Jeugdige dief mag drie jaar niet met zijn meisje omgaan VRIJDAG 31 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Paus Paulus VI heeft gisteren in zijn zomerresidentie te Castelgandolfo een groep van ongeveer 150 water skiërs in speciale audiëntie ontvangen. De atleten, die uit 24 landen waaronder Nederland komen, nemen deel aan de internationale waterskikampioenschappen welke op het meer van Castelgandolfo worden gehouden. EIS VAN OFFICIER VAN JUSTITIE: De officier van justitie bij de recht bank in Groningen jhr. mr. Van der Wijck, heeft gisteren tegen een achttien jarige inwoner van Emmeloord wegens diefstal een jaar gevangenisstraf (waar van vier maanden voorwaardelijk) ge- eist met de bijzondere voorwaarde, dat hij in de proeftijd van drie jaar zich niet meer mag bemoeien met een 17-jarig meisje, eveneens uit de Noordoostpolder. Samens hadden zjj driehonderd gul den gestolen bij prof. A. G. de Wilde In Haren (Gr.), waar het meisje als dienstbode werkte. Tegen het meisje eiste de officier drie maanden tucht school voorwaardelijk. SAMEN DE WERELD IN De diefstal gebeurde begin mei in 'n weekeinde, toen de familie weg was. De jongeman de 18-jarige Aukje J. B. dook plotseling op in het leven van de 17-jarige Sieberdina J. Auke Voorlopig geen pier in Zandvoort Voorlopig zal er niet begonnen worden aan de bouw van een pier in Zandvoort. Minister Bogaers van Volkshuisvesting heeft in het geheel niet gereageerd op de pleidooien, die burgemeester Fenema van Zandvoort en directeur Drabbe van de Amster damse Maatschappij voor Havenwer ken hebben gehouden. De heer Drabbe, initiatiefnemer voor de bouw van deze pier, ver klaarde, dat de minister in feite geen reden had om de bouwvergunning te weigeren. Immers, de bouw vindt plaats met Portugese arbeidskrach ten en materialen, zodat het argu ment van de minister, dat de wo ningbouw absolute voorrang geniet, nergens op slaat. De heer Drabbe zei overtuigd te zijn, dat de minister bang was voor een politieke reactie en de moed miste om een goedkeu ring van de pierbouw in de Kamer te verdedigen. MAASLAND VRAAGT HERTENVANGERS In Maasland is men al enkele dagen bezig met het vangen van de vijftien damherten van het het oude hertenkamp, die uit dorp naar een nieuw kamp moe ten worden overgebracht. De dieren schijnen evenwel niets voor de verhuizing te voelen, want ze weigeren zich te laten vangen. Telkens als men een hert tracht te pakken springt het over zijn belager heen en neemt weer de benen. De stich ting „Hertekamp Maasland" heeft al bij verscheidene die rentuinen om raad gevraagd, maar tot nu toe is er niemand, die de vangers een goede metho de aan de hand heeft kunnen doen. De hertenjacht is niet he lemaal zonder gevaar, want een van de vrijwillige gemeentelijke hertenvangers loopt al met zijn hoofd in verband, doordat hij van een overspringend hert een trap in het gezicht kreeg. Alle moeite is echter niet helemaal onbeloond gebleven, want gisteren is men er met behulp van netten in geslaagd zes damherten te vangen. Ver dere pogingen heeft men ëven- wel opgegeven in afwachting van iemand die een goede vang- methode aan de hand zal kun nen doen. Verdovende midde len kan men niet toepassen, meent men in Maasland, omdat deze schadelijk zouden zijn voor de gezondheid van de dieren. bleef het weekeinde in het fraaie heren huis in het „Wassenaar van het noor den". Zij kwamen tot de slotsom, dat zij samen de wereld in moesten trekken en namen daartoe even wat geld mee (driehonderd gulden). Allerlei steden in ons land deden zij aan op hun reis. In Rotterdam vonden ze dat een auto het reizen zeer zou vergemakkelijken, Auke stal dus een auto in de Maasstad. In de buurt van Emmeloord 'n bezoek aan de geboortestreek hoorde ook bij de trip door eigen land wist de politie het tweetal te vinden. Het meisje kreeg van de officier van justitie een ernstige waarschuwing. ,Je gaat je ondergang tegemoet met dat mannetje" zei hij ernstig. Auke J. B. is al eerder wegens diefstal veroordeeld. De rechtbank zal volgende week von nis wijzen. JONGENS STALEN - MET VERGIF BESPOTEN FRUIT Met ernstige vergiftigingsverschijn selen zijn vijf jongens van circa der tien jaar in het ziekenhuis van Haamstede opgenomen. De jongens kwamen