KUNSTENAAR MET EXPOSEERT IN GROTE FANTASIE DE LAKENHAL ZWEMBAD „DE VLIET" AAN VOORSCHOTERWEG MET MAN EN MACHT ZWEMKLAAR GEMAAKT GROTE BAD OOK GESCHIKT VOOR INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN ZATERDAG 18 JULI 1964 PAGINA IJ De tentoonstelling van onze stad genoot Will H. Tweehuyzen die he denavond door de Neerlandicus en groot kenner van het werk van de exposant, Th. Govaart in de Laken hal zal worden geopend, lijkt een voorname plaats in te gaan nemen in de toch al boeiende reeks die La- kenhal's aktieve direkteur, de heer J. N. v. Wessem in het verleden wist bijeen te brengen. Daarom van voorname allure, om dat wij hier te doen hebben met het werk van een kunstenaar, die niet alleen het vak tot in de perfectie be heerst, maar daarnaast de gelukkige beschikking heeft over een zeer oor spronkelijke visie. De vrij grote tentoonstelling die 21 schilderijen, 4 aquarellen, 16 te keningen en 3 mozaïken, benevens een reeks grafische ontwerpen om vat, is volledig representatief voor !t aanzienlijk kunnen van de exposant. Zoals doorgaans leert men de kun stenaar het best kennen uit zijn te keningen en ook bij Tweehuysen is dit niet anders. De prachtige bladen „Route de Ta- rascon", „Bij Dinan", „Avila" enz. spreken hieromtrent duidelijke taal. In een lenig, nerveus, maar overigens zeer beheerst handschrift „neerge schreven", leggen ze alle de blijken af te zijn vervaardigd door een teke naar, voor wie tekenen zijn opstaan en naar bed gaan uitmaakt. Anders gezegd hij leeft volstrekt mèt en in dit werk en komt hierin het zuiverst tot gelding. Dezelfde gevoeligheid die uit de tekeningen spreekt vindt men het spreekt vanzelf ook in het overige werk terug, maar het komt ons voor, dat de kwaliteiten het best behouden bleven in de diaphane aquarellen, waarvan vooral „gedroogde bloe men" de sporen draagt van een zeke re Frans aandoende chic, die op het eerste gezicht, niet meer van deze tijd lijkt, maar bij ampele beschou wing zo modern, zo geheel van deze tijd zijn, als maar mogelijk is. Een geheel ander domein van Tweehuysen's wondere wereld be treedt men bij het zien van de olie verven. Hierin leeft de kunstenaar pas goed zijn ongeremde fantasie uit. Motieven die hem in de ban hielden isoleert hij als het ware in vakken en brengt ze op één doek tezamen, hetgeen leidt tot zeer originele com posities waaraan echter geenszins 'n ordening ontbreekt. Integendeel weet hij dwingend en ordenend het vlak te vullen zonder ooit in cerebraliteit te vervallen. Dat Tweehuysen daarbij een bege nadigd colorist is, werkt niet weinig mee om tot de beste resultaten te ge raken. De kwasie pueriele werkwijze (die bepaalt niet ontsproten is aan het feit het niet anders te kunnen!) doet denken aan de primitieve volkspren ten: zowel in de kleur als in de vormgeving draagt deze manier van doen bij tot de charme van het ge heel. Zijn rijpste werken zijn in deze reeks ongetwijfeld „Autokerkhof" en „Slapende maan boven Rijnland". De mozaïeken tenslotte, die een kleurenrijkdom vertonen verwant aan antieke Perzische miniaturen, zijn mede de bewijzen voor de rijke geschakeerde veelzijdigheid van de kunstenaar, hetgeen ten overvloede nog bewezen wordt in een serie gra fische ontwerpen van boekverluch tingen, hoezen voor grammofoonpla ten, wijnkaarten etc. Een opmerkelijke show, waarvan men tot ultimo augustus genieten kan! GIJS KORDING. Kilius-Baumler BURGEMEESTER VAN LEIDEN OPENDE GISTERAVOND De burgemeester van Leiden blaast op het fluitje en de eerste verkwik kende duik wordt gemaakt door de jeugd van Leiden. Door op een fluit met inscriptie te blazen heeft de burgemeester van Leiden gisteravond om half acht het nieuwe zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg te Leiden in gebruik gesteld. Op dit sein doken enige tientallen kinderen in het water. De aannemer, die het zwembad heeft ge bouwd, de firma Weraink te Leiden, heeft alles op alles gezet om nog dit zomerseizoen klaar te zijn, opdat Leiden nog even zou kunnen profite ren van het nieuwe bassin. Het is gelukt. Terwijl de zon de tempera tuur tot tropische waarden opvoert, heeft Leiden zijn nieuwe bad in ge bruik kunnen nemen. Helemaal klaar is een en ander nog niet, afrastering en begroeiing moe ten nog vervolmaakt worden, maar voorlopig kan men er in ieder geval van profiteren. Het