Watersport in verdrukking Dierenpark Wassenaar Londense toerist kreeg gestolen bagage snel terug 12.90 Knutselaar gewond door projectiel Duitser lichtte Boerenleenbank voor f 30.000 op ZATERDAG 18 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 KOM MET UW GEZIN NAAR Het jacht „Groene Draeck" van prinses Beatrix is vrijdagmiddag in de Amsterdamse haven aan boord ge nomen van het vrachtschip „Argos" van de KNSM. Het jacht zal worden overgebracht naar Porte Ercole, waar heen de koninklijke familie is afgereisd. De 57-jarige Duitse zakenman H. uit Anholt heeft met een ongedekte chèque de Boerenleenbank te Gel- dringen voor ongeveer 30.000 opge licht. Ook zijn beide Nederlandse compagnons in een N.V. te Arnhem in electrische apparaten, hoofdzake lijk televisietoestellen, heeft hij voor enkele tienduizenden guldens opge licht. Deze compagnons zijn afkom stig uit Zutphen en Gorssel. H. is op het ogenblik voorvluchtig. De politie vermoedt, dat hij zich in Ierland bevindt. Zijn zoon, op wiens naam H. de ongedekte chèques heeft uitgegeven, moet zich reeds regelma tig bij de politie in Anholt melden. Het is niet bekend of de zoon van deze handelwijze van zijn vader af wist. H., die zich ook reeds in Duitsland aan oplichting heeft schuldig ge maakt, zou ook een bedrag van 250.000 DM uit de kas van de N.V. te Arnhem hebben overgemaakt op zijn privé-rekening. Wat met dit geld is gebeurd, is nog niet bekend, omdat de bank in Duitsland zich beroept op de plicht tot geheimhouding. Bij hitte koel Bij wind beschut Bij regen droog LOUISEHAL en PARADIJSHAL, leeuwen, tijgers, olifan ten, DE ENIGE ZEE-OLIFANT TER WERELD, giraffen, zebra's, bisons, zeeleeuwen, beren, rendieren, roofvogels, TROPISCH AQUARIUM, gorilla's oran oetangs, chimpan sees, 40 apensoorten. Grote speeltuin Geopend van 820 uur. Café-Restaurant GROOT PARKEERTERREIN (Advertentie) NOTA VAN „DE KAAGAAN PROVINCIALE STATEN T%E VERANDERINGEN, die zich de laatste jaren hebben voltrokken rond de Kagerplassen en de vele planologische maatregelen die ge troffen zijn voor het Plassengebied hebben de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag" verontrust. Aan hun ongerustheid heeft „De Kaag" uiting gegeven in een nota, die gisteravond tijdens het Kaag diner is aangeboden aan de Provinciale Staten aan Zuid-Holland. Vele zaken hebben de ongerustheid van „De Kaag" opgeroepen: De Bungalowwijk bij Kaagdorp. De woonschepen De caravans, kampeerwagens en tenten. Aankoop van oevers door particulieren van de boerenbevolking. Verdwijnen van de rietbegroeiing. Verdwijning van landschappelijke bebouwing van de oevers. De zandwinning. Het infectiegevaar voor zwemmers. Daarnaast richt de kritiek van „De Kaag" zich ook op het uitbreidings plan van Warmond in de Zwanburgerpolder, Leids Merenplan, de Prov. rijwielpaden rond de Kagerplassen, het plan Hofpolder van de gemeente Warmond en de aanleg van jachthavens. Rif 71 tyrtlnttlQ ook de °Pmerkine verband, dat de brede ItilgUH/ l\J9 rietkragen vanouds de charme van de Kagerplassen, aan het verdwijnen zijn. De zo gewenste beschutting voor aan leggende jachten. Met Kaag" toegeroepen zal zijn aan het verdwij nen van de molens (6 sinds 1920) door de oprichting van de Rijnlandse Molen stichting, een stichting waarvan ook „De Kaag" lid is. Een pleidooi voert de vereniging ook voor het behoud van verschillende boerderijen. over de Leede, die geprojecteerd is in het uitbreidingsplan van de gemeente naar een reeds verschenen rapport van Warmond. „De Kaag" is ook tegenstan- het instituut Stad en Landschap van der van een weg door de Zwanenbur- Zuid-Holland gerpolder en de aanleg aldaar van een klem. dat de Kagerplassen in de eer recreatiecentrum. T^>irlax> zeilsport. In het geheel zijn er drie 1-jf^lUSxi irï tfi v iJl/Ull provinciale fietspaden geprojecteerd. a Tegen het pad op de zuidelijke oever De gemeente Leiden heeft een «and- -an het Zweiland heeit het genoemde winningsplan in de Zwanenbnrgerpol- rapport bovendien het bezwaar, dat er der, waarbu 1 ft dit gebied tevens een een overzetveer 0ver het Spijkerboor op de eerste dag van deze vacantie bevond hij zich in Amsterdam, waar hij bij het Centraal Station parkeer de. Donderdagochtend kwam hij ech ter tot de ontdekking, dat zijn vier tassen met bagage en papieren waren gestolen. Hij deed terstond aangifte en bin nen korte tijd was er één tas terecht, die op het Leidseplein door een eer lijke vinder was aangetroffen en aan de politie