S)e &2idóe(BoutoMtt Goldwater aanvaardt zijn kandidatuur: „ALLEEN STERKEN KUNNEN VREDE BEWAREN" Negerleiders: Goldwaters kandidaatstelling een ramp IEMCO n.v. Negermanifestaties het hoofd bieden Kongolese troepen in offensief tegen rebellen Getuige in Auschwitz-proces gearresteerd ARRESTATIES IN GREENWOOD Britse ambassade in Sofia bestookt Democraten kiezen eind augustus Vluchtpoging in Berlijn mislukte Opnieuw T-28 boven Laos neergehaald VRIJDAG 17 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.277 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitse droom werd geen werkelijkheid Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 In dfe rede voor de conventie der republikeinse partij, waarmede senator Barry Goldwater gister avond zijn kandidatuur voor het presidentschap officieel aanvaard de, heeft hij zijn absolute ver trouwen uitgesproken in een re publikeinse overwinning bij de novemberverkiezingen. „Vereend en vastberaden zullen wij voor waarts gaan", aldus de senator. Onder meer wijzend op de Ber- lijnse muur, Laos, Zuid-Vietnam en Cuba betoogde hij, dat de de mocratische regering „die wij nu zullen vervangen" overal neder lagen heeft geleden. Vervolgens kantte hij zich in felle bewoor dingen tegen concentratie van bevoegdheden, die volgens hem in handen van het volk dienen te blijven. Verdergaand zei hij, dat alleen de sterken in staat zijn de vrede te bewaren. In dit verband herin nerde hij er aan, dat de regering- Eisenhower destijds niet geaar zeld had de vrede te bewaren door in de Straat Formosa en in Libanon geweld te gebruiken. M ATÏini IFiï Mïï T FR een Atlantische gemeenschap, waarin Aü 1 nU'L/irjIV ITIIL/Ijmx geheel Europa verenigd en vrij zal zijn, en Noord- en Zuid-Amerika on- STEUN VOOR SENATOR der een vooruitstrevend bewind sa- Goldwater beschuldigde de Ameri kaanse minister van detentie ervan het volk te bedriegen en om de tuin te leiden wat betreft de strijd in Zuid-Vietnam, terwijl hij de rege ring van president Johnson voor de voeten wierp altijd bereid te zijn naar een compromis met de communisten te zoeken. Als doel der republikeinse partij noemde Goldwater het scheppen van f Johnson populairder dan Barry Goldwater Senator Goldwater heeft wat populariteit betreft een grote achterstand op president John son, die vrijwel zeker de keuze van de democraten zal zijn. Bij een opiniepeiling van het insti tuut Louis Harris kreeg de pre sident 74 procent van de stem men, tegen Goldwater slechts 26 procent. Toen de ondervraag de personen de keuze kregen tussen Johnson, Goldwater en gouverneur Wallace van Ala bama, een voorman van de ras- senapartheidspolitiek, kreeg Wallace zeven procent, Goldwa ter 21 procent en J'. ohson 72 procent. Ook al kreeg Goldwater een grote meerderheid op de repu blikeinse conventie, dan wil dat nog niet zeggen dat zijn popu lariteit onder de republikeinse kiezers evenredig is. Het jongste Galluponderzoek heeft aange toond, dat onder de republikei nen Scranton meer gezien is dan Goldwater. men zullen gaan. Bij de verdediging van de vrijheid is extremisme geen ondeugd, terwijl bij het streven naar rechtvaardigheid gematigdheid geen deugd is, aldus nog een uitspraak van de senator uit Arizona. Goldwater toonde zich bereid bij de komende verkiezingscampagne ma- festaties van negers het hoofd te bie den. Hij zei niet tegen dergelijke be togingen te zijn, mits deze ordelijk verlopen. De betogingen tijdens de laatste drie dagen van de partijcon ventie „hebben in Amerika geen goede indruk gemaakt". De betogers brengen hiermee hun zaak slechts schade toe „en die zou ik er op geen enkele manier onder willen zien lij den." MILLER KANDIDAAT VICE-PRESIDENT William Miller, voorzitter van het nationaal bestuur der republikeinse partij, die gisteren officieel door se nator Goldwater is aangewezen als kandidaat voor het vice-president- schap, is evenals de senator zelf een figuur die bekend is om zijn conser vatieve opvattingen, hoewel