de koning BEZIGE BIJ STELT TEGEN „TROUW" CIVIELE RECHTSVERORDENING IN Agent aan auto meegesleurd Regeling grens continentaal plat met Duitsland Justitie mengt zich in Parijse KLM-zaak W. J. ZIRKZEE Medische diensten VACANTIE OP (liefst) BOERDERIJEN VOOR BLEEKNEUSJES GEVRAAGD ANWB-KNAC handelwijze „Verspilling van krachten" verbolgen over rijkspolitie DAT IS OPRUIMEN!! ZUIVER WOLLEN UEIDSE DEKENS VRIJDAG 17 JULI 1964 I DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Naar aanleiding recensie „Ik, Jan Cremer": Gistermiddag is voor de Amster damse rechtbank een proces begon nen tussen de Amsterdamse uitgeve rij „De Bezige Bij" als aanklager en het dagblad „Trouw" al gedaagde. De directie van de uitgeverij acht zich beledigd door de recensie, die in Trouw is opgenomen over het doof haar uitgegeven boek „Ik, Jan Cre mer" van de gelijknamige schrijver. In de recensie van dit veelbesproken boek, dat in korte tijd al zo veel stof heeft doen opwaaien, noemt de lite raire criticus van Trouw „De Bezi- Ï;e Bij" een „stinkuitgeverij", terwijl n de kop vermeld stond „de smerige bij bezig". PRINCIPIEEL Onmiddellijk nadat de directie van „De Bezige Bij" het gewraakte arti kel onder ogen kreeg, heeft zij met de hoofdredactie van Trouw contact opgenomen en getracht de zaak in der minne te regelen, waarbij de be treffende woorden zouden moeten worden teruggenomen. Toen dit door De 25-jarige glazenwasser C. G. A. W., zonder vaste woon- of verblijf plaats, zal aan de officier van Justitie in Den Haag worden voorgeleid we gens poging tot doodslag c.q. zware mishandeling op een agent van poli tie in Den Haag. Zowel hij als de agent zijn bij het incident, gister avond laat, licht gewond. W. werd door de agent, de 32-ja rige J. M. T., aangehouden op de Hofweg, na een aanrijding met een bromfiets. De man bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs of enig ander papier. Toen hij weigerde uit te stappen, wilde de politieman door het open portierraam de contactsleu tel wegnemen. Op dat moment gaf W. volgas. De agent klemde zich met beide handen om de hals van de be stuurder en werd zo ongeveer 70 me ter meegesleurd. Bij het kruispunt Spui-Grote Marktstraat moest hij echter loslaten. Bij de val op straat liep de agent letsel op aan armen en benen, terwijl zijn uniform werd be schadigd. Hij heeft zich ziek gemeld. De auto botste even verder na over een verkeersgeleider te zijn gescho* ten tegen een verkeersinstallatie, waarbij de bestuurder met zijn hoofd door de voorruit schoot. Nadat de verwondingen aan zijn hoofd en be nen in een ziekenhuis waren behan deld, is hij ingesloten. Gebleken is, dat hy de auto in de Nieuwe School- j straat had gestolen. Minister Luns (buitenlandse zaken) heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid jhr. nr. M. v. d. Goes uit Naters (PvdA verklaard dat op het ogenblik overleg gaande is met vertegenwoordigers van de Bondsrepubliek over 't ver loop van het eerste gedeelte van de grens in het continentaal plat. De Ne derlandse regering acht geen omstan digheden aanwezig om over 't ver loop van de rest van de grens te on derhandelen en heeft dit aan de bondsregering meegedeeld. De minis ier geeft n.a.v. de vragen van jhr. v. d. Goes van Naters de volgende uitleg: Overeenkomstig artikel 6 van de Geneefse conventie van 1958 inzake het continentaal plat worden de gren zen van dit plat tussen tegenoverlig gende en nabuurstaten in eerste in stantie bepaald bij overeenkomsten tussen