BARRY QOLDWATER: apostel van 't conservatisme BUITENMAN EN BEDWINGER VAN STROOMVERSNELLINGEN SJOUKJEIN VALKENBURG CLAXONlELDDE FABRIEKSBRAND Door hitte bevangen Geen nieuw stadhuis voor Amsterdam MIKOJAN PRESIDENT VAN DE SOWJET-UNIE Amerikaanse geoloog vond resten Hollandse nederzetting „Studie in Delft duurt te lang" MILITAIRE MARSEN EN VELDLOPEN OPGESCHORT Generaal Hollert eervol uit zijn functie ontheven DONDERDAG 16 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Senator Barry Goldwater, die gis teren door de conventie van de repu blikeinse partij is aangewezen als de republikeinse kandidaat bij de in no vember a.s. te houden presidentsver kiezingen, wordt in vele kringen be schouwd als de apostel van het con- •ervatisme, een benaming die hem zelf liever is dan die van reactio nair, zoals zijn politieke vijanden hem graag noemen. Volgens Goldwater heeft de nu bijna 200 jaar geleden gevormde Amerikaanse republiek zich alleen maar kunnen handhaven door het behouden van zijn tradities en le venswijze. „GOLD RUSH" Barry Goldwater werd op 1 janu ari 1909 in Phoenix, in de staat Ari zona, die hij thans in de senaat ver tegenwoordigt, geboren, als afstam- VOLGENDE WEEK Sjoukje Dijkstra zal op donder dag 23 juli in de Eurohal te Valken burg voor het eerst als professinele ijsrevuester optreden. In de Ameri- koonse revue „Holiday on Ice", waar zij per jaar 50.000 gulden zal ver dienen zal Sjoukje voor de pauze haar Olympische kür schaatsen en na de kauze in de grote produktie „Operama" optreden. Op dit ogenblik is Sjoekje te Pa rijs druk bezig met het passen van kostuums en het oefenen op een ijs vloer die aan de revuematen van twintig bij veertig meter is aange past. Dinsdag zal zij in Valkenburg arriveren. Na het optreden in de Eurohal va-n 23 juli tot en met 31 augustus volgt Gent, vervolgens van 24 september tot 11 oktober het Raigebouw in Am- fterdam en in de maand december de Ahayhal te Rotterdam. Een autoclaxon heeft de afgelopen nacht omwonenden van de textiel fabriek fa Rutten aan de Stations straat te Horst gewaarschuwd, dat er brand in de fabriek was uitgebro ken. De auto, een voor een trouwpartij opgetuigde wagen van taxibedrijf H. Baetsen, was in de fabriek neergezet. Door onbekende oorzaak ontstond er brand in het gebouw. Ook de atuo vatte vlam, er ontstond kortsluiting, waardoor de claxon begon te loeien. Omwonenden schrokken hiervan op namen een kijkje, waarschuwden de brandweer, en zagen hoe de sputi- gasten met persdrukapparaten de brand te lijf gingen. De volle gastank van de auto werd afgekoeld, waar door een explosie werd voorkomen. Terwijl de brand werd geblust. De auto ging geheel verloren. De scha de aan de fabriek werd op enkele duizenden gulden geschat. meling van arme Joodse immigran ten uit Centraal-Europa, die in het midden der vorige eeuw naar de Verenigde Staten kwamen. Zijn grootvader nam destijdsdeel aan de befaamde „gold rush" in Ca- lifornië en opende daar een winkel en een café. „Later vestigde hij zich in Arizona, waar hij een warenhuis begon, dat zich zou ontwikkelen tot een grote onderneming met 3 waren huizen met een miljoenen-omzet. Door het overlijden van zijn vader in 1929 moest de nu gekozen repu blikeinse kandidaat zijn studie af breken om deel te nemen aan de lei ding van het bedrijf. In 1934 trad hij in het huwelijk met Margaret Johnson. Het echtpaar heeft 4 kinderen: 2 jongens en 2 meisjes. STRAALJAGERPILOOT Tijdens de 2e wereldoorlog was Barry Golwater officier bij de Ame rikaanse luchtmacht. Na 4 jaar actie ve dienst, eerst in Europa en later in het. Verre oosten, keerde hij in 1945 in de burgermaatschappij terug, met de rang van reserve-luitenant-kolo nel. Later behaalde hij nog zijn bre vet als straaljagerpiloot, in verband waarmede hij in de rang van brigade generaal werd opgenomen in de re serve der luchtmacht. Senator Goldwater, die veel van het buitenleven houdt, was een der eerste blanken die de stroomversnel lingen in de Coloradorivier in de Grand Canyon overwonnen. Over deze rivier heeft hij 2 boeken ge