hij af komstig is uit de staat New York vanwaar volgens traditie de liberale republikeinse leiders komen. Volgens de partijstrategen heeft de keuze van Miller twee belangrijke voordelen: hij vertegenwoordigt het industriële noord-oosten van de V.S., terwijl Goldwater vereenzelvigd wordt met de traditionele belangen van de landbouwgebieden van het zuid-westen. Maar bovenal: Miller is katholiek. Dit betekent, dat hij voor de republi keinen een deel van de bevolking kan meekrijgen, dat niet geneigd zou zijn de protestant Goldwater zijn stem te geven. De senator uit Arizona, wiens groot vader van Joodse afkomst was, be hoort tot de Episcopaalse kerk. Miller werd in 1914 in Lockport in de staat New York geboren. Na «ijn rechtenstudie werd hij in 1938 advo caat. Tijdens de oorlog maakte, hij deel uit van de diensten van het le ger die zich bezighielden met de ge dragingen van Duitse oorlogsmisda digers. Uit dien hoofde nam hij als plaatsvervangemd-procureur-generaal deel aan het proces in Neurenberg. In 1950 werd hij in het Huis v/m Afgevaardigden gekozen. Hij was sindsdien lid van de juridische com missie van het huis. In 1960 werd hij voorzitter van het nationaal partijbe stuur. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. KARDINAAL ALFRINK JUBILEERT Zijne Eminentie Kardinaal dr. Bernard Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en primaat van de Nederlandse Kerkprovincie viert heden zijn 40- jarig priesterjubileum (datum 15 augustus) en zijn 12V2-jarig bisschopsambt. Katholiek Neder land stemt van ganser harte in met de erkente lijkheid en de waardering, die aan Kardinaal Alfrink in woord en geschrift wordt gebracht. Bovenal stemt ons volk in met het Eucharistisch Offer, dat de de dank jegens Gods goedheid overbrengt, die in deze voor de Kerk van Neder land moeilijke tijd haar zulk een wijs, voorzich tig en toch vooruitstrevend leidsman heeft ge geven. Het ziet er naar uit, dat in Oost- Kongo het tij zich gaat keren tegen de opstandelingen. Regeringstroepen, die zich de laatste weken geleidelijk terugtrokken voor opdringende rebel len, hebben een tegenaanval ingezet in het gebied rond Kongolo. Het werd de hoogste tijd, want woensdag waren de rebellen Kasongo binnengetrok ken, dat slechts enkele kilometers ten oosten van de spoorlijn tussen Kindoe en Kongolo ligt. Kongolo zelf waren zij op vijftien kilometer gena derd. Deze stad was zaterdag al door de regeringstroepen ontruimd. Er heeft de laatste dagen grote ver warring in Kongolo geheerst. Maar de nieuwe minister van buitenlandse za ken, Moeongo, kon vandaag na een bezoek aan de stad melden, dat de bewoners de centrale regering trouw zijn gebleven. Terwijl Moeongo tracht de regerings troepen, die de rebellen tot de orde zullen moeten roepen, nieuwe moed te geven, houdt Tsjombe zich met de grote politiek bezig. Hij heeft vandaag fel geageerd op zijn uitsluiting van de conferentie in Cairo. In het proces te Frankfort tegen 21 bewakers en dokters van het voor malige concentratiekamp Auschwitz heeft de officier van justitie gisteren de getuige George Engelschall laten arresteren op verdenking van moord. De 53-jarige voormalige SS-man is volgens een Poolse getuige mede plichtig aan het ter dood brengen van .gevangenen. Engelschall is in 1950 al tot 2 jaar veroordeeld wegens wan daden in het concentratiekamp Da chau. In Greenwood, Mississippi, zijn gis teravond meer dan honderd voorstan ders van de burgerrechten en ophef fing der rassenscheiding in de ge meentelijke gevangenis opgesloten, na een demonstratie voor het stadhuis tijdens een „massale operatie" voor inschrijving in de kiesregisters. Een agent van het FBI, die van de demonstratie een filmopname wilde maken, werd door een blanke licht gewond. De politie maakte van knup pels gebruik om de demonstranten uiteen te drijven. Zeehondenjacht op Oostfriese eilanden Van 16 juli tot 31 december 1964 is het langs de Duitse Noorzeekust ge oorloofd op zeehonden