15c! NV SLAVENBURG'S BANK© Drie gevangenen in Leeuwarden ontsnapt Velen zullen lang moeten wachten op T.V.-antenne tweede net (en R.E.M.) TC HET WESTEN ONEENS MET DE GAULLE ZATERDAG 25 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT KORT RAPENBURG 20, TEL. 26405 BOUWKREDIETEN EN UYPOTHEEKBEMIDDELING (Advertentie) BUBRC.EIWQTK HAP I8H-I064V Ter gelegenheid van het 150-ja- rig bestaan van het Neder- landsch bijbelgenootschap zal de PTT een bijzondere postze gel van 15 ct. uitgeven. Het ont werp van de kunstenaar Max Velthuys te Den Haag toont het Christus-monogram op bij bel met symbool van de duif. De uitgifte van deze zegel vindt plaats van 25 augustus tot 19 september a.s. Mgr. Mutsaerts in stervensgevaar De toestand van mgr. W. Mutsaerts, De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is vrijdagmid dag van Schiphol naar Djakarta vertrokken voor een bezoek aan Indo nesië. Op de foto het echtpaar Luns op de vliegtuigtrap. Te weinig installateurs voor 800.000 Uit de strafgevangenis te Leeuwar- ogenblik hebben zij kans gezien de den zijn gistermiddag omstreeks tralies van een raam te verbuigen en kwart voor vier, drie gevangenen zich met een touw te laten zakken ontsnapt. Een van hen, de 47-jarige op het dak van een aan de gevange- M. S. is intussen weer gegrepen. De nismuur uitgebouwde voormalige uit- emeritus bisschop van het bisdom beide anderen, de 45-jarige A. S. en kijkpost. Vandaar wisten zij de be- Den Bosch, die vorige maand zijn de 37-jarige Duitser S. G. zijn nog gane grond te bereiken. Vast staat 75ste verjaardag en zijn gouden pries- voortvluchtig. Allen zijn wegens dief- dat een van de drie in gevangenis- terjubileum heeft gevierd is zorg- stal met braak tot vrij langdurige kleren langs het huis van bewaring wekkend geworden. De ziekte, waar vrijheidsstraffen veroordeeld. het gevangenisterrein heeft verlaten, aan de bejaarde monseigneur Mut- Het drietal was werkzaam in de De bewaker zag hem lopen, maar saerts de afgelopen 5 jaar heeft ge- kleermakerij op de derde verdieping realiseerde zich niet zo gauw, dat 't leden, heeft thans een zodanig ver van de gevangenis. In een onbewaakt hier een ontsnapte gevangene betrof, loop, dat de behandelende genees- Toen hij had geïnformeerd en de di- heer geen hoop op herstel meer heeft recteur van de gevangenis appèl had kunnen geven. Reeds eerder is de laten houden werd pas duidelijk, dat emeritus-bisschop voorzien van de er een ontsnapping was geweest. sacramenten der zieken. Voor één duurde de vrijheid slechts kort. Hij werd tegen vijf uur ingerekend in Leeuwarden-zuid. De In de vijver van het Wilhelmina- beide anderen zijn nog niet achter park in Delfzijl is vrijdagmorgen haald. Alle uitvalswegen van Leeu- de tweejarige Jonny Nienhuis ver- warden worden streng bewaakt en dronken. Het kind maakte met twee de politie speurt intensief naar de oudere zusjes van acht en vier jaar gevluchte gedetineerden, een wandeling door het park. Toen KIND VERDRONKEN Prins Charles Hugues wenst geen schikking NA DOOD VAN VER0LME KOMEN BEDRIJVEN AAN HET PERSONEEL nieuwe antennes Tien- en waarschijnlijk wel honderd duizenden kijkers zullen dit jaar en ook het volgend jaar maanden lang moeten wachten voor op hun daken de antennes prijken, die een goede ontvangst van de televisie-uitzendingen vfa het tweede net (en van de REM) waarborgen. Er zullen wel voldoende antennes zijn, maar de capaciteit van de installateurs is niet toereikend om lange wachttijden te voorkomen. Dit geldt niet voor kij kers, wier toestellen op een centraal antennesysteem zijn aangesloten. Deze overtuiging heeft? ^foet centrum antenne' research tGAR) opgedaan uit cijfers en verwachtingen. Op redelijke gronden kan volgens het CAR worden aangenomen, dat in de laatste vier maanden van dit jaar ruim een half Vijf brandkast- krakers „toevallig" aangehouden Vijf mannen, die gisteravond bij een inbraak in een kantoor van een autobandenhandel in Alkmaar een brandkast meenamen zijn korte tijd later met hun auto