.ARTIESTENPALET Diploma-uitreiking Huishoudschool „Maria Goretti" te Langeraar Nederlands echtpaar in Nice beroofd BOOT IN BRAND IN ALPHEN MAANDAG 20 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT TÜr ARTIESTEN TREDEN BELANGELOOS OP VOOR ZIEKENHUIZEN, TEHUIZEN EN INSTELLINGEN (van onze verslaggever) „Artiesten pa let brengt uitsluitend en belangeloos (slechts tegen ver goeding van reis- en eventueel bijkomende kosten) ontspannings programma's voor hen die door xlekte of anderszins lange tijd buiten het maatschappelijk leven staan, zoals bedlegerigen, herstel lenden, lichamelijk of geestelijk gebrekkigen, in observatie vevblij- venden, gedetineerden en bejaarden." OH vertelt ons Victor Cornel- man, oprichter, leider en organisator van Artiesten palet Wij bezochten deze bekendheid wit de wereld van de lichte muze en het amusement eens, om met hem een praatje te maken over zijn organisatie, die belangeloos zoveel prachtig werk verricht, waar van duizenden en nog eens duizenden mensen die door omstandig heden gehandicapt zijn om aan het normale maatschappelijke leven deel te nemen, genieten. Wanneer wij hem vragen hoe dH alles eigenlijk is ontstaan, glim lacht onze gastheer even en kijkt nadenkend uit het raam. „Ja, hoe ontstaat zoiets vraagt hij zelf. ,,'t Is eigenlijk vanzelf gekomen. Voor een belangrijk deel vloeide een en ander voort uH mijn werk als jurylid van „De Opregte Amateur''. Je krijgt contacten en rela ties, die je uiteraard onderhoudt en tenslotte kwam dit ineens in mij op en ik heb hierbij de spontane medewerking gekregen van een groot aantal artiesten die ik had leren kennen." Op eigen benen Hoe is de heer Conselman in het amusementsvak gekomen? Dat blijkt niet zo plotseling te zijn gegaan als bij vele anderen. Hij is er langzaam in gegroeid. Aanvankelijk zat de leider van het huidige Artiestenpalet gewoon ergens op kantoor en dat beviel hem niet zo erg best. Hij solli citeerde naar andere betrek kingen die in een vlak lagen waar hij meer belangstelling voor had. En zo kwam hij op 1 janu ari 1957 in dienst van Phonogram op de afdeling publiciteit Daar heeft hij 5^ jaar met veel ple zier gewerkt. Hij verzorgde er muziek- en platenrubrieken en kwam daardoor in contact met diverse artiesten. Het milieu waarin hij was terecht gekomen trok hem bijzonder aan en lang zamerhand raakte Conselman er geheel in thuis. Toch wilde hij meer vrijheid en de mogelijkheid tot ontplooiing van eigen initiatief. Daarom nam hij ontslag en werd zoals men dat noemt "free lance". Hij schreef over muziek- en grammo foonplaten voor vele bladen in Nederland en kreeg daarnaast contacten met de radio. Bij de N.C.R.V. begon hij met het pro gramma Tienertoeren. Later kwam daarbij, samen met Lex Karsemeijer Wij poetsen de plaat. Sinds oktober 1963 heeft hij ook twee programma's voor de K.R. O. en wel Disco Rendez-vous en Reisbureau Musica. De ziekenomroep Toevallig kwam de heer Consel man in contact met de R.A.N.O., een van de vele plaatselijke zie kenomroepen. Een groep men sen, die eveneens geheel belan geloos amusementsprogramma's en dergelijke op geluidsbanden opneemt, om deze uit te lenen aan ziekenhuizen en diverse instellin gen, waar mensen verstoken zijn van amusement. Heel wat genan- dicapten genieten geregeld van dergelijke programma's en gedu rende