Borrelende bron in de Duitse Bocht nog niet gedicht Leidse Bioscopen APPELS en PEREN TE VROEG RIJP Geen zorgen om Fiësta-reizen Joegoslavië VULCANO WOENSDAG 29 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (Advertentie) Vaartuig terug naar Rotterdam Het is de Amerikaanse temmer van buiten controle geraakte gasbo ringen, Red Adair, niet gelukt de borrelende gasbel in de Noordzee bij Borkum onder controle te krijgen. De Amerikaanse installatie, die hij daartoe bij de Rotterdamsche droog dok maatschappij aan boord had la ten installeren van het bergingspon ton „Tak 7" van Van der Tak is op weg naar Rotterdam. Getrokken door de sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co. is de „Tak 7" gister avond de Nieuwe Waterweg opge varen. Het is de bedoeling, dat de installatie voor het dichten van het boorgat bij de R.D.M. van boord van de „Tak 7" wordt gehaald en in Rotterdam wordt opgeslagen. Uit Duitse bron vernemen wij, dat deskundigen op het ogenblik bestu deren welke mogelijkheden er zijn om de spuiter bij Borkum op andere wijze te bedwingen. Ongeveer vier weken geleden huurde Red Adair de „Tak 7" van Van der Tak en gaf de R.D.M. op dracht een uit Duitsland aan te voe ren Amerikaanse installatie aan boord van het bergingsponton te in stalleren. Dit werk werd in enkele dagen uitgevoerd, maar het duurde toen nog bijna een week voor men naar de locatie in de Noordzee kon uitvaren, omdat het aanmaken van de spoeling van bariet en zout, waarmee het gat zou worden gedicht langer duurde dan men had gedacht. Daarna gaf het weer nog enige ver traging. Op de locatie bleek de spoe ling die men aan boord had te dik. De films in de week van 23 juli tot en met 29 juli zijn door de Ka tholieke Film Centrale als volgt ge keurd: Camera: „El Cid". (14 jaar). Dagelijks (óók zondag) 8 uur. Lido: „Maarrr. dokter". (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7 15, en 9.15 uur Zondag. 2 30. 4 45 7 00 en 9.15 uur Luxor: „Stad op stelten". (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.OU, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45 7.00 en 9.15 uur. Studio: „De fantast". (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: „Irma la Douce". (strikt volwassen). Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag 2 uur en 8 uur Rex: „Dertig jaar vrolijkheid". (Alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7 15, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45 7 15 en 9.15 uur waarna in Emden een dunner meng sel aan boord werd genomen. Ook hiermee is de operatie echter niet gelukt. Het bergingsbedrijf Van der Tak heeft inmiddels de „Tak 7" zelf weer nodig. Zomertocht van Pax Christi De zomerroute van de Nederlandse Pax Christi-beweging start op don derdag 30 juli in Arnhem. Vandaar gaat men naar Westervoort, de eer ste etappe-plaats. Op'vrijdag 31 juli gaat de tocht via Velp, Posbank en Imbosch naar Dieren, vanwaaruit men op zaterdag 1 augustus verder trekt naar de Keijenburg, via Brummen, Bronkhorst en Wichmond. In Keijen burg is ook de eerste contactavond met de parochie, en daar viert men zondags ook de Eucharistie. Op die zondag gaat de tocht via Mariënvelde en Zieuwent naar Groenlo, 's maan dags vanuit Groenlo via Meddo en Vragender naar Lichtenvoorde. Dins dags trekt de route via Varseveld en Voorst naar Ulft, waar een rustdag zal worden gehouden. Voor deze rustdag staat een excur sie naar de DRU-fabrieken op het program, terwijl kardinaal Alfrink op die dag voor de trekkers een pon tificale H. Mis zal opdragen in de Petrus- en Pauluskerk. Ir A. Robbé Groskamp, voorzitter van de Stichting Stimulering Oost-Gelderland zal" dan voor het hele gezelschap en de ge nodigden uit de verschillende etap peplaatsen een rede houden. Vanuit Ulft trekt men dan op don derdag 6 augustus via Silvolde en Terborg naar de Abdij „De Slangen burg", waar