Nieuwe uitbreiding voor de pier van Scheveningen Zuidvietnamese regering vrij om noorden aan te vallen Handkar tegen parkeerprobleem WOENSDAG 29 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT v)oor samenwerking Zwolsman en Verolme Vrijdagmorgen in alle vroegte zullen de Scheveningse badgasten mis schien wat verbaasd kunnen zien dat de pier aan het groeien is. Als het weer meewerkt zal het vierde piereiland, dat van mevrouw Zwolsman de naam „Monitor" gekregen heeft, donderdagnacht van de werf van Ver olme op Rozenburg worden weggesleept en in de vroege uren van vrijdag vastgelegd worden aan de ankers, die momenteel al zijn uitgebracht. De stalen, zes meter lange loopbrug die het nieuwe eiland zal verbinden met het bestaande restaurant-eiland is dan enkele uren eerder, eveneens door een sleepboot van Leen Smit, naar Scheveningen gebracht. Dat kan om dat men deze brug voorzien heeft van een dubbele bodem die luchtdicht is, zodat het geheel evenals het eiland zelf kan drijven. HcIÏICHqS met een middellijn van 1.80 meter. O Met behulp van luchtdruk en spoel- water haalt men voorzichtig het constructie zand waarop de holle poten rusten aan de binnenkant weg. De druk van Deze brug wordt enerzijds aan het n0» ton, want zo zwaar is het eiland bestaande eiland gekoppeld en later me' al z«n apparaten, zorgt er dan aan het nieuwe eiland. Wanneer dit dan voor dat deze poten langzaam in de zeebodem zinken. Zij komen tot zes meter diep en worden dan volgestort met cement. Het eiland wordt dan op de juiste hoogte ge vezeld, vastgelast en zit dan muur vast in de zee, te hoog om last te hebben van storm of golven. Wat er nog van de vier poten boven het eiland uitsteekt wordt weggebrand en als dan inmiddels de inwendige inrichting van restaurant met twee bars klaar is, is het moment geko men om het nieuwe eiland open te stellen voor het publiek. Het tijdstip is nog moeilijk te be palen. Veel hangt bij dit alles na tuurlijk af van het weer, maar de verwachtingen zijn eind augustus, begin september. Meer samenwerking Zoals eerder bericht is het niet onmogelijk dat uit dit initiatief dat de heren Zwolsman en Verolme tot samenwerking heeft gebracht, de bouw van botels en stalen bungalows aan het water zal voortvloeien. ,,op zijn poten wordt gezet" rijst de brug vanzelf mee omhoog. Op deze handig bedachte manier spaart men moeilijk gemanoeuvreer met drijvende bokken uit. Aan boord van de „Monitor" een stalen gevaarte van ruim 38 bij 23 meter, drie verdiepingen hoog, namelijk 15 meter komen 23 man van de werf te huizen, die alle no dige apparatuur en hulpmiddelen vinden om in de kortst mogelijke tijd het nieuwe restaurant veilig in zee te verankeren. Geschiedenis Men kent de geschiedenis, het suc ces van de pier maakte uitbreiding gewenst, maar het departement voor Volkshuisvesting voelde er niets voor vergunningen te verstrekken voor de bouw van een nieuw amu- sements-eiland. De heer Zwolsman wendde zich toen tot de heer Verol me en men vond een modus om bui ten volkshuisvesting om toch een eiland te kunnen bouwen. Het werd een vorm van scheepsbouw. Name lijk een geheel stalen bouwwerk, dat drijven kon. Dit nu wordt op 4 dik ke stalen buizen naast de bestaande pier geplaatst op hoogte gevijzeld 7.50 meter boven N.A.P. door een stalen brug met de bestaande pier verbonden en de uitbreiding is een feit. Tijdrovend karwei Nu zal dit nog wel even tijd kos ten. Het plaatsen bijvoorbeeld van de „Monitor" is vrijdagavond echt nog niet klaar. Zodra de sleepboot het drijvende gevaarte op zijn plaats heeft gemanoeuvreerd, en het vast ligt aan de zes ankers, die aan boeien al klaar liggen, laat men de vier po ten, die nu net als bij een boor eiland nog hoog boven het bouw sel uitsteken, zakken tot zij op de bodem rusten. Deze poten zijn hol, TRACTOR DOODT MAN EN KIND De 35-jarige landbouwer E. van Brenk uit Opheusden en zijn 12-ja- rige neef Hendrik Heenk uit Arkel zijn gisteren om het leven gekomen door het omslaan van de landbouw- tractor, waarop zij naar het land van