Dolman stapt als eerste uit „Oven van Zandvoort" KARSTENS STAPT ZIEK AF Atleten streden tegen hitte, regen en hagel SWIFT-RENNERS IN DE SLAG UITSLAGEN MAANDAG 20 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze wieier medewerker) Teleurgesteld zat Gerben Karstens op de massa- fetafel in zijn cabine. Buiten op het zonovergoten andvoortse autocircuit stormden de overgeble ven, nog in de strijd zijnde renners voor de voor laatste maal op de eindstreep aan. Terwijl zij aan hun laatste, beslissende ronde begonnen was Ger ben Karstens, dé grote favoriet voor de Neder landse amateurtitel er niet meer bijDoor ziekte geteisterd verzuchtte de Leidenaar: „Sinds ik weer in Nederland terug ben is het mis. Was ik er maar nooit aan begonnenMisschien had hij dan het uitstekende rijden van zijn clubgeno ten Bart Zoet, Nol Kloosterman en Jan van Am sterdam gezien. Nu zag hij niet hoe de Sassen- heimer Zoet op een geleende fiets voortploeterde. Hij zag nu ook niet, dat Nol Kloosterman „even dacht ik dat ik ging winnen met een lichte voorsprong als eerste uit de Tarzanbocht naar voren stoof. Ook bleef Karstens nu versto ken van de glansrijke triomf van de nog jeugdiget 18-jarige Rotterdammer Evert Dolman, die in het laatste, 300 meter lange rechte stuk naar de finish voor de hoofdtribune niet meer te stuiten was. De op zijn fiets samengebalde Rotterdammer veroverde met enige forse pedaaltrappen het rood-wit-blauwe kampioenstricot van 1964 en nam hiermee de amateurkroon van de naar de profrijen overgestapte Dubbeldammer Gerrit de Wit over. Een kroon, die in alle stilte aan Gerben Karstens was toegedacht Het was de boeiende, maar obk bijzonder onverwachte ontknoping van een welhaast onmenselijke uitputtingsdag op het tot „oven" veranderde Zandvoortse circuit. Een circuit dat, zoals bij de Nederlandse wielrenkam- pioenschappen nu eenmaal gebruikelijk is, in tegengestelde richting wordt gereden en normaal al een zware opgave is. Tweeënveertig maal moest het 4193 meter lange parcours worden afgelegd, met het venijnige heuvel achtige karakter als grootste „beul". Langzaam dunde het bijna 330-ren- ners sterke veld, dat als een sliert door de duinen trok. De klimmen naar de Hunze-rug vergden de méestè slachtoffert. En het was niet alleen het parcours dat zijn slachtoffers eise. De zon, die bijna onafgebroken de baan tot een hete oven maakte. De alles verzengende hitte met temperaturen boven de dertig graden, maakte het welhaast ondoenlijk. Maar alsof dit alles nog niet genoeg was, de sterksten joegen het tempo op. Geen ogen blik is de snelheid, waarmee de lange rennersmeute over het zuigende asfalt voortraasde onder de veertig kilometer geweest. Gemiddeld lag het zelfs tussen de 42 en 43 kilometer per uur RUSTIGE START Toch zag het er, toen om een uur de ongeveer 330 renners van start gingen niet naar uit, dat de hitte een zo overheersende rol in dit kam pioenschap zou gaan spelen. Het was zelfs bewolkt en er viel wat regen. Nog geen kwartier later was het ech ter veranderd. De groep had als een groot lang, bont gekleurd lint de eerste kilometers onder de wieltjes doorgedraaid en niets wees er (nog) op, dat de betrekkelijke rust niet meer zo lang zou duren. Gerben Kar stens zat rustig voor in het peloton, zorgde ervoor, dat geen gevaarlijke mannen de benen namen en liet de eerste moedigen rustig gaan. Adrie Drop uit Vlaardingen mocht het met nog 36 ronden te rijden rus tig proberen en nadat een valpartij waarbij onder andere de Leidenaar Henny van Gent, de Hagenaar Theo ten Dam en Adrie Drop betrokken waren het rennersveld wat had uit gedund, dienden er zich weer nieu we vluchters aan. Het had echter allemaal geen kans van slagen. Ook niet toen na 20 ronden de Leiderdor per Jan van Amsterdam er alleen tussenuit trok. Van Amsterdam kreeg een ronde verder gezelschap van