WOONSCHUITENPROBLEEM LIGT DE RAAD VAN LISSE ZWAAR Bloemsierkunst in Leidse burgerzaal Optreden van Piet Kee in de Pieterskerk Er moet meer grond komen voor de woningbouw REM-RADIO AL IN DE LUCHT SCHOOLBOEKEN Leidse Agenda Wo^sDAG^jmjjeat DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 KATWIJK Het kampeerterrein blijft bestaan Onder de kampeerders van vorige jaren heerste de laatste tijd enige on rust over het al of niet voortbestaan van het kampeerterrein in de Zuid duinen alhier. Er deden n.l. geruch ten de ronde, dat de Leidse Duinwa termaatschappij het kamperen zou verbieden. In een bijeenkomst van kampeerders, waarbij o.m. tegen woordig waren burgemeester H. Dui ker en wethouder H. Haasnoot, be nevens de heer T. Meijvogel onder directeur van Openbare Werken, is een en ander uit de doeken gedaan. De heer R. A. Lau uit Leiden, voorz. van de Kampeerdersveren. voerde namens de kampeerders het woord. Burgemeester Duiker, die de heer Lau had aangehoord, antwoordde dat er geen accuut gevaar voor ophef fing van het kampeerterrein bestaat, maar dat volstaan is met enkele De burgemeester van Leiden heeft vanmiddag de tentoon stelling Rijnsburgs Bloemenpa- let geopend in de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis. In de ze expositie is een kostbare verzameling bloemen en plan ten bijeengebracht. Vooral de collectie orchideeën ter waarde van 75.000 gulden is onover troffen. De tèntoonstelling is vanavond nog tot tien uur open en verder tot en met zondag aanstaande iedere dag van 9- 22 uur en zondag van 13-22 uur. De foto geeft een beeld van een hoek van de tentoonstel ling. v. Deze maatregelen zijn opgelegd door de Inspectie van de volksge zondheid. Hij verzekerde dat b. en w. alles doen om het genoemde ongerief zoveel mogelijk te beperken. Maar er wordt ook verwacht dat van de zijde van de kampeerders aan de voorschriften streng de hand wordt gehouden. Het tweede concert van de serie orgelbespelingen van deze zomer in de Pieterskerk te Leiden wordt a.s. vrijdag gegeven. Ter gelegenheid van de sterfdag van Johann Sebastian Bach 28 juli nu 214 jaar geleden is het programma geheel gewijd aan werken van deze grote componist. Piet Kee is de man, die op dit con cert de altijd weer indrukwekkende orgelmuziek van Bach toccata's, fuga's, koraalbewerkingen, enz. op het prachtige orgel van de Pieters kerk ten gehore zal brengen. De heer Kee, winnaar van de „Zilveren Tulp" op de Haarlemse orgelconcoursen in 1953, '54 en '55 werd op 30 augustus 1927 te Zaandam geboren. Hij ontving zijn muzikale opleiding van zijn vader Cor Kee en aan het Amsterdams Conservatorium o.a. van dr. Anthon van der Horst. Hij be haalde in 1948 het einddiploma met onderscheiding voor muzikale en technische eigenschappen. Enkele jaren daarna verwierf hij de Prix d'excellence en de Jubileumprijs van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Piet Kee is sedert 1952 organist der grote of St. Laurenskerk te Alkmaar en sedert 1956 stadorga- nist van de Grote of St. Bavokerk te Haarlem. Verder is hij nog als hoofdleraar voor orgel verbonden aan het Conservatorium van de ver eniging „Muzieklyceum" te Amster dam. Behalve vele concertreizen in West-Europa maakte hij in 1961 een concerttournee door de Ver. Staten van Amerika. In 1960 werd hem de „Bach medal" van de Harriet Cohen- stichting te Londen toegekend. Ver schillende composities voor orgel, koor, kamer- en huismuziek zijn van hem verschenen. Van vele door hem gespeelde werken werden grammo foonopnamen gemaakt. Het programma voor het concert in de Pieterskerk op 31 juli is als volgt: Bach-programma: 1. Fantasie in G grote terts; 2. Vier koraalbewerkin- Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT Dat kan - graag zelfs! - door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam: Adres: Woonplaats: geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.78) per maand (ƒ3.35) per kwartaal (ƒ10.05) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij D of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als onderstaande bon invult. De heer/mevr./mej.: Adres: Woonplaats: zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ont vangen. Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (7 cent postzegel) aan De Leidse Courant. Papengracht 32, Leiden. v.J De agenda voor de raadsvergadering in Lisse, gisteravond gehou den, bevatte slechts 2 voorstellen van b. en w., doch bij de inge komen stukken was een schrijven van de fractievoorzitters uit den raad over het woonschuitenprobleem in Lisse, waardoor de ver gadering tot bij middernacht duurde. Bij de besprekingen bleek ook de toekomstige bebouwing van Lisse een zeer urgent punt te zijn, waarover vele raadsleden het woord hebben gevoerd. Schrijven van fraktievoorzitters aan burgemeester en wethouders Hedenmorgen is de REM met de radio-uitzendingen vanaf het REM- eiland begonnen. „Radio-Noordzee" zendt uit zoals wij reeds berichtten op de 214 meter van 's morgens tien uur tot twaalf uur en 's middags van vijf tot 's avonds acht uur. De zender was vanmorgen reeds goed te ontvangen. Ook uit Amsterdam en Utrecht werd een goede ont vangst gemeld. De uitzendingen be staan voorlopig nog uit. grammo- foonmuziek, met daartussendoor de herkenningsmelodie van Radio Noordzee: „Ferme jongens, stoere knapen voor: HJ3.S. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM L.T.S. U.T.S., enz. ZANDVLIET^ Boek- en kantoorboekhandel Haarlemmerstraat 117a Leiden Telef. 20421 (Advertentie) gen: a. Nun komm' der Heiden Hei land (Advent), b. Allein Gott in der Höh' sei Ehr (Kerstmis), c. O Mensch, bewein dein Sünde grosz (Passie), d. Erstanden ist der heiige Christ (Pasen); 3. Toccata en fuga in d kl. terts (peters editie IV no. 3); 4. Trio Sonate no. 1, allegro mode rato, adagio, allegro; 5. Preludium en fuga in f kl. terts. Het concert "begint om 20.15 uur. VOORHOUT Geboren: Henricus M. zn van H. C. van Beek en J. F. M. Verwer. Overleden: A. Wassenaar, oud 73 jr. J. v. d. Geer 81 jr. Getrouwd: C. A. Smit te Noordwijk en Adriana C. Mens. Johannes Su- pheert te A'dam en Jannetje Stoof. Cornelis Duyndam te Noordwijk en Geertruida van Klaveren. Antonius v .d. Zwan te Hillegom en Joanna Boere. Geslaagd Voor het examen Ne derlands MO-A slaagde te Tilburg de heer C. J. Stokkermans te Leiden. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; en: Haven Apotheek, Ha ven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven Apotheek. TENTOONSTELLINGSAGENDA De Lakenhal: dagelijks 104 uur; zondags 14 uur. Tentoonstelling Will H. Tweehuy- sen (tot 31 augustus). Rijksmuseum Gesch. Natuurweten schappen (Steenstr.): dag. 104 uur, zond. 14 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Ma. t.m. vrijdag 105 uur, zond. 14 u. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling Bison jager en bleek- gezicht'. Werk. 105 uur; zondags 15 uur (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): dag. 1017 uur; 's zondags 1317 uur. Rijksmuseum van Oudheden: da gelijks 105 uur; zond. 15 uur. Taveerne Tastevin (Beestenmarkt 14): Tentoonstelling tekeningen Bert Jonk (tot 16 augustus). Naar aanleiding van het schrijven van de fractievoorzitters over het woon schuitenprobleem in Lisse gaf de voor zitter van het college, mr. Th. M. de Graaf, een uitvoerige uiteenzetting. Burgem. De Graaf gaf in chronolo gische volgorde weer hoe alles zich in Lisse ontwikkeld heeft om de aangroei van woonschepen zonder toestemming tot ligging tegen te gaan en voorts om de bouwsels (of „getimmerten" zoals 't officieel in de verordening heet) te doen verdwijnen. In de vergadering van b. en w. van oktober 1963 is besloten streng op te treden tegen de ongunstige ontwikkeling van het woonschuiten probleem, De directeur van Openbare Werken kreeg opdracht aan woonschuit bewoners zonder vergunning mede te delen, dat zij niet langer