schreven. Zijn intrede in de politiek deed Woensdag is de 92-jarige invalide hr. H. Haverkamp uit Hilversum door hitte bevangen en overleden, terwijl hij met zijn wagentje voor de geslo ten overweg bij het Hilversumse sta tion wachtte. De Volksbond tegen drankmisbruik heeft in 1963 veertien nieuwe kantines in gebruik genomen. Het aantal steeg hierdoor tot 205. Naar schatting wer den 35 miljoen koppen en bekers kof fie verstrekt, zo blijkt uit het jaar verslag van de bond. Goldwater in 1949 in Phoenix, toen hij tot lid van de gemeenteraad werd gekozen. In 1952 liet de republikeinse par tij in Arizona haar oog op hem val len als tegenkandidaat voor het de mocratische senaatslid Ernest McFar- land, die bij de gelegenheid voor zijn derde termijn aan de verkiezingen deelnam. Met 132.000 tegen 125.000 stemmen versloog Goldwater zijn te genstander in deze naar meerderheid democratische staat. In 1956 en 1960 werd Goldwater als senator herkozen. Als senaatslid deed hij zich ken nen als een fervent tegenstander van het communisme, met isolationis tische en ultraconservatieve inslag. B. en W. van Amsterdam hebben besloten het advies van de bouw commissie nieuw stadhuis te volgen en de opdracht aan de architecten prof. ir. G. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter om een ontwerp te maken voor een nieuw stadhuis in de hoofd stad te beëindigen. Dit heeft burge meester mr. G. van Hall vannacht na een informele raadsbijeenkomst waarin de architecten hun gewijzig de ontwerp hebben toegelicht, tijdens een persconferentie medegedeeld. Het voorstel waarin B. en W. de raad voorstellen de opdracht te be ëindigen zal dit najaar in een open bare raadsvergadering worden be handeld. Het staat vrijwel vast dat de raad het voorstel van B. en W. zal aan vaarden, omdat alle fractie-voorzit ters zitting hebben in de bouwcom missie die het advies heeft uitge bracht. In oktober 1961 keurde de raad het definitieve ontwerp voor het stadhuis goed, echter met de bepa ling dat men nogmaals gehoord zou worden omtrent de wijzigingen die in het plan moesten worden aange bracht. De bouwcommissie heeft het oordeel van de schoonheidscommissie gevraagd over het uitgewerkte plan. In het rapport van de schoonheids commissie werd gezegd dat het uit gewerkte plan principieel afwijkt van het ontwerp zoals dat door de raad is goedgekeurd in 1961. Dit standpunt is door de bouwcommissie overgenomen. B .en W. hebben daar na het advies van de bouwcommissie om daarom de opdracht te beëindigen, nu overgenomen, zo deelde mr. v. Hall mede. Vice-premier Anastas Mikojan (rechts) is aangewezen als opvolger van president Leonid Brezjnev van de Sow- jet-Unie. Brezjnev (links) wordt genoemd als op volger van Chroesjtsjow als partijleider en premier, „Zwaanendael" van schipper De Vries Bij opgravingen onder leiding van de geoloog dr. Chesleigh Bonine in de stad Lewes, in de Amerikaanse staat Delaware, is met zekerheid de plek vastgesteld, waar in april 1631 'n Hol landse kolonie werd gesticht. Er werden overblijfselen gevonden van de palissade, die vroeger de ne derzetting omringde, alsmede 'n groot Als de zon schijnt over Nederland wordt zelfs het kleinste (en gevaar lijkste) platje voor een ware zon-aanbidder een groots paradijs aantal gaten, waarin palen van deze palissade waren geplaatst. Het ver loop van deze gaten klopt geheel met een kaart, die schipper David Pieter- sen Devries, die de Hollandse kolonis ten met zijn schip naar Lewes had gebracht, van de nederzetting had ge maakt. Het waren achtentwintig kolonisten, die met de „Walvis" onder schipper Devries uit Holland naar de plaats van de huidige stad Lewes waren ge komen. Zij noemden de streek echter het „Zwaenendael", omdat er zoveel zwanen nestelden langs de oevers van de door dit gebied stromende rivier, die zij de „Hoornkill" doopten. Te genwoordig spreekt men daarover als het Lewes en Rehoboth-kanaal. Schipper Devries, die naar Holland was teruggevaren, keerde in 1632 weer in het Zwanendael terug, om te ervaren dat de kolonisten waren af