en de brandkast op de Spieringweg in de Grote IJ- polder te Amsterdam gearresteerd. De Alkmaarse politie had, zonder dat zij toen van de brandkastkraak wist, de aanhouding van de wagen verzocht, omdat deze in Alkmaar op verdachte wijze had gereden. De Amsterdamse agenten waren niet weinig verbaasd over hun vangst, toen zij de auto aanhielden. Bij een eerste verhoor bekenden de mannen dat zij bij een autoban denhandel in Alkmaar, waarvan zij de naam niet wisten, hadden inge broken. De Alkmaarse politie, door Amsterdam ingelicht, toog op on derzoek uit en vond de deuren van de autobandenhandel openstaan. Hoeveel geld er in de brandkast zit wist de politie vannacht niet. miljoen antennes voor Lopik-2 zullen moeten worden bijgeplaatst. Rekening houdend met de vraag naar antennes voor ontvangst van de REM-uitzendin- gen is becijferd, dat tot maart volgend jaar wel eens 800.000 moeten worden geleverd en geplaatst. Meer dan 7 maanden Een eenvoudig rekensommetje leerde het CAR, dat er meer dan zeven maan den nodig zijn om een half miljoen an tennes te installeren. Daar in de maand september, naar wordt verwacht, een vloedgolf van kijkers op de installateurs aanrolt om zo spoedig mogelijk een tv- antenne-tweede-net te krijgen, is het onontkoombaar, dat wachttijden ont staan. Het CAR denkt, dat het aantal aanvragen een veelvoud zal zijn van 70.000. Prins Charles Hugues van Bour bon Parma, de man van prinses Ire ne, schijnt niets te willen weten van een minnelijke schikking over 't ge bruik van de titel „hertog van Ma drid". Hij heeft tenminste geweigerd te verschijnen voor de kantonrech ter te Madrid. Prins Franz Josef Karl van Habsburg Lorraine van Bourbon, die Charles de titel betwist, had hem tot deze schikking uitgenodigd. De man van prinses Irene zal nu, doordat hij verstek heeft laten gaan, moeten verschijnen voor de Madri- Waarschuwlng Het CAR waarschuwt tegen eventuele verschijnselen, die dergelijke overspan ningen tussen vraag en mogelijkheid om er snel aan te kunnen voldoen dikwijls vergezellen: dat er bijvoorbeeld instal lateurs opduiken van wie in redelijk heid niet kan worden verwacht, dat zij de service en garantie (kunnen) geven voor goede ontvangst en goede beeld kwaliteit. De verwachting van het CAR is voorts dat in de meeste gevallen binnen rede lijk korte tijd de centraal-antenne- systemen zijn aan te passen voor ont vangst van uitzendingen via 't tweede net en ook van de REM. Ruitentikker op heterdaad betrapt Surveillerende agenten werden gis ternacht gealarmeerd door glasgerinkel op het Kleine-Gartman-plantsoen in Amsterdam. Voor het Hirsch-gebouw troffen zij een man aan, die een winkel ruit met een steen had ingeslagen en reeds in het bezit bleek van een groot aantal uit de etalage geroofde horloges. Ook lagen enige horloges op straat. De waarde van het gestolene bedraagt ca. ƒ4000.De dader, de 32-jarige classi ficeerder H. P. is een oude bekende van de politie en was juist deze maand voorwaardelijk in vrijheid gesteld. de beide meisjes naar de herten ke ken, moet het kind naar de vijver zjjn gelopen en te water zijn ge raakt. Toegeschoten hulp kwam te laat. VAL MET DODELIJKE AFLOOP dam6isSe^st^enSZotlerleden ^e^heer Scheepsbouwer Cornelis Verolme leense rechtbank. De zaak zou over C M Nooii (50) uit Zaandam De m Zljn.. tes*ament de werkne- enkele maanden dienen. Prins Franz heer Nooii was maandae van" een van zijn bedrijven ruim be- heeft namelijk laten weten, dat hij heer Nooij was maandag van een dacht. De heer Verolme, die volgend het er niet hii laat ritten hoogte van zes meter gevallen toen jaar 65 jaar wordt( heeft tweg gfich_ het er niet bij laat zitten. hij reparaties aan de dakgoot ver- tingen doen oprichten. In de groot ste stichting zullen alle binnen- en buitenlandse bedrijven worden on dergebracht. Voor een groot deel zullen de werknemers gaan profiteren van de baten van deze bedrijven. De erfgenamen krijgen jaarlijks slechts betrekkelijk kleine uitkerin- missieprocuratoren, heeft de heer gen. Een deel van de erfenis van de Ernst Lampe, voorzitter van de Mi- heer Verolme zal ook ten goede ko- z.