Schiphol nam afscheid van adjudant F. Veltman GEZAG ZONDER VERTRAGING LANDING MET STRAALJAGER ZONDER REMMEN Vragen over verhoor moordzaak Leidse Burgerzaal herscha pen in Hollandse Lusthof AARDGAS IN NOORD-HOLLAND Kopen bij de bron DONDERDAG 30 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT HEDEN IK, MORGEN JIJ Twee nachten achtereen is er ingebroken in een textielzaak aan de Mauritsweg in Rotter dam. In de nacht van maandag op dinsdag werd de winkelruit ingeslagen, maar er werd niets vermist. De dader die zich ken nelijk verwond had, want er werd een bloedspoor gevonden, was er vandoor gegaan zonder iets mee te nemen. Woensdagmorgen bleek er weer ingebroken te zijn. Dit maal waren de dieven niet zo ruw te werk gegaan. De winkelruit (een nieuwe) was keurig uit de sponning genomen en in de winkel gedeponeerd. Binnen was het echter een grote ravage. Voor een bedrag van ca. 2300 aan damesonder- kleding was gestolen. WEL STRENG, MAAR NIET ONNODIG REIZIGERS TERUGSTUREN „Schiphol is voor mij altijd een pronkstuk geweest", aldus kolonel R. G. Lemstra, administrateur voor de grensbewaking, gisteren bij het afscheid van adjudant F. Veldman, brigadecommandant van de mare chaussee op Schiphol. „U hebt op de luchthaven de grensbewaking steeds met begrip uitgevoerd en niet slechts de voorschriften gevolgd. Hij doelde daarbij op de 6 a 7 dui zend luchtreizigers, die jaarlijks door slordigheid zonder geldige papieren op Schiphol aankomen en dan van de marechaussee toch een tijdelijk doorlaatbewijs krijgen. „Wij sturen deze mensen niet terug", zo zei later adjudant Veltman zelf in zijn af scheidswoord, „zoals dat in het bui tenland meestal wel gebeurt." Adjudant F. Veltman (55 jaar), se dert dertien jaar brigadecomman dant van de marechaussee op Schip- Een slopende tocht van een halve kilometer moest de vlieger luitenant kolonel H. J. Folmer gisteren in zijn gierende straaljager over de grond maken. Toen hij eindelijk uit kon stappen, was het vliegtuig een wrak. De vlieger had bange momenten doorgemaakt sinds boven de zuid westhoek van Friesland de motor van zijn Hunter straaljager in brand was geraakt. Hij zette de motoren af en stelde het brandblusapparaat in werking. Het vuur werd inderdaad geblust, maar daarna slaagde hij er niet in de machine weer in bewe ging te zetten. De Hunter was af komstig van Soesterberg. Terugvlie gen was niet mogelijk, de enige kans was dus vliegbasis Leeuwarden. In een lange glijvlucht trachtte hij dit vliegveld te bereiken hetgeen geluk te. Toen hij de landingsbaan op schoof bleek tot zijn schrik, dat ook de remmen niet werkten. Het vlieg tuig vloog door, twee vernielende minuten lang. In het weiland naast het vliegveld kwam het tot stilstand. De vliegenier stapte ongedeerd uit. hol, heeft tijdens een receptie in „De Wijde Wereld" op de luchthaven af scheid genomen van de zeer vele luchtvaartmensen, die hem in de loop der jaren hebben leren waarderen en hem met een zekere weemoed zien gaan. Hoe streng de 1.90 meter lange adjudant er ook uitziet en hoe onver biddelijk zijn hard te stem ook vaak heeft weerklonken, hij is toch altijd de hulpvaardigheid zelf geweest. Snel maar goed. Onder zijn leiding werd de pas poortencontrole op Schiphol inten siever dan elders aan de Nederlandse grens, maar adjudant Veltman hield zijn mannen voortdurend voor dat hun secure werk in een zeer vlot tempo moesten verrichten. Daardoor behoeft er op