NIEUWE BRUG OVER HOLLANDS DIEP graf van bormann WORDT MAANDAG A.S. GEOPEND zou leeg zijn geen aparte controleurs voor rijtijden Leidse Bioscopen Zoekt Rusland toenadering tot West-Duitsland De Nerveuze Nerviërs VULCANO VRIJDAG 17 JULI 1964 DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 Het graf van Hitiers plaatsvervan ger Martin Bormann in mei 1945 zou zijn begraven, is onlangs geopend en leeg bevonden, aldus het Westduitse blad Bild Zeitung van woensdag. Het blad schrijft, dat twee openbare aan klagers uit Frankfort naar Oost-Ber- lijn gingen om het graf te gaan on derzoeken. Zij hadden aanwijzingen gekregen van een Tsjechoslowaakse boer, Jaroslav Dedic, die ten tijde van de ineenstorting van het Reich in Berlijn een begrafenisafdeling leid de. Hij beweerde het lijk van Bor mann bij Hitiers kanselarij te hebben gevonden. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka meldde in april, dat Cedic had gezegd tezamen met zeven andere S.S.'ers Bormann te hebben begraven op een gebombardeerd stuk grond bij de Karlstrasse. Bild Zeitung schrijft nu dat dr. Bau er, een der openbare aanklagers, van Dedic snauwkeurige bijzonderheden heeft gekregen. Nu het lijk van Bor mann niet gevonden is bestaat er meer voor het vermoeden, dat hij in Paraguay is geweest, of daar nog is, zegt het blad. Bormann verdween in de laatste oorlogsdagen in Berlijn en werd door het Neurenbergse gerechtshof bij ver stek ter dood veroordeeld. Bij het uitgaan van een dorps- bioscoopte Prvacan, bij de Zuid-Sla- visch-Italiaanse grens, begaf de vloer het waardoor een honderdtal mensen in een modderige kelder verdween. Toen na het grote tumult de balans werd opgemaakt bleek, dat er 26 ge wonden waren. De staatssecertaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, is geen voorstander van het denkbeeld om een apart korps gemotoriseerde controleurs te vormen voor de con trole op de naleving van het rij tijdenbesluit. Het denkbeeld had het Tweede Kamerlid ir. S. A. Posthumus (PvdA) hem in vragen aan de hand gedaan. De staatsseckretaris heeft kennis genomen van de klachten over de controle op de rijtijden, maar meent dat van een slechte controle niet kan worden gesproken. De rijkscontro leurs van het verkeer houden toe zicht op naleving van de vervoer- wetten en van het rijtijdenbesluit. Roemeense priesters vrijbisschop niet De Roemeense regering heeft uit het priesterkamp in Baragan enige zieke en oude priesters vrijgelaten. De films in de week van 17 juli tot 23 juli zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Afspraakje in September". (Alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 00 en 9.15 uur Lido: „Meisjes in verkeerde handen". (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4 45 7.00 en 9.15 uur Luxor: „Slaapkamergeheimpjes" (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Adorable Julia". (Volwassenen). Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Iedere morgen, behalve zondags: 10.30 uur v.m.. Pietje Bel. Trianon: Irma la Douce, str. volw. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur, 5 en 8 uur. Rex. „De laatste dagen van Rome" (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45 7.15 en 9.15 uur. Ma.-wo.: „Waarom moet ik ster ven". (18 jaar). In het kamp verbleven ongeveer 80 priesters. Hoeveel er vrijgelaten zijn is niet bekend, maar het moeten er minstens tien zijn. Zij mogen geen van allen in hun oude priesterlijke functie terugkeren. De enige Roe meense bisschop, mgr. Aaron Mar ton van Alba Julia, leeft al sedert vele jaren in volledige afzondering. Alleen op hoogtijdagen krijgt hij toestemming om in zijn kathedraal de H. Mis op te dragen. Hij heeft dit jaar nog enkele priesters kunnen wijden, maar dit moest gebeuren in de kapel van zijn residentie, welke onder voortdurende politiebewaking staat. Gebeente kardinaal Lavigerie naar Rome overgebracht Het gebeente van de in Algiers overleden stichter van de Witte Pa ters, kardinaal Lavigerie, is gisteren in de crypte van het generalaat van