2)e CöidóeSoii^cmt Reddingsoperatie in Champagnole kan nog dagen duren ZIN IN katholiek dagblad voor leiden en omstreken oe thant: Stoffelijk overschot van Leidse knaau werd week geleden al gevonden CALEX Rusland houdt schuld van 50 miljoen dollar droog weer korreltje DONDERDAG 30 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.288 BUREAU PAPENGRACHT 32 Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 19.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1.75 geen „rooie" cent GEVAAR VOOR NEGEN MAN NU GEWEKEN? De burgemeester van Champagnole, André Socie, heeft vanmorgen verklaard, dat de negen mijn werkers, die maandag door het instorten van een kalkgroeve werden ingesloten, niet langer in ernstig gevaar verkeren. Vanmorgen is de eerste boring naar de ruim zestig meter gelegen galerij, waar de negen mannen zich bevinden, geslaagd. De proefboor doorboorde het plafond van de galerij precies op de juiste plaats, tussen vier pilaren die het plafond steunen. Wat de vijf overige vermisten betreft zei hij echter, dat er kend moet worden, dat de situatie zeer ernstig is, al is alle hoop niét opgegeven. De pogingen om door middel van geluidssignalen met hen in contact te komen, hebben geen enkel resultaat opgeleverd. Volgens burgemeester Socie zullen de reddingswerkzaamheden mogelijk nog drie a vier dagen in beslag nemen, doch op het ogen blik bestaat er geen gevaar voor nieuwe instor tingen. Door het aanhoudend droge en zonnige weer zijn de omstandigheden voor het neerlaten van de reddingsschacht zo goed als het maar kan. Het zal echter een langdurige en moeilijke taak zijn, die vooral in psychologisch opzicht door de ingeslotenen mQeilijk te verduren zal zijn, hoewel hun moreel uitstekend is. Redders giéten voorzichtig een fles wijn leeg in de dun ne pijpleiding, welke op het ogenblik nog de enige ver binding vormt met de ingesloten mijnwerkers in Champagnole. De negen ingeslotenen zijn echter vol goede moed nu zij weten hoe hard er aan hun redding wordt gewerkt. Een dreigende aardverschuiving had gisteravond het begin der eigen lijke reddingsoperaties vertraagd. Er bestond gevaar dat grote gedeelten van de zuidelijke helling van de berg Rivel, waaronder de mijnwerkers gevangen zitten, het zouden begeven. De negen mannen, van wie bekend is dat zij nog in leven zijn, waren van de vertraging in kennis gesteld. Hun leider, Martinet, zei slechts: „OK, we zullen wel wachten". Gisteren arriveerden in Champag nole twee Duitse „reddingsbommen" waaronder degene die gebruikt werd voor het naar boven brengen van de elf overlevenden van de mijnramp in Lengede, in november jl. Zij werden gebracht door twee Duitse technici, van wie er een in Lengede aan de reddingsactie heeft deelgenomen. Voor het redden van de nu ingeslo ten mijnwerkers zal dezelfde metho de worden gevolgd als destijds in Duitsland. De negen mijnwerkers met wie men dinsdagavond contact kreeg en die al sinds maandagmiddag op een diepte van 68 meter opgesloten zit ten zouden in goede gezondheid ver keren. De stemming onder hen is be trekkelijk opgeruimd. TWEEDE MIJNONGELUK IN FRANKRIJK In Rochonviller, nabij Metz. zijn gisteren drie mijnwerkers omgeko men, toen zij in een ijzerertsmijn onder neerstortend gesteente bedol ven werden. RADIOREPORTAGES Gisteren is een radioverslaggever van de Avro, Cees van Drongelen, naar Champagnole vertrokken, van waar hij vandaag, vrijdag en zater dag voor de Avro, de KRO en zo mogelijk de Vara-reportages zal ver zorgen van de pogingen, welke wor den ondernomen om de mannen, die in de kalkgroeve nog in leven blij ken te zijn, te redden. Afhankelijk van de verbindingsmogelijkheden zullen de eerste reportages worden uitgezonden vandaag na de nieuws bulletins 13.00, 18.00 en 22.30 uur in de radioprogramma's van de Avro. Naar gelang de omstandighe den volgen nog reportages morgen in het morgenprogramma van de Vara, na het nieuwsbulletin van 13.00 uur en tussen 15.30 en 16.00 uur in de reportages van de Avro, tussen 19.00 en 19.30 uur in het radiopro gramma van de KRO en omstreeks 23.00 uur in het programma