Schiphol nooit lang gewacht te worden bij de marechaus see (wat op vele grote luchthavens wel anders is), terwijl mensen met ondeugdelijke papieren er vrijwel niet doorheen komen. Misdadigers, die de rij bij de paspoortencontrole zo lekker snel zagen opschieten, liepen tot hun verbazing toch tegen de lamp net als Amerikaanse vrouwen, die uit ij delheid het geboortejaar in hun paspoort met tien jaar hadden ver minderd. Vuistslag. De naam van de 55-jarige Fries werd internationaal bekend, toen hij de Russische ambassadeur Ponoma- renko met een vuistslag tot de orde riep. De Rus wilde mevrouw Goloeba wier man in ons land asyl had ge vraagd, naar het vliegtuig van Aero- flot brengen en wenste zich niets aan te trekken van de Nederlandse ma rechaussee. Uit Amerika kreeg adju dant Veltman toen vele bewonderende brieven, terwijl de Russische pers hem als een afgrijselijke lakei van het ka pitalisme afschilderde. Veltman zelf vond dat hij slechts zijn plicht had zag is gezag. 4 er De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, brengt een vierdaags bezoek aan de Sow jet-Unie. Op de foto overhandigt Oe Thant een zilveren Birmaan se schaal aan premier Chroesjtsjow tijdens een ont vangst op het Kremlin. Circusartiest viel uit de trapeze Een kreet van schrik weergalmde gisteravond in de circustent van Toni Boltini aan het Julianaplein te Am sterdam. De 36-jarige trapeze-werker Hans Lutomski greep de pols van zijn partner mis tijdens een trapeze nummer. Hij stortte omlaag en kwam acht meter diep in het valnet te recht. Gewond bleef hij liggen. In het ziekenhuis bleek, dat zijn schou der was gekneusd. Na behandeling kon hij weer naar zijn woonwagen worden teruggebracht. Dezelfde tra pezewerker zag vorig jaar in Parijs zijn vrouw uit de trapeze vallen. Zij was op slag gedood. In schriftelijke vragen aan de minister van Justitie informeert het Eerste-Ka- merlid Brongersma (PvdA) of de kran tenberichten juist z\jn, waarin stond dat de echtgenoot van de in Rotterdam vermoorde vrouw een etmaal is ver hoord. Als dit waar is. zo vervolgen de vragen van de heer Brongersma. moet daaruit worden verstaan, dat hier op de ondervraagde de verhoor-methode is toegepast, welke het er op toelegt door een zeer langdurige, afmattende en uit puttende ondervraging waarbij de ver horende ambtenaren elkaar zo nodig af lossen, de ondervraagde tot verklarin gen te brengen, welke hij anders niet zou hebben afgelegd? Indien hierop bevestigend wordt be antwoord, acht de minister dan een der gelijke verhoormethode niet in strijd met het bepaalde in artikel 29 wetboek van strafverordening, en meent hij niet, dat zij het gevaar meebrengt van on ware bekentenissen, waardoor in feite het opsporingsonderzoek wordt belem merd?, zo vraagt de heer Brongersma. Overigens wil hij in elk geval wel we ten hoe lang de verhoren in bedoeld geval hebben geduurd en welke rust pauzes aan de verhoorde zijn gegund. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) (Advertentie) WIE ALS BEZOEKER van 't Leid se stadhuis dezer dagen door de mo numentale hoofdingang de hal be treedt, wordt al dadelijk getroffen door een pompeuze versiering van honderden gladiolen met hun talrij ke bontgekleurde kelken als 'n fleu rig welkom van de stad en het nabij gelegen bloemencentrum Rijnsburg. De Rijnsburgse kwekers en hande laren hebben, tezamen met bloem- sierkunstenaars uit Leiden en om geving, alles onder supervisie van George Kiersch, die voor de tiende maal het Rijnsburgse corso heeft ont worpen, het representatieve gedeel te van Lied ens Hoghe Saele tot een ware lusthofgemaakt. Vooral de zaal met de mooie wand- mozaieken vertoont deze dagen een bijkans exotische pracht. Geraffi neerd is hier gebruik gemaakt van de architectuur en van de mozaieken, die in een fraaie omlijsting zo mooi tot hun recht komen. Deze versiering is van een weldadige eenheid, die ondanks de overvloed van bloemen en plantenmateriaal toch 'n rustpunt betekent. Dat is een tegenstelling met de zij zaal, waar de binders individueel hun kunnen tonen. Immers, elke bin der heeft zo zijn eigen opvattingen wa kleur en compositie betreft en bovendien waren zij min of meer ge handicapt door hun opdracht, die analoog was aan de namen van de corsowagens, die zaterdag zullen rij den onder de verzennaam „Rijns- burgs Bloemenpalet". Natuurlijk 'heeft daarbij de een mooiere resul taten bereikt dan de ander, hoewel gezegd mag worden dat als geheel ook dit deel van de tentoonstelling bijzonder geslaagd is. Laten wij ons daarom van mogelijke critiek ont houden, het is tenslotte geen „vak"- tentoonstelling. Het op de openings dag aanwezige publiek was kennelijk geïmponeerd door de kleurige weel de. die de koude schoonheid van het altijd wat kille marmer in 'n warme gloed zette. Na een korte inleiding van de heer C Leeuwenburg, voorzitter van het stichtingsbestuur „Rijnsburgs Bloe mencorso", sprak burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot 'n kort ope ningswoord, waarin hij o.a. onthulde als bijzonderheid dat de zen ding orchideeën „juist gisteren in ons land is gearriveerd, kersvers uit Sin gapore." De heer J. A. Harteloh, voorzitter van de Leidse VW, sprak nog een kort dankwoord tot het comité. EREVOORZITTER De heer Leeuwenburg deelde mede, dat het Stichtingsbestuur burgemees ter Van Kinschot heeft benoemd tot zijn ere-voorzitter, welke geste door de burgemeester zeer werd gewaar deerd. Op zijn beurt schonk deze aan de heer Kiersch, die zoveel voor het Leids-Rijnsburgse corso betekent, 'n boekwerk over Leiden. Aan mevr. Van Kinschot-Dorhout Mees bood de heer Leeuwenburg een vaas met prachtige orchideeën aan. Vele prominenten waren bij de openingsplechtigheid aanwezig. Zo zagen we o.a. burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg, de wethou ders van Leiden en Rijnsburg, de heer Vermeer, die dr. A. J. Verhage, voorzitter van het PVS, vertegen woordigde, alsmede vele anderen uit de tuinbouwwereld. Nederlandse toeristen in Oostenrijk gestrand Ongeveer 120 toeristen onder wie 17 Nederlanders en twee Belgen zijn gestrand na een hevig onweer dat de enige weg naar Kolm-Saigurn in Oostenrijk versperde. Men is druk bezig de weg, die over een lengte van twee kilometer zwaar werd bescha digd te herstellen. De hoteleigenaars hebben meege deeld, dat er genoeg levensmiddelen zijn voor enige dagen. Bovendien kunnen deze te voet naar het dorp aangevoerd worden. De telefoonver bindingen zijn niet verbroken. Bouwvakkers werken in vakantie door aan eigen huizen Zes bouwvakkers in het Overijs selse plaatsje Zwartsluis hebben hun vakantie opgeofferd om bungalows te bouwen, waar zij zelf in zullen gaan wonen. Het zijn de gebroeders Schraa en Visscher. Zij zijn van de vroege ochtend tot de late avond in de weer. De burgemeester van het dorp heeft bij de eerste steenlegging zijn bewondering voor het enthou siasme