uit Rotterdam en kampeer den in Haamstede. Uit een boom gaard in Westerschouwen hebben zij stiekum fruit geplukt. Dit was be spoten met een bestrijdingsmiddel van de sterkte van parathion. Een van de knapen, die acht appels at, is er het ergst aan toe. Een paar uur na hun eerste bezoek aan de boom gaard werden de knapen bij een tweede bezoek door de politie opge wacht. Nog tijdens het opmaken van het proces-verbaal werd al een van de knapen ziek. Het tarief voor daggeld (call mo ney) is, ingaande heden, wederom verlaagd en wel met 1/4 procent tot 2 3/4 procent. Dit als gevolg van de grotere ontspanning op de geldmarkt. Op 29 dezer werd genoemd tarief met een half procent verlaagd tot 3 pro cent. Kardinaal Alfrink terug Vanmorgen vroeg is Kardinaal Al frink uit New York op Schiphol aangekomen. Tijdens zijn verblijf van anderhal ve week in Amerika hield hij vo rige week voor het internationale congres van de Katholieke Wereld organisatie voor academici en stu denten ,Pax Romana" in Washington een rede over de oecumene. De rede kwam in grote lijnen overeen met de toespraak die de kardinaal vorige maand heeft gehouden voor de Gooise afdeling van de Sint Adel- bertvereniging. In zijn toespraak voor de „Pax „Romana" wees mgr. Alfrink erop, dat „bij ieder oecumenische dia loog beide partners ervan moeten uitgaan, dat men wederzijds geen andere bedoeling heeft dan in trouw aan Gods Woord te zoeken naar de waarheid. Anders is ieder werke lijk oecumenisch gesprek ean hersen schim". Voorts zei de kardinaal dat er een aanmerkelijke verbetering in de on derlinge betrekkingen en de groei in de kennis van de verschillende ker ken te constateren viel. Slechts door een gezamenlijk bestuderen van de geloofsgegevens in de Schrift en de prediking van de oude Kerk zal de eenheid van geloof bewerkstelligd kunnen worden, waarom het uitein delijk in de oecumenische beweging gaat", aldus kardinaal Alfrink. Op verzoek van de Amerikaanse kardinaal Ritter heeft mgr. Alfrink zondag j.l. over hetzelfde onderwerp gesproken voor een groep religieuzen in St. Louis. Nederlandse expeditie Chantage of business In Venlo heeft de eigenaar van een zelfbedieningszaak iets bedacht om diefstallen in zijn bedrijf tegen te gaan. Wanneer hij iemand betrapt op diefstal stelt hij de betrokkene voor het pijnlijk dilemma aangifte te laten doen bij de politie of wel een bepaald bedrag te be talen. Duitsers, die meestal van deze maatregel het slachtoffer wor den, betalen grif 50 tot 100 mark om van de zaak af te zijn. Hoewel tegen deze han delswijze ethisch zeker bezwa ren zijn aan te voeren, is de Venlose zakenman, die vooral de laatste tijd veel van diefstal te lijden had, over de huidige gang van zaken erg in zijn schik. J. Fabius overleden Gistermiddag is het Haagse ge meenteraadslid, de heer J. Fabius na een ernstige ziekte in het Rode Kruisziekenhuis in en Haag overle den. Hij bereikte de leeftijd van 76 jaar. De heer Fabius werd in Naarden geboren. Na een opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda ging hij in 1912 als oorlogs correspondent naar de Balkan. In 1914 was hij gendarmerie-officier in Albanië onder Thomson en in 1916 vertrok hij naar het oost-front om daar de krijgsverrichtingen te ver slaan. Vier jaar later werd hij be noemd tot adjudant van de militaire attaché in Berlijn. Van 1946 tot 1947 was hij hoofd redacteur van „Het Dagblad" in Den Haag, daarna stelde hij een Nieuws brief samen waarin hij o.m. felle kri tiek uitoefende op het regeringsbe leid ten opzichte van Indonesië. Hij ageerde o.m. tegen de onderhande lingen met Indonesiërs over een sou- vereiniteitsoverdracht. De heer Fa bius toonde zich ook een tegenstan der van geleide economie. In 1962 werd hij voor de partij van Vrije Burgers gekozen in de Haagse ge meenteraad. Sylvie Vartan, van wie het nog altijd niet duidelijk is of ze wel of niet met het Franse tieneridool Johnny Holliday is verloofd, was woensdag nacht het stralende middelpunt van het „Bataille de Fleurs" in Nice. Tij dens deze bloemengevechten, die enkele nachten achtereen gehouden worden mag iedereen iedereen met bloemen gooien. De foto toont Sylvie Vartan als het stralende middelpunt van de activiteiten. Kleuter gooide "aar Himalaya-gebergte