geruime tijd werkte Vic tor Conselman hier aan mee. Zoals het in dit werk gaat, rolde hij van het een in nef ander en tenslotte kwam hij als jurylid van "De Opregte Amateur" in rela tie met vele artiesten De idee werd geboren, dat gehandicapten het toch leuker zouden vinden om de uitvoerenden persoonlijk aan het werk te zien, in plaats van hen slechts op een band te horen. De heer Conselman sprak hier over met een aantal artiesten die hij kende en de basisidee vond bijval. Zo werd op 1 januari 1963 Artiestenpalet opgericht, waar van amateurs, semi-beroeps en beroepsartiesten deel uitmaken. Een wmt palet om wH to kiezon In niet minder dan ongeveer 80 inrichtingen worden gezellige en gevarieerde programma's ge- Oiik» Petera, een sangereeje dat vooral b(j de jeugdige patiënten bijzonder geliefd k. bracht, terwijl tevens program ma's worden verzorgd voor een aantal bonden. De Programma's worden geheel afgestemd op het betrokken pu bliek en d organisatoren kunnen hierbij kiezen uit niet minder dan 30 verschillend b genres, va riërend van operazang, kamer muziek en ernstige voordrachten, tot teenagerliedjes, rock and roll combo's en moderne jazz, met daartussen operette, Franse chansons, poppenkast, gooche len, acrobatiek, sneltekenen en wat al niet meer. Een waar pa let, waaruit men kan kiezen. Door de organisatoren worden de diver se genres aangegeven, die men wenst en hieruit vormt de heer Conselman een fraai programma, dat harmonieus verloopt, karak ter en lijn heeft. Bat bakende ZuldameHki kamt tek gratis Tot zijn groep van belangeloos meewerkende artiesten behoren veel mensen met een voortreffe lijke naam in de amusementswe reld, zoals Rob de Nijs en zijn Lords, de zangeres Ciska Pe ters, het zangeresje Sandra Re- mer, de gitarist Ronny Grant, die o.a. optrad voor de Zweedse televisie, Conny Vin!: de zange res van het orkest John Kristel, het P.T.T.-meisjeskoor. In het Zuidamerikaanse genre bekenden als Los Andes, Lo Es- trellas en het Duo Alegria, broer en zus, die samen winnaars wer den van het televisieprogram ma "Nieuwe Oogst". Orkestjes als die van Don Mer cedes en The Silver Stars, een cabaretier René Vos en zo zou den we nog lang kunnen door gaan, een keur van artiesten. En al deze mensen stellen zich be langeloos in dienst van de dui zenden gehandicapten in ons land. Veel organisatorisch werk Artiestenpalet is voor de heer Conselman slechts een liefheb berij. "Het werk is mooi en geeft je bevrediging" is zijn me ning. Maar uit alles wat hij ons vertelt blijkt wel, da' er op or ganisatorisch gebied toch heel wat aan vast zit. Contacten met de organiserende instelling, het groeperen van de artiesten die in het programma zullen meewer ken, de planning van het ver voer, het organiseren van de cor recte uitvoering in verband met de aanwezige accommodatie, toneel of podium, doek al of niet aan wezig, verlichting, geluidsinstal latie en wat dies meer zij, alle maal zaken die bij een dergelijke uitvoering van groot belang zijn. In noodgevallen moet men zorgen voor eigen vervoer, eigen licht en geluidsinstallatie, kortom °r zit heel veel aan dergelijke avon den vast en men houdt slechts tevreden artiesten e. publiek, wanneer een programma vlot i correct over het voetlicht komt. Al deze zaken behorer ->t de taak van onze gastheer en hij heeft er in zijn