de Witte Paters in Rome bijgezet. Tot voor kort rustte het gebeente van de kardinaal in de kathedraal van Car thago. Daar deze kathedraal echter door het modus vivendi tussen de H. Stoel en Tunesië van 9 juli,' aan de Tunesische autoriteiten is overgedra gen, besloot men het gebeente naar Rome over te brengen. Kardinaal Lavigerie stierf op 26 november 1892. Hij was aartsbisschop van Carthago en primaat van Afrika. De Sowjet-Unie heeft West-Duits land meegedeeld, dat zij thans bereid is tot het voeren van de handelsbe sprekingen, die in de herfst van het vorig jaar werden uitgesteld. Dit is door een woordvoerder van het West duitse ministerie van buitenlandse za ken bekendgemaakt. Politieke waarnemers menen, dat deze Russische bereidheid om de be sprekingen te hervatten in verband zou kunnen worden gebracht met het aanstaande bezoek van Adzjoebei, de schoonzoon van premier Chroesjtsjow en hoofdredacteur van de Izvestia, aan West-Duitsland. Adzjoebei zou, naar veler mening, de weg gaan ef fenen voor een bezoek van de Rus sische leider aan Bonn. Rondom het feest van Knokke Drie avonden achtereen heeft de kij ker, nu iets meer, dan minder, het feest kunnen volgen rondom de vo cale wedstrijd om de zesde Europa beker voor zangvoordracht binnen het grote casino in de Belgische bad plaats Knokke. Donderdag voor de tweede maal kwam de Nederlandse ploeg in het beeld en toen kon men van een sterker programma dan dins dag genieten. We hebben de vijf Ne derlandse meisjes, samen nauwelijks 95 jaar oud, graag hun succes ge gund, evenals de bezorgde coach Lou van Rees. Voor zover we het op het scherm konden nagaan, is het feest van Knokke sportief verlopen, het geen lang niet altijd het geval is ge weest. Het overtallige publiek in de warme Casinozaal heeft onbezorgd het festijn meegemaakt. Wat ons even ergerde, was het oppervlakkige on derhoud dat Karei Prior van de Avro met de vijf Nederlandse meisjes' had. Belangrijker vonden we, dat diezelf de meisjes eigenlijk zonder preten tie hun taak hebben volbracht. Zijn ze nog te jong, om zich volledig te laten onderdompelen in de commer ce? In verband met deze slotuitzen- ding is het spel „De tweekoppige adelaar" van Cocteau uitgesteld tot in augustus. Wel bleef gehandhaafd de uitzending rondom de revue. Hier werd de kijker geconfronteerd met een voor hen geheel onbekende kant van de revue. Twee maanden lang had een Avro-ploeg gewerkt aan een goed uitgevallen documentaire over het ontstaan van zo'n revue, zoals we die in ons land nog kennen: Slees- wijk's revue met Piet Muyselaar en Willy Walden. Aan de schijnbaar moeiteloze en perfect getimde pres taties op het toneel pleegt een rom melige en drukke tijd vooraf te gaan, waarvan deze documentaire een dui delijk beeld gaf. Max Dendermonde, zoon van René Sleeswijk, heeft dui delijk commentaar geleverd. Luns en Chroesjtsjow in het beeld Na het bezoek van onze minister Luns aan Rusland heeft de VPRO aandacht geschonken aan de persoon van eerste minister Chroesjtsjow. Daarvoor hadden de Russische auto riteiten waarschijnlijk een documen tair propagandafilmpje afgestaan, dat door het Nederlands commentaar moest worden afgeremd. Daardoor kon althans worden herinnerd aan de Hongaarse opstand en aan enkele uitwassen van het dictatoriale be wind. We kregen ook minister Luns (Advertentie) zelf op het scherm. Het interview dat Snallo, comfortabel» famillewagen met enorme koffer ruimte. Felle motor met laag ben zineverbruik. Veilige voorwiolaan- drijving. Inspectiebeurten om do 10.000 km. Veel ruimte voor 5 per sonen; Air-conditioning, llngsbak. Stuurschakeling. Sublie me wegllgging.