Nico Lute en even zag het er naar uit, dat deze poging kans van slagen had. De twee, op hun fietsen gebrande renners bouwden snel een voorsprong van vierhonderd meter op, maar wat zij verder ook nog probeerden, het ging niet meer. Het peloton had het ge vaar gezien en een ronde verder, er waren er toen nog achttien te rijden, waren de twee vluchters weer tot de orde geroepen. SOLO PIETERSE Het bleef echter onrustig. Jan Pie- terse, de sterke renner uit Oude Ton- ge begon aan een solo. „Gekkewerkwas de eerste in druk van het overigens niet zo tal rijke publiek rond het Zandvoortse duinenparcours. Toch ging Pieterse door. Met nog zestien rondjes voor de boeg was zijn voorsprong al een mi nuut op een gesloten en in het ge heel niet reagerend peloton. Drie ronden lang bleef deze situatie on gewijzigd. Toen vond de man uit Oude Tonge het genoeg en gaf zich zonder slag of stoot gewonnen. Het was te zwaar geweest Ook voor het merendeel van de renners was dit alles teveel van het goede geweest. Er was nog slechts de helft in de wedstrijd en het zouden er na de felle jachten nog 'minder worden. Deze felle jachten, waarin de be slissing had kunnen vallen, werden ingeluid door het vluchterstrio Cees Brugel, Peter Heynig en Frans Evers. Zes renners gingen achter deze vluchters aan en kregen met nog negen ronden te rijden aansluiting. Ook Bart Zoet, in de eerste fase van de strijd bijzonder rustig, was hier bij. Het had de beslissing kunnen zijn. Thijnen Groen uit Follega, nieuwe kampioen der nieuwelingen. Adspirantenkampioen, evenals bij de nieuwelingen is dit kampioen schap pas dit jaar ingevoerd, werd Adrie van Overveld uit Zegge, die na 25 snel gereden kilometers nog de meeste energie over had voor de sprint, waarin Harry van der Moot uit Amsterdam tweede werd zich geen Leidse renners wisten te on derscheiden. Amateurs: 1. en kampioen van Ne derland: Evert Dolman (Rotterdam) 176.106 km. in 4.03.43; 2. Henk Cor- nelisse (Amsterdam); 3. Coen Visser (Santpoort); 4. Freddy van Lachte- rop (Amsterdam); 5. Harry Steevens (Elsloo); 6. Nico Lute ('s Graven- hage); 7. Piet Buuts (Keidonk); 8. Bart Zoet (Sassenheim); 9. Henk Pe ters (Heemstede); 10. Jan Pieterse (Oude Tonge); 11. Jan van der Horst (Haarlem); 12. Frans Ouwerkerk (Rotterdam); 13. Jos van der Vleu ten (Mierlo-Hout)14. Ben Verhoe ven ('s Gravendeel); 15. ex aequo o.a. Nol Kloosterman (Leiden); Jan van Amsterdam (Leiderdorp) en Henny Schouten (Badhoevendorp). Nieuwelingen: 1. en kampioen van Nederland: Thijmên Groen (Follega) 62.895 km. in 1.29.47; 2. op 37 secon den Harry Jansen (Amsterdam); 3. Leo Visser (Zaandam); 4. R,,.Pijnen (Woensdrecht); - 5-- R- van Nunen (Amsterdam); 6. L. Duyndam (Hon- selerdijk); 7. T. v. d. Heijden (Am sterdam); 8. W. Dubois (Amsterdam) 9. F. Bosman (Rotterdam); 10. W. de Feber (Sluiskil). Adspiranten: 1. en kampioen van Nederland: A. van Overveld (Zegge) 25.158 km. in 37.42.6; 2. H. v. d. Moot (Amsterdam); 3. J. Bakker (Zaan dam); 4. J. Eggink (Beilen); 5. A. Huizeebosch (Beilen); 6. L. Kreuger (Haarlem); 7. P. v. d. Knaap (Rijs wijk); 8. A. Bathoorn (Roderwolde) 9. J. Buis (Zwanenburg); 10. B. Duit (Warffum). Wielrennen De Nederlandse amateur Jaap Oudkerk zegevierde zaterdag op de Oerlikonbaan van Zürich in een stayers wedstrijd over de Zwitser Ingebuehl en de Duitser Matthes. Bart Zoet (2e van links), gekromd over het stuur in de jacht op het eerste groepje vluchters. Aan het wiel van Zoet de Leiderdorper Jan van Am- iterdam. EchterBart Zoet was zonder zijn eigen fiets „waarschijnlijk ge stolen uit Parijs teruggekeerd en reed op een „vreemde" fiets Het flitsende ontbrak nu bij de Sas- senheimer en zo kreeg ook een twee de groepje, waarin Nol Kloosterman het tempo opzwiepte eveneens de kans aan de leiding te komen. De derde groep met Karsens, Van Am sterdam en Bregman leek