VIER prijzen in sporttoto Recordinschrijving dames voor Eur. kampioenschappen Kort geding over geluidshinder bij skelterraces Bergen (L.) boos op Duitse douane MONTEUR DODELIJK BEDWELMD VRIJDAG 17 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Concurrentie van Duitse Lotto groot De extra-prijs van de gelijke spe len zal in het seizoen 1964—1965 niet terugkeren. De Stichting Nationale Sporttotalisator heeft echter grote Slannen. Naast de eerste en de twee- e prijs voor respectievelijk dertien en twaalf goed voorspelde uitslagen wil de stichting een derde prijs voor elf goede uitslagen en een vierde extra prijs voor acht goede voor spellingen invoeren. Mr. W. J. Oeertsema, vice-voorzit- ter van de stichting, heeft er donder dagmiddag op gewezen, dat de sport toto het afgelopen seizoen weliswaar een inleg van 28.942.000 gulden heeft gehad een stijging van rond 1 mil joen gulden in vergelijking met het vorige seizoen doch dat in plaats van 42 toto's ditmaal 52 prijsvragen nodig waren. MEER UITKEREN Uiteraard heeft de sporttotalisator veel wensen voor de toekomst. Het prijzenpakket nu 33 procent van de inleg zou de stichting gaarne verhoogd zien. Geen onredelijk ver langen, als men weet dat bij de paar* densporttotalisator 80 procent van het prijzengeld ten goeae komt aan de inleggers. Gezien de toenemende concurren tie van de Duitse Lotto hoopt de Jaap van Praag praeses van Ajax De bekende impressario Jaap van Praag is gisteravond gekozen als voorzitter van de hoofdstedelijke voetbalclub Ajax. Jaap van Praag was de enige kandidaat voor de voor- zitterstoel, die na het vertrek van de heer Melehers vacant was. Ouderland naar KFC Na Cees Groot is ook Piet Ouder land gecontracteerd door de Zaanse tweede-divisieclub KFC. De transfer, die de Zaanse club heeft moeten neer tellen voor de ex-linksback van het Nederlands elftal is niet bekend ge worden. JAN NOTERMANS NAAR SITTARDIA De oud-internationaal Jan Noter- mans - hij kwam totaal 2? maal voor het Nederlands elftal uit - is overge gaan van Fortuna '54 naar Sittardia. Het is precies tien jaar geleden, dat Notermans Sittardia Verliet óm vöor de Gelêetisê fortnatie te gaan spelen. JUDO ;ichting Nationale Sporttotalisator In de toekomst een slagvaardig be leid te kunnen voeren. Een terug gang van de toto ln de oostelijke grensgebieden van 25 tot 36 procent spreekt in dit verband boekdelen. Een onbeperkte hoofdprijs, vrijheid van maximum inleg en de mogelijk heid tot meer prijsvragen per jaar te komen zijn dan echter een eerste ver elite. GEEN KANS Hoewel een desbetreffend wetsont werp pas in het najaar door de eer ste kamer zal worden behandeld staat eigenlijk al bij voorbaat vast, dat de wensen van de stichtina geen enkele kans hebben ingewilligd te worden. WIELRENNEN Wielerofficials aangeklaagd wegens doping en ontucht De Utrechtse recherche heeft op het ogenblik een aanklacht wegens doping en ontucht met minderjarige in behandeling tegen twee ln de wie- lerwereld prominente figuren. Volgens enige amateurs en nieuwe lingen heeft een van de verdachten, een consul van de KNWU ln Utrecht, bij herhaling doplngsmlddelen ver strekt aan wielrenners in de vorm van perventlne en dextrendlne. Een van deze wielrenners heeft verklaard, dat hij eens in een wieler ronde ïoveel doping verstrekt had gekregen, dat hij