BOETE EN VOORWAARDELIJKE CELSTRAF GEEIST TEGEN HILLEGOMSE CHAUFFEUR WIJ BLIJVEN OVERAL BUITEN Overeenkomst met Duitsland over grens in zee „Geredde" zeeman had zich verstopt Gevechten in Stanleystad HOGE PRIJZEN VAN EMS-FLATS v.J Werd auto vernield onder invloed In tien gemeenten vandaas seen GEEN LOONS VERHOGING IN 1965? WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Dood door schuld of onvoorzichtig rijden Op 22 juli van het vorig jaar werd op de Gooweg te Noordwijk een jong meisje door een passerende perso nenauto aangereden, waardoor het meisje om het leven kwam- Wegens veroorzaken van dood door schuld, subs, de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, had de chauffeur, afkomstig uit Hillegom» zich voor de Haagse Rechtbank te verantwoorden. Het ongeluk gebeurde, nadat ver dachte door een bocht van de weg was gegaan. Er liepen drie dames rechts van de weg, waarvan twee opzij gingen staan. De chauffeur meende dat het slachtoffer dit ook zou doen, doch, zij bleef aan de kant staan en werd door het spatbord van de auto ge raakt. Volgens verdachte reed hij zo rechts mogelijk, omdat de weg er slechts 5 meter breed is en door de bocht mogelijk tegemoet komend verkeer kan zijn. De officier van justitie achtte het wel juist, dat verdachte op een druk ke weg goed rechts rijdt, doch hij moet toch altijd rekening houden met voor hem rijdende fietsers enz. en voetgangers. Dat heeft hij kenne lijk niet gedaan. Toen hij in het licht van de gedimde lantaarns de wande- Minister Luns in India: De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns die op het ogenblik een officieel be zoek aan India brengt, heeft gisteren in Nieuw Delhi een ontmoeting met de persclub van India gehad. Bij gelegenheid zette minister Luns uiteen, dat Nederland in het Verre Oosten in poliitiëk' opzicht geen en kele verbintenis heeft aangegaan en zich buiten alle geschillen in: dit ge bied wenst te houden. Tijdens zijn besprekingen in Djakarta had hij de „Merites" van het geschil tussep In donesië en Maleisië niet besproken. Minister Luns verklaarde nog maals, als gevolg van zijn bezoek aan Indonesië nauwere betrekkingen tussen beide landen te ven Technische bijstand. Wat India betreft, verklaarde de minister, dat Nederland elk verzoek van India om technische bijstand sympathiek in overweging zou ne men. In de ochtend had de minister be zoeken gebracht aan de plaatsen waar de Indische leiders Gandhi en Nehroe zijn verast. De Nederlandse bewindsman legde op beide plaatsen een krans. Hij herinnerde er aan, dat hij premier Nehroe elf jaar geleden in India had ontmoet en daarna in Nederland. Hij sprak zijn bewonde ring uit voor de wijsheid en gema tigdheid van de Indische leider. Oostduitse soldaat vlucht naar Westen Een Oostduits soldaat is gisteren in uniform en met twee machine pistolen naar het Westen ontkomen. Hij had zijn kameraad diens wa pen ontrukt om er zeker van te zijn, niet te worden beschoten, als hij over de grensversperring klauterde. laarsters opmerkte, had hij naar links moeten gaan en het is onbegrijpelijk dat hij zulks niet deed. De Gooweg is, naar de officier uit ervaring weet, des avonds donker, doch dan moet minder snel worden gereden. Dë vraag is dus, of verdach te schuld heeft aan de dood van het meisje of onvoorzichtig heeft gere den. De officier concludeerde tot dit laatste, verdachte heeft teveel risico genomen en onder de omstandighe den te hard gereden. De eis luidde 500.— boete en voorwaardelijk twee maanden ge vangenisstraf met proeftijd van 3 jaar. De verdediger meende, dat aan verdachte geen grove schuld kan worden verweten; hij moest wel goed rechts rijden om botsingen met te genliggers te voorkomen en kwam in een ongelukkige positie. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Vonnis op 18 augustus a.s. PRINSES IRENE CONSULTEERT VROUWENARTS De Daily Express meldt uit Ma drid, dat prinses Irene een gynaeco loog heeft geconsulteerd en overma tige inspanning vermijdt. De Daily Sketch weet ook de naam van de gunaecoloog in Madrid te noemen en citeert een Carlistische woordvoerder als volgt: „Ik kan geen commentaar geven. Het is waar dat de prinses zich ontziet. Zij en prins Carlos nemen een korte vakantie in Biarritz". PRINSES IRENE VIERT FEEST IN PARIJS De verjaardag van prinses Irene wordt vandaag gevierd bij de familie De Bourbon Parma in Parijs. Het prinselijk paar was gisteren naar de Franse hoofdstad vertrokken, meldt )e Telegraaf". Prins Charles en ■•HHÖÏPHfye bevonden' zich op een r> waarvan 'slechts heel weinïg~'bij zonderheden bekend zijn. Enkele dagen geleden had het paar zijn intrek genomen in een hotel te Biarritz. Een Nederlandse en een Duitse de legatie hebben een ontwerpovereen komst opgesteld over de afbakening van dat deel van het continentale plat van de Noordzee, dat grenst aan het Nederlandse en Duitse grond gebied. Bij de besprekingen, die gis teren zijn geëindigd, is een deel van de grens, lopend van de kust tot aan de 54ste breedtegraad, gemeenschap pelijk vastgesteld, zo heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken gis teravond meegedeeld. De goedkeuring zal in Bonn wor den getekend. Daarna zullen de par lementen zich erover uitspreken. r -N De Gaulle thans Amerikaans ,iadmiraal' Bij K.B. van 30 juli 1964 is de heer P. L. Staal benoemd tot directeur- generaal van de Volksgezondheid. De heer Stal zal in deze funktie de op volger zijn van prof. dr. P. Munten dam, die met ingang van dezelfde datum is benoemd tot gewoon hoog leraar in de sociale geneeskunde. Het 17-jarige bemanningslid van de Nederlandse kustvaarder „Mangen" uit Amsterdam, die zondagmiddag in het Skagerrak aan boord van het schip werd vermist en na zeven uur weer door de „Mangen" zou zijn opgepikt, blijkt in het geheel niet overboord te zijn geweest. Naar de Amsterdamse rederij dins dag aan het Deense reddingswezen heeft medegedeeld, was de jongen, die zijn eerste reis maakte, zo bang geworden door de woeste zee, dat hij zich in een kast onder een stapel dekens verborgen hield. Toen zijn collega's hem niet konden vinden, meldden zij, dat hij overboord was geslagen. Daarop werden vier sche pen en een vliegtuig uitgezonden om de zee in de omgeving van Thytjo- roen, op Jutland, af te zoeken. |j Vier uur zoeken leverde geen ejn- kel resultaat op, zodat werd aange- nomën dat de jongen verdronken was. Later meldde de „Mangen", dat de jongen gevonden was. De rederij heeft aan het Deense reddingswezen telegrafisch veront schuldigingen aangeboden, met een uitleg over de toedracht en er nog eens speciaal de aandacht op vesti gend, dat het de eerste reis van de jongeman was. De toestand in het gebied van Stanleystad, de derde stad van Kon go, is kritiek geworden. Een van de twee bases van het Kongolese leger op een tiental kilometers van de stad is, naar het schijnt met steun van 'n deel van de plaatselijke bevolking, door de rebellen bezet. De eerste op standelingen zijn in de stad zelf ver schenen. Terwijl de opperbevelheb ber van het Kongolese leger, gene raal Moboetoe, dinsdagavond ver klaarde, dat de militairen hun basis in paniek verlaten hadden bij het bericht, dat de opstandelingen na derden, deelde de Amerikaanse con sul in Stanleystad mee, dat voor het consulaat en elders in de stad gevoch ten werd. Generaal Moboetoe heeft meege deeld, dat militaire versterkingen naar Stanleystad onderweg zijn. Advertentie misleidend Handelt de EMS bij de verkoop van een flatgebouw in Den Haag in strijd met de voorwaarden, of is de publicatie over deze woningverkoop wat misleidend. Daarop komen de vragen neer, die het raadslid W. Verburg (Prot. Chr.) aan de voorzitter van de ge meenteraad van Den Haag heeft ge steld. De EMS biedt flatwoningen aan de Leenweg aan voor prijzen van ƒ43.500 tot ƒ47.500.