schaarse vrije tijd de handen vol a Toch zou hij dit werk niet graag missen, want hij is er van overtuigd, dat het in een belangrijke behoefte voorziet. Artiestenpalet is naast de zieken omroep een organisatie die bij zonder goed werk verricht. En dit besef brengt drukbezette ar tiesten er zelfs toe, hun enige vrije avond per week ter beschik king van Artiestenpalet te stel len. (Nadruk verboden). In het gymnastieklokaal van de R.K. Landbouwhuizhoudschool „Ma ria Goretti" te Langeraar werden tot besluit van het schooljaar aan een aantal meisjes diploma's uitgereikt. Door de directrice van de school, zr. Fidelia, waren de ouders van de ge slaagden uitgenodigd om bij de diplo ma-uitreiking tegenwoordig te zijn. Zeer veel ouders hadden aan deze uitnodiging gehoor gegeven. Bij het inleidend woord, dat de directrice aan het begin van de avond sprak, getuigde zij dan ook van haar vol doening over de grote belangstelling van de zjjde der ouders. Vervolgens reikte de directrice aan 77 meisjes een diploma uit. Diploma primaire opleiding: Trees Akerboom, Ria Dobbe, Martha Heemskerk, Els Hoogervorst, Trees Keizer, Truus Kroon, Jos Vork, Ellie Wijfje, Toos v. d. Berg, Ans Fransen, Ans de Groot, Bora v. d. Hoorn, Ria v. d. Jagt, Ineke Keizer, Thea Koel man, Gretha Teuns, Rina van Tol, Marijke v. d. Vlugt, Marijke Wou ters, Leida Fransen, Joke Fransen, Annie Heemskerk, Thea v. d. Jagt, Ria Lek, Annie Lek, Jany Pieterse, Bep van Rijn, Gitta van Velzen, Riet Wouters, allen te Ter Aar Agnes Kooijman te De Kwakel, Lida Schuurbiers, Annie Möllers, Cobi Ze venhoven, Toni de Boer, Ellie du Pau, Joke Vermeulen en Joke v. Vel zen allen te Leimuiden. Leida v. d. Lek, Ellie Mourits, Trudy Janmaat allen te Nieuwveen. Gonnie Pieters te Nieuwkoop, Thea Rossenberg, Janny van Steijn allen te Zevenho ven. Ria Wijfje te Uithoorn. Mieke v. d. Salm, Ria v. d. Star allen te Hoog- made. Diploma Huishoudassistente: Ans Bosman, Nel v. d. Hoorn, Liza Hoo gervorst, Ria Hoogervorst, Nel Koe- leman, Corrie Leliveld, Thea Leli- veld, Marry van Leijden, Lida Mank, Wil v. d. Pijl, Ria v. d. Pijl, Nel van Tol, Joke Wassenburg, Leni Keizer (met lof) allen te Ter Aar. Tonny Blauwhof, Cobi Lek te Nieuwveen. Nel Hoogeveen, Tony Kraan allen te Hoogmade. Sjaan de Kuiper te De Kwakel. Lia v. d. Weijden te Zeven hoven. Getuigschrift Dagcursus naaien. Corrie Sassen met lof, Quirina v. d. Pijl met lof, Jannie van Zaal, allen te Ter Aar. Adri Aartman, Ada Schiebroek, R. Schiebroek allen te Zevenhoven. Adrie Nieuwenhuizen. Tiny Nieuwenhuizen, Rina Nieuwen huizen allen te Nieuwkoop, Joke Stokman te Nieuwveen, Lida Heu- zen te Leimuiden. Pastoor van der Hoeven sloot zich gaarne aan bij de gelukwensen die tot ouders en geslaagden zijn gespro ken. Het is niet altijd gemakkelijk met de opleiding van de meisjes op deze leeftijd. Zelf zien zij dikwijls niet in van welke grote waarde de opleiding op deze school voor hen is. Vooral voor het latere leven. Zij zijn de huisvrouwen en moeders van de toekomst en moeten op die taak zijn voorbereid. Daarom is het bezit van deze school een zegen. Mevr. Maclin heeft 8 jaar Engels gedoceerd op de huishoudschool en gaat ons nu verlaten. Zij gaat terug naar Londen. De directrice dankte deze lerares voor de wijze waarop zij steeds de lessen verzorgde. Na het slotwoord van de