Dom. P. Otten, aalmoe zenier van de organiserende Pax Christi-groep Doetinchem de trek kers ontvangt, terwijl Abt P. Tho- len hen die avond zal toespreken over de betekenis van deze abdij, waar men ook logeert. Op vrijdag ver trekt men via Zeddam, .Montferland en 's Heerenberg naar Beek, vanwaar men op zaterdag de tocht praktisch besluit met een tocht naar Duiven. Van daaruit gaat men dan zondags weer naar Arnhem terug. Het centrale thema van de route is: Verantwoordelijkheid. Dr. P. Steijnen stelde de gespreksstof samen, waar in al wordt vooruit gelopen op de thema's van het Pax-Christi-con- gres, dat begin september in Den Bosch zal worden gehouden. De ge spreksstof culmineert in de vraag naar de opdracht van de Christen in het garanderen van de voortduren de vrede. Nederlands jongetje in Oostenrijk verdronken Gistermiddag is de 11-jarige Ro nald Luts uit Hilversum nabij Inns bruck in het riviertje de Oetz geval len en verdronken. De ouders van het kind kampeerden in de nabij heid. Het lichaam van het jongetje is tot op heden nog niet gevonden. OUD-MINISTER IN 'T VELD LID RAAD VAN STATE Bij K. B. is met ingang van 1 ok tober 1964 mr. J. in 't Veld benoemd tot lid van de Raad van State. De heer in 't Veld, lid van de eerste ka mer der Staten Generaal en van 1948 tot 1952 minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, vervult hierme de de vacature, ontstaan door de pen sionering van de heer M. A. Reinalda. DEN HAAG WIL „REINIGINGSPOLITIE" Het gemeentebestuur van Den Haag wil de vervuiling van de stad krach tig gaan aanpakken. Tegen opzette lijke verontreiniging van de open bare weg zal binnenkort een zoge naamde „reinigingspolitie" gaan op treden. Ook zullen op ruime schaal grotere papierbakken worden ge- plaats. Nadere bijzonderheden over de „reinigingspolitie" zijn nog niet vermeld. Als gevolg van de grote hitte van de laatste weken zijn de appels en peren aan de bomen veel te vroeg rijp geworden. Dat is wel jammer, want de vruchten zijn daarmee sterk onder de maat gebleven. In Limburg en de Betuwe heeft zeker zeventig procent van de appels en perep de normale dikte niet bereikt. Het ge volg is, dat de kwekers het veelal niet de moeite waard vinden het fruit van de bomen te halen, gezien de hoge salarissen, die men aan pluk kers moet betalen. Export loont ook niet omdat als gevolg van de hoge temperaturen ook in het buitenland de fruitproductie sterk is gestegen. In verband met de moeilijkheden rond het reisbureau Fiesta, deelt de directie van Schreiner Airways mee, dat de serie vluchten, die Schreiner Airways op Ljubljana in Joegosla vië voor Fiesta uitvoert, normaal doorgang vindt. Schreiner Airways heeft namelijk een regeling getrof fen, waarbij twee reisbureaus n.l. Eurotours in Rotterdam en Buhoma in Den Haag deze reizen verzorgen voor de toeristen met tickets van Fiesta. Over de toeristen, die nog moe ten terugkomen uit Joegoslavië be hoeft men zich geen zorgen te ma ken, aangezien Schreiner Airways deze op het normale tijdschema naar Nederland terugvliegt, aldus Schrei- Padvinders op vouwfiets naar Skandinavi'è Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Hilversumse pad- vindersgroep Imhlala Panzi zijn gis teren 20 voortrekkers van deze groep (17-23 jaar) op vouwfietsen een avontuurlijke trektocht naar Noorwegen begonnen. De kampkos ten voor dit voor Nederland nieuwe fietsavontuur (vanwege de vouw fiets) hebben de padvinders zelf verdiend. De Hilversumse jongelui gaan in een 4000 km. lange tocht via het Deense Jutland naar Oslo, het Sog- nefjord, het Geirangerfjord en de Jotunheimen-hoogvlakte. 