1 «p OPERA-COMMISSIE ADVISEERT BOUW NIEUWE SCHOUWBURG IN DE OMGEVING VAN UEIDEN Dr. Franken en echtgenote uit Leiden vonden zeldzame klei-tabletten VN-leger moet dansen naar het pijpen van Makarios VsÉ t Si Toeristen door spoorwegstaking ïer in Italië Neger-schrijver Baldwin vreest voor burgeroorlog GEEN NIEUWS 1 Tahiti is bang voor kernproeven DINSDAG 28 JULI 1964 Dg LEIDSE COURANT PAGINA 8 De Amerikaanse consul te Amsterdam, mr. Frank S. W ile heeft maandag op het consulaat drie Braille-horloges uitgereikt aan gehandicapte Amsterdammers. De foto toont v.lai.r. de heren G. van Veen, G. van Huisstede, H. Kieft en de consul mr. Wile. Het opera-rapport van de commissie-Reeser is gereed. Deze commissie is gevormd naar aanleiding van de moeilijkheden, die gerezen zijn hij de Nederlandse opera. Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, drs. L. J. M. van de Laar, verzocht een kleine commissie ad hoe hem advies uit te brengen over de vorm, waarin aan de opera in Neder land gestalte zou dienen te worden gegeven. Deze commissie bepleit o.m.: het stichten van een nieuwe opera-instelling: het bouwen van een opera schouwburg in de omgeving van Leiden; de nieuwe opera moet niet door een particuliere instelling worden beheerd, maar zal een overheidsbedrijf moeten zijn; de leiding dient te worden toevertrouwd aan een persoon, een intendant, die direct tegenover de minister of de staatssecretaris van O., K. en W. de uitsluitende verantwoordelijkheid draagt. Volgens deze opzet zou de exploitatie jaarlijks een tekort van ongeveer tien miljoen opleveren, waarbij dan de bouwkosten buiten beschouwing zijn gelaten. Dit betekent dat het deficit meer dan het dubbele zou bedragen van het overheidssubsidie, dat thans voor de huidige opera beschikbaar is. veer een half uur van de grote ste den verwijderd zou liggen. Parkachtig. Daardoor zou de instelling uit een veel groter bezoekersreservoir kun nen putten, dan indien zij in een der grote steden ware gevestigd; men zou dan over de nodige ruimte voor parkeerterreinen, een busstadion e.d. Centraal gelegen in de Randstad Dr. H. J. Franken, lector in de Palestijnse oudheidkunde aan de Rijks universiteit in Leiden, heeft tijdens zijn vierde opgravingscampagne van de Teil (ruineheuvel) in Deir Alla (Jordanië) een paar spectaculaire vondsten gedaan. De eerste betrof de gedeeltelijke ontgraving van een heiligdom, die een geheel nieuw licht op de geschiedenis van Trans-Jor- danië wierp en de tweede behelsde de vondst van een aantal kleitablet ten, waarvan er drie een onbekend schrift bevatten. De genoemde op gravingscampagne werd wederom gesubsidieerd door de Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek, die ook de seizoenen van de jaren 1960, 1961 en 1962 voor haar rekening nam. Dr. Franken is eind vorig jaar naar Deir Alla vertrokken met een team van negen per sonen, onder meer bestaande uit mevrouw C. A. Franken-Battershill als lid van de technische staf, uit een Amsterdamse en twee Leidse studen ten en uit de heer J. Kalsbeek, beeldhouwer en pottebakker uit Oegst- geest, die speciaal voor de aardewerkstudie is meegegaan. Bij de groep bevond zich ook een vertegenwoordiger van het departement van oud heden van Jordanië. volgde brand verwoeste kamertjes werd toen eèn derde beschreven ta blet aangetroffen, voorts een tablet dat blijkbaar door de schrijver was afgekeurd en samengeknepen, want de klei vertoonde duidelijk de af druk van de hand die het „verfrom meld" had. Oudsten ter wereld Opgravingen in Trans-J ordani'è In een onderhoud met dr. Franken, die dezer dagen in ons land is terug- Door de brand zijn de tabletten bewaard gebleven, doordat zij door het vuur werden gebakken. Het on bekende schrift doet op het eerste gezicht aan het kretisch-lineair den ken door de indeling van de tablet ten zelf, maar verwantschap blijkt er toch niet te bestaan. De tabletten zijn hoogst waarschijnlijk in Deir Het heiligdom heeft vermoedelijk Alla geschreven door de priesters dienst gedaan voor een kananietische met een zelf ontworpen of