directrice namen de meisjes afscheid van hun lerares sen en de handdruk ging vaak verge zeld van een stoffelijke blijk van er kentelijkheid in de vorm van plan ten, bloemen of iets anders. Kennedy's geboortehuis nationaal monument Het geboortehuis van wijlen president John F. Kennedy in Brooklyn (Massachusetts) is tot „nationaal historisch monu ment" verklaard, heeft de Ame rikaanse minister van binnen landse zaken zaterdag bekend geimaakt. Het is sinds 1907 het 96ste historische monument. Joseph Kennedy, de vader van John F., ging er in 1914 met zijn vrouw wonen. John F Kennedy werd er op 29 mei 1917 gebo- ULO-EXAMENS TE LEIDEN Geslaagd voor het diploma A: de dames: C. N. Schaap, R. C. Vöge, A. W. v. d. Plas, C. Wassenaar, allen te Katwijk; J, S. v. Gent, Voorscho ten; J. C. Smit, Voorschoten; Y. Mou- ton, Katwijk; J. H. J, C. Roosen, Oegstgeest; *M. M. Voorbij, Oegst- geest; *P. Oosterom, *D. A. Rooda, J. Wassenaar, allen te Leiderdorp; *M. G. Etty, Leidschendam; M. B. E Franke, Leiden; J. v. Goor den Oosterlingh, Voorschoten. de heren: A. H. v. Grol, P. P. Met ering, N. Noort, F. H. Reijgers, allen te Voorschoten; *C. v. Waardhuizen, Leiderdorp; *A. M. J. Jansen, *H. C. Minnee, *J. J. Poppeliers, allen te Katwijk. Afgewezen 5 kandidaten. tevens Middenstandsdiploma. STICHTING R.K. MULO-EXAMEN Geslaagd voor het diploma A: F. C. Pijnacker. C. J. J. Regtvoort, G. J. H. Rietveld, J. G. M. v. Veen, M. J. M. Verwoerd, W. A. M. Voor- douw, M. S. Schoo, J. K. S. M. Jan sen, Y. M. Douwes, B. T. G. Singe- ling, P. F. Ho; C. B. K. Randag; C. H. v. Haasteren, P. C. M. Klopper, P. J. M. Montanus, B. R. M. Ouwerkerk, A. N. A. Overdevest, P. Schraven, P. J. M. Verberg, F. A. Vork, C. H. Meeuwenoord, J. G. M. Franken, J. M. M. Juffermans, P. A. Schrama, P. J. Steinebach, G. P. M. Trel; C. J. C. v Velzen; C. D. M. Vervoort, A. H. H. Wassenberg, J. H. A. Westgeest, H. G. M. Rovers, T. J. Steinebach, J. C. Brand, P. J. M. Vergeer, A. C. W. Verlaan, A. J. Vermeulen, M. T. G. Zoethoutmaai, F. I. H. Dickhoff, R. L. M. Hilderi, J. F. M. v. d. Hoeven, L. I. v. d. Hoorn, F. C. M. Eiken broek, C. P. E. Westgeest, T. E. M. Vergeer, H, H. v. d. Voort, C. M. v. Bunningen, M. M. Broekhuizen, T. C. T. Freeze, G. A. Duits, C. Gerla, M. L. T. H. Jong, T. J. A. Scheer, S. E. v. d. Hoeven, M. M. Kerkvliet, J. C. M. Koot, C. M. v. d. Krogt, A. B, M. Lieverse, C. M. Maasdam, J. H. J. v.d. Meer, M. P. Nieuwenhuyzen, M. H. P v. Noort. Nagenoeg alle kandidaten slaagden tevens voor het Middenstandsdlplo- men in de nacht van zaterdag op zondag door de open ramen naar binnen. (De ramen waren opengezet in verband met de hitte). Pas in de loop van zondagoohtend werd de diefstal ontdekt. Een Nederlands echtpaar uit Am sterdam, de heer en mevrouw Schus ter-Major, zijn in Nice het slachtof fer geworden van twee dieven. Deze hebben voor een waarde van 50.000 frank aan geld en juwelen uit de ho telkamer van het echtpaar geroofd, terwijl zij sliepen. De inbrekers klom- Jeugdleider Th. van Haestregt (Roelofarendsveen) vierde koperen feest Dat het belangrijk is om mensen te bezitten die zich in willen zetten voor het jeugdwerk, kwam wel tot uiting bij de zeer hartelijke huldiging welke de hoofdleider „Centrum Vrije Jeugd vorming", de heer Th: van Haestregt, zondag na de Hoogmis in de Pancratiuszaal werd