duizelig van zijn fiets was gevallen en verwondingèn had opgelopen. Tegen de consul en de voorzitter van een Utrechtse wielervereniging is ook een aanklacht Ingediend we gens het plegen van ontuchtige han delingen met minderjarige wielren ners. Enige van deze jongens, die door beiden zouden zijn gedwongen, zijn reeds gehoord, aldus „De Tel". Bert Romijn stelt kandidatuur voor Ned. stayerstitel Bert Romijn was donderdagavond oppermachtig in de eerste serie van het kampioenschap van Nederland Groene truien van Janssen werden niet gestolen De groene truien van Jan Janssen zijn niet gestolen. Jan Janssen, die gisteravond laat ln B'n woonplaats arriveerde, toon de zich heel verwonderd over de berichten, die versche nen zijn en toonde trots zijn glimmende zijden groene trui, die hij dinsdag in het Farijse Pare des Princes kreeg omhan gen. „Alleen wat kleren van m'n vrouw zijn uit de auto gestolen. De groene truien waren al weg. Al mijn ploeggenoten en de ploegleider heb ik een trui ge geven. Alleen de laatste trui heb ik zelf gehouden", aldus Janssen, die veronderstelde, dat het foutieve krantenbericht af komstig was van de Parijsé po litie. Op de Hilversumse wielerbaan „De Adelaar" zijn de Nederlandse Tour de France-renners donderdagavond ge huldigd. Op de foto zien we hoe zij uit handen van mr. S. C. H. Coebergh een wekkertje krijgen: om het volgend jaar op tijd aan de start van de Tour 1965 te zijn?? voor amateur stayers. Vlak voor het einde van de 50 km lange rit reed Ro mijn de Amsterdammer Jonker, de enige, die er in geslaagd was nog niet door Romijn gepasseerd te worden, eveneens op een ronde achterstand. Daarvoor hadden Koevermans, Riksma, Van Dijk en Copier al vele malen de groene trui van Romijn langs zich zien schieten. Met Romijn plaatsten Jonker en Koevermans zich in de finale van dit kampioenschap, dat over enkele weken wordt gehou den. Volgende week donderdag wordt in het Olympisch Stadion de tweede serie gereden met onder meer Jaap Oudkerk, die de laatste tijd als een komeet aan de stayershemel omhoog is geschoten. De sprint was donderdagavond voor Gerard Koel, die in een rit van vier kampioen Van der Touw en de twee nieuwe sprinttalenten Jan Jansen en Bram Breur achter zich liet. Koel noteerde over de laatste 200 meter de snelle tijd Van 11.8 sec. Nauwelaerts de Agê technisch gedelegeerde op Olympische Spelen Woensdag is de heef J. Nauwe» laerts de Agé bestuurslid vaft de Ne derlandse Jiu Jitsu en Judo Bond» door de internationale jüdó federatie betloemd tot technisch gêdelegeëfdë voor judo voöf de Ölyftlpisèhë Bpê-» len in Tokio. Hij zal samen niet de Japanrtéf Kawamura (7e dan) zorgen voor de voorbereiding en afwikkeling van de judo-wedstrijden op dê zêfnêrspelen. Wannéér vrijdag 31 juli op de ver brede Amsterdamse Bosbaan de ran ke boten over het water schieten, dan betekent dat voor Neerland» hoofdstad de ouverture van een foei» festijn dat zijn weerga in de geschie denis van de roeisport niet kent. Neg llggert vers ih ons geheugen, de Europese kampioenschappen 1954 op dezelfde baan, maar de inschrij ving van de dames - niet minder dan 30 plëëgfen Uit 11 landen - overtreft alle voorgaande titeiwedstrijden. Ne derland zal, evenals Rusland, Roe menië en Duitsland ln alle vijf klas sen vertegenwoordigd zijn; Zo groot is de inschrijving, dat