kansloos. Leek, want hoewel Karstens afstapte werd vier ronden voor het einde de hergroepering een feit waaruit zich onmiddellijk een kopgroep van 20 renners afscheidde. Bart Zoet, Nol Kloosterman en Jan van Amsterdam hadden zich hierin weten te werken. KLOOSTERMAN INGELOPEN Tot in de voorlaatste bocht, na de Hunzerug, bleef deze situatie onge wijzigd. Toen sprong Nol Klooster man weg. De Leidenaar, die in de sprint tegen rappe mannen als Vis ser, Dolman en Cornelisse geen en kele kans had, probeerde alleen weg te komen. Met vijftig meter voor sprong dook hij de Tarzanbocht in. Een voorsprong waar bij het ingaan van het laatste rechte stuk niets meer over was. Als een groep honge rige wolven hadden de koplopers zich op Kloosterman gestort, die te gen al dit geweld geen verweer meer had. Evert Dolman werkte zich snel naar voren en de laatste aanval van Henk Cornelisse en Coen Visser kon niets meer aan de zege van de Rot terdammer afdoen. Thijmen Groen, de tot zaterdag ongekroonde koning van de nieuwe lingen, heeft deze kroon eindelijk te pakken. In een magistraal gereden kampioenswedstrijd, waarin hij na twee ronden reeds uit het peloton was ontsnapt, finishte de renner uit het Friese Follega met bijna veertig seconden voorsprong op de Amster dammer Harry Jansen, die de sprint van het grote peloton wist te winnen. Van de renners uit Leiden en di recte omgeving was niemand rap ge noeg om zich bij de eersten te klasse ren. Ook Jan van Biemen niet, die in massasprints nagenoeg altijd één van de rapsten is. De 18-jarige Evert Dolman grandioos winnaar in de uitputtingsslag in de lauweren op het dak van de Zandvoortse pits. NED. KAMPIOENSCHAP MARATHON Joop van den Berg Nederlands kampioen (Van onze atletiekmedewerker) De marathonloop is wat men noemt „mannenwerk". Zaterdag te Vlissin- gen, waar het Ned. kampioenschap op het spel stond, gold dit dubbel en dwars, alleen de moreel en lichame lijk allersterksten volbrachten hier de ruim 42 km lange marathonloop. Vanwege de hitte was de start meer naar de namiddag verschoven, maar de thermometer wees toch nog 30 gr. C. aan, toen het startschot klonk voor de 45 deelnemers. Halverwege de race werden de lo pers onaangenaam verrast door re gen en hagelbuien, zo erg zelfs, dat lopers aan belangstellenden de weg moesten vragen, want de controle posten waren gevlucht voor het nood weer. Joop v. d. Berg, van het be gin af steeds in het voorste gelid, bleek tenslotte de sterkste te zijn, en finishte ruim 2 min. voor de ma rathonkampioen van vorig jaar Jac. Smits (AAV '36). Laastgenoemde was nog dik tevreden, al enkele weken sukkelde hij met een dijbeenklessure (overgehouden van de 35 km-wed strijd te Vught) van trainen kwam dus niet veeL Met de 3e prijs ging Jac. Kraan (Bataven), die z'n inzinking dus weer volkomen te boven is, naar huis. Opvallend was, dat Hein Weusten, op de 35 km te Vught 2e, niet verder reikte dan de 9e plaats. Uitslag: 1. en Ned. kampioen J. v, d. Berg (PH) 2.38.40 u. 2. Jac. Smits (AAV '36) 2.40.44. B. m. Verkinde ren (België) 2. 43.40. 3. Jac. Kraan (Bataven) 2.46.09. 4. C. v. Blerck (Sprint) 2.46.29. 5. Th. Roelofs (HAC) 2.48.26. 6. A. Soeterboek (Helllas) 2.48.52. 7. P. Sohoonen (Minerva) 2.51.29. 8. J. Kloos (DOS) 2.54.37. 9. H. Weusten (AVS) 2.57.23. 17. B. Kraan (Bataven) 3.05.10. 23. A. Ho- man (Bataven) 3.27.12. 15 Lopers staakten de strijd. Joop van den Berg uit Vught is zaterdag in Vlissingen Nederlands mara- Zwemmen De 25-jarige Belg Raymond Rousel is er zaterdag in geslaagd Het Kanaal over te zwem men. Vijftien uur en dertien minu ten nadat hij bij Kaap Griz Nez in zee was gegaan, stapte hij in Dover aan land. Het was Rousels derde po- thonkampioen geworden in een tijd van 2 unr 38 minuten en 40.4 seconden, ging het kanaal over te zwemmen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7