S)e Cöld6e(2oii^cmt Heftige aanval op Pools - Russische Goldwater - koers in de V.S. Twee doden na aanslag in Cyprisch dorp AMERIKAANSE EN BRITSE AMBASSADEUR LIEPEN WEG President Johnson gelast onderzoek in Newyorkse negerwijk BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 22 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.281 OETHANT: 'Frankrijk wordt enthousiast V.N.'er Directeur J F J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 RODE BIJEENKOMST IN WARSCHAU MET INCIDENT Republikeinse senatoren onthouden Goldwater hun steun Twee vooraanstaande republikein se senatoren hebben gisteren meege deeld, dat zij „op dit tijdstip" de kan didatuur van Barry Goldwater voor het presidentschap niet kunnen steu nen. Deze twee mannen. Jacob Ja- vits en Kenneth Keating, beiden uit New York, hebben zich de vorige week op de republikeinse conventie tegen de aanwijzing van Goldwater tot kandidaat voor het presidentschap uitgesproken. In afzonderlijke ver klaringen zeiden ze, dat ze de recht se senator wellicht later zullen gaan steunen, als deze tenminste zijn hou ding enigermate wijzigt. Senator Keating zei tot verslagge vers, dat Goldwater zich zou moeten distanciëren van alle extremistische groeperingen „zoals de John Birch Society". Javits verklaarde: „Ik zal republikein blijven. Ik vraag alle vooruitstrevende republikeinen in de partij te blijven. Wij moeten onze partij niet voorgoed in handen van de ultra-conservatieve krachten te recht laten komen". Javits -zei, de hoop nog niet te hebben opgegeven, dat hij zijn partij in de verkiezings campagne zal kunnen steunen, „maar daarvoor zullen enkele stappen van senator Goldwater nodig zijn". De communistische Vietcong-op- standelingen hebben gisteren 2 zwa re aanvallen ingezet in het belang rijke gebied van de Mekong-Delta. Volgens de eerste berichten zouden de verliezen zwaar zijn. Minstens 60 man regeringstroepen werden ge wond, toen ten westen van Vi Thanh (een kleine 200 km ten westen van Saigon) een konvooi in een hinder laag viel. Twee compagnieën, die wa ren uitgezonden om het konvooi te ontzetten, vielen eveneens in 'n hin derlaag. Gistermiddag zagen inwoners van het door Turken bewoonde Noord- Cyprische dorp Ayos Theodoros een pakje op straat liggen. Zij raapten het op, waardoor de helse machine, die erin was verborgen, ontplofte. Twee Turkse Cyprioten werden hier door gedood, terwijl een andere ern stig werd gewond. Russische havens taboe voor Amerikaanse kapitein De gezagvoerder van het Ameri kaanse graanschip „Sister Katingo", dat vorige week door een Russische kanonneerboot is aangehouden, kapi tein Artur Fertig, mag niet meer in Russische havens komen, zo meldt 't regeringsblad „Izvestia". Het Russi sche schip had drie schoten (volgens de Russen waren het vuurpijlen) voor de boeg van het Amerikaanse schip afgevuurd nadat kapitein Fer tig op 15 juli uit de haven van No- vorossiisk was vertrokken zonder te zijn uitgeklaard. Volgens de „Izvestia" had de ka pitein nadat hij was gewaarschuwd niet te vertrekken, gezegd: „Ik licht het anker. Als een schip van de kust wacht het vuur opent zal de wereld in vijf minuten horen, dat een Rus sisch schip een vrachtschip aanvalt en ik zal de Amerikaanse marine om hulp vragen". „Hij wist klaarblijkelijk niet waar hij was en verwarde de een of an dere Panamese haven met de haven van Novorossiisk", aldus Izvéstia. Het 1.838 ton metende Franse vrachtschip „Marquette" is gister middag ten zuidoosten van Cape op Newfoundland in brand geraakt. De bemanning is door andere schepen gered. De vliegers van „Alitalia", de nationale Italiaanse luchtvaartmaat