in vier klassen - alleen bij de aehten Het hof in Stockholm is begonnen met het vooronderioek ln de leek tegen de bankbediende Vilhelm Rodlu», die heeft bekend twee Jeer geleden de 74-jarige tandarts Robert Aspelln In dlene waning te hebben vermoord en <ljn lijk bij etukken te hebben verbrand In drie kachel», Aepelln belet aandelen bij de bank waar Rodius werkte. Dexe nam het geld op en liep uiteindelijk In de vel door het kopen van een duur landhui», roto: Rodius (links) betreedt de rechtsraal in gezelschap van zijn verdediger Ragnar Gottfarb (rechts). wordt zondag op de finaledag de eindstrijd meteen geroeid - op vrij dag 31 juli voorwedstrijden en zater dag 1 augustus herkansingen zullen moeten plaats vinden. De inschrijving in de verschillen de boottypen ziet er als volgt uit. Vier met stuurvrouW: Groot firit- tarinie, Hongarije, Denemarken, Tsjéchoslowakije, Roemenië, Duits land, Rusland en Nederland. Skiff: fieléie, Duitsland, frankrijk, Roemenië, Tsjéchoslowakije, Honga rije, Groot Brittannië, Rusland en Ne derland. Dubbel vier: België. Duitsland, Fraftkrijk, Hongarije, Roémenië, Rus land en Nederland. Dubbel tWee: België, Duitsland, Ëfahkrijk. Ëoéfiiénië, 2weden, Tsje- chóslówakije, Hongarijê, Rusland én Nederland. Achten: Duitsland, Roemenië, Tsjë- chóslöwakijé, Groot Bfittanhië, Rus land én Nederland. OLYMPISCHE SPELEN INDONESIë NAAR OLYMPISCHE SPELEN Het International Olympisch Cöffil- tê té LaUsahhe hééft dohdéfdag êen telegram van het lndohesisöhë Olym pisch Comité ontvangen waöfifl Offi ciéél Werd meegedeeld, dat Irtdêttêsië zal deelnemen aan dé spelen Vafl To kio. Öp 1 juli had de Indonesische mi nister van sport, Maladi) in Djakarta al verklaard dat zijn land zal deel nemen aan dè speleil Van 1064. Dit besluit Werd genomen kort nadat het 1,0.6. de schorsing van ïndönesië op hief. ZWEMMEN Tokio spelbreker bij Eurovisie-wedstrijden De jaarlijkse Zeslandén-ËuroVlSle- zwemwèdstrijd met deelneming van Zweden, Groot-Brlttartnië, Frankrijk, Italië, Nederland en West-Duitiland, die was vastgesteld voor 5 en 6 sep tember te Dórtmund, zal dit jaar geen doorgang vihden. De Eurovisie, de sponsor van deze wedstrijden, heeft dit besluit genomen, daar zij dê hoge kósten, die met dit evene ment zijn gemoeid, niet verantwoord acht, nu e.a. Frahkrijk en Italië al hebben laten weten, dat zij niet in staat zijn hun sterkste ploegen af te vaardigen in verband met de voor- bêféidingèn voor de Olympische Spelen te Tokio. Zweden Zóu het voornemen hebben gehad dit iaar zélfs in het geheel niet mee te aoen in verband met Tokio. AUTOMOBILISME Interessante races verwacht op Zandvoort Voor de nationale races van de Nederlandse Autosport Vereniging, die zondag 19 juli op het circuit van Zandvoort worden gehouden, hebben 82 rijders ingeschreven. Zij zullen in vier wedstrijden uitkomen. De drie toerwagenraces tellen voor de Neder landse kampioenschappen. Intéressant kan vooral de wed strijd van de gran turismo's en de specials worden, waarin 27 coureurs aan de start komen. Bij de specials zal het gevecht wel gaan tussen de Lotus 27 van Jan deken, de Lotus 23 van Tonio Hildebrand en de Lotus Super Seven van de Amerikaan Bob Anderson. Groen en Ruska 2ijn de favorieten bij de GT's In de toerwagen-races komen on der meer uit Fiat-rijder Ed. Swart, Joop Heidendahl met