* MAAK 'N ONTDEKKINGSRIT BIJ: Automobielbedrijt GEBR. HUISMAN Levendaal 80, Tel. 22962—34000. LEIDEN Jubileum van Kardinaal Alfrink Radio-uitzendingen De KRO-radio schenkt hedenavond om 21.10 uur in een twintig minuten durend programma bijzondere aan dacht aan de viering van het 40-jarig priesterfeest en 12V2-jarig bisschops jubileum van Z. Em. Bernard Kardi naal Alfrink. In dit door Dick de Vree samenge steld programma worden enige flit sen opgenomen van de feestelijke bij eenkomst in Tivoli te Utrecht, waar de Kardinaal een H. Mis opdraagt en een korte predikatie houdt. Tijdens deze Misviering wordt de Kardinaal een geschenk aangeboden. In de aktualiteitenrubriek „Echo", eerder op de avond, geeft Dick de Vree een verslag van de officiële re ceptie in het Aartsbisschoppelijk Mu seum. (Advertentie) de vroegere enige niet-communisti- sche dagbladcorrespondent in Mos kou, mr. Dake, onze minister van buitenlandse zaken afnam, was inte ressant, maar wat vaag. Het was mr. Luns opgevallen, dat Chroesjtsjow zijn eigen denkbeelden steeds projec teert op de gesprekspartner. Om ten slotte nog even te vertoeven bij de politiek, maar nu die van de over kant, in de Verenigde Staten van Amerika, kan worden herinnerd aan korte filmoverzichten op donderdag via de satellieten Relay en Telstar II van de verkiezing van de republi keinse kandidaat voor het president schap in de States. Komende uitzendingen Van avond heeft de NCRV voor het laatst Capriolen, deze keer met de zange res Jany Bron, die van de Ramblers afkomstig is. We hopen, dat Peter van Campen, die zowel de leiding heeft van Attentie als van Memo, gelegen heid kan vinden zich te richten tegen zijn eigen commentator Gerard v. d. Berg, die dezer dagen een ook door ons gecritiseerd kruisverhoor afnam van iemand, die zo werd gezegd geld achterover zou hebben gedrukt. Er wordt verder een politiefilm ge draaid. Zaterdag bij de Vara gaat een film van hetzelfde genre, hier met Perry Mason. Verder komen in het beeld zes broertjes en zusjes uit Ma dagascar met zang en 'later een groep met de beroemde gitarist José Mo tos. Zondagavond verzuime men niet te kijken en te luisteren naar een KRO-uitzending in verband met het dubbele feest, dat kardinaal Alfrink dezer dagen viert. Bij het Kunst- maandorkest speelt de bekende pia nist Theo Bruins. Volgende week voor het laatst kan men sir Ivanhoe bjj de KRO terugzien. Deze ridder zonder vrees of blaam is sinds okto ber 1961 elke vier weken op het scherm verschenen. Een vervolgverhaal van Snske en Wiske Aetherklanken ZATERDAG 18 JULI 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.19 Lichte grammofoonmu ziek. 8.30 Wegwijzer: tips voor va kantie- en snipperdagen, 8.40 Strip voor de kinderen, 8.50 Lichte gram mofoonmuziek, 9.35 Waterstanden, 9.40 Met het oog op de Bijbel, lezing, 9.55 Belevenissen van een ijscoman, praatje, 10.00 Buitenlands weekover zicht, 10.15 Z.O. 135: gevarieerd pro gramma (11.0011.02 Nieuws), 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. Aansluitend: Postduivenberich ten, 12.33 Actueel sportnieuws, 13.00 Nieuws, 13.15 VARA-Varia, 13.20 Ra dio Jazzclub, 13.50 Voor de twintigers, 14.25 Metropole-orkest: amusements muziek, 15.05 Gesproken portret, 15.20 Opera-fragmenten (gr.) In de pauze: 16.10 Nieuws en boekenwijs heid, 17.30 Licht instrumentaal sex tet (stereofonische uitzending), 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Ram- blersrevue, 18.45 Elektronisch orgel spel, 19.00 Tijd voor teenagers, 20.00 Nieuws, 20.05 Disco-Festival, 21.00 Socialistisch commentaar, 21.15 VA- RA-Bandshow: gevarieerd muzikaal programma, 22.00 Lichte orkestmu ziek (gr.), 22.15 Muzikale commen taartjes. 22.30 Nieuws, 22.40 Actuali teiten, 22.55 Zij die van de zon leven, licht vakantieprogramma, 23.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste (stereo- fonische uitzending), 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, 7.15 Klassieke grammofoonmuziek, 7.45 Gewijde muziek, 7.55 Overwe ging, 8.00 Nieuws, 8.15 Djinn, gevari eerd programma, 12.00 Angelus, 12.04 Katholiek nieuws, 12.10 Lichte gram mofoonmuziek (12.30-12.33 Medede lingen t.b.v. land-r en tuinbouw), 12.50 Regeringsuitzending: Geven en ne men. Tips voor en van luisteraars, 13.00 Nieuws, 13.15 Marktberichten voor boeren en tuinders, 13.18 Musi cerende dilettanten: mannenkoor, 13.40 Dwars door de Groene Hel, reisbeschrijving over Brazilië, 14.00 Voor de jeugd, 15.00 Klassieke gram mofoonmuziek en voordracht, 16.00 Voor de jeugd, 16.15 De Springplank: jonge artisten, 17.00 Lichte grammo foonmuziek (17.30-17.40 Boekbespre king), 18.00 Lichte grammofoonmu ziek, 18.30 Volksmuziek (gr.), 18.50 Lichtbaken, lezing, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten, 19.22 Sportpe- riscoop, 19.30 Stereofonische uitzen ding: Kamerorkest en solisten: klas sieke muziek, 20.30 Raaien maar!!!!, muzikaal spelletje. 