de betrokken staten. De rege ring is van mening, dat voor wat het onder de Noordzee gelegen plat be-, treft de door Nederland met de be trokken staten, waaronder de Bonds republiek Duitsland, terzake te slui ten overeenkomsten gebaseerd dienen te zijn op het beginsel van gelijke afstand-lijnen. Uit oriënterende besprekingen met vertegenwoordigers van de Bondsre publiek is gebleken, dat de Bondsre gering voor wat de afgrenzing van 't Duits continentaal plat betreft deze opvatting niet deelt en veeleer meent, dat bijzondere omstandigheden een van het beginsel van gelijke afstand- lijnen geheel of ten dele afwijkende grenslijn zouden rechtvaardigen. Trouw principieel werd geweigerd, heeft de uitgeverij een burgerlijke rechtsvordering ingesteld, omdat zij zich beledigd acht volgens artikel 1408 van het Burgerlijk Wetboek. Zij eist een door de rechter te bepalen vergoeding van de materiële en im materiële schade en voorts publicatie van het vonnis in Trouw op straffe van een dwangsom van 50.000 gul den. Men verwacht, dat rond september de pleidooien van het proces zullen gaan beginnen. De justitie is voornemens zich te mengen in de zaak van de KLM-ver- tegenwoordiger in Parijs, de heer J. P. van E., die onlangs op staande voet ontslagen werd, nadat een con trole had uitgewezen, dat er een kastekort was. Volgens de KLM- persdienst bedroeg het tekort een slordige 90.000 gulden. De KLM heeft na de ontdekking van de vermissing haar werknemer weliswaar ontsla gen, maar geen rechtsvervolging te gen hem ingesteld. Men wilde hem de kans geven elders werk te zoe ken en het geld dan terug te beta len. De justitie kan met deze gang van zaken niet zonder meer accoord gaan. Derhalve heeft mr. De Zaaijer, pro cureur-generaal te Amsterdam, de dienst luchtvaart der rijkspolitie op gedragen ambtshalve een onderzoek in te stellen. LIQUIDATIE SLACHTERIJBEDRIJF De export-slagerij N.V. Gebroeders Van Zadelhoff in Doetinchem is ge liquideerd. Het personeel, 65 man, is ontslag aangezegd. De ontslagver gunning is bij het arbeidsbureau aan gevraagd. De lopende orders van het bedrijf zullen worden afgewerkt. De moeilijkheden zijn ontstaan, doordat de hoogst noodzakelijke investerin gen niet gefinancierd konden wor den. Filmmaatschappij i.o. in Leiderdorp Te Leiderdorp aan de Splinterlaan in het kantoorpand, waar tot voor kort alleen het verzekeringskantoor „Emveka" gevestigd was, is sinds kort ook de Film en Televisie Produktie NV i.o. met haar werkzaamheden be gonnen. I)e FTP, die binnenkort de goed keuring op de statuten hoopt te ver krijgen, staat onder leiding van de P. van der Nagel. De opheffing van de afdeling filmproductie bij Haghefilm N.V. te Den Haag was mede van in vloed op deze oprichting. De pro- duktie-afdeling werd door de FTP overgenomen, inclusief de daarbij be horende opname-apparatuur. De ar- tiestieke leiding van de FTP berust bij Willem J. van de Poel. TREDFÖRT TAPIJT 120 br. 27,50 p. m. Alle kleuren voorradig Ook zeer geschikt voor trappen. VRAAGT PRIJSOPGAAF TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING Van 't Hoffstraat 7-7a - Leiden Telef. 