schappij, zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan, na een staking van öy2 dag, naar aanleiding van 'n ge schil over een nieuwe arbeidsover eenkomst. Vreemde eenden in Sowjet-bijt De leiders van een obscure Rus sische sekte, die de Russische autoriteiten als de „autoriteiten van de Anti-christ" brandmerken, zijn veroordeeld tot dwangarbeid in tuchtkampen, zo meldde het Rilsische blad Literatoernaja Ga- zeta dinsdag. Volgens het blad riepen de „waarlijk orthodox le vende christenen" hun volgelin gen op „alle banden met de we reld en de maatschappij te ver breken", hun gezinnen en ver wanten in de steek te laten, zich te verbergen voor de autoriteiten, geen identiteitspapieren te be waren, niet te werken en zich niet bij Russische instellingen aan te sluiten. Het blad ver meldde, dat een meisje op aan raden van de sekte ces jaar lang in een kelder opgesloten heeft gezeten. Te oordelen naar haar uiterlijk toen ze op 19-jarige leeftijd weer boven de grond kwam „kon ze evengoed dertig of zelfs veertig geweest zijn", aldus het blad. De gewone leden van de sekte, betiteld als „slaven van God", zijn een normaal leven gaan leiden, maar de leiders zijn tot zware straffen veroordeeld. De Amerikaanse ambassadeur in Warschau, John Cabot, heeft gisteren een bijeenkomst in de Poolse hoofdstad verlaten uit pro test tegen een aanval van de Poolse communistische leider Go- mulka op het Amerikaanse militarisme. De Britse ambassadeur, sir George Clutton, die deken van het diplomatieke korps in War schau is, volgde aan het eind van Gomulka's toespraak het voor beeld van zijn Amerikaanse collega. Onder applaus van het uit tweeduizend perse i bestaande gehoor, onder wie premier Chroesjtsjow, verk. rde Gomulka in zijn rede, dat senator Barry Goldwater een buitenlandse politiek voorstaat die de wereld „naar een atoomslachting" zou kunnen leiden. Wie zou een veilige toe komst kunnen verzekeren met een Goldwater in het Witte Huis?, zo vroeg hij. Volgens de Poolse leider is voorts het Duitse milita risme, dat in de tweede wereldoorlog dagelijks aan 2500 Polen het leven kostte, „volkomen herleefd". De herhaaldelijke Westduitse aanspraken op Pools en Tsjechoslowaaks gebied vormen een ge vaar voor de vrede in Europa en de gehele wereld. Zowel in de Verenigde Staten als in West-Duitsland bevinden zich militaristen die zich toeleggen op fervent anti-communisme, aldus Gomulka. Wat de aanwijzing van Barry Goldwater tot republikeins kandi daat voor het Amerikaanse presi dentschap betreft, zei Chroesjtsjow in een rede, dat hier sprake was van een sfeer van „fascisme", die hem deed denken aan het vooroorlogse Neurenberg. „Wij willen ons niet mengen in de strijd tussen twee Ame rikaanse* bourgeois-partijen, maar de ze moet onze aandacht wel trekken. Wij moeten wel de passende conclu sies trekken". Een nieuwe oorlog als „zij" daartoe besloten zou on vermijdelijk leiden tot een verplet terende nederlaag voor de extremis ten die hem ontketenden. De Russische leider waarschuwde, in gedachten te houden dat wanneer de monopolistische bourgeoisie de hoop verliest om het socialisme in een vreedzame wedijver tussen de twee stelsels te verslaan, haar meest reactionaire kringen tot het uiterste kunnen gaan en zelfs een nieuwe oorlog kunnen ontketenen. „Wij kun nen de feiten niet negeren. De re publikeinse partijconventie keurde kortgeleden een verkiezingsprogram ma goed, dat de politiek van juist deze meest agressieve kringen weer spiegelt aldus Chroestsjow. „Amerikanen moeten beslissen" Het Amerikaanse volk moet nu be slissen of het het programma van de republikeinse partij zal steunen en daarmee „de koers goedkeuren die gevaarlijk is voor de gehele wereld, ook voor het Amerikaanse volk", zo verklaarde de Russische premier. Hij beschuldigde verder de imperialisten ervan pogingen in het werk te stel len om de socialistische landen te verzwakken met methoden als het doen herleven van nationalisme en het gebruiken van economische ban den. Zij trachten volgens hem de so cialistische landen tegen elkaar uit te spelen, maar hij vertrouwde erop, dat de mensen in die landen „zich niet door de vijanden zullen laten beetnemen". Ambassadeur Cabot liep weg hal verwege de toespraak van Gomulka, nadat deze had verklaard, dat de Westduitse en Amerikaanse .milita risten" een gemeenschappelijk pro gramma van „militant anti-commu- nisme en het drijven van de wereld op de rand van een oorlog" -hadden. Ook presidenten worden geplaagd door warmte en dorst. Hier een aardig plaatje van president Johnson, die aan een fonteintje in de tuin van het Witte Huis zijn dorst leste, toen hij wachtte op zijn gast, premier Keith 1 J. Holycake van Nieuw-Zeeland. Onrust niet van vandaag of gisteren Harlem, waar zich dit week einde bloedige gevechten heb ben voorgedaan, is al 30 jaar onrustig. Bij de eerste wanor delijkheden, in maart 1935, werden vier personen gedood, ruim 100 gewond en 121 ge arresteerd. De moeilijkheden begonnen toen na een gerucht, dat een stelende negerjongen door een winkelbediende afge ranseld zou zijn. De grootste rel volgde in augustus 1943 toen een neger- soldaat in een hotel door een politieman werd neergescho ten. De soldaat stierf niet, maar het gerucht dat hij dood was ging als een lopend vuur tje door de straten. Twee da gen later, toen de politie de orde tenslotte hersteld had, waren zes personen om het leven gekomen en enkele hon derden gewond. Bovendien waren honderden arrestaties verricht en was voor ruim 18 miljoen dollar schade aange richt aan winkels. Drie andere incidenten wa ren volgens de politie slechts „kleine relletjes". In 1949 wer den zes politiemannen gewond en zes personen gearresteerd, toen de politie een optocht ter gelegenheid van de vrijlating van het communistische raads lid Benjamin Davis een halt toeriep. In juli 1959 demon streerden 1.000 personen voor het politiebureau aan West 123rd Street. Die rel begon toen een politieman bij de ar restatie van een Portoricaan- se vrouw per ongeluk op twee collega's schoot. Door de in vloed van de bokser Sugar Ray Robinson werden toen verdere moeilijkheden voorko men. Bij de laatste ongeregeldhe den, in juni 1963, werden 2 politiemannen gewond, twee negers gestoken, 27 personen gearresteerd en op grote schaal vandalisme gepleegd. De moeilijkheden begonnen toen de politie «en marskramer bij een straatbijeenkomst wilde verbaliseren. Kardinaal Alfrink naar V.S. vertrokken Kardinaal Alfrink is vanmiddag rond het middaguur van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrok ken. Hij zal in Washington spreken voor het congres van de Pax Roma- na. Dit congres is zondag 19 juli be gonnen en duurt tot 30 juli. Ook zal de kardinaal spreken voor de Summer School van de Uni versiteit van St. Louis. De laatste spreekbeurt geschiedt op uitnodiging van kardinaal Ritter, aan wie de m x t kardinaal ook een bezoek brengt. De De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, tijdens zijn besprekingen met president Charles kardinaal zal spreken over de oecu- de Gaulle op het Elysee in Parijs. mene. Schietpartijen duren voort President Johnson heeft het fe derale bureau van onderzoek (FBI) opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar de toe dracht der wanordelijkheden, die zich zaterdagnacht j.l. in Harlem de negerwijk van New York, hebben voorgedaan. De presi dent heeft F.B.I.