21.30 Onze kinde ren en het middelbaar onderwijs, le zing (III), 21.45 Lichte grammofoon muziek, 22.15 Wereldoorlog I, docu mentair programma over de Eerste Wereldoorlog, 22.30 Nieuws, 22.40 Te kenen des tijd, gesprek, 23.10 Stereo fonische uitzending: Klassieke gram mofoonmuziek, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 15.00 Rawhide - een echt paar bij de troep, TV-film, 15.50 The Beatles in Nederland (herhaling van maandag 8 juni j.l.), 16.30 Sport, 17.00-17.45 Voor de kinderen, 19.30 Vrije Nieuwsgaring - De Neef is een half miljoen waard, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. NTS: 20.45 Les Surfs, zanggroep. VARA: 21.10 Perry Ma son - Chantage, TV-film, 22.00 Fiesta Gitana. NTS: 22.45—22.50 Journaal. door Antonio del Monte 27) Al die tijd had hij rondgekeken en overwogen Nu stemde h'j plotseling toe: „Goed Maria, neem jij de karre tjes dan maar; dan kan Maddalena in de groeve werken." Maria knikte. Ze pakte Maddalena bij haar hand en zei: „Dan zal ik je mijn plaats wijzen. Kijk daar, naast Ghianna!" Er moest nu vlug opgeschoten wor den, want al was het tempo van wer ken niet hard, er moest toch iedere seconde voldoende poeder worden ge klopt. Het eerste ogenblik dat Maddalena de groeve binnentrad, kon ze geen hand voor ogen zien. Het was alles donker en stoffig en vaag hoorde ze de stemmen van de pratende vrou wen, die naast elkaar aan de wand stonden en zorgden, dat de karretjes vol kwamen. Maddalena deed aarzelend een paar stappen naar voren. Het was of met iedere centimeter het stof dikker werd. Rossano kwam juist terug met zijn kiepkarretje en Carmela ging alweer met een volle terug. „Kijk uit!" schreeuwde hij. „Opzij! Als je niet wilt dat ik je doodrij...." Ze sprong opzij. Met de hak van haar schoen bleef ze haken aan een reusachtige schroef, die in één van de bielzen was bevestigd. Ze struikelde en sloeg voorover. Ratelend schoof Rossano's wagentje haar voorbij. Ze had zich niet bezeerd. Ze zat alleen vol stof. Er was geen plekje aan haar hele lichaam, dat niet kleef de van het puimsteenpoeder. Terwijl ze overeind kwam lachten de anderen. En Maria had niets ge zien, want ze was druk bezig een wa gentje te zoeken om haar vracht te kunnen verplaatsen. Langzamerhand begonnen haar ogen aan het duister te wennen. Ze ging zoekend langs Antonio, die naast Car- mencita bezig was de puimsteen op een hoop te scheppen. Na een tijdje had ze de plaats gevonden, die Ma ria haar gewezen had. Het werk was niet bijster moeilijk. Het was alleen de kunst te zorgen, dat het poeder niet in je ogen kwam wanneer je boven je hoofd moest werken. In een fijne regen viel he+ op de grond en Carmencita en de anderen zorgden, dat het werd weg gehaald en op een grote hoop kwam te liggen, zodat het gemakkelijk in de af en aan rijdende kiepkarretjes geschept kon worden. Maar toch kostte het werk Madda lena wel zoveel inspanning, dat ze geen oog voor haar omgeving had. Het over de wand wrijven met een soherp voorwerp maakte haar na vijf minuten zó moe, dat haar arm haast van lood leek. Ze perste haar lippen op elkaar en ging verder. Soms deed ze het zo on handig, dat er bijna geen poeder van de muur kwam en ze met dubbele concentratie het schrappen moest voortzetten. Ze merkte ook niet, dat haar lin kerbuurvrouw een stuk van haar was weggeschoven en Ghianna haar werk had neergelegd, zodat er een grote, lege ruimte rondom haar was ontstaan. Met grote stappen liep Ghianna door de ruimte; grijnzend nagekeken door het merendeel der vrouwen, die een ogenblik het werk