te jagen. On geveer dertig procent van het aan tal zeehonden die om hun huid worden gejaagd mag worden afge schoten. In het gebied van de Oost- friese eilanden bevinden zich naar' schatting zevenhonderd zeehonden. Elke zeehondenjager moet worden vergezeld door een ambtenaar van a._ x het Westduitse jachtwezen, die erop Senator Barry Goldwater is gekozen tot kandidaat van de republikeinse moet letten, dat er geen schending partij voor de komende presidentsverkiezingen. Foto: na de verkiezing plaats vindt van de strenge wetten omhelzen Goldwater en zijn vrouw Peggy elkaar in de hotelkamer. 0p de zeehondenjacht. De reacties van de leiders der twin tig miljoen negers in de Verenigde Staten op de aanwijzing van senator Goldwater tot republikeinse kandi daat voor de presidentszetel komen unaniem hierop neer, dat deze aan wijzing „een ramp, een tragedie voor de republikeinse partij en voor het land" wordt genoemd. James Farmer, de voorzitter van 't congres voor rassengelijkheid, voor spelde, dat bij een verkiezing van Goldwater tot president de situatie voor de negers niet zal verbeteren. Zijn kandidaatstelling is een ramp, zo zei Farmer. Ook dr. Martin Luther King ge bruikte dezelfde kwalificatie. Hij ver klaarde de kiezers te zullen opwek ken om in november op geen enkele republikeinse kandidaat te stemmen, die niet openlijk senator Goldwater en diens filosofie heeft afgezworen. Roy Wilkins, de directeur van de vereniging voor de vooruitgang der negerbevolking, verklaarde, dat de teleurstelling onder de negerbevol king algemeen is. Hoewel Goldwater Rus „schoot" vliegtuig neer met wodkafles Uit de partij gestoten Een functionaris van de Rus- sissche communistische partij, die een vliegtuig „neerschoot" met een wodkafles nadat het zijn piknick had bedorven door 't sproeien van vloeibare kunst mest, heeft zijn baantje verlo ren en is uit de partij gestoten. Het Russische regeringsblad „Izwestia", dat verleden week kritiek leverde op de autoritei ten in het gebied van Tambov, ten zuiden van Moskou, omdat deze de schuldige er met een reprimande hadden laten afko men, meldde gisteravond zijn verwijdering uit de partij. De betrokken functionaris, V. F. Popov, hield een picknick in het open veld toen het vliegtuig over kwam. Popov werd zo ra zend toen er wat van de vloei bare kunstmest op zijn maal viel, dat hij een wodkafles naar het toestel wierp. Hij had zo goed gemikt, dat de piloot ge dwongen was, het vliegtuig aan de grond te zetten. Volgens de „Izwestia" hebben de andere deelnemers aan de picknick een berisping gekregen van de par tij en is een van hen zelfs ont slagen als directeur van een paardenfokkerij Of deze andere deelnemers aan de picknick ook ten aan zien van het kunstmest strooi ende vliegtuig een laakbare houding hebben aangenomen is niet bekend. Misschien hebben zij alleen maar „hoera" ge roepen. Een 30-tal Zuidafrikaanse studen ten heeft gisteren verscheidene rui ten van de Britse ambassade in Sofia ingegooid en enige Britse auto's zwaar beschadigd uit wraak voor de aanslag die gisteren in Londen is gepleegd op premier Jomo Kenjatta van Kenia, zo wordt van betrouwbare zijde in Londen vernomen. zelf door Wilkins niet als een „ras- sist" wordt beschouwd, meende hij dat zich onder zijn aanhangers de meest notoire rassisten in de Verenig de Staten bevinden. De vereniging zal thans haar campagne om de ne gerbevolking tot de kiesregisters toe te laten, gaan intensiveren. Het conservatieve Deense blad „B T", meent, dat „Goldwaters over winning op een akelige manier de opmerking van De Gaulle onder streept, dat men Amerika niet kan vertrouwen omdat men niet kan we ten wie president wordt". Goldwaters agressieve anti-communistische poli tiek, aldus het blad, zal een kloof tus sen Amerika en Europa doen ont staan die zo breed is als de Atlanti sche oceaan. De conventie van de democratische partij, voor de aanwijzing van haar kandidaat voor de in november te houden