24610 MIDZA (Advertentie) U JAAR UNDE VAN WATERTOERISTEN De Unie van Watertoeristen, die dit jaar het zevende lustrum viert, houdt in verband hiermee van 25 tot 27 juli een jubileum-zomertocht van Gouda naar Leerdam, waaraan onge veer 65 vaartuigen zullen deelnemen. De unie is een vereniging van trekkers te water en telt zes kringen in het gebied van Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht. De vereniging beschikt over zeven re creatieterreinen ten behoeve van haar leden, alle gelegen binnen het gebied van de kringen. LEIDEN EN OMGEVING U mag het gerust weten, wij zitten met onze handen in ons haar. Verle den jaar wisten wjj met gemak ruim dertig kinderen in Brabant en Lim burg met vakantie onder te brengen. Dit jaar hebben wij ruim zestig kin deren op onze lijst staan en voor deze zestig kinderen hebben wij slechts vijftien 'vakantie-adressen! Onze zorg om de resterende vijfen veertig kinderen onder te brengen wordt met de dag groter en het is daarom, dat wij een beroep op u doen langs deze weg. Het gaat hier om kinderen uit stuk voor stuk keurige gezinnen doch ULO-examens te Leiden Geslaagd voor diploma A: de dames C. G. van Beelen, Katwijk, A. M. Ouwe hand, Katwijk, A. M. v. d. Stoel, Zoe- terwoude, T. Bal, Voorschoten, M. T. Francken, Voorschoten, B. van Rijn, Katwijk, W. van Rijn, Katwijk, M. G. Momberg, Leiden, xM. Noort, Valken burg Z.-H., xM. C. Veerman, Bodegra ven. x C. G. Slappendel, Bodegraven, E. M. A. Veerman, Bodegraven. De heren: J. Paauw. Katwijk, P. de Raaf, W. N. Beets, Voorschoten, J. W. van Rijn, Katwijk, xW. v. d. Plas, Kat wijk, xE. P. Bedijn, Noordwijk, xT. van Duin, Noordwijk, xJ. Hazenoot, Noord- wijk. xM. W. N Vooljs. Katwijk, xL. M. de Vogel, Hazerswoude, xM. v. Schaik, R. M. M. de Saint Aulaire, Leidschen- dam, A. J. op 't Hof, Voorschoten, R. A. M. van Pijpen, Voorschoten, xC. Nell, Wassenaar. De heren: x A. J. Ouwehand, Katwijk, xG. J. Schonenberg, Katwijk, xP. Schou ten. Katwijk, J. C. Heemskerk, Noord wijk, x M. V. L- van Nierop, Noordwijk, xW. J. Oosting, Noordwijk, K. Pas- schier, Noordwijk, xA. C. Ulder, Kat wijk. J. van der Toorn, Leidschendatn, xH. A. Verduyn, Rijnsburg, xP. A. Burg graaf, Alphen a. d. Rijn, xA. v. d. Laan. x is tevens geslaagd voor het Mid denstandsdiploma. Waar geen plaatsnaam vermeld, is deze Leiden. GESLAAGD. In 's-Graovenhage zijn geslaagd voor het examen costumière de dames J. Versteeg, F. Vuijk en T. Zijlstra, al len leerlingen van de Mode Vak school Van de Kaay te Oegstgeest. waar ten enen male de financiële middelen ontbreken om de kinderen met vakantie te laten gaan. Heus, vergist u zich niet; wy leven wel in een welvaartstijd, doch dat wil nog geenszins zeggen, dat er nu geen nood meer heerst in talloos veel gezinnen. En dan niet alleen geldelijke nood doch ook vaak in nog grotere ma te geestelijke nood. Wist u dat juist in de vakantietijd zo veel moeders overspannen raken? Wij zouden u nog veel meer kun nen vertellen; laten wij ons nu ech ter bij de zaak houden en u in korte trekken uiteenzetten waar het ons om te doen is: Een vakantie van veertien dagen in augustus voor onze kinderen (bleekneusjes). Onze voorkeur gaat uit naar boerderijen de meest ideale en meest gezonde vakantie oorden. Kunt u orjs helpen? Stelt u zich dan zo spoedig mogelijk in ver binding met een van onderstaande adressen. Tenslotte wensen wij u allen een prettige vakantie. Namens de konferentie H. Hart en H. Maria van de St. Vincentiusver- eniging, H. M. Filbry, Rijnsburger weg 181, Leiden, telefoon 51084. Th. Pley, Lage Rijndijk 106, Leiden, telefoon 21276. J. Vlasveld, Doezastraat 20, Leiden, telefoon 21300. Leiden Gedurende het komende weekend nemen waar (wijzigingen in deze lijst voorbehouden!) de artsen Pleiter, Fruinlaan 11, tel. tel. 31337; dkt. H. Jasperse, Witte Singel, tel. 24961; dkt. Gaasbeek, Hogewoerd 138, tel. 20266; dkt. Van Leeuwen, Van den Brandelerkade 28, tel. 20412; dkt. Van Leeuwen, Haagweg 60, tel. 26509. Geopend voor spoedeisende ge vallen Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Voor weekenddien sten tandartsen zie de raamborden. Alkemade en Leimuiden Dkt. Muskens, Noordeinde 166, Roelof- arendsveen, tel. 01713329; dkt. Brinkhorst, Stapenseastraat 6, Lei muiden, tel. 01721269. Boskoop Dkt. Pompe, tel. 2038; wijkverpleging zuster Beks, tel. 2141. Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Dr. J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, tel. 5121. Wijkdienst W.G.K. zr. Bakker, M. Trompstraat 35, tel. 6257. Tandarts: E. Salverda, Van den Endelaan 26, tel. 5723. Apo theek Hillegom-Lisse; Hillegomse Apotheek, Hoofdstraat 76, tel. 5272. Katwijk aan den Rijn Dkt. H. M. Hueting, tel. 2103. Apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee Dkt. P. A. Vis ser, tel. 2023. Apotheek zie Katwijk aan den Rijn. Koudekerk aan den Rijn Wijk verpleging zuster Van der Leer, B. G. Cortslaan 34, Leiderdorp, tel. 01710 23109, ook voor Leiderdorp en Ha zerswoude Rijndijk. Bij ongevallen aan de Rijndijk, tel. 01714278. Langeraar en Nieuwveen Dkt. J. A. Sandkuyl, Langeraar, tel. 01722 139.' Wijkverpleging zuster Eijs, Nieuwveen, tel. 01725777. Leiderdorp Dkt. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Apotheek R. van Breest Smallenburg is ge opend. Wijkverpleging zie Koudekerk aan den Rijn. Leidschendam Dkt. Ludwig, Voorburgseweg 4a, tel. 3532. Wijkver pleging Wit-Gele Kruis, Burgemees ter Veldhuizenlaan 231, tel. 6059. Am bulance, tel. 3923. Lisse Dkt. G. van Dijk jr., Hee- reweg 315. Apotheek zie Hillegom en tandarts Bollenstreek. Nieuwkoop en Noorden Dkt. M. Sanders, Beatrixlaan 11, Nieuwkoop, tel. 01725—555. Oegstgeest Dkt. D. Held, Mare- laan 46, tel. 52255. Wit-Gele Kruis zuster Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 52420. Rijnsburg Zie Katwijk aan den Rijn. Valkenburg Zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout Dkt. E. J. H. Lempers, Dinsdagse Wetering 56, tel. 02532 - 7529. Tandarts Bollenstreek zie Hille gom. Voorschoten Dkt. S. van der Kooy, J. W. Frisolaan 5, tel. 2527. Tandrats B. van Wijk, Kon. Juliana laan 32. Apotheek Voorschoten is ge opend. Wijkverpleging zuster Wiege- rink. Wassenaar Dkt. A. F. F. Jansen, Kerkstraat 42, tel. 3005, J. H. Jaars- ma. Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apotheek Langestraat 86, tel. 2141. Woubrugge Zie Langeraad. Zwammerdam Dkt. G. J. Bre mer, Nieuwkoop, tel. 01725103. 43- jonge kinderen zijn in Mexico als gevolg van hitte omgekomen, zo meldt het blad „Ultimas Noticias". De afgelopen dagen was de temperatuur 49 graden. In de Griekse stad Navplion is vanochtend een sterke aardschok ge voeld. Duizenden mensen vluchtten in paniek de straat op. Zy keerden pas naar hun wonnigen terug toen de politie hen verzekerde, dat geen scha de was aangericht. Er waren geen slachtoffers. In ANWB-KNAC-kringen is grote beroering ontstaan over een plan van de Rijkspolitie en de Centrale Politie Verkeerscommissie om een verkeers informatiecentrale in het leven te roe pen. Men meent, dat het nieuw in te stellen instituut een copie zal wor den van de ANWB-KNAC-wegenfor- matiedienst. Bij de ANWB is men bijzonder ge pikeerd over het feit, dat de Rijks politie in het voorjaar een samen werking met de ANWB bij de grote proef in verband met de Pinkster- drukte zonder meer weigerde en op eigen