van de Vara. Ernstig vermoeden op ambassade Nalatigheid van Spaanse autoriteiten? BOOTRAMP IN PAKISTAN Op de rivier de Padma, 65 km ten noorden van Dacca in Oost-Pakistan, is in de nacht van dinsdag op woens dag een boot met 150 opvarenden gekapseisd en gezonken. Gevreesd wordt, dat 90 mensen zijn verdron ken. 60 opvarenden zouden zich zwemmend in veiligheid hebben ge bracht. De boot sloeg om toen zij op een eilandje in de rivier stootte. Nog drieduizend Russen op Cuba? De Russen hebben, volgens schat tingen in Washington, sedert eind maart twee- tot drieduizend militai ren en raketdeskundigen uit Cuba teruggetrokken. Dit personeel zou gelegerd zijn geweest op de 28 bases voor luchtdoelraketten op 't eiland. De twee- of drieduizend Russische militairen die zich nog op Cuba zou den bevinden zouden gestationeerd zijn op het luchtverdedigingscontro- lecentrum in Havanna. In oktober 1962, tijdens de Cubaan se crisis, waren er 22.000 Russische militairen op Cuba. ZWIJN OP BED Wilde zwijnen hebben enkele weken dorpen in het district Borsod in het noorden van Hongarije onveilig gemaakt. Zij brachten schade toe aan de mais- en aardappelvelden van decoöperatieve boerderijen en verschenen zelfs in de hoofd straten van de dorpen. Een boer trof op een avond een wild zwijn slapend op zijn bed aan. Er wordt nu op de dieren gejaagd. Tot dusver zijn er honderd geschoten. „Ranger" stevent recht op de maan af Het dinsdag gelanceerde Ameri kaanse ruimtevaartuig de „Ranger- 7", die reeds meer dan de helft van de reis naar de maan heeft afgelegd, koerst thans recht op het doel, de .wolkenzee", aan. Geleerden zijn er voor 80 procent zeker van dat de foto's morgen bij het naderen van de maan kunnen worden gemaakt. Het doel, een vlak gebied onder de equator en bij het centrum van de linker maanhelft heeft men ge kozen, omdat ruimtevaarders een dergelijke plaats voor hun landing no dig hebben. Men hoopt door middel van de foto's te kunnen vaststellen of het maanoppervlak daar effen en zacht of ruw en rotsachtig is. De snelheid van het ruimtevaar tuig zal vandaag groter worden als de aantrekkingskracht van de aarde verder vermindert en die van de maan toeneemt. Volgens de jongste gegevens zal de Ranger-7 morgen om 13.15 uur op de maan terecht komen. AMERIKAANSE VOORSTELLEN OVER CYPRUS Een woordvoerder van de Griekse regering heeft vandaag bevestigd, dat Dean Acheson, die optreedt als speciale vertegenwoordiger van pre sident Johnson op Cyprus, aan Grie kenland voorstellen heeft gedaan om tot een oplossing van het Cyprische vraagstuk te komen. Volgens gezaghebbende kringen omvatten deze voorstellen: aanslui ting van Cyprus bij Griekenland; overdracht door Griekenland aan Turkije van het dicht bij de Turkse kust gelegen eiland Castellorizon; vestiging van een Turkse militaire basis op het „Griekse" Cyprus; scha deloosstelling van Turks-Cyprioten die Cyprus willen verlaten, en in stelling van twee Turkse „cantons" op Cyprus onder Turks-Cyprisch be stuur. Volgens de woordvoerder betreft het hier echter niet formele voor stellen, doch meer de „gedachten- gang" van Dean Acheson. Franse juwelendieven gearresteerd Twee beruchte Franse gangsters, de gebroeders Noël, die onder meer in april de leiding hadden van de overval op een juwelierszaak in Mi laan, waar juwelen ter waarde van miljoenen gulden werden gestolen, zijn in het Franse departement Isère gearresteerd op het ogenblik, dat zij een vredige vakantie wilden genie ten. Een tiental overvallers was al eerder ingerekend. In de woning van de gangsters werd een groot deel van de in Milaan gestolen juwelen ge vonden, voor een waarde van acht honderdduizend gulden. Ernstige nalatigheid van de Spaanse autoriteiten en politie moet er wel de oorzaak van zijn, dat de berich ten over de moord op de Leidse knaap Johan Herman Frijling zo ver ward en uiteenlopend zijn binnen gekomen. Het is thans wel zeker aldus bleek ons na een gesprek met het ministerie van buitenlandse zaken dat het deerlijk verminkte stoffelijk overschot van de jongen acht tot tien dagen geleden al in een terrein