locaal godsdienst. gangbaar alfabeth. Zij behoren daar mee tot een van de oudste attybe- Klei-tabletten tische geschriften ter wereld. De ta bletten, die uit ongeveer 1200 voor Toen eind maart de opgravings- Christus dateren, bevatten volgens campagne ten einde was en het team archeologische gegevens de taal die gekeerd, vernam het ANP dat het vertrok, - bleven dr. en mevr. Franken in het toenmalige Trans-Joróanië doel van dit vierde opgravingsseizoen nog achter om de werkzaamheden moet zijn gesproken en vermoedelijk de stratigrafie van de late bronstijd Van het seizoen af te ronden en de was dit een kananietisch dialect. Bij (circa 1600 tot 1200 voor Christus) Teil schoon te maken. Bij het graven gebrek aan meer materiaal kunnen was. Vond men bij vorige campagnes van een proefsleufje vonden zij tot de tabletten niet ontcijferd worden, reeds sporen van eep heiligdom, bij hun verrassing twee kleitabletten Dr. Franken heeft zogenaamde lak- ae recente opgravingen is gebleken, met een tot nu toe onbekend schrift, profielen van de Teil mee naar Lei dat dit heiligdom een van de groot- Dit noodzaakte hen de ruimte ver- den genomen, dit zijn fragmenten ste tempels van Palestina is geweest. der te graven. In een tweetal, van verticale doorsneden van de ruï- Van dit heiligdom is de hoofdruimte door de aardbeving en de daarop ge- neheuvel. in de maanden januari tot en met maart gedeeltelijk blootgelegd, ter wijl acht kamers ervan ontgraven zijn. Deze kamers lagen vol gebroken aardewerk, tempelvaten, kunstvoor werpen van steen, been en ander materiaal. Men vond er rolzegels, scarabeeën, benen doosjes, kralen van glas en een volkomen gave eendekop van ivoor. Diverse vaten hadden een speciale sluiting aan de zijkant en hebben vermoedelijk gediend voor het bewaren van een heilig voor werp. Bovendien werden enkele tem pelteksten gevonden. Havens blijven ontoegankelijk 22 juli aan de Cyprische regering, waarin de secretaris-generaal er zijn „toenemende bezorgdheid" over uit spreekt, dat aan VN-militairen de toegang tot het havengebied van Li massol geweigerd wordt. Uitgaande van bovenstaade over wegingen acht de commissie het bou wen van een operaschouwburg de eerste noodzakelijke stap tot het scheppen van een artistiek en organi satorisch verantwoord beleid. Ge dacht kan worden aan een complex van twee zalen, een met ongeveer 2000 plaatsen voor het grote reper toire, en een met ongeveer 800 plaat sen voor kameropera's, waarbij over gemeenschappelij ke dienstruimten, foyers e.d. zou kunnen worden be schikt. De aanwezigehid van twee zalen in hetzelfde complex biedt bo vendien grote voordelen voor het gelijktijdig repeteren. De voorzitter van de commissie heeft de gedachte geopperd, dit complex te stiueren ergens in het midden van de rand stad Holland, bijvoorbeeld in de om geving van Leiden, waar het met het moderne rail- en wegverkeer onge- Krachtige ondergrondse beweging in N.-Vietnam Er bestaat in Noord-Vietnam een krachtige ondergrondse beweging die klaar staat om op grote schaal sabo tage tegen de communistische rege ring te plegen. Dit heeft de Zuidviet- namese minister van defensie, gene raal-majoor Tran Thien Chiem, ver klaard bij aankomst in Koeala Loem- poer voor een officieel bezoek aan Maleisië. De minister die over wederzijdse bijstand gaat praten zal meer hulp trachten te verkrijgen bij de oplei ding van militair personeel, onder meer wat betreft de oorlogvoering in het oerwoud waarin Maleisië meer ervaring heeft. Hij zei, dat Zuid-Vietnam allé mo gelijke steun zal geven aan de „na tionale beweging ter bevrijding van het volk in het noorden". In ant woord op vragen verklaarde de mi nister, dat Zuid-Vietnam een afwach tende houding zal aannemen om eventueel op het geschikte ogenblik een grootscheepse aanval op Noord- Vietnam te beginnen ter ondersteu ning van de ondergrondse beweging, die in 1956 is gevormd. beschikken, en een complex boven dien met een park kunnen omge ven een bijzondere aantrekkelijk heid van Bayreuth en Glydebourne waarin een hotelaccommodatie tot haar