„luvu, va, bekend gemaakt, dat de natio- menaan instellingen van algemeen streeks kwart over acht een locomo- nale Miva-5-lotenj, in het begin van belang. Daartoe rekent hij onder an- tief ontspoord, vermoedelijk door een dit jaar gehouden een netto-op- dere universiteiten. verkeerde wisselbediening. Persoon- brengst heeft van 403.000,-. De tweede stichting, die de naam lijke ongelukken deden zich hierbij k?mt ten goede aande draagt van de heer Verolme, heeft niet voor. Nederlandse missionarissen, voor de ten doel de ontwikkeling van scheeps- Beide sporen op het traject Haar- aanschaf en het onderhoud van ver- en machinebouw te bevorderen. On- lemZand voort werden echter ver- yqeroü«Adel,eiï.M,eer{ier,e procurato- bemiddelde jongelui* kunnen via de sperd, zodat tijdelijk bussen voor het ren maakten nog tijdens de verga- fondsen van dezé stichting de kans vervoer van reizigers zorgen tussen dering gebruik om voor hun missio- j narissen de toegewezen bedragen op richtte. 4 TON VIA MI VA VOOR VERVOER NED. MISSIONARISSEN Op de jaarlijkse vergadering, die de Miva gehouden heeft met Bij Zandvoort Locomotief ontspoord Bij Zandvoort is vanmorgen om- krijgen om verder te studeren. deze twee plaatsen. te nemen. Gezien 't stijgende succes van de Miva-loterijen, heeft men besloten ook in 1965 weer een lote rij te houden, zo mogelijk van gro tere omvang nog dan dit jaar. Man gedood op weg naar kraamkliniek De heer J. Fikker (26) uit Klim men is gistermorgen op slag gedood in Heerlen toen hij rijdend op een bromfiets op een kruispunt door een bestelauto werd aangereden. Een bij zonder tragische omstandigheid is het, dat de heer Fikker op weg was naar de vroedvrouwenschool in Heer len, waar zijn vrouw op het moment van het ongeval beviel van haar eerste kind. Het Duitse vaartuig ..Orange Sun" heeft gisteren gemeld, dat tien kilometer buiten de haven van Mia mi een Russisch vrachtschip door een Amerikaanse torpedoboot jager en marinevliegtuigen werd onderschept en bevel kreeg zich verder van de kust verwijderd te houden. De pas sagiers van het Duitse schip, dat zich in de nabijheid bevond, legden het incident op de film vast. „V.S. hebben nooit willen overheersen" ■W--'" - Een luchtfoto van het Franse vrachtschip „Marquette" dat brandend op de Atlantische Oceaan ten noord-oos ten van de Azoren drijft, De opname werd gemaakt uit een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht, dat juist enkele reddingsvlotten had afgeworpen. (Een van deze vlotten is linksonder zichtbaar). Rechts het silhouet van een bemanningslid van het toeetel. President Johnson, die gisteren in ging op hetgeen generaal De Gaulle donderdag heeft gezegd, zei dat de Verenigde Staten nooit hebben wil len proberen Europa of enig ander gebied in de wereld te overheersen. De Verenigde Staten hadden voort durend de versterking van de vrije Europese landen gesteund. „We ge loven, dat Europa en de Verenigde Staten grote gemeenschappelijke belangen, gemeenschappelijke doe len en gemeenschappelijke verplich tingen hebben", aldus Johnson op zijn persconferentie. „We hebben nooit verondersteld, dat enig Europees land zou moeten kiezen tussen zijn banden met de Verenigde Staten en zijn banden met Europa", aldus Johnson. De Verenigde Staten geloven, dat iedere ontwikkeling in deze richting slecht voor Europa en slecht voor het ver bond zou zijn. Nederlandse afwijzing. „De donderdag door de president van Frankrijk gehouden persconfe rentie heeft nog eens duidelijk in het licht gesteld, dat de doelstelling van de Franse politiek in het bijzon der ten aanzien van de Europese en Atlantische samenwerking princi pieel verschilt van de opvattingen van Nederland en de andere tot de Europese gemeenschappen behoren de landen". Dit deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag in antwoord op vragen mede naar aanleiding van de persconferentie van president De