de heer Van Brenk reden. Beiden kwamen onder de tractor terecht en overleden ter plaatse. De jongen logeerde bij zijn oom. Zij gingen met de tractor en een aanhangwagen een vracht hooi van het land halen. Het ongeluk gebeur de op een dijk. Vermoedelijk is de heer Van Brenk iets teveel uitgewe ken. VERPLEEGSTER VERDRONKEN Gistermiddag is in het zwembad De Klarinet in het dorp Zeilberg (gem. Deurne) tydens het zwemmen een verpleegster uit Deurne, de 28- jarige mej. G. van der Steen, ver dronken. Amerika vreest nieuwe staatsgreep in Saigon Premier Ngoejen Chan van Zuid- Vietnam heeft de pers meegedeeld, dat zijn regering „vrijheid van han delen" heeft wat betreft een moge lijke aanval op Noord-Vietnam. Op vragen over berichten, dat er grote meningsverschillen zouden bestaan tussen Washington en Saigon over ren dergelijke aanval, zei de pre mier, dat er geen problemen zijn en ook niet twee gedragslijnen. „De re gering der Verenigde Staten en die Begrafenis vermoorde vrouw Dit is het vierde piereiland, dat donderdagnacht van de Verolmewerf op Roozenburg naar Scheveningen worden gesleept. Verdachte voor geleid officier In alle stilte is gistermiddag op de Algemene Begraafplaats „Eik en Dui nen" in Den Haag het lichaam be graven van mevr. Eleonora Hagers- Segov, die in de nacht van woensdag op donderdag, 23 juli, in haar huur kamer in Rotterdam werd vermoord. Onder de aanwezigen waren Rot terdamse rechercheurs van politie. Nadat het lichaam was bijgezet in het graf van de familie Hagers, dank te een lid van de familie Segov voor de belangstelling. De politie in Rotterdam, belast met het onderzoek in de doodslag op me vrouw Eleonora Hagers-Segov, is thans bezig met het opstellen van het proces-verbaal van het verhoor van de 23-jarige bouwkundig teke naar A. van L., tegen wie ernstige verdenkingen zijn gerezen. De termijn, die de politie bij de wet wordt gegeven voor het verhoor en het verdere onderzoek is vandaag verstreken. Van L. is daarom aan de officier van justitie overgegeven die dan samen met de rechter-commis- saris het onderzoek en de voorberei ding voor het openbaar onderzoek door de rechtbank moet voorbereiden. Op het moment, dat Van L. als verdacht van doodslag voor de offi cier van justitie wordt geleid, houdt de taak van de politie in deze zaak op tenzij mr. De Jong een nader on derzoek op bepaalde punten zou be velen. Inmiddels blijft de jeugdige ver dachte beslist ontkennen de daad te hebben gepleegd. De aanwijzingen tegen hem zijn echter zo sterk, dat niet overwogen kon worden hem op vrije voeten te stellen. van Zuid-Vietnam hebben in deze oorlog hetzelfde doel". De Zuidviet namese premier gaf echter geen rechtstreeks antwoord op de vraag, of Saigon en Washington het eens zijn over de middelen ter bereiking van dit doel. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde is gezegd, dat de grotere Ame rikaanse militaire en niet-militaire steun aan Zuid-Vietnam een gevolg is van grotere activiteit van de com munistische Vietcong en de toene mende kracht van de guerrilla-be weging. (Volgens Amerikaanse func tionarissen zal de Amerikaanse hulp „aanzienlijk" vergroot worden). Van Zuidvietnamese militaire zijde is meegedeeld, dat gisteren drie Amerikaanse officieren om het leven zijn gekomen toen hun voertuig op een mijn reed. Dit gebeurde 30 km. ten zuiden van Saigon. De Ameri kaanse verliezen in Zuid-Vietnam sinds januari 1961 zijn volgens deze zegslieden 166 doden, 17 vermisten en 1030 gewonden. Volgens diplomatieke waarnemers in Washington maakt de Amerikaan se regering zich zorgen over een mogelijke nieuwe regeringscrisis in Zuid-Vietnam, die de derde zou wor den in een half jaar tijds. Generaal Chan zou onder druk staan van zijn tegenstanders in het leger en van de „Dai Viet"-partij, die hem verwijten te afhankelijk te zijn van de drijfveren van de Amerikaan se politiek voor het voeren van de oorlog. Generaal Chan zou gedwon gen zijn te spreken over aanvallen tegen het noorden, zelfs al zou hij weten hiertoe niet bij machte te