RUIMTELOGBOEK VAN MAN EN VROUW In vijf dagen drie miljoen kilometer door de ruimte zonder moeilijkheden Valery en Valenti hielden zorgvuldig logboek bij Uniek document van groot belang voor ruimteonderzoek Staat van gewichtloosheid: bijzonder aangenaam gevoel Luitenant-kolonel Valery Bykovsky is houder van het wereldrecord ruimtevlie- gen. Tot op dit ogenblik is niemand erin geslaagd zijn vlucht die vier dagen, 23 uur en 6 minuten duurde, te verbeteren. Gedurende deze tijd maakte hij 81 omwentelingen om de aarde en reisde ruim drie miljoen kilometer door de ruimte. Hij heeft een fijn gelijkmatig handschrift en uit zijn aantekeningen in zijn logboek kan men raden dat hij zich spoedig in zijn nieuwe situatie op zijn ge mak voelde en dat hij zich redelijk goed thuis voelde in zijn ruimteschip. Een van zijn eerste aantekeningen luidde: „De toeneming van de snelheid leek me niet bijzonder I veel te doen in fysiek opzicht. Ek voelde de druk het' minst bij het loskomen van de laatste trap. In feite bemerkt men deze afvuring van de laatste trap nauwe lijks. Toen deze plaatsvond voelde ik een duidelijke vermindering in de druk van de snelheidstoename en ik schreef zelfs in mijn rapport dat ik de vrijwording van de capsule niet eens merkte. Het moreel was uit stekend mijn pols (60) goed, mijn ademhaling tussen 8 en 10". Als we de bladzijden van het I dagboek verder omslaan komen we een aantekening tegen van Bykovsky's waarnemingen van de aarde. „Boven Frankrijk zag ik het silhouet van een vliegtuig dat in de tegenovergestelde rich ting van het ruimtevaartuig vloog. Het zicht was uitstekend. Ik was zelfs in staat om sche pen die in de Middellandse Zee voeren te onderscheiden." Bij deze aantekening staat ook een tekening, waarop twee achter elkaar varende schepen voorkomen, met een goed zicht baar kielzog. Veel film ,,Ik had ee>n duidelijk zichi op Le ningrad, op het Sueakanaal, de Nijl en nagenoeg geheel Egypte Rivie ren waren gemakkelijk te onderschei den. Ikk kon zelfs zien wat oude droge rivierbeddingen waren en wat nor maal stromende. Het zicht is boven zee beter dan bovm de oceaan. De oceanen zgn meestal met mist be dekt. De kustlijnen waren zeer dui de lijk getekend en met behulp hier van was ik in staat de nauwkeurig he id van de beweging van de aard bol te controleren. De ijsvlaktes van de Zuidpool en van Groenland zijn ge makkelijk te zien. Het zijn prachtige bakens, die van groot nut zijn als men de verschillende delen van de aarde wil identificeren. Het moge bekend zijn dat de astro nauten bijzonder veel filmden ter aanvulling van hun visuele waarne mingen. Shots uit deze films werden later apart vertoond of gebruikt in complete films over de vluchten. Het logboek bevat ook hierover een aan tekening. Tijdens hun vluchten had den Titov, Nykoylayev en Popovich enige kleine, witte voorwerpjes ge zien, die hun ruimteschepen vchgden. Valery Bykovsky merkte dit ook op Hjj schrijft hierover: Aangenaam gevoel „Ala het ruimtevaartuig uit schaduw komt en het licht links binnentreedt, kan lk in mijn rech ter patrijspoort een aantal lichtge veilde puntjes zien, die zich meest al op een afstand van 20 tot centimeter bewegen, maar soms ook weieens twee meter van het schip verwijderd raken. Hun bewe gingen schijnen aan te geven dat ze het ruimteschip niet kunnen brjhou den, of dat het schip ze inhaalt. Ik merkte dit verschijnsel elke keer als ik uit de schaduw kwam op." Over het onderwerp van de ge wichtloosheid staan ook veel i tekeningen vermeld in het logboek. Na zg'n vlucht verklaarde Valery, dat de afwezigheid van de zwaartekracht hem een zeer aangenaam gevoel van welzijn bezorgde. Tijden- zijn acht tiende omwenteling schreef hij- „Ik ben juist uit mijn stoel op gestaan. Het is niet erg moeilijk om de riemen af te doen, maar in het ruimtevaartuig is het zelfs gemakkelijker dan op aarde. Dien kan dit werkje doen zoals men wil, vlug of langzaam. Ik maakte geen