recht zou komen. De beide bui tenlandse leden van de oemmissie hebben zich uiteraard van een oor deel over deze mogelijkheid moeten onthouden; wel was men het eens over de wenselijkheid dat een ope ragebouw in of nabij een universi teitsstad is gelegen, om ook een jeug dige publiek aan de instelling te kunnen binden. Voor de hand lig gend kan het lijken, het reeds be staande plan voor een operagebouw et Amsterdam tot uitvoering te bren gen, hetgeen overigens niet behoeft uit te sluiten, in een later satdium tot het stichten van een omvangrijker, meer centraal gelegen complex over te gaan. Hoe dit ook zij de com missie wil er met de grootste nadruk op wijzen, dat het bouwen van een operatheater voor de gehele ver deer ontwikkeling van het operale ven in Nederland een zaak van pri mair belang en van' uiterste urgentie moet worden geacht. Castro zal blijven stoken in Zuid-Amerika Al hetgeen de organisatie van Ame rikaanse Staten heeft gedaan, is on wettig en immoreel, zo heeft premier Castro van Cuba gisteravond op 'n persconferentie in Santiago de Cuba verklaard. Sprekend over de incidenten hij de Amerikaanse marinebasis Guan- tanamo zei de Cubaanse premier: „Hoewel de revolutionaire regering de vrede lief heeft, zal zij haar sol daten niet ongestraft door mariniers van de Amerikaanse marine basis laten vermoorden." Castro herhaalde zijn standpunt met betrekking tot Latijns-Amerika en zei nogmaals, dat hij zijn houding niet zou wijzigen tenzij de Ameri kaanse inlichtingendienst zich niet langer zou mengen in de binnen landse aangelegenheden van Cuba. „Als de internationale regels met betrekking tot onze soevereiniteit niet worden nagekomen, zullen we ons gemachtigd achten de revoluti onaire beweging te steunen in die landen die ons niet respecteren", zo zei Castro. 15.000 POLITIEKE GEVANGENEN Er zijn op het ogenblik ongeveer 15.000 politieke gevangenen op Cu ba. „Velen van hen zijn door de Amerikaanse inlichtingendienst naar Cuba gezonden agenten. We moes ten ze naar de gevangenis zenden. Dat spijt ons. U moet begrijpen, dat de Amerikaanse regering daar meer verantwoordelijkheid voor draagt dan wij", zo zei de Cubaanse pre mier. In de alpen van Dauphine, in het zuidoosten van Frankrijk, zijn maan dag drie alpinisten van een hoogte van 400 meter neergestort en ver moedelijk omgekomen. De lijken van de slachtoffers, wier identiteit nog niet bekend is, zijn nog niet gevon den. Invoer wapens noodzakelijk President Makarios zegt verder, dat de invoer van wapens door zijn re gering noodzakelijk is voor de ver- President Makarios van Cyprus heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties getelegra feerd, dat de Cyprische regering nim mer van plan is geweest de bewe gingsvrijheid van de VN-macht op 1 q vi fi* Af* in It all a V Cyprus te beperken en dit ook nooit dedïglng Va"n "het Tand tégen de drei- lallgCl 111 llctllC gedaan heeft. Maar deze bewegmgs- gjng van een Turkse invasie. „Het vrijheid sloot toegang tot haven-ter- posteren van VN-waarnemers in Cy- De kans beslaat, dat vakanüegan- ^-wLiSSnMMÈ gers, die per trein uit Italië naar ons den de VN-militairen de toestemming se havens zouden worden geplaatst land terugkeren, morgen later op de behoeven van de Cyprische regering, waar ^e IrZda vo^ de invaT van plaats van bestemming zullen am- telegram van Makarios is een Cyprus is samengetrokken" aldus veren. Een deel van het Italiaanse antw00rd op Oe Thants telegram van Makarios samenSetr0Kfcen a13"5 spoorwegpersoneel gaat morgen tus sen 8.45 Cs ochtends) en 19 uur weer De Cyprische diep te betreurei president zegt het etreuren, dat VN-voertuigen en colonnes onderzocht moeten wor den, maar dit vindt hjj nodig, omdat gebleken is, dat VN-voertuigen Turk se opstandelingen hebben vervoerd. staken. De Nederlandse Spoordegen heb ben uit Italië bericht ontvangen, dat de Italiaanse spoorwegen ten gevolge van deze staking een normale afwik keling van de belangrijke internalio- nale reizigers- en goederentreinen Loiders van de bevolking van Ta- met kunnen garanderen en