1500 kilo meter wordt per fiets afgelegd. De trektocht duurt drie vier weken. PASTOOR VERONGELUKT Gistermiddag omstreeks drie uur is in de buurtschap Hertme bij Borne een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de veertigjarige pastoor J. Schroder uit Schijndel het leven verloor. Pastoor Schroder, die met een groep verkenners kampeerde, reed met zijn auto op een rechte, smalle weg. Op onverklaarbare wijze heeft hij de macht over 't stuur verloren waardoor hij in volle vaart tegen een boom reed. Tijdens het ver voer naar het katholiek ziekenhuis in Hengelo is hij aan zijn verwondingen overleden. AETHERKLANKEIS DONDERDAG 30 JULI HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram.muziek. 7.50 Dagope ning. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram.muz 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groen teman. 9.15 Hedendaagse Oostenrijkse koorwerken (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding.. 10.00 Arbeidsvita minen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke za ken. 11.15 Radiophilharmonisch orkest: klassieke muziek. 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel gram.muz. 13.25 Beursberichten. 13.30 Zang en piano: lichte muziek. 14.00 Ste- reofonische uitz.: Orchestra San Pietro a Majella uit Napels: Oude muziek. 14.45 Voordracht. 15,00 Lichte gram.muz. 16.00 Nieuws. 16.02 Schakeringen: voor dracht en klassieke en mod. gram.muz. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht orgelspel. 18.30 Holland Festival. 18.30 Holland Festival 1964: Harmonie-orkest. 19.00 Sportparade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereof. uitzending: Om roeporkest en solist: klassieke muziek. 21.00 Bondig bulletin: wekelijkse kunst- Vrouwen van Grieks dorp lezen mannen de wet De vrouen-emancipatie heeft in het Griekse dorpje Ahuri (200 inwoners) radicale vor men aangenomen. Het gemeen tebestuur bestaat sinds de on langs gehouden gemeenteraads verkiezing geheel uit „vroede vrouwen". Het is trouwens he lemaal de schuld van de man nen van Ahuri zelf. De bazin van het dorp, de struise en fors gebouwde 60-jarige burger moeder Panayiota Papadopou- lou getuigt hiervan met nadruk: „De mannen hier zijn alleen maar goed om te dobbelen en de hele dag om het koffiehuis te hangen. Ze hebben geen be langstelling voor de welvaart van onze gemeente". Hoe sulliger en luier de man nen, des te voortvarender en kloeker is het zwakke geslacht van Ahuri. Al twaalf jaar lang was mevrouw Papadopoulou presidente van de dorpsraad en bij de afgelopen verkiezing was er een kieslijst met alleen vrouwen er op. De vier mannen die in de oude raad zaten moes ten hun biezen pakken. Zij de den het met een zucht van ver lichting en begaven zich ijlings naar het koffiehuis. Overigens zit de 70-jarige eigenares van dit etablissement ook al in de raad. Deze dame, Constantina Belli, heeft beloofd, dat oud ambtgenoten bij haar slechts op de koffie kunnen komen. De meesteres van Ahuri heeft in de jaren van haar bestuur al grote resultaten behaald. Het water uit de bergen werd onder haar leiding naar het dorp geleid. Er zijn ruim acht honderd olijfbomen geplant, de boeren hoeven niet meer door de rivier naar hun akkers toe en binnenkort hoopt mevrouw de burgemeester het dorp te verrijken met elektriciteit en een redelijk goede verbinding met het grote wegennet. notities. 21.10 Holland Festival 1964: In ternationaal Orgelconcours. 21.40 Zang en gitaar. 22.00 Fantasie en werkelijk heid, hoorspel (herh. van 21 mei jl.) 22.10 Zigeunerorkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Stereofonische uitz.: Discotaria: nieuwe grammofoonplaten. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram.muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram.muziek. vrouwenpraatje, toeristische tips en pro gramma voor de kinderen. 10.00 Klas sieke en lichte gram.muziek en praatje voor de vrouw. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Lichte gram.muziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke gram.muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Licht instr. kwartet. 14.35 Lichte gram- mofoonmuziek. 