haast en ik voelde geen onaange name sensatie toen ik wat begon rond te zweven. Ik was in staat om alle opdrachten, die ik had ge kregen gemakkelijk uit te voeren. Men kan zich in de cabine in alle richtingen rond bewegen omdat er voldoende ruimte is. Gedurende één complete omwenteling heb ik dit gedaan en daarna ging ik weer terug naar mijn stoel en maakte mijzelf zonder enige haast weer vast". De aantekening er is voldoende ruimte in de cabine" is wel bijzon der veelbetekenend, vooral voor de gene, die de capsule hebben gezien waarin de Amerikaanse astronaut Walter W. Shirra zijn omwentelingen rond de aarde maakte. Tijdens de internationale lucht- en ruimtevaart- tentoonstelling, die in Sao Paulo werd gehouden, was men in de gelegenheid dit ruimteschip te zien, maar de Rus sische ruimtevaarders waren c. niet erg van onder de indruk. Het was zo klein dat het onmogelijk was er in rond te zweven. Andrin Nykoylay ev merkte nadat hij de Amerikaanse capsule zorgvuldig had bekeken op: „Je zou hier beslist niet comfor tabeier in kunnen zweven... In mijn eige vaartuig deed ik dat met ge mak. Het was een prettige erva ring. Er waas genoeg ruimte in de cabine van onze Vostok". Riemen los En dit schreef Valery Bykovsky tijdens zijn vierendertigste omwente ling: ,,Ik maakte mijn riemen los ter wiji ik door de televisielenzen werd gadegeslagen. Ik '"as in staat om zonder enige moeilijkheid rond te zweven en ik voelde me helemaal op mijn gemak. Wat is het bijzon der in staat te zijn uit de patrijs poorten te kunnen kijken. Op. dj?ze manier heeft men een veel beter zicht dan wanneer men aan de stoel gekluisterd zit. Het is heel erg moeilijk het gevoel van ge wichtloosheid dat men in de ruim te ervaart, te beschrijven. Wanneer het licht in de cabine uit is, dan is het moeilijk om de weg terug te vinden. Er is dan geen vloer en geen plafond meer". En tijdens zijn vijftigste omwente ling noteerde hij: Ik zie altijd met verlangen uit naar het ogenblik waarop ik mijn stoel kau verlaten en wat rond kan gaan, want dit gevoel is bijzonder aangenaam. Als je niet vastzit is het heel gemak kelijk om elk voorwerp in de cabine te pakken en ook om te filmen. Wat een luchtig gevoel is het om door de lucht te zweven". Degenen, die nooit van de aarde lorkomen kunnen de astronaut slechts benijden om het genoegen dat hij vindt, als hij los van de zwaarte kracht is. De gevolgen van de ge wiohtloosheid zijn echter nog niet he lemaal bekend, vooral niet waar het lange vluchten betreft. Op dit gebied bewaart de natuur nog steeds vele geheimen maar dank z\j de vluchten van de Russische as tronauten, die verscheidene dagen duurden, hebben de wetenschapsmen sen nu voldoende nieuw materiaal om mee te werken en dit moet hen in staat stellen verder de sluier op te lichten, die de onbekende uitwerkin gen van de gewichtloosheid op het menselijk lichaam bedekken. Veel werk 9 kosmonauten stelden zichzelf niet tevreden met uit de patrijspoor ten van him luchtschepen te kijken naar de donkere en stille diepte van de ruimte of het met bewondering staren naar de schoonheid van de zon, het geflonker van de sterren en het schijnsel van de maan. Zij bad den veel werk te doen. Zij moesten voortdurend in contact blijven met de aarde, maar zjj wis selden ook informaties over hun vluchten per radio over de wijze waarop de instrumenten aan boord van hun vaartuigen werkten; even min misten zij de gelegenheid om over het laatste nieuws te babbelen dat zij van de aardee af hadden ont vangen. Bovendien hadden zij nog een aarttal proeven te doen. De nu vol gende aantekening bevestigt dit: „Ik werk altijd het hoofdschakel bord volgens schema af. Het is niet moeilijk en het doet er niet toe In welke positie men zich bevindt". (Jit verdere aantekeningen wordt duidelijk gemaakt, dat het ruimte schip heel gehoorzaam al de aan wijzingen die het van Valery By kovsky ontving, opvolgde. De hele vlucht, die bijna vijf