veronacht zaamden, tuk op sensatie. Met haar kolossale voeten holde Ghianna over de rails en toen ze ten laatste Enzo bij de ingang van de groeve ontdekte, stikte ze bijna van verontwaardiging. Hij zat op zijn knieën en was bezig de wielen van een kiepkarretje te repareren. Het was een moelij k kar wei en met de tong van inspanning tussen zijn tanden geklemd, trachtte hij met preciese gebaren een gebro ken schroef te herstellen. Hij schrok toen hij plotseling driftig op zijn schouders werd getikt en Ghianna met fonkelende ogen voor hem stond. „Ik nèèm het niet;" hijgde ze en een moment vreesde Enzo, dat 4 ze zou barsten van boosheid. Hij stond lang zaam op en vertrok verwonderd zijn wenkbrauwen omhoog. Hij vatte haar bij de schouder om een eind met haar de vlakte op te lopen, omdat Carmela en Rossano op het punt stonden hun karretjes in de steek te laten en nieuwsgierig na derbij te komen. Maar ze rukte zich los en maakte drukke, onbeheerste gebaren met haar hand. „Waarom moet ik met Maddalena samenwerken?" riep ze heetgeba kerd. „Ik heb mijn dertien kinderen in eer en deugd gekregen en ik ben zeker niet van plan met héér Op dat ogenblik kwam de buur man van Lucia aangestromapeld. De zon stond nu al hoog aan de hemel en hij droop van het zweet. Hij werd het eerst ontdekt door Sarmela, die net op het punt stond haar vracht in de ravijn te storten. „Is het er?" riep ze opgewonden en ze liet haar wagentje staan en rende hem tegemoet. Iedereen begreep onmiddellijk waarover het ging. De mannen en vrouwen dromden naar buiten en lachten. Ghianna was op slag haar grieven vergeten en liet Enzo in de steek om allerlei goede raadgevin gen mee naar beneden te geven. „Een meisje!" riep Maria opgeto gen. „Wat enig!" Ze lachte naar Car mela, maar Carmela haalde haar schouders op, draaide zich om en vroeg hoe lang de bevalling nu wel geduurd had. „We moeten verder mensen!" riep Enzo. „We hebben al zoveel tijd ver loren!" Helemaal alleen stond Maria tus sen de pratende mensen, die in groepjes weer naar hun werk terug gingen. Het drong opeens tot haar door, dat nog niemand van de vrou wen tegen haar had gesproken. Maria!" riep Enzo korzeling: „Op schieten!" Ze keek op. Carmela reed haai wagentje naar de groeve terug en Rossano begon het zijne uit te rijden. Ze moest zich haasten wilde ze niet te laat komen. Met de normale regelmaat reden nu de karretjes weer af en aan. Tel- kenkèer zette Maria zich schrap en voorovergebogen duwde ze haar wa gen naar de helling. Ze zweette en hijgde terwijl ze wachtte tot het poe der in een brede baan uit het karretje was gelopen. En de hitte werd steeds heviger. De zon brandde op haar rug en haar voeten werden dik en pijn lijk. Ze was blij toen Enzo eindelijk het sein tot schaften gaf. Hij floot en direct staakte ieder een het werk. De karretjes werden stopgezet en opeens was de groeve een warwinkel van door elkaar heen lopende mensen. .Gelukkig", zuchtte Maria. „Ik ben doodaf. Jij ook!" Maar Rossano gaf geen antwoord. Hij sprong over de rails en mengde zich in het gedrang van vrouwen en mannen, die zich jachten om zo vlug mogelijk hun broodzak uit de hoop te graaien. (Wordt ver void) Volgende week maandag wordt de nieuwe brug over het Holl. DiepHaringvliet voor het verkeer geopend. De oeververbinding splitst zich in het midden van het Haring vliet om de weggebruikers voor de keuze te stellen: Zee land of Noord-Brabant. Hoewel de situatie in Zuid-Beier land nog niet op de toekomst is ingesteld, zal deze nieuwe brug voorlopig vooral voor de verbinding met Zeeland een grote verbetering geven. Grote diensten gaat de brug ver lenen als de nieuwe weg rechtstreeks naar Antwerpen enerzijds en naar Rotterdam anderzijds gereed is. Deze weg sluit aan op een tunnel welke tussen Schiedam en Vlaardingen wordt gegraven. Een zeer snelle verbinding vanuit het zuiden met Hoek van Holland, Den Haag en Amsterdam wordt dan mogelijk gemaakt. 1 OVERFLAKKEE waard O Numans- NDDRB BRABANT

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2