'TIS NIEUW!'TIS FRIS!'TIS STICHTING KATHOLIEK MULO-EXAMEN, LEIDEN Boekhouder te Bergen op Zoom verduisterde ruim twee ton Bezoek Soekarno ongewenst Watergebrek in Tokio Stammenoorlog in West-Kenia SPORT WOENSDAG 22 JULI 1964 DE LEIPSE COURANT PAGINA 5 Een verrukkelijke chocoladedrank. TOSTI! Met slechts 1% vet en daardoor héérlijk fris en pittig van smaak! TOSTI lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke l\jn! Vraag ook in café en restaurant naar TOSTI, de nieuwe, frisse chocoladedrank.» Tosti is vooralsnog- uitsluitend verkrijgbaar in de provincies Friesland, Noord-Holland (exclusief Het Gooi), in het Noordelijk deel van Zuid-Holland, alsmede in de stad Utrecht. GT- Heeft een feestje? Wij verhuren serviesgoed lepels, vorken, messen, glaswerk, enz., enz. Het Emaillehuis, Haarl.straat 160-16ÓB. Autorijles VAMOR Rij school Fran: Goddijn Lee destraat 8. Les in Opel Rekord en Cadett, telef. 34430. B.g.g. 25574. fg Damespolshorloge met zeer duidelijke wijzer plaat, gouddoublé kant ancre uurwerk 17 steens, schokvrij 52.-; grote keu ze moderne schoorsteen- klokken met electr. of op- winduurwerken. Uur werkkliniek Gorthuis, al léén Lage Rijndijk 8. Lei- dens beste speciaalzaak! Behangwerk. Wilt U uw kamers laten behan gen? Bel dan eerst 25813 en wij komen kijken en prijs opgeven. Keuze uit 1000 dessins. Verfhandel Pelikaan, Pelikaanstr. 27 Allerlei bijverdiensten voor diverse personen! Inl.L)e Tipgever, Postbus 21, Hendrik Ido Ambacht 3? Gevraagd een schilder, voor het wagenpark. Har- tog's sneldiensten, Indus- striekade 9, Hillegom. X Gevraagd: een flmke werkster, alleen voor de ochtenduren, leeft. 19 tot 30 jaar (liefst ongehuwd), rxtra hoog loon. A. Mul lens, Snackbar, Steenstr. 3a, Leiden. NAAR BOS en hei, naar zee en strand, vakantietijd is in het land. Wij wensen U mooi weer en veel genoegen Denkt U ook aan de tijd na de zomer, aan dansles hij E.C.? Daar heeft U uw leven lang genoegen van. Wekelijks een klein bedrag opzij en in het komende najaar heeft U een leerzame en heerlijke tijd. Privé Dansles? Bel nu: 52054 Bollenstreek Dansles: N.w.hout heden 7 uur Lisse: zat. 4.30 en 6.30 Gevorderden 8.30 uur N.w.hout: woensd. 7 u. Pijnacker Oranjefeest morgen donderdag 8 u. Zondag Dansen? Langeraar 8 uur Leiden 8 uur Geslaagd voor diploma A: de be ren: J. C. Cattin, Leiden; A. de Groot, Oegstgeest; W. Heemskerk, Koude kerk a. d. Rijn; J. A. den Hollander, Leiderdorp; C. J. de Jong, Zoeter- woude; de dames: M. Rijkelijkhui- zen, H. Driessen, M. J. van Schaik, allen te Leiden; A. Scheffers, Stomp- wijk; P. v. Slingerland, Zoeterwou- de; S. Uppenkamp, Leiden; P. van Veen, Zoeterwoude; G. v. Dijk, Voor schoten; A. Halverhout, Leiden; A. Hogenboom, Rijpwetering; M. Jan maat, Sassenheim; L. Kok, Leiden; J. Kanis, Leiden; A. v. d. Meer, Oude Wetering; T. Heemskerk, Noordwijk; de heren: J. v. Kan, Noordwijk; Van Leeuwen, Noordwijk; B. J. v. d. Voort, Leiden. Rectificatie: S. Agama in de lijst van gisteren moest zijn J. Agema, Leiden. 3T Gevr., wegens dienst plicht: le en 2c bediende, j 2 weken vakantie Ln sep tember. Banketbakkerij Urban, Nieuwe Rijn 43, Leiden, tel. 20484. 3? Rijwielen vanaf 25.-; bromfietsen: dressoirs en kasten 9.-; handnaaimach. 15.-; uitschuiftafèls 15.-; zeer solide moderne bank stellen v.a. 75.-, 135.-, 195.-, 255.-; pracht club stellen en eethoeken, enz. Nieuwenburg, Hooigr. 55, (geen winkel). 