14.55 Amusementsmuz. (gr.). 15.05 Vrouwenkoor. 15.15 Overijs sels philharmonisch orkest en solist: mod. en klassieke muziek. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.30 Klassieke en mod. kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram.muz. voor de teenagers. 18.15 Sportagenda. 18.20 Metropole ork. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Gees telijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Operettemuziek (gr.). 20.20 Radio-Vos senjacht: luisteraars op zoek naar radio reporters. 21.30 Lichte gram.muz. 21.45 Klassieke gram.muz. 22.00 Kerkorgel concert. klassieke muziek. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.00 Lichte gram.muziek. 23,10 Zomeravondcabaret. 23.35 Meisjeskoor (gr.): amusementsmuziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO. 15.0015.45 Voor de vrouw. 16.0016.15 Voor de kleuters. 19.30 Teenager-Idolen, film. NTS, 20.00 Jour naal. 20.20 Naar het U lijkt (As you like it), toneelstuk. 22.5523.00 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). Vara: 20.20 Inspecteur Leclerc Die aardige kinderen tv-film. 20.45 Sport. 21.1522.05 Rawhide - Professor Wishbone, tv-film. door Antonio del Monte 37) Maddalena had hem niet gezien en eensklaps maakte het pad een krom ming en ging naar beneden. De grond was vol putten en rimpels, als een mensenhuid. De zon brandde en maakte van het land soms een wonderlijk kleuren gamma. Nog verder ging Maddalena tot ze ineens voor Giulio stond. Hij zag haar niet onmiddellijk. Voorover ge bogen keek hij naar de grond en met zijn stok maakte hij wonderlijke draaiende bewegingen. „Giulia!" zei Maddalena, „hoe gaat het met je!" Hij was wel veranderd in die ja ren. Zijn gezicht was vergroefd en verhard door het geregelde ver blijf in de natuur. Zijn blauwe ogen keken de wereld in met een soort verwondering, die hem iets kinder lijks gaf. Daarboven stonden zijn wenkbrauwen breed en wild, als klei ne stukjes struikgewas. Met uitgestoken handen liep hij op Maddalena toe: „Hoe gaat het met jou! Wat prettig om je weer terug te zien!" Zwijgend stonden ze tegenover el kaar. De wind speelde om hun ge stalten en de zon wierp grote, uit gerekte schaduwen. „Waarom ben je niet eerder ge komen?" vroeg Giulio. Ook zijn stem was veranderd. Waar wist Maddalena niet precies. Niet dat hij was oud geworden en gebarsten. Hij sprak de woorden an ders uit, bedachtzamer en zelfver zekerder, als een geleerde. Maar misschien waren het eerder de stilte en de eenzaamheid van ja ren, die hem hadden veranderd, dacht Maddalena. Uit de jongen Giulio was een man gegroeid, een eenzame man, die zijn leven enkel deelde met de zon en de kraters, waarover hij de wacht hield. Achttien jaar geleden hadden ze op de kade gestaan. Elkaar aangekeken als nu. Hun handen lagen een ogen blik in elkaar. „Kom je gauw terug?" vroeg Giulio. „Het eiland zal zo eenzaam zijn zon der jou". Ze gaf haar belofte. Jong en over moedig. Dan botste iemand met een koffer tegen haar aan. Giulio trok haar op zij. En Donato wenkte, dat ze op de boot moest komen. De boot naar Na pels, waar hij parfum uit Frank rijk voor haar zou kopen: „Er is geen parfum op de wereld, die zo godde lijk geurt als jouw huid Maddalena. Zelfs geen Franse „Waarom ben je niet eerder ge komen?" herhaalde Giulio lang zaam en keek haar doordringend aan. Ze haalde haar schouders op: „Wat moest ik na achttien jaar nog tegen je zeggen? Je weet wat er allemaal met me gebeurd is, wat er van mijn leven is terecht gekomen. Hoe ik hier ben terug gekomen Hij draaide zijn hoofd en keek over de vlakte. Zijn gezicht zat vol korte, fijne rimpeltjes, als de nerven van een boomblad. Hij zag er uit als een man van zestig. „Waar ga je heen?" vroeg hij ten slotte. „Je kwam toch niet voor mij?" Maddalena begon onverwachts te lopen. Hij kwam vlak achter haar aan, want het pad was te smal