gelegenheid met de omroep verenigingen in contact trad om waarschuwingen aan weggebruikers door te geven. - - - Het heeft er de schijn van, dat de politie de bestaande informatiedienst van de ANWB, die in het verleden bij talloze gelegenheden zijn dienstbaar heid heeft bewezen, volkomen wil negeren en passeren. De reden van deze handelwijze is de ANWB geheel onduidelijk en zij betreurt het vooral, dat door deze beslissingen van de po litie hetzelfde werk dubbel wordt ge daan, terwijl deze dubbele arbeids krachten de verkeersveiligheid in Ne derland op een veel hoger plan zou den kunnen brengen ten nutte van de -Nederlandse weggebruiker. 131: Die knallende schop van de wondervoetballer uit Holland, ene Karei Kleuntjes, tegen het beroem de zitvlak van de vermeende Alfredo Pinanti deed een golf van veront waardiging door het publiek slaan en weldra loeide het hele stadion van boeboe boe Alle minachting, die de vurige Ita liaanse toeschouwers maar konden opbrengen, legden zij in dat boe boe boeen op de tribune ontstonden zelfs hele knokpartijen tussen lieden, die het vóór en die het tegen Karei Kleuntjes opnamen. Het werd werkelijk een rel van be lang. „Waarom schopt die kaaskop uit Olanda de grote midvoor Pinan ti?" vroeg een deel van het publiek. „Omdat-ie jaloers is", antwoordde een ander d§pl. „Hij kan niet hebben, dat Alfredo zo'n mooie goal heeft gemaakt. Die had hij liever zélf wil len maken, want de spelers krijgen voor iedere goal een tientje Dat heb je ervan als ontspanning gedegra deerd wordt tot een beroep, waar de een de ander het brood in de mond niet gunt!!" Ja, zo kletsten en knokten ze maar raak daar op de tribunes en de een wist voor de an der niet wat er nu precies aan het handje was. Midderwijl was op het veld het spel weer hervat en daar kreeg Karei Kleuntjes de bal. Hij deed er een paar wonderlijke fijnzinnige dingetjes mee, zodat-ie plotseling een héél vrij veld voor zich had. En toen kwam de grote sensatie: met een serie bliksemsnel le schijnschaarbewegingen van het heupzwaaigrendeltype legde Karei zowel de spelers van zijn eigen elftal als die van de tegenpartij in de lu ren. Hij switchte het hele veld over, werkte alle tegenstand afdoende te gen de grond en besloot zijn solo- rush toen met een daverend hard schot in eigen doel! Goal! De stand was alweer gelijk! Eén-één! Doch het publiek huilde van woede en drift. Dat namen ze niet! Nou en berg je dan maar als het publiek in Italië iets niet neemt! Dan kunnen de spelers hun lol wel op! En daar begon het lieve leventje. Een regen van lege limonadeflesjes en leren zitkussentjes daalde neer op de hoofden van de arme spelers LEZERS SCHRIJVEN IRMA LA DOUCE Oegstgeest, 17 juli. „Heeft u Irma la Douce nog niet gezien? Neen, dan heeft u wat ge mist. Het is een film, die u zeker moet gaan zien. Hij is echt de moei te waard", hoort men dikwijls. Op clubs en gespreksgroepen: „Hoe vond ie die film van Irma la Douce? Kostelijk nietwaar?" Na al de loftuitinen ben ik naar deze film geweest en ook mij heeft hij diep getroffen; echter niet van wege de sprankelende humor, of de boeiende intrige. Deze film heeft me ook niet getroffen wegens een schrik barende inhoud; deze vond ik vrij normaal althans niet verontrustend. Het is echter de manier waarop deze film dit onderwerp behandelt, die me bezorgd maakte. Het verhaal speelt zich af in de rosse buurten van Parijs. Hier is een nieuwe agent aangesteld, iemand die nog fanatiek en vol idealen is. De