—. De heer Ver burg wil weten of het de woningen zjjn, waarover de gemeente verheugd was dat de EMS ze wilde bouwen in de vrije sector, deels voor verkoop, en deels voor verhuur tegen alles zins aanvaardbare prijzen". Ook in formeert het raadslid of deze wo ningen behoren tot het contingent van 6000 woningen, beschikbaar ge steld voor bouw zonder overheids steun en waarvan de helft moet wdr- den verhuurd. Het raadslid kreeg uit de advertentie van EMS de. ver onderstelling, dat alle woningen voor de verkoop zijn bestemd. Al£'dat niet x 4 j v.- - - het geval is, wil hij weten hoeveel De laatste geredde mijnwerker, de geblinddoekte voorman Andre Martinet, van deze EMS-woningen worden ver steekt zijn rechterhand omhoog, terwijl hij door helpers wordt ondersteund, huurd en tegen welke prijzen. 99' President De Gaulle mag zich, ondanks zijn politieke meningsverschillen met de Amerikaanse regering, admi raal van de Amerikaanse vloot noemen. Deze rang is hem door de gouverneur van de staat Louisiana, McKeithen, ver leend. De bijbehorende oor konde, die dinsdag door een afvaardiging in Parijs werd aangeboden, is doorgezonden naar Colombey-les-Deux-Egli- ses, waar het Franse staats hoofd z'n vakantie doorbrengt. Louisiana, dat eens 'n Fran se kolonie was, wil met de be noeming de betrekkingen met Frankrijk onderstrepen. Een 40-jarige directeur van een ho- telbedrijf te De Bilt kon niet verkla ren waardoor hij met een door hem bestuurde auto op 30 april een aan rijding had gehad op rijksweg 12 on der Bodegraven, door welke aanrij ding een gloednieuwe wagen in de berm van de weg terechtkwam en volledig werd vernield. De inzitten den kwamen er gelukkig goed af. De directeur was ten laste gelegd, dat hij gereden had onder invloed van sterke drank Dat bestreed ver dachte. Wel gaf hij toe op een fami liefeestje drie glazen sherry en een glas bier te hebben gedronken, doch er was in zijn bloed een alcohol-pro millage van 1,55 geconstateerd. Op het Bodegraafse politiebureau vond men geen ernstige afwijkingen in het gedrag van verdachte; wel was hij erg van streek door het gebeurde. Verdachte veronderstelde dat door de hevige zijwind de auto tegen zijn auto was aangedrukt, doch de offi cier nam aan, dat de drank toch wel een rol in het gebeurde had gespeeld en eiste 500.boete, twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, ont zeggen der rijbevoegdheid geduren de tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van de tijd waarin het is ingetrok ken. De verdediger bestreed het bewijs, doch de rechter veroordeelde con form de; eis van de officier. c c ïfiïl Niet alleen in Sneek wordt er vandaag niet gevlagd voor prinses Irene, maar ook Heerenveen, Den Briel, Zaandam. Wormerveer, Wor- mer, Krommenie, Koog aan de Zaan, Zaandijk en Beerta wordt de verjaardag van de prinses genegeerd. In al deze gemeenten waren het overwegend de socialistische frac ties, die van mening waren dat het niet passend was de vlag uit te ste ken. Ook bij de Arnhemse raad was een verzoek ingediend om niet te vlag gen. B. en W. meenden echter de zelfde regeling van het Rijk en de provincie aan te moeten houden en wel de vlaggen uit te steken. Ook in Baarn en Soestdijk wordt weinig gevlagd. In de omgeving van het koninklijk paleis, waarop de koninklijke standaard ontbrak we gens de vakantie van het koninklijke gezin, wapperden welgeteld 3 vlag gen, o.a. bij de marechausseekazerne en het postkantoor. Ook bij het Baarns lyceum, de school van de prinsessen, werd niet gevlagd. De nationale driekleur ontbrak ook op de Ned. Hervormde Bergkerk te Amersfoort, waar de koninklijke fa milie meestal ter kerke gaat. Ook in Hulst „parochie-assistente" Met ingang van 1 september a.s. is met goedkeuring van de bisschop van Breda mej. M. Vingerhoeds uit Breda te werk gesteld in de pa rochie Hulst als parochie-assistente. Het