een Alfa Ro meo, Henk van Zalinge met een Vol vo 122e, Koster met BMW, Jonker met DKW en Folt met een Opel Ka- détt. CAMPBELL SNELT NAAR NIEUW RECORD De Brit Donald Campbell heeft vrijdag het absolute wereldsnelhéids- record te land op zijn naam gebracht door een gemiddelde te bereiken van 403.3 mijl per uur (ongeveer 649 km). Hij deed dat zoals voorgeschreven in twee richtingen. Hêt parkoers was uitgezet op „Lake Eyre" een uitge droogd meer in Zuid Australië. Campbell bestuurde de „Blue Bird" een bolide, die hij speciaal voor deze gelegenheid had latert ontwerpen. Hét öuüè record was sinds 1947 in handen van John Cobb met 394,2 mijl per Utir (635 km-uur). Campbell is reeds dé Srtëlste man op het water met 419 km-uur. Het absolute wereld- snelheidgfeeard alle categorieën heeft de Brit tot dusverre nög niet op aijn naam gébracht. De Amerikaan fireedlove bereikte namelijk in augustus van hêt vorig jaar in eêh veertuig ap drie wielen, aangêdfêVêfl dööt een straalfflöt6r éêft snelheid van 656.390 km-uur. Voor dit voertuig werd riaderhahd een speeiaie categorie ingesteld, tus sen die ven „automobielen" en' „me- töfên" ift: Campbell was nogal teleurgesteld teen hij huurde niet sneller te zijn ge weest dart BreêdlöVê, frt&ar hij Zag toch van een tweede pogihg op de zelfde dag af, omdat de banden van zijn voertuig voren in dê keiharde grond hadden getrokken. De rechter- achterband was tijdens de zeven mijl van het tweede gedeelte Van de re cordpoging leeggelopen én had bo vendien dikke rubberstrepen op het parkoers achtergelaten. Rechtbank bepaalt speeluren piano-student De 27-jarige Amsterdamse muziek student Julius Vischjager (piano) mag in zijn flat van maandag t.m. vfijdag tussen 09.00 en 21.00 maximaal zes uur en zaterdags en zondags tus sen 12.00 en 17.00 üuf ten hoogste 2 uUl- plnartöspelen voor. zijn studie. Na die uren mag hij of andere perso nen in Zijn Woning geen piano- of afidere muziek spêleh. Dit heeft de vice-president van de Amsterdamse rechtbank bepaald in zijn Vanochtend uitgesproken vönrtis in het kort ge ding tüsSên deze muziekstudent ert zlln benedenburen, die over en weer hinder van elkaar hadden: resp. sto rende geluiden (slaan met deuren, bonzen, radiö én tv) en het pianospel. Voorts Verbood de president in dit Salomons-Vonnis partijen elkaar dooi' nOdél&oS geluid te hirtdèren zülks op straffe van een dwangsom van-100 vöör elke schending van dit verbód, të betalên door dè overtreder aan de andere partij. 1ü Den Haag is gistermiddag de bijna vijf jaar oude Karin van Geuns door een auto gegrepen toen zij onverwachts de straat voor haar huis overstak. Zij is kort daarna over- Burgemeester G. van Hall, heeft woensdagmiddag de zes wegenwachten léden. Het ntêlsje werd met politie- geïnspecteerd, die in samenwerking met de Bovag hulp gaan verlenen ^HtikPnhuU 5^iidwafnavervoerd aan in de stafl gestrande Weggebruikers. De foto toont v.l.n.r. de heer 11. maar bij aankomst was 2ij reeds over- Rienstra (directeur vah de wegenwacht an de ANWB), burgemeester Vah leden. Hall, en een wegenwacht. In Terbregge, even ten noorden van Rotterdam, zijn de bewoners een kort geding begonnen tegen de ex ploitanten van de naburige skelter baan. Zij dringen aan op sluiting van deze baan in verband met de hoven- matige geluidshinder, die zij er van ondervinden. Om