bereid naar aanleiding van diens 12'/s-jarig ju bileum in deze functie. De heer Van Haestregt werd hiertoe met zijn echt genote en kinderen de feestelijk ver sierde Pancratiuszaal binnengeleid, waar bestuur en genodigden reeds aanwezig waren. Kapelaan Van Dam me sprak een woord van welkom tot bestuur en leiders van „Centrum", afvaardigingen van Gidsen en Ka bouters, Hobby- en Bloemententoon stelling, deken Th. van Niekerk en kerkbestuur, pater Weisenborn, en weleerw. heer H. van Beek. De voor zitter van het bestuur van „Centrum" de heer C. S. de Jong, verkreeg hier na het woord. Al kan men hier moei lijk van een ambtsjubileum spreken, aldus de heèr de Jong, dan kan ik toch persoonlijk wel getuigen dat de heer Van Haestregt vele activiteiten heeft ontplooid om het jeugdwerk te dienen. Hij heeft daarbij veel moei lijkheden gekend, n.l. gebrek aan jeugdleiders en gebrek aan animo bij de jeugd, met daarnaast nog vele financiële zorgen. Een blijvend pro bleem is echter het gebrek aan vol doende medewerkers. Dat wij daar om deze dag willen getuigen van dankbaarheid is, omdat de heer Van Haestregt, niettegenstaande deze pro blemen heeft weten door te zetten. Wij hopen voor hem, dat een rijk bloeiend jeugdwerk nog eens ver wezenlijkt kan worden. Namens allen die met dit werk te maken hebben wil ik hem dan ook van harte gelukwensen met dit ju bileum. Pater Leopold 8. Braun, die ge durende verscheidene jaren de enige katholieke priester was die in de Sowjet-Unie zijn ambt mooht uit oefenen is zaterdag te Worcester in de Amerikaanse staat Massachusetts overleden. Hij is 62 jaar geworden. Namens de parochie en dekenaat releveerde deken Van Niekerk de vele werkzaamheden van de heer Van Haestregt. Spr. achtte het niet eenvoudig om met de juiste woorden de dank van de parochie tot uitdruk king te brengen. Met de aanbieding 133: Karei Kleuntjes en brigadier Piet renden kriskras door allerlei straten zonder dat zij kans zagen hun achtervolgers van zich af te schud den. Doch nu was er misschien een kansje, zij het dan ook een héél kleintje, want plotseling bevonden ze zich in een steegje, waaraan op vreemde wijze een doodlopend zij - slopje was verbonden. In dat steegje was op dat moment juist de brave knecht van de firma Giovanni Co- mestiblo aan het werk. De firma Co- mestiblo en Co was een groothandel in koloniale en grutterswaren en de genoemde knecht was daar juist be zig een aantal grote vaten het pak huis in te brengen. „Kijk, Karei!" zei Piet gespannen. „Die man gaat juist het pakhuis binnen! Als de bliksem zo'n vat in, man! Dat kan onze red ding zijn!" Hij beurde het deksel van een vat en wipte er in, welk goe de voorbeeld door Karei Kleuntjes met een opmerkelijke gezwindheid werd nagevolgd. Ze waren daarmee maar juist op tijd ook, want daar kwam de woedende volksmenigte al aangerend. De brave pakhuisknecht kwam op het lawaai naar buiten ge lopen en vroeg verbaasd: „Motten jullie soms bij de firma Comestiblo en Co wezen? Het kantoor is „Zwijg!" vielen de aanvoerders van de de opgezweepte menigte de brave man in de rede. „Heb jij hier twee kerels hard voorbij zien rennen? Eén met een alpinopetje en één met een kuif?" „Needat hê'k niet ge zien antwoordde de knecht na enig nadenken en geheel naar waar heid. „Ze hadden hier trouwens niet weggekend ook, want dit