2? Taxi De Groot. Bees tenmarkt 3, tel. 23300 Ver- bonden met diverse zie kenfondsen. Geldige kwi tanties. Let wel 2.3.3.0 0. Ook voor rijbewijs A (motor of scooter) naar de Leidse Autorijschool, Hooi gracht 66, Leiden. De rij school waar uw vader reeds leerde rijden. Te Bergen op Zoom is na een uit gebreid en diepgaand, voorlopig on derzoek de 53-jarige boekhouder B. R. gearresteerd, verdacht van ver duistering van ruim twee ton. Het is niet uitgesloten, dat dit bedrag in werkelijkheid nog veel groter is. Hij heeft zich het geld toegeëigend, toen hij als boekhouder in dienst was van het onderhoudsbedrijf Euromarkt te Bergen op Zoom. De boekhouder stond in Bergen op Zoom bekend als een „goed mens". Hij leefde op grote voet - een auto bezat hij niet, wél een vast abonne ment bij een taxibedrijf, voor twee duizend gulden - maar volgens veler getuigenis hielp hij waar hij kon. Volgens anderen echter hielp hij slechts hen, die hij in zijn stam-nachl- clubs ontmoette. Wanneer zij niet tot „zijn" groep behoorden, werden zij niet geholpen. In maart van dit jaar kwam de zaak aan het rollen. De boekhouder werd op staande voet ontslagen. Bij het onderzoek bleek, dat de boekhou ding één grote chaos was. Bovendien heeft de boekhouder enkele belang rijke bescheiden meegenomen en, vermoedelijk, verbrand, hetgeen het onderzoek reeds nu ernstig heeft be moeilijkt. De officier van Justitie te Breda, mr. K. M. A. Thijssen, acht het niet uitgesloten, dat de boekhouder bij zijn malversaties met handlangers te werk is gegaan. Het is dan ook goed mogelijk, dat nieuwe arrestaties zul len volgen. N.K.V. tverkt aan visieprogramma De struktuurwijziging van de Ne derlandse Katholieke Vakbeweging heeft een fundamentele bezinning noodzakelijk gemaakt op de vraag, hoe het Nederlandse Katholiek Vak verbond zichzelf, zijn werk en zijn plaats in de maatschappij ziet. Het blad van het NKV „Ruim Zicht", meldt vandaag, dat er daarom bin nen het verbond wordt gewerkt aan een ..visieprogram", dat het midden houdt tussen een beginselprogram warin het gaat om de algemene uit gangspunten en een actieprogram dat de concrete zaken aan de orde stelt. In het program zal een antwoord worden gegeven op de vraag, wat het NKV is en wat het als katholieke vakbeweging proclameert. Het rap port zal met name ingaan op het waarom, het in hoeverre en het hoe lang van de katholiciteit van 't NKV. Het program zal niet als een pas klaar stuk worden gepubliceerd, maar het zal worden geconfronteerd met de gevoelens die in den lande leven, aldus „Ruim Zicht". Het -wordt een discussiestuk, waarover de ver schillende geledingen zich zullen bui gen en waarvoor zij eventuele modi ficaties kunnen leveren. Cuba wil nog steeds onderhandelen met V.S. De Cubaanse vice-premier en minis ter van defensie, Raul Castro, heeft ge zegd, dat Cuba nog steeds met de Ver enigde Staten willen onderhandelen, mits deze onderhandelingen op voet van gelijkheid plaatshebben en er geen voorwaarden worden gesteld. De Cubaanse minister sprak tot jour nalisten die waren uitgenodigd voor de begrafenis van een Cubaanse soldaat die door Amerikaanse mariniers van de basis Guantanamo zou zijn doodge schoten. Raul Castro voegde eraan toe: „De Verenigde Staten eisen voortdurend de evacuatie van de Russen die zich op Cuba bevinden, maar wij zeggen, dat de Amerikaanse soldaten eerst Guan tanamo moeten verlaten". Anti-Castro-schip moest vluchten Cubaanse ballingen hebben bekend gemaakt, dat strijdkrachten van het Castro-bewind een door Cubaanse ballingen gehuurd vaartuig met lich te wapens, dat op weg was naar Cu ba, hebben verrast. Het vaartuig werd vanmorgen vroeg ter hoogte van de noordkust van de provincie Matanzas aangevallen en moest de Amerikaanse wateren in vluchten. Afrikaanse landen Krachtiger houding tegenover Z.