Parijse politiewereld is echter corrupt, en argeloos als deze agent is, wordt hij door de corrupte poli tie betrapt als corrupt zijnde. Het kost hem zijn baan als politie-agent. Daarna wordt hij weer in deze buur ten gesignaleerd. N.a.v. e;en mishan deling raakt hij slaags met de soute neur van Irma la Doucs, wint het gevecht en verovert daarmee het sou teneurschap over haar. Geleidelijk verlangt hij meer en meer met al leenrecht op haar, maar door haar zeer goed lopende praktijd krijgt ze steeds minder tijd voor hem vrij. Door een zeer grandioze list weet hij na enige jaren toch het alleenrecht op haar te veroveren. De film ein digt op het altaar. Misschien gaat men deze film be kijken onder de mom te genieten van een kostelijke humor, en een geraffineerde intrige, terwijl de film in werkelijkheid een spel speelt met datgene, wat wij niet hoog genoeg kunnen achten. De toeschouwer krijgt gelegen heid genoeg om de nodige aanvul lingen te geven in zijn fantasie. Door de KFC is Irma la Douce toe laatbaar geacht voor strikt volwas senen. Helaas kan men mij niet aan praten, dat een volwassene boven sexe staat of er ongevoelig voor is. We houden onze menselijke natuur en deze hangt nauw samen met de sexualiteit. Wij zijn, ook als volwas senen, geen steriele wezens. Onder het mom van humor genieten gaat men (on)bewust van sexe genieten. In deze film worden tal van fac toren in het belachelijke getrokken, maar wordt het geheel niet te nega tief benaderd om hoe dan ook nog een positieve strekking te hebben? Vinden we in deze film wel de hu mor, waar zo hoog van wordt opgege ven. Daarom wil ik een suggestie ge ven: in ons dekenaat zijn in de ver schillende parochies jeugdbewegingen en gespreksgroepen; kan men hier niet jongeren tot een meer verant woorde houding t.a.v. de film bren- gen? H Ieder 2e laken of sloop voor de halve prijs Lakens en slopen van de bekende prima kwaliteit Twents graslinnen. Extra royale maten. GLAD GEBORDUURD 1-persoons 150x240 7.95 2e laken halve prijs, dus 1-persoons 150x240 9.75 2e laken halve prijs, dus 3.98 4.88 2-persoons 180x240 9.95 2e laken halve prijs, dus 2-persoons 180x240 11.75 2e laken halve prys, dus 4.98 5.88 Bijpassende sloop2.50 2e sloop halve prijs, dus Bijpassende sloop 3.75 2e sloop halve prijs, dus 1.25 1.88 Nylon Damesonderjurken m wit en moderne zomertin- ten. Royale kantgarnering. Nu voor de ongelooflijk lage prijs van Dubbeldraads Marquisette Prachtige kwaliteit terlenka marquisette, 110 cm. breed. Normale waarde p. mtr. 3.75 Nu per meter 2.38 BADDOEKEN Vele fraaie dessins en kleu ren 2.88 - 1.88 - 1.68 THEEDOEKEN Direct drogend. Royale maten 1.18 - 0.98 - 0.68 OVERHEMDEN Bel-o-fast, Enkalon poeseti ket en zelf-strijkend poplin in moderne streepdessins. Normale waarde 17.90 - 15.90 Nu 10.75 - 9.75 WAARDE-CHEQUES Tot en met 8 augustus ontvangt U bij elke contante aankoop vain f 10.(enige opruimings- en merkartikelen uitgezonderd) een geld aan onze kassa's gebruiken. Door deze cheques ontvangt U dus waarde-cheque van 1. Van 10 augustus t/m 1 september kimt U deze cheques normaal als op onze ongelooflyk lage-prijzen nog eens 10% KORTING extra van een overbekend merkfabrikaat. Dekens van 100% scheerwol in vele fraaie dessins en kleuren. NU DE TWEEDE DEKEN VOOR DE HALVE PRIJS 1-persoons 150x220 56.75; 2e deken halve prijs, dus 28.38 2-persoons 180x220 68.75 2e deken halve prijs, dus 34.88 LEIDEN KATWIJK RIJNSBURG

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9