sloppie loopt dood. Wat waren het voor ke rels?" „Gevluchte, schurkachtige voetballers!" knarsetandden de aan voerders der menigte. „Nee, nee, nee....", zei de brave knecht nog maals. „Ik heb hier geen voetballers gezien. Ik geef trouwens niks om voetbal en ik speel ook nooit mee in de pool. Da's altemaal geldverspil- lerij en ik zeg altijd maar...." De woeste menigte had evenwel geen belangstelling voor wat de brave knecht altijd zei en ze droop onver- richtei-zake af. van een rijwiel onderstreepte spr. echter de dank vah de parochie, waarbij hij namens het dekenaat een kist sigaren aanbood. „Het mooiste geschenk is echter wel dat de kort geleden gewijde neomist H. van Beek die in de eerste jaren onder uw lei ding in de jeugdvereniging is ge weest, thans de H. Mis tot uw inten tie heeft mogen opdragen, en thans ook op deze receptie aanwezig is". Ook deze sprak hierna een woord van gelukwens. Namens de Stichting Jeugd- en Verenigingsgebouwen sprak de heer J. S. Wagenaar. die in zijn waarderende woorden herinner de aan het in de a.s. raadsvergade ring te nemen besluit inzake het vast stellen van een verordening regelen de subsidie aan o.a. ook jeugdvereni gingen. Spr. onderstreepte zijn waar dering voor het Werk van de heer Van Haestregt met aanbieding van een fruitmand. Namens de Hobby- en Bloemententoonstelling werd nog een woord van gelukwens gesproken door de voorz. Paul v. d. Meer, even eens onder aanbieding van een ge schenk, terwijl namens de NKJB een enveloppe met inhoud werd overhan digd. Nog enkele geschenken werden bij de jubilerende hoofdleider gede poneerd. Deze sprak tot slot een resu merend en welgemeend dankwoord. Opvarende kreeg ernstige brandwonden De heer C. v. d, Velden uit Zaan dam, die met een onbekend gebleven vriend, zaterdagmiddag omstreeks 15.15 uur, met zijn motorbootje door de Oude Rijn voer in de richting van de Hefbrug, beleefde enkele hache lijke momenten toen zijn vaartuig plotseling in brandvloog en weldra als een fakkel brandde. De brand ont stond op het achterdek, kort nadat er benzine was getankt. De twee jongemannen zagen geen kans zelf de brand te blussen; om het vege lijf te redden sprongen zij on- middellijk overbord en trachtten zwemmende de wal te bereiken. De heer J. den Duik uit Scheveningen, die van het dreigende drama getuige was, stak de onfortuinlijke bootje- vaarders de helpende hand toe: hij trok ze op de wal nabij de woning van de heer H. L. Oudenes. Hier bleek dat de heer Van der Velden ernstige brandwonden had opgelo pen. Nadat de arts W. T. C. D. Cor net de eerste medische hulp had ver leend, is het slachtoffer overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. Zijn mede-opvarende en dou het noodlot mededrenkeling gewor den vriend, kwam met de schrik en een nat pak vrij. Zijn onprettige er varing kon hem echter niet beletten zijn vriend te vergezellen naar het ziekenhuis. Het brandende motorbootje dreef ondertussen verder en langzaam maar zeker naar de wal toe waar het door de heren Dongelmans, vader en zoon, wonende aan de Raadhuisstraat ver ankerd werd en waar zij vervolgens de vlammen konden blussen. Het pie- zierbootje toonde een troosteloze aan blik voor de duizenden nieuwsgieri gen, die in korte tijd ter plaatse wa ren samengedroomd

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11