-Afrika en Portugal De leiders van 34 Afrikaanse lan den. die in Cairo een topconferentie hebben gehouden, hebben besloten, de economische boycot van Zuid- Af rika te intensiveren en meer «steun te geven aan de nationalis tische guerrillastrijders in de Afri kaanse gebieden die Portugal in zijn greep heeft. De conferentie zal alle grote han- delslanden vragen, Zuid-Afrika te boycotten. Staten, die olie produce ren zullen het verzoek krijgen, bij wijze van „urgentie-maatregel". Zuid-Afrika van de afnemerslljst te schranoen. Ben Bella zou hebben beloofd, de Algerijnse olievoorraden ..ter beschikking van Afrika" te stel len. De Afrikaanse voormannen zijn ermee akkoord gegaan, een speciaal orgaan te stichten, dat de maatre gelen tegen Portugal en Zuid-Afri ka moet coördineren. Op de Britse regering is een be roep gedaan, terstond een constitu tionele conferentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers van alle po litieke partijen in Zuid-Rhodesië. die een nieuwe grondwet moeten opstel len. welke het land een meerder heidsregering geeft volgens het svs- teem: één man, één stem. De Afri kaanse leiders hebben maatregelen beraamd, om in actie te komen, als de blanke minderheidsregering van Zuid-Rhodesië eenziidig de onaf hankelijkheid zou uitroepen. Nog geen centrale regering. De conferentie heeft een verkla ring van Egypte's president Nasser goedgekeurd, die het voorstel van president Nkroemah van Ghana, één regering voor heel Afrika te vormen, betrof. De verklaring verwerpt Nkroemah's plan en zegt, dat er eerst sterkere economische banden tussen de Afrikaanse landen moeten worden gevormd (de handel tussen de Afrikaanse landen onderling be draagt nog geen tien procent van de totale handel der Afrikaanse lan den). Konsekwenties voor Denemarken als Goldwater Amerikaanse politiek gaat beheersen De Deense minister van onderwijs, K. Helweg Petersen, heeft vandaag gezegd, dat ernstig moet worden over wogen of Denemarken lid van de NAVO zal blijven indien de Gold- watertendentie de Amerikaanse bui tenlandse politiek gaat beheersen. De minister is van mening, dat als de tot dusver door Goldwater geuite opvattingen de Amerikaanse buiten landse politiek gaan beheersen, een rampzalige toestand zou kunnen ont staan. De Gaulle toont belangstelling voor Ver. Naties President De Gaulle heeft gisteren tegen Oe Thant de secr.-generaal van de V.N. bracht gisteren een be zoek aan Parijs gezegd, dat Frank rijk „grote verwachtingen" heeft wat betreft de toekomst van de Verenig de Naties, ofschoon de Franse rege ring niet had willen deelnemen aan bepaalde acties van de V.N. Oe Thant antwoordde hierop, dat hjü de houding, die de Franse rege ring in het verleden tegenover de volkerenorganisatie had" genomen, wel kon begrijpen. „Maar ik ga nu te rug naar New York", zo zei Oe Thant tegen De Gaulle, „met de overtuiging dat de Franse regering zal trachten meer dan voorheen deel te nemen aan de activiteit van de Verenigde Naties". Op de vraag of ook was gesproken over de Franse bijdrage in de kosten van het V.N.-optreden in Kongo, gaf de secr.