overhandigd. Een paar Am- den, heeft tijdens zijn vacantie in Eu- sterdamse jongens beperkten het op- ropa een paar moeilijke ogenbliken onthoud van mr. Rainbow tot een gehad. Met zijn kampeerauto wilde minimum, want gistermiddag von- hij een reis door Europa maken en ^en ze bij het zwemmen in de Slo- terplas de drie overige tassen terug, n lt waarin alleen de travellerchèques rapport e Kaag" is van mening, dat dit poldertje ontbraken, maar de gedupeerde toe- .agerpiassen in ae eer- zijn karakter moet bewaren, rist zal zo spoedig mogelijk nieuwe plaats voorbehouden dienen te blij- mede gezien het iandschappelijk zo ontvangen. ven aan de watersport, met name de {raaie uitzicht op het nHuys te War- Conclusie Gezien de hiervoor uiteengezette NOOIT MEER -■ - een overzetveer over net opijueruour TT rol toekent in het structuurplan van de in ig opgenomeni hetgeen grote bezwa- noodzaak van permanente waakzaam- krijgt U de kans Leidse agglomeratie als recreatiege bied. Het woongebied van Leiden zal naar het noorden worden uitgebreid tot de Groote Sloot. Tegenover dit woon gebied zal dan een zeer diep meer gegraven worden, groter dan 't Zwei- land, voor de zandwinning Kaagdorp DE LANDSCHAPPELIJKE schoon heid van de Kagerpolder aan de Efymerspoel is door bungalowwijk bij Kaagdorp sterk aangetast. Door de bun galowwijk is bovendien een naar ver houding vrij groot deel aan de oever van de Kagerplassen aan de water sport onttrokken en is de aanlegmoge-' lijkheid verminderd. „De Kaag" wenst op dit punt enige beplanting van de oever van de Eq- mei spoel om de bungalowwijk enigs zins aan het oog te onttrekken. Woonschepen heid en gezien de diverse noodzakelijke regelingen op lange termijn, met finan- De verbindingsroute met de Braas- ciering van de uitvoering hiervan, is sem, (de Ader, de Hanepoel en de Klei- bij het bestuur van de Koninklijke poel) dient vrij te blijven van accom- Zeil_ Roei_ en Motorsportvereniging modaties voor de watersport. Voor het jje Kaag" de vraag gerezen op welke Leiden, watertoerisme is het van het grootste wijze een en ander te verwezelijken is. belang, dat deze routes zo ongerept mo- Wanneer dit gebied gebruikt zou wor- gelijk worden gehouden, aldus het rap- In eerste instantie dient gestreefd te den voor oeverrecreatie, bermtoerisme, port. worden naar een streekplan voor het zwembaden, café en restaurants, speel- Kagerplassengebied met een beëindi- weiden en waterskigebied en daardoor Zeer betreurenswaardig zou het zijn, gend karakter. Om de uitvoering en het bestaande gedeelte van de Kager- wanneer een weg door het plassen- handhaving van zo'n streekplan moge- plassen onaangetast blijft, dan is—dit gebied zal worden aangelegd. Er be- lijk te maken, kan men J^ch afvragen of plan aannemelijk voor de watersport- staan namelijk plannen voor de aapleg een Stichting ter financiering van 4e vereniging. van een provinciale weg uit de richting verbeteringen, of een plassenschap. zo- Haarlem naar een punt ten oosten van als dat te Loosdrecht en de Marrekrite Rotterdam. in Friesland reeds bestaan, de oplos sing is, waarbij alle belanghebbenden De gemeente Rotterdam heeft op het kunnen samenwerken. Ieder soort re- ogenblik eeri plan ter nadere ontwik- creatie heeft rechten in de Randstad studie. „De Holland. Rijwielpaden een org. WATERMAN vulpen te ko pen van f. 26,50 met gouden pen. onbreekbare houder, hefboomvul ling en Uw naam erin. Ideaal voor school, zolang de voorraad strekt bij VULPENKLINIEK Wat de rijwielpaden rond de Kager- verheugenis constateert „De plassen betre,t »De KaaS" keling van de Hofpolder dat nu waarschijnlijk een halt Zandivinning j^ET NADRUK brengen de water ig* sporters het „Rapport betreffende de bescherming van plassen in verband met het winnen van zand in het westen Tr - des lands" uit 1949 onder de aandacht Hoewel door de bestaande provin- r,a „i„ De verdieping door het zand- ciale plassenverordening woonschepen zoveel mogelijk geweerd worden uit het plassengebied zelf, zijn deze toch zuigen in het Zweiland en de Eijmers- poel vormt namelijk een gevaar voor de ontwikkeling van de flora en de in de toevoerwateren naar de plassen fauna jn de plassen i soms ook op de plassen zelf in gro ten getale te vinden en betekenen zij in niet geringe mate een ontsiering van het landelijk schoon en een vermin- Betreurenswaardig is het, dat door de vervuiling het zwemmen niet meer onbeperkt beoefend kan worden. De vervuiling van het water wordt door dering van de aanlegmogelijkheid De j - w L. arh?»