3)e C^idaeSou/fca/rit Franse mijnwerkers zijn bereikt NA 8 DAGEN UIT AARDSE DUISTERNIS Vastlopende beitels brachten in laatste doorstoot vertraging EERSTE REDDING NIET VOOR VIER UUR Primeur jager ontmaskerd Rebellen in Kongo maken vorderingen WEER NEGER-REL IN JERSEY CITY MEXICO BLIJFT CUBA TROUW DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG N< Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN ZONNELICHT VOOR DE INGESLOTEN MIJNWERKERS Telef2.09.35 Bed. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., f 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55 Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes f 1,75 Omstreeks één uur vanmiddag is het kontakt met de opgesloten mijnwerkers in Champagnole tot stand gekomen. De reddingskansen waren op dat moment tot op de grootst mogelijke hoogte gestegen. Het was echter niet mogelijk de eerste geredde vóór 4 uur omhoog te brengen. De galerij werd te 12.55 uur be reikt. De boor kwam plotseling tot stilstand. Enige minuten later deelde de opzichtermijnwerker Martinet me de dat de verbinding tot stand was gebracht. De technici van de reddingsploeg deelden mede dat alles uitstekend was verlopen. De laatste fase van het bo ren was volbracht zonder enig ge- vi| Ir voor de negen ingeslotenen. De' boor was nauwkeurig op het vooraf berekende punt uitgekomen, namelijk tussen twee mijnstutten en op het sterkste punt van het gewelf van de galerij. Moordende spanning kenmerkte het werk dat vanmorgen en vanmid dag aan het beslissende moment moest vooraf gaan. Tegen het mid- Wilde met geredden in het ziekenhuis Een Britse verslaggever, die met alle geweld de eerste jour nalist wilde zijn, die met ge redden uit de mijn van Cham pagnole zou kunnen spreken, heeft zich een blindedarmont steking voorwendend in het plaatselijke ziekenhuis doen op nemen. De chirurg van het zieken huis kwam er, bij onderzoek van de „patiënt", evenwel al spoedig achter dat de verslag gever hoogstens aan „primeur koorts", doch zeker niet aan 'n blindedarmontsteking leed. Hem werd daarop verzocht het ziekenhuis met bekwame spoed te verlaten. daguur eerst begon men met de laat ste meters die nog restten van de op 83 meter onder de grond opgesloten negen mannen. De verwachting, dat vanmorgen al het contakt plaats zou vinden, werd onverwacht de bodem ingeslagen. Groot was de teleurstel ling, vooral onder de angstig wach tende familieleden, toen zich van morgen om tien uur al een incident voordeed, waardoor het werk, waar mee men om vijf uur in de ochtend al was begonnen, werd vertraagd. Nadat men iets na tienen begon nen was met het doorboren van de laatste vier meters en de boor twee meter door het materiaal was heen gedrongen, werden plotseling de drie boorbeitels geblokkeerd. De technici 'verklaarden, dat dit een gevolg was van de samenstelling van de grond laag. Men moest modder spuiten in deze laatste twee meterlaag in de hoop, dat het mogelijk zou zijn verder te boren. Het reddingswerk werd hiermede meer dan een uur vertraagd- Tegen het middaguur klonk, na een geruime tijd van angstige stilte, weer het ge gons en gedreun van de boren. Van het moment van stilte had de leiding gebruik gemaakt de mannen nieuwe moed in te spreken en geestelijk voor te bereiden op de spanning van de redding zelf. Een voor een moes ten zij, juist zoals dat in Lengede het geval was geweest plaats nemen in de capsule, die hen naar het dag licht zou brengen. Om even vijf uur vanmorgen had men reeds de koker in de schacht aangebracht waar langs de mannen naar boven gebracht zouden worden. Veel tijd kostte ook de omstandig heid, dat zich juist boven het gewelf HAASTIG VERTREK Vijf Amerikaanse oorlogsschepen, waaronder het vliegdekschip „Con stellation", die een bezoek aan Hong kong braehten, zijn maandagnacht vrij plotseling met onbekende be stemming vertrokken. Men veron derstelt in Hongkong dat de oorlogs bodems of tenminste enkele van hen koers zullen zetten naar de Golf van Tonkin. De met wal verlof van boord zijnde •officieren en manschappen kregen plotseling opdracht zich onverwijld aan boord van hun schepen te bege- van de galerij, waarin de negen op gesloten waren, zich 43 kubieke me ter water en modder bevindt, die eerst moest worden weggepompt, al vorens men de boring kon voortzet ten. Uiteraard wilde men bij de red ding geen enkele risico nemen, te meer daar de mannen zich in uitste kende conditie bevonden. Daarvan heeft men zich tevoren terdege kun nen gewissen. Prof Roche, de chef- arts van het ziekenhuis te Lyon was vergezeld met een staf van specialis ten op het gebied van biologie bac- tereologie en anestesie op het terrein aanwezig. Goede conditie De arts