-generaal geen rechtstreeks antwoord. Hij volstond met de op merking, dat er „zeer duidelijke aan wijzingen zijn, dat Frankrijk zijn deelneming aan de activiteit van de V.N. zal vergroten." Ned. Oud-strijders De heer Soekarno is in alle opdich ten in Nederland beslist een onaan vaardbare en ongewenste bezoeker". Dit heeft de federatie van Neder landse Oud-strijders Organisatie in een brief aan minister Luns meege deeld, nu hij Indonesië zal bezoeken. De federatie dringt met betrek king tot een eventueel bezoek van president Soekarno aan ons land er bij minister Luns op aan president Soekarno niet uit te nodigen. De be zwaren van de federatie richten zich niet tegen de Indonesische pre sident, maar uitsluitend tegen de persoon van ir. Soekarno. De federatie verzoekt minister Luns met Indonesische regerings leiders de zaak van dr. mr. Chr. Sou- mokil te bespreken, opdat het leven van dr. mr. Soumokil waarvoor ons koninklijk mede-verantwoordelijk is, aldus de federatie, wordt gered. Chinezen en Maleiers vechten in Singapore Acht doden en honderden gewonden In Singapore zijn gisteren en van daag bij botsingen tussen Maleiers en Chinezen acht mensen gedood en 341 gewond, zo is door de politie meegedeeld. Er zijn 164 arrestaties verricht. De relletjes waren gisteren begon nen tijdens een processie die werd gehouden ter gelegenheid van de ge boortedag van de profeet Moham med. De ongeregeldheden breidden zich snel over het centrum van Sin gapore uit. Premier Lee Koean Jew heeft in een televisie-uitzending gezegd, dat het leger opdracht heeft de pólitie bij te staan. Hij zei, dat de schuldi gen zullen worden gestraft en dat reeds verscheidene arrestaties zijn verricht. Nieuwe botsingen. Vanmorgen vroeg is in Singapore opnieuw een uitgaansverbod van kracht geworden, nog geen 6 uur nadat het vorige opgeheven was. Aanleiding hiertoewaren nieuwe botsingen tussen Chinezen en Ma leiers. Zes Maleiers en een aantal Chinezen zijn naar het ziekenhuis gebracht. Een Maïeise motorrijder werd door Chinezen van zijn voer tuig gesleurd en bewusteloos gesla gen. Auto's werden met stenen be kogeld. In Tokio zijn de al twee jaar gel dende bepalingen voor een beperking van het waterverbruik gisteren ver scherpt, omdat de watervoorraad zijp laagste punt sinds veertig jaar heeft bereikt. De autoriteiten overwegen nieuwe bronnen aan te boren met het oog op de Olympische spelen, die in oktober beginnen. Frankrijk boycot aktie tegen Zuid-Afrika Frankrijk heeft gisteren de eerste bijeenkomst geboycot van de com missie van deskundigen die op last van de Veiligheidsraad de mogelijk heid van sancties tegen Zuid-Afrika gaat onderzoeken. Toen de Veilig heidsraad vorige maand besloot deze commissie in te stellen had de Fran se afgevaardigde Seydoux zich ook van stemming onthouden. In het westen van Kenia is gedu rende twee nachten hevig gevochten tussen twee stammen, waarbij 1200 mensen dakloos zijn geworden, een kerk en een school zijn uitgebrand, een dode is gevallen en verscheide- nen mensen gewond zijn. Met grote spoed worden politie-versterkingen naar het gebied gebracht, waar reeds meer dan honderd politiemannen en een peleton van de para-militaire or ganisatie van de algemene dienst in actie zijn gekomen om verdere on lusten te voorkomen. De gevechten zouden zijn uitgebroken na geruchten volgens welke een van de stammen zich gereed maakte voor een aanval op de andere stam. DRIE WONINGEN UITGEBRAND Vannacht zijn drie woningen van een blok van zes huizen, genaamd „Buitenzorg" aan de spoorlijn Baarn- Hilversum uitgebrand. Vermoede lijk is de brand veroorzaakt door smeulend vuur in een fornuis, waarop een van de bewoners groen ten in de schuur gesteriliseerd