op de ingeno men plaats mochten blijven liggen, voorts dat alle getimmerten op de wal moesten verdwijnen. Deze zouden (vol gens schrijven van 5 nov. 1963) op 23 nov. 1963 verdwenen moeten zijn. Op 28 nov. bracht de directeur rapport uit aan b. en w., in welk rapport vermeld stond, dat de opruiming nog niet ge schied was en de schepen nog niet ver dwenen waren. Door b. en w. werd be sloten om voor het opruimen van de bouwsels uitstel te verlenen tot na de winter 19631964, zulks met het oog op de opslag van brandstof voor de woon- schuitbewoners.Uitstel werd verleend tot 1 april 1964. Ongeveer half maart is men eraan herinnerd, dat de bouw sels opgeruimd moesten zfjn en inder daad is dit geschied, behalve door één woonschuitbewoner, die om minder prettige redenen „elders" vertoefde Doch het was inmiddels juni geworden, omdat door ambtenaren van de gemeen tesecretarie verzuimd was bedoeld schrijven van half maart aan betrokke nen toe te zenden! Dat betreurde de burgemeester erg. NIET EENVOUDIG Het verwijderen van de woonsche- zonder vergunning bleek een minder eenvoudige zaak te zijn! De adj. direc teur van Openbare Werken rapporteer de aan b. en w. dat men geen gevolg gaf aan het verzoek om de ligplaats te verlaten. Op 22 juni hebben b. en w. een schrijven doen uitgaan aan be trokkenen, dat men uitstel kreeg doch eïders een ligplaats moest zoeken, daar men in Lisse géén vergunning kreeg. Hierbij werd opzettelijk nog geen ter mijn genoemd. De burgemeester deelde voorts mede, dat in de Rijnsloot zich het geval voor deed, dat woonschuitbewoners zonder toestemming aansluitingen hadden ge maakt op het electriciteitsnet en de wa terleiding op huizen op de wal, ja dat men zelfs op de waterleiding van de blo-school was aangesloten, alles clan destien! Voorts was er in de Haven een drietal woonschepen waarvan één schip een reparatiebedrijf ingericht had en de wal als werkplaats gebruikte met alle gevolgen van dien VERONTWAARDIGT Verontwaardigd was de burgemeester over publicatie in het „Vrije Volk", waarvan een journalist een telefonisch onderhoud had gehad met de burge meester, die gevraagde inlichtingen gaf en tot zijn grote verbazing later las, dat hij in het Vrije Volk ten tonele werd gevoerd als iemand, die niet de volle waarheid spreekt. De hoofdredac teur-directeur van het Vrije Volk bood hiervoor verontschuldiging aan: de journalist was niet geheel juist ge weest De burgemeester was niet temin onaangenaam getroffen en bleef dit BEGRIJPELIJK Door de heer J. P. de Koning (voor zitter KVP) werd gezegd, dat hü hét heel goed begrijpen kon, dat fouten ge maakt zijn omdat men vroeger nooit met dit probleem te maken had. Men moet door de woningnood nu eenmaal tot een woonschuit de toevlucht nemen, doch zodra een woning beschikbaar is gaat men er uit. Dat het de gemeente uit de hand gelopen is, is begrijpelijk. Het liggen van „ongewenste" schepen is onprettig, zowel voor de overigen als voor de gemeente. Er is een druppel ge komen, die de maat deed overlopen, doch hij was dankbaar, dat b. en w. goede mogelijkheden wil openstellen om ook het leven in een woonschip „leefbaar" te maken. Hij hoopte op een menselijke benadering van dit pror bleem. TE EENVOUDIG De heer P. A. van Leeuwen (PvdA) gaf vervolgens zijn mening te kennen. De woonschepen hier zijn geen recrea tie doch een gevolg van de woningnood. Men bemachtigt hier geen stuk grond, doch een maatschappelijk stuk water. Er is een aktie gevoerd (door de ge meente) en men heeft de voorgenomen aktie niet waar kunnen maken! Dat „niet waar kunnen maken" kan zelfs nog waardering hebben om het maken van grote brokken te voorko men. Spr. had nogal kritiek op de woorden van de burgemeester en zeide dat deze op enkele punten de zaak te DE BEVOLKINGSTOENAME IN NEDERLAND Dezer dagen zijn in het maand blad „Bevolkingsboekhouding" de bevolkingscijfers over 1963 gepubli ceerd van de 72 gemeenten in ons land, die