geslacht en hun huizen verbrand. Dit gebeurde vermoedelijk na een twist met Indianen over het eigendoms recht van een stukje waardeloos me taal, dat de Hollanders hadden ge bruikte om de grens van hun neder zetting aan te geven. De nederzetting werd nog eenmaal opnieuw opgebouwd, doch uiteinde lijk opgegeven. Dr. Binine hoopt, dat de Ameri kaanse regering de stad tot historisch gebied zal verklaren. In de loop der jaren zijn daar ook nog andere vond sten gedaan. PROF. DE WIJS De helft van de studenten aan de T.H. in Delft doet zeven jaar en twee maanden over de studie. Als men be denkt dat daar nog twee jaar mili taire dienst bij komen, dan is het duidelijk dat de studieduur korter moet worden. Dit verklaarde gisteren prof. ir. H. J. de Wijs, retcor-magnificus van de Technische Hogeschool te Delft. Hij heeft medegedeeld dat voor de ko mende cursus zeker 1600 studenten in Delft worden verwacht, enige hon derden meer dan tot dusver. Prof. De Wijs merkte op dat van de drie studenten in Delft er twee afstuderen. Hij betreurt het dat de derde Technische Hogechool in Twen te het besluit heeft genomen het baccalaureaat in te voeren. Dit bete kent z.i. dat de vorm van het bacca laureaat wordt vastgelegd zonder dat van de ervaringen in Delft gebruik wordt gemaakt. Delft acht het nog zeer de vraag of het baccalaureaat de zelfde waarde heeft als het kandi daatsexamen, aldus prof. De Wijs. De Opperste Sow jet (het parle ment van de USSR) heeft giste ren bij acclamatie eerste vice- premier Mikojan gekozen tot pre sident van de Sowj et-Unie. Het bericht dat Mikojan president Brezjnew zou opvolgen, deed, zo als wij hebben gemeld, eergiste ren in Moskou de ronde. De 57- jarige Brezjnew, die sinds 1960 officieel staatshoofd is geweest, moest volgens het benoemings decreet worden vervangen, omdat hij zoveel werk voor de commu nistische partij heeft te verzet ten. In het westen beschouwt men de vervanging van Brezjnew door Miko jan als een aanwijzing, dat Brezjnew, de zoon van een staalarbeider, een grote kans maakl, Chroesjtjow op te volgen. Beiden komen uit de Oekraï ne. Ze werken al sinds 1939 samen, toen Chroesjtjow naar de Qekraine werd gestuurd, om de communistische partij in deze Sowjet-republiek te or ganiseren. Mikojan werd in de vergadering van de Opperste Sowj et door pre mier en partijleider Chroesjtsjow kandidaat gesteld. Na zijn verkiezing zegde Mikojan, met zijn sterk Armeense accent, dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Chroesjtsjow noemde hem een waar dige opvolger van Brezjnew. Algemeen werd verwacht, dat mi nister van Buitenlandse Zaken Gro- miko tot vice-premier zou worden benoemd, maar over hem werd ge durende de vergadering van het par lement, die ruim een half uur duurde, niet gerept. Loonsverhogingen goedgekeurd De Opperste Sowjet heeft gisteren ook loons- en salaris-verhogingen voor ongeveer achttien miljoen Rus sische werknemers goedgekeurd, als ook een pensioenregeling voor de boeren van de kolchozen, de eerste van die aard. Het onderwijzend per soneel gaat 25 procent meer verdie nen, de artsen 23 procent en andere groepen 15 tot 18 procent. Het mini mumloon van fabrieks- en kantoor personeel werd van 40 op 45 roebel per maand gebracht (van ruim 160 op ruim 180 gulden). In verband met het tragisch over lijden van cadet-sergeant Meerdink Veldboom heeft de bevelhebber der landstrijdkrachten na overleg met de staatssecretaris van Defensie Den Toom aan het Corps Commandotroe pen opdracht gegeven alle grote in spanning vergende werkzaamheden, in het bijzonder geforceerde marsen, verboden aan de gevechtscursus te Roosendaal tot nader order achterwe ge te laten. Tevens heeft de bevelhebber der Landstrijdkrachten bepaald dat het afleggen van de militaire vaardig- heidsproef, voorzover betreft de veldloop tot nader order dient te wor den opgeschort. Zowel ten aanzien van de zware inspanning vergende werkzaamheden van de gevechtscur sus te Roosendaal als met betrekking tot de veldloop voor de militaire vaardigheidsproef vindt thans een on derzoek plaats