de situatie ter plaatse in ogen schouw te nemen heeft de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. J. M. Nlvard, een bezoek aan de baan gebracht. Vervolgens nam hij terwijl op de baan de skelters hun maximum aan lawaai voortbrachten, plaats in de tuintjes van de buurtbe woners, waarbij zich een grappig in cident voordeed. Tijdens een kort oponthoud ln het racen en gieren van de skeltertjes, kwam een kleine buurtbewoner op een oude driewie ler de bocht om, waarbij hêt oudé voertuigje zo hartverscheurend piep te, dat de president en de advocaten lachend voor het eerst tijdens het onderzoek hun vingers ln de oren staken om het lawaai niet te horen. De rechtbank zal donderdag a.s. uit spraak doert. B. en W. van de Limburgse ge meente Bergert hebben minister Luns een brief geschréven over de slag boom, die Duitse douanebeambten medio april hebben geplaatst aan de weg tussen grenspaal 537 en 538 langs de Nederlands-Duitse grens te giebelt' gewald. Het plaatselijk verkeer dat deze grensweg tot dusver gebruikte moét nu een omweg maken. In de raadsvergadering van 12 mei heeft een raadslid uit Siebengewald B. en W. gevraagd, wie toestemming had gegeven tot plaatsing van deze slagboom. Het college van B. eh W. kon op dat tijdstip geen antwoord gêVén ért verklaarde eërt öhderëUêk te Wiilen instellen. de brief aan de minister van Bui tenlandse Zakefii zéggen B. en W. nu deeltelijk Duits grondgebied is. slagboom is aangebracht bij de grens steen 538 op 't punt waar deze „twee- herige weg" in de volksmond „Nie- mandsweg", aansluiting krijgt op de Augustinusweg, die geheel Neder lands is. De weg van de grenspalen 538 naar 537, is voor zover gelegen op Nederl. grondgebied als openbare weg in de wegenlegger van de gemeente Bergen opgenomen. De raad is van oordeel dat de com municatiemogelijkheden tussen Ne derland en Duitsland niet moeten worden belemmerd, Indien daarvoor geen bijzondere aanleiding bestaat, terwijl voor het aanbrengen van ob stakels in een openbare weg nog over leg gepleegd dient t# worden met het gemeentebestuur. „Wij zullen het op prijs stellen", zo eindigt de brief, „indien u de raad dezer gemeente wil inlichten over de handelwijze, welke gevolgd is bij hot aanbrengen van een slagboom bij de grenspaal 538 en over de maatregelen welke u eventueel in overweging zult nemen." De 24-jarige J. P. W. van 't Loö, een monteur van de PëGUS (hét provinciaal ért gemeentelijk Utrechts stroomleveringsbedrijf) is gisteren in hêt Academisch zieken te Utrêcht overleden. Eergisteren raakte hij bij werkzaamheden in een put in de Rijn kade bedwelmd. Oorzaak was êen teveel aan kool zuur ëh êen gebrek aan züurstóf. Bij eêh nader onderzoek bleek böVeh- dien dat in cle pul. die ongeveer 2,5 mêtêr diep w&s een geringe höèveêl- hêld koolmonoxyde aanwezig was. Dé man, die opdracht had gekrêgért met een paar collega's in de put, een Ver- warmingsput van de stadsverwar ming, werkzaamhèdéh Uit te voeren, was als eerste afgedaald. Toen hij be dwelmd Was geraakt, raakte hij bë- kneld tussen leidingen en pijpen. Daardööf zagen zij h cöllêga's gêêri kans hem té bevrijden. Brandweer en GGD werden inge^ schakeld. Hét iukte een fefafidWöênt, die Was Uitgerust met eert ZUüfSiêN masker de monteur uit de put te ha len.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8