..., de vereniging o.m. ook toegeschreven Zijp, het Vennemeer en het Achtergat zijn wat dit betreft reeds volledig be dorven. „De Kaag" beveelt prov. staten aan de concentratites woonschepen te ver- nieuwe vergunningen meer afgegeven te worden terwijl bestaande vergunnin gen naar het inzicht van „De Kaag" moeten afsterven. Caravans en tenten Voor de caravans, kampeerwagens en tenten moet volgens de nota een aantal vaste standplaatsen worden aangewe zen; plaatsing langs de plassen zelf moet worden verboden. Voor de vaste plaatsen komen in aanmerking de buurtschap Zevenhuizen, een terrein bij het Vennemeer, bij Rijpwetering en bij Kaagdorp. Warmond leent zich door de grote afstand van het plassengebied minder voor deze vorm van recreatie. Aankoop oevers Doordat de verkoop van landbouw gronden minder aan beperkingen on derhevig is krijgen steeds meer parti culieren gelegenheid grond langs de oevers van de plassen aan te kopen van de boerenbevolking. De oevers worden nu bestemd voor particulier gebruik, de bouw van zomerhuisjes, lig plaats voor woonschepen etc. Voor het behoud van de landelijke sfeer is dit reeds catastrofaal gebleken. Bovendien vermindert de bruikbare oeverlengte voor de algemene watersportbelangen. De watersporters adviseren om ver dere oeveronttrekking tegen te gaan. Aankoop door een plassenschap zou 'n oplossing zijn. Op de terreinen, die het plassenschap eventueel zou verwerven kunnen aanplantingen geschieden om beschutte aanlegplaatsen te creëren. Nhw verband met deze suggestie houdt aan het grote aantal woonschepen, waarom dringend gevraagd wordt het aantal ligplaatsen te beperken. Ook de verschillende planologische plannen hebben een kritische noot uit gelokt in de aangeboden nota. Bezwa ren heeft de Kaag tegen de vaste brug BODEGRAVEN Burgemeester Croles opent nieuwe fabriek van fa. Van Weizen Met een druk op de knop heeft bur gemeester mr. J. J. Croles gistermorgen een 80 meter lange staalbandoven in dienst gesteld en daarmee de nieuwe banket- en koekfabriek van de fa. Van Weizen geopend in het industrieplan Zuid in Bodegraven. De bakkerij van Van Weizen aan de Dronensingel is het eerste bedrijf, dat In het plan Zuid geopend werd. dubbeld worden. Behalve voor de bin nenlandse markt werkt het bedrijf ook voor de export. 15% van de produktie verdwijnt jaarlijks naar het buitenland. In enkele jaren tijd is de fa. Van Wei zen enorm gegroeid. Nog in 1950, het jaar waarin het bedrijf van Gouda naar Reeuwijk verplaatst werd, was het een eenmanszaak. De stichter, de heer P. A. van Weizen, overleed vier jaar geleden. Prins Juan Carlos, i bijgewoond van een De 57-jarige arbeider Van den Hoogenhof uit .Oostrum bij Venray, die voor zijn tuinslang een mond- Een jaar geleden werd met de bouw stuk nodig had, wilde hiervoor een begonnen door het aannemersbedrijf projectiel gebruiken dat hij nog uit Stoffels uit Bemmel. De fabriek van de oorlog in zijn gereedschappenkist Van Weizen was eerder gevestigd in had liggen. Met een hamer en een Reeuwijk. Omdat men daar onvoldoen- spijker wilde hij de zijde waar het de ruimte had voor uitbreiding (het slaghoedje zich bevindt, open maken, bestaande pand moest ook verbeterd Met twee opengereten vingers, ver worden) zocht men naar een andere wondingen aan een been en andere plaats van vestiging en deze vond men verwondingen is de man opgenomen in Bodegraven. jn het streekziekenhuis te Venray In de nieuwe fabriek, die ontworpen werd door architect W. Weerkamp te Jïet Huis ten Bosch" in Den Hilversum, werken op het ogenblik 50 Haag zal van 27 juli tot 22 augustus mensen. Het grootste gedeelte van het voor het publiek ter bezichtiging zijn personeel bestaat uit meisjes, die voor- opengesteld. De openingstijden zijn namelijk op de inpakafdeling werk- van 10.00 tot 16.00 uur, alleen op zaam zijn. Het nuttige oppervlak van werkdagen, dus niet op zaterdag en de fabriek beslaat ca. 2500 m2. De da- zondag. Te bezichtigen zullen zijn: de endent, en prinses Sofie hebben in het Pardopaleis de doopplechtigheid gelijkse capaciteit bedraagt ongeveer vestibule, de Oranjezaal de Chinese het staatshoofd, generaal Franco. Op de foto aien we generaal Franco met 5000 kg. koek, maar de produktie kan, kamer, de Japanse kamer en de wit- Prins Jttan Carlos an prinses Mts la wtprrt. gezien de nog beschikbare ruimte, ver- te eetzaal.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9