en de ondernemingslust van het nijvere zestal uitgesproken. Naar thans blijkt heeft de griffie van de rechtbank te Haarlem giste ren ten onrechte medegedeeld, dat de heer A. de Beer (Amsterdam) als directeur van de scheepswerf De Beer failliet is verklaard. Niet van de heer De Beer, maar van de werf is het faillissement uitgesproken. De N.V. Nederlandse Aardoliemaat schappij heeft zoals wij reeds in een gedeelte van onze edities van gisteren berichtten bij het Noord- Hollandse plaatsje Middelie aardgas aangeboord. Over de kwaliteit en de kwantiteit kan voorlopig nog niets gezegd worden, omdat eerst langdu rige productieproeven in deze zaken opheldering kunnen verschaffen. Sinds ongeveer een maand is de NAM bezig met proefboringen in Noordholland, die gistermiddag om twee uur plotseling succes hadden. Er is reeds eerder in Noordholland aardgas aangeboord en wel vorig jaar in de omgeving van Egmond. Deze bel bevatte IV2 miljard m3 gas, eenzelfde hoeveelheid als de bel bij het Zuidhollandse De Lier. Het is zeker, dat de bel bij Middelie niet in verbinding staat met die in Eg- mond. Voorlopig zijn de gevolgen van de succesvolle boring nog niet duide lijk. Pas na de productieproeven kan worden beslist, of al dan niet tot exploitatie zal worden overgegaan. Spaargeld van weduwe in vuilnisbak verdwenen De 67-jarige weduwe A. Teunis- sen-van Brederode uit Zaandam heeft de politie meegedeeld, dat zij door eigen onoplettendheid haar spaarcentjes is kwijtgeraakt. Een be drag van f 10.000, dat was verpakt in een envelop, waaromheen kran tenpapier zat, is namelijk in de vuil nisbak terecht gekomen. De inhoud hiervan is inmiddels in de compost- fabriek van de Gemeentelijke Rei nigingsdienst verpulverd, waardoor nasporingen, zoals in andere soort gelijke gevallen wel met succes is geschied, geen enkele zin meer kun nen hebben. SAMENWERKING KLM MET BOOTMAATSCHAPPIJ De KLM is met de Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaartmaatschappij (VNS) een z.g.n. „air/sea"-overeen- komst aangegaan voor het gecombi neerd vervoer van passagiers tussen Europa en plaatsen in Afrika, Azië en Australië. Dit betekent, dat passagiers de heen- of terugreis naar keuze per vliegtuig of per schip kunnen maken, waarbij door beide maatschappijen de normale retour-reducties zullen worden toegepast. De reisfaciliteiten worden door deze overeenkomst aanzienlijk uit gebreid, omdat de twee maatschap pijen gezamenlijk 32 plaatsen ki Afrika bedienen, 39 in Azië en 6 in Australië. De 72-jarige Zweed Karl Ry- man heeft per fiets in negen dagen een afstand van 1500 km afgelegd om een tractor „rechtstreeks van de fabriek" in Gaggenau (W.-Duitsl.) te kopen. Toen Ryman, die in Zweden een klein boerenbedrijf bezit, bij de fabriek aankwam, werd hem gezegd, dat hij enkele da gen op aflevering moest wach ten. De Zweed stapte toen maar op om in Zwitserland een horloge „direct bij de bron" te gaan kopen. „Fietsen houdt mijn gewrichten soepel", zo zei de veteraan. Ryman heeft de fiets op de tractor geladen en is woens dagavond naar Zweden ver trokken, zo deelde een woord voerder van de fabriek mee. Bij Middelie in Noord-Holland heeft een boor van de N.A.M. de aanwezig heid van een aardgasvoerende structuur geconstateerd. Om de om van 1 nader te bepalen wordt dit gasvoorkomen aan produktieproeven onder worpen. Op de foto: de boortoren bij Middelie.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7