verklaarde zich toen al bui tengewoon tevreden over de conditie van de mijnwerkers. De atmosfeer waarin zij moesten verkeren was goed. In de ruimte van 2000 kubieke meter, waarin de mannen zich be vonden werd geen spoor van een te veel aan koolzuur aangetroffen. De mijnwerkers hadden dan ook geen enkele moeilijkheid met de ademha ling gehad en zij waren kennelijk in de goede conditie om met de capsule in zeven en een halve minuut naar boven te worden gebracht. In een gesprek met de opgesloten mannen werd deze overtuiging van de medi cus nog versterkt. De mannen had den zelfs een goede nachtrust gehad. „We hebben als ossen geslapen", zei de mijnwerker Martinet. De con trolerend arts riep daartussen door: „Dat behoef je me niet te vertellen. Jullie gesnurk hebben we hier kun nen horen en het heeft mij vannacht uit mijn slaap gehouden". Deze luchtfoto geeft een duidelijk overzicht van de reddingswerkzaamheden op de berg Rivel, waarin zich de rampmijn van Champagnole bevindt. Rechts op de foto de tent, waarin de buis, waardoor de redders con tact hebben met de ingeslotenen, uitmondt. Links op de foto de aanvoer van zwaar boormateriaal. De vijf anderen. Aan het reddingswerk werd door ongeveer 500 man deelgenomen. Hoewel niemand dit uitspreekt, is er vrijwel geen hoop meer op red ding van de andere vijf ingeslotenen, al zijn zondag nog zwakke, maar als zodanig duidelijk te herkennen klop- seinen gehoord. De eventueel nog le vende mannen uit het groepje van vijf, die waarschijnlijk niet allemaal in elkanders buurt waren ten tijde van de instorting, moeten na een week in totale duisternis, zonder voedsel of water, vrijwel aan het eind van hun lichamelijke en gees telijke krachten zijn. Het boren van een smalle sonde ringsschacht naar hen, op een punt op een kleine twintig meter afstand van de groep van negen, moest wor den gestaakt, doordat men op harde rots was gestoten. Wel zijn er nog andere boringen van deze aard aan de gang, maar het is wel duidelijk, dat de tijd nu wel heel erg begint te dringen. Uiteraard waren uitgebreide maat regelen ook in het ziekenhuis van Champagnole genomen. Negen bed den stonden daar klaar. BOREN HERVAT Om een uur werd gemeld dat het boren een drie kwartier geleden was hervat. „De boor is tot op ongeveer een meter van de negen ingeslotenen doorgedrongen". Deze fotocombinatie toont acht van de negen ingesloten en van de mijn bij Champagnole. Bovenste rij van links naar rechts: Charles Peytronel, Henri David, Michel Martinet en Andrie Martinet, die als leider en woord voerder van het groepje optreedt. Onderste rij v.l.n.r.: Joseph Catteno, Pierre Conus, Michel Jacques en André Jacques. NEDERLANDS VERTROUWEN IN INDONESIË Pers-stem uit Djakarta Het Engelstalige Indonesische blad „The Indonesian Herald" schrijft over het bezoek van minister Luns aan In donesië dat uit het gemeenschappe lijke communiqué blijkt, dat van nu af aan Indonesië en Nederland be reid zijn samen te werken in het be lang van beide. „Wij geloven dat wij geen beletsel of bezorgdheid meer hebben om samen te werken met een vertegenwoordiger van de oude ge vestigde krachten, omdat wij ons er van bewust zijn dat Nederland de In donesiërs wil nemen, zoals zij zijn. De kringen in Nederland, die tegen samenwerking zijn, vormen een zeer kleine minderheid, aldus het blad. Over minister Luns' verklaring over de kredietgaranties ten bedra ge van 100 miljoen gulden voor de levering van kapitaalsgoederen en diensten aan Indonesië, schrijft het blad dat men hierin een blijk kan zien van Nederlands goede wil jegens Indonesië. „Belangrijker nog is het feit, dat de Nederlandse regering een volko men vertrouwen heeft in de kracht en de kundigheid van de Indonesi sche regering, onder leiding van pre sident Soekarno, bij de opbouw van de economie en andere ontwikke lingsplannen, nu Indonesië zich ge plaatst ziet tegenover tumult als gevolg van de manipulaties en intri ges van enkele leden van de oude ge vestigde krachten, die ons willen om singelen", aldus „The Indonesian He rald". In het noord-westen van Kongo wordt nog steeds hevig gevochten tussen rebellen en regeringstroepen. De rebellen zijn, omdat zij in vele groepen verspreid strijd leveren, in het voordeel, temeer omdat het leger niet tegen de inderdaad zware taak schijnt opgewassen. De opstandelingen richten hun aanvallen in de eerste plaats tegen de belangrijke centra Boekavoe en Stan- leystad. In Boekavoe veroorzaakte het bericht van de nadering der op standelingen een paniek onder de Europeanen. De provinciale regering van Kivoe heeft alle burgers, ook de buitenlanders, toestemming gegeven zich te bewapenen. Zij heeft een be roep gedaan op