had. De inderhaast door een buurman gewekte bewoners konden vrijwel niets van hun huisraad redden. Door de brand zijn vijf gezinnen dakloos geworden. Indonesië krijgt geen Franse wentelwieken Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag berichten tegengespro ken, als zou Frankrijk hefschroef- vliegtuigen aan Indonesië gaan leve ren voor bestrijding van onderzee boten. Maandag had, volgens een bericht van Antara, de stafchef van de Indo nesische marine, vice-admiraal Mar- tadinata, verklaard, dat Frankrijk en de Sowjet-Unie 58 van deze hef- schroefvliegtuigen aan Indonesië zou den leveren. Grote chaos door Britse PTT-staking Door de langzaamaan-actie van het personeel van de Britse posterijen wordt de toestand op de postkanto ren in Engeland steeds chaotischer. Alleen al op de postkantoren in Lon den liggen 35 miljoen brieven opge stapeld die op bestelling wachten. Kankerspecialiste in V.S. doodgestoken De Amerikaanse kankerspecialiste Mary Sherman is gisteren in haar woning in New Orleans doodgesto ken. De onbekende dader had het lijk op bed gelegd en dit in brand gesto ken. Buren, die een brandlucht ro ken, alarmeerden de politie. De 51-ja- rige geleerde, die weduwe was, ge noot bekendheid door haar onderzoek op het gebied van kankergezwellen. KORTE GOLF Bij een gasontploffing in een hotel in Buenos Aires zijn gisteren twaalf mensen gedood en negen ge wond. Verscheidene verdiepingen van het hotel, waar brand uitbrak, zijn verwoest. De Amerikaanse douane heeft gisteren te Sugar Loaf Key in Flori da een kleine motorboot in beslag genomen, aan boord waarvan zich wapens en munitie bevonden. Vier Cubaanse ballingen en een Ameri kaanse fotograaf werden in hechte nis genomen. Aangenomen wordt, dat het plan was de boot te gebrui ken voor een aanval op Cuba Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft laten weten, dat zij niet ae con ventie van de democratische partij in Atlantic City zal bijwonen. Deze bijeenkomst, waarop de democrati sche kandidaat voor net president schap wordt aangewezen, wordt vol gende maand gehouden. Ook zal de weduwe van de vorige president niet aan de verkiezings campagne meedoen. Engeland heeft dinsdagmiddag te lijden gehad van zware onweers buien. Een tuinfeest in de parken van Buckingham Palace met 7.000 gasten viel in het overvloedig vallende re genwater. De 43-jarige Conrad Yumang, een van de Philippijnen afkomstige medische specialist in het Amerikaan se leger die vorig jaar naar Oost-Ber- lijn ging om zijn Turkse vriendin te kunnen volgen, is dinsdag in 8*utt- gart tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens desertie en afwezigheid zonder verlof. Ook werd hij tot de laagste rang gedegradeerd en veroordeeld tot een boete van 1.260 dollar. Yumang heeft 'n vrouw en vier kinderen in Kansas. Bij een verkeersongeluk, gister middag omstreeks 3.15 uur, is ter hoogte van 't kruispunt Heusdensehe- ven en Wijksestraat te Herpt de 25- jarige mevr. Schouten-Hombergen om het leven gekomen. Door onbe kende oorzaak reed de heer Schouten met zijn bromfiets, waarop zijn vrouw als duopassagiere meereed, tegen 'n Belgische vrachtauto. De heer Schou ten bleef ongedeerd. UN HET KORT In de vierde ronde van het toer nooi om het dameskampioenschap schaken van Nederland werden de belangrijke partijen mevrouw Tim mer-mevrouw Heemskerk en mevr Vreeken-mej. De Klerck afgebroken Mevrouw Heemskerk leidt met 3 punten uit even veel partijen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5