steentjes uit de dakgoot Vriendelijk zwaaiend naar de voor bijgangers en vrolijk „Dag juffrouw" en „Dag meneer" roepend, zat gister morgen de driejarige Sandra v. Rijs wijk in de elf meter hoge dakgoot van haar ouderlijk huis aan de Prin sestraat in Den Haag. De mensen, die niet gauw genoeg naar boven keken, gooide zij een vermanend steentje na. Geen wonder, dat voorbijgangers de schrik van hun leven kregen. Het kind speelde onbevangen en boog ver over de rand om een och tendpraatje te beginnen. De ouders van het meisje, die nog in diepe rust verzonken waren, hadden van het gehele geval niets in de gaten en werden zelfs niet door de politie, die aanvankelijk opbelde, gewekt. Ten slotte beklom de brandweer onder grote belangstelling van de menigte, die zich inmiddels verzameld had en de bewegingen van het kind angstig volgde, een aantal huizen verder het dak en arriveerde op deze manier bij het meisje, dat ook voor hen een vriendelijk „Dag meneer" had. Een inmiddels wakker geschrokken en in paniek geraakte vader kon zijn doch tertje ongedeerd in de armen slui ten. Het meisje vertelde enthousiast, dat zij vroeg wakker was geworden en zich verveelde. Via een raam was zij toen maar op het dak geklom men In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht is gisteren de dertienjarige Henny de Ruijter overleden. De jon gen werd woensdag bewusteloos uit een grote bouwplas in de nieuwe Utrechtse wijk „Overvecht" gehaald. Hij kon niet zwemmen en was bij het pootjebaden in een twee meter diep gat gestapt. De veelvoudige oud-skikampioen van Nederland en cineast Jan Boon, is gistermiddag van Schiphol naar New Dehli vertrokken om voorbe reidingen te treffen voor zijn vierde Himalaya-expeditie, die begin sep tember een aanvang zal nemen. De vitale 55-jarige, die zijn domicilie heeft in het Oostenrijkse Kitzbühel, zal tijdens deze 700 km lange tocht als leider optreden van drie Neder landse studenten en een Oostenrijkse alpinist, die hem enkele weken later zullen volgen. Tijdens de tocht door het Hima laya-gebergte, die begint in Kat- mandoe, hoofdstad van Nepal, „zul len de temperaturen variëren van 40 graden boven tot 25 graden onder nul", vertelde Jan Boon voor zijn vertrek van Schiphol. „Wij zullen ons telkens moeten aanpassen aan het gebied waardoor wij heen trek ken; de tocht zal ongeveer drie a vier maanden in beslag nemen". Ba gage en voedsel voor 45 dagen zul len door zes Tibetaanse sherpa's wor den gedragen. „Voor het overige moeten we zien, dat we leven van wat de goede aarde ons biedt", aldus de leider van de expeditie. De expe ditie, die onder auspiciën staat van de Koninklijke Nederlandse Alpinis ten Vereniging en de Nederlandse Hoog Alpine Stichting, wordt gesub sidieerd door de Nederlandse indus trie. Tijdens de tocht, die de Alpi nisten boven de 7000 meter zal bren gen, zullen onderzoekingen worden verricht over de geologie en de etno logie van het gebied. Als cineast zal de heer Boon van deze reis een kleu renfilm vervaardigen. Tegen het eind van het jaar zal de ploeg naar Nederland terugkeren. Bij een vergissing tijdens de con trole van zijn metaalsnij-apparaat is gistermiddag de 48-jarige J. Menso- nieds in de Amsterdamse metaalper- perserij Hollandia Schroot" om het leven gekomen. Het ongeluk is te wijten aan een moment van onoplet tendheid, waarschijnlijk veroorzaakt door de grote ervaring van de man met de gevaarlijke machine. Wolff staat voor leugenaar Iri het proces tegen de voormalige SS-generaal Karl Wolff, die beschul digd wordt van medeplichtigheid aan moord in minstens 300.000 gevallen, ontkende de 64-jarige beklaagde gis teren aanvankelijk met beslistheid, ooit met SS-leider Himmler wiens adjudant hij was in Warschau te zijn geweest, maar hij moest zich la ter van het tegendeel laten overtui gen. Openbare aanklager Huber legde de rechtbank afschriften voor van 't dagboek van de commandant van 't „uitrustingscommando Warschau bij de rijksminister voor bewapening en munitie", kolonel Freter. Onder de datum 9 januari 1943 staat daarin 't volgende: „Om 14.55 uur in het Ca sino een bespreking van het com mando met „Reichsführer SS" in te genwoordigheid van „SS-Obergrup- penführer" Wolff. Onderwerp van gesprek was de