Gaulle. „De Duitse politiek is noch van de Roemeens bezoek aan Frankrijk Premier Ion Maurer van Roeme nië en zijn minister van economi sche zaken, Alexander Barladeanu, worden maandag in Parijs verwacht voor politieke en economische on derhandelingen met de Franse rege ring. Men hoopt in Parijs, dat het overleg zal leiden tot een intensie ver handelsverkeer tussen beide lan den. Het zal de eerste keer zijn, dat leden van een Oosteuropese com munistische regering naar het Wes ten gaan voor politieke en econo Verenigde Staten, noch van Frank rijk afhankelijk". Dit staat te lezen in een verklaring die de Westduitse regering gisteren in commentaar op de uitlatingen van president De Gaulle heeft uitgegeven. In de verklaring zegt de Westduit se regering, dat een gemeenschap pelijke politiek van twee regeringen niet kan betekenen, dat alle inzich ten van de partner worden overge nomen. Ook West-Duitsland be treurt, dat de Frans-Duitse samen werking nog niet geleid heeft tot overeenstemming van de opvattin gen bij gewichtige kwesties. De re sultaten van de tot dusver gevoerde samenwerking worden aan Duitse zijde echter hoger gewaardeerd. BEDIEN U ZELF IN FRANSE TREINEN De Franse spoorwegen hebben een goede faam. Tussen Parijs en de Rivièra rijdt niet alleen een van de snelste treinen van Euro pa, op het traject Parijs-Nice is thans een rijdend zelfbedienings restaurant als experiment inge voegd. Men kan in de trein een warme maaltijd gebruiken voor 10 fr. (ƒ7.50), inclusief zitplaats aan tafeltje. Men moet alleen zelf zijn hapje gaan halen bij de keuken van de eetwagen. Hier staan de warme hoofdmaal tijd en het voor- en nagerecht klaar. Van deze zelfbediening kunnen enkele honderden reizi gers profiteren; het eten wordt op deze manier ongeveer de helft goedkoper dan een maaltijd in de gewone restauratiewagen. De eerste resultaten duiden reeds op een uitbreiding van deze speciale service. Oostduitse geleerden toch naar de Ver. Staten Het Oosduitse ministerie van volks gezondheid heeft gisteravond mee gedeeld, dat een protest van Oostduit se geleerden tot gevolg heeft gehad, dat Oostduitse biochemici een vak congres in New York kunnen bijwo nen. Een woordvoerder van het mi nisterie zei, dat het merendeel van de veertien afgevaardigden naar het con gres, dat van 26 juli tot 1 augustus zal worden gehouden, zojuist de ver zekering had ontvangen, dat het Ame rikaanse consulaat in West-Berlijn een visum zou verstrekken. Eerder op de dag had de leider van de Oostduitse delegatie, prof. Karl Lohmann, op een persconferentie in Oost-Berlijn verklaard, dat de V.S. slechts aan vier van de veertien af gevaardigden een visum zouden ge ven. Prof. Lohmann bevond zich on der degenen die geen inreisvergun- nirig] kregen. Daarop besloot de af vaardiging als 'geheel' niet naar Ame rika te gaan. In het verleden hebben de NAVO- autoriteiten visa geweigerd aan Oost duitse delegaties. Alleen aan enkele Oostduitse particulieren werd wel eens een visum gegeven, mits zij zich van politieke activiteiten onthiel den. IN JEMEN HEVIGE STRIJD Ten noordwesten van Sanaa, de re publikeinse hoofdstad van Jemen, zijn hevige gevechten uitgebroken waarbij tot dusver vele doden en gewonden zijn gevallen, zo maakte het interna tionale comité van het Rode Kruis gisteren bekend. Sterke eenheden monarchisten zitten verschanst in de bijna ontoegankelijke bergen in dit gebied. Het comité deelde verder mee, dat het veldhospitaal van het Rode Kruis, iets ten noorden van het strijdtoneel gelegen, overvol is. Er bevinden zich ook gewonde burgers. Op de Parijse veiling, waar het rijksmuseum de Rembrandt-tekening „De zieke vrouw" verwierf, kocht de Amsterdamse kunsthandel Bernard Houthakker een tweede Rembrandt welke eveneens bijna zestig jaar ver- misch overleg zonder voorafgaande borgen is geweest. Vermoedelijk is deze schets ongeveer in 1640 gemaakt goedkeuring van Moskou. en stelt zij bezoekers van de Amsterdamse beurs voor.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7