dat re- hm hebben geprote,teerd tegen Frfln- kenmg met vertraging moet worden „e planneni een ,proefterreln voor genouden. atoomwapens in te richten in het HriQttniBT gebied bij het eiland. H Het protest is mondeling overge- n f bracht aan de Franse premier, Pom- rlBl - pidou, die op het ogenblik het gebied bezoekt. Frankrijk zou, naar verluidt, in dit gebied over ongeveer twee jaar CTl dB zijn eerste waterstofbom tot ontplof fing brengen. Het proefterrein zou - worden ingericht in de afgelegen SBtTU'DtOT De Amerikaanse neger-schrijver Ja mes Baldwin heeft in een vraagge sprek met het Westduitse blad „Der Spiegel" gewaarschuwd, dat de ras- senonlusten in de Verenigde Staten kunnen leiden tot burgeroorlog en militaire dictatuur. Baldwin zegt, dat iedereen wist, dat het tot de huidige explosieve si tuatie zou komen. De enige macht van de neger in de VS is volgens Baldwin van economische aard. Als alle 20 miljoen negers in de VS niet meer zouden werken zou de gehele Amerikaanse economie ontwricht kunnen worden. Vele jaren lang, aldus Baldwin, zijn in het New Yorkse Harlem wa pens ingeslagen. De blanke had dit nu pas gemerkt. Maar zij waren ja ren lang ingeslagen met slechts een doel: voor de bloedige botsingen die eens zouden moeten uitbreken. •"Perecht is 't door de Sociaal-Econo- mische Raad aan de regering gerichte tussentijds advies over het agemene sociale beleid voor het ko men jaar met weinig spanning tege moet gezien. Iedere ingewijde wist al lang immers, dat de Raad zijn eensgezinde standpunt zou herhalen, volgens hetwelk het op dit moment nog aanzienlijk te vroeg geacht moet worden voor een afgerond en defi nitief advies en dat men bovendien in grote trekken zou herhalen, het geen reeds enige tijd geleden tót uiting is gekomen. Voor het belangrijkste en meest ingrijpende deel van het beleid be tekent zulks, dat de Raad wederom in drie groepen uiteen is gevallen, wat betreft het oordeel over de hoofdpunten van het regeringspro gram: de verhoging van de AOW en AWW en de vermindering van de belastingdruk. Werkgevers blijven een aanzienlijke bij-financiering uit de schatkist van de hand wijzen terwijl de werknemers die andermaal bepleiten. De vertegenwoordigers van de regering in de SER waar schuwen opnieuw tegen het tegelij kertijd van kracht laten worden van genoemde verhogingen èn de fis cale verlichting, omdat zulks een aanzienlijke verstoring van het toch al labiele conjuncturele evenwicht zou betekenen. Men kan van het gisteren opge stelde advies dus wel zeggen, dat de regering er niet veel aan heeft, ten zij men de winst zou willen zien in de in het stuk rijkelijk verspreide waarschuwingen, dievoor een goed deel ook wel van de gehele raad af komstig zyn. De daarop gebaseerde practische aanwijzingen kunnen dan wel in een tegengestelde richting wijzen; unaniem mag het oordeel worden geacht, dat in het algemeen een voorzichtig beleid geboden is. Concrete verwachtingen heeft de SER ook nog niet kunnen uiten, omdat een aantal basisgegevens ont breken. Aan het Centraal Planbu reau is echter gevraagd bij wijze van terreinverkenning een bereke ning te maken van de in 1965 op een aantal punten te verwachten ont wikkelingen, waarna de Raad in het a.s. najaar met duidelnkeraanbeve lingen zal komen. Zo lang moet de regering dus nog op haar eigen kompas blijven varen, maar intussen zal ze een goed deel van de in de molen zijnde plannen en maatrege len natuurlijk niet kunnen ophouden. Wil ze met name de verhogingen van AOW en AWW doorzetten en de parlementaire behandeling van tevens de voorstellen inzake belas tingverlaging mogelijk maken, dan zullen die ontwerpen binnenkort bij de Tweede Kamer behoren te wor den ingediend. De regering kan daarmee overigens altijd uit de voe ten, omdat alle SER-groepen hebben verklaard de voornemens, als ge noemd „als een nu eenmaal vast staand gegeven" dat is: na de uit drukkelijke aankondiging van de regering wel te willen erkennen. Ofschoon dus het uitgebrachte advies weinig houvast geeft, zal de regering er het best aan doen haar