zwembad omvat drie bassins. Een van 20 bij 30 meter, dat in diep te van 40120 cm oploopt, en een groot bad van 21 bij 50 meter, dat tot 2 meter diep is en op de plaats van de springkuil zelfs 3.25 meter. Dit bad is geschikt voor internationale wed strijden, zoals de burgemeester in zijn toespraak nog eens verzekerde. Men kan het water laten oplopen tot een hoogte van 1.80 meter, hetgeen de juiste diepte is voor internationale ontmoetingen en vooral ook om het bad geschikt te doen zijn voor het verbeteren van zwemrecords. Voorts is er een cirkelvormig kinderbad met speelfontein. De springplank was gisteravond al een attractie. Daarachter de speel- en zonneweide van flinke afmeting. 1 Middellandse Zee. Vele genodigden waren gisteren bij dit voor Leiden heuglijke moment aanwezig. De meeste wethouders en vele hoofden van dienst en een be langrijk deel van de Leidse raad. Men kon er zich van overtuigen, dat Leiden een goede aanwist heeft met dit hemelsblauw getinte bad; ir. Koch, adjunct-directeur van ge meentewerken deed de kleur den ken aan Middellansezee-blauw. Grote kleedkamer, garderobe en kleedwisselkabines staan de bezoe kers ten dienste. Voorts is er een café-restaurant met een zeer ruim terras, dat noodt tot een rustpauze. Zeer uitgebreid zijn ook de zonneter rassen die, als het althans niet al te druk is, gaed kans bieden voor veld spelen zeker ook voor zonnebaden. De badmeester kan plaats nemen in een uitzichttoren nabij de kassa, van waaruit hij het gehele bad kan over zien en vanwaar hij ook door middel van een versterkersinstallaite de be zoekers kan bereiken. Wiener Eisrevue De tweevoudige wereldkampioen in het paarrijden, de Duitsers Marika Kilius en Hans-Jürgen Baumler, hebben in Wenen een contract voor een jaar afgesloten met de Wiener Eisrevue. Reeds lang was er sprake van dat het Duitse paar naar de Wiener Eisrevue zou gaan nadat in de Frankforter advocaat Hugo Eckert als gemachtigde van Kilius-Baumler besprekingen met het Weense ijs- revue gezelschap had gevoerd. Het contract gaat in september in. Na een jaar Wiener Eisrevue zul len Marika Kilius en Hans-Jürgen BSumler zich verbinden aan 't Ame rikaanse gezelschap „Holiday on ice", waartoe ook Sjoukje Dijkstra be hoort. De cantine heeft een ruim terras en een gezellig zitje. In het Hillegomse tennispark worden de beginnelingen getraind door een robot. Hillegom is een van de tien plaatsen in Nederland, die over een dergelijke uiterst nuttige tralningsmachine kunnen beschikken. Per mi nuut kan het apparaat dertig ballen op elke gewenste hoogte slaan. De jonge „Tom Okkertjes" zullen uit Hillegom komen!! De foto toont de heer L. Oostinga, de beheerder van het Hillegomse tennispark, bij zijn nieuwste aanwinst. Openingstijden. Wij vernamen nog dat het bad open is: zaterdag van 7 —S uur, zondag van 106 uur, werkdagen 7 uur v.m. tot 8 uur nam. De toegangsprijzen zijn redelijk, zij bedragen voor volwassenen 75 ct., voor kinderen 50 cent. Wil men goed koper uit zijn dan kan men een tien- knippenkaart nemen resp. voor 6.25 en voor 4.50. De outillage omvat voorts nog vol doende toiletten, ook nabij de speel- en zonneweide, en een gebouwtje voor de EHBO. Van de speelweiden kan men het zwembad alleen via een waadgoot be reiken. Hiermede worden de voeten schoongespoeld. Voorts is er parkeer ruimte voor 120 auto's en 1200 fiet sen. Na een toelichting op dit project van ir. Koch, sprak drs. v. d. Rey- 1 V-."» - den, voorzitter van de gemeentelijke sportstichting, die het bad zal gaan exploiteren Deze stelde, dat men he laas enkele jaren op deze voor Lei den zo dringend nodige voorziening heeft moeten wachten. In de dertiger jaren immers moest het zwembad aan de Nieuwe Vaart al worden af gedankt. Leiden was slechts aange wezen op het in slechte staat ver kerende zwembad De Zijl en op het Overdekt bad aan de Haarlemmer straat. In zijn toespraak memoreerde de 'burgemeester de aanleg van het instructiebad oider de Louise de Co- ligny-meisjes-HBS, nabij de Leidse Hout. Hij stelde spoedig restauratie van het zwembad Dewijl in het voor uitzicht. De genodigden bleven na deze plechtigheid nog enige tijd op het café-terras bijeen, terwijl de jeugd kennelijk van het water genoot. Vandaag kan elke Leidenaa.r ervan profiteren.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12