voor twee Zijn stok, die met de punt over de grond sleepte, maakte een schu rend geluid. „Ik ben gekomen om een beetje vrede te zoeken", antwoordde ze lang zaam. „Ze hebben me vanmiddag de kerk uitgejaagd, Giulio. Zelfs daar willen ze me niet." „Maar is het dan in de kerk of in de bergen, dat je de vrede zoekt?" glimlachte Giulio. Ze waren nu op een kruispunt ge komen. Of liever: het pad liep uit in een vierkant van woelige aarde en je kon hier vele kanten uit. „Ga met mij een kop koffie drin ken", stelde Giulio voor. „Daar knap je wel van op!" Zijn huis was een soort houten hut, die gebouwd was tegen een don kere berghelling. Er stond een laag bed, een klein vierkant kastje en enige kisten, die afwisselend voor ta fel en als stoelen fungeerden. In een hoek stond een grote bus met wa ter en daarnaast lag een stapeltje gesprokkeld hout. Giulio begon nu een vuur aan te leggen op de grond voor zijn huis. Een kolom van blauwe rook steeg in dikke wolken omhoog, maar dan op eens pakte het vuur. Het hout be gon te knetteren en er kwamen gloeiende puntjes aan de uitstekende splinters, tot het onverwachts vlam men waren, die speels onder het wa terpannetje op en neer sprongen. Gilulio zette twee oude kroezen op één van de kisten en uit het kastje haalde hij wat koffie. Daarna zat hij op zijn hurken het vuurtje te sto ken tot het water eindelijk aan de kook raakte. Al die tijd spraken ze geen woord. Maddalena zat op het voeteneinde van het bed en keêk naar Giulio, die met rustige zelfverzekerde gebaren het dampende water in de kroezen schonk. Het was of er aldoor een glimlach om zijn mond trilde. De koffie was bitter en drabberig, maar Maddalena hoorde nauwelijks zijn verontschuldigingen. „Ik weet niet meer wat ik doen moet", zei ze plotseling. „Ik ben moe en overbodig en iedereen tot last". „Je hebt toch nog een zusje?" Giulio zette zijn kroes op de grond. „En Nino dan?" „Ze hebben me niet nodig", ant woordde Maddalena bitter. Ik heb hun nog niets als ongeluk gebracht. Ze worden door het hele dorp met de vinger nagewezen". „Ach", sprakGiulio, geduldig. „Er gebeurt immers niets of het is er gens goed voor. Als je op een deur klopt wordt er toch immers altijd open gedaan.", „Ik begrenp 'je niet erg", zei ze. „Ik geloof, dat ik in het net van de duivel gevangen zit." „Daarin zitten we gelukkig allemaal van tijd tot tijd", lachte Giulio. „Maar altijd weer komt er iemand, die ons helpt er uit te glippen." Maddalena dronk haar kroes leeg. Uitgestorven en leeg lag de krater vlakte voor haar. De hemel spande er over heen in een diep-paarse gloed. Ze stond plotseling op om naar be neden te gaan, want de avond begon al te vallen. Giulio pakte zijn stok en liep langzaam naast haar voort. „Prettig dat je er was", zei hij. „Ik heb nooit zo veel mensen boven. Ge lukkig niet!" Zijn lach schalde door de lucht. ,Je moet wel erg eenzaam zijn ge weest in al die jaren!" Hij glimlachte. Hij wees haar op een wonderlijk gevormde kuil, die er uit zag als een drooggemalen meer. ,Dat is een gevaarlijke", vertelde hij of hij het over een hond had, die soms niet helemaal betrouwbaar was. „Hij rommelde de laatste tijd weer meer?" „Weet je Maddalena", zei hij op eens, zonder acht te slaan op haar laatste vraag. „In de wereld hebben de mesete mensen niet kunnen leren wat ik hierboven heb gevoeld: de vrede zit alleen maar in jezelf, zoals alle andere dingen. Niemand kan iets voor een ander doen. Onze wegen zijn zwaar en moeilijk en we vergeten te luisteren naar onze eigen stilte. Soms denk ik, dat de mensen zijn als kra ters: ineens komt alles er uit en dan zijn het meestal juist de verkeerde dingen." Hij begon te lachen. Hij nam haar elleboog, zodat ze gemakkelijker naar beneden kon stappen. Zwijgend liepen ze verder. Het begon langzaam donker te worden. (Wordt ver void)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2