dagen duurde, door werkten alle instrumenten aan boord perfect. Natuurlijk "erdienen de Russisohe geleerden, ingenieurs lUjHtnê ru+e> r+* en vakmensen veel van de hulde, want zij bouwden de beste „ruim- tehuizen" in de wereld voor de Russisohe onderzoekers van het heelal. In het logboek staat een amusante opmerking, die Bykovsky aanleiding gaf een grapje te maken toen hij een lezing hield voor studenten van de Universiteit van Moskou. Hij had per radio de woorden „Ya mei stool" (Ik ging naar het toilet), uitgezon den, maar op aarde verstonden ze het laatste woord verkeerd en men veronderstelde dat hij in plaats van „stool" - „stook" had gezegd en dat betekent geluid. „Waar?" wilden de mensen op de begane grond weten, „wat soort geluid is het?" Dit „incident" werd als volgt Dit is een bladzijde uit het logboek van luitenant-kolonel Bykovsky. Het schrift is uiteraard Russisch en als zodanig voor de niet-kenner onlees baar. Opvallend is evenwel - en men behoeft het Russisch niet te beheer sen om dét te zien de regelmaat van het handschrift. door Bykovsky in zijn logboek bijgeschreven „Ik ging naar het toilet". En even verder schreef hij met ka pitale letters: „Neen, er was geen sprake van alleen maar een geluid maken. Ik ging werkelijk en zonder enige moeilijkheid. Alles ging precies als tijdens de training op aarde, alleen beter". Veel is er gesproken en geschreven over de beroemde koppel- vlucht door de ruimte van Valery Bykovsky en Valentina Teresh- aova, de enige vrouw, die ooit los van de aarde kwam. Maar wat tot nog toe niet werd onthuld waren de geheimen van deze vluch ten, de indrukken en waarnemingen die de twee astronauten opdeden, zoals die op het moment van hun reis door de ruimte in de logboeken werden opgetekend. Het eerste ruimte-logboek, ooit ge bruikt, was dat van Yuri Gagarin; dit zal altijd een uniek document blij ven, wam het werd gebruikt door de eerste mens, die los van de aarde kwam. Het papier was In een metalen fra me gevat, waaraan een potlood vast zat. Tijdens zijn vlucht had Gagarin eei. aantal aantekeningen gemaakt; dat waren er natuurlijk niet zoveel want de vlucht duurde in „otaa] maar 108 minuten; omdat ze de eerste wa ren döe door de mens im de ruimte zijn geschreven, zullen ze vooral we tenschappelijk vai. groot oelang zijn. Echte logboeken waren te vinden in de ruimteschepen var Guerman Titov, Andrin Nikoyiayev Tot op dit ogenblik zyn de log boeken van Valery Bykovsky en Va lentina Tereshkova wel de belangrijk ste. Zij hebben uur na uur en dag na dag een volledig en objectief over zicht gegeven van hun fysieke toe stand tijdens hun vluchten; ook ga ven zij een zo volledig mogelijk beel dend beschrijving van alles wat zti zagen terwijl zij om de aarde wentel den. Dc aantekeningen <\jn niet alleen opmerkelijk voor wat zij beschrijven, maar ook voor de duidelijke interpre taties van de schrijvers. L>e astronau ten maakten zich niet alleen af met het vermelden van wat z\j zagen, /.jj gaven tegelijkertijd ook hun eigen op vattingen weer over hun waarnemin gen De wetenschapsmensen hebben bij zonder veel baat gevonden bjj de ruimtevluch'en van Valery en Valen tina. Zij zullen hierdoor in staat zfln verbeteringen aan te brengen, die de toekomstige astronauten van dienst kunnen zijn. Overigens mogen we voor de goede orde niet verzuimen te vernielden, dat ruimte-aarder Andrin Nikoyiay ev en ruim te vrouw Valentina Teresh kova In november met elkaar in het huwelijk traden en begin juni werden verblijd met de geboorte van een dochter. Valery Bykovsky in ztfn ruimteschip dat hem gedurende bijna vflf dagen (hij kwam 54 minuten tekort om de vijf vol te ma' en) meer dan drie mil joen. kilometers door het wereldruim bracht. Zijn houding lijkt niet gemak kelijk, maar zoals hij in bijgaand verhaal zegt, was de lange tocht be slist niet vermoeiend. Hij is record houder-astronaut

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8