al enkele jaren meer dan 25.000 inwoners hebben. Uit deze lijst blijkt dat de bevolkingstoename in deze gemeenten vorig jaar het groot ste is geweest in de Friese gemeente Smallingerland, waarvan Drachten de hoofdplaats is. Op de tweede plaats wat de groeisnelheid betreft, kwam Oss en dan volgen Hoogeveen, Rijs wijk (ZH), Oosterhout, Assen, Ge leen, Amstelveen en Ede. Slechts twee van de grote gemeen ten hadden bij het begin van dit jaar een kleiner inwonertal dan acht jaar geleden, n.l. Amsterdam en Den Haag; van de overige gemeenten had Rotterdam de kleinste groei. NIEUW THEOLOGISCH TIJDSCHRIFT VERSCHIJNT IN ZES TALEN Op initiatief van de uitgeverij Paul Brand te Hilversum zal in het na jaar 1964 een internationaal theolo gisch tijdschrift „Concilium" met een totale oplage van 30.000 exemplaren in zes verschillende talen verschijnen. Dit is mogelijk geworden doordat acht uitgevers in Europa en de Ver enigde Staten het tijdschrift in hun verspreidingsgebied zullen drukken en uitgeven. Het eerste nummer zal zo moge lijk tijdens de derde zitting van het concilie aan paus Paulus worden aan geboden. Er zullen 200 theologen uit 14 lan den meewerken; onder hen is de mede-initiatiefnemer prof. dr. Karl Rahner. Enkele Nederlandse medewerkers zijn: mgr. dr. J. Willebrands, mr. L. Baas, mgr. dr. J. Groot, dr. B. Wil- lems O.P., dr. C. Trimbos en prof. dr. P. Schoonenberg S.J. EXAMENLEK Een jonge vrouwelijke functionaris van het Franse ministerie van onder wijs, die sinds maandag in Parijs werd verhoord, heeft gistermorgen bekend, dat zij verantwoordelijk is voor het uit lekken van de examenopgaven voor de middelbare scholen in Marseille. Het be treft hier de 21-jarige Daniele Maurel, die uit hoofde van haar functie de exa menopgaven bij terugkeer van de staats drukkerij onder haar ogen kreeg. Zij heeft de opgaven aan een van haar vrienden verstrekt. IN HET KORT Een rechtbank in Hannover heeft een 30-jarige arbeider tot ze ven maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens belediging van een Joodse herbergier en huisvrede breuk. Volgens officiële gegevens uit de archieven van het Westduitse leger zijn tijdens de tweede wereld oorlog 2,9 miljoen Duitse militairen gedood. 1.4 miljoen werden als ver mist opgegeven. Van de burgerbe volking kwamen bij luchtbombarde menten 500.000 mensen om. Uit het bureau van de Zweedse schatkist in Stockholm zijn waarde volle relikwieën uit de 16e en 18e eeuw gestolen, o.m. een in leer ge bonden boek met de handtekeningen van alle Zweedse koningen, vanaf koning Gustav Vasa, die in 1542 de troon beklom, en een bijbel van ko ning Karei XII (1682-1718). Een organisatie die zich de „Spaanse verzetsbeweging in Dene marken" «noemt, heeft reisbureaux in Kopenhagen in anonieme tele foongesprekken gewaarschuwd „op te houden met het sturen van toeris ten naar Spanje". Er zijn in de afge lopen twee weken elf aanslagen ge pleegd, waarvan drie met kleine bom men, die echter niet ontploften. Uit het Tropenmuseum te Amster dam is een geelkoperen, 44 cm hoge koffiekan, afkomstig uit Jemen, ge stolen, waarvan gisteren bij de poli tie aangifte is gedaan. simplistisch had voorgesteld. Ook b. en w. hadden de zaak niet door' De voorzitter zeide, nadat de heer Montagne (Prot. fractie) verklaard had zich échter de heer De Koning te stel len en de heren E. den Hollander en H. Nieuwenhuis ook enkele woorden hadden gesproken waarin zij op een goede oplossing hoopten, dat b. en w. alles zullen doen om de zaak tot een goed einde te brengen. „Wij zijn slacht offer geworden van onze eigen lank moedigheid". Met nadruk stelde spr. vast tegenover de heer Van Leeuwen, dat b. en w. de zaak niet hebben wil len doorzetten, desnoods met geweld, maar wees van de hand dat een be gonnen aktie niet volvoerd zou kunnen worden! Na nog wat heen en weer spreken was deze zaak ten einde, althans in de raadszaal. Verder zullen b. en w. zien wat te