alle inwoners van Boekavoe zich aaneen te sluiten voor de verdediging van de stad. Vier Europeanen gedood? Een andere groep opstandelingen heeft de stad Loebongola bereikt, 130 km van Boekavoe. De betekenis van deze aanvallen is nog onzeker, aange zien men niet weet, hoe sterk de op standelingen daar zijn. Volgens onbevestigde berichten zijn in Kalima, een door opstandelingen bezet mijncentrum, vier blanken om het leven gebracht. Spionnen bespioneerd in Hamburg De Westduitse politie heeft giste ren in Hamburg vijf spionnen ge arresteerd die werkten voor de Oost- Duitse inlichtingendienst. De opdracht van de spionnen was inlichtingen te verzamelen en door te geven over bepaalde technische installaties in Hamburg. Om welke installaties het ging, wilde de politie niet zeggen. In de Amerikaanse stad Jersey City is het maandagavond opineuw tot onlusten gekomen. Groepen jonge negers vielen blanke automobilisten en de politie aan. Een politieman is met ernstige brandwonden, veroor zaakt door een z.g. Molotof-cocktail, in een ziekenhuis opgenomen. In totaal werden 14 negers ge wond. Dinsdagochtend vroeg begon nen de relletjes opnieuw. In ver schillende delen van de stad werden vernielingen aangericht. Mexico zal zich niet houden aan het besluit van de recente bijeenkomst van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) om de diplomatieke be trekkingen met Cuba te verbreken, zo heeft het Mexicaanse ministerie van buitenlandse zaken maandag meege deeld. De Mexicaanse regering is het niet eens met de uitleg die gegeven is aan het verdrag van Rio de Janeiro en zal haar betrekkingen met Ha vanna handhaven. „Verbreking van de betrekkingen zou de belangen schaden van een zeer groot aantal mensen, voor wie de aanwezigheid van een of meer Latijns-Amerikaan- se diplomatieke vertegenwoordigin gen in Havanna feitelijk onontbeerlijk is", aldus het ministerie. UITVERKOOP Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr 207 Leiden Een gezin van vijf personen heeft waarschijnlijk de dood gevonden toen maandagochtend vroeg een aardver schuiving drie woningen in Carleton- ville, op 60 km van Johannesburg, onder het aardoppervlak deed ver dwijnen. De slachtoffers zijn nog niet gevonden. In de beide andere huizen was op het moment van de ramp niemand aanwezig. PROCES IN MADRID In een proces voor het Spaanse hof van openbare orde zijn maandag tegen 10 dorpelingen uit Andalusië gevangenisstraffen van 4 tot 6 jaar geëist wegens verspreiden van com munistische propaganda. De betrokkenen worden beschul digd van het vormen van een on wettige vereniging. Het vonnis wordt binnen enkele dagen verwacht. MOTORTORPEDOBOOT ZEER WAARSCHIJNLIJK GEZONKEN Admiraal Grand Sharp, de opper bevelhebber der Amerikaanse vloot in de Grote Oceaan, heeft dinsdag te Pearl Harbour verklaard dat een der drie Noordvietnamese (houten) mo tortorpedoboten, die zondag j.L de Amerikaanse onderzeebopt jager „Maddox" in de Golf van Tonkin hebben aangevallen, naar alle waar schijnlijkheid is gezonken tengevolge van het vuur, waarmede de „Mad dox" op de aanval reageerde. „Toen de motortorpedoboot voor het laatst werd gezien, stond zij in vlammen. Naar alle waarschijnlijk heid is zij gezonken" aldus admiraal Sharp. Volgens het blad „Washington Star" zal het officiële rapport van de commissie-Warren over de moord op president Kennedy op 14 september openbaar worden gemaakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's VRIJ ZONNIG EN WARM Langs de flank van een hogedruk- gebied dat zich dinsdagmorgen van het Alphengebied over Noord-Frank rijk tot over de Golf van Biskaye uitstrekte, is vochtiger en warmere lucht van subtropische oorsprong via de Britse eilanden en onze omge ving naar het oosten gestroomd. De temperaturen ondergaan daardoor op het continent weer een stijging. Een weinig betekende depressie ver plaatst zich over midden Scandina vië naar Rusland. Een volgende de pressie welke oorspronkelijk in noordoostelijke richting trok is nu bezig van koers te veranderen. Deze zal in oostelijke richting verder trek ken en morgen op de Britse eilanden de luchtdruk doen dalen. De de pressie gaat vergezeld van een kou front dat ons land echter morgen waarschijnlijk nog niet zal bereiken. Het zal dan ook iets warmer wor den met zonnige perioden. Wel kan zich in de nacht plaatselijk mist of laaghangende bewolking vormen welke morgenochtend pas na enige uren weer oplost. ZON- en MAANSTANDEN 5 Aug.: zon op 5.07, onder 20.23; maan op 1.52, onder 19.06. H oogwa ter standen 5 Aug.: v.m. 0.16; n.m. 12.58. KORRELTJE Het is de wil, die flinke mensen maakt; slagen betekent volharden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1