betreft hier een experiment in dit bisdom. Wanneer deze proef slaagt, zal het Hulsterse voorbeeld wellicht in andere parochies van het diocees worden gevolgd. Mej. Vingerhoeds gaat na haar be noeming in het bisdom Breda een unieke plaats vervullen die tot nu toe alleen nog maar bestaat in het bis dom Utrecht, met name in Arnhem. Desgevraagd vertelde zij ons, in het tehuis van de Catechisten te Breda, erg blij te zijn met deze be noeming, hoewel zij nog geen nauw keurig idee van haar werk heeft. In nauwe samenwerking met de pastoor-deken van Huslt zal zij een zelfstandige werkkring vinden, waar in haar voornaamste taak de ziel zorg zal zijn. Zij is geen „vrouw in het ambt", geen vrouwelijke pries ter. Zij is ook geen maatschappelijke werkster. Dit ligt niet op haar terrein. Voor de vrouw in de zielzorg ziet mej. Vingerhoeds primair drie ta ken: a. godsdienstonderwijs (in Arn hem geven de paroohie-assistenten les op school). b. In de eredienst (b.v. versie ring van het kerkgebouw en even tuele leiding van het kerkkoor) en c. stimulering van het parochiele ven. Een heel belangrijk ding is ech ter ook het huisbezoek. Het initiatief tot haar benoeming is uitgegaan van deken H. A. J. Koopmans van Hulst, die zich de laatste tijd met zijn kapelaans voor bergen werk gesteld zag, die hem over het hoofd dreigden te groeien. In Jersey City hebben zich ernstige rassenonlusten voorgedaan. Twee negers zijn neergeschoten. Er is een groot aantal gewonden. Op de foto helpt hoofdagent Simpkins de gewonde neger Louis Mitchell weg te dragen, die geheel met bloed is bedekt. Belasting conflict- punt in het kabinet Naar wij uit Den Haag vernemen Is het kabinet Marijnen voornemens hét volgend jaar in elk geval de loonsver hogingen tegen te houden, gezien de grote achterstand (1 miljard) op de be talingsbalans. De export blijft verre achter bij de import. Verdere stijging in de welvaart wil het kabinet alleen toe staan door belastingverlaging, waarbij het accent zal vallen op de lagere loon- klassen. Want indien geen loonsverho ging wordt toegestaan zal men vooral in de kring der vakbeweging, waar de meeste druk op de loon-onderhandelin- gen staat, een minstens redelijke com pensatie verlangen. Het is zelfs de vraag of de vakbonden genoegen zullen nemen met alleen een belastingverlaging, omdat de belasting bij de minder gesalarieerden niet zo'n belangrijke factor is. Verzet van de vakbonden is derhalve niet uitgesloten. Het beraad in het kabinet splitst zich toe op de vraag wat er gedaan moet worden met de salarissen der midden klassen. Als de regering de belasting verlaging van 500 miljoen wil „uitsme ren" zal zij ook iets moeten doen voor de hogere salarisklassen. Vooral van de zijde der WD wordt druk uitgeoefend op belastingverlaging in deze sector. Vermindering der progressie was zelfs het uitgangspunt. Als de regering, de 500 miljoen echter wil verbruiken om het' uitblijven van dë loonsverhoging te compenseren is het de vraag of er nog voldoende ruimte overblijft voor belas tingverlaging in de salarisklassen boven 15.000 gulden. Het gerucht gaat in Den Haag, dat over een en ander in het kabinet ernstige tegenstellingen zijn ontstaan. De 57-jarige garagechef M. J. v. d. Knoop uit Den Haag is gisteren in de Ursula kliniek te Wasesnaar overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Na een botsing zaterdagavond was de heer Van der Knoop ogenschijnlijk on gedeerd naar huis gegaan, maar zondag voelde hij zich niet goed en moest in het ziekenhuis worden opgenomen, waar hij gisteren overleed. H.K.H. prinses Irene viert vandaag haar 25ste verjaardag. Niet in de ver trouwde sfeer en omgeving van het paleis Soestdijk, maar in den vreem de aan de zijde van haar eehtgenoot. Vele Nederlanders zullen echter deze dag aan haar denken en haar het allerbeste toewensen. 1

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7