zijn. Lossere politiek bepleit. Onlangs is gemeld, dat het Zuid vietnamese staatshoofd, generaal Minh in een toespraak heeft gepleit voor een Zuidvietnamese politiek die losser staat van die der V.S. De Amerikaanse pers tenslotte, maakt hoe langer hoe meer gewag van geruchten over een nieuwe staatsgreep in Saigon. Ontmoet Goldwater Johnson op tv De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, se nator Barry Goldwater, heeft giste ren voor een 50-tal republikeinse af gevaardigden verklaard, dat hij „be reid is president Johnson tijdens de aanstaande verkiezingscampagne voor de tv-camera's te ontmoeten". De woordvoerder van het Witte Huis had geen commentaar op de verklaring van de republikeinse se nator. Het lerarentekort Oudere leraren tijdelijk handhaven In schriftelijke vragen aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het AR-Tweede Kamerlid Van Bennekom de be windsman gevraagd naar maatrege len terzake het nog steeds voortdu rende tekort aan bevoegde docenten. In deze vragen wijst de heer Van Bennekom er op, dat er een moge lijkheid bestaat leraren met een MO- A-akte, die op 1 september 1959 de leeftijd van 55 jaar hadden of ouder waren, in tijdelijke dienst te hand haven tot aan het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het ka merlid verzoekt de minister te be vorderen, dat de datum van 1 sep tember 1959 wordt verschoven naar een nader te bepalen datum. Roemense premier sprak met De Gaulle President De Gaulle heeft gister morgen- een uur lang met premier Maurer van Roemenië gesproken - twintig minuten langer dan tevoren was afgesproken. De Roemeense re geringsleider, die het onderhoud met het Franse staatshoofd („deze emi nente figuur van onze tijd", naar hij zei) vruchtbaar noemde, verklaarde na afloop met genoegen geconsta teerd te hebben, dat „de Franse rege ring ons standpunt deelt, dat de mo gelijkheid bestaat de betrekkingen tussen onze beide landen steeds meer te ontwikkelen en dat deze ontwik- keling een bijdrage vormt tot de gro- te zaak van de vrede en de interna- ongeluk zo ernstige gevolgen had, tionale samenwerking". was het feit, dat de uit de rails gelo- pen wagon tegen een pijler van een flnnrtd AAtwl„ viaduct terechtkwam. Normaal zou V/1JU1 IU Vvl YUC/I UC de ontsporing niet zo rampzalig zijn geweest, doordat het een stalen wa gon was. Intussen heeft de treinbe stuurder ontkend, dat hij 90 km zou hebben gereden. Volgens hem kon Bij het onderzoek naar de oorzaak ^L°ï"b!la'te trein niet harder r«" van het ernstige spoorwegongeluk n - in Noord-Portugal is gebleken, dat De stad Oporto is in rouw. Alle Vfn,t U. *ul f^Jfren een onont- de lokale dieseltrein op het traject festiviteiten zijn afgelast. Het aantal P7iu n fosforbom van 125 kg Povoa de Varzim - Oporto driemaal slachtoffers staat nog steeds niet vast. "nt,,pkt n" zoveel reizigers vervoerde als nor- Nieuwe „oplossing in Amsterdam Aan de Amsterdamse Overtoom is reeds jaren lang een heftige buren ruzie gaande, die naar alle waarschijnlijkheid het parkeerprobleem in de hoofdstad nog wat gaat vergroten. De laatste stap in het reeds jaren durende conflict tussen de heren Zweepe en Veenendaal is hier de reden van. Hoe is namelijk de situatie? Sinds jaar en dag heeft de heer Veenen daal een uitklapbare handkar van 4.80 meter voor zijn deur staan, die hij, wanneer hij zijn wagen wil parkeren ijlings inklapt. De heer Zweepe ziet geen kans om aan de Overtoom, waar de parkeerruimte toch al zo schaars is, zijn wagen te parkeren Hij is vertoornd op de politie, die ondanks herhaalde aanmaningen van zijn kant, maar niets doet om een oplossing te geven en het vol komen onnutte ding te doen verdwijnen. „Zolang als ik hier woon", zegt de heer Zweepe, „heb ik nog nooit gezien, dat het ding gebruikt is". De heer Veenendaal beweert daarentegen, dat de kar voor zijn bedrijf onmisbaar is. In het verleden is de vete al eens tot een uitbarstinkje gekomen, toen de heer Zweepe een bordje aan de handkar bevestigde met het op schrift: „Ik sta hier al vijf jaar