verwijdering van de resterende Joden uit het Warschauer getto. Himmler bleek zeer verstoord over het feit, dat het getto tegen zijn bevel nog niet definitief verdwenen is". De president van de rechtbank zei na voorlezing van deze passage tot de beklaagde: „Misschien frist dit dagboek uw geheugen nu enigszins op, mijnheer Wolff. Dit is namelijk een buitengewoon belastend docu ment voor u. Was u nu met Himmler in Warschau of niet?" Wolff ant woordde: „Zeker, zeker, als het daar in staat, dan kan ik er niets aan ver anderen, dan moet het wel zo ge weest zijn. Het moet dan echter bij de bespreking om iets volmaakt on belangrijks gegaan zijn. Herinneren kan ik mij er in ieder geval niets van". Bloedige strijd met fanatieke sekte in Noord-Rhodesië Noordrhodesische regeringstroepen en politiemannen, samen ongeveer 2000 man sterk, hebben gisteren het hoofdkwartier van de fanatieke Loempa-sekte na een korte, maar bloedige strijd veroverd. Bij deze ge vechten in het dorp Kawomo, in het noordelijke district Chinsali het dorp is door de sekte omgedoopt tot Sion zouden ongeveer dertig aan hangers van de Loempa-beweging gedood en honderd gewond geraakt zijn. Van de regeringsaanvallers lie pen maar twee man verwondingen op. Andere militairen waren gisteren onderweg naar Chilanga, waar zelfs krachtiger tegenstand van de Loem- pa-krijgers werd verwacht, die, vol gens vluchtelingen, in aangrenzende dorpen tweehonderd mensen zouden hebben vermoord, onder wie 150 vrouwen en kinderen, die in strooien hutten werden gedreven en daar le vend werden verbrand. Zijn deze cij fers juist, dan hebben de „heilige oorlog" van de Loempa-sekte en de acties daartegen in totaal ongeveer driehonderd mensenlevens geëist. In Kawomo („Sion") heeft de poli tie gisteren traangas moeten gebrui ken, om honderden vrouwen en kin deren te verjagen iut de „Loempa- kerk", een oude, stenen graanschuur, zo heeft een zegsman van de Noord rhodesische regering nog meegedeeld. Italië wacht belastingverhoging De Italianen zullen moeten reke nen op belastingverhogingen en een beperking van de loonsverhogingen. Premier Aldo Moro heeft het parle ment vandaag zijn regeringsprogram aangeboden. Het is een program, dat op de eerste plaats de beteugeling van de inflatie als doel heeft. Daar toe zal de inkomstenbelasting voor de hogere inkomensgroepen verhoogd worden. Ook de omzetbelasting op alle aankopen behalve op die van levensmiddelen en kunstmest gaat omhoog. De vakbonden zullen hun looneisen moeten aanpassen aan de stijging van de produktiviteit. Een economisch vijfjarenplan zal voor 't einde van het jaar worden ingediend. Kamer en senaat zullen het rege ringsprogram, hoe impopulair 't ook is, begin volgende week wel goed keuren, tenzij plotseling een aantal leden van een van de vier coalitie fracties gaan rebelleren. Pas na die goedkeuring kan Moro's kabinet, dat praktisch gelijk is aan het vorige, officieel aan het werk gaan. Drieduizend jaar oud wrak geeft geheimen prijs Duikers hebben voorwerpen uit een ongeveer drieduizend jaar oude boot (uit de tijd van 13001000 vóór Christus), die indertijd nabij het huidige Beziers, in Zuid-Frankrijk, gezonken is, omhoog gebracht. Hier onder bevinden zich een driehon derdtal koperen en bronzen staven, tachtig bijlen en een vijftig zeer goed bewaard gebleven armbanden. Deskundigen menen, dat dit het oudste wrak van een schip is, dat ooit ter hoogte van de Franse kust is ontdekt. Vice-premier waarschuwt Australiërs voor spanning De Australische vice-premier. Mc- Ewen, heeft in een toespraak tijdens een conferentie van de landelijke partij, waarvan hij voorzitter is, de bevolking van Australië gewaar schuwd zich voor te bereiden op pe rioden van spanning en onverwach te ontwikkelingen in Zuidoost-Azie. McEwen zei, dat de dreiging die communistisch China en Noord-Viet- nam opleveren niet beperkt blijven tot hun nabuurlanden, doch zich op de lange duur tot geheel Zuidooste lijk Azië zal uitbreiden. Een Vietnamese vrouw draagt haar kindje en bezittingen in twee manden, die aan een stok over de schouder hangen. Op de achtergrond keren militairen terug uit het My-Hoeng gebied na een actie tegen de Vietcong rebel len.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7