door de inspecteur Militair Geneeskundige Dienst of en in hoeverre de eisen daarbij gesteld eventueel zullen moeten worden her zien, zo deelde de legervoorlichtings- dienst gisteravónd mee. Gisteravond werd sectie verricht op het lichaam van de overleden cadet-sergeant ter vaststelling van de juiste doodsoorzaak. De staatssecreta ris van Defensie heeft gistermiddag in gezelschap van de plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Ko ninklijke Landmacht een bezoek aan het corps Commandotroepen gebracht om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de omstandigheden waar onder het tragisch voorval plaats had. Ook de inspecteur van de Mili taire Geneeskundige Dienst, gene- raal-majoor. dr. H. J. van der Gies- sen, was gisteren in Rosendaal. Mikojan seminarist die steeds minder in God geloofde Mikojan is de eerste niet- Russische president van de Sowj et-Unie. Deze „oude Bols jewiek" en eens een rechter hand van Stalin, is de laatste jaren door Chroesjtsjow ge bruikt voor moeilijke buiten landse kwesties. Zo werd hij in de herfst van 1962 naar Cuba gezonden om premier Castro te verzoenen met de Russisch- Amerikaanse overeenkomst, dat de Russische zware raketten van het eiland zouden worden teruggetrokken. Na zijn bezoek aan Havanna reisde Mikojan toen naar de Ver. Staten voor overleg met president Kennedy en minister van buitenlandse zaken Rusk. Mikojan werd op 25 novem ber 1895 als zoon van een tim merman in het Armeense dorp Sanain bij de grens van Georgië geboren. Zijn ouders hoopten aanvankelijk, dat hij priester zou worden en stuurden hem naar een seminarie in Tiflis, waar hij in 1915 met succes af studeerde. Voor 't priesterschap voelde hij echter toch niet en trad toe tot de Bolsjewistische partij. Later zei hij, sprekend over zijn seminarietijd: „Hoe meer ik re ligieuze onderwerpen bestu deerde, des minder ging ik in God geloven -j De Nederlandse legertop, waaruit luitenant-generaal A.V. van den Wall Bake zich vorig jaar december na 'n verschil van mening met de minis ter van defensie P.J.S. de Jong vrij willig terugtrok, heeft opnieuw een van de vertegenwoordigers van de „oude school" verloren. Brigade-generaal J.L. Hollertt, com mandant van de Nederlandse pant ser-infanteriebrigade in West-Duits- land, is - na een verschil van me ning over het te voeren beleid - eervol uit zijn functie ontheven. Het is nog niet bekend, welke (militaire) functie generaal Hollertt zal gaan bekleden, maar vast staat wel, dat het geen functie aan de hoogste top zal worden. Algemeen wordt ver wacht, dat hij ofwel als lector zal worden verbonden aan de Konink lijke Militaire Academie te Breda, waarvan zijn oude chef Van den Wall Bake gouverneur wordt, of wel in het buitenland een representatie ve functie zal krijgen. Generaal Hollertt zal worden opge volgd door brigade-generaal C. Kos ter, die tot dusver directeur van de Hogere Krijgschool was. Deze open vallende plaats zal weer worden in genomen door de kolonel van de ge nerale staf W.H.J. de Jong. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) (Advertentie) Benoemingen bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam, mgr. M A. Jansen, heeft benoemd tot ka pelaan te Rotterdam-H. Bavo de w. e. heer P. J. Krol, die kapelaan was te Rotterdam-H. Petrus Banden. In de parochie Petrus Banden is benoemd de w. e. heer J. A. Duivensteijn, die kapelaan was in Voorschoten-H. Laurentius. In zijn plaats is benoemd te Voorschoten de w. e. heer H. P. Warmerdam. SAMENVOEGING BEVERWIJK EN VELSEN De minister van binnenlandse za ken stelt aan de Tweede Kamer voor over te gaan tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Velsen tot een nieuwe gemeente Beverwijk. Tevens acht hij grenswijziging tus sen Velsen en Beverwijk nodig. De samen te voegen gemeenten hebben thans 60.000 inwoners, doch zullen in 1980 ongeveer 110.000 zielen omvat ten. In dat jaar zal Velsen ongeveer 65.000 inwoners hebben. De drie ge meenten hadden in 1880 samen 12.000 inwoners.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7