nutteloos, een ergernis voor de par keerders en de buurt; wie haalt mij weg?" Een paar dagen later stond de wagen aan de overkant met het opschrift: „Ik sta al vijf »jaar in de weg, maar nu ben ik lekker mijn plaatsje kwijt", een gang van zaken, waar de heer Veenendaal zich indertijd ernstig over heeft opgewon den, omdat de kar op slot stond, maar de twee sloten en meerdere zaken waren vernield. De laatste stap in de ruzie is nu, dat de heer Zweepe, omdat de politie toch niet optreedt tegen deze handelwijze van zijn buurman, zelf handkarren gaat verkopen aan Amsterdamse autobezitters, die met parkeerproblemen kampen. Hij zal ze in Zaandam laten maken en beweert, dat er reeds veertig orders bij hem zijn binnengekomen. De prijs van de karren is 45 per stuk. Ramptrein bij vervoerde teveel passagiers Bom ontdekt in hart van Londen Bij bouwwerkzaamheden in de om geving van de Londense kathedraal ontdekt. De omgeving werd direct ontruimd en het ondergrondse trein- maal. Met het oog op de grote toe vloed van passagiers in Povoa de Varzim hadden de spoorwegen al een extra-trein ingelegd die tien minu ten later zou vertrekken, doch vrij wel alle reizigers persten zich in de eerste trein, zodat de extra-trein bij na leeg vertrok. Een andere factor waardoor het Volgens de jongste berichten zouden verkeer werd stilgelegd. In het hart An doden en 168 gewonden zijn. van de Britse hoofdstad ontstond 74 gewonden zijn in ziekenhuizen op genomen. Prof. ir. C. H. Bast (rechts), directeur-generaal van de PTT, heeft dinsdag in Amersfoort de eerste exemplaren van de speciale postzegels, die ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de spoorwegen worden uitgege ven, overhandigd aan ir. J. Lohman, president-directeur van de N.S. In het midden is de moderne beveiliging te zien, die ook het motief is op een van de postzegels. Hij ij is niet dood, hij slaapt „Er is een buspassagier over leden!!" Zo luidde gistermid dag in Amersfoort de kreet van de geschrokken buschauffeur van de VAD en van de overige medereizigers. De 16-jarige Bert K. lag achteruit in zijn stoel, toen de bus het eindpunt had bereikt en iedereen wilde uitstappen. Men poogde hem te weken, natte compressen wer den op zijn gezicht gesmeten, maar wat ook werd geprobeerd de jongen reageerde niet. Ten einde raad werd de GGD ge alarmeerd met bovenstaande mededeling. De broeders van de GGD konden de opgewon den reizigers, die klaarblijke lijk weinig van medische be ginselen afwisten, snel gerust stellen: de polsslag van de „do de" was normaal. Toen de jongen uit zijn diepe slaap ontwaakte, toonde hij zich uiteraard nogal verbaasd over de beroering, die rond hem was ontstaan. Hij vertelde op vakantie te zijn geweest en daar flink wat slaap te hebben ontbeerd en voor de ogen van de verbouwereerde reizigers stapte hij naar het station om zo gauw mogelijk de trein naar huis en bed te halen. het middagspitsuur een verkeers chaos. De rokende bom werd door de brandweer onder water gezet, in af wachting van de komst van militaire Op het IJsselmeer zijn gistermid- deskundigen om het wapen onscha- dag omstreeks twee uur twee sche- *e ma*en. pen gezonken, een van 350 en een van 500 ton. Beide schepen waren In Tokio zijn zes mensen aange- geladen met grint en onderweg van houden in verband met het verval- Duitsland naar het Friese plaatsje sen en verzilveren van promessen op Schuilenburg. De schepen kwamen naam van Japanse industriële onder in moeilijkheden toen de wind plot- nemingen. Tot dusver zijn valse pro- seling aanwakkerde tot windkracht messen ter waarde van ongeveer vier acht en naar het noordwesten liep. miljoen gulden in beslag genomen. De schippers probeerden hun sche- De politie vermoedt, dat het in totaal pen met de kop op de wind te kry- gaat om elf miljoen. De gebruikte gen, maar dat lukte niet tijdig. persen zijn gevonden. Premier Chroesjtsjow begroet de Engelse minister van buitenlandse zaken Richard Butler in het Kremlin voor besprekingen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7