plannen concrete gestalte te geven en er met de volksvertegenwoordiging over te gaan beraadslagen. Dan is in alle geval geen tijd verloren wanneer toch de mogelijkheid voorhanden blijkt iets van de tijdige invoe ring tot stand te brengen en wel licht kan daarbij ook nog een stuk van het ons waardevol lijkende ad vies van de Kroonleden worden ver wezenlijkt, dat namelijk de synchro nisatie van beide maatregelen wordt gered door het leggen van 't zwaar tepunt in de belastingverlaging bij verhoging van de belastingvrije voet en een vermindering van het pro gressie-effect voor de middengroe pen. Ook dét is geen nieuw standpunt maar nu het in het SER-advies nog eens is herhaald, behoudt het wel op zijn minst zijn waarde! Een lucifertje Hugo Kellner te Parijs stak zondag een lucifer aan voor het spiritustoestel waarop hij zijn middagmaal verwarmt en ontwaakte gisteren in een zie kenhuis. Hij kreeg te horen dat drie winkels waren ver woest door de ontploffing van benzinedampen die zich had den gevormd nadat hij in zijn werkplaats vlijtig machines had schoongemaakt. Kellner liep ernstige brand wonden op en een voorbijgan ger werd door rondvliegend glas licht gewond. Toeamotoe- Archipel. Tauraa, Polynesische president van de territoriale assemblee, zei, dat de bevolking van Tahiti bang is voor kernproeven. Hij zei dat de vestiging van de basis de plaatselijke economie zou ontwrichten. Jjj HSlSÈL Ifi Ni 'V DAGGELD VERLAAGD 140: Amper had Karei deze woorden gesproken, of daar werd in het steeg je het daverend geronk van een le- Het tarief voor daggeld (call money) vensgrote vrachtauto hoorbaar. „Een is, ingaande heden, met een half kolenwagen!" zei Piet blij. „Die moet procent verlaagd tot 3l/i procent. Dit naar het emplacement, wat ik je s als gevolg van een lichte ontspanning brom!" Dat bleek ook zo te zijn, op de geldmarkt door de betaling want eenmaal voor het roodwitte De 17-jarige C. van Strien uit An- van het rijk aan de gemeenten, waar- hekwerk aangeland, begon de chauf- na Jacobapolder is zondag in de mede een bedrag van ca. 480 min. feur door oorverdovend getoeter en bocht van de weg tussen Heensche- was gemoeid. Op 15 dezer werd ge- ander lawaai de aandacht te trek- molen en Steenbergen met z'n brom- noemd tarief met een half procent ken van de vrij suffe portier. Deze fiets van de weg gereden. De jongen verhoogd tot 4 procent, hetgeen 'n begreep tenslotte wat er van hem was op slag dood. hoogterecord aller tijdens betekende, verlangd werd en slofte sloom na derbij om vol ijver over te gaan tot de drukke werkzaamheden van een man, die een slagboom uit een hek werk verwijdert. „Wij op de wa gen, Karei", siste Piet. „Dat is onze kans, joh! We zijn toch zo zwart als roet! Dan doen we net of we er bij horen! Haha, we laten ons netjes het spoorwegterrein oprijden!" Blik semsnel sprongen de twee vlucht» lingen toen achterop de auto en het mag wel gezegd worden, dat noch de chauffeur van de wagen, noch de spoorman er ook maar iets van merk ten. Eventjes later reed de auto al naar binnen, waarbij we nog even wijzen op de minzame manier, waar op de portier der spoorwegen werd gegroet door de twee nieuwbakken kolenknechts. „Ziezo.wij ben nen bie het spoor", zei Karei met een zucht. „Ik ben hier ook met de trein gekomen, al ben 'k daarbie bijkant bevroren. Ik hoop nou maar dat we een beetje comfortabeler wegkomen. Maargoeie mensen, Piet! Kiek ginds toch 'es an! Zie je daar die ke rels met knuppels en bijlen? Bennen dat somsPiet keek onmid dellijk in de aangegeven richting en jawel hoor! Daar had je de poppen alweer aan het dansen. Daar liep een aantal kerels met grimmige gezich ten, die er werkelijk net uitzagen alsof ze aan het zoeken waren naar twee vluchtelingen. Gelukkig hadden ze niet erg veel belangstelling voor die twee pikzwarte kolensjouwers, die daar net met een vrachtauto het spoorwegterrein kwamen oprijden. „Pofferrrrirrdiikkemeontplofte de brigadier. „Dat heb je goed gezien, Karei. Dat zijn onze achtervolgers.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8