlement van de vliegers moet zien. De leden raad sprak over het voorstel echter zijn afkeuring uit, hetgeen het bestuur aanleiding gaf op staande voét af te treden. Brigadier Piet en de semi-prof 147. Nauwelijks had het alarmeren de „alle hens aan dek" geklonken of daar kwamen van alle kanten de matrozen en dekknechten reeds aan hollen. „Vluchten, Karei!" riep Piet. „We zijn erbij! Misschien kunnen we ons verstoppen!" Maar daar zou den ze niet veel kans voor krijgen, want het kleine stuurmannetje, alias scheidsrechtert je, volgde hen op de voet, dreigend zwaaiend met een dik stuk manillahennep, waarmee hij blijkbaar enkele stevige pakken ran sel wilde gaan toedienen. Gelukkig L. Smit en Co's zeesleper „Schou- wenbank" heeft zijn vracht om streeks twaalf uur vanmiddag voor Scheveningen afgeleverd. De „Monitor" is een stalen gevaar te van 38 meter lang, 23 meter breed en 15 meter (drie verdiepingen) hoog. Het eiland zal, zo spoedig mogelijk na aankomst te Scheveningen, op vier dikke stalen buizen worden geplaatst om vervolgens tot op 7.50 meter bo ven N.A.P. te worden opgevijzeld. waren zijn beentjes erg kort, zodat dat slaan voorlopig beperkt bleef tot een vrome gedachte. Toch werd de toestand voor Karei en Piet al tauw véél minder rooskleurig, want aar dook in het gangboord 'n grove matroos op, die er beslist niet erg vriendelijk uitzag. „Nou zitten we tussen twee vuren en bennen we d'rbie!" riep Karei Kleuntjes uit. „Geen sprake van!" antwoordde Piet, en met een forse greep tilde hij de niets kwaad vermoedende Karei om hoog om hem vervolgens achteloos in het koude water te werpen. Met een fraaie uitgevoerde snoekduik sprong hij de arme Karei toen ach terna. „Ik heb nog zo gezegd, dat ik misschien wel een goeie voetbal ler was, maar zeker geen kanaal zwemmerklappertandde de ar me Karei. „Zwam niet en zwem naar de kant!" brulde Piet in zijn oor. „Als je niet verder kunt, help ik je wel!" Nu was er zeker wel enige haast bij deze zwempartij ge boden, want het kleine stuurmanne- ke was boze dingen van plan. Met gezwinde spoed had hij een groot machine-pistool te voorschijn ge haald, waarmee hij in het wilde weg begon te paffen. Gelukkig was het te donker voor hem om duidelijk te kunnen onderscheiden waarop hij nu eigenlijk mikken moest en daarom stellen we alleen maar de vraag: wat heeft een brave stuurman op 'n brave rivierboot nu eigenlijk met 'n machinepistool te maken? (Wordt vervolgd) I I

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9