doen is! Er zal bij b. en w. be hoefte zijn, aldus de burgemeester, om alles in rust en volkomen openheid te bespreken en te behandelen. BOUWPLANNEN Er zal na het spoedig aan te vangen „Poelpolderland" in de toekomst nog meer grond beschikbaar moeten zijn voor woningbouw. De gedachten gaan daarbij in de richting Roversbroekpol der. De bouw zal zich dus naar het zuiden gaan uitbreiden. Daarom willen b. en w. de bestemming van deze gron den in die richting vastleggen. Doch dat zal dan gaan met bezwaren van de bedrijven, welke daar thans ge vestigd zijn. Men zal dan min. of meer op „bevroren" grond komen te zitten van nu af aan, niet wetende wat de toekomst van de huidige bedrijven zal worden. Het was vooral de heer N. G. Mens (KVP), die zijn bezwaren uitte tegen deze onzekerheid. Men zal on geveer 30 jaar met zijn bedrijf op „dood spoor" staan en dat is is vooral voor zoons uit die bedrijven funest. Hij noem de dit geen streekplan maar een plan streek! Er zal meer en meer moeten worden omgeschakeld naar glascultuur. Spr. noemde de bloembollencultuur „noodlijdende bedrijven" en vroeg de voorzitter of hij wel wist dat hij bur gemeester was van een noodlijdende ge meente! WOONGEMEENTE Zeer breedvoerig is gesproken over de ontwikkeling van Li&e waarbij de bur gemeester vaststelde, dat Lisse meer en meer een woo n-gemeente zal gaan worden in de Randstad Holland. De heer Paardekooper (KVP) pleitte voor kassenbouw en vroeg dit ook in andere gedeelten van Lisse nader te bezien, waarbij hij wees op Zandvliet tussen dorp en Keukenhofbos. Ook daar grooit iets. Uit de besprekingen kon wel worden vastgesteld dat in Lisse de glascultuur wel belangrijk gaat worden en dus ook de bestaansmogelijkheid van bedrijven waarover het thans gaat in de Rovers broekpolder en omgeving. Sommige in cidentele gevallen werden bezien en zullen grondig door b. en w. en de commissie voor ruimtelijke ordening bekeken worden. ATLETIEKBAAN Direkt na de opening had de voor zitter reeds medegedeeld, dat 'n schrij ven was ingekomen van Ged. Staten betreffende het besluit van de raad om voor de atletiekbaan in het Lisser sport park een bedrag van ƒ100.000 beschik baar te stellen. Ged. Staten wilden in hun schrijven het college en de raad ernstig de vraag voorleggen, of zulk een bedrag in de huidige omstandigheden verantwoord is te achten, gezien de situatie op de kapitaalsmarkt en niet gevreesd moet worden, dat men in Lisse binnen afzienbare tijd ander plannen mogelijk urgenter acht dan het onder havige, terwijl men dan tot uitvoering niet zou kunnen overgan, omdat men een plan niet financieren kan. B. en w. deelden mede, dat zij deze brief van Ged. Staten ernstig overwogen hebben en tot de conclusie zijn gekomen, dat het investeringsprogramma volledig volgens plan wordt uitgevoerd en men in Lisse momenteel zelfs vóór is op het inves teringsplan. B. en w. menen, dat de vrees ongegrond is om de investering van 1 ton voor een atletiekbaan voor lopig op te schorten, doch willen af wachten of de lening van 2 miljoen voor de verwezenlijking van de bebou wing van de Poelpolder eerste gedeelte door Ged. Staten wordt goedgekeurd. Is dit het geval, dan is geen reden aan wezig om de aanleg van de atletiekbaan tot later datum uit te stellen. f Straks gaan ze er met een olifant vandoor De laatste tijd schijnen er in het dierenpark te Wassenaar verzamelaars aan het werk te zijn, die het gemunt hebben op de geschilderde naambordjes van het vier- of tweebenige dier dat zich in de desbetref fende hokken bevindt. Zolang het alleen nog maar gaat om deze bordjes, is het. nog niet zo erg, hoewel het voor de direc tie van het park natuurlijk een onaangename geschiedenis is. De recherche houdt, dan ook een oogje in het zeil, want van het een kan soms het ander ko men. Verbeeld je namelijk, dat de verzamelaars eens een échte olifant zouden meenemen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4