nabij Tolosa in Noord-Spanje, niet ver van Irun en San Sebastian is gevonden. Waarom de Nederlandse ambassa de niet eerder kennis heeft gedragen van deze moord, wordt thans onder zocht. Het blijkt, dat de ambassadeur alleen een week geleden wist, dat er een koffer van de Leidenaar was gevonden, maar zoiets gebeurt dage lijks vele malen. Men geeft dan al tijd opdracht het gevondene maar naar de ambassade op te sturen, waar dan voor verdere afwikkeling wordt zorggedragen. Men stelt een rapport op. Ook de politie van Tolosa moet over het gebeuren nog proces-verbaal opma ken. Voorlopig wijzen de gegevens in de richting van een zedenmisdrijf, zowel als in de richting van roof. De consul in San Sebastian houdt persoonlijk toezicht op het onder zoek. Op zijn aanraden is het echt- ASIEL VOOR JUANITA CASTRO De Mexicaanse regering heeft gis teren het verzoek om politiek asiel, dat Juanita Castro, de zuster van de Cubaanse premier, maandag had in gediend, ingewilligd. Juanita Castro was eind-juni uit Cuba naar Mexico uitgeweken. paar Frijling niet naar Spanje afge reisd. De identificatie zal plaats vin den aan de hand van vingerafdruk ken in het monsterboekje, dat zich nog in Leiden bevond. Johan Herman Frijling is op 17 juli met onbekende bestemming af gereisd. Waarschijnlijk was hij onder weg naar zijn broer Jan Willem Frij ling. die in Lissabon Spaans en Por tugees studeerde. Jan Willem Frij ling had al uit Lissabon geschreven, dat Johan Herman best naar Lissa bon onderweg kon zijn. De knaap had enige honderden guldens op zak toen hij uit Nederland vertrok, ver diend in garage en in een boten- bedrijf. CsI-RS- Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden - Tel 3.33.55 Advertentie Spoorwegongeluk in Zuid-Afrika Nabij Randfontein, omstreeks 30 kilometer ten westen van Johannes burg, zijn gistedavond bij een spoor wegongeluk 10 mensen om het leven gekomen. Van 30 van de vele gewon den zou de toestand ernstig zijn. De ramp voltrok zich, toen twee elektrische lokomotieven en zes hou ten passagiersrijtuigen ontspoorden. UITV ERKOOP Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den. cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr 207 Leiden (advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Advertentie) De thans in Moskou verblijvende secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft op een vandaag aldaar gehouden persconferen tie verklaard, dat de Sowjet-Unie blijft weigeren om bij te dragen aan de kosten der V.N.-operaties in Kongo en het Midden-Oosten. „Ik heb niet de indruk, dat Sowjet-Rusland bereid is zijn politiek ten deze te wijzigen", aldus Oe Thant. De secretaris-generaal der V.N. zei verder, dat hij een „nuttige me ningsuitwisseling" met premier Chroesjtsjow en minister van buiten landse zaken Gromiko had gehad over de „kritieke financiële toestand" der volkerenorganisatie. Oe Thant wilde geen bijzonderheden mee delen over zijn besprekingen met de Sow jetleiders over de schuld van vijftig miljoen dollar die de Sowjet-Unie, door haar weigering om bij te dragen aan de genoemde V.N.-operaties, thans aan de Verenigde Na ties heeft. Sowjet-Rusland neemt het standpunt in, dat deze operaties „onwettig" zijn. Terwijl in het zeegebied tussen Noor wegen en Groenland voortdurend tame lijk diepe depressies aanwezig zijn, blijft de luchtdruk op het zuidelijke deel van de oceaan hoog. Het daar aanwezige krachtige hogedrukgebied heeft een uitloper in de richting van Midden-Europa. De genoemde lucht drukverdeling geeft in onze omgeving aanleiding tot de aanvoer van vochtige lucht, waarin naast bewolking ook plaatselijke - opklaringen voorkomen. In verband met de grote afstand van de depressies blijft de regenkans in Ne derland morgen klein. In de tempera tuur zijn geen belangrijke veranderin gen te verwachten. ZON. CD MAANSTANDEN 31 Juli: zon op 5.00, onder 20.32; maan op 23.34, onder 12.38. H oogivaterstanden 31 Juli: v.m. 7.10; n.m. 19.36. Het zegt niets als iemand beweert: ik ben christen, en het dan bij woor den laat.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1