-chef Hoover op dracht gegeven de gouverneur van de staat New York Rocke feller en het hoofd der New Yorkse politie Murphy mede te delen, dat zijn regering thans on derzoekt of er bij de voorvallen in New York eventueel federale wetten zijn geschonden. Johnson heeft zich verder in ver binding gesteld met de burgemeester van New York, Wagner, die van va kantie op Madeira naar New York is teruggekeerd, om hem elke hulp, die New York nodig zou hebben, aan te bieden. „Dit omvat ook hulp tot verbetering van slechte maatschap pelijke omstandigheden, die een voe dingsbodem zijn voor wanhoop en wanorde", verklaarde hij. WINST VOOR NEGERLEIDERS De negerleiders in Harlem hebben op enkele voor hen belangrijke punten winst geboekt. Inspecteur Thomas Gilligan, die donderdag de woede van de negers had opgewekt toen hij een 15-jarige negerjongen die hem met een mes aanviel doodchoot, zal voor een „grand jury" moeten verschij nen. De onlusten begonnen toen de politieman, die geen dienst had, de jongen had neergeschoten. Het feit, dat een politieman in bur ger, die meende uit wettelijke zelf verdediging te handelen, mogelijk in staat van beschuldiging zal worden gesteld, betekent een nederlaag voor de Newyorkse politie. Een andere winstpunt voor de ne gers in Harlem is het besluit, dat het aantal neger-politie-agenten in deze Newyorkse wijk zal worden ver hoogd. Verscheidene blanke inspec teurs en agenten, die door de negers worden beschuldigd voor vooringe nomenheid ten opzichte van de ne gers, zullen naar andere wijken wor den overgeplaatst. PLUNDERENDE NEGERS Vanmorgen vroeg is in Brooklyn een neger door een politie-agent neerge schoten en ernstig gewond. Volgens de agent had de neger een winkel ge plunderd. De neergeschotene had 'n blik erwten in zijn hand en 'n groen- tenwinkel vlakbij was beroofd. Een andere neger, die ook geplunderd zou Ook in de afgelopen nacht hebben zich in New York opnieuw ongere geldheden voorgedaan en wel in een deel van Brooklyn. De politie schoot in de lucht om een betoging, die door negers was georganiseerd, uiteen te jagen. In het „kleine Harlem" van Brook lyn, de Bedford-Stuyvestant-wijk, werden 150 schoten gelost. Talrij ke ontploffende voetzoekers droegen er toe bij de menigte in paniek te brengen. UITVERKOOP Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, Leiden Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Afnemende regenkans Aan de rand van een storing die van Frankrijk naar West-Duitsland trok, zijn vooral gisteravond in ons land plaatselijk zware onweersbuien gevallen. Te Heerde op de Veluwe viel 46 mm regen, op verscheidene andere plaatsen ruim 20 mm. Na het voorbijtrekken van de onweerssto ring trok vanmorgen een trogvor- mige storing in de bovenlucht over ons land, waarbij plaatselijk regen en regenbuien voorkwamen. Een noordelijke wind voerde koele lucht van de Noordzee ons land binnen. Door een langzame stijging van de luchtdruk boven de Britse eilanden, strekt zich nu van de Azoren via Ierland en Schotland tot Noorwegen een zone van hogedruk uit. Deze breidt zich nog een weinig naar het oosten uit. Tengevolge hiervan zul len morgen enkele opklaringen voorkomen en nemen de neerslag kansen af. De temperatuur wordt iets hoger dan vandaag, maar het blijft koel weer. ZON- en MAANSTANDEN 23 Juli: zon op 4.48, onder 20.44; maan op 20.24, onder 3.15. Hoogwaterstanden 23 Juli: v.m. 2.17; n.m. 14.44. KORRELTJE Als we over naastenliefde praten, denken we dikwijls teveel aan ons zelf.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1