presidentsverkiezingen, zal op 24 augustus in Atlantic City be- binnen. Het is vrijwel zeker, dat pre sident Lyndon Johnson deze kandi daat zal worden. De conventie hall in deze 60.000 zielen tellende stad, biedt plaats aan 41.000 mensen, dus ruimschoots vol doende voor de omstreeks 5.200 afge vaardigden en plaatsvervangers, die er worden verwacht, en hun aanhang van meer dan 10.000 toeschouwers en vertegenwoordigers van de pers, radio en televisie uit ongeveer zeventig lan den. V.S. willen nog wat oude bommenwerpers achter de hand houden Een Russisch voorstel op de Geneef- se ontwapeningsconferentie, om in korte tijd alle bommenwerpers onder internationaal toezicht te laten ver- nitigen, is door de Amerikaanse afge vaardigde verworpen, omdat op die manier „de bestaande militaire krachtsverhouding zou worden ver stoord." De Amerikanen willen niet alle bommenwerpers op korte termijn vernietigen, maar beginnen met het opruimen van Amerikaanse B-47's en Russische Tu-16's. Twee jaar lang moeten elke maand twintig van deze toestellen verdwijnen, zei de Ameri kaan Timberlake. De afwijzing van 't Russische voorstel illustrerend, zei Timberlake, dat westelijke interconti nentale raketten met atoomkoppen in de eerste plaats met zware vliegtui gen naar hun doel moeten worden ge bracht al kunnen ze ook vanaf duik boten worden gelanceerd. De V.S. bezitten meer van die zware vlieg tuigen dan de USSR. De genoemde ra ketten worden bij het rode leger voor al via honderden raketten voor mid delbare afstanden gelanceerd en van laatstgenoemde soort raketten heeft Rusland er meer dan Amerika. STAKINGEN IN ITALIë De piloten van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia hebben be kendgemaakt, dat zij een staking van zes dagen zijn begonnen, die gister avond is ingegaan. De Italiaanse kranten verschijnen vier dagen niet, in verband met een staking van typografen. Op 19 juli worden er wisselstakingen van twee uur door spoorwegpersoneel gehou den Een man die vanochtend vroeg in de omgeving van het voorma lige rijksdaggebouw naar West- Berlijn trachtte te vluchten, is door de Oostduitse grenspolitie gegrepen. De Westberlijnse po litie zag hoe de man, op wie verscheidene schoten waren ge lost, door verscheidene Oost duitse grenswachten werd weg gevoerd. Ook in het zuiden van West- Berlijn zijn de afgelopen nacht schoten gehoord. De Westber lijnse politie doorzocht zonder resultaat het grensgebied. Een Laoti«rJ»e jachtbommeiyer van het type T-28 is donderdag door de Pathet-Lao neergeschoten, zo is van de zijde van de Laotiaanse luchtmacht gemeld. De piloot kwam om. Het toestel maakte deel uit van een groep van zeven T-28 toestellen die een aanval deden op Pathet-Lao- en Vietmingh-eenheden die in de rich ting van Moeong Soei trokken. Eer gisteren werd een Amerikaanse T-28 neergehaald. OPRUIMING! Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, Leiden Voor volautomatische WASMACHINES Oit nummer bestaal ui) 12 pagina's Tijdelijk afkoeling Het hogedrukgebied, dat het weer in ons land beheerst, is boven de Noordzee aangekomen met een lucht druk in het centrum van ongeveer 1028 mb. Het trekt nu langzaam in noordoostelijke richting. Boven Frankrijk is bij Bretagne een kleine warmtestaring tot ontwikke ling gekomen, met een onweershaard die de komende nacht Nederland zal bereiken. Achter de storing gaat de wind van zee waaien en treedt een tijdelijke afkoeling op, maar het tem- peratuurniveau herstelt zich daarna weer. In verband hiermede wordt de ko mende 30 uur onweer verwacht, mor gen overdag echter ook zonnige pe rioden. Aanvankelijk zal de wind zuidoostelijk zijn maar daarna, met afkoeling, draaien naar westelijke richtingen. ZON- en MAANSTANDEN 18 juli: zon op 4.41; onder 20.50; maan op 15.24; onder 0.39. H oogwater standen 18 juli: